Allan, lays 1 W. F. E. STAD EN OMGEVING PUBLICATIES AGENDA Kat\s(. HERLEVING De onderwijzer was niet wijzer. Pijnen in de ledematen verdwenen. RADIOPROGRAMMA GASLOOZE UREN„. In verband met de gaslooze uren kan worden medegedeeld, dat deze, tot nadere bekendma king, thans zijn vastgesteld op 1 J45% des middags en van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Huisvrouwen houden er dus rekening bee, dat tusschen deze tijdstippen niet op gas gekookt kan worden. DE DUBBELGANGER. Abonnementsvoorstelling 't Gulden Vl>es. Het Residentie-Tooneel (dir. Dirk Verbeek), heeft gisteravond voor een uitverkochte zaal een opvoering gegeven van De Dubbelganger, het vlotte en inderdaad uitstekende stuk van Ben van Eysselsteyn. En deze tweede abonnementsvoorstelling heeft een avorfd gebracht van zeer beschaafd amusement en van uitne mend tooneel, waaraan het publiek zeer veel genoegen beleefde en dat ook op in alle opzichten toonde. De auteur noemt zijn stuk „een spel vol verwarring". En terecht. Het geval draait om Ernst Latour, den beleenden schilder, die in Ve netië (waar het stuk speelt) zeer gezien is. Maar er is nog een andere, een geheimzinnig wqgen, dat als twee druppels water op Latour ge lijkt en verschillende personen tot wanhbop brengt. Niet het minst Julia Ferrari, die zeer veel van Ernst houdt, maar niet meer weet wie nu eigenlijk de ecfite Ernst is en ten slotte geen van beiden meer wil zien. Maar ook de Officier van Jus titie, Pisani, wordt op een dwaal spoor gebracht en in een zeer inge wikkelde affaire betrokken. Want erv wordt valsch gespeeld, een val- sche chequé afgegeven en steeds door een Latour. Maar wie is het nu? 't Kan niet adders dan één en dezelfde persoon zijn, meent Pisari, maar op verrassende wijze wordt hij van zijn dwaling genezen, zoodat bij de pauze ook niemand, van het pu bliek meer weet, welken Latour het nu telkens heeft gezien. Had men tante Lola nu maar eerder haar ver haal v. d. Maharadjah van Krisnapoer laten vertellen, dan was alles vlug- rger opgelost geweest. Maar dan had den de toeschouwers een zeer vlot en geestig stuk gemist, dat ook in het derde bedrijf bijzonder boeit. Meer mogen wij van den inhoud niet verklappen. Alle drie bedrijven spelen in het Palazzo di Segrari en men had inderdaad voor een keurig décor gezorgd. Op verrassende wijze had men de twee décors gemaakt voor de voorspelen van de tweede en derde acte: een hall in Albergo Vittorio en een telefooncel in het logement de Zeeman. Onder regie van Johan de Meester hebben de artisten van het R. T. van het stuk een bijzonder geslaagde op voering gegeten. Paul Steenbergen verdient alle hulde voor zijn spel in de dubbelrol van Ernst Latour en „de andere". Op kranige wijze beeld de hij deze beide Latours uit, vlot en natuurlijk. Fie Carelsen deed zich opnieuw kennen als een ras- artiste, die direct het publiek boeit. Op kostelijke wijze speelde zij tante Lola en het applaus bij open doek was in alle opzichten verdiend. Jan van der Linden was 'zeer goed als Pisani. Verder, traden op den voor grond Mimi Boesnach als de gravin, in wier slot het stuk speelt en Mieke Flink als Julia. Jan Retel gaf op aardige wijze den jongen dichter en Piet Bron was een gemoedelijke arts. Van de kleinere rollen waren Jack Gimberg (Antonio) en Evert Bure- ma (de nachtportier) Reel verdien stelijk. De politie-inspecteur en Ur- bano konden ons minder voldoen. De voorstelling als geheel behaal de een groot en verdiend succes. Aan 't slot werden de spelenden vele malen teruggeroepen. G. C. van Gulik. TIJDS AANWIJZING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat in den nacht van 1 op 2 November a.s. te 3 uur de stadsklokken één uur zullen worden teruggezet. Alkmaar, 28 Oct. 