Kinderen met vacantia naar Duitschiand. De arrestatie van Heemskerk's Burgemeester Een muziekavond ten huizp van Frederik de Groofe. AGENDA De oorlog als sociale revolutie. LAATSTE BERICHTEN. Beslissingen over noodweer en overmacht. Verdachte vrijgesproken. Landbouwer trachtte controleur te dooden. Speelgoecjtactie voor het arme kind. Openbare meening in Amerika over den oorlog in den Stillen Oceaan. BURGERLIJKE STAND. Rede voc Allerlei over! de distribi betref! In de tweede helft van November vertrekt weer een kindertransport naar Duitschiand. Ook kinderen uit Alkmaar en omgeving kunnen daar aan deelnemen. Hiervoor is het ech ter wenschelijk, dat de ouders hun kinderen vroegtijdig aan den Neder- landschen Vo'lksdienst (bureau Win terhulp, Langestraat) opgeven. Uit artikelen in onze courant heeft men kunnen vernemen hoe goed de eerste uitzending van 600 kinderen in Sudetenland werd ont vangen. Uit tevredenheidsverklarin gen van Alkmaarsche ouders blijkt ook, dat de kinderen het uitstekend hebben gehad en dat het-verblijf hun gezondheid zeer ten goede is gekomen. Een van de enthousiaste ouders schrijft daarom: „De N.V.D. is een pracht instelling". Ouders wier kinderen in dezen tijd eenduwtje noodig hebben, om door den moeilijken tijd heen te ko men, doen dan ook verstandig hun kinderen voor uitzending op te ge ven! Fraude genleegd met gelden Van Winterhulp De arrestatie van den burgemees ter van Heemskerk heeft begrijpe lijk niet alleen ip de betreffende gemeente, doch in de geheele streek Kennemerland groot opzien ge baard. Wij vernemen dat de frauduleuze handelingen gepleegd zouden zijn met,gelden welke toebehoorden aan Winterhulp Nederland. De grootte van het bedrag naar verluidt slechts een 300 gulden speelt in deze zaak een ondergeschikte rol, doch van grooter gewicht is het feit, dat het vergrijp zou hebben plaats gehad met Wniterhulp-gel- den. De zaak komt hierop neer, dat het hoofd van de gemeente Heems kerk zou hebben nagelaten het ge noemde bedrag van 300 gulden aan Winterhulp af te dragen, althans te verantwoorden, welke som door hem was ontvangen als uitvloeisel van een dezeii zomer in Heemskerk gehouden kermis. Tusschen den burgemeester en den kermisexploi tant Vader uit Winkel was n.l. een regeling getroffen, waarbij laatstge noemde door storting van 300 gul den ten voordeele van Winterhulp het recht verkreeg van 25 t.e.m. 28 Juli j.l. aldaar een kermis te orga- niseeren. Bij het politioneel onderzoek moet zijn gebleken, dat omstreeks Aug. door den burgemeester flinke be talingen aan schuldeischers zijn ge daan. Dat een magistraat voor een zoo luttele som gelds zijn positie op het spel zet en zich daarbij niet zou hebben ontzien, zich'te vergrijpen aan Winterhulp-gelden, zou het be wijs inhouden, dat de betrokkene niet eenig licht meer heeft gezien in de financieele impasse, waarin hij sinds vele jaren verkeerde en welke zich klaarblijkelijk steeds meer heeft toegespitst. Wat de overige feiten betreft, welke bij het politie-önderzoek aan het licht zouden zijn gekomen, ver nemen wij, dat het hier in hoofd zaak gaat om een partij z.g. bagger- turf, welke de burgemeester voor de gemeente Heemskerk had ge kocht, maar waarvan hij een zeer groot gedeelte voor eigen gebruik zou hebben bestemd. Inderdaad moet in de ambtswoning van den burgemeester een belangrijke hoe veelheid van de bewuste turf zijn aangetroffen. De burgemeester bevindt zich nog steeds in arrest in de marechaus seekazerne te Beverwijk. EXPOSITIE KOOS STIKVOORT. In onze beschouwing over de ten toonstelling van werken van Koos Stikvoort in Galerie Robert te Am sterdam staat, dat deze kunstinrich ting is gelegen aan de Keizersgracht 154. Dit moet zijn 518 en wel enkele huizen links van het gebouw Kreim- borg. UNIFORME REGELING VOOR DE AFLEVERING VOOR EXPORT, Met ingang van 26 October heeft .het Bedrijfschap voor Groentenen Fruit een uniforme regeling getroffen voor de aflevering van groenten en fruit, wat het voor export bestemde gedeelte betreft. De levering door den teler op de vei ling dient franco aan wagon of schip te geschieden ter plaatse van de normaal voor elke veiling aanwezige