Waarom natunrpinijfts De Beverwijksche gaslevering aan Casfr.cum. Afctit. Wkivix l Wesl-Frssia 1. STAD EN OMGEVING Omvangrijke uiensmokkelarïjen dciifernaaiü. AGENDA Gasverbruik in het verzorgingsgebied van Beverwijk zal stijgen tot 7 miilioen M3 per jaar. Boehen dienen zich aan Alle pijn verdwenen! MARKTBERICHTEN MELKKN OEIB RIJ. i Een viertal plaatselijke melk- verkoopors te, Bergen zijn veroor deeld tot geldboeten v^Va f 15 tot 35 s'ubs. .10 tot 15 dag.isn hechtenis wegens het ten verkoop iii voorraad hebben van melk met een. te laag vetgehalte en wegens hek1 ten ver koop in voorraad hebben v;an melk, niet afkomstig van een s tamdaardi- satiebedrijf. UITGESTELDE VOORSTE. LÏUNG. De voor morgen aangel '.andigcie voorstelling in het Gulden Vlies van Itika Hopper („Vrouwen in jUet hu welijk") kan door bijzondere om standigheden niet doorgaan. BENOEMD. Benoemd tot tijdelijke hulppredi ker te Amsterdam ds. J. IW. de Stompetoren. YVINTERSCHOOLTIJDEN. In verband-met.de brandstoffen- sehaarschte zullen aan de openbare scholen te Bergen met ingang van 2 November a.s. des Woensdagmid dags onderwijs worden gegeven in cle plaats van Zaterdagochtends. De Kerstvacanties zijn bepaald vanaf 19 Dec. a.s. tot 7 Jan. d.a.v. Zij leidt tot een gezonder en meer ethisch leven. Op een schaarsch bezochten op en- baren propaganda-avond van de 0 ,fd. Alkmaar van den Ned. Vegetariërs- bond sprak gisteravond in het j.e- bouw der Vrijz. herv., aan de Heul, de heer C. K. J. Kaayk, arts voor natuurgeneeswijze, te Haarlem, ovnr bovenstaand onderwerp. De heer C. Verwet sprak in eer 1 kort woord van welkom de overtui ging uit, dat erma den tijd, dien we nu doorleven, een tijd zal komen, waarin men ook weer aan andere dingen kan denken dan aan die, wel ke ons eiken dag thans bezig hou den. Daarom moet men het dieren leed ook nu niet vergeten. Hierna gaf hij het woord aan den heer Kaayk. Waarom natuurgeneeswijze? De heer Kaayk merkte aller eerst op, dat er groote samenhang bestaat tusschen vegetarisme en de natuurgeneeswijze. Deze laatste wendt zich doelbewust tot de natuur om genezing, waarbij de arts slechts toezicht heeft. Uitvoerig ging spr. hierop in, waarbij hij er op wees, dat de niet-officieele geneeswijze ontstond ten gevolge van de al te groote specialisatie van de medische wetenschap. Circa 60 pet. van de menschheid laat zich behandelen volgens de niet-officieele weten schap. De niet-officieele methoden, die dikwijls groote successen boe ken, zijn niet zoo maar zonder meer te verwerpen. Ook dit werd door spr. uitvoerig nagegaan. Hij wees er op, dat de geringere sterfte aan t.b.c. is te danken aan zuiver natuur kundige geneeswijzen. De natuur-arts schrijft zeer vaak een streng dieet voor en het eischt veel overredingskracht om den pa tiënt te overtuigen, dat hierin een geneeswijze ligt, zelfs een der hoogst geneeskundige krachten. De sterkste werking geven de rauwkost-dieeten. Een dergelijk dieet stelt de volhar ding van den patiënt op een zware proef, omdat het als regel „gauw verveelt", maar hierbij geeft een goede bereiding van deze zout-arme of zoutlooze voeding veel hulp. On der een juiste controle is het de best mogelijke geneeswijze. Verder stelde spr. vast, dat de Meeding veel invloed heeft op de gezondheid: lucht, licht en zonneba den zijn de beste middelen om de huid gezond te houden en daarmee ook den heelen mensch, omdat im mers een gezonde huid een zeer voorname factor is voor onze ge zondheid. De natuur-geneeskunde werkt dan ook speciaal in de rich ting van een gezonde huid, vooral