De Erang. Lath. Gemeente viert feest STAD EN OMGEVING De kerk bestaat 250 jaar. AGENDA PUBLICATIES Leidende clubs kunnen zich handhaven É.D.O.—VOLEWIJCKER5. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Jarenlang hevige rheumatiëk. Het 250-jarig bestaan der evang. luth. kerk aan de Oude gracht is gisteravond in dat ge bouw herdacht in een speciale godsdienstoefening, waarin voor gingen de eigen predikant, ds. K. J. F. Keuning, en ds. C. H. Brandt van Haarlem. De dienst werd door het dubbelmannen- kwartet, dir. Corn. Jonker, opge luisterd met eenige zangnum mers. De bekende Alkmaarsche baszanger P. Dalenberg verleen de hierbij zijn medewerking. Het kerkgebouw, waarin voor den preekstoel palmen en, bloemen ge plaatst waren, was geheel bezet. On der meer waren aanwezig de predi kanten Rappold en Prins van Wijn gaarden, resp. van ^e rem. geref en herv. gem. Na inleidend orgelspel werd door ds. Keuning de bijeenkomst met het uitspreken van het votum geopend, waarop gezamenlijk werd gezongen Gez. 140 1 en 3. Door den predikant werd vervolgens gelezen Psalm 84, waarna hij voorging in gebed. Toespraak ds. Keuning. Ds. Keuning was het een vreugde de aanwezigen, waaronder ook vertegenwoordigers yan zuster- gemeenten, te mogen begroeten. Dan ging spr. na hoe 250 jaren ge leden het vroegere houten kerkge bouw werd vervangen door het tegenwoordige en hoe vele geslach ten daar hun lief en leed hebben ge legd voor God; hoe vele predikanten wier namen een uitstekenden klank hadden in den lande, de gemeente dienden in den loop der jaren en hoe vele leden der kerk een sieraad waren voor de gemeente. Predikan ten en andere dienaren der kerk kwamen en gingen en steeds bracht de kerk verder den roep van den Meester: „Kom tot Mij en ik zal u rust geven". De eeuwen door heeft zij haar boodschap der waarheid doen hooren, altijd de geloovigen de heroïsche getuigenis der waarheid voorgehouden. De groote taak der kerk is ver kondiging van de boodschap van God, wel in wisselenden vorm, door dat die boodschap door verschillende generaties anders wordt verstaan, maar toch gaat het uitsluitend oxa het evangelie. Op deze wisseling der geloofsinzichten ging spr. nader in, o.a. opmerkende, dat er door de ont dekking van een nieuw werelddeel en door verschillende uitvindingen een ander beeld van de wereld ont stond, zoodat de 'godsdienstige voor stellingen zich wel moesten wij zigen. Door zulk een wijziging kon de Hervorming doorbreken, en een anderen en beteren vorm geven aan het evangelie. Reformatorische stroomingen oefenden ook hun invloed uit in Alk maar, maar het zou nog geruimen tijd duren eer een eigen kerk kon worden gebouwd. Spr. wees op de tegenstellingen tusschen gereforrqperden en luther- schen, zooals die ongeveer drie eeuwen geleden naar voren kwamen. Omdat ieder tijdperk het evangelie weer anders verstaat, als gevolg van de nooden van den tijd, zal in onzen tijd het geloofsinzicht weer. anders zijn dan voorheen. Wij toch komen met onize eigen zorgen en nooden bij de kerk en zij heeft die op te yan- gen, omdat ook wij niet kunnen leven zonder evangelie, waaruit wij kracht willen putten. De kerk heeft ook nu weer antwoord te geven op die nooden, een antwoord uit een, opnieuw verstaan van Gods bood schap. Zij kan alleen dan jong blij ven, als zij zich bewust is de geeste lijk draagster te zijn van het hoogste (goed en niet bang is voor strijd daarvoor. Of onze kerk nog jong is, hangt af van hen, die haar bevolken. Hij, die deze kerk heeft gedragen gedurende 250 jaren, geve, dat ook in de situatie van onzen tijd Zijn .woord niet alleen wordt gesproken