Wat moest er met de bevroren kool gebeuren? ARBEID IN DIENS! VAN EEN IDEAAL. PUBLICATIES RADIOPROGRAMMA EEN BEELDHOUWER IN DEN KERSTNACHT. Een half jaar voor bonnen- vervalschers. REORGANISATIE POLITIE- VEREENIGINGEN. OPENSTELLING VAN WINKELS IN DE KOMENDE WINTERMAANDEN. Nieuwe Nederlandsche post zegels ten bate van het Nederlandsche legioen 1942. DE ORDENING VAN DEN ARBEID. Beveiliging loon- en salarispeil. Gemachtigde voor de ordening van den arbeid. AGENDA Jarenlang rheumatiek en ischias. (Vervolg van pag. 1) De praktijk in Alkmaar. „Wat Alkmaar betreft", zoo ging de heer Sprenger voort, „hebben wij de hand kunnen leggen op de tuinen qchter het belastingskantoor en het gebouw van den Landstand. Het daarachter gelegen oude tuinhuis, u hebt dit gezien, wordt gesloopt en vergroot. Daar worden de leslokalen ondergebracht, terwijl het verder voor gemeenchapshuis wordt inge richt. Dit werk geschiedt door de eigen menschen vrijwillig. Zij ont vangen de werkkleeding gratis. Men treedt vrijwillig toe, maar moet be denken, dat "men zich verplicht, re gelmatig de lessen bij l te wonen, want anders is het niet mogelijk, een goede vakopleiding te geven. Onlangs heeft de T.N. reeds daad werkelijk haar nut bewezen. Een uur na den oproep waren reeds 20 mannen aanwezig. De hulpwerk- zaamheden werden 'terstond aange vangen en na zeer korten tijd was het werk beëindigd. Ieder heeft daarvan de resultaten in eigen huis ervaren. Het loonverlies dat leden der hulpploeg hadden, doordien zij hun eigen werkzaamheden niet konden verrichten daar zij voor de T.N. werkten, werd door de T.N. vergoed! Met nadruk, zoo ging de heer s! voort, wil ik er nog eens op wijzen" dat men, ongeacht politiek inzicht' tot de T.N. kan toetreden, dat dé toetreding tot de werkende groepen ook mogelijk is voor niet-vaklieden, die daardoor het voordeel van een vakopleiding genieten". De heer Sprenger eindigde dit on derhoud met de mededeeling, dat de Technische Noodhulp naast de Wer kende leden ook symphatiseerende leden kent, die door het verleenen van een periodieke bijdrage het doel en streven kunnen steunen. DE VEEVORDERING. Voor de veelevering aan de Cen trale waren heden ter markt een 200 runderen en niet minder dan 500 schapen aangevoerd. De groote aan voer schapen is een gevolg van het feit, dat thans 4 cent per K.G. meer betaald wordt. THEATER-MYSTERIE. In 't Gulden Vlies werd Zaterdag avond een opvoering gegeven van de revue „Het Theater-Mysterie", door een groep vroolijke cabaret- artisten, die er in slaagden in dezen zorgvollen tijd een talrijk publiek op kostelijke wijze te vermaken. Conny Stuart, de zangeres, die voornamelijk in het Fransche chan son een uitstekende kracht is, Mary van den Berg, die zeer verdienstelijk het Hollandsche lied vertolkte, Freddy Valier met zijn schitterend geluid niet het minst in den zang bij de Mexicaansche dansen Bon- ney Bouwmeester als danseres, geas sisteerd door de grazieuze „Violetta"- meisjes, de beide Hawaiïans met hun prachtig instrument, met als achtergrond-het dansorkest van Dolf van der Linden, die ook bijval als accompagnateur verwierf, het was alles tezamen een bont gezelschap van goede artisten, met een doek décor dat aan variatie niets te wen- schen heeft overgelaten. Deze revue wordt telkenmale on derbroken door Rob Milton en Louis Bouwmeester, die als inspecteur Vlijmscherp en brigadier. Gladweg naar een verdwenen artist komen zoeken. Zij volvoeren hun taak op een wijze, die voor werkelijke poli tiemannen niet navolgenswaardig kan genoemd- worden, want hun optreden