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. v. d. Sluijs. HINDERWET. Bij besluit van heden is de beslis sing op het verzoek van den heer K. Woudstra, alhier, om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Vrouwenstraat no. 2, verdaagd. Alkmaar, 28 Oct. 1942. De Burgemeester van Allernaar, B. A. v. d. Sluijs. De Secretaris, R. Veendorp, Lo.S. Ambtelijke mededeelingen. WAARSCHUWING. De Leider van den -Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun bonkaarten 12e periode en aardappelkaarfèn op dep daarvoor gestelden datum af te halen, thans VOOR DE LAATSTE MAAL nog tijdig van, deze kaarten zullen wor den voorzien, en wel op Maandag 2 November 1942 tusschen 9.30 en 16 uur. De uitreiking zal geschieden op de navolgende plaatsen: a. in het schoolgebouw aan de Brillesteeg; ,b. in de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolkstraat. IN DEN VERVOLGE .ZAL NA- UITREIKING EERST PLAATS VINDEN WANNEER DE GELDIG HEIDSDUUR VAN EEN OF MEER WEEKBONNEN ZAL ZIJN. VERV STREKEN. Men raadplege daarom in zijn OP HET DRIETAL. Op het drietal voor" beroep te Hilversum komt oa.. voor ds. Kley- ne, herv. predikant te Alkmaar. HULPPREDIKER BENOEMD. De tot hulpprediker bij de geref. kerk alhier benoemde heer T. Oostra, candidaat te Worm er veer, heeft deze benoeming aangenomen. INGEKOMEN PERSONEN. T. Goet, N.H., wed. van H. Hemke, zonder beroep, Stationsweg 54, van Heerhugowaard. Y. Oosting, N.H., koopman in galanterieën, Keizerstr. 22, van Den Helder.A. E. Slagter, R.K., zonder beroep, Baanstraat 6a, van Eind hoven., L. L. Poeze, N.H., zonder be roep, Spoorstraat 53, van Zwolle. M. Dalhuijsen, N.H., leerl. verpleegster, Harddraverslaan 11, van Velsen'. M. A. Verstraeten, IUK., onderwijzeres, Verdronkenoord 7, van Bloemendaal. W. Groet, N.H., wed. van G. de Boer, Veerstraat 1, van Warmenhuizen. C. N. Renooij, N.H., echtgen. van P. Oost- woudèr, dienstbode, Boterbloemstraat 6, van Zijpe. P, Oostwouder, N.H., .tim merman, Boterbloemstraat 6, van Koe dijk. M. E. Brusse, G.K., huishoud ster, Nassauplein 5, van Rijswijk. P. van der Heide, N.H., leerl. Verpleegster, Harddraverslaan 11, van Rijswijk. F. E. van der Veen, G.K., echtgen. van D. Buma, zonder beroep, Geestersingel 45, van Bolsward. H. J. Coets de Bosson, E.L., hulp in de huishouding, Paul Kru- gerstraat 9, van 's-Gravenhage. J. Platje, N.H., dienstbode, Eikelenberg straat 44, van Heiloo. tB. J. Oud, R.K., dienstbode, Klein Niëuwland 37, van Bovenkarspel. M. Tromp, geen, arbei der papierfabriek, en echtgen., Spoor straat 93, van Wofmer. F. Nagel, HAZEA, hulp in de huishouding. Wes- terweg 252, van Bussum. M. Th. C. van den Bogaard, R.K., dienstbode, Breedstraat ,2, van Heerhugowaard. W. de Jongh, geen, los werkman, Bloem- straat 29, van Haarlem. H. M. Dijk stra, HAZEA, echtgen. van W. J. de Haan, huishoudster en kinderen, woon schip Kwakelpad, van Schermerhorn. M. A. Jansen, R.K., dienstbode, Rem- brandtstraat 9, van Nieuwe-Niedorp. J H. Naber, G.K., verpleegster, Hard- draverslgan 11, van Deventer. J. van der Velde, geen, opzichter Rijkswatei- staat, Macl. Pontstraat 5, van 's-Graven hage. VERTROKKEN PERSONEN. V. A. den Ouden, D.G.; huishoudster, van Stuartstraat 76 naar Purmerend. A. J. Ligthart, R.K., zonder, yan Schoolstraat 6 naar Voorhout. V. Stoker, R.K., van Baanstraat 10a naar Velsen, Santpoort-. E. H. G. Lina, R.K., dienstbode, van Oudorperdijkje 24 naar Heemstede. J. M. van de Laarschot, R.K., koopman .in tabaksartikelen en gezin, van Kanaalkade 44 naar Oudorp. C. Stassen, R.K., verpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar Delft. C« J. Smallenbroek, G.K., waterbc^w- kundig opzichter en teekenaar, van Houttil 5 naar Assen. T. van de Veen, N.H., fröbelonderwijzeres, van Emma- straat 50 naar Amsterdam. M. Putter, R.K., zonder, van Zeglis 7 naar Nij