bij infectie-ziekten. Bij de bespreking van de voeding wijdde spr. aandacht aan de nood zaak van een goed gebit. Vóór de 16e eeuw kwam tandbederf zoo goed als niet voor, in de 19e eeuw was er reeds 28 pet. en in onzen tijd 95 pet. der menschen lijdende aan caries (uitgezonderd dan de primitieve vol ken.) Uit genomen proeven bleek, dat het gebruik van geraffineerde suiker optreden van caries bevor dert; natuurlijke suiker doet zulks niet, De verandering in de voeding in de laatste anderhalve eeuw is voor een zeer groot deel verantwoordelijk voor het toegenomen optreden van caries. Er wordt te veel bloem en suiker gebruikt. Over het algemeen kan men zeggen, dat voldoende vita mines en mineralen noodzaak zijn en het gebruik van eiwit (vleesch) en conserven en voeding van met che mische middelen bpwerkte stoffen moet worden verminderd. Met cijfers van proefnemingen gaf spr. een en ander nader aan. Verder deelde hij een en ander mee van geneeswijzen door midde! van koud water, kruiden en ader latingen tegen verschillende ziekten. De officieele geneeswijze leert het gebruik van medicijnen, die even wel allemaal vergiftigend werken, als zij in ruime mate worden toege past. Met operaties wordt niet be reikt wat men wil, omdat de oorzaak van de ziekte niet Vordt weggeno men. Met een rauwkost dieet ge neest men beter suikerziekte dan met insuline. Na nog veel meer over een en an der te hebben meegedeeld,conclu deerde spr., dat de natuurgeneeswijze den besten waarborg biedt voor her stel. Noodzaak, achtte hij het na ge nezing volgen van een gezondere leefwijze (vegetarisch), waardoor men zéker ook meer ethisch leeft, omdat immers geen toevlucht wordt gezocht bij vivisectie en geen dieren worden geslacht ten behoeve van mensehelijke voeding. Na de rede werden eenige vrageb over onderwerpen, verband houden de met het gesprokene, door den leer Kaayk beantwoord, waarna luiting van de bijeenkomst volgde. GESLAAGD. Bij het dezer dagen te 's-Graven- liage gehouden examen voor vak bekwaamheid kantoormachinehande- laar slaagde de 1 heer B.- J. Oort- meijer alhier. Eenigen tijd geleden werden uit een tuintje te Schagen wat uien ontvreemd. Het betrof geen groote hoeveelheid, in totaal ongeveer 75 kg, maar de gemeentelijke politie zette zich ijverig op het spoor. Er werd een onderzoek ingesteld bij verschillende ingezetenen, die deze uien wellicht zouden kunnen heb ben gekocht en het resultaat was allerwonderlij kst. De politie achterhaalde massa's uien, die clandestien w.aren verhan deld. Zoo groot waren deze partijen, dat de 3 zakjes waaijom het oor spronkelijk ging en' die niet wer den teruggevonden -r-. daarbij een voudig in het niet verzonken. Op het oogenblik heeft de aange legenheid ten naaste bij haar beslag gekregen en is het mogelijk een overzicht te vormen omtrent het .resultaat van de gehouden uien- 1 azzia. Om te beginnen is in beslag ge- narrjen te Schagen een partij van cuVa 4000 kg. Deze uien zijn gele verd1 door een zekere K. te Haren- karsijel en werden door een zekere L. naitr Schagen vervoerd. Een tweede partij is oorspronke lijk onguveer 80Ö0 kg groot geweest. De helft hiervan is d,e vorige week door een Ziekere R. naar Amsterdam vervoerd en daar verkocht. De goe deren zelf kan den dus niet meer in beslag worden genome^).. Procesver baal is evenwel opgemaakt tegen den oorspron'lsel ijken verkooper. B. te St. Maarten, tegen den kooper te Schagen, v. d. O. en tegen den reeds genoemden vervoerder. Ook de koo per te Amsterdam kon worden vast gesteld en zag procesverbaal tegen zich