De moord te Driebergen. pijn verdwenen! ito- Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Zworte handel in ondeugdelijke smeerkaas. Portefeuille gestolen. De prijs steeg van 3 cent tot.... f t.50! Geraffineerde rijwieldief staat terecht. Distrihufieambtenaren Zware straffen geëischt. RADIOPROGRAMMA DAMRUBRIEK. a s. 3 tiur üi.VkHx 1 ist-Frisia 1. oop vanaf heden bij AND, Waagplein. VNDSCHE KINDEREN 3UDETENLAND TERUG. DAM, 20 Oct. - Vijfhon- n zestig jongens en meis- d van gezondheid en stapten vanmiddag uit ;rein, welke precies vier uur vroeger uit het Su- vertrokken was. Bijna meisjes en bijna twee agens keerden terug van ksche vacantie, welke de che Volksdienst hun had het was een prachtige rweest, dat wist men al nderen nog iets hadden waren in de bergen ge- i kleine dorpen en ze had- n. Iedereen was er vrien- eest en de pleegouders es gedaan om het maar oor ze te maken. Ze had- in, zes weken lang. Het k om te wandelen en te nt dat was ,het eenige wat n te doen hadden be- urlijk het eten. Dat ,ze dit verzuimd hadden, kon est opmaken uit de ge- ame, die gemiddeld drie nd bedroeg. Zij hadden het gehad bij de pleegouders dige was, dat er later nog ort van achthonderd Ne- kinderen was aangeko- at er in totaal veertien- inderen in de omgeving tie doorbrachten. Die kin- en nog gebleven. En dat zelf ook wel graag gewild, in* tenminste tranen ge- het afscheid van de pleeg- van het prachtige land. tranen waren wonderlijk logd, nu zij vader en moe dertjes en zusjes aan het ■ug zagen en zij opgetogen irtellen van de heerlijke en van de verrassingen, koffers en pakken nog be- Ned. Volksdienst was nding, die half November iitzending van nog groote- ïg zal worden gevolgd, een succes. Ik gevoelde mi] als herboren. Kis» De Heer 0 M. te K tchrijft, dd. 23-1'41; „Met mijn 83 ia- ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval Bvan ischias. Niets ■hielp, zoodat ik alleen nog kromgebogen, Ieu- p een stok, rondkroop. Van ras geen sprake. Toen nam ik altjesreeds den eersten dag irden de pijnen en sliep ik 6 gevoelde mij den volgenden ils herboren en reeds na 8 dagen i ik niets meer. Uit voorzorg ook verder nog Ovaaltjes en eze iedereen ten zeerste aan matiek, ischias, spit, verkoud- ep, zenuw- en hoofdpijn helpen tjes van hetTrineral Agentschap, dben geen schadelijken invloed maag en darmen. Neem direct de Dtigineele verpakking van 20 slechts 60 ets. In alle apotheken stetijen verkrijgbaar, gentschap. Nassaukade'313, Imataidarp IKTBERICHTEN REND, 20 Oct. 1942. Gemeente- beurs. Verhandeld 7 partijen, 13600 kg. Handel vlug. 40 plus plus 42—43.50. Kaasmarkt. Cleine boeren, wegende 422 kg, .50 per 50 kg. Handel vlug. Runderen, w.o. 561 Vette or de levering; 285 ,Gel<J? 380460, handel matig; °s in 500—620, handel matig; voor de levering; 30 Veulens 150, handel goed; Vette kalve- de levering; 220 Pinken 90 del matig; 107 Nuchtere kalve- ie levering; 17 Magere varkens 5, handel matig; 188 2, handel matig; 1843 Schapen 40, handel matig; 440 Schapen Levering; 244 Bokken 25— lel matig; Kipeieren 1.32 per Oude kippen en .hanen 0.9U, 0.90 per kg; 500 Eenden kg ERDAMSCHE beurs Woensdag 21 October 1942 iao3/,« lOOd/,6 1009/16 975/jG 87»/« 131 117 119 78 150 120 295 158 256Vs 298 151 155 83 3C0 184 133 95 114 122 159 nei/s 165V4 -142 60 •21/. ederland 1941 M003/ie ederland 1941 .100u/jc ederland 1940 IUOOVs Nederl. 1938 97V« ed.-Indië 1937 &7% Bank H'/t Cert. v. 2.5011 /W, Bank .1'97/2 Handelsbank 80 sizijde Unie .1503/-lG ilft Cert. .H97/s "ord .297 os .1583/4 eil. Gem. Bezit .2593/4 .3001/4 .153 .154 83 tuur Suiker Unie rstenlanden Rubber Rubber Amerika lijn na-Japan lijn d. Stoomboot tart Unie avia li h or ar .30 1/4 .186% .112 961/4 .1343/4 .123 .1601/, .158% .137 .166 .146 6O1/4 423/. Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-S.S. en het legioen zich öp onderstaande data bjj de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, hie er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Neder land blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-S.S. en het legioen kunnen zich ock diegenen melden, die tot de Ger- maansqhe-S.S. Nederland (Neder- landsehe S.S.) willen toetreden. 