VIJF MILLIARD AFDEELING A VIER MILLIOEN KI EFT Co. Van een jongen arbeider STAD EN OMGEVING Ne.**AKKERTJE Volksdienst vergadert in Bergen. Pioniers hebben den zwaarsien tijd achter zich. AGENDA KIJKEN ts KOOPEN w CLOECK DE 3pet. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1942. Aanspraken geëvacueerden e-n Vraagt inlichtingen bij Uw Iff ASSURANTIE-BEZORGER! Pijn Jedemate TEL. 3183. De verplichte inlevering van oud papier. BURGERLIJKE STAND. STEUNAANVRAGE WINTERHULP. De afdeeling Alkmaar van W.H.N. verzoekt ons mede te dee- len, dat aan het bureau geen in- vulformulieren moeten worden af gehaald. Menschen, die een aan vrage tot steun hebben ingediend, moeten dit niet ten tweede male doen. AUTOBANDEN GESTOLEN EN OPGESPOORD. Bij de recherche werd in het begin van deze week aangitte gedaan van diefstal van twee autowielen met de daarbij behoorende buiten- en binnen banden. Een door haar intensief inge steld onderzoek had tot resultaat, dat reeds twee dagen, nadien een der ge stolen banden kón worden opgespoord en in beslag genomen. Hierna werden achtereenvolgens gearresteerd de beide dieven en een heler, terwijl het tweede wiel met toebehooren eveneens kon worden achterhaald en in beslag ge nomen. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. SPOORMAN STAL SIGARETTEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegén alhier werd weer een onregelmatigheid ontdekt, wat aanleiding gaf om de recherche met een en ander in kennis te stellen. Een onderzoek volgde, waaruit bleek dat een los arbeider bij de N. S. zich schuldig had gemaakt aan diefstal van sigaretten uit een ten vervoer aan de N. S. toevertrouwde zending, terwijl een drietal andere medearbeiders kon worden geverbaliseerd terzake van heling. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Voor verschillende tuinbouwproduc ten zullen met ingang van heden nieuwe prijzen gelden. Deze nieu we prijzen zijn: voor kropsla (glas) I boven 15 kg. per 100 st. 3.25 (was 3.en voor II, van 12-15 kg. 2.75 (was 2.50) per 100 krop. Bloemkool, waarvoor thans kwaliteit A en B in de prijslijst zijn opgenomen, is 0.50 per 100 st. in prijs verhoogd, terwijl de ma ten zijn verlaagd. Ia boven 27 cm. no teert nu 15 voor A en 12 voor B; sorteering II van 2227 cm. A 12 en B 9.60; II van 18—22 cm. A. 9, B 7.20, sort, III van 1218 cm. 6 per 100 st. De prijs van de witte kool is ver hoogd van 2.30 tot 2.50 per 100 kg. De druiven zijn met 5 per 100 kg. in prijs verhoogd, zoodat hiervoor thans de volgende prijzen worden besteed: Groep I, Gros Colman, Golden Cham pion Muscaat, Westfrisia en Leopold 65, Frankenthaler 55 en overige soorten 50 per 100 kg. De prijzen voor de peren zijn voor de la kwaliteit met 1 per 100 kg.»ver- hoogd, die voor de A en B kwaliteit met 0.50 per 100 kg. De prijzen voor de appelen van groep A zijn voor wat de la sorteering betreft verhoogd met 1, voor de rest, ook de overige groepen met 0,50 per 100 kg. Savoyekool (groen) is verhoogd van 4.50 tot 4.70 per 100 kg. Postelein (glas) van 15 tot 17, Ook de boe nen zijn verhoogd: kasboonen 40 (was 38). Tomaten (jonge kas) zijn ge bracht van 22 op 25 voor de sor teeringen I tot en met IV. MANUFACTUREN IN BESLAG GENOMEN. Een jeugdig koopman in manufac turen, die zich schuldig maakte aan overtreding van de prijsvoorschriften, werd deswege geverbaliseerd. Zijn voor raad is in beslag genomen. DENKT OM DE VERDUISTERING. De ingezetenen worden er nog maals aan herinnerd, dat een goede verduistering absoluut noodzakelijk is. Vooral ook 's morgens voor zons opgang mag de verduistering in geen enkel opzicht verwaarloosd worden. Men lette daar wel op. SPEELGOED ACTIE. .