opmaken. De rest van deze tweede partij, eveneens ongeveer 4000 kg, werd achterhaald te Noordscharwoude en is in beslag genomen. Hoezeer hier tevens sprake was van prijsopdrijving moge blijken uit het fait, dat de uien werden verhan deld 'tegen niet minder dan f 0.24 per kg. Kleine oorzaken hebben hier waar lijk tot groote gevolgen gevoerd en de gemeentepolitie komt een woord van lof toe voor de goede wijze, waarop ze deze zaak tot een op lossing heeft weten te brengen. We kunnen hieraan nog toevoe gen, dat de leiding van het onder zoek persoonlijk door deal burge meester is geschied, terwijl deze heeft weten te verkrijgen, dat in af wijking van den normalen weg waarbij de in beslag genomen goe deren via de veiling aan de distri butie in het algemeen worden te ruggegeven de helft der uien, t.w. ca. 4000 kg, via de veiling voor den kleinhandel te Schagen zelf zal worden gereserveerd, terwijl de andere helft wordt bestemd voor de centrale keuken te Alkmaar. KRIJGEN DE TUINDERS WEER EXTRA BROOD? De tuinbouwers krijgen, zooals men weet, sinds eenigen tijd geen extra brood meer. Het Centraal Bureau v. d. Tuinbouwveilingen heeft pogingen in het werk gesteld om hierin verandering te krijgen. In een dezer dagen gehouden vergadering van den kring Loos duinen-Rotterdam van de tuin bouwveilingen heeft mr. Niemöller, secretaris van het C. B. medege deeld, dat de werkzaamheden van het C. B. hebben geleid tot een ernstig onderzoek en dat voor de glasbedrijvert en de koolbouw met ingang van de nieuwe bonnenperio de waarschijnlijk een bijzondere re geling zal worden ingevoerd, aldus de Tuinderij. IN BESLAG GENOMEN TURF. Door ambtenaren van de prijs- beheersching is te Bergen een wagen met ca. 2000 turven in beslag geno men en voorts ca. 3000 turven bij particulieren, welke turf niet door een vervoersvergunning was gedekt en boven den vastgestelden prijs was verkocht. STRO O VOOR VORST- VERPAKKING VAN SLUTTKOOL. Het Centraal Bureau v. d. Vei lingen in Nederland heeft met het bedrijfschap voor hooi, stroo en ruwvoeder een regeling getroffen inzake het beschikbaar stellen van stroo voor het vorstvrij verpakken van sluitkool bij verzending per spoorwagon of schip naar binnen- en buitenland. De daarvoor in aan merking komende exporteurs, com- missionnairs en andere handelaren dienen daartoe zoo spoedig mogelijk aan de veilingen waar zij regelmatig koopen, op te geven, van welken le verancier zij het stroo wenschen te betrekken. De beschikbaarstelling van het stroo zal later ook onder controle der veilingen geschieden. Bioscopen. Victoria-Theul er, 7.30 uur, hoofdnum mer Dijk in gewfr (rom.-dram.) 18 jaar, Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 u., hoofd nummer De baas in huis (kom-) Alle leeftijden. Harmonie-The.a ter, 7.30 u., hoofdnum mer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. Woensdfcjg 31 October. 7.30 uur, Cinema-Theater, vertooning film Die Rothschilds. 7.30 uur, Gulden Vlies, topoeelyoor- stelling loor Vreugde en Arbeid. 8 uur, café !Rus, Heerhuaowaard, verg. Witte Kruis., Donderdtivr 22 October. 7.30 uur, café Schuit, Koedijk, verg. Witte Kruis. Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar (afw.) Plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus. Alkmaar. Tijdelijk weer gasfabrikant. .Betreffende de 'vorige week tot stand gekomen overeenkomst tus schen de gemeenttai Beverwijk en Castricum ten aan:sien van gasleve ring aan laatstgenoemde gemeente, verhemen wij nog liet volgende: Beverwijk is per I November a.s. eigenaar geworden van de volledige gemeentelijke gasfabriek van Castri cum, .inclusief alle terreinen en ge bouwen. Tevens heeft onze gemeen te zich verplicht hef voltallige per soneel van het gasbedrijf der nabu rige gemeente over te hemen. De exploitatie zal op dezelfde wijze door Beverwijk: geschieden als in de andere gemeenten van het Be verwijksche gasvesrzorgingsgebied, t.w. Heemskerk, Uitgeest en Li na men. Den. eersten tijd zullen in Castricum de tot dusver geldende gasprijzen van kracht blijven; op een later tijdstip worden de tarieven evenwel gelijk geschaikeld met die van Beverwijk, welke in het alge meen lager zijn dan 3e thans in Castricum geldende. Fhbriek blijft in bedrijf. Waar momenteel uiteraard geen mogelijkheid bestaat tot den aanleg van een gasleiding van groote capa citeit (van den gashouder nabij Uit geest, via Heemskerk naar Castri cum), zal Beverwijk genoodzaakt zijn ook na 1 November de gasfa briek in Castricum in bedrijf te hou den. Voor het eerst sinds 1926 zal Beverwijk dus weer optreden als fabrikant van gas.-Dat ons gasbêdrijf hiertoe overgaat, geschiedt uiteraard noode, temeer waar te voorzie^ valt, dat de eigen fabricage heel wat zor gen met zich z;al brengen, daar de staat waarin die Castricumsche fa briek verkeert, allesbehalve gun stig is. Waar de capaciteit van de fabriek niet toereikend is, zal vanaf de grens der gemeente Heemskerk met grooten spoed een gasbuisleiding •worden aangelögd tot den spoorweg overgang. Hierop zullen de 50, ten zuiden van, Castricum woonachtige gasverbruikers worden aangesloten, terwijl tevens de mogelijkheid wordt geopend dagelijks naar behoefte gas in den Castricumschen gashouder te persen voor aflevering aan de ver bruikers ten noorden van den spoor wegovergang. Het gasverbruik in Castricum heeft het vorig jaar in ronde cijfers 1.200.000 m.3 bedragen, een aanzien lijk kwantum alzoo. Met inbegrip hiervan zal het verbruik in het gas- gebied Beverwijk stijgen tot om en nabij zeven miilioen m3 per jaar. Het aantal verbruikers stijgt tot ongeveer 9300 in totaal. Reeds in 19-33 werden met de ge meente Castricum onderhandelingen gevoerd over gaslevering. Toenmaals deed Beverwijk een aanbod voor levering en gros, waarop thans niet kon worcten teruggekomen. Bij het afspringen van de onder handelingen in 1933 werd in Bever wijk reedsi voorzien, dat onder de Castricumsche gasaffaire geen defini- Ambtetijke mededeetingen. HEERHUGOWAARD. De uitreiking van levensmidde lenkaarten aan zelfverzorgers zal plaats hebben: in café Schut op 22 Get. a.s. van 91410 uur wijk G 184213; 1011 uur wijk G 214260; 1112 uur G 261299 en H 1—22; 13—15 H 74—113; in café Volkers 23 Oct. van 9%10 uur wijk B 136168; 1011 B 16922d; 11—12 B 221—233 en D 131—134; 13—14 D 96—130 en E. 42—52; 14—15 F 30—39 en G 1—35. in café Volkers op 24' Oct. van 9^—10 G 36—60; 10—11. G 61—90; 11—12 G 91—107b; in café Groenland 26 Oct. van 91,' 10 B 221—227, B 253—255 en C I—10; van 10—11 C 11—47; 11—12 C 48—97; 13—14 D 1—45; 14—15 D 46—95; in café Wit op 27 Oct. vah 9)4—12 uur E 1—78; 13—15 F 1—82; in café Rus 28 Oct. 9—10 uur de Nieuwe Weg; 1011 G 110150; II—12 G 151—173 en B 51—80; 13—14 B 81—111; 14—15 B 112—136. De uitreiking voor zwaren arbeid zal plaats hebben op 30 Oct. van 912 uur en van 1315 uur in café Rus, Heerhugowaard, voor hen die afgestempeld zijn op 30 Oct. en op 27 Oct. des voormiddags. Op 3 Nov. van 912 en van 1315 uur in café Rus, Heerhugowaard, voor hen die afgestempeld zijn op 27 Oct. 