22.10.42 10.00 uur, Amsterdam school Iepenweg 13. 22.10.42 17.00 uur, Utrecht, Wehr- maehtheim, Mariaplein. 23.10,42 10.00 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhout^cheweg. 24.10.42 11.00 uur, Amersfoort, dienstgebouw Kapelweg. Bij onze vrijwilligers. In een prettige en goede kameraadschap wordt de vr"e tijd doorgebracht. Gezonde kerels, gezond van lichaam en geest. (SS PK Altstadt-Bi H-P H m) Arr.-Rechtbank. Ongeveer tien maanden geleden werd door een kaasfabriek te Alk maar een partij smeerkaas, bestaan de uit 1000 blikjes, als zynde on geschikt voor menschelQke con sumptie, verkocht voor veevoeder tegen den prijs van 3 cent per blikje. Deze smeerkaas kwam echter in verkeerde handen terecht en er werd een aardig handeltje in ge dreven. Ze ging van hand tot hand, natuurlijk tegen steeds hoogeren prjjs en zoo kreeg op een gegeven oogenblik een Alkmaarsche begra fenisondernemer, t.w. A. B. N., de partq in handen vopr -30 cent per blikje. B. verkocht de heele partij spoedig daarop weer voor 80 cent per blik en wei aan den eigenaar van een cafe taria, die niet beter wist, of de kaas was deugdelijk. Deze laatste kooper zou ze dan ook hebben willen gebruiken in zijn inrichting. Tenminste, zoo ver telde bü, maar naderhand bleek, dat er nog eenige pogingen gedaan waren om de kaas weer van de hand te doen, zoodat tenslotte het product weer werd aangeboden aan een der vroegere eige naren en wel voor 1.50. Deze be dankte echter voor de eer. Intusschen stond A. B. N. terecht wegens het verkoopen van ondeugde lijke smeerkaas, zulks onder bedriege- lijke voorwendselen, dat de kaas wel voor menschelijk gebruik geschikt was. Hij zelf at er ook van! N. had de kaas gekocht van een ze keren J. L. uit Alkmaar, die echter vóór den verkoop medegedeeld had, dat de kaas ondeugdelijk was. Zoo althans verklaarde L. voor de rechtbank, waar hij als getuige verscheen. En de café- taria-man, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij de kaas gekocht had als een volwaardig product, hetgeen o.a. uit den prijs zou blijken. De officier, mr. de Brueys Tack, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte een boete var. 500 gulden, subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Schenkeveld, meende, dat een ver keerde verdachte voor de rechtbank stond. Spr. beschuldigde den getuige L., die -volgens hem niet de waarheid had gezegd, met als gevolg, dat de meest onbelangrijke man in dezen ket- tinghandel thans terecht stond. Spr. vroeg tenslotte vrijspraak, subs, een veel lichtere straf, die in overeen stemming zou zijn met verdachtes aan deel in deze zaak. Uitspraak over 2 weken. Stal de fiets van een politie agent! Een keurig uitgedoscht jongmensch van ongeveer 20 jaar; het haar ge watergolfd, jasje in taille, hoedje elegant in de gesoigneerde linker1- hand. Met een staat van dienst om van te watertanden: 1936 1 jaar voor diefstal in dienstbetrekking; 1938 l1^ jaar wegens diefstal en inbraak; 1940 wegens diefstal 6 maanden; 1940 wegens insluiting 1 jaar. Makende alzoo totaal 4 jaar gevan genisstraf En die nu terecht stond als ver dacht van het stelen van de fiets van een hoofdagent van politie te Alk- - maar! Meneer de verdachte ontkende. In keurige bewoordingen. Zoodat eenige getuigen klaarheid in de zaak moesten brengen. Hetgeen zij deden. Zoo had mej. M. v. d. Oord het geval van a tot z bijgewoond: ze had op den avond van 15 Juli een man zien heen en weer loopen voor de woning van den hoofdagent, in wiens tuin de fiets stond. Plotseling nam de onbe kende een aanloop, schreed vervolgens toet groote stappen door den tuin, pakte de fiets en reed er snel mee weg. Getuige, die den onbekende goed had opgenomen, herkende in den verdachte hen dief. Juffrouw A. Verduin had den toan ook gezien bij den tuin van den hoofdagent en kende hem: het was D. S. tot Heiloo. Ook nu herkende ze hem als «en verdachte. Ténslotte verklaarde getuige C. ter «orst precies