een eindelooze verzameling van grollen en grap pen, van vallen en opstaan en lichaamsverdraaiingen, van koste lijke mimiek, van imitatie en goede confgrencierkunst. De groote en de kleine hebben tezamen door hun clownerie zeer veel tot het succes van den avond bijgedragen. Ter gelegenheid van de 175ste op voering hier te lande werden alle artisten rijkelijk in de bloemetjes gezet en hield Rob Milton een toe spraak tot den directeur van het ge zelschap, die daarna deelde in het hartelijke applaus der moegelachen toeschouwers. Tj. Adema. HET ALKMAARSCH TOONEEL. Dat wat je niet hebt! Het bekende stuk van Betsy Ranucci Beekman, dat evenals zoovele andere Stukken, zijn weg heeft gevonden van het beroeps- naar het dilettantentooneel, vond gisteravond een dankbaar onthaal bij de geheel gevulde zaal van het Gulden Vlies, toen Het Alkmaarsch Tooneel zijn eerste uitvoering gaf in dit seizoen. Het verlangen der menschen gaat steeds uit naar dat wat zij niet hebben. Zoo ook bij Annie, de arme soubrette. Maar na haar reis met baron van Holte, komt het verlangen naar het oude milieu weer terug. Het verlies, dat Everhart lijdt, brengt hem en Annie dichter tot elkaar en het goede in den baron meer naar voren, zoodat de schul dige verhouding in een huwelijk uit liefde wordt omgezet. H. A. T. heeft van dit lang niet ge makkelijke stuk een succesvolle uit- voerihg gegeven. Mej. Rie de Waal speelde Annie op aantrekkelijke wijze in mooie costuums. Haar verfecte rol- kennis was haar een groote steun. De heer A. J. Bruin speelde met zeer veel succes Everhart, baron van Holte, in een uitnemend volgehouden type. Bram Beukers, de goede vriend, werd zeer aannemelijk gespeeld door de heer D. Slinger. Kleinere rollen werden ver tolkt door mevr. de Waal—Schipper, mevr. Slinger—Elemans en de herren A. de Jonge en L. H. de Leeuw Jr., die tot een goed geheel medewerkten. De regisseur, de heer A. de Waal, had de voorstelling goed verzorgd en kon over den bijval van het publiek zeer te vreden zijn. De avond werd met een hartelijk wel komstwoord geopend, door den voor zitter, den heer ,jL- de Leeuw, terwijl aardige muziek de pauzes tusschen de bedrijven, vulde. G. C. v. Gulik. SCHOUW. De BURGEMEESTER van ALK MAAR brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat op Woens dag 11 November dezes jaars, door den Opzichter van den Hout en Plantsoenen zal Worden gehouden de JAARLIJKSCFE SCHOUW OVER: de .oude Zandersloot, beginnende bij het bruggetje in den Kennemer- singel, benevens de Hoevervaart; de sloot langs de Egelenburger- laan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraafplaats; de Bleekersloot, loopende van den Nieuwlandersingel af«n de nieuwe Zandersloot, beide tot aan de ban- scheiding van Heiloo; de sloot loopende van het Baan- pad af achter langs de woningen van „Goed Wonen" tot het pad van Overdie; de sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal; de sloot loopende ten 'Zuiden van het weiland behoorende bij „Oost- WÜ k" en verder tot het Kanaal. Wordende alle eigenaars of ge bruikers van perceelen aan en langs die slooten liggende aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daarlangs uitstrekt, dë kanten af te maaien, het kroos en afge maaide op te halen, alsmede de slooten uit te diepen en het zand benevens den modder, op hunne kosten, ter weerszijden daaruit op te halen, alles op zoodanige diepte en onder die boeten en strafbepalingen, als bi,i de bestaande verordeningen zijn vastgesteld. ALKMAAR, den 30sten Oct. 1942. De burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER-SLUIJS. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo.-S. DE N.S.V. TE BERGEN. Hedenavond 7.30 uur wordt in „De Rustende Jager" te Bergen een gratis toegankelijke vergadering gehouden, waar de directeut van den Ned. Volksdienst, de heer Quarner, en de heer Hgner namens de N. S. V. het y/oord zullen voeren. EEN AFSCHEID. De heer A. Klinkhamer, Handels kade, alhier, in dienst bij de firma Hoed (van Gend. en Loos) heeft den leeftijd van 70 jaar bereikt en j.l. Zaterdag den dienst verlaten. Dit was voor verschillende Alkmaarsche winkeliers met wie hij sedert jaren ln contact kwam, aanleiding om hem hedenmorgen op bescheiden wijze bij zijn afscheid te huldigen. Hem werd in t' bijzijn van zijn familie namens die winkeliers bij monde van den heer Nordemann o.a. een tegel tableau aangeboden, waarbij spr. de groote activiteit van den heer Klink hamer voor de winkeliers duidelijk deed uitkomen en hem daarvoor har telijk dankte. 800 LEVTBURGSCHE KINDEREN MET VACANTIE NAAR WURTEMBERG. Het eerste groote transport Lim- burgsche kinderen zal Dinsdag 3 Nov. voor zes heerlijke weken fiaar de Gau Franken in' Würtemberg vertrekken. In totaal zullen ruim 800 kiemen aan den tocht deelne- 3 en, begeleid door ongeveer 60 lei ders, eveneens voor hgt meerendeel uit Limburg. DINSDAG. HILVERSM I, 415,5 M. Het progr. is alleen te beluisteren via de radio-centr. met lijnverbinding met de studio. 7.15 Coro Belmonte (gr.) 7.30 BNO: Nieuws- ber. 7.40 Frissche ochtendwandeling (gr.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Van tijd tot tijd, voordr. 8.50 Berl. Philharm. ork. (gr.) 9.Dubbel-concert van Joh. Seb. Bach (gr.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9 40 Wiesbadener Collegium Musicum (gr.) 10.— Ork. Willy Eberlé. 10.30 Van daag gedenken wij Hubertus, den schutspatroon der jagers. 10.45 Ork. Willy Eberyé. 11.15 Ork. Malando. HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 .Ochtendgym. 7.50 Revue- ork. (gr.) 8.Pol. weekpraatje. 8.15 Or gelspel (gr.) 8.30 BNO: Nieqwsber. 8.40 Piano (gr.) 9.— Ork. Emanuel Rambour (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ork. Emanuel Rambeur (opn.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Strijktrio (gr.) 11.— Vj-ouwen- mozaïek. 11.20 "Kinderkoor (opn.) 11.30 Weensch Philh. ork. (gr.) CACAO VOOR KINDEREN. Evenals vorig jaar zal ook dezen winter wederom cacao met suiker beschikbaar worden gesteld voor kinderen van 0 tot en met 13 jaar. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 Nov. a.s. zullen de met „re serve 3-65" en „reserve 4-65" ge merkte bonnen der bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht geven op het koopen van 150 gsm cacao poeder met suiker. Evenals vorig jaar dient men de zen bon gedurende de eerste ,week der periode, derhalve van 1 tot en met 7 Nov. 1942, bij den winkelier in te leveren. Gedurende de derde en vierde week der periode, der halve van 15 tot en met 28 Nov. '42, zal deze vervolgens de cacao afleve ren. Zijn dorst gelescht, maar zijn verstand verdwenen. Een 51-jarige beeldhouwer uit Schoorl had het in den Kerstnacht van t vorig jaar te kwaad gekregen met een wachtmeester en een veld wachter. Hij was 's avonds een bier tje gaan drinken en het had hem blijkbaar zoo uitstekend gesmaakt, dat hij tot elf uur daarmede was doorgegaan. Toen de veldwachters kwamen waarschuwen, dat het de hoogste tijd was, had hij beloofd te zullen vertrekken, maar oen uur later werd hij nog in het café aan getroffen. Zijn dorst was toen ge lescht, maar zijn nuchterheid was verdwenen. En zooals het meer gaat in zulke omstandigheden, er kwa men moeilijkheden van. De beeld houwer moest naar huis en de veld wachters gingen als geleiders mee. Doch de beeldhouwer was niet di rect gewillig en mogen wij den kun stenaar gejooven, dan waren de veldwachters niet zachtzinnig. Zoo kwam het, dat de beeldhouwer, toen hij eindelijk thuis gekomen was, geen woord van dank sprak, maar met de meeste openhartigheid ver klaarde: „Jullie zijn boeven, boe ven zijn jullie",. De veldwachters na men dit niet en fnaakten proces verbaal op wegens beleediging. Toen de beeldhouwer binnen was, ontdekte hij vele blauwe plekken op armen en schouders en een bult op zijn hoofd. Hij vond dat een reden om nog eens met den wacht-' meester te gaan praten en hij deed dat, zoodra de klok vier uur gesla gen had. In het nachtelijk uur gihg hij naar de woning van den \jacht- meester, maar die was, terecht, niet ingenomen met dit bezoek. Hij joeg deh beeldhouder van zijn erf en gaf hem nog een procesverbaal wegens huisvredebreuk. Het gevolg was, dat de rechtbank te Alkmaar den kunstenaar drie weken gevangenisstraf oplegde. Deze kwam tegen dit vonnis in hoo- ger beroep en Donderdag stond hij voor" het gerechtshof te Amsterdam terecht. Uit het verhoör bleek wel, dat de beeldhouwer sinds den kerstnacht geen reden tot klagen gegeven had. Hij was zich niet meer aan drank te buiten gegaan en omdat hij dat ook vroeger niet gedaan\had, wilde de procureur-generaal, rar. A. van Dulleman, de geheele geschiedenis als een déraillement beschouwen. JHij vroeg derhalve verlaging van "de straf tot een week. Uitspraak Donderdag 12 Nov. I Ontevreden tuinders uit Heerhugowaard. De buitengewoon strenge win ter van 1941-42 is o.m. oorzaak geweest van het bevriezen van groote partijen kool. Duizenden kilogrammen bleken eind Febr. begin Maart bevroren en de vraag was: wat moest er met die kool geschieden? Ze kon in be vroren toestand afgeleverd wor den en was dan nog geschikt voor menschelijke consumptie, maar als men wachtte tot de dooi was ingetreden, zou die kool totaal waardeloos .zijn. Echter, de tuinders stonden, voor groote moeilijkheden. De veilingen konden deze kool niet aannemen, mede omdat er geen transportmoge lijkheden waren en buiten de veiling om verkoopen was verboden. Daar lagen nu de kostelijke kool tjes in de schuifen van de tuinders. In het voorjaar was het land be werkt, wat later hadden nijvere han den de koolplantjes uitgepoot, den geheelen zomer waren de velden zorgvuldig onderhouden, in den herfst was de kool gesneden en in de winterschuren opgeborgen, tenslotte had de tuinder gedurende de winter maanden steeds alle maatregelen ge nomen om bevriezen te voorkomen en ziet.... ineens was al die moeite van bijkans een jaar lang tever- geefsch geweest. De kool dreigde waardeloos te worden. Toeen hebben die tuinders een fout begaan, die echter zeer begrij pelijk is: ze hebben de kool buiten de veiling om verkocht, zoodat ze toch nog in de consumptie is ge bracht. Maar de tuinders waren daarmee in overtreding van het tuinbouwafzetbesluit. En hu stonden ze terecht voor den economischen rechter: elf tuinders uit Heerhugowaard. Ze bekenden allen, voerden allemaal dezelfde ar gumenten te hunner verdediging aan en deelden na hun veroordee ling ook allen mede, dat ze in hoo- ger beroep' zouden gaan. Niet zoo zeer om de boete, welke hun opge legd werd en die op zich zelf niet onredelijk was, maar omdat zij zich verongelijkt gevoelden. In totaal was er door deze elf tuin ders ruim 27000 kg kool buiten de veiling