f. f. li Kennêmers-Alkm. Boys 7-4, ONDERLINGE NEDERLANDSCHE AGENDA Jarenlang rheumatiek en ischias. Alcmaria verslaat West-Frisia. Hedief hier, morgen daar! groote rlsicosprelding! J. H. WAGENAAR, ABONNEMENTS-/ ONCERT H.O.V. Dirigent Marinus Adam. Zaterdagmiddag gaf bovehgenóem- de orkest-vereeniging in „de Harmo nie" haar eerste winter-concert. Hoewel de opkomst van het pu bliek, door omstandigheden minder was dan gewoonlijk, was de zaal toch best bezet. Het programma was hoofdzakelijk gehouden in romantischen stijl. Ge opend werd met een brillante uitvoe ring van de ouverture „Obéron" van C. M. von Weber. De dirigent gaf hierin een ejgene, zeer muzikale op vatting. Als no. 2 volgde 't beroemde vioolconcert van Max Bruch. Als soliste trad op Lida Langerveld. Deze violiste heeft zich ontwikkeld tot een musicienne van beteekenis. Zij speelt met romantische, gevoelige 2fe en- 3e deel speel- volgden haar opvatting; vooral 2 de zij zeer mooi. Dirigent en orkest met groote zekerheid, No. 3 bracht ons drie liederen van Hugo Wolff, gezongen door Trude Westerouen van Meeteren. Zij zong deze liederen met groote liefde, met een stem, die mij aandoet als flu weel, zuiver, goed beheerscht .en goede kracht om zonder aan schoon heid te verliezen, gemakkelijk boven het orkest uit te kunnen klinken. Vooral „Verborgenheid' heeft zij zeer goed gezongen. Na de pauze twee liederen van Rich. Wagner, vooral in „Traume" bereikte het orkest een diepdroo- merige stemming. Van Men Ned", componist Alex Voormolen hoorden wij een. suite, bestaande uit zes zeer kleine en een voudige deeltjes. Voormolen toont dikwijls zijn voorliefde voor Fran- sche volks-kunst, welke ook in dit werkje naar voren komt. Verschil lende instrumenten kwamen solis tisch te voorschijn; aardig die ge stopte trompet in nr. 2, en mooi 'ge blazen de Engelsche hoornpartij in air Tot slot een geestdriftige uitvoe ring van de» bekender „Piet Hein Rhapsodie" van Pejer v. Anrcoy; effectvol, temperamentvol gediri geerd en overgenomen door hei orkest. Marinus Adam dirigeert stijlvol, duidelijk, te gelijk gevoelig en zeer muzikaal. Het publiek bracht aan het einde staande zijn dankbaarheid en hulde aan het geheele orkest, dat deze hul de staande, welverdiend in ontvangst nam. Medegedeeld werd nog, dat het volgende concert zal plaats vinden op 28 November; misschien op een eenigzins gewijzigden tijd. Jac. Jansen. KINDERVOORSTELLING. De levende poppenkast. Zaterdagmiddag werd voor de jeugd in 't Gulden Vlies een voor stelling gegeven door Frêvels leven de poppenkast. De kinderen hebben van de beide goed gespeelde verha len „Jan Klaassen maakt portretjes" en „Jan Klaassen en de dieven" volop genoten. ARB. AMUSEMENTSAVOND GULDEN VLIES. Voor een vrij talrijk publiek werd gisteravond in heff Gulden Vlies een arfiusementsavond gegeven, waaraan diverse artisten medewerkten. Ook Driés Krijn, de bekende radiozanger, was als medewerker geannonceerd, doch volgens de mededeeling wegens ziekte verhinderd. De directie van het Gulden Vlies was over dit weg blijven even verwonderd als het publiek. Hij werd vervangen door Benny Vreden, die als conférencier en in zijn liederenrepertoire welis waar, uitstekend voldeed, maar toch dient dit wegblijven van geannon ceerde 'artisten geen gewoonte te worden. Het publiek heeft recht op datgene waar het voor komt. Hanna Homan trad in een viertal nummers op als danseres in zwieri ge eostuums en had veel succes Tilly van V%et zong aardige liedjes, doch schonk te veel aandacht aan reacties uit de zaal van een soms nog al luidruchtig deel van het publiek. De Kieffers, waarvan Mr. Kieffei zich een goed acrobaat toonde (ook later als de menschaap King Kong) kregen luid applaus. Vlot en geestig bracht Benny Vreden zijn liedjes, waarbij hij zich zelf'begeleidde. Voor de verdere begeleiding op dezen avond zorgde de bekende pianist Lafosse. Het slotnummer bracht de licht- ntasieën van madame Astarte, die als veelkleurige platen de toeschou wers boeiden. G. C. van Gulik. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vroolijke vrouwtjes (hum.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2,30 uur' matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onweerstaanbare (rom.) Alle leeftijden. Zondag van' 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd), Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Rembrandt (hist.-rom.) 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 26 October. - Café Schuit te Koedijk, optreden Daan Pool. Dinsdag 27 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, tweede abon nementsvoorstelling. Woensdag 28 October. 7 uur, café Central, verg. Witte Kruis. 8 uur, café van Oeffeit, Zaadmarkt, verg. -geitenfokvereen.; lezing met lichtbeelden door ir. Verschuil. ALKMAAR. GEBOREN: Cornelia C., d. van Wil helmus J. Butter en A. B. Botman. Cornelia T., d. van Nicolaas E. Wennink en A. Toereppel. Irene L., d. van Hendrik Koster en T. Trompetter. Hendrik, z. van Jan Peereboom en A Th. Jongejan. GETROUWD: Johann A. C. Goos en Daniëlla M. van Woerden. Kéroly I. Hornyék en Afra C. Schaaf. OVERLEDEN: Theodorus A. J. de Lange, wedr. van A. K. Kern, 79 jaari Maarte Bakker, wed. van A. Mienis, 84 jaar. Catharina Kager, 86 jaar. Geertje Heijn, wed. van J. Steenhuis, 75 jaar. Sjouke de Vries, gehuwd met M. Visser, 56 jaar. DIERENBESCHERMING. Zwervend_ te Alkmaar zijn aange troffen een Iwart hondje (witte tee- nen pl.m. 1 jaar oud), een witte mid delmatig groote' hond (korte staart, zwarte vlekken) en een bruin hondje staande oortjes. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Vcr- wer, Inspecteur Dierenbestherming, Baanstraat, Alkmaar. Daders vari velddie''sfa!!ert gearresteerd. j. De gemeentepolitie van Anna- Paulowna arresteerde drie Haarlem mers, die geregeld 's avonds met den laatsten trein te Oudesluis arriveer den en dan 's nachts op boerderijen Anna-Paulowna aren afknipten .van nog op het veld staande schooven en bruine boonen stalen, die zij op het land dorschten. Boonen en tarwe kwamen in den sluikhandel. Een mud tarwe, verkocht aan een filiaal houder van een levensmiddelenbe- drijf te Haarlem, werd in, beslag ge nomen. De huiszoeking bij de gearresteer den had nog een gevolg. Het kwam den politiemannen n.l. verdacht voor in een der woningen een paar goede gedemonteerde damesrijwielen aan te treffen. Ook deze bleken van dief stal te Haarlem gepleegd, afkomstig, De dader is aan de Haarlemsche recherche overgegeven, de beide an deren zijn voor den officier van justitie te Alkmaar geleid. TOONEELVER. ONTWAAKT. De Schat uit Congo. Voor een «neer dan uitverkochte zaal gaf de Arb. Tooneelver. „Ont waakt" Zaterdagavond haar eerste uitvoering in dit seizoen in 't Gulden Vlies. In zijn .welkomstwoord sprak de heer C. Blauw, voorzitter, zijn vreugde uit over de groote belang stelling en bracht dank aan de donateurs voor hun \steun. Hij wenschte allen een prettigen avond. De vereeniging had ditmaal ter opvoering gekozen De Schat uit Congo, een blijspel in drie bedrijven van den Belgischen schrijver Jef. Vereecke. Een aardig stuk, dat heel wat van den spelenden eischt. Bap- tiste Beekman leeft na een lang