hetzelfde. Ondanks alles bleef verdachte hard nekkig ontkennen en toen hij na het requisitoir van den officier, die twee laar en drie maanden geëischt had, het laatste woord kreeg, hield hij een plei- oooi, waarin hij de beweringen ,van de one getuigen stuk voor stuk ont zenuwde! Wat hem evenwel niet veel helpen zaU*M*i S. P. J. H. uit Hoorn heeft in het postkantoor aldaar eenige maanden ge leden zijn slag trachten te slaan. Toen iemand aan het telefoneeren was in de cel en zijn actetasch gedurende dien tijd naast de cel neerzette, maakte H. van de gelegenheid gebruik, om de tasch te stelen. Thuis gekomen, stelde hij een onderzoek in en vond in de tasch een portefeuille met 270 gulden. Hij werd echter spoedig gesnapt en toep bleek, dat al het geld nog aanwezig was. Verdachte bekende en hoorde een jaar tegen zich eischen. Gummihakken gestolen. Verdachte A. J. v. D. te Alkmaar heeft in Augustus van dit jaar ten nadeele van de firma Fahner aldaar uit een pakhuis weggenomen een partij gummi hakken,in totaal ongeveer 260 stuks. Verdachte heeft de partij later ver kocht voor 85 gulden. Verdachte bekende, had echter ge tracht de schade zooveel mogelijk te herstellen, zoodat de eigenaar geen schade heeft. Eisch 8 maanden gevangenisstraf. Erwtendieven op de mat. Drie Hoornsche jongelieden, t.w. A. O., M. L. D. en J; J. K., hebben in Fe bruari van dit jaar uit een schuur van een tuinder eenige keeren erwten ge stolen. Den eersten keer ging het best, de tweede maal werd echter alarm ge maakt met een geluidinstallatie, zoodat het drietal ontdekt werd. Wel lieten ze de zakken erwten vallen en kozen het hazenpad, maar die moeite was tever geefs: hun arrestatie volgde. De ver dachten bekenden. Tegen K. eischte de officier 6, tegen de belde andere verdachten elk 8 maan den gevangenisstraf. Uitspraken. D. W., Beemster, heling; 50 of 20 dagen; J. W. P., Bergen, heling van sie raden; 1 jaar en 6 maanden; IJ. G., Texel, diefstal, 8 maanden, te ondergaan in een bijzondere strafge vangenis; Th. C. N., Haarlem, poging tot dief stal; 2 jaar. knoeiden met levensmiddelenbonnen. AMSTERDAM, 20 Oct. - Een aan tal jeugdige tijdelijke ambtenaren van den' distributiedienst te Hil versum heelt zich vandaag voor de rechtbank tê Amsterdam te verant woorden gehad wegens verduiste ring van levensmiddelenbonnen. De 18-jarige H. F., die aangewe zen was om de opplakvellen der de taillisten te controleeren, had van die vellen suikerbonnen gestolen. Het is de gewoonte, dat een opplak- vel 50 geheele rantsoenen bevat. Wanneer eqhter een winkelier een vel met 49 1/4 rantsoenen inlevert, mag dit gelijkgesteld worden met 50 rantsoenen. De ambtenaar F. nu had misbruik van die regeling ge maakt. Hij haalde van een vel van 50 een rantsoenbon af en verving die door een 1/4 rantsoen. Zoo werd den detaillist niets tekort gedaan, doch de ambtenaar voer er wel bij. In twee maanden verduisterde hij 220 suikerbonnen, welke hij ver kocht en dus in den sluikhandel bracht. Bijna de geheele afdeeling deed aan deze knoeierij mee en zelfs de chef zou op de hoogte zijn ge weest en gewaarschuwd hebben: „Jullie mogen wel voorzichtig zijn". Blijkbaar waren de heeren echter niet voorzichtig genoeg, want zij lie pen tegen de lamp. Zoowel zij, die de bonnen moesten vernietigen, als die ze controleerden, bleken bonnen te hebben verduisterd en zij moes ten thans met een aantal helers terecht staan. De 18-jarige H. F., de voornaamste figuur in dit ambtenarencomplot, hoorde een jaar gevangenisstraf te gen zich eischen. Tegen den 21-jarigen A. v. d. H., die behalve suikerbonnen, ook nog brood-, vleesch-, eieren- en melk- bonnen had' verduisterd, eischte de officier van justitie, mr. J. W. Bosch, eveneens een jaar gevange nisstraf. Tegen den 20-jarigen A. v. d. B. en den 18-jarigen G. S., die op kleinere schaal hadden geknoeid, werd resp. een maand en drie maan den gevangenisstraf geëischt. Den 30-jarigen chef A. L. was he ling ten laste gelegd. Hij zou van de knoeierij geweten hebben, al thans volgens de verklaringen van den 18-jarigen H. F., die