megen. A. W. Ligthart, R.K., echt. van A. Kueter, z., en kinderen, v. Gagijnen- straat 7 n. Grootebroek. C. de Boer, R.K., d.b., van Leeuwerikkade 9 ,naar Obdam. W. I. Noort, R.K., kantoor bediende, van Heilooërdijk 10 naar Schagen. E. G. Pels, R.K., zondes, van Verdronkenoord 37 naar Zaandam. C. B. Termaat, N.H., onderwijzer L.O., van Koningsweg 12 naar EgmOnd aan Zee. A. Geurts, N.H., kellner, van Stationstraat 32 naar Egmond aan Zee. F. J. Westra, N.H., rijksambtenaar rijksdienst werkverruiming/ van Lange- straat 88b naar Arnhem. S. J. Drost, N.H., loodgieter, en "echtgenoote, van Hekelstraat 25 naar Utrecht. J. P. Koopman, R.K., kolqfitransportarbeider, en echtgenoote, van Lindegracht 43a n. Haarlem. E. J. Schipper, R.K., zonder, echtg. van C. Goo, van Laat 134 naar Amsterdam. A. D. M. Huitema, R.K., dienstbode, van Helderscheweg 34 naar Bolsward. M. J. M. Wessels, R.K., zonder, van Koorstraat 41 naar Weert. T. G. E. Bots, R.K., studeerend, van Kennemerpark 1 naar Voorschoten. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vroolijke vrouwtjes (hum.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer De onweerstaanbare (rom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zoölogiea (hum.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum- jner Rembrandt (hist.-rom.) 18 jaar. Woensdag 28 October. 7 uur, café Central, verg. Witte Kruis. 8 uur, café van Oeffeit, Zaadmarkt, verg. geitenfokvereen.; lezing met lichtbeelden door ir. Verschuil. Donderdag 29 October. Keuring en markt van geregistreerd rundvee te Schagen. 7 uur, café Kosseri te Hensbroek, op treden gezelschap No. 1 o.l.v. Daan Pool. 19.30 uur, 't Gulden Vlies, N. R. V.- avond, „Capriolen-cabaret" met Kommer Kleyn. Vrjjdag 30 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, ir. De Mun nick over „Bodemrijkdom van Suriname en bauxiet-ontginning. HEILOO. Electrische draad aangeraakt. - Tijdens de werkzaamheden aan het spoorwegnet even voorbij de Zeven- huizerlaan kwam gisterenmiddag één der schilders, R. L., in aanraking met een onder stroom staanden draad met het noodlottig gevolg, dat hij doof den stroom werd geraakt. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar waar hij kort na aankomst overleed.'Hij was gehuwd en woon de te Amsterdam. KdEDIJK. Een geslaagde Daan Pool-avond. - Dat een avond van Daan Pool met zijn makkers hier op prijs wordt ge steld bewees wel het feit dat niet met een avond volstaan kon worderl. Zoo werd op Zondag voor een over volle zaal en Maandag voor 'n goed bezette zaal een Daan Pool-avond gegeven. Ook de andere leden van het gezelschap mogen er ieder op zich zelf zijn, zooals Henk Bout als zanger, B. Brugge als accordeon- nist en begeleider en Ans Neefkes als danseres. Aan het slot v&n het programma werden Zondag bloe men aangeboden. LANGEDIJK. A.N.G.O.B. - De Alg. Ned. Ge- heelonth. Bond afd. Langedijk ver gaderde ten huize van den heer G. Engel te Zuidscharwoude. Medege deeld werd, dat de colportagetocht op 4 Oct. j.l. uitstekend geslaagd is. Het verslag van de najaarsvergade ring van de N.-Holl. Propaganda Commissie werd uitgebracht door den heer P. Paarlberg. Getracljt zal worden, een film- middag-^te organiseeren voor de kinderen. Een filmvertooning voor de ouderen blijft nog in .beraad. Er werden eenige punten voor de a.s. vergadering van het Langedijker. Drankweer-comité besproken. I3e heer G. Engel aanvaardde de func tie van 2en voorzitter. Men' besprak eenige te houden excursies, doch men kwam niet tot een besluit. EEUWFEEST HERV. KERK WIJK AAN ZEE EN DUIN. In een bijzonderen herdenkirigsdienst beeft de hervormde gemeente Wijk aan Zee en Duin Zondag het feit herdacht, dat zij gedurende een eeuw onafgebro ken in het genot is van een eigen pre dikant. De kerk was tot de laatste