maar ook verstaan. Na tusschenzang van Gez. 1411, 4 en 5 sprak Ds. Brandt over de, taak der kerk. Hij meende, dat ook thans het spreken hierover nog wel zin heeft. Als de kerk niet 250 jaar lang haar tafck van geslacht op geslacht had volbracht, was zij niet meer noodig. In dit gebouw zijn blijden en droe ven te zamen gekomen, men kwam er bijeen in goede en kwade tijden, in revolutie en rust, in oorlog en vrede, de heele geschiedenis van land en volk heeft zich ook hier 'weerspiegeld. Wanneer de kerk haar lastgeving naar behooren opvat, dus in a 11 e tijden getrouw is aan haar roeping, zal zij zich steeds in de branding van «jen tijd moeten be vinden. De taak van de kerk zag spr. als een bouwen aan het Koninkrijk Gods in deze wereld. Reeds '20 eeuwen lang brandt de geestelijke lamp van Gods woord, schijnt het licht in de duisternis. De taak der kerk is niet gemakkelijk, maar zeer schoon. Hoevelen hebben in deze thans 250-jarige, zichtbare, kerk niet de zegeningen ondervonden van de onzichtbare kerk! Spr. herinnerde hierbij aan de vele graven der martelaren, gestorven voor die onzichtbare kerk, die in de daaropvolgende eeuwen zich vormdë tot een instituut, waarbuiten geen Zaligheid mogelijk werd geacht. Maar toen kwam Luther met nieuwe inzichten, die anders leerden en vol gens welke het erop aankomt of de kerk in onze harten is. Men kl'aagt wel eens, dat de kerk In onze dagen geen hulp biedt een klacht die ook Luther reeds vernam, en waarop deze antwoordde, dat de kerk op aarde veracht is. Spr. vond dit geen wonder, want de kerk staat midden in de wereld en dan kan het niet anders cf zij moet bemodderd worden, maar ondanks alles blijft het de taak der -verachte en versmade kerk het geweten van den staat in- prediking en gebed te wijzen op onrechtvaardigheid of wat ook. Zij heeft de mensch op te voeren naar die hoogte, waar het geweld dezer wereld versterft, tot andere en betere menschen zijn geboren. Er moge dan in de laatste 250 jaren in wezen in de wereld niet zoo heel veel veranderd zijn, toch kwa men in den loop der jaren honderd duizenden in dit kerkgebouw teza men en wij hebben ons daarbij aan te sluiten. De tijd van thans eischt cok de stem van de kerk, haar licht zal het behoud zijn van deze duistere wereld, omdat het is aangestoken bij Gods licht. Juist' thans heeft men noodig het getu-igepis van Luther „Gods woord houdt stand", zooals het 250 jaren lang in dit gebouw is vferkondigd. Na gebed en zang van Gez. 145 werd de samenkomst gesloten door ds. Brandt met het leggen van den zegen. Aan het dubbelmannenkwartet, dat tweemaal twee liederen zong, en aan den heer Dalenberg, die even- zoovele malen een bassolo zong, als mede aan den organist, den heer Kooger, werd door Brandt een wel verdiend woord van dank gebracht. Aan den uitgang werd een collecte gehouden voor de kerkelijke midde len. JUBILEUM. De heer D. Westerhof, hoofd klerk bij de Gemeente Lichtbedrij- ven te Alkmaar,, herdacht gister den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gemeente. De jubilaris werd toegesproken door den heer G. van Slingerland, wethouder van de bedrijven, die o.a. zeide, dat het hem veel genoe gen deed den heer Westerhof na mens het gemeentebestuur te mo gen complimenteeren, temeer, daar in al deze jaren gebleken was,'welk een voortreffelijk ambtenaar hij was geweest. Namens 'het gemeen tebestuur bedankte de heer van Slingerland "den jubileerenden ambtenaar voor den vele jaren trouwen dienst en overhandigde hem als blijk van waarcfeering de zilveren legpenning. Daarop nam de heer A. J. Th. Hofman, directeur der gemeente- lichtbedrijven, het woord. Spreker memoreerde de loopbaan van den jubilaris en zeide o.a., uit het feit, dat de heer Westerhof bij het begin van zijn loopbaan al spoedig meer perspectief in het vrije bedrijf zag en daarom zijn eerste verband met de gemeente verbrak, al te kunnen concjudeeren, dat men hier te doen had met een man yan karakter en energie. Spreker zeide eens te heb ben gehoord, dat een „goed" ambte naar de volgende eigenschappen moest bezitten: betrouwbaarheid, vlijt en stiptheid, en het deed hem genoegen den Keer Westerhof op grond van deze eigenschappen „zeer goed" ambtenaar te kunnen noemen. Spreker complimenteerde den jubilaris hartelijk!en bood een ca deau aan. De heer van Buchem, boekhou der der gemeente-lichtbedrijven, complimenteerde den heer Wester hof namens het geheele personeel en bood eveneens een cadeau aan als blijk van waardeering voor de prettige samenwerking gedurende al deze jare/i ondervonden. De jubilaris bedankte daarop al len hartelijk voor de waardeerende woorden tot hem gesproken en voor de prachtige cadeaux. Ook. te zijnen huize ontving jubilaris nog tal van gelukwen- schen en bloemstukken. EEN MUZIEKAVOND TEN HUIZE VAN FREDERIK DE GROOTE. Een bijzondere avond wordt a.s. Dinsdag door de Nederl, Duitsche Kuituurgemeenschap georganiseerd in het Wapen van Heemskerk. In ge heel in stijl gehouden décor en cos^ tuums zal een muziekavond worden getoond, zooals die zoo menigmaal aan het hof van Frederik de Groote werd gehouden. De koning was zelf een groot liefhebber van het fluit spel en zal ook (voorgesteld door G. v. d. Hoek) aan de uitvoering op oude instrumenten deelnemen. Dwarsfluit, tafelpiano en clavecimbel en viola d'amore zijn de speciale instrumen ten van dezen avond, terwijl ten slotte Maria Baling als sopraan zangeres zal medewerken. Het be roemde schilderij van Menzel zal tot leven worden gebracht. De mu ziekavond wordt ingeleid met een voordracht van Dirk Balfoort (plv. irecteur Gem. Museum, den Haag) over: De beteekenis van Frederik de Groote voor het muziekleven. Dit belooft een avond te worden van hoog artistiek gehalte. Over de extra-tram naar Bergen schreven we reeds. JEUGDSAMENKOMSTEN. Uitgaande van de Jeugdgroep van den Gemeenschapsbond zullen Zaterdag en Zondag bijzondere jeugdsamenkomsten worden gehou den, waar door verschillende spre kers belangrijke jeugdonderwerpen behandeld zullen worden. De Zon dagmiddagsamenkomst is ook voor ouderen toegankelijk. Er zullen in hoofdzaak jonge menschen spreken. KRUIDENIERS NAJAARS EXAMEN. Voor dit examen hebben zich niet minder dan 1680 cahdidaten aange meld. Tot examinator te Tilburg is benoemd de heer H. Haytema Pz. en tot examinator te Amsterdam de heer P. H. Bakker, beiden alhier. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vroolijke vrouwtjes (hum.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onweerstaanbare (rom.) Alle leeftijden. Zondag vaW 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theatèr, 7,30 uur, hoofdnum mer Rembrandt (hist.-rom.) 18'jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Zaterdag 24 October. 2.30 uur, 't Gulden' Vlies, kindermiddag „De levende poppenkast". 3.30 uur, Harmonie, concert H. O. V. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Da schat uit Congo", door de arb. Tooneelvereen. Ontwaakt. d Zondag 25 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, amusements avond; optreden Dries Krijn. MEVROUW DE LMJGE— TIGLER WYBRANDI. t Te 's-Gravenhage, waar zij sinds korten tijd in een rusthuis verbleef, is op 83-jarigen leeftijd overleden mevrouw De LangeTigler Wy- brandi, die in het., maatschappelijk leven onzer gemeente voorname lijk op het gebied der liefdadigheid eeii vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De om haar sympa thieke persoonlijkheid algemeen ge achte overledene was vele jaren voorzitster van de „Moederlijke Sociëteit van liefdadigheid" hieroter stede. In verscheidene andere be sturen had zij in verloop van jaren zitting.en zij is destijds, als bestuurs lid van de Openbare Leeszaal eeni- gen tijd secretaresse van deze in stelling 'geweest. Van haar overlijden, zoo kort na dat zij onze gemeentê heeft verlaten, zal in breeden kring met deernis worden kennis genomen. BENOEMD. Tot dirigent van het accordeon orkest te Heerhugowaard, „Vita Ac- cordeonista", een vereeniging, die- in de omgeving aldaar, en door haar radio-optreden ook elders, groote populariteit geniet, is benoemd de heer Wassenaar te Hoorn. D$ vroegere leidster, mevrouw De MoorKostelijk, die dit voorjaar wegens haar huwelijk naar elders is vertrokken, heeft men als dank voor haar vele diensten aan het orkest bewezen, tot eere-dirigente be noemd. OORLOGS VOLKSTUINEN. De Volkstuinhoudersver. Alkmaar a.o. schrijft ons: Doordat er waarschijnlijk enkele „oorlogsvolkstuinen" zullen vrijko men, kunnen gegadigden hiervoor zich aanmelden (liefst schriftelijk) aan de volgende adressen: Ripping- straat 8, Reek^rstraat 7, Vermeer straat 34 en leLanddwarsstraat 30. De opbrengst van deze tuinen be hoeft niet te worden ingeleverd; ook worden geen bonnen ingehouden. De tuinen zijn groot ca. 200 m2; de pachtprijs voor 1943 is 13.75 inclu sief contributie; voor volgende jaren zal de pachtprijs belangrijk lager gesteld kunnen worden. Gecombineerde inkoop van zaai en pootgoed, kunstmest, e.d. tegen gereduceerde prijzen is mogelijk. Men gelieve zich ten spoedigste op te geven, daar het aantal beschik bare tuinen zeer beperkt is. Door den Tuinbouwvoorlichtings- dienst zullen dezen winter een drie tal cursussen worden gegeven voor allen, die daaraan wenschen deel te nemen. Deze cursussen zijn ook toe gankelijk voor volkstuinders, die geen lid zijn van onze vereeniging. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: 1. grondbewer king en bemesting; 2. zaaien en planten; 3. verzorging der gewassen en ziektebestrijding. Na den mondelingen cursus zullen de lessen in "druk verschijnen en aan de cursisten worden toegezonden. Het cursusgeld bedraagt slechts 30 cent in totaal; de kosten behoeven dus voor niemand een bezwaar te zijn. Aanmeldingen ten spoedigste (schriftelijk) bij den heer A. Woel- ders, Heilooërdijk B 30, Alkmaar. DIERENBESCHERMING. Ontvangen voor het ffte stichten Dierenasyl van mej. S. 2.50; van den heer N. 1. ONTWIKKELINGSAVOND. Do bodemrfjkdom van Suriname. Nu wij ver verwijderd van wat ons dierbaar is, steeds meer gaan denken aan de landen en volken der overzee- sche gewesten, waarmede onze vele verwanten het wel en wee dezer roerige tijden deelen, is het een gelukkig ver schijnsel dat er personen en organisaties zijn, die zich beijveren de hecht ge- smeede band tusschen ons land en voik hier met de landgenooten daar ginds, stevig te doen houden. Wij her inneren ons de beide ontwikkelings avonden in het vorig seizoen gegeven, waarbij hoogst-interessante bizonder- heden over de nog zoo onbekende ge bieden en volkeren van Nieuw-Guinea en Atjeh werden vernomen,- en met waardeering getuigen wij gaarne van de goede keuze der zeer deskundige sprekers. Immers worden door de orga nisators van deze ontwikkelingsavonden slechts die Sprekers uitgenoodigd, die de te behandelen onderwerpen uit eigen levenservaring hebben leeren kennen. Ons staat Vrijdag 30 October weer zulk een mooie avond te wachten. Ditmaal met een In deze tijden wel zeer actueel onderwerp. Niemand minder dan Nederlands be kwaamste bauxietdeskundige ir. D. M. de Munnick uit Suriname, zal een causerie met lichtbeelden komengeven over „de Bodemrijkdom van Suriname, Inzonderheid de ontginning van bauxiet". Ir. de Munnick is belast geweest met de eerste onderzoekingen en de ont ginning van deze tfelfstof. Hij is de man die den geweldigen groei en ont wikkeling van deze thans zoo belang rijke en kostbare hauxletertsen in al haar stadia heeft geleid en opge bouwd. DIEFSTALLEN. Dezer dagen Zijn een schipper en diens knecht aangehouden, omdat zij zich aan diefstal van. een vat bo ter, dat hen ten vervoer was toever trouwd, hadden schuldig gemaakt. De boter is in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. Een jongeling-besteller, die belast was met het bestellen van pakket ten, kon de verleiding niet weer staan, om uit een pakket dat hij moest bezorgen, wat peren en drui ven weg te nemen en op te eten. Procesverbaal is tegen hem opge maakt. Terzake van diefstal van geld uit kleedingstukken in de Overdekte Bad- en Zweminrichting, alhier, is tegen twee personen procesverbaal opgemaakt. Na verhoor bekenden zij reeds meerdere soortgelijke diefstal len te hebben gepleegd. Een gedeel te van het gestolen geld was reeds verteerd. HONDJE TE BEKOMEN. Aan het Bureau van Politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een hondje fox-terrier, reu, wit met zwart en bruin, dat bij een inwoner is komen aanloopen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 OCTOBER. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Kleyne; 5 uur, ds. Warners (jeugddienst.) Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Was- sink (H. Avondm.) Remonstr. geref. gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), 10.30 Uur, ds. 'Keuning (extra coll. Syn. fonds verb. pred. tract.) Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Herst. Apost. G«m., Toussaintstraat, 9.30 en 4 uur, dienst. Ned. Chr. Gemeenschaps bond, 3.30 uur, jongelieden samen komst Houtweg 8, Donderdagav. 8 uur bijbelbespr. mannen Houtweg 8, Vrijdagavond 8 uur idem vrou wen Oudegracht208, Zaterdag 4.30 uur bidstond Oudegracht 208. Vrije ev. geref. gem., Doelenstr. 15, 10.15 uur, ds. Ruys (onderw.: ,,'t Komt niet gelegen"); Woensdagav. 8 uur, St. Jacobstr. 22, voor vrou wen. Bergen, 10 uur, ds. van den Kie- boom. Geref. kerk, 10 en 3.30 uur, ds. van Minnen. Maranatha, 10.30 uur, ds. Meeter, van A'dam. Heiloo, 10 uur, ds. Bloemhoff (onderwerp: „De Heer kent al de Zijnen"). Nederl. herv. evang. Verg., a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. H. Bakker, van Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond Donder dagmiddag 3 uur, bijbelbeS'pr. Laarmaustr. 185. HEILOO. „De Rustende Jager" weer be schikbaar. - Schreven wij Zater dag j.L, dat de „Rustende Jager" door bijzondere omstandigheden niet beschikbaar was voor het geven yan uitvoeringen; gisteren vernamen wij, dat de zaal voorloopig door fde' autoriteiten weder was vrijgegeven, zoodat eventueele uitvoeringen voortgang kunnen vinden. Heiloo zal zijn cultureele- en amu sementsavonden dus niet behoeven te missen. AANSCHAFFING SCHOOL BOEKEN EN HULPMIDDELEN JULIASCHOOL (ULO). De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat op 22 October j.l. is vastgesteld het navolgende besluit: De Burgemeester van Alkmaar; Gelezen het adres, d.d. 3 Augustus 1942, van het Bestuur der R. K. Meis jesscholen te Alkmaar, verzoekende geldén uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van