's na middags en op 28 Oct. Op 5 Nov. van 9—12 en van 1315 uur even eens in café Rus, voor hen die afge stempeld zijn op 29 Oct. De na-uitreiking vind plaats voor alle categorieën op 4 Nov. van 912 en van 1315 uur. tieve streep was geplaatst. En ziet, nog eerder dan werd verwacht, is het Castricumsche gasbedrijf vastge- loopen en heeft Beverwijk een over eenkomst aangegaan, die wel zeer goede perspectieven biedt voor de toekomst. Vooruitziende blik Duidelijker dan ooit tevoren blijkt thans, met welke oogmerken de bouw van d.en grooten gashouder in dertijd juist te Heemskerk 'is ge schied. De leiding van het Bever wijksche gasbedrijf heeft maar al te duidelijk voorzien, dat, toen de gas levering aan de gemeente Limmen was tot stand gebracht, het slechts een kwestie van tijd zou zijn of ook Castricum zou zijn plaats komen vra- gen in het Beverwijksche gasverzor- gingsgebied. De tijd heeft geleerd, dat de direc teur van het Beverwijksche Gasbe drijf, de heer H. J. de Groot, goed had gezien. Hem zij hulde gebracht voor deze nieuwe, met succes be kroonde daad van koopmanschap. DRAMA IN ZAKFORMAAT, Het was Maandag nu juist niet zoo heel prettig om buiten te vertoeven en de juffrouw, die omtrent het middaguur alsmaar op het stations plein te Hoorn rondflaneerde, schijn baar onbewust van alle klimatologi sche invloeden, moest daar dus wer kelijk wel een ernstige reden voor hebben. Hoewel het uiterlijk van de dame in kwestie in dit historische voorvalletje geen rol speelt en het meer gaat om haar innerlijke beroer- selen, was haar aanschijn toch niet zoodanig, dat dit het vermoeden wet tigde, als zou zij haar opwachting maken op 'n galanten cavalier, dien Zij aanstonds in teere omhelzing in de armen zou sluiten, daarmede pu bliekelijk aan de gevoelens harer liefde uiting gevende. Veel meer dan op de enkelen, die hier kwamen en gingen, concentreerde haar aandacht zich namelijk op een dood ding, de brievenbus naast den ingang van het station, welk kastje wel het een of ander geheim moest herbergen, want de bewuste dame omcirkelde het als een gier zijn prooi en als met arendsblik trachtte zij het koude staal te doorboren. Een enkele maal waagde zij het een voorbijganger aan te spreken met de vraag, hoe laat de bus wel zou worden gelicht en na enkele malen een schouder ophalen tot antwoord te hebben ge kregen, was één van hen zoo intelli gent om op te merken, dat dit vol gens de tabel boven het kastje pre cies te twaalf uur zou zijn. Edoch het werd twaalf uur, kwart over twaalf en er gebeurde niets, tot nog veel later een postbode als reddende engel kwam opdagen. En hem ver telde de wachtende jonkvrouw haar geheim: zij had bij ongeluk haar persoonsbewijs in de bus laten glip pen en of ze het nu asjeblieft terug mochtDe bus werd gelicht en de ziel van de wachtende juffrouw ver licht, toen zij dit kostbare document weer met haar vingeren omklemde en het was alleen maar jammer, dat niet viel te ontwaren, of het een re gendruppel was dan wel een traan van dankbaarheid, welke over haar wang biggelde, toen dit drama in zakformaat zoo'n blij einde nam. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRAGEN. De exporteurs zullen met ingang van Dinsdag 20 October de navol gende exportheffingen moeten be talen aan de Centrale: Bloemkool I (25—30 cm) 1.10, II (1825 cm) 2, kaskomkommers kas II, verpakt in E-kisten 3.40, idem III 4.20, platglas los verladen Ia 27.70, I 22.70, II 20.20, III 18.40, platglas verpakt in E-kis ten Ia 26.20, I 21.40, II 19.10 en III 17.40 per 100 stuks. Platglas- komkommers stek 3.40, knolselde- rie zonder blad boven 6 cm 4.80, schorseneeren, verpakt