„Vreugde en Arbeid" afd. Alkmaar. Wanneer wij denken aan de doel stelling welke de dienst „Vreugde en Arbeid" beoogt en die zijn naam eer aan doet, meenen wij u die toch even te mogen toelichten en na die toelichting een vraag te mogen stel len. „Vreugde en Arbeid" stelt zich ten doel, de vrije tijd van de arbeiders te organiseeren door het geven van cursusgen, tooneelavonden, cabaret, variété, vacantiereizen en wat zooal het leven van hen, welke door hard werken hun dagelijksch brood moeten verdienen, kan veraangenamen. En dan gaan, en vooral in deze tijden, onze gedachten uit naar hen, die werkloos zijn of met een schamel loon moeten rondkomen. Hoe zou voor hun kinderen de St, Nicolaas zijn, indien u er niet was, hoe zouden zij vreugde en arbeid kunnen beleven, wanneer u niet in de kast of op zolder nog iets had staan of liggen, waar onze kleine peuters u zoo dankbaar voor zouden zijn met St. Nicolaas. Hoevele ouders zou u daarmede van hun zorgen verlossen. Want het zijn er nog velen, die zich aan het c-ind van de week afvragen „hoe kom ik rond" en „wat zal het zijn met St. Nicolaas?" Daarom doet de dienst Vreugde en Arbeid een dringend beroep op u. Kijk even in de speelkast of op zol der of vliering, er staat zeker nog iets bij waar u een kind gelukkig mee zult maken. Weest niet schroomvallig wanneer het iets gehavend is of kaal; geen angst daarvoor, Vreugde en Arbeid knapt het op. Dus afgesproken: U geeft even een briefje aan den bode van het Arbeidsfront of stuurt een berichtje aan een van onderstaai.de adressen, en de goederen, die u ter beschikking stelt, worden bij u afgehaald. K. Slooten, Troelstrakade 10; Hoo- gerwerf, Comanstraat 1; Beumer, Pinksterbloemstraat 10; Madderom, Nic. Beetskade 11, allen te Alkmaar. Maar één partij! Het Nederlandsche Volk! Voor een goed bezette zaal hebben gisteravond in de „Rustende Jager" te Bergen de provinciale leider van den Nederlandschen Volksdienst, de heer Q u e r n e r, en de heer Ilgner van de Nat. Soc. Volks- wohlfahrt het woord gevoerd. In een overtuigend betoog schetste "de héér Querner het Winterhulp- werk, waarvan hij tot zijn voldoe ning constateerde, dat het begrip daarvoor in breeder lagen door dringt, al loopen de bontjassen nog steeds voorbij. Den vorigen winter is door Win terhulp, alleen in Noord-Holland, 620.000 uitgedeeld. Toch, aldus spr., hebben wij niet meer kunnen doen dan de gaten stoppen. Winter hulp bestrijdt de gevolgen van de beroerdigheid, de Volksdienst wil de oorzaken bij den wortel van het kwaad aantasten. Uitvoerig stond spr. bij het werk van den Volksdienst stil, er den na druk op leggende, dat deze ernaar streeft, de nabuurschap in den besten zin van het woord te doen herleven. Rede van den heer Ilgner. De heer Ilgner vertelde, hoe men er in Duitschland in slaagde, de moeilijkheden, die men hier nog tot een oplossing moet brengen, te over winnen. Met overtuiging legde hij uit ,dat elk volk een biologische fa milie is, dat de blokhoofden en de blokvrouwen een onmisbare schakel waren om de nooden te leeren ken nen en op te heffen en dat dit werk nooit door een staat kon worden verricht. Evenals de heer Quemer wekte spr. de aanwezigen op, zich voor dit mooie, sociale werk, in het belang van de volkswelvaart, in te zetten. De pioniers hebben den zwaren tijd achter den rug. De bijeenkomst werd geleid door den waarnemend burgemeester, den heer J. F ij n, die, na een welkomst woord, als zijn oordeel te kennen