verlaad- plaats of aan de normaal bij elke vei ling aanwezige verpakkingsloods van de exporteurs. De exporteurs stellen voor de ver lading in de wagons of schip het be nocdigde personeel ter beschikking. De veilingen hebben niet het recht, zelf deze verlading te verzorgen of hiervoor bepaalde kosten (In welken vorm dan ook) in rekening te brengen, tenzij hier omtrent tevoren met den betr. exporteur een regeling is getroffen. De exporteur blijft echter onder iede re omstandigheid voor de vérlading en voor het verladen product verantwoor delijk. Wanneer de betr. producten los worden verladen of wanneer deze direct worden omgepakt en van de kisten of zakken dus verder geen gebruik wordt gemaakt, terwijl de ze nog denzelfden dag aan de vei ling of aan de aanbrengers worden ingeleverd, dan mag hiervoor geen huur worden berekend. Deze regeling geldt voor alle voor export bestemde producten, onver schillig of deze voor directen ex port dan wel voor de industrie (vriezerijen; conservenfabrieken enz.) bestemd zijn. Deze regeling geldt ook voor de levering van ap pelen en peren aan de binnenland- sche industrie. N. D. K. Werkgemeenschap Alkmaar. Een bizonder goed geslaagde avond, zeer muzikaal en van groote opvoedkundige waarde. De leiders mogen met trots op dezen avonu terugzien. In het welkomstwoord van den heer Meyer schetste deze het groote belang van deze samenkomsten, vooral ook om de'toenadering tusschen Nederlanders en Duitschers. De werkgemeenschap groeit in ledental; deze avond was uit verkocht en velen moesten teleurgesteld worden. De heer Dirk Balfont, wnd. dir. v. h. Gem. museum te Den Haag, gaf een in leiding, waarin hij de figuur van den staatsman en veldheer Frederik den Grooten, op muzikaal gebied .schetste, zijn invloed op de muziek en het mu ziekleven. Ook hoe hij de opera te Berlijn stichtte, te Potsdam op „Sans- souci" een kring van eerste klas musici om zjch heen had, waarmede hij 's> avonds muziek maakte, zelf uitstekend dwarsfluit speelde en ook een uitmun tend componist was. De instrumenten waar dezen avond op gespeeld werd, dateeren allen uit dien t'id. Daarom is er den geheelen avond een sfeer geweest van innig, intiem kunstgenot, door allerhoogst staande huismuziek. Want dat is vooral het be langrijke van dien tijd, dat niet alleen zulk soort avonden plaats vonden bij den koning, maar de huismuziek in het algemeen bloeide. En dat is de opvoed kundige waarde van dezen avond, ons er op te wijzen waar het weer. heen zou kunnen, en waar-we weer heen moeten. In de concertzaal gezamenlijk genieten, thuis, in eigen kring, zelf samenspelen. Een negental werken werden ons ge boden, alle uit de 18de eeuw, in afwis selende combinatie gespeeld voor dwarsfluit, clasicord, tafelpiano, clave- cymbel, viola d' amore, 2 violen, alt viool, cello en sopraan. Een ieder der medewerkenden was kunstenaar op zijn instrument; in het bijzonder wil ik noemen, André Roden huis op de verschillende tokkelinstru- menten en v. d. Hoek op zijn dwars fluit. Maria Ballings heeft een heerlijke sopraanstem, een prachtig, hoog-alt- timbre. Wanneer eenvoud het kenmerk is van het ware, dan zong deze zange res eenvoudig en waar. Dat alles zich afspeelde in de zaal, de kleedij, en de vormen uit dien tijd, gaf een bizondere bekoring aan het geheel. De koning was in zijn soberheid van im- poneerende kracht. Deze avond is een groot succes ge weest. Jac. Jansen. Bioscopen. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De vroolijke vrouwtjes (hum.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, f 7.30 uur, hoofdnummer De onweerstaanbare (rom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zoölogica (hum.) Alle leeftijden. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum- .mer Rembrandt (hist.-rom.) 18 jaar. Donderdag 29 October. 7 uur, café ,-Kossen te Hensbroek, op treden gezelschap No. 1 o.l.v. Daan Pool. 19.30 uur, 't Gulden Vlies, N. R. V.- avond, „Capriolen-cabaret" met Kommer Kieyn. Vrijdag 30 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Ir. De Mun- nick over „Bodemrijkdom van Suriname en bauxiet-ontginning. Zaterdag 31 October. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, revue Het Theatermystérie. - JUBILARISSEN BIJ DE LICHT- BEDRÏJVEN. Op 1 Nov. a.s. hoopt de heer L. Eehres, meteropnemer-geldophaler bij de gemeente lichtbedrijven, .den dag te herdenken waarop hij voor veertig jaar in dienst der gemeente trad. Op dienzelfden dag herdenkt de heer H. N. Henning, fitter bij de gasfabriek, zijn 25-jarige dienstver vulling bü de gemeente. NOORDSCHARWOUDE. Geslaagd. - Dezer dagen slaagde mej. D. Hemke Cd. voor het diploma Maatknippen van de Gooische Mode vakschool. HC®) ADVERTEERDEN ONZE VOOROUDERS? In het Vakkundig Bijvoegsel van het Vakblad voor den Nederland- schen Kruidenier heeft de heer H. Haytema Pzn. alhier een artikel geschreven getiteld'. „Hoe adverteer den onze voorouders?" Hij beschrijft daarin zijn studie in oude leggers van de Alkmaarsche Courant vanaf 1796 en publiceert daarbij een serie interessante ad vertenties, in den loop van den tijd in deze courant verschenen en voor namelijk betrekking hebbende op kruideniers, bakkers, enz. Een interessante studie. GESLAAGD. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen wiskunde l.o. slaagde mej. P. A. Appelman te Ber gen. Ds. A. 3. P. BOEKE MET EMERITAAT. Van 6 April 1913 tot 1 Nov. 1912 predikant te Schoorl. Ds. A. J. P. Boeke beëindigt Zondag November zijn ambtsbediening in de Ned. Herv. Gemeente van Schoorl,, Groet en Camp. Geboren 9 April 1875 te Alkmaar, voelde deze afstammeling van de families BoekeOort, welke ge slachten het predikambt steeds hoog gehouden en zich met volle toewijding aan die taak hebben gewijd, zich reeds vroeg aangetrokken tot het herders ambt. Het voorbeeld van Grootvader Arent J">an Petrus Oort, destijds pre dikant te Alkmaar, zal hieraan niet vreemd zijn. Dank zij zijn opgewektheid, zijn idealisme, heeft ds. Boeke zijn roe ping kunnen vinden in dit ambt. Na voltooiing zijner studiën te Utrecht in 1902 werd hij predikant te Noordwijker- hout om in 1913 naar onze gemeente te komen. 6 April van dat jaar deed hij hier zijn intrede. Er zullen er hier niet velen zijn, die niet op de een of andere wijze kennis hebben gemaakt met Ds. Boeke, want zijn belangstelling ging uit naar velerlei. De Zondagsscholen te Schoorl en te Groet, de iedere week ge houden bijbelcursus, de Rijzende Kerk Voor jongeren boven de 15 jaar trokken velen. Het door den muzikaal begaaf den herder al spoedig opgerichte kerlb- koor en de op Zondagavond gehouden zangdiensten trokken vele zangers en kregen bekendheid door de o.m. uit gevoerde Bach-cantates. Hij was een der oprichters van de vereeniging Alge meen Welzijn, die 's winters lezingen organiseerde ter algemeens ontwikke ling en die door haar bibliotheek velen voorzag van goede lectuur. Ook stichtte hij met zijn zoons in den stal van het boerderijtje De Bregthoeve de thans zoo bekende Jeugdherberg. Ook buiten de gemeente bleef hij geen onbekende: hij was consulent voor Warmenhuizen, Winkel, Nd. en Zd. Scharwoude en Koedijk, van 1923 tot 1925 Godsdienstleeraar aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen te Alkmaar, tien jaren lid van de commissie tot <èamenstelling van een nieuwen liederbundel voor de Ned. herv. kerk, die in 1938 werd uitgegeven, hij verzorgde het maandblad „Bouw- stemmen", waarvan het eerste nummer in 1914 verscheen, was de auteur van het werkje „Wat Is 'n kerk", enz. Zijn „Alle-dag-kerk" kreeg groote bekendheid. Toen ds. Bqpke in het eerste decennium dezer eeuw te Woode- rooke kennis maakte met de Quaker gedachte werd het zijn ideaal deze ge dachte te enten op den stam onzer vaderlandsche kerk. Hij streed voor 'de vrije getuigenis der geloovigen volgens het oer-protestantsche beginsel van het Algemeen Priesterschap aller geloovigen „Waar twee of drie vergaderd zijn in mijnen naam, daar ben ik in 't midden van hen". Mt. 18 20. Niet 6 van de 7 dagen de kerk op slot, neen, kort na den oorlog werd de Schoorler kerk de geheele week opengezet en velen von den daar, volgens eigen getuigenis, troost en wijding, niet het minst de zomergasten. Het zal ds. Boeke ongetwijfeld moei lijk vallen van dit alles te scheiden, maar: Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan. Ds. Boeke