plaats bezet. De predikant der gemeente, ds. A. J. Bronkhorst, sprak naar aanleiding van 1 Cor. 3 9; d.i. dezelfde tekst als waar over de eerste predikant, de heer H. P. Schuurman, preekte bij zijn intrede, honderd jatr geleden. De spreker gaf hierin een overzicht van het kerkelijk leven in de gemeente gedurende haar bestaan. Namens het classicaal bestuur bracht ds. Joh. IJzerman van Heemskerk ge- lukwenschen over. De oud-predikant, ds. Hovy, schilder de de moeilijke tijdsomstandigheden, die hoogstwaarschijnlijk gunstig waren voor den geestelijken bloei en opbouw. Voor den aanvang werden felicitaties voorgelezen van het Provinciaal Kerk bestuur en de hulppredikers Luuring, Foeke en Baars. eigen belang de geldige bonkaart, waarop staat aangegeven, wanneer men nieuwe bescheiden dient af te halen. De Leider voornoemd, leweiucuiiue aan ue gemeen A. WAGENAAR. 'siteit dr. J. Fransen alhier. Koos Stikvoorf in Amsterdam. Expositie in Galerie Roberts. Koos Stikvoort, onze bescheiden stadgenoot-schilder, die bij de kunst liefhebbers inons gewest vermaard heid verwierf, is thans- door zijn tentoonstelling in Galerie Robert, Keizersgracht 154 te Amsterdam iets meer in de openbaarheid getreden. In de?e expositiegelegenheid, waar belangrijke kunstenaars hun Werk reeds eerder toonden, stelt Stikvoort zijn wondermooie schilderijtjes van toóverachtige binnenplaatsjes, ro mantische bouwvallen, stalinterieurs en melancholische figuurtjes «ten toon. Stikvoort, die zichzelf is ge bleven en nog steeds vol bewonde ring is voor de besten van de Haag- sche en de Amsterdamsche school, doet zich op deze expositie als een fijn talent kennen. De tentoonstelling, die tot 6 No vember dagelijks van. 10 tot 5 uur is geopend, mag zich in een druk be zoek verheugen en geniet vooral de waardeering van de jongere kunste naars, die intuïtief vo.elen, dat men hier staat tegenover het werk van een kunstenaar, aan wien door zijn afzondering weliswaar de moderne stroomingen zijn voorbij gegaan, maar die zelf iets heeft te geven. Zijn kunst toch geeft uiting aan een teeder gevoelsleven en getuigt van een opnjerkelijk vakmanschap. Stik voort is een droomer, aan wien het rumoer van onzen tijd voorbij is ge gaan. In de vertrouwde sfeer van zijn atelier vindt hij zijn schoon heidsverlangen bevredigd. Er is op deze tentoonstelling oud en-nieuw werk van Stikvoort. Nieuw zijn 'de stillevens, w.o. vooral no. 18 „Blauwe schaal met roode muts", waarover wij reeds eerder schreven, zeer fijn is van kleur en compositie. No. 13, „Melancholie", een vrou wenfiguur, dat hij in Nunspeet schil derde, behoort om de innerlijke diepte die eruit spreekt, tot zijn beste werk. Stikvoort, die het reeds meer malen kon verkoopen, is er blijkbaar zelf zeer aan gehecht; hij heeft het althans dubbel zoo hoog als zijn an der werk geprijsd. No. 17 „Dominikaan" typeert den in witte pij gehulden geestelijke wel zeer gevoelig. Om zoo realistisch dan zijn gebeden-lezenden priester weer te geven, moet Stikvoort veel model hebben geteekend. Om de kleuren (ook op difc schilderij vindt men het aan Fransch rose gfenzende boeren- rood, waarvan Stikvoort het geheim bezit) is dit schilderij bewonderens waardig. No. 4 „Stadsgezicht uit Bruggg", een werkje uit 1919, is vql middel- eeuwsche sfeer. Wie thans bij helder maanlicht een blik op onze gerestaureerde Groote Kerk werpt en een moment zijn geest weef open te stellen voor de wonder lijke schoonheid van dit Gothisch kunstwerk, moet wel in stille bewon dering geraken. Deze bewondering gevoelt men ook als men zich rustig open stelt voor de kust van Koos Stikvoort om het even of men zich plaatst tegenover zijn stalinterieurs of dat men een kinderkpp of een doek no. 10 „Moederliefde" of no. 22 „Zittend meisje" een heel klein, bij na kleurloos fijn doekje, aanschouwt. Bij aandachtige beschouwing wordt men getroffen door den bijzonder fijnen toon van het werk en de sub tiele verfbehandeling. In Galerie Robert aan de Keizers gracht, dichtbij de Leidschestraat, vindt men rustig gelegenheid het werk van i Stikvoort in een passende omgeving te bewonderen. Men ver- zuime bij een bezoek aan Amster dam deze gelegenheid niet. D. A. Klomp. HOOGLEERAARSBENOEMING TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. - De burgemeester van Amsterdam heeft ter voorziening |ln de vacature prof.