om verkocht. De heeren werden beboet met geldboetes va- rieerende^van 50 tot 250 gulden. Een partij van 175.000 kg bieten! De bollenkweeker C. A. Zekveld te Anna Paulowna had het gewas van 5y ha bieten verkocht op het veld staande voor ruhh 3300 gulden aan den commissionair C. P. Kuys Economische techier. aldaar. Deze zorgde voor de sortee ring, het vervoer en het veilen in Beverwijk en kreeg er daar een som voor van ongeveer 6300 gulden. Het leek dus, dat K. een prachtge winst had gemaakt. De officier eischte hier 500 gulden, waarna mr. Sluis de heele situatie nog eens duidelijk uiteen zette, cle mentie vroeg en mr. Meijer den lcweeker veroordeelde tot 200 gul den boete. Twee Alkmaarsehe huis vrouwen veroordeeld. Op zeer slinksche wijze heeft de 28-jarige Alkmaarsche huis vrouw Johanna M. W. Veldmaat een paar suikerbonnen ver- valscht. Zij knipte het gedeelte van de bon uit, waarop een 6 stond, keerde daarna het cijfer ondersteboven, zoodat er een 9 verscheen en plakte zeer voor zichtig de bon weer vast door aan den achterkant de kaart met een postzegelstrookje te beplakken. Op deze wijze bewerkte zij twee bonnen. Zelf durfde de dame in kwestie waarschijnlijk niet de proef op de som te nemen, zoodat ze haar zoon tje met de vervalschte bonnen naar een winkelier stuurde. Met succes, want de jongen kwam met twee kilo suiker terug! In de wolken over dit succes ging juffrouw Johanna naar haar buur vrouw, deed mededeeling van haar uitvinding ep. ook deze pakte schaar en lijmpot en construeerde „nieuwe" suikerbonnen; in dit geval min of meer engros, want zij vervalschte op deze wijze zeven bonnen, waarvan ze er twee cadeau gaf aan haar leer meesteres, die dus voor haar college nog betaald werd ook! Die buurvrouw, Catharina M. Gootjes, stuurde haar dochtertje op verschillende winkeliers af, had ook al succes, maar tenslotte was er een winkelier, die er niet in vloog. Deze deed aangifte bij de politie en zoo kon het gebeuren, dat beide dames heden terecht stonden voor den eco nomischen rechter. Officier en rechter vonden deze vervalsching buitengewoon ergerlijk en in beide gevallen eischte mr. Feitsma vier maanden gevangenis straf. Mr. Meijer, de economische rechter, vond dien eisch nog te bil lijk en veroordeelde beide vrouwen tot een gevangenisstraf van 6 maan den. Waarop eerstgenoemde dame be gon te huilen en de tweede haar tra nen tot later bewaarde ALKMAAR. GEBOREN: Andries, z. van Theodorus van Twuijver en T. Nieters. Lourens, z. van Lourens Mi el dijk en M. J. Pover. Wijnanda M., d. van Cornells J. Cop- poolse en A. M. Groot. Gerardus J., z. van Theodorus N. Rijkhoff en C. M. Bakker. Maria J., d. van Johannes Th. van den Idsert- en C. Th. Bos. Johanna G., d. van Comelis Dekker en M. H. Fehres. Jochem, z. van Hen- drikus Schuijt en H. H. W. Warnies. Hendrikje J., d. van Fredrik Stuiver en C. Vogelpoel. Marinus J., z. van Ni- colaas C. van den Berg en C. K. Ziel- tjens. Jacobus A., z. van Josephus A. Kogels en A. C. de Graaf. Theodorus C., z. van Cornelis de Ruiter en F. de Leeuw. Johanna Th. M., d. van Nico- laas Groen en Th. M. Kaandorp. OVERLEDEN: Guurtje E. Sjoerds, wed. van C. Smit, 76 jaar. „OUDERS, KINDEREN EN DE NIEUWE TIJD". 