schoolboeken en hulpmiddelen ten behoeve van de onder zijn beheer staande Juliaschool (ulo) alhier; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aai. de in artikel 73 der Lager-Onderwijswet 1920 gestelde eischen, en noch bij den Commissaris der provincie Noord-Holland, noch bij den Secretaris-Generaal van' het De partement van Binnenlandsche Za ken bezwaar bestaat tegen het in willigen der aanvrage, zulks over eenkomstig punt 8, eersten zin, der Algemeene Voorwaarden, verbonden aan de toekenning van Rijkssteun aan noodlijdende gemeenten; Gelet op de artikelen 3, 13 en 28 van de Achtste Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op 'adminis tratiefrechtelijk gebied dd. 11 Augus tus 1941 (Verordeningenblad 1941, nr. 152) Gelet voorts op de - rtikelen 72 en 75 der Lager Onderwijswet 1920; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleen en; II. de uit het besluit onder I voort vloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te reke- -en van heden, kan ieder ingezetene n het schoolbestuur van dit besluit i" beroep komen bij den Commissa.-s der provincie Noord-Holland. Alkmaar 23 October 1942. De Burgemeester van Alkmaar, B. A. v. d. 3LUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo.-S. De BURGEMEESTER van ALK MAAR, waarnemende de taak van Burgemeester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1779 is opgenomen het besluit van 18 Juni 1942, waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging van de Verordening inrichting gemeentepolitie 1941. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge meente-secretarie .ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 23 October 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. De Secretaris, R» VEENDORP, Lo.-Seer. Voetbal De leidende clubs in alle afdee- lingen kunnen' zich ongetwijfeld handhaven, maar toch zijn er eenige wedstrijden, waarbij op passen de boodschap zal zijn. Zoo o.a. EDO-Volewijckers, Stqrmvo- gels-ADO en DHC-VSV in het Westen, Go ahead-Quick in het Oosten en Veenöam-Heerenveen in het Noorden. Ja, vooral die laatst genoemde wedstrijd kan belangwekkend wor den. Een jaax. geleden was Veen.dam de eenige club,die Heerenveen klopte en waar.de Veenkolonialen ongemerkt zijn opgeklommen naar de tweede plaats, zullen zij wellicht in staat zijn, Heerenveen partij t'e geven. Een gelijk spel dus?Of een verrassing? Overigens hindert het Heerenveen niet, een puntje te verliezen, want ze heeft reeds een veiligen voorsprong. Bovendien* zal Be Quick in Leeuwarden al weer blij zijn met «een gelijk spel en GVAV zal mis schien tegen Velocitas ook nog een puntje verliezen. Men ziet, er is veel kans, dat de Noordelijke concurren- BRITS CHE TERREUR- AANVALLEN OP NEDERLANDSCI1 GEBIED. 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. - Bij willekeurige vluchten overdag van Britsche vliegers op Nederiandsch gebied, werden op overvallen gelij kende aanvallen met de boordwapens gedaan voornamelijk op burgerlijke doelen, welke aanvallen duidelijk een terroristisch karakter droegen. Aan boord van een schip werden drie leden van het scheepspersoneel ge dood en 3 anderen zwaar gewond. Vdn de bemanning van éen ander schip werd de stuurman- gedood. Voorts werden van de burgerbevol king vier personen gedood, 5 zwaar en verscheidenden licht gewond.' De aangerichte materieele schade is ge ring. De poging om een militair doel aan te vallen, mislukte door den krachtigen afweer. Amblelifke mededeelingen. UITREIKING KAARTEN BIJZONDERfN ARBEID. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Maandag 26 October 1942, Dinsdag 27 October 1942, Woensdag 28 October 1942, Don derdag 29 October 1942 en Vrijdag 30 October 1942 kaarten M 109, M 209 en M 309 voor bijzonderen arbeid en toeslagaardappelkaarten zullen worden uitgereikt aan per sonen, die hun arbeid verrichten in de Gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitge reikt in het Distributiekantoor, in gang Ridderstraat, van 913 uur, en wel voor hen, wier geslachts naam begint met: Letter A., B., C., D. of E. op Maan dag 26 October 1942; Letter F., G., H., I. of J op Dinsdag 27 October 1942; Letter K., L., M., N. of O. op Woensdag 28 October 1942; Letter P., Q.'/R., S. of T. op Donderdag 29 October 1942; Letter U., V, W., X., IJ. of Z. op.jVrijdag 30 October 1942. De Distfibutiestamkaart moet worden overgelegd. De Leider voornoemd, M. WAGENAAR. ECHTPAAR DOOR GAS GESTIKT. Kat had de gasslang losge trokken. De bewoners van het bovenhuis 2de Tuindwarsstraat no. 6 te Amsterdam bespeurden gister ochtend een sterke gasluchtin het perceel. Toen deze aanhield en .om half tien de in het beneden huis gevestigd^ kruidenierszaak nog gesloten bleek te zijn, waar schuwden zij den geneeskundigen dienst, die weldra met een ambu lancewagen ter plaatse kwam. Toen men de woning was bin nengegaan, bleek spoedig, welk on heil het ontsnapte gas had aange richt: de beide bewoners, een 53- jarige man en zijn 44-jarige vrouw waren ten gevolge van 'gasverstik- king overleden. De kat, die het echtpaar erop na hield, heeft klaar-j, blijkelijk bij een sprong de slang van het gascomfoor losgetrokken, waardoor het gas ontsnapte en de woning binnenstroomde. De G. G. en G. D. heeft de lijken naar het Binnengasthuis gebracht. HAARLEMS POLITIECORPS UITGEBREID. Het corps gemeentepolitie te Haarlem is, evenals dit in enkele andere groote steden is geschied, uitgebreid met een dertigtal poli tieagenten, die gedurende zes maanden een militaire opleiding in Schalkhaar hebben gehad. De jonge mannen zijn gister in dienst getre den. GEEN INSCHRIJFGELDEN VOOR WONINGBUREAUX. 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. - Uit veel vuldig voorkomende klachten is ge bleken, dat verschillende woning- bureaux van het woning-tekort mis bruik hebhen gemaakt door adspirant- huurders inschrijfgelden te laten be talen. Veelal beperken de bemoeiingen van deze woningbureaux zich tot het incasseeren van de inschrijfgelden, ter wijl van een serieuze bemiddeling geen sprake is. Bij de bemiddelingsdiensten van woningbureaux moet nog steeds het prijspeil van 9 Mei 1940 worden ge handhaafd. In enkele plaatsen van ons land was het op dien datum gebruike lijk bij het tot standkomen van een huurovereenkomst zoowel van huurder als verhuurder een provisie te vragen. Waar dit zoo was, mag dit zoo blijven. In het algemeen kwam echter de pro visie ten laste van den verhuurder en herin mag onder geen beding verande ring komen. Een inschrijfgeld werd echter nimmer fidoor een bona fide wo ningbureau gevïaagd. De gemachtigde voor de prijzen deelt daarom mede, dat, indien zulk een inschrijfgeld toch wordt geheven, daartegen strenge maatregelen zullen worden genomen. ten ten elkaar punten ontnemen- gunste van Heerenveen. In het- Westen, district I ADO toch nog even oppassen tegen Stormvogels, maar minstens zoo moeilijk krijgt EDO hei, dat het ent housiaste Vole wijekers ontvamu pWS-HDVS' is een stryd tussen twee gelijkwaardige ploegen, even als DF£;xfrxes' Ën Sparta thuis van HBS kunnen winnen? Een his torische wedstrijd tusschen twee oudjes, die moeten vechten om de onderste plaats te ontgaan. In district IX wint i eijenoord na tuurlijk van