-dr. J. B. Tiel- rooy benoemd tot buitengewoon hQogleeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de gemeente-univer- Het huispersoneel en de ziektewet. Het gaat niet alleen om dienstmeisies. Nu in den loop dezer week de (werk gevers en werkgeefsters van huisperso neel voor de taak staan zich bij de post kantoren of de Raden van Arbeid te voorzien van een formulier voor tie aan melding van hun huispersoneel ten be hoeve van de Ziektewet, is de vraag acuut geworden welke werknemers nu eigenlijk als huispersoneel zijn te be schouwen. Het besluit van den Secr.- Gen. van het Dep. van Soc. Zaken spreekt van personen, die bij een parti culier in loondienst zijn voor het ver richten in diens huishouding van huise lijke of persoonlijke diensten, en hetzij bij den werkgever inwonen, hetzij weke lijks ten minste vijf dagen in dienst van denzelfden werkgever plegen werkzaam te zijn. Dit laatste dient zoodanig te worden opgevat, dat ook het huispersoneel, dat op vijf dagen per week gedurende een gedeelte van den dag, b.v. enkele uren, in dienst van een werkgever is, onder de Ziektewet valt. Uit het vorenstaande volgt, dat het begrip „huispersoneel" meer omvat dan. alleen de dienstmeisjes. Ook huis knechts, juffrouwen van gezelschap, huishoudsters, huisbewaarders, particu liere chauffeurs vallen er onder. Daar naast kunnen zich nog verschillende twijfelgevallen voordoen, waarvan het moeilijk is een volledige omschrijving te geven. In al dergelijke gevallen 4 is het echter in het welbegrepen belang van alle betrokkenen, dat men tijdig op de voorgeschreven wijze aangifte doet, waarbij men dan tevens van zijn twijfel kan doen blijken. Ieder twijfelgeval wordt uiteraard nauwgezet bezien. In elk geval drage mén zorg, dat' de aangifte van huispersoneel voor de Ziektewet gedurende de eerste week van November in het bezit van de Raden van Arbeid komt, terwijl het per'sQneel zelf niet dient te. verzuimen zich aan stonds voor de verplichte verzekering bij een algemeen ziekenfonds aan te melden. Een werkgever, die een beroep of be drijf uitoefent en huispersoneel in dienst heeft, dat zoowel in de huishouding als voor het beroep of bedrijf werkt, be hoeft geen aangifte te doen. Echter moet hij van 1 November af het geheele loon op de loonlijst van zijn beroep of bedrijf vermelden. Heeft zulk een. werkgever evenwel ook personeel in dienst, dat uitsluitend voor de huishouding werkt, dan moet hiervoor uiteraard de normale weg van aangifte bij de Raden van Ar beid worden gevolgd. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat een regeling in voorbereiding is, krachtens welke voor het huispersoneel de ver rekening van de premie voor de Ziekte wet, die bij de Raden van'Arbeid '1.7 bedraagt, eenmaal per jaar zal geschie den. Het ligt in de bedoeling de premie te heffen van het geldloon, vermeerderd met de waarde van kost en inwoning. De levensmiddelenposifie - van Duitschland. In een bespreking van de moge lijkheden, welke voor v Duitschland en Europa door den rijkdom aan landbouwproducten der Oekraïne voortvloeien, moet zelfs de Londen sche Times met afgunst toegevqn, dat het Duitsche leger een, ontzag lijke bijdrage geleverd heeft tot het wiftaen van den voedingslag. „Het iluitsche leger", zoo schrijft de Times in eeen hoofdartikel, dat als opschrift draagt „De Voeding slag", woordelijk, „is het eenige in de, wereld, dat zijn eigen economisch wapen bezit, dat even prima ont wikkeld is als zijn tankwapen of zijn luchtmacht. De technische een heden van de Duitsche weermacht hebben zich met het voortschrijden van den oorlog tot een groot corps ontwikkeld, wier taak het is de levensmiddelenvoorraden in de be zette landen voor de strijdende1 een heden veilig te stellen, industrieele bedrijven, opslagplaatsen "van ver vaardigde goederen en grondstoffen te beschermen en in het algemeen de productie aan den gang te hou den om de Duitsche weermacht te ontlasten en aan te vullen. Tezamen met' de organisatie-Todt spant dit economische wapen al zijn krachten in om de rijke voedsel- en minerale 'bronnen der Oekraïne te exploiteeren". In deze krachtinspan ning ziet de Times het groote gevaar voor de geallieerden. De oorlog van nu is niet te verge lijken met die van 19141918. Van een uithongeren van Duitschland, van een afsnijden van het land van zijn voornaamste grondstoffen is geen sprake. Wanneer het thans een strijd in uithoudingsvermogen gaat worden zal Duitschland zeker niet in de zwakste1 positie staan. vari or>z@ OUD-VOLKSKUNST. 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. - Een van onze cultuur-historische belangrijke, ideëele goederen dreigt te verdwijnen, namelijk de aloude volkskunst, welke als 'huisvlijt werd beoefend, vooral op het platte land. Men weefde zelf fraaie kleeden en sneed allerlei versieringen in gebruiksvoorwerpen als tuigkisten, koekplanken. Vaak werden deze voor werpen dan als huwelijkscadeau of an derszins geschonken, of behield men ze in de boerenbedrijven voor eigen ge bruik. Langzamerhand trad vooral voor het vervaardigen van werktuigen en gerei specialisatie op, waardoor het eigenlijke ambacht ontstond. Oor spronkelijk bleven de ambachtslieden echter geheel aan de boerensamenleving verbonden. Dikwijls beoefenden zij zelve ook nog het boerenbedrijf. Dit mooie, Vaderlandsche ambacht onder ging een sterken bloei in de -middel eeuwen. De Germaansche symboliek werd daarWij in het algemeen gaarne toegepast, getuige de voprwerpen, die wij uit dien tijd nog bezitten. Gaandeweg verplaatste zich dit am bacht naar de steden, waar velen zich op bepaalde onderdeelen ervan gingen toeleggen. Het A.N.P, 'had over dit onderwerp een gesprek met mr. A. L. Tromp, leider van het Bureau Kunstnijverheid van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. De heer Tromp wist nog eenige beoefenaren van dit vrijwel uitgestorven ambacht te noe men., Een der laatste vertegenwoordi gers "dezer oude garde is b.v. C. Com mandeur te Hoogwoud, ,die zich bezig houdt met het snijden van koekplanken. Dit onvervalschte oude ras zou spoe dig uitsterven, wanneer men het aan zijn lot overliet. Er bestaan plannen om in den lande vier boerenscholen op te richten, waar in korte cursussen de jeugd op de kultureele waarden van het boe renleven gewezen wordt. Er wordt voorlichting gegeven op gebieden als raskunde, oude symboliek, folklo risme, terwijl zang en dans niet wor den vergeten. Voor het Friesche cen trum is reeds een school gesticht en wel in Rijs (Gaasterland), waar ook onderwijs gegeven zal worden- in' het zelf spinnen van wol en de weef kunst. Het plan bestaat eveneens om te komen tot een centrale hoogere boe- renschool, die een soort vervolgcursus géven zal voor hen, die de boeren- Ernstig ongeluk bij Kassei, KASSEL, 27 Oct. - Een ernstig ongeluk is geschied, toen een on derwijzer met 25 jongens langs een plek kwam, waar enkele dagen te voren een vliegtuigbom was geval len. Naast den krater lag nog slechts een hoopje van een zilverig glan zende