beweerde, dat hij wel eens bonnen op de ta fel van zijn chef had gelegd als deze weg was. Later waren de bonnen dan verdwenen. De ohef ontkende ietg van dit alles te weten, waarop F. zeide, dat het wel mogelijk was, dat de chef die bonnen later had opgeplakt. Enkele getuigen a décharge legden verklaringen af ten gunste van den chef. De officier van justitie achtte de schuld van dezen verdachte niet be wezen en vroeg vrijspraak, UTRECHT, 20 Oct. - Onder dood- sehe stilte werden om even over twee de drie verdachten binnenge leid naar de verdachtenbank, res pectievelijk Slagboom, v. d. Neut en Montijn. Alle drie maken een onverschilligen indruk. Eerst wordt verd. Slagboom ge hoord. De president gaat met hem den moord uitvoerig na. En dan hooren we van Slagboom, dat zij reeds lang van plan waren Horn- kamp om het leven te brengen, zij hadden last van hem hij wist te veel en zij wilden hem maar liever kwijt zijn, Hij wist te veel van onzen zwarten handel, zei Slagboom. Uitvoerig vertelt Slaghoom, hoe zij Hornkamp hebben gewurgd, de hersens hebben ingeslagen en ten slotte den polsslagader hebben doorgesneden. Slagboom zegt agn het einde van het verhoor spijt le hebben van zijn daad, met name vindt hij het verschrikkelijk voor de ouders van H. Hij heeft zeer veel berouw over zijn daad en is eryan overtuigd dat hij een flinke straf heeft verdiend. Vervolgens heeft de president v. d. Neut ondervraagd. Verd. doet zeer vreemd." Hij lacht maar zoo'n beetje voor zich uit en brengt ten slotte naar voren, dat hij zich van de zaak weinig of niets meer her innert. De derde verdachte Montijn ver telt kalm, hoe de moord ten uitvoer is gebracht. Hij erkent Hornkamp met een stok te hebben geslagen, naciat men hem eeret met een strop had gewurgd. Jjfa de stokslagen hebben ze met zijn drieën den strop nog wat vaster aangetrokken om toch maar zeker te zijn dat het slachtoffer inderdaad dood zou zijn. Eerst wilden zij Hornkamp aan een boom ophangen om den schijn te wekken dat hij zelfmoord had ge pleegd maar later vonden ze toch maar beter om het lijk onder den grond te stoppen. Ook Montijn heeft diep berouw van hetgeen hij heeft misdreven. Hij zegt, dat hij zijn strgf gelaten zal ondergaan. Uit de verschillende rapporten, die over de verdachten zijn uitgebracht, blijkt, dat Slagboom wel leed aan eeq ziekelijke afwijking, maar .dat hij overigens volkomen normaal is. Zijn uiterlijke onbewogenheid heeft den deskundige verbaasd. Het rapport van Van der Neut zegt, dat verd. verre vair normaal is en het is zeer wel mogelijk dat hij zich de dqad te Driebergen niet goed meer voor den geest kan ha len. Oyer Montijn zegt het rapport, dat hij uit een degelijk gezin stamt. Aanvankelijk wilde hij bij de ma rechaussee komen, maar toen dat niet lukte, is hij het hou-vast in het leven kwijtgeraakt. Het requisitoir. De officier van justitie mr. Alberda stond uitvoerig stil bij de beweegredenen voor den t moord. Het staat volgens spr. volkomen vast dat Slagboom de hoofdschul dige is. Bij hem hejbben zich ook sexueele praktijken geopenbaard en hij was het, die op de idee kwam om Hornkamp te vermoorden. Er leefde een valsche romantiek in verdachte en hij ging zich te buiten aan sexueel wangedrag. De officier eischte tegen hem een gevangenis straf voor den tijd van twintig jaar. Daar v. d. Neut niet volkomen toerekeningsvatbaar is, eischte spr. tegen hem vijf jaar, terwijl de offi cier tegen Montijn acht jaar eischte. De verdedigers, mr. van Ravens- waay, mr. van Heyst en mr. Wem- merslager van Sparwoude, hebben ieder op hun beurt clementie voor hun clienten verzocht. De rechtbank zal heden over veertien dagen uitspraak doen. ONJUISTE AANGIFTE VOOR BELASTINGEN, Arts tot geldboete veroordeeld. Gistermorgen heeft de Utrecht^ sche rechtbank vonnis gewezen ir¥ de zaak tegen dr. S., rustend gé* neesheer te Soest, die er van werd beschuldigd opzettelijk een onjuiste aangifte te hebben gedaan voor de ipkomsten- en vermogensbelasting voor het belastingjaar 1938-39. Hij zou ongeveer 40.000 hebben ver zwegen. De Officier