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. - Heden avond spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 van 19.00 tot 19.15 in het politiek weekpraatje over het onderwerp: „Ouders, kinderen en de nieuwe tijd". HET VERHOOGEN VAN VERZEKERINGSPREMIEN. In aansluiting op het bericht over het ftngeoorloofd. verhoogen van Ver- zekeringspremiën deelt de gemach tigde voor de prijzen nader mede, dat er volgens de bepalingen van het prijsvormingsbesluit geen bezwaar tegen bestaat, indien de premiën bij vergrooting van hef risico zonder toestemming van overheidswege worden verhoogd, mits deze verhoo ging in redelijke verhouding staat tot de vergrooting van het risico. De commissaris voor niet-com- mercieele vereenigingen en stich tingen maakt bekend:// Dat krachtens een door hem op grond van de verordening 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot herordening van de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen be sluit alle, vereenigingen, lichamen, instellingen, stic'htingen, fondsen, °nz. in Nederland, onafhankelijk an hun rechtsvorm en rechtsper- soonlijheid, voor zoover zij werk zaam zijn ter behartiging van de belangen van allen, die behooren of Ngeacht worden te behooren tot de Nederlandsche politie, hieron der begrepen het administratief personeel, en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn, met ingang van 1 November 1942 zijn aange sloten bij den kameraadschapsbond der Nederlandsche politie, terwijl haar werkzaamheden vanaf dien datum onder toezicht zijn gesteld van den bondsleider van den kame raadschapsbond. De besturen van vorenbedoelde vereenigingen enz. zijn verplicht voor aanmelding hunner - vereeni gingen enz. bij den kameraad schapsbond der Nederlandsche .po litie, Koninginnegracht 104 te 's-Gravenhage, zorg te dragen, on der toezending van een afschrift aan. den commissaris .voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen, afdeeling 1. Waalsdor- perweg 72, te 's-Gravenhage. In verband met het vervallen, met ingang van heden, van den zo mertijd, is met betrekking tot de regeling inzake de verplichte open stelling van, winkels de mogelijk heid in het leven geroepen om we gens bijzondere bezwaren, uit de naleving der verduisteringsvoor schriften voortvloeiende, ontheffing van bedoelde verplichting te ver krijgen voor de werkdagen, vallen de in het tijdvak van 2 November 1942 tot 1 Februari 1943. Deze ont heffing,' welke door den burge meester kan worden verleend, kan ten hoogste op het tijdvak van 16 tot 17 uur betrekking hebben, doch kan ook, naar gelang van het tijd stip van zonsondergang, tot een kleiner tijdvak worden beperkt. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de ontheffing slechts in geval van werkelijk groote bezwaren, als hierboven bedoeld, zal worden verleend. Voorts wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat bij de laatstvoorgaande wijziging van de regeling inzake de verplichte open stelling van winkels de z.g. middag pauze is komen te vervallen. Ten zij zulks door den burgemeester, in geval van bijzondere omstandighe den, Is toegestaan, is het dus (be houdens de bestaande vrijstelling voor den Maandagmorgen voor an dere dan levensmiddelenwinkels) volstrekt ongeoorloofd een winkel tusschen 10 en 17 uur voor het publiek gesloten te hebben, I 's-GRAVENHAGE, 16 October. Gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1942 tot en met 28 Februari 1943 zullen ten behoeve van het Neder landsche legioen twee postzegels met toeslag, waarvan de oplage be perkt is, verkrijgbaar worden ge steld, nl. een ly2 cents postzegel, in roode kleur, en een 12 y cents postzegel in blauwe kleur, beide met het beeld van een Nederland- schen legioensoldaat. De zegels zijn ontworpen door W. J-. H. Nijs en worden in rotogravure uitgevoerd. De beeldgrootte bedraagt 21 x 28 y m.m. - De verkoopprijs van den zegel van' 7y cent zal 10 cent bedragen, die van 12 y cent zal voor 1 ver krijgbaar zijn. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde is be stemd voor het voorzieningsfonds van het Nederlandsche legioen 1942. De zegels worden gedrukt in vel len van 100 stuks, bovendien in speciale bloes nfet witten rand, waarop een onderschrift: zegel, uitgegeven ten bate van het voor zieningsfonds van het Nederland sche legioen 1942. De zegels van 7 y cent worden uitgegeven in bloes van 10 stuks (verkoopprijs 1). De zegels van 12y cent in blocs van 4 stuks (verkoopprijs ƒ4). Losse zegels en de vellen van 100 stuks zijn van 1 November af op alle postinrichtingen verkrijg baar. Speciale bloes moeten vöoraf besteld worden. Dq uitreiking kan ten huize van den aanvrager, tegen betaling van het verschuldigde be drag geschieden. De zegels zullen, ook in het ver keer met het buitenland, voor fran keering geldig zijn tot en met 31 Dec. 1943. De exemplaren, die na den termijn van verkrijgbaarstel ling, d.i. op 28 Februari 1942 niet mochten zijn verkocht, zullen ver nietigd worden. Door het Staatsbedrijf der P.T.T. zullen binnenkort postzegels worden uitge geven waarvan de opbrengst bestemd is voor het Voorzieningsfonds van hel Nederlandsche Legioen 1942 Polygoon'PTT-Pax Holland fl VOORWAARDEN NIEUWE STAATSLEENING. Onderstaand volgen nog enkele aanvullingen betreffende de nieuwe 3 y pCt. leening Nederland. De coupons der leening vervallen per 1 Juni en 1 Dec. De leening is aflosbaar in twintig gelijke ter mijnen voor het eerst in 1943, per 1 December, waarvan de uitloting plaats vindt in October. Natuurlijke personen vrijwaren zich voor 'een aanslag in de gedwon gen leening door in te schrijven in de vrijwillige leening volgens onderstaande tabel: zuiver vermogen in te schrijven 20.00060.000 bedrag 400 -|- 100 voor elke 5000 boven de ,20.000 60.000—100.000 1200 -f-100 voor elke 4000 100.000—200.000 2200 100 voor elke 3000 200.000—500.000 5500 -f 100 voor elke 2000 500.000—800.000 20500 100 voor elke 1500 800.000 en meer 40500 -j- 100 voor elke 1000 De in artikel 2 van het besluit op de vennootschapsbelasting 1942 be doelde belastingplichtigen vrijwaren zich vóór aanslag in een gedwongen leening door in de vrijwillige lee ning voor een bedrag in te schrijven gelijk aan drie ten honderd ^an het ^iver bedrijfsvermogen. Institutioneele beleggers. De binnen het Rijk gevestigde niet in artikel een der beleggings- wet genoemde maatschappijen, fond sen en instellingen vrijwaren zich voor een aanslag in een gedwongen leening door deel te nemeji in de vrijwillige leening voor een be drag dat gelijk staaa met acht ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen volgens de laatste balans. Hoofdredacteur A R Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar. cn salarispeil, die iedere wijziging in de geldende loonen en salarissen verbiedt en de verleening van vergunning in uitzonderingsgevallen overeenkomstig de verordening tot ordening van den arbeid alleen opdraagt aan den Staat, d. w. z. aan den gemachtigde voor den arbeid. Met ingang van 1 November treedt de verordening nr. 114/1942 over de prdening van den arbeid in werking. Op denzelfden dag is het begrip collectief arbeidscontract uit de sociale politiek verdwenen en heeft plaats gemaakt voor het nieu we begrip regeling van arbeidsvoor waarden. Daar evenwel niet in uiterst korten tijd alle collectieve ar beidsovereenkomsten kunnen wor den omgewerkt in regelingen van ar beidsvoorwaarden,. is het noodig het recht der collectieve arbeidscontrac ten door overgangsbepalingen