gaat onze gemeente verlaten en zich metter woon vestigen te Bentveld bij Haarlem. Zondagmiddag 2.30 uur zal hij in den preekdienst afscheid nemen van zijn gemeente. DOOR DE ETALAGERUIT. Woensdagmorgen parkeerde een 19-jarige knecht van een expeditie firma alhier zijn met paard be spannen wagen op de Steenenbrug. Doordat hij waarschijnlijk de rem niet voldoende had aangezet, is de wagen, die met verschillende goede ren was beladen, de brughelling af gereden en kon door het paard niet. worden' gehouden. Het bespan reed recht op den winkel aan van de fir ma H. B. aan de Mient alhier» waar het paard door het etalageraam werd gedrukt, - zoodat het met de voor- pooten in de etalage kwam te staan.. Ër deden zich geen persoonlijke on gelukken voor en het. paard werd niet gewond. Verzekering, dekt de schade. PRIJSOPDRIJVING EN SMOKKELHANDEL. Door den Economisehen Dienst van de Politie alhier is tegen 2 direc teuren van de wasscherij K. alhier procesverbaal opgemaakt terzake en prijsopdrijving en overtreding van de distributievoorschriften. Deze heeren trachtten door middel van een zekeren de J. te Alkmaar, die in deze als strooman fungeerde, een groote partij huishoudzeep tegen den abnormalen prijs van 15 in den smokkelhandel te verkoopen. Wegens het tegen te hoögen prijs verkoopen of koopen van een flin ke partij zachte gele zeep zjjn een drietal personen, genaamd F. E,, P. K. en N. P., allen te Alkmaar, gever baliseerd, terwijl inbeslagneming van de zeep volgde. Terzake van het koopen van melk in den smokkelhandel is tegen den kooper en verkooper procesverbaal opgemaakt. Bij een fabrikant alhier wend 7 mud tarwe aangetroffen, die door ruiling van goederen was verkregen. De tarwe is in beslag genomen, ter wijl de fabrikant werd geverbali seerd. 50 PAAR SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. Bij den handelaar P. alhier zijn door de politie 50 paar schoenen in beslag genomen. P. had deze schoe nen in den smokkelhandel opgekocht en verkocht ze weder voor den prijs van 50 per paar. Tegen P. is pro cesverbaal opgemaakt, terwijl de schoenen werden in beslag genomen. SCHERMERHORN. Eervol ontslag burgemeester. - De heer B. Meindersma is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. 1942, als burgemeester van de gemeente Schermerhorn eervol ontslagen. SCHOORL. Begrooting 1942. - Bij besluit van den commissaris der provincie d.d. 14 Oct. 1942 no. 373 werd goed gekeurd de gemeentebegrooting 1942 met een totaalcijfer van 181497,38 in den gewonen dienst en een nadee- lig slot van 27456. Collecte blinden. - De opbrengst van de collecte ten bate van de Ver eeniging Werkverschaffing Hulpbe hoevende Blinden te Amsterdam be droeg hier in totaal 132.15 en wel 51 op lijsten en 81.15 in bussen. Voordracht Com. Jonker, - Der traditie getrouw organiseerde de Ver. eeniging Algemeen Welzijn weer een ontwikkelingsavond; onze plaatsge noot de bekende toonkunstenaar Corn. Jonker hield een voordracht met gramophoonplaten over de opera Lohengrin van Wagner. Jammer, dat tengevolge van de te late propaganda slechts weinigen, van deze voordracht hebben kunnen ge nieten. LANGEDIJK. Uiensmokkelaars betrapt. - Dins dagavond vrij laat heeft de gemeen tepolitie een aantal uien-smokkelaars op heeterdaad betrapt bü de uitoefe ning van hun duister bedrijf. Zij legden beslag op een vrachtauto van de fa: S. en een hoeveelheid van 1500 kg uien. De daders werden inge sloten. Een goede daad. - Uit de gepubli ceerde cijfers omtrent de verrichtin gen van Winterhulp Nederland is gebleken, dat de uitgekeerde gelden belangrijk meer hebben bedragen dan het ingezamelde bedrag. Mis schien zal de ernstig en vooral eerlijk nadenkende lezer hieruit concludee- ren, dat zoo langzamerhand van de vele geruchten over Winterhulp niet veel over is gebleven. Mogelijk zal hij ook erkennen, dat er daartegen over zeer veel zegenrijk werk is ge daan. Doch laat hem dan bovenal bedenken, dat er nog veel nuttig werk te doen valt, mits Winterhulp Nederland maar over meer geld be schikken kan. En daarvoor is de daad noodig van allen, die het eerlijk mee- nen met die gezinnen, waar een extra geldelijke