van Justitie had tegen hem een boete van 10.000, subsidiair een gevangenis straf van zes maanden geeischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van §000, subsidiair vijf maanden gevangenisstraf. Stencils, stencilinkt en carbon papier aangewezen i als distributie goederen. - Bij besluit van den secre taris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart zijn stencils, stencilinkt en car bonpapier aangewezen als distribu tiegoederen in den zin van artikel 4 der distributiewet. Een vondeling in Bloemendaal. - Bjj een villa in Bloemendaal is een jongetje van naar schatting acht maanden te vondeling gelegd. Zij, die inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich tot den com missaris van politie, bureau Ovex- yeen, te wenden, DE BESTRIJDING VAN PARATUBERCULOSE BIJ HET RUNDVEE. Op 25 Augustus 1942 is door den Directeur van den Veeartsenij kundi- gen Dienst de paratuberculoseeom- missie geïnstalleerd. De commissie stelt zich ten doel de paratubereulose bij het rundvee te bestudeeren en de bestrijding ervan zoo spoedig moge lijk, op grond van de huidige ge gevens der wetenschap, op uitge breide schaal te doen organiseeren, Paratubereulose is een besmette lijke, eer slepend verloopende ziek te van het rund, die een hoogst enkele maal ook bij schapen en geiten wordt waargenomen. In een verder gevorderd stadium ken merkt de ziekte zich door diarrhee en sterke vermagering. De besmet ting vindt veelal plaats in de prille jeugd en het duurt wel heel lang voordat de eerste zichtbare ver schijnselen optreden, meestal pas na de geboorte van- het eerste kalf. Intusschen wordt de smetstof re gelmatig met de ontlasting uitge scheiden, waardoor weer andere jopge dieren besmet kunnen wor den. Het is dus wel een verrader lijke ziekte. Besmette dieren, die nog geen ziekteverschijnselen vertoonen, worden' her- en derwaarts verplaatst en dragen er zoo toe bij om de ziekte te verspreiden. Aangezien het lijden ongeneeslijk is, hoewel soms gedurende eenigen tijd oogenschijnlijk beterschap kan intreden, gaan de patiënten onher roepelijk -te gronde aan totale uit putting; men begrijpt, dat bij de vermagerde dieren het productie vermogen sterk gestoord is, zoodat de schade, door het lijden veroor zaakt, groot is. Er dient dan ook paal en perk gesteld te worden aan de ver dere uitbreiding; dat na te streven is het doel van bovengenoemde com missie. De praktiseerende dierenarts zal bij dit streven ingeschakeld worden; hij kan met bepaalde hulpmiddelen (waarnaar de commissie ook een verder onderzoek zal instellen) evenals bij de gewone tuberculose, de besmetting aantoonen; de be smette dieren zullen niet meer mo gen worden verhandeld, ze dienen bestemd te worden voor de slacht bank. De bedrijven, waaruit ze wor den verwijderd,dienen te worden ontsmet en het jongvee dient hierin smetstofvrij te worden opgefokt, dit alles volgens aanwijzingen van den praktiseerenden dierenarts. Het spreekt vanzelf, dat bij de toepassing dezer maatregelen de medewerking van den veehouder niet kan worden gemist. Bij voor baat doet de commissie hierop reeds een beroep. In het kort geformuleerd, komen de maatregelen ten aanzien van be smette en van van besmetting ver dachte bedrijven neer op het vol gende: 1. regelmatig onderzoek door den dierenarts ter opsporing van be smette dieren; 2. afmaken der besmette die ren; 3. ontsmettingsmaatregelen; 4. smetstofvrije- opfok der jonge dieren. Men ziet. een bestrijdingswijze in den trant der tuberculosebestrijding. Om resultaat te bereiken, is het van belang, dat zoo mogelijk de eigenaren van besmette en van ver dachte bedrijven zich aaneen sluiten om georganiseerd deze schadelijke veeziekte te bestrijden. BOERENLEIDER VOOR ZUID-HOLLAND VERTREKT NA'AR OOSTLAND. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. - In te genwoordigheid van boerenleider E. J. Roskam Hzn., heeft boer A. de Waard, provinciaal boerenleider voor Zuid-Holland, in de vergade ring van streekleiders, gehouden op Maandag 19 October in het provin ciaal kantoor van den Landstand te den Haag, afscheid genomen van zijn naaste medewerkers, in verband met zijn vertrek naar de Oekraine. Daarbij heeft allereerst de plv. boerenleider voor Zuid-Holland, de lieer J. Rijlaarsdam Jzn., het woord gevoerd. Boerenleider Roskam schetste al lereerst den arbeid, welke door hem zelf is verricht, om den boer op de plaats te brengen, waar hij thuis hoort. Die strijd is zwaar en spr. zag het daarom als een verlichting, dat in de Oekraine een stuk land, zoo groot als Nederland is vrijgege ven, waar de boer zijn vrijheid kan bevechten. In korte trekken gaf boerenleider Roskam weer, wat boer de Waard gedaan heeft voor de boeren en tuinders in Zuid-Holland en hij sprak den wensch uit, dat het den boerenleider voor Zuid-Holland in de Oekraine gelukken zal, de taak, v/elke hij vrijwillig op zich heeft genomen, tot een goed einde te bren gen. De vertrekkende boerenleider bracht tenslotte dank uit aan zijn vele trouwe medewerkers voor "de wijze, waarop zij hem steeds hebben bijgestaan in zijn werk voor de vrij making van den boer. Met de woor den: „Ik zal van de Oekraine ma ken, wat er van te maken is", ein digde hij zijn korte rede. DE ZIEKENAUTO DIENDE TER CAMOUFLAGE. Dat smokkelaarslist het meerma len moet afleggen tegen de waak zaamheid der politie werd Maandag te Putten bewezen, waar de aan dacht der beambten getrokken werd door een groote uit Noord-Holland afkomstige' ziekenauto, die opval lend lang ter plaatse verbleef, en nu eens hier dan we?r daar parkeerde. Toen de wagen tegen het invallen der duisternis de gemeente wilde verlaten, was de politie op haar post en moest de chauffeur stoppen. De wagen werd geopend en bleek in plaats van een zieke een groote hoe veelheid rogge te bevatten. De bestuurder, zekere H. uit Hil versum, werd naar het bureau over gebracht, en bekende, dat de rogge uit Putten afkomstig was en be stemd voor den sluikhandel. Inbe slagneming volgde. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Beenderen 'en lymvleesch. De Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten maakt bekend, dat met ingang yan 21 October 1942 wordt ingetrokkep: 1.'De dispensatie van het verbod tot het koopen, verkoopen, afleveren, be werken, verwerken, doen bewerken en doen verwerken van beenderen, zonder zijn schriftelijke vergunning, welke dispensatie in September j.l. bij publi catie werd verl=end; 2. de dispensatie van het verbod tot het bewerken, verwerken, doen be werken en doen verwerken van lijm- vleesch (met inbegrip van chroom- schaafsel van eenhoevige dieren, run deren, schapen, geiten en varkens) zonder zijn schriftelijke vergunning, welke dispensatie eveneens bij de onder 1 genoemde publicatie werd ver leend. Inlevering eieren van pluimveehouders zonder voedertoewüzing. De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend dat alle georga niseerde en ongeorganiseerde pluim veehouders, die geen voedertoewijzing voor hun pluimvee ontvangen en die geheel of gedeeltelijk aan hun leverings plicht hebben voldaan, hun leverings- kuart onmiddellijk bij den Plaatselijken Bureauhouder vopr hun rayon moeten inleveren. Van de pluimveehouders, die hun le- veripgskaart niet "vóór 23 October 1942 bij hun plaatselijken bureauhouder heb ben aangeboden, zal worden aange nomen, dat door hen in het geheel geen eieren zijn ingeleverd. Terugbetaling Strooheffing, De P.I.C.A. v. N.H. maakt bekend, dat de door telers betaalde heffing van 7 per 1000 kg stroo voor den handel van boer tot boer aan hen zal worden terug betaald. De consumenten aan wie deze 7 in rekening zijn gebracht, dienen zich voor terugbetaling tot de telers te wenden. STRANDING VAN STOOMLOGGER AAN SCHIPPER TE WIJTEN. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake de stranding op de Nederlandsche kust tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee van den stoomlogger „Noord- HoHand" VI, 130 op 12 Mei j.l. De raad is van oordeel, dat dit onge val geheel is te wijten aan de schuld van den schipper, die, na acht vadem te hebben gelood, niet had mogen' blijven insturen, zonder het lood gaande te houden. De raad heeft daarom den betrokkene de bevoegdheid ontnomen, als kapitein te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Biele- felder kinderkoor (gr.) 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Klein maar fijn (gr.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 „Fin de siècle", voordr. 8.50 Orkestconcert (gr.) 9Bekende orkestwerken (gr.) 9.30 Spiegel van den dag. 9.40 Bekende or kestwerken (gr.) 10.De Melodisten en solist. 10.30 „Kampen, stad van steur en uien", klankbeeld. - 10.45 Melodisten en solist. 11.15 Viool en piano. 12.Alma nak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.— Otto Hendriks en zijn orkest, soliste' en gr.pl. 14.— Gooisch Strijk orkest en soliste. 15.„Kermis ip het Vlaamsche land", voordr. 15.15 Arnh. Orkestvereeniging en solist. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurstier. 17. Orgelconcert en gr.pl. 17.30 Omroep- harmonie-orkest. 18.15 „Plakboek 1900", gev. progr. 19.Brandende kwesties, lezing. 19.15 „Walsencyclus I" (gr.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: De we- reldmeening uit vreemde kranten. 19.50 Gevr. platen. 20.15 Componistenspie- gel. Ca. 20.40 Concertgebouworkest. 21.20 Piano-, viool- en cellosoli (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.Variété inter nationale (gr.) 23.24.Melodieën klin ken bij maanlicht (gr.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnenl. overz. (opn.) 8.„Oostland roept!", vraagge sprek. 8.15 Twee ouvertures van Frans von Suppé (gr.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8 40 Tenoren zingen aria's (gr.) 9. Morgenconcert (gr.) 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Morgenconcert (gr.) 10. Godsd. uitz. 10.30 Symphonie-orkest (gr.) 11.Voor de vrouw. 11.20 Kinder koor (opn.) 11.30 Orkest Willy Kok en gr.pl. 12.30 Progr.-overz. 12.35 Brahms Fantasie (gr.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Klejne tuinbouw. 13.15 Alt, Röntgenkwartet en piano. 14.Godsdienstige uitz. 14.30 Een Strijkorkest. 15.30 En hier is de koffer- gramofoon. 16.Zang met pianobegel. en pianosoli. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Het Kinder koor va., den Ned. Omroep. 17.30 „Wij maken U goede vrienden met gr.pl.progr. 18.„Hoe was het in Mi laan". 18.15 Marschmuziek (gr.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.Twee violen en piano (gr.) 19.15 Concertgebouworkest. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 21.— Will Glahé en zijn orkest (opn.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.2024. Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Pry zen winterzaaigranen en zaaliynzaad. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat voor den oogst 1942 de volgende prijzen per 100 kg voor winterzaaigranen en zaailijnzaad zijn vastgesteld. Wintergranen (door den N.A.K. goed gekeurd). Telersprys Winter- Winter- Winter- ongesehoond. tarwe rogge gerst le nabouw 15,50 14,90 14,20 2e en oudere nabouw 1) 15,— 14,40 13,70 Telersprys geschoond en geplombeerd. origineel 18,75 18,— 17,— le nabouw 17,75 17,— 16,— 2e en oudere nabouw 2) 17,25 16,50 15,50 Verbruikersprys. origineel 25,50 24,75 23,75 le nabouw 20,50 19,70 18,70 2e en oudere nabouw 2) 20,— 19,20 18,20 De prijzen voor 1ste nabouw winter tarwe zijn eveneens van toepassing op de door den N.A.K. te Wageningen aan te wijzen niet te velde gekeurde partyen van de rassen Astra en Crieuwener 192. Lijnzaad. Eerste nabouw door Wit- Blauw N.A.K. te velde bloem bloem goedgekeurd 24,50 f 26,10 Tweede nabouw door N.A.K. te velde goedgekeurd 21,25 22,85 Oudere nabouw door N.A.K. te velde goedgekeurd 19,50 21,10 Niet door den N-A.K. te velde gekeurd 3) 18,18,50 Telersprys geschoond en geplombeerd, origineel door den N.A.K, te velde en op partij goedgekeurd 32,— 34, le nabouw 2) 30,— 32,— 2e nabouw 2) 28,28, oudere nabouw 2) 24,— 26, Verbruikersprys. origineel 2) 46,48, le nabouw 2) 33,80 35,80 2e nabouw 29,80 31,80 oude nabouw 27,80 29,80 1) Door den N.AK. te velde goed gekeurd. 