durig tverblijf in de Congo in zijn vaderland met zijn zusten en haar dochter. Een zuster die hem aar dig tyTanniseert. Maar plotseling maakt Nadia Bral (bijgenaamd Toutcha) haar entree in dat milieu. Zij is de dochter van Beekman's bes ten vriend'uit de Congo en komt nu n den, dood van haar vader bij haar z.g. tweeden vader Baptiste. Het stuk laat dan op leuke wijze zien hoe dit natuurkind, dat zegt wat het denkt, Beekman van de tyrannie van zijn zuster weet te bevrijden, de dochter Marie geneest van haar liefde voor Charles Duval (zij toont hem in zijn ware gedaante) en zelf gelukkig wordt met den ingenieur Hans van Dalen. Haar verandering in charmante jongedame is goed ge vonden. De bezoekers hebben de op voering in haar geheelwel ge waardeerd en dat r.a elk bedrijf ge toond. De leden van Ontwaakt heb ben de diverse rollen naar hun beste krachten vertolkt. Wij noemen de heer J. Teeuwen als Bapiste, mevr. T. KiewittPool in de titelrol, mevr. SchatsSchenk ajs de bazige zuster, die wel wat vinniger had mogen zijn, mevr. Schoenmaker Tames als Marie en D. v. Leijen en C. Streicjier als Charles Duval en Hans van Dalen den ingenieur. De heer'C. Kiewitt en mej. R. Wieden hof typeerden een paar kleinere rol len. 't Tempo was voor veel verbetering vatbaar en voor een tot in de verste hoeken gevulde zaal is veel duide lijker spreken absoluut gewenscht. Elke bezoeker wil gaarne verstaan wat op het tooneel gezegd wordt. Het tooneel zag er goed uit. Het was voor „Ontwaakt" een prettige avond. G. C. van Gulik. GEEN VERANDERINGEN IN GROENTENPRIJZEN. Gewoonlijk worden lederen Dinsdag nieuwe prijzen vastgesteld voor ver schillende groente- en fruitsoorten. Er zal echter in deze week geen enkele prijsverandering voor deze producten worden ingevoerd. De oude prijzen blijven gehandhaafd. BERGEN. Benoeming. - Onze plaatsgenoot, de heer J. J. Mays, is benoemd tot hulpbewaarder aan de Strafgevan genis te Alkmaar. SCHERMERHORN. Tuinbouwcursus. - Het tweede cursusjaar van den algemeenen tuin bouwcursus is aangevangen met 15 deelnemers. Het onderwijs wordt gegeven door de heeren Ch. van den Beidt te Alkmaar en M. Kriek te Ursem. Deze laatste is benoemd in plaats van den heer L. Osinga te Hoorn, die door de gebrekkige reis- gdegenheden van thans, dit niet kon volvoeren.- LANGEDIJK. Wie wil electrisch lasschen leeren? Op de electr. laschschool te Alkmaar bestaat gelegenheid tot v plaatsing van nieuwe cursisten. Zij, die belang stellen in het electrisch lasschen en eventueel een cursus ter opleiding in dit beroep zouden willen volgen, kunnen zich op geven op het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken, in het voormalig ge meentehuis van Zuidscharwoude. URSEM. Herbenoeming burgemeester. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departentent van binnen- landsch zaken is de heer D. F. C. F. van den Heuvel opnieuw tot burge meester van de gemeente Ursem be noemd. Thans waar nor maal aan 't werk. De Heer ER. te D schrijft, dd. 27>5-'40? „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek i en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijr? werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen.'* Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten sfechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnera! Agentschap, Kassaukade 373, Amsterdam Elias opvolger van Staf de Clecq. BRUSSEL, 23 Oct. - (D.N.B.) De vooraanstaande persoonlijkheden van het V.N.V. zijn gisterenochtend in vergadering bijeengekomen. De se- -cretaris van het Vlaamsch Nationale Verbond deelde bij deze gelegenheid mede, dat het lid van het V.N.V.-be- stuur en burgemeester van Gent, dr. Elias, de leiding van het V.N.V. als opvolger van Staf de Clercq op zich genrjmen heeft. Dr. Elias verklaarde, dat hij zijn taak zag in het voortzetten van de werkzaamheden, welke Staf de Clercq voor oogen had. BRUSSEL, 26 Oct. - De raad van leiding ging Vrijdagmorgen over tot de opening van het testament van den leider, door dezen gedeponeerd op het hoofdkwartier vóór zijn ver trek naar de kliniek te Gent. Zijn testament werd voorlezen, waarin de wensch werd uitgespro ken, dat hij zou begraven worden te Kester, de gemeente uit het heerlijk Payottenland, waar hij het grootste deel van zijn strijdend leven- heeft doorgebracht. Gevolg gevend aan het herhaalde lijk en uitdrukkelijk verzoek door den leider tijdens zijn laatsten levensdag tot uiting gebracht,aan- vaarddcydr. H. J. Elias deze zware en verantwoordelijke opvolging, waarna de leden van den raad van leiding eensgezind onvoorwaardelijk trouw aan den nieuwen leider be tuigden. Daarna hield leider H. J. Elias een korte toespraak. Geen eieren ingeleverd, dan ool$ geen kippen. In een officieele mededeeling maakt het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd de nieuwe pluimveeregeling 1942/1943 bekend. Hieruit blijkt onder meer, dat de niet bij een landbouw-crisis- organisatie georganiseerde pluimvee houders, die niet geheel hebben voldaan aan de verplichting om vóór 20 September 1942 per stuks pluim vee 15 eieren in te leveren, géén pluimvee meer zullen mogen hou den. VACANTIEREGELING RIJKS HOOGERE BURGERSCHOLEN. Met afwijking van artikel 25 van het reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscholen heeft de se cretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming bepaald, dat da eerste vacantie (herfstvacantie) in den cursus 1942-1943 zal vallen op de data 30 en 31 Oct. en 2 Nov., dat de tweede vacantie (Kerstvacantie) in dien cursus z-al aanvangen op 19 Dec. na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 16 Jan. en dat de derde vacantie TPaasdh- vaeantie) in dien cursus zal aanvan gen op 21 April na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van l Mei. AANVRAGEN VOOR WINTER HULP. 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. - De persdienst van Winterhulp Neder land deelt mede, dat 10 November de laatste datum is, waarop aan vraagformulieren ingeleverd kunnen wordeh voor de tweede uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds eenmaal een verzoek tot steun aan Winterhulp -hebben gericht, behoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier aanvraag afwijzend is beschikt, voor de tweede uitkee ring opnieuw in behandeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp ge daan hebben, behoeven dus een for mulier te vragen, welk formulier dan, zooals gezegd, uiterlijk 10 Nov. ingeleverd dient te worden. Formu lieren, na dien datum ontvangen, kunnen niet meer voor de tweede uitkeering in behandeling worden genomen. Zij, wier financieele posi tie sedert het indienen van het eer ste aanvraagformulier een verande ring heeft ondergaan, behooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijke bureau of de- buurt- schapshoofden. REDUCTIE EXAMENGELD. AMSTERDAM, 23 Oct. - De Centrale Persdienst van het Nederlandsche Ar beidsfront mel'dt: Voor de examehs in December af te nemen door de Nederlandsche Associatie voor Practijk-exaijiens (boekhouden, enz.) wordt volgens prospectus reductie verleend op het examengeld aan hen, die op 8 December 1942 een vol jaar lid zijn van een der bij de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenver- eenigingen in Nederland aangesloten vereenigingen. Daar deze vereenigingen inmiddels op gelost zijn in het Nederlandsche Ar beidsfront, is ter bescherming van de oude rechten der leden bepaald, dat reductie op het examengeld zal Worden verleend aan allen, voor wie op 8 De cember 1942 het lidmaatschap van de Federatie en het Nederlandsche Ar beidsfront gezamenlijk een vol jaar be draagt. Ter verkrijging van een verklaring, waaruit het recht op reductie blijkt, kunnen de examen-candidaten hun examen-aangiftebiljet voorleggen aan de provinciale bureaux voor het Nederland sche Arbeidsfront, zoo noodig door be middeling der plaatselijke kantoren van het Nederlandsche Arbeidsfront. HEILGYMNASTEN EN MASSEURS. Het besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van sociale zaken betreffende de para' medische bedrijven treedt met in' gang van 1 November a.s. in wer king voor de heilgymnasten en mas seurs. In verband hiermede zullen 'heil gymnasten en masseurs, die hun be- roep willen blijven uitoefenen, daar toe in de eerste vier. weken van No vember a.s. een verzoek bij voor noemden secretaris-generaal moeten indienen. Een soortgelijk verzoek dient na 1 November a.s. te worden gedaan door degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor goedkeuring van hun inrichtingen of cursussen ter opleiding tot heilgymnast en/of masseur. Zoolang op deze verzoe ken, die bij de» geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid te 's-Gravenhage moeten worden in gezonden, nog gêea» beslissing is ge nomen, mogen belanghebbenden hun werkzaamheden blijven uitoefenen Aangezien het in de bedoelig ligt, dat aan de aanvragers een uitvoe rige vragenlijst ter invulling zal De bestrijding d. van de pesl HSINKING, 26 October. - (Ofi) De Directeur van het Prophylac- tiseh Instituut, dr. Asahi Katto, heeft een nieuwe geneeswijze ontdekt voor de pest, welke in 90 der gevallen gunstige re sultaten oplevert. De behandeling kan .eveneens toegepast worden voor^longontstekmg en syphilis. Duifsch legerbericht. Het legerbericht van 24 Oct. luidt als volgt: Ijl den W. Kaukasuswint de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen in moeilijke boschgevechten steeds verder terrein. Ten N.O. van To'eapse werd een domineerende berg genomen en in weerwil van vijandelijke aanval len gehouden. Twee bolsjewistische koopvaardijschepen werden voor- de kust van den Kaukasus door bommen zwaar beschadigd. Kustartillerie van het leger vernie tigde aan de Z. kust van de Krim een motortorpedoboot van den vijand, Duitsche motortorpedobooten vielen dë haven van Toeapse aan, plaatsten den nacht van 22 op 23 October twee torpedotreffers op een, door torpedo jagers beschermd, binnenvarend vij andelijk oorlogsschip en beschadigden de haveninstallaties. Na een gevecht met vijandelijke motortorpedobooten keerden de eigen booten onbeschadigd in hun steunpunt terug. In Stalingrad gingen formaties infan terie en pantserwagens opnieuw tot den aanval over en wierpen den vijand in hevige huizengevechten uit ver schillende reeksen straten, veroverden het grootste deel van de fabriek „Krassnyj Oktjabr" en drongen tot de Wolga door. De vijandelijke stellingen lagen onder den bommenhagel van de onafgebroken aanvallende gevechtsvliegtuigen en stuka's, die bovendien overdag en S nachts vijandelijke artilleriestellingen op de eilanden in de Wolga en ten O van den stroom bestookten,. In het noorden der stad mislukten vrij zwakke vijandelijke ontlastingsaanvallen. Ten Z.W. van Kaloega stortte een plaatselijke aanval der bolsjewisten in het geconcentreerde afweervuur met bloedige verliezen ineen. Aan de overige deelen van het O front succesvolle eigen stoottroepacties. Zware luchtaanvallen i/'erden in den centralen sector van het front gedaan op vijandelijke troepen, welke gereed stonden, transportbewegingen en het ontladen van bolsjewistische troepen. Aan het Egyptische front nog steeds levendige activiteitin de -lucht. De vij and verloor tien vliegtuigen. Door gebruik te,maken van de weers- omstand-'gheden herhaalde de Britsche luchtmacht gisteren met enkele vlieg tuigen haar storingsaanyallen op N-W Duitsch gebied. De bevolking leed ver liezen. De materi'ëele schade was gering. Bij het naderen van de kust der be zette gebieden verloor de vijand over dag en in den afgeloopen nacht vier vliegtuigen. De Duitsche luchtmacht bestookte overdag militaire doelen en voor den oorlog belangrijke installaties in Z. Engeland. De aanval op de „Roode October1 Na een voorbereidend bombardement door vliegtuigen en artillerie zijn Duit sche troepen overgegaan tot een verras senden aanval op het in het noordelijk stadsdeel van Stalingrad gelegen fa briekscomplex „Roode October". De verrassing was volkomen en het resultaat van den aanval was, dat het grootste deel van het fabriekscomplex kon worden bezet en dat ook hier pant serwagens tot de Wolga konden door dringen. De strijd in het gebied van Toeapse is,nu de Duitsche en verbonden troe pen zich meester hebben gemaakt van een deze haven beheérschenden berg, in een beslissend stadium gekomen. Bolsjewistische oorlogsschepen zijn. zooals het weermachtsbericht meldt, de haven binnengeloopen en daarmede wordt een tipje opgelicht van den sluier, die geruimen tijd de Zwarte Zee-vloot heeft omhuld. Het kan de bedoeling worden gezonden, kunnen de ver- zyni dat deze schepen van de haven uit zqekea em beknopt karakter; dsgesb aan dan strijd m .Toeapse deelnemen, Volkomen verdiende overwinning. De historische strijd is weer ge streden: Alkmaar en Enkhuizen hebben op het voetbalveld den zooveelsten wedstrijd gespeeld en min of mqer volgens de traditie won de thuisclub. 't Was net als altijd: een massa publiek zeker 3000 man! een spannende wedstrijd, sensationeele momenten voor beide doelen en van begin tot eind een levendig spel. Waarin Alcmaria na een heel zwak begin het beste deel had. 't Begin was niet best voor de thuisclub. Er zat geen oogenblik eenige combinatie in haar spel, zulks in tegensteling njet de Enkhuizers, die een vlot partijtje speelden en ee/i tempo- vlugger waren dan de gastheeren. Waar bovendien de Alk- maarsche middenlinie zeer zwak be gon en geen vat kon krijgen op het snelle spel-der gasten, leek het er' op, dat West-Frisia zou winnen. Zoodat het heel normaal was, dat West-Frisia de leiding nam. Het was uit een hoekschop, dat Muskee den bal'vrij kreeg; hij zette over naar Dangermond en deze schoot onhoud baar in (0-1). Door dit succes gesteund, bleef West-Frisia veel sterker en zwermde voortdurend voor het doel der Alk- maarders, waar de achterhoede ech ter in goeden vorm was en steeds de aanvallen afsloeg. Zoodat het eerste kwartier de gasten- verschillende pogingen deden, om hun voorsprong te vergrooten. Geleidelijk echter verminderde.de druk op het Alcmaria-doel en toen kwam er zelfs een periode van ge heel evenwicht, spoedig gevolgd door een klein Alcmaria-overwicht. In die periode werd de gelijkmaker verwacht, doch het succes kwam aan den anderen kant, waar Danger mond in twijfelachtige buitenspel positie den bal kreeg en opnieuw doelpuntte! Zoodat na 25 minuten