bijdrage zoo dringend ge- wenscht is. Op Zaterdag 31 Oct. en Maandag 2 November wordt wederom de in- teekenlijst aangeboden. Laat Uw gave dan voortkomen uit uw hart, zoodat uw gift ook u voldoening moge schenken. Dan verricht u een goede daad, Artikel van Göbbels in „Das Reich". BERLIJN, 28 Oct. - In-Das Reich publiceert minister clr. Göbbels een hoofdartikel onder het opschrift: De oorlog als sociale revolutie. De minister begint met te verwij zen naar de recente zitting van beide buizen van het parlement te Lon den, waar Smuts een rede hield, en merkt op, dat het- wel wonderlijk moet hebben gewerkt, toen deze het had over een sociale revolutie, die aan het slot van dezen oorlog zou komen. Smuts zou niet eens onge lijk hebben, indien hij in een derge lijke revolutie niet het slot, maar den oorsprong van deze reusachtige worsteling zou zien. De tegenwoordige oorlog heeft sedert lang de hem door zijn aan stichters toegedachte dimensies en grenzen overschreden. Een Lon- densch blad heeft daaromtrent zeer terecht opgemerkt, dat Duitschiand zijn revolutie reeds achter den rug heeft, maar zij Engeland nog te wachten staat. Engeland roemt op zjjn materieele kracht, zijn rijkdom en zijn uitge breide hulpmiddelen, maar vergeet volkomen, dat de oorlog hoofdzake lijk wordt gewonnen door den geest, die de wapens hanteert. Deze oorlog is de sociale revolutie, waarin wij reeds lang verkeeren. Zij strijdt niet meer voor de l?elangen van verarmde en geproletariseerde klassen, maar voor volken met levenshonger.Zij m-oet en zal tot het doel voeren, als er althans een maal vrede onder de naties zal zijn. Terwijl de plutocratisch georiën teerde imperia langzaam afbrokke len, worden nieuwe wereldrijken gevormd, die het resultaat der sociaal-revolutionnaire bewegingen der jonge volken zullen zijn. Daar voor strijden de soldaten der asmo- gendbeden. Deze strijd is een sociale revolutie, die een oude vijandige wereld in puin legt, maar achter haar rookslierten verheft zich reeds de wereld, waarvoor thans duizen den sterven, opdat neg in de verste toekomst- ongetelde millioenen er kunnen leven. BEAMBTEN IN HET METAAL BEDRIJF. Blijkens de Staatscourant van 28 dezer heeft het college van Rijkstoe- middelaars een regeling van salaris sen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor het administratief, technisch en toezichthoudend per soneel in het metaalbedrijf. Voor de onderscheidene groepen is een minimum-totaal-salaris gega randeerd. De beambten zullen twee weken per jaar vacantie genieten. Bovendien bevat de regeling be palingen betreffende de uitkeering van salaris bij ziekte en ongeval. De regeling treedt in werking op 1 Nov. 1942, terwijl de salarissen van de betreffende werknemers op 1 Januari a.s. geheel in overeen stemming zullen moeten zijn ge bracht met de in de regeling gestel de eischen. OPGAVE VAN LAND TOERE- HOOREND AAN RECHTS PERSONEN. De Ned. Staatscourant van heden bevat een besluit van den secr.-gen. van Landbouw en Visscherij, 1 waar bij wordt bepaald, dat alle rechts personen, die land in eigendom heb ben, dat gebruikt wordt, bestemd is of geschikt voor landbouw in den zin van art. 1 van het pachjbesluit, verplicht worden dit land voor December a.s. bij de .Directie voor den Landbouw op te geven. Ven nootschappen onder firma en die bij wijze van geldschieting worden niede als rechtspersonen beschouwd. Niet nakoming wordt beschouwd als overtreding en gestraft met hechte nis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000. Het Vredegerechtshof heeft P. B. te Lekkerkerk, die door den vrederechter te 's-Gravenhage (Rotterdam) ter zake van mis handeling van een politieken tegenstander was veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht dagen, van alle rechtsvervolging ontslagen. Het Hof overwoog daarbij het vol gende: Met jjetrekking tot de vraag of verdachte den getuige Stam met een ploertendpoder of een dergelijk voor werp heeft geslagen voor- dan wel nadat deze getuige zijn mes tegen over verdachte getrokken had, heeft het Hof uit de verklaringen der ver schenen getuigen de feitelijke toe dracht niet kunnen vaststellen. Tegenove.r de verklaring van ge tuige Stam, dat hij zijn mes trok, nadat verdachte hem met een ploertendooder had geslagen, staan des verklaringen der andere getui- genv dat zij omtrent vorenbedoelde feitelijke toedracht niets hebben waargenomen, alsmede de mededee- ling van den verdachte, dat hij ge tuige Stam met een ploertendooder sloeg, nadat deze zijn mes getrok ken had. Hef Hof moet derhalve uitgaan van de omstandigheid, dat verdachte en getuige Stam dreigend tegenover elkander stonden, de eer ste met een ploertendooder of der gelijk voorwerp, de tweede met een mes. Bij dezen stand van zaken is het Hof van oordeel, dat het let sel, ^at de een den ander, in het onderhavige geval verdachte aan getuige Stam heeft toege bracht, geacht moet worden te zijn geschied uit noodzakelijke verdediging van eigen lijf tegen oogenbÜkkelijke wederrechtelij ke aanranding. Het Hof aan vaardt derhalve ver'dachtes be roep op noodweer. Door overmacht gedrongen. Voorts heeft het Hof het door den vrederechter te Utrecht uitgèsproken vonnis, waarbij C. van K., aldaar, die wegens -mishandeling terecht stond en van rechtsvervolging werd ontslagen, bevestigd. Het Hof ver wierp echter het door deflP vrede rechter aanvaarde beroep op nood weer en stelde een beroep op over macht daarvoor in de plaats. Het Hof overwoog daarbij dat uit de verklaringen der voor het Hof gehoorde getuigen en de mededee- libgen van den verdachte is komen vast te staan, dat in de stadswijk, waarin verdachte de hem bij dag vaarding ten laste gelegde mishan deling van getuige Mulder heeft ge pleegd, te dien tijde en de vorige dagen groote onrust heerschte in verband met een uitgesproken vijan dige gezindheid en houding der be volking tegenover de leden der N.S.B.j tengevolge waarvan kort te veren een lid dier beweging door een messteek van een onbekenden dader wasgewond. Bet Hof is dan ook van oordeel, dat verdachte, die zelf behoorde tot de N. S. B., en zich onder deze omstandig heden met een dolk wapende en tijdens een volksoploop op plaats en tijd als bovenbedoeld daargelaten wat de onmiddellijke oorzaak daarvan was en of hij zelf of zijn kameraden op dat oogenbiik daadwerkelijk ernstig werden bedreigd met dit wapen om zich heen sloeg, daarbij iemand treffend, in zoo verre geacht moet worden tot deze daad door overmacht te zijn gedrongen, als hij onder dergelijke omstandigheden aan zijn drang tot zelfbehoud, die hem deed handelen als vorenbedoeld, redelijker wijs geen weerstand kon noch behoefde te bieden. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID TE WATER GERAAKT. TERNEUZEN, -29 Oct. - Gister avond zijn de zusters Corrie en Marie van Hecke, resp. 17 en 11 jaar oud, die een visite hadden ge maakt bij een familie aan den oostelijken kanaalarm, door duis ternis misleid te wat-r geraakt en verdronken. Een gevaarlijk beroep. 's-HÉRTOGENBOSCH, 28 Oct. In Mei van het vorige jaar betraden twee controleurs van de Landbouw- crisiswet het erf van een landbouwer te Montfort (L.) om een controle in tè stellen. De landbouwer was hier niet van gediend en. stormde na een korte woordenwisseling met een riek op een der controleurs af. Vanmorgen stond de landbouwer, de bejaarde W. P., die door de recht bank te Roermond tot 1 maand ge_ vangenisstraf was veroordeeld, tegen welk vonnis het O.M. in appèl was gegaan, voor het Bossche gerechts hof terecht en vertelde door één der controleurs geslagen te zijn. De ver dachte bleek een uiterst cholerisch heerschap te zijn die, toen de presi dent hem vroeg „u wilde hem zijn oogen uitsteken, niet?" antwoordde: „Als ik hemtepakkenhad gekregen, had ikhemaan de staldeur vastges t'o- k e' n." Het bleek, dat de verdachte tij dens de behandeling voor de recht bank, wegens zijn driftig optreden, uit de zaal was verwijderd. Verdachte: „Ik hoop hier ook an ders behandeld te worden". Een groot aantal getuigen wordt dan in deze zaak gehoord. De con trole had tenslotte door het optreden van den verdachte geen doorgang kunnen vinden. Getuigen a décharge gaven een heel andere lezing van het geval Tevens koint in dit verband naar voren^ dat eenige tijd vóór deze ge beurtenis op het bedrijf van den verdachte