in kisten 10.50, uien, los verladen f 7.80 en pqen zonder lof IV boven 500 gr. on- gewasschen 10 per 100 kg. Met ingang van denzelfden datum vergoedt de Centrale de volgende ex- portbijdragen: Andijvie I boven 30 kg 2.80, peen zonder lof II van 51200 gr. ongewasschen, los verladen 1.50, III 201500 gr. 0.40, witte kool 1 per 100 kg. BJoemkool Ia boven 30 cm 1.20, koolrabi I (boven 7 cm doorsnede) 0.70 per 100 stuks. Kropsla (kas) boven 15 kg 0.80, II van 12—15 kg 1 per 100 krop; kropsla natuur I boven 18 kg 0.30 en II van 15—18 kg 0.50 per 100 krop. Tomaten - (kas) I t/m IV, verpakt in kisten van 121/, kg 0.80 per 100 kg bruto. ALKMAAR. GEBOREN: Attje, d. van Franciscus Mulder en R. Brouwer. GETROUWD: Cornelis Goemans en Elisabeth J. Schipper. Abraham J. Bruin en Jannetje Booy. Aalbert den Iseger en.Adrlana Rebergen. Evert Timmer en Maria C. Klee. Arie RamDen en Maria A. Timmer. BESPOEDIGING VAN IN- EN UITLADEN BIJ SPOORWEG- EN SCHEEPSVERKEER. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. - De Rijks- jommissaris heeft een verordening uit gevaardigd ter bespoediging van het in- §n uitladen bij het spoorweg- en binnen- scijeepvaartverkeer. Daarin wordt voorgeschreven, dat hij, die goederen door middel van het spoorweg- of binnenscheepvaartverkeer verzendt, gehouden is met het inladen in de vrachtruimte onmiddellijk, nadat deze hem daartoe ter beschikking is ge steld, te beginnen en de inlading on verwijld te doen plaats hebben. Voorts moet de ontvanger onmiddel lijk, nadat de vracht te zijner beschik king is gesteld, met het uitladen be ginnen en deze uitlading onverwijld acen geschieden. Komt de verzender of de ontvanger bovenvermelde verplichting niet na en dreigt daardoor een in- of uitladings termijn te worden overschreden, dan kan de varvoerder zelfstandig de in- of uitlading doen ges hieden: Hij kan bij uitlading de zaak op een andere dan de oorspronkelijk bepaalde plaats ter be schikking var den ontvanger stellen en hij kan haar bij een derde opslaan. De vervoerder dient in ooverre rekening te houden met de belangen van ver zender of ontvanger als van hem rede lijkerwijze, de behoefte aan bespoedi ging van het in- of uitladen in aan merking genomen, kan worden gevergd. De verzender of ontvanger moet in het voorgaande geval aan (den vervoer der de gemaakte kosten vergoeden, terwijl dan bij de uitjading het risico van de zaak van het begin der uitlading op den ontvanger overgaat, Voorts is de vervoerder in deze gevallen uit sluitend aansprakelijk voor opzet en grove schuld. Verder is bepaald, dat de burgemeesters der door den Secretaris- Generaal van het Departement van Wa terstaat aai. te wijzen gemeenten in overeenstemming met het Gewestelijk Arbeidsbureau laadploegen samen stellen, welke aan een vervoerder, die een in- of uitlading op grond van het voorgaande doet geschieden, op diens verzoek op de snelste wijze ter be schikking kunnen worden gesteld. De ter uitvoering van deze laatste bepaling noodzakelijke voorschriften worden door de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Waterstaat, van Binnehlandsche Zaken en van Sociale daken gemeenschappelijk uitge vaardigd. Overtreding van zoodanig voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes wekei^ of met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Deze verordening is heden in werking getreden. HET LEVEN VAN EEN GROOT JOURNALIST. Roodbaard, de spotter. Wij Nederlanders hebben den naam niet gauw in geestdrift te ko men. Lauw zijn we, heet het, traag in onze bewondering en mat in on ze