in het recht van regelingen van arbeids voorwaarden te doen overgaan. Om deze reden bepaalt de uitvoe ringsverordening, dat alle loopende collectieve regelingen blijven gelden als regeling van arbeidsvoorwaarden m den zin van par. U) van verorde ning nr. 114/1940, tof zij worden op geheven door den gemachtigde voor den arbeid. De loonvorming. Ten einde de loonvorming ordelijk en rechtvaardig te doen geschieden, is het noodzakelijk in de eerste plaats het loon- en salarisniveau van het oogen- blik te handhaven en iedere willekeur en eigenmachtigheid bij de regeling van arbeidsvoorwaarden uit te sluiten. Om deze reden werd 27 Augustus, 1940 Verordening nr. 111/1940 over het verbod van verlaging van loonen en salarissen uitgevaardigd, die verlagin gen zonder vergunning slechts dan toe laat, indien bij loonen, geregeld bij collectieve arbeidsovereenkomst, par tijen het met elkaar eens zijn geworden. Op 28 November 1940 werd bij Ver ordening 217/1940 over de vaststelling van loonen en salarissen gn van de overige arbeidsvoorwaarden de ver hooging van bestaande loonen .en sala rissen bij het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten eveneens af hankelijk gesteld van een vergunning. Bij de inwerkingtreding van Verorde ning no. 114/1942 van 13 October j.l. verdwijnen nu de begrippen collectieve arbeidsovereenkomst en bindend vast gestelde loonregelingen uit de sociale politiek, waar met ingang van 1 Nov. alle collectieve arbeidsvoorwaarden nog slechts worden vastgesteld door den staat, d. w. z. door den gemachtig de in den vorm van rechtsgeldige voor schriften als regeling van arbeidsvoor waarden. Voor zoover derhalve in de verordeningen de genoemde begrippen nog wettig effect toelaten, moesten zij buiten werking treden, zoo bijv. de Verordeningen nr. 111/1940 en 217/1940. Om evenwel te vermijden, dat na de opheffing van deze beide verordeningen willekeurige verlagingen of verhoogin gen van het loon- en salarispeil intre den, moest tevens ter„ beveiliging van het niveau van het oogenblik, met in gang van 1 November, een verordening in werking treden, die opnieuw iedere willekeur en eigenmachtigheid bij de lfconvorming belet. Dit is het doel van een nieuwe ver ordening tot beveiliging van het loon- Naar wordt medegedeeld, zal tot aan de benoeming van een ge machtigde voor de ordening van den arbeid overeenkomstig art. 4, ten eerste,'van verordening 114/42 de waarnemende secretaris-gene raal van hét ministerie van Sociale Zaken, ir. R. A. Yerwey, de func ties van den gemachtigde waarne men. Bioscopen. Alkra. Biuscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Traummusik (muz.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zijn tweede moeder (rom.- dram.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Rembrandt (hist.-rom.) 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Verzwegen zonde (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Woensdag 4 Noveniber. 2.304.30 uur, gem. museum, Breed- straat, Egmond-tentoonstelling. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Oordeel Gods, door De Rotterdammers. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, feestavond Huisvlijt en Floralia; op treden Daan Pool. Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D schrijft, dd. 27-S-'40r „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig n rheumatiek 1 en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken, en drogisterijen verkrijgbaar. Trinaral Agentschap, Nssaaukade 379, Amsterdam

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2