2) Door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurd. 3) Deze prijs geldt tot 1 Februari 1943. Bovenstaande prijzen zijn maximum prijzen, met uitzondering van den telers- prijs voor origineel. Telersprijs origineel (vermeerderaars- prijs). Dit is een minimum-prijs. Dit beteekent dus dat alle vermeerderings- contracten voor origineel, welke bene den deze prijzen zijn afgesloten, zullen moeten worden aangepast. De kweeker is verplicht aan zijn vermeerderaars tenminste bovenstaande prijzen uit te betalen. Telerspryzen. De telersprijzen zijn ex clusief eventueele vergoedingen voor tusschenpersonen. Levering binnen 10 km van de bedrijfsgebouwen van den teler moet franpo geschieden. Verdere vracht komt voor rekening van den kooper. Plombekosten en bpdragen voor het kweekersfonds. Deze komen ten laste van dengene, die laat plombeeren. Beide moeten zijn voldaan, vóórdat tot plombeering wordt overgegaan. Verbruikerspryzen. Deze zijn exclusief zak en vracht. Zakken. Op rekening gestelde jute of uit andere vezelstoffen vervaardigde zakken moeten, mits ongeschonden, door den verkooper en tegen factuur- prijs worden teruggenomen. Een nadere regeling zal binnenkort worden gepubli ceerd. Papieren zakken mogen slechts tegen kostprijs worden berekend en be hoeven niet te worden teruggenomen. Vracht. Inkomende vracht voor zoover deze 0,10 per 100 kg te boven gaat en uitgaande vracht komen voor rekening van den kojper. De vrachtkosten moe ten gespecificeerd op de factuur worden vermeld. Voor de inkomende vracht mag een gemiddelde verminderd met 0,10 per 100 kg worden genomen, dit kan worden berekend uit den totaalomzet en het totaal van de inkomende vrachten van het afgeloopen jaar. Ontsmettingskosten. Wordt ontsmet zaad afgeleverd dan mogen de ontsmet tingskosten in rekening worden ge bracht. Het berekenen van hoogere be dragen dan den kostprijs is strafbaar. Handel van boer tot boer. Deze kan plaats vinden met inachtneming van de reeds in de zaaizaadregeling bekend ge maakte voorwaarden. Bij den handel van boer tot boer is echter bij de 'zaai granen een heffing van 0.75 en bij lijnzaad een heffing van 1,per 100 kg verschuldigd, te betalen door den teler. Deze heffing moet aan den P.B.H. zijn voldaan, vooraleer het voor het vervoer vereischte ZT vervoerbewijs zal worden afgegeven. De verbruikers- prijzen per 100 kg welke bij den handel van boer tot boer hoogstens in reke ning mogen worden gebracht bedragen voor door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde en geplombeerde winterzaaigranen en zaailijnzaad: Wintertarwe, lste nabouw 19,25 2de en oudere nabouw 18,75 Winterrogge, lste nabouw 18,50 2de en oudere nabouw 18,— Wintergerst. lste nabouw 17,50 2de en oudere nabouw 17, Lijnzaad witbloem. lste nabouw 32, 2de nabouw 28, oudere nabouw 26, Lynzaad blauw, lste nabouw 34, 2de nabouw 30, oudere nabouw 28, Oplossing 1769 vorige rubriek. Stand Zw. 12 sch. op: 9, 12, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 28, 29, 30, 36. W. 12 sch. op: 26, 27, 31, 33, 38, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 50. Opl.: 1. 47—42 (zw. 36 x 47), 2. 26—21 (zw. 17 X 48), 3. 50—44 (zw. 22 X 31), 4. 33 X 4 (zw. 47 X 33), 5. 39 X 19 (zw. 48 X 50), 6, 4 X 36 (zw. 24 X 13), 7. 36 X 1 (zw. 50—28), 8. 49—44 (zw. 28 x 50), 9. I61! wint. Mooie ontleding. Eenige mooie probleemcombina ties van P. Kleute Jr. I. Zw. 9 sch. op: 8, 9, 10, 12, 16, 20, 25, 26, 30, dam op 14. Wit: 12 sch. op: 17, 23, 27, 28, 29, 31, 33, 37, 38, 39, 41, 42. Wit speelt 1. 17—11, 2. 27—21, 3. 28—22, 4. 22 x 35 en 5. 33 x 42! Om na te spelen. II. Zw. 5 sch. op: 4, 11, 12, 21, 45 en dam op 47. Wit 8 sch. op: 20, 23, 24, 33, 38, 42, 43, 44. Wit wint door: 1. 44—40, 2. 43—39, 3. 23—18, 4. 28 x 38, 5. 20—15 en 6. 15 X 24. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1770 van P. Kleute Jr., Wassenaar. Zw. 9 sch. op: 8, 18, 24, 25, 27, 30, 32, 37. 38. W. 9 sch. op: 34, 39, 41, 43, 45, 47, 48, 49, 50. Oplossing volgende ru briek. CORRESPONDENTIE. A. R. te A. Problemen in dank ontvangen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3