de controleurs, door hun ondeskundig optreden aanzienlijke schade zouden hebben aangericht. De advocaat-generaal eisebjo1 we gens poging tot doodslag jaar gevangenisstraf. -De verdediger meende, dat het zoo'n vaart niet geloopen had en wilde de zaak graag tot haar ware proporties teruggebracht zien. Spr. vroeg tenslotte in het vonnis de gra tie-clausule bij te voegen. HANDELINPERSOONSBEWIJZEN. HILVERSUM, 28 Oct. - Het was de politie ter oore gekomen, dat een 23-jarige metselaar in deze gemeen te zich schuldig maakte aan handel in persoonsbewijzen. Twee recher cheurs vervoegden zich daarom gisteren aan zijn woning, waarna de man spoedig in dj val liep. De politiebeambten kochten namelijk een persoonsbewijs voor 200, maar onmiddellijk na de transactie werd de metselaar geknipt. Hij zeide, tot het misdrijf gekomen te zijn, wijl hij geld noodig had, om te trouwen. Twee persoonsbewijzen, welke in beslag konden worden genomen, bleken door de oorspronkelijke eigenaressen, twee Amsterdamsche dames, verloren te zijn. De man zal ter beschikking worden gesteld van de rijksrecherchecentrale. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: X. Bus, Alkmaar. Amsterdamsche Jeugdstorm begint Zaterdag. „De belangstelling voor den Na tionalen Jeugdstorm" groeit te Am- sterdajn bij den dag", zoo zeide de streekleider, opperhopman E. Zil ver, ii], een onderhoud op het streek- kwartier. „Twee maanden geleden meldden zich reeds in drié weken tijds driehonderd nieuwe leden aan.". Er is gedurende de laatste weken een groote actie gevoerd, d-ie zooveel succes had, dat onze verwachtingen verre werden overtroffen. Wij dron gen door in de echte volksbuurten en vonden contact. De speelgoedactie Veel belangstelling zal ongetwij feld de groote speelgoedactie trek ken, die Zaterdag 31 October wordt ingezet en 16 November eindigt. Za terdag trekken de stormers en stormsters er voor de eerste maal op uit met,handkarren en bakfiet sen. Huis aan huis zulleii zij aan bellen en overal vragen om speel goed en kleeding. Onder het motto: „Door de jeugd voor de jeugd brengt het oude speelgoed nieuwe vreugd", zamelen zij speelgoed en kleeding in. Het speelgoed wordt door'de jongens en meisjes in de kwartieren gerepareerd, schoonge maakt en bijgeverfd onder kundige leiding en" wanneer het St. Nicolaas- feèst gekomen is, zullen vele kinde ren uit gezinnen van minderbedeel den gelukkig gemaakt worden met eenpakket. Vóór de uitreiking der geschenken begint, zal er nog eenkleine ten toonstelling van het speelgoed wor den gehouden. GENEVE, 29 Oct. - De Amerjkaan- sche correspondenten van de Lon- densche pers wijzen in hun berichten over den indruk, dien de gevechten in den Stillen Oceaan op de Ameri kaansche openbare meening hebben gemaakt, op het feit, dat men in de Ver. Staten met groote bezorgdheid verdere bij-zonderheden verwacht en vreest dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan op den. duur in dezen strijd het onderspit zal del ven. Zoo wordt in een. bericht uit Washington in de Daily Telegraph gezegd: In Washington is men van meening, dat het Amerikaanschs volk „zich op het allerergste" moet voorbereiden. Het gevaar bestaat id, dat de landstrijdkrachten op de door de Amerikanen bezette eilanden op zekeren dag totaal alleen zullen zijn en tegen een, wat materiaal en sterk-1 te betreft, superieuren vijand een hopeloozen strijd zullen moeten voe ren. De New Yorksehe correspondent van de Daily Mail legt in zijn be richt den nadruk op de groote be zorgdheid van het Amerikaansche volk, dat met spanning verdere bij zonderheden over'de gevechten in den Stillen Oceaan verwacht. Hij wijst erop, dat men in enkele krin gen te Washington het ergste ver wacht. De Amerikaansche openbare meening is vooral zeer bezorgd over de ontwikekling, daar deze zeege vechten den Amerikanen zooveel oorlogsschepen hebben gekost, dat de zeeverbinding met de te land strij dende troepen niet meer gehand haafd kan worden. De Daily Herald meldt uit Wash ington soortgelijke berichten. Het blad verklaart, dat het.voor de mili taire positie der Amerikanen zeer gevaarlijk is dat zij steeds meer ge vechtsvliegtuigen hebben verloren en niet snel genoeg versterkingen hebben kunnen aanvoeren. ALKMAAR. GEBORENGerrit G„ z. van Klaaa Dekker en G. Schimmel. GETROUWD: Gerardus C. J. W. van Doorn en Agatha CwWester. Teunis Bins en Cornelia Josée. Cornells Lan- genberg en Emma Josée. Isaac de Kois en Aafke Volgers. Adrianus Welte- vrede en Christina Strang. OVERLEDEN: Willem P. Krab, 9 maanden. AMSTERDAMSCHE BEURS van Woensdag 28 October 1942 99% 1001/j 100% 96%s 87»/u 130% 116% 118 761/, 149% im 280 160 261 306 149 150 81% 312 186 3)4 Nederland 1941 99% 4 Nederland 1941 .100% 4 Nederland 1940 IIlOOl/s 3—3)4 Nederl. 