genegenheden. Hetgeen overigens niets anders dan een dwaze legende is. De Nederlander ban enthousiast raken, even vurig ais de Spanjaar den, Italianen en Franschen dat kunnen. En wie het niet gelooft, welaan, die gaat maar eens kijken bij een voetbalwedstrijd en dan hoeft het nog niet eens een inter land te zijn. Maar ook de menschen, die ons in het hart weten te grijpen, die een traan en een lach kunnen ont lokken, genieten onze glanzende bewondering. Eén van deze, uiter aard weinigen, was J. C. Schröder. Hij was de grootste journalist, dien Holland ooit bezeten heeft en we kunnen nu al wel veilig zeggen, dat hij nimmer geëvenaard werd, ook al hebben verschillenden daar naar gestreefd. Geen Nederlander of hij las Schroder, den man, die als Barbarossa, het tooneel onschatbare diensten bewees; den man, die raads- en andere verslagen schreef, die éénig- zullen blijven in de histo rie der journalistiek. Hij vond na men uit voor de grooten der aarde en zij (de namen!) werden terstond gemeengoed der massa. Schroder trok te velde daar waar hij meen de, dat hij te velde trekken moest. Het ging niet altijd even zachtmoe dig, maar het ging en dat is van meer belang! steeds met den inzet van zijn volle persoonlijkheid. En hij heeft daarvan ook de wrange vruchten geplukt. Menschen bestaan er in-ons lieve vaderland, die zonder den bijtenden spot van Schroder al hoog en breed m het vergeetboek geraakt zouden zijn. In dit opzicht is Schroder te vergelijken bij een Van Deijssel, die ook verschillenden de onsterfe lijkheid heeft geschonken, omdat hij hen in de hel van zijn hoon wierp. In latere jaren is Schroder vooral bekend geworden door zijn weerga- looze stukjes „Spotternij of Sotter- nij", die eiken ochtend in het dag blad De Telegraaf versctienen. Er waren menschen, die zich alleen terwille van deze artikeltjes, die hun vaste hoekplaatsje op de pagina hadden, op De Telegraaf abonneer den. En hier, in veertig of vijftig re gels, leefde Schroder zich uit; hier bewonderde hij; hier striemde hij; hier liefkoosde hij; hier bespotte hijmaar het bleef altijd mèn- schelijk, altijd met een ondergrond van vergoelijkende toegevendheid. Vooral om deze stukjes heeft het Nederlandsche publiek hem op de handen gedragen, en toen hij stierf ging er een schok door het land, want men had het gevoel, dat ons een nationale figuur, vergroeid met ons land en ons volk, ontvallen was. En terecht. Want Schroder was een nationale figuur. Over het leven en den arbeid van dezen merkwaardigen man heeft de heer R. Tem-pel onder den titel Roodbaardde Spotter" een onder houdend boekje geschreven, dat bij de Uitgevers Mij. Strengholt te Am sterdam het-licht zag. De schrijver heeft de verdienste, dat hij is, wat hij zegt te willen zijn: objectief. Hij belicht de gestalte „Schröder" en hij doet het zonder eenzijdigheid. Ieder een heeft zijn gebreken, ook Schröder had les cjéfauts de sa qualité en Tempel verbloemt dit niet. „Roodbaart de Spotter" is een waardevol en goed geschreven boekje, dat stellig in breede kringen de belangstelling zal trekken. Dei; Spoor H. P. v. d. Aardweg. Ind. Spoor ZONDAG a.s. 3 ifur Vóórverkoop vanaf heden bii C. DS GRAND, Waagolein. NEDERLANDSCHE KINDEREN UIT HET SUDETENLAND TERUG AMSTERDAM, 20 Oct. - Vijfhon- derd vijf en zestig jongens en meis jes, blakend van gezondheid en levenslust, stapten vanmiddag uit den extra-trein, welke precies vier en twintig uur vroeger uit het Su- cletenland vertrokken was. Bijna vierhonderd meisjes en bijna twee honderd jongens keerden terug van een zesweeksche