massa. De onderwijzer wilde dit restant van de bom vernietigen,, alvorens daardoor kwaad ontstond en beval den kinderen een eindje achteruit te gaan. Toen hij het overschot van de bom met een lucifer had aangesto ken, kwam er een steekvlam te voorschijn, die hem en de kinderen verwondde. De onderwijzer verloor het bewustzijn en nadat hij weer bijgekomen was, riep hij den kin deren toe op den grond te gaan rollen. De onderwijzer, die de overgeble ven massa per vergissing voor mag- nesiutn had gehouden, is twee da gen later aan zijn brandwonden overleden. Voorts, waren 11 kinde ren eveneens niet te reddën. De toe stand der andere is nog ernstig. scholen bezochten. Door het oprichten van dorpshuizen hoopt men het zoo ver te brengen, dat de boerenstand er weder toe zal komen, zelf aan het werk te gaan om de volkskunst te be oefenen. Er is dus wel een herleving van deze volkskunst te verwachten. De landstand bereidt dit reeds voor door een verzameling aan te leggen van oude typisch-Nederlandsehe hand werkpatronen, die uit vroegere volks kunst stammen. Het bureau heeft getracht een. over zicht te verkrijgen van hetgeen nog be houden is. Inderdaad zijn er bedrijven, die nog aan de oude tradities gebonden zijn, b.v. sommige tingieterijen, aarde werkfabrieken e.d. Er worden nog hang klokken en Hindelooper stoelen naar oude voorbeelden vervaardigd, al be treft het hier meerendeels exportartike len en er is van eigenlrke volkskunst daarbij'feitelijk geen sprake meer. Wat cr is, poogt het bureau te hand haven en het wil tevens het scheppen van nieuwe vormen bevorderen. Wan neer beoefenaars van-het oude ambacht leerlingen wiljen aannemen, verleent het bureau zoo noodig steun, indien daartoe b.v. verbouwing noodig is of gereedschappen moeten worden aan geschaft. Dan zijn er de voorlichtingscursussen voor heli, die het traditioneele ambacht willen beoefenen. In die cursussen wordt er op gewezen, dat het er niet om gaat, maar klakkeloos ornamenten over te nemen of aan te brengen, maar dat het gaat om het wezen van de oude symboliek, die achter het volksche or nament verborgen gaat, wederom in zijn ware beteekenis te doorgronden en wel op verantwoordelijke wijze wederom tot nieuw leven te brengen. Het bureau geeft nog verder Opdrach ten aan ontwerpers van weefsels, wand tapijten, glas-in-lood, veelal naar volk sche motieven. Het plan is daarom ge rijpt, een prijsvraag uit te schrijven tot het verkrijgen van ontwerpen naar volksche motieven. Op die wijze wordt een overzicht verkregen van de krach ten, welke op dit gebied in ons land aan wezig zijn. Te Nijmegen is Zondag een vormingsdag voor functionnarissen der N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waarop o.a. Hauptdienstleiter Schmidt, prof. dr. Vin Genechten en de plv. Schulungsleiter der N.S.D.A.P., Kullmann, het woord voerden. De opmarsch der verschillende formaties, (Arbeitsbereich der- N.S.D.A.P.-Stapf-Pax Holland m) Ik kan waar wan dalen als vroeger. Mevr. M. L. te r. schrijft, dd. 25-1-40: „Sedert jaren leed Iik aan scheuten in de ledematen en pijn in de kniege wrichten, z<56 he vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gébruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weet slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen ais vtoeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassauhadt 373, Amsterdam DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.16 Berner Singbuben en het Prisca kwartet (gr.pl.) 7.30 BNQ: Nieuwsber. 7.40 Tempo (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Ken U zeiven, lezing. 8.50 Pianosoli (gr.pl.) 9.Bont allerlei (gr.pl.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Bont allerlei (gr.pl.) 10.— Helmut Zacharias en zijn orkest. 10.30 Kent Gijl Gouda? klank beeldenreeks. 