1938 96% 3 Ned.-Indië 1937 87% Amsterd. Bank .'29 Hnd. Mij. Cert. v. 2.50115% Koloniale Bank .1^8% Ned. Ind. Handelsbank 76 Alg. Kunstzijde Unie ,14Q5/S Calvé Delft Cert. .119% Nederl. Ford .283 Lever Bros .158 Phil. Gloeil. Gem. Bezit .258 H. V. A303 Java Cultuur148 Ned, Ind. Suiker Unie .1405/s Verg. Vorstenlanden 81% Kon. Petr. t i .303 Amsterd. Rubber .183 Deli Bat. Rubber .130 Oostkust 93 Holland-Amerika lijn .135 Java-China-Japan lijn .119 Kon. Ned, Stoomboot J59 Scheepvaart Unie *54 Deli Batavia ,11. -136 Oude Deli J168 Senembah g 1 .143 Deli Spoor a 1 1 57 Ind. Spoor 1 1 s 1 42% 137 119% 159% 155 437 170 56 12 andt Het gebruik] stoffen 's-GRAVENHj tijde, zoolang -dm het bestaa zoo geweest, d^ mogelijkheden 1 vond, waar de voor zijn levens^ waar de natuur! goeden dag opi zakelijkheid om§ nieuwe geheimej krachten te m hulpbronnen te ernstiger'en dril ons tijdperk der j De grondstof nischen arbeid leveren, zijn bij neerleggen omvang in den van den techn wanneer hij zij wust is van zijl .tegenover zijn het gebruik va vooral van de te leiden, dat 1 bruik de groot! worden bereikt! Een belaragrijkel op deze schaarscl] chemicus en tech creatie en ontwil- en persstoffen. Hl bied der techniek! en belangrijk zijl reeds konden woj er thans echter 01L op den eenmaal 11 de plicht van denf gelijkheid om nie! spiraties in zich ol buiten en zelf nid verdere ontwikkel! Een dergelijke) wë ervaringen tl berpep ten nutte 1 iedëren technici! boden op Vrijdag in een bijeenkom middags om 14.36 te Utrecht, KR Kramer van het| bewapening en de hand van liclj over het thema bruik van kunst- Met de lezing gai tie gepaard van tecj het gebied van de I Alle technici en land worden voor noodigd. De reorganisatie^ Nederlandsche inde legenheid hebben z. diepen in de gebrul kunst- en persstoffq DIPLOMA LAGI Dl In de Staatscoul een besluit van d<j Het dep, van Opvq en Kultuurbescljex bepaald, dat aan een applicatiecursu aan het einde van diploma wordt blijkt, dat zij hel vrucht hebben gevf Dit diploma ver] tot 1 Sept. 1943 de het geven van ond! sche .taal aan schol] en voor voortgeze] onderwijs. NED. BANK GEEI WINTERl 'S-GRAVENHAGE, Bank heeft aan Win! van 150.000 ter bese bijdrage tot het welsll terhulpwerk in de kq Het reeds aanzierj f 100.000 dat Winterh van de Ned. Bank' werd dus dit jaar m| hoogd, een verheugen goede navdlging mog<| Econom] De economische r| maar had Woensdag tal min of meer klei] doen, waarvan we sel geven. Handel in bonnenj te Alkmaar had 27 kocht aan J. W. v. d ter te Allernaar. Eers veroordeeld tot 75 gi melkslijter tot 250 g Dezelfde H. Schouj veroordeeld tot twee genisstraf wegens h van textielgoederen of punten. Dezelfde straf kree te Haarlem, die in tasch met textielgoed delen had. Drie weken luidde J. B. Worm te Bergen deren geruild had teg wijl de leverancier de 150 gulden boete afk\ De veiling is er oo' ge tuinders kwamen dat zjj een deel van buiten de veiling om den. Hoewel in deze geldboeten werden g de Officier op en rechter was het gehc eens! dat voortaan heidsstraffen zullen derd voor dergelijke luist door het buiten verhandelen van tuin) de groenten distributie benadeeld en dat het aan deze handelingen beeft gelegen, dat we tijdelijk donder groent J. J. Bot, tuinder te Hooi verkocht buiten c en een extra winst gem vonnis 250 gulden. C. Kroon, tuinder t< bad een. partij kool ve geen extra hoogen pr Discji 150 gulden, vonn Handeltje in boterbt tharina Bleeker te N. verschillende malen verkocht k f 1.50 per v,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2