West-Frisia leidde* met 2-0. Gelukkig voor de thuisclub, had deze achterstand geen invloed op haar spel, want ze bleef ook nadien voortdurend aanvallen en reeds na min. had GodvHet al succes: een goed aangegeven bal schoot hij uiterst scherp in den benedenhoek (1-2). Hierna werd een vrij sterk offen sief ingezet, dat echter met geen en kel doelpunt beloond werd. Zoodat de rust kwam met een 1-2-achter- stand voor de thuisclub. De tweede helfj. De tweede helft begon sensatio neel: nauwelijks toch was afgetrapt, of de thuisclub zette een aanval op, de Wit wist vOor te zetten en ten Herkei -kopte op zéér fraaie wijze in (2-2). Zoodat, beide partijen eigenlijk op nieuw konden beginnen. En feitelijk is van dat oógenblik af Alcmaria voortdurend in den aanval geweest. - De middenlinie kwam er beter in, de achterhoede bleef rustig spelen en de voorhoede trachtte door open spel de Enkhui- zer verdediging te'verslaan. Het was dan ook zeer verklaarbaar, dat Alc maria de leiding overnam, toen een voorzet van Godvliet' bij Hamstra belandde en deze in den uitersten hoek schoot (3-2). Dat was 12 min. na de hervatting. Even tracht West-Frisia zich los te werken uit de omklemming, maar de witte achterhoede met de Waal aan het hoofd blijft rustig en solied. En dan zakt West-Frisia af; er zit geen kracht meer achter den aan val. en /dan heeft Alcmaria feitelijk den wedstrijd^ al gewonnen. Aanval op aanval volgt op het Ënkhuizer doel, schoten vliegen op dat doel af, kansen worden gemist endoel- worstelingen zijn aan de orde. Dan verlaat de Waal het veld we gens een onwillige knie en valt de' Grand in. Wat geen enkele verzwak king beteekent. En het Alcmaria- offensief gaat door. Totdat 5 minu ten voor tiid de definitieve beslissing valt: van Wieringen, die zijn. voor hoede steeds goed gevoed heeft, gaat er alleen vandoor, wordt in het doelgebied letterlijk om zijn middel vast gehouden, ruktzich echter los en doelpunt met een hard schot (4-2). En dat is dan dé genadeslag: W.- Frisia verliest met cijfers, die zelfs niet geflatteerd zijn voor de Alk- maarders. zwichten vóórJa, waarvoor eigenlijk? De Ënkhuizer achterhoede leek ons niet al te betrouwbaar, vooral niet, waar Alcmaria het in de breedte zocht en vond. En waar Muskee al spoedig werd uitgeseha- geld door Rootring, die hém geen moment vrij liet, daar was de voor hoede van de Enkhuizers niet zoo krachtig als we verwacht hadden. Bij de Alkmaarders -eèn soliede verdediging, een middenlinie, die er na een zeer poover begin beter- in kwam (we gevep toe: ook Maassen was beter dan tegen RCH) en een voorhoede, die zeer levendig was. Met Godvliet als uiterst snejlen vleu gelman. De scheidsrechter was zeer zwak en stelde zich verkeerd op. Hoekschoppen brengen de beslissing. Mocht het de Alkm. Boys-voor hoede gindaggelukken door be hoorlijk spel vier doelpunten te sco ren, voldoende voor een overwin ning, bleek het niet te zijn. Overigens gééft de uitslag duide lijk de zwakte weer van de beide achterhoedes. De voorhoede der Boys heeft aardig gewerkt. Blok als rechtsbin nen kan op een behoorlijk debuut terugzien. (Voor den scheidsrechter was het een gelukkig feit, dat de wedstrijd in goede verstandhouding is ge speeld, daar zijn beslissingen zwak en vaak onjuist waren. Alhoewel beide partijen hiervan evenveel last hadden, werkte onjuist fluiten rem mend op het spel." Reeds direct na den aftrap gingen beide partijen achtereenvolgens tot den aanval over, waarbij de Kenne- mer-midvoor Koldewijn succes had (1-0). De Boys bleyen evenwel vol vuur doorspelen en verschillende kansen deden zich. voor. Uit een dezer aan vallen wisten zij gelijk te maken door Appel, die een voorzet van-In- dri onhoudbaar inschoot. De pret was echter van korten duur. "Ondanks het Boys-overwicht namen de Kennemers nogmaals de leiding door hun midvoor met een Onhoudbaar schot (2-1). Tot de rust was het spel verder in handen der Boyg. De aanvallen der Kennemers waren op één hand te tellen. Dat de Boys echter niet verder wisten te komen dan den ge lijkmaker lag niet zoozeer aan de voorhoede der Boys, als wel aan vrouwe Fortuna die den zwakken K.-dqelman terzijde stond. Een flin ke Boys-voorsprong had de verhou ding beter weergegeven! Na de rust waren de rollen precies omgekeerd en had K. het spel iij handen. Bepaald een fout der Boys-ach terhoede was het, dat er te veel hoekschoppen werden weggegeven. Deze werden zeer goed genomen en het kan gerust gezegd worden, dat de K.-overwinning aan de hoek schoppen is te danken. Ze leverden n.l. 3 doelpunten op, terwijl een vierde uit een strafschop werd ge boren. Ondanks dezen tegenslag hielden de Boys, dapper vol en slaagden erin nog twee doelpunten te maken van zeer goed gehalte, zoodat het -einde kwam met een 7-4-overwinning der Kennemers. f Inmiddels bleven de punten weer bij de tegenpartij. Gezien het ver toonde spel blijven we echter opti mistisch. De elftalcommissie der Boys zit voor bijzondere moeilijkhe den,'dat weten we. Ze is echter op den goeden Weg. Mogelijk weet zij voor de achterhoede nog de juiste formatie te" vinden, waardoor een behoorlijk resultaat in de korhende wedstrijden mag worden verwacht. Het was een snelle, wedstrijd, van begin tot eind. Waarin de Enkhui zers het eerste kwartier veelTsterlter waren, doch tenslotte moesten of wel hebben zij ,tot taak, troepen aan boord te nemen en naar veiliger oor den over te brengen; In elk geval blijkt eruit, dat de bolsjewisten de bedrei ging van Toeapse niet onderschatten. De verliezen der bolsjewisten. De zware, bloedige verliezen der bolsjewisten zijn, naar hier - bekend wordt, wat het aantal betreft, in het geheel niet meer te schatten. Na de verovering van een van de groote bewa- peningsfabrieken in het noordelijke deel van Stalingrad werden 6.073 doode bolsjewistische' soldaten geteld. Dit aantal, waarbij de gedoode burgers niet zijn»inbegrepen, geeft echter bij bena dering niet het werkelijke verlies aan gesneuvelden weer, omdat ontelbare bolsjewisten onder de Instortende muren in hun gevechtsstanden bedolven werden. De voortdurend toenemende bloedige verliezen der bolsjewisten hebben in den laatsten tijd, volgens verklaringen van gevangenen, geleid tot een hand over haad toenemen van deserties en zelfverminkingen. Er zijn bevelen buitgemaakt van hooge bolsje wistische comrrtandoposten, waarin er met den meesten nadruk op gewezen wordt, deze defaitistische golf door het toepassen van de zwaarste straffen te stuiten. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. v Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg. Alkmaar. Buitenjandt Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk yoor da adyertoatiesj Oorlogsschade kan ook Uw eigendommen treffen. De Onderlinge IVeIer lands die Per halfjaar slechts Reeds ingeschreven méér dan (duizend millioen gulden) verdeeld over méér dan 100.000 objecten. Vraagt inlichtingen! Kantoor AMSTERDAM: Keizersgracht 399 Tel. 30315 molestverzêkering mu. gevestigd te Sneek Actiove agenten gevraagd! Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. ASSURANTIEKANTOOR STATIONSWEG 56-58. TEL. 2184.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2