10.45 Helmut Zacharias en zijn orkest. 11.15 Viool, cello en piano. 12.Almanak. 12.05 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke bef. 13.Omroeporkest en gr.pl. 14.— Zang met pianobegel., hobo met pianobegel. en pianosolo. 15.Le zing: „Aan weerskanten van de grens". 15.'15 Opera-fragmenten (gr.pl.) 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Gerard van Krevelen en zijn or kest. 17.30 Film en operette. 18— Wagner-Strauss (gr.pl.) 18.25 Uit den mond der dwazen, luisterspel. 19— Brandende kwesties, lezing. 19.15 Zi- geunermuziek (gr.pl.) 19.30 BNOt Nieuwsber. 19.40 BNO: De wereldmee- ning uit vreemde kranten. 19.15 Zang met pianobegel. 20.15 Componisten- spiegel. 20.25 Het Concertgebouworkest. 21.25 Gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22— Zangprogr. (gr.pl.) 22.4024.Licht en luchtig (gr.pl.) HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7 50 BNO: Gesproken binnenlandsch overz. (opn.) 8.Landarbeiders luistert! 8.15 Symphoniè orkesten (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Orkestwerken van Bedrich Smetana (gr.pl.) 9.— Con cert m.m.v. Rupert Glawitsch (gr.pl.) 9.15 Voor de Huisvrouw. 9.20 Concert m.m.v. Rupert Glawitsch - (gr.pl.) 10.— Godsd. uitz. 10.30 Piano en orkest (gr.pl.) 11.De piano en haar voorloopers, lezing. 11.20 Koorzang (gr.pl.) 11.30 Otto Hendriks en zijn orkest en gr.pl. 12.30 Programma-overz. 12.35 Berl. Staate- opera Orkest (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.In en om den ouden bijenstal. 13.15 Sympho- nische gedichten (gr.pl.) 14.Godsd. uitz. 14.30 Gregor Serban en zijn Roe- meensch orkest en orgelspel en zang. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.— Orkest Willy Kok. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.— Het kinderkoor van den Ned. Omroep. 17.30 Viool en piano. 18.Schaak praatje. 18.15 Walsencyclus K (gr.pl.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.Liederen van Ludwig van Beethoven (gr.pl.) 19.10 Het Zepparoni- kwartet en zang met pianobegel. 2Q.15 Zang, orgel, de Mélodisten en gr.pl. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.2024.Zie Hilversum I. ALKMAAR. GEBOREN: Hendrika W., d. van Pe trus Wagemaker en M. W. Colanto. Frederik T., z. van Frederik Bakker en H. Schaper. Irene K. P., d. van Klaas Mazereeuw en C. Westerbeek. Berend, z. van Christoffe^ J. Kolk en A. Luppes. GETROUWD: Adrianus Th. J. Groot huizen en Anthonla M. Punt. Jacob Jong en Lamberta M. Nieuwenhuis. Klaas Wouda en Annp de Boer. t Zondag a.s. 2.30 uur 7 AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 37 Actober 1943 3)4 Nederland 1941 99% 4 Nederland 1941 .100% 4 NederlancD'1940 II1003/, 3—3)4 Nederl. 1938 9?'/8 3 Ned.-Indië 1937 878/s Amsterd, Bank .128 Hnd. Mij. Cert. ri 2.5011S Koloniale Bank .118% Ned. Ind. Handelsbank 78 Alg. Kunstzijde Unie .1491/s Calvé Delft Cert. .120 Nederl. "Ford .250 f Lever Bros158 "Phil. Gloeil. Gem. Bezit ,258 H. V. A. Java' Cultuur v Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden .306 .149 .150V, 81% 303 148% 145% 81% Kon, Petr. .307 303 Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust .185 .133 97 183 130 '93 Holland-Amerika lijn Java-Chinh-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie .137 .121% .159 .156 135 119 158 154 Deli Batavia j Oude Deli Senembah .1363/4 .169 .145 143 Deli Spoor Ind. Spoor 57 42% 57 "2% 99% 100% 1001/2 963/4 87% 129 115% 76 1495/s 119 283 158 258 Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. vair den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N, Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D-. A. Klomp, .Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Veran' woordelij' jor de advertenties.' T."Bus. Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2