vacantie, welke de Nederlandsche Vollcsdienst hun had bereid. En het was een prachtige vacantie geweest, dat wist men al vóór de kinderen nog iets hadden gezegd. Zij waren in de bergen ge weest en in kleine dorpen en ze had den genoten. Iedereen was er vrien delijk geweest en de pleegouders hadden alles gedaan om het maar plezierig voor ze te maken. Ze had den genoten, zes weken lang. Het was heerlijk om te wandelen en te spelen. Want dat was ,het eenige wat de kinderen te doen hadden be halve natuurlijk het eten. Dat ge dit laatste niet verzuimd hadden, kon men het best opmaken uit de ge wichtstoename, die gemiddeld drie kilo per kind bedroeg. Zij hadden het erg gezellig gehad bij de pleegouders en het aardige was, dat er later nog een transport van achthonderd Ne derlandsche kinderen was aangeko men, zoodat er in totaal veertien honderd kinderen in de omgeving kun vacantie doorbrachten. Die kin deren waren nog gebleven. En dat hadden zij zelf ook wel graag gewild, Er hadden* tenminste tranen ge vloeid bij het afscheid van de pleeg ouders en van het prachtige land. Maar die tranen waren wonderlijk snel gedroogd, nu zij vader en moe der en broertjes en zusjes aan het station terug zagen en zij opgetogen konden vertellen van de heerlijke vacantie en van de verrassingen welke de koffers en pakken nog be vatten. Voor den Ned. Volksdienst was deze rutzending, die half November door een uitzending van nog groote ren omvang zal worden gevolgd, een volkomen succes. Ik gevoelde mij als herbaren. De Heer OM UK \chrijft, dd. 23-1 '41: „Met mijn 83 ia- ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval ivan ischias. Niets 'hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Vaa slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjesreeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan" Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trinetal Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. [Trlneral Agentschap Nassaukada '313, AmstildSfF PURMEREND, 20 Oct. 1942. Gemeente lijke kaasbeurs. Verhandeld 7 partijen, wegende 13600 kg. Handel vlug, 40 plus 56, 20 plus 42—43.50. Kaasmarkt. 2 stapels Kleine boeren, wegende 422 kg, 5459.50 per 50 kg. Handel vlug. 1211 stuks Runderen, w.o. 561 Vette koeien voor de levering; 285 Gelde koeien 380460, handel matig; 85 Melkkoeien 500—620, handel matig; 30 Stieren voor de levering; 30 Veulens 450—650, handel goed; Vette kalve ren voor de levering; 220 Pinken 90— 175, handel matig; 107 Nuchtere kalve ren voor de levering; 17 Magere varkens 3575, handel matig; 188 Biggen 1442, handel matig; 1843 Schapen 80f 140, handel matig; 440 Schaped voor de levering; 244 Bokken 25— 85, handel matig; Ripeieren 1.32 pet kg; 1600 Oude kippen en -hanen 0.90; Konijnen 0.90 per kg; 500 Eenden 1.90 per kg AMSTERDAMSCHE BEURS vgjn Woensdag; 21 October 1942 Nederland 1941 '.100S/.A 100-/, 4 Nederland 1941 .lOOuy 10üd i6 4 Nederland 1940 II100s/a 1 UG,J/jg 3—3)4 Nederl. 1938 97i/4 9T".C 3 Ned.-Indië 1937 873/, 87'/i Amsterd. Bank .131'/4 Hnd. Mij. Cert. v. f 2.5011'1/, Koloniale Bank .110l/g ■Ned. Ind. Handelsbank 80 Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden Kon. Petr. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli r Senembah .1503/-e ,1197/g .297 .1583/, .25Q3/, .3001/, .153 .154 83 .30 >/4 •ISó'/s .132 96i/4 •1343/, .123 .1601/, .1585/f .137 .166 .146 60V4 423/, 131 117 119 78 150 120 295 158 256'/j 298 151 155 83 3C0 184 133 95 114 12 2 160 159 lV/i 165% 142 60 '2V.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2