Emma, maar haar twee concurrenten, DHC en VSV, spelen tegen elkaar en dus vallen hier spaanders, 't Zou wel eens een gelijk spel kunnen worden,, waarbij Feijen- oord dan het meeste gebaat zou zijn" Blauw-Wit moet oppassen, want het moet naar VUC, het onbereken bare VUC! Dat is nog niet gewonnen door de Amsterdammers. In het Oosten Go ahead-Quick als nummer één. Jammer, dat Go ahead zoo verzwakt is, maar de wedstrijd van Go ahead .tegen Enschedé Re- wees, dat de Deventenaren lang niet voor de poes zijn. Enschedé wint van haar stadgenoote Ensch. Boys, NEC van PEC en Wageningen van Tubantia. Rest dan nog Herac les-AGOVV: een moeilijke wedstrijd voor beide clubs! In het Zuiden allereerst NAC- BVV. De Bredasche club moet win nen, om nog een klein kansje te hou- defi, maar BW is geen gemakkelij ke ploeg. Noad verliest van Willem II en Longa heeft niet veel kaKs te gen PSV. Resten dan nog de Lim- burgsche clubs, die reeds Zaterdag spelen: Spekholzerheide-MVV, Roer- mond-Picus en Maurits-Eindhoven. Alleen de laatste wedstrijd is te voorspellen: Eindhoven wint. Voor het overige zie men het Don derdag gepubliceerde programma. ALKMAAR. GEBOREN: Wilhelmina, d. van Gerrit van .der Sluijs en F. Franke. Jouke J'AD., z. van. Peter Hiemstra en H. Sitfcders. ONDERTROUWD: Henderikus G. A. Brüggemann en Gezina Philips. Jan Tromp en Femmetje Schoonéwil. Pieter Hoeben en Anna C. E. Lengers. Dirk Molenaar en Pieternella Keijzer. Jacob J. A. Klopper en Wilhelmina Wennink. Johannes Schneider en Jo hanna van Wanrooy. Jacobus Pover en Bertha Brouwer. Nicolaas A. Boon en Alberdina A. Rieu. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 23 Oct. 1942. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 18 stapels aangevoerd, wegende 23000 kg. 14 st. Fabriekskaas 20 plus 43.50, 40 plus 56; 4 st. Boerenkaas. Handel vlug. SCHAGEN, 22 Oct. 1942. 10 Veulens 500-*-/ 800; 20 Tijdkoeien 250—350; 145 Geldekoeien (magore) 250350; 119 Geldekoeien (vette) Centrale; 10 Kalfkoeien 600—700; 25 Pinken 150250; 30 Nuchtere kalveren Cen trale; 40 Schapen (magere) 80120; 161 Schapen (vette) Centrale; 85 Over- houders 5070; 9 Bokken en Geiten 50—80; 13 Biggen 15—60; 182 Ko nijnen 17; 30 Kippen 2.504. Nu kan ik weer lobpen. De Heer C. C. te B. schrift, dd. 19-ll-'40: „Jarenlang leed ik aan hevige rheu- matiek. Soms kon ik heelemaal niet Jmeer loopen en "dikwijls alleen met behulp van een stok.- Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben\nu heelemaal gezond, maar heb' steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam AMSTERDAM,SCHE BEURS van Vrijdag 23 October 1942 3Nederland 1941 987/6 4 Nederland 1941 .10GU/m 4 Nederland 1940 11100% 3—3J4 Nederl. 1938 973/0 3 Ned.-Indië 193? S75/8 Amsterd. Bank .1321/, Hnd. Mij. Cert. -v. 2,50119>/4 Koloniale Bank .115t|j Ned. Ind, Handelsbank 76 Alg, Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit H. V. A. 9 Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden Kon. Petr Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah Deli Spoor .sr. Ind. Spoor 151%. ,1227/a ,2931/, ,1613/4 26 U/s .311V4 .153 .155 84' .316V, .1893/8 .135 96 .1373/4 .1223/4 .160'/, .161% .1361/s .1661/s .148 58% 42i/4 Wh 1001%, 1005/8 971/g 8'3/s 132 120 116 76 lf< 123 293 161 -3/4 261-21 308-11 153 155 S4 315i/s 187 135 99 1J7-8J 123 162 162-3 138 169 148 58'/, '28/4 Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar (afw.) Plv. hoofdred.H. P. v. d. Aardweg. Alkmaar. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Veran'woordelijk voor de advertenties: I. Bus, Alkmaar. 9 -

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2