gaf, dat zij, die geen gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging, onge lijk hadden en zichzelf schaadden. De nieuwe tijd van het socialisme toch, breekt door. De pioniers heb ben 'n zwareh tijd doorgemaakt en het doet epr, genoegen, dat dit Kelen van hen voldoening heeft gegeven. Er is nog veel nood en zoolang dit het geval is, moet er' nog veel veranderd worden. Dank bracht spr. aan de medewer kers van den N.V.D. voor de zaal- versiering. Naast de Vaderlandsehe vlag hangt de Duitsche met-het ha kenkruis. Voor hen, die onvoldoende de gebeurtenissen gevolgd hebben, is dit vreemd, omdat zij moedwillig een verkeerde voorlichting hebben gezocht. Men kan niet ontkennen, dat de militaire bezetting in Nederland an ders handelt dan in vele andere lan den. Zij streeft er hier naar, ons volk het begrip bij te brengen voor de nieuwe sociale ordening, die na beëindiging van den oorlog over een groot deel van Europa tot stand zal worden gebracht. Een nieuwe Ger- maansche volksgemeenschap wordt geboren, waarin men elkander zal helpen en rechtvaardigheid zal ont staan ten aanzien van den arbeid en den arbeider. De fundamenten daar voor worden reeds nu, in oorlogstijd, gelegd. Er is maar één partij: het Nederlandsche volk! Waar wij door den Führer, Adolf Hitler, zijn beschouwd als een - ge lijkberechtigd Germaansch volk, hebben wij de kans, den arbeid daar voor zelf ter hand te kunnen nemen. Aanpakken op sociaal gebied is zaak. Niet separistisch, want voor partij-gedoe is geen plaats meer. Er is maar één partij, het Nederland sche volk,' een socialistisch volk. La ten wij de goede organisaties in Duitschland toepassen in eigen land. Éénheid is hier noodig, voor de oude verdeeldheid is geen plaats meer. Tot zijn voldoening ervoer spr. dagelijks, dat steeds meerderen be grip toonen voor het nieuwe, dat komt j&n dat de samenwerking op sociaal gebied ons weer tot broeder schap kan brengen. In zijn slotwoord, waarin spr. de inleiders dank bracht, constateerde hij, dat in Bergen zij, die geroepen zijn, door hun intellect aan het volk leiding te geven, dit volk schande lijk in den steek laten, maar hij was ervan overtuigd, dat deze later dank baar Bullen zijn, als zij weer mogen meewerken, want de nieuwe tijd zal van onderop, door het volk, tot stand worden gebracht, Bioscopen. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Traummusik (muz.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zijn tweede moeder (rom.- dram.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Rembrandt (hist.-rom.) 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Verzwegen zonde (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Woensdag 4 November. 2.304.30 uur, gem. museum, Breed- straat, Egmond-tentoonstelling. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Oordeel Gods, door De Rotterdammers. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, feestavond Huisvlijt en Floralia; op treden Daan Pool. Donderdag 5 November. 7.30 uur, theater Harmonie, film De Wonderen der natuur, voor de V, U. DIEFSTAL. Bij de politie te Castricum werd aangifte gedaan dat ten nadeele van den veehouder G. Veldt 'n schaap, dat zich in de weide bevond, is ontvreemd. Door de politie is een onderzoek ingesteld. LANGEDIJK. Propagandamiddag voor de Kleu terschool. - Velen hebben wel eens van de Kleuterschool gehoord, maar meestal niet veel meer. Hoe het daar zoo dagelijks toegaat is den meesten onbekend. Er bestaat dan ook' veel misverstand over de ze instelling en daardoor ook wordt deze school voor de kleuters door heel wat menschen verKeerd be oordeeld. Kinderen zoet houden, behoort tot de taak van de moeder, wordt er beweerd. Daarvoor heb ben we geen kleuterschool noodig. Dat dit een verkeerde zienswijze is, is Zondagmiddag in de zaal van den heer P. Kramer te Zuidschar- woude wel gebleken aan de zeer ve len, die de aldaar onder leiding van mej. Bakker gehouden propaganda middag voor de Kleuterschool te Zuidscharwoude hebben bijgewoond. Alles bijeengenomen werd 'n goed verzorgd programma geboden, dat den aanwezigen, de zaal was uitver kocht, een prettigen middag heeft bezorgd. Voor mej. Bakker en haar medewerksters en medewerkers een mooi succes en voor de Kleu-, terschool niet het minst, want er zijn dezen middag verscheidene do nateurs ingeschreven. INLICHTINGEN OMTRENT VONDELING GEVRAAGD. Op den 30en October 1942 tusschen 20 en 21 uur is te Uitgeest (groot Dorregeest) achter een boerderij te vondeling gelegd een kind van het vrouwelijk geslacht. Het kind be vond zich in een nieuwe reiswieg en was gekleed in een wit truitje. Eveneens bevonden zich in de wieg vier truitjes (wit) gemerkt Delana, vier navelbandjes, waarvan een gemerkt met de letter F., een bedje rood gekleurd, met witte stip pen, een roodbruin zeiltje, twee la kentjes, waarvan een afgezet met kant, een hoofdkussentje waarom heen een wit sloopje geborduurd, een rood gebloemde halfwollen fan tasiedeken, een- busje Zwitsal kin- derpoeder, een stukje kinderzeep, een celluloid (wit) doosje met vei ligheidsspelden, een sponsje in cello- phaan, een klein puntzakje met poe der. Laatst genoemde voorwerpen waren alle nog ongebruikt. Een me talen waterkruik in een wit met blauw wol gehaakt zakje en een zuigflesch. De wieg was gewikkeld in een witte moltondeken. Het kind is ongeveer tien dagen oud, heeft donker blond haar en donkerblauwe oogen. De burgemeester van Uitgeest verzoekt hun, die inlichtingen hier omtrent kunnen geven, zich tot hem te wenden. Ambtelijke mededeelingen. CASTRICUM. Utreiking vitaminetabletten. Woensdag 4 Nov. a.s. zullen voor hen, die hiervoor in aanmerking komen, wederom vitamine D-tablet- ten worden uitgereikt. De uitreiking geschiedt ten gemeentehuize afd. sociale zaken. AANGIFTEPLICHT VAN AANDEELEN. AMSTERDAM. - In aanslui ting op het reeds eerder gepubliceerde deelt de vereeniging voor den effecten handel (bedrijfsgroep effectenhandel) mede, dat de wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën de volgende beslissing heeft genomen in zake de aangifteverplichting van aan- deelen, welke na 31 December 1941 zijn gekocht voor een onverdeelde nalatenschap; Ingeval voor rekening van een onver deelde nalatenschap in de periode van 1 Januari tot 1 November 1942 officieel genoteerde aandeelen zijn gekocht, be hoort, naar analogie van de aangifte verplichting van firmanten eener ven nootschap onder firma, aangifte te ge schieden voorzoover het aandeel van een deelgerechtigde in de voor reke ning van den boedel verworven aan deelen een effectief bedrag van 100.000,of meer (berekend naar de koersen van 31 Oct. 1942) vertegen woordigt. PETROLEUM VOOR KOOK- D HELEINDEN. Gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1942 tot en met 9 Januari 1943 ge ven de met „03" genummerde' bon nen van de bonkaart „EA" voor kookdoeleinden, elk recht op het fcoopeq van twee liter petroleum. Heden is het propectus versche nen van de 3 y, pet. Ned. Staatslee- ning '42, groot nomin. 1.000.000.000, waarvan bij Rijksfondsen en -instel lingen reeds gepl. is 400.000.000. De inschrijving staat open op Dinsdag 10 Nov. tot den koers van 99 K pet. bij de voornaamste Ned. banken en bij het agentschap van het departement van financien. De storting moet geschieden op Dins dag 1 December a.s. De leening is verdeeld in schuld bewijzen, groot 1000, 500 en f 100. De coupons zijn betaalbaar op 1 Juni en 1 December. De leening heeft een looptijd van ten hoogste 20 jaren. Te beginnen met het jaar 1943 wordt telkenjare op 1 Dec. een aan tal schuldbewijzen, bij loting aan gewezen, a pari afgelost tot ten minste 5 pet. van het bedrag der leening. De schuldbewijzen met de daarbij behoorende coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche zakelijke belastingen. Dit sluit niet in een vrijstelling van de persoon lijke belastingen naar inkomen en vermogen. Voorkeur. Bij de toewijzing zal eerst een be drag, waarvoor preferentie is ver zocht, van ten hoogste 10.000 aan eiken deelnemer worden toegewe zen en daarna, indien mogelijk, ook het meerdere. Bij overteekening der leening ge schiedt de toewijzing systematisch. Beleening. De Ned. bank is bereid, de stuk ken dezer leening in onderpand te nemen met een surplus van 10 pet. Ingeval tot een gedwongen lee ning wordt overgegaan, kunnen stortingsbewijzen worden afgeschei den en dienen ter voldoening aan de verplichting tot storting op die leening. Indien op de vrijwillige leening niet voor zeshonderd millioen gul den wordt ingeschreven en toege wezen, wordt een 2 pet. gedwongen leening a pari uitgegeven, welke door inkoop beneden pari zal wor den gedelgd. Wie deelnemen in de vrijwillige leening, vrijwaren zich daarmede voor een aanslag in de gedwongen leenmg. Het bedrag der aanslagen in eene eventueel uit te geven ge dwongen leening zal het dubbele beloopen van de in te schrijven sommen. De stortingsbewijzen, bij de recepissen der vrijwillige lee- ning uit te geven, zullen alsdan tot het dubbele van het daarin voor komende bedrag als storting wor den aangenomen. Natuurlijke personen. De bin nen het Rijk wonende natuurlijke personen vrijwaren zich voor een aanslag in de gedwongen leening door deel te nemen in de vrijwil lige leening volgens de Maandag in ons blad gepubliceerde tabel. (Vervolg van pagina 1.) Daarenboven bestaat aan spraak op uitkeering van B- steun, op brandstoffenbijeslag, melkbonnen voor kinderen, ver strekking van goedkoope levens middelen en andere emolumen ten op den voet, als geldend voor verzekerde werkloozen. 2. Bij onderbrenging in gezin nen van derden wordt voor Rijksrekening een inkwartie- ringsgeld uitgekeerd, dat va rieert al naar gelang huisvesting met voeding, huisvesting zonder voeding of voeding zonder huis vesting wordt verstrekt. 3. Bij huisvesting in gestich ten, inrichtingen en noodverblij- ven wordt in dergelijke geval len omtrent de te betalen ver goeding een afzonderlijke rege ling getroffen tusschen het be stuur der inrichting en den di recteur van het evacuatiebu reau, waaronder de gemeente van hulpverleening ressorteert. 4. Zakgeld. In geval van onderbrenging in gezinnen van derden of in ge stichten wordt aan de geëva cueerden daarenboven een zak geld uitgekeerd. 5. Zieken- en ziekenhuisver- pleging. De onder 1, 2 en 3 genoemde geëvacueerden worden door de zorg van de gemeente van hulp verleening verzekerd tegen ziek te, ziekenhuisverpleging daar onder begrepen. De premie komt voor rekening van het Rijk. Kosten wegens ziekte, die in dergelijke gevallen niet uit ver zekering kunnen worden bestre den, neemt het Rijk eveneens voor zijn rekening. Ziekenhuis verpleging kan echter uitslui tend op medisch voorschrift plaats hebben. Op de uitkeeringen wegens huis vesting en verzorging worden eigen (of gezins) inkomsten binnen zekere grenzen in mindering gebracht. Op de van Rijkswege gesteun de geëvacueerden, die tot arbeid in staat zijn, rust de plicht pas senden arbeid te aanvaarden, zoodra de gelegenheid daartoe zich voordoet of men daartoe wordt aangewezen. Zij, die daar voor in aanmerking komen, die nen bij het gewestelijk arbeids bureau ingeschreven te worden en te blijven. Overbruggin gssteun Een belangrijke sociale maatregel, die in de praktijk reeds menigmaal een nuttig effect heeft geleverd, is de zoogenaamde „overbruggings- steun". Deze steun wordt verleend ten behoeve van bedrijven hetzij van geëvacueerden, hetzij van der den die door ontruimingsmaatre gelen in moeilijkheden geraken. De vorenstaande uitkeeringen en vergoedingen zijn geregeld in een rondschrijven van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsehe zaken van 1 Septem ber 1942. Nadere inlichtingen daar omtrent zijn te verkrijgen bij de ge meentebesturen, alsmede bij de ge westelijke övacuatle-bureaux. dia hooger op wilde. Het geval is er één uit duizenden, doch het is typeerend voor de moei lijkheden, die een jonge arbeider moet overwinnen, om het iets ver der te brengen. Toen het oogenblik gekomen was, dat Jan de lagere school zou verlaten, wist de hoofd onderwijzer er zijn ouders van te overtuigen, d'at de jongen beslist verder moest studeeren. Na veel wikken en wegen, want vader was landarbeider en het gezin telde nog 4 andere kinderen, werd dan beslo ten, dat Jan naar de ambachtsschool zou gaan. Deze doorliep hij met prachtige rapporten, doch na het einddiploma als machine-bankwer ker te hebben behaald, leek het wel onvermijdelijk, dat hij een betrek king moest zoeken. Gelukkig ver klaarde een oom zich bereid, de stu diekosten aan de M.T.S. grooten- deels te betalen. Voordat er een jaar voorbij was, stierf deze echter. D< toelage werd ingehouden en ofschoon vader niets ongedaan liet, kon er geen beurs worden verkregen. Jan verliet dus de school en kreeg een plaats als leerling in een groote ma chinefabriek. De studie liet hem niet met rust. Op elke wijze pro beerde hij verder te komen. Avond cursussen, schriftelijke lessen, niets werd verzuimd. Zoo bouwde hij aan zichzelf; de maatschappelijke ver houdingen maakten het hem voorloo pig echter onmogelijk, zijn betrek king met een beter betaalde te ver wisselen. De oorlog kwam, doch hert groote gebeuren ging geheel aan Jan voor bij. In zijn hart groeide slechts de bitterheid, dat hij met al zijn gaven en. zijn wilskracht gebonden bleef aan een plaats, die hem een bespot ting leek voor zijn kunnen. Pas toen hij een oproep ontving als arbeider naar "Duitschland te gaan, drong hei tot hem door, dat er toch iets veran derd was. Hij ging, omdat hij moest, vol wrok en overtuigd, dat ook in het andere land voor hem geen mo gelijkheden zouden liggen. Hij scheen gelijk te krijgen; wel kreeg hij ander "werk en hooger loon, doch vooruit zichten vond hij niet en tijd tot stu deeren was er nu bijna heelemaal niet meer. Het viel zijn bedrijfsvoor- man op, dat er iets aan den jongen schortte en hij ging eens met hem praten. Na lang aarzelen opende Jan zijn hart en stortte al zijn twijfel, bitterheid, hoop en verlangen uit. Het slot was, dat hij den raad kreeg, zich voor het Langemarck-studium te melden. Enkele weken later nam hij deel aan een schiftingskamp voor Nederlanders in de buurt van Hanno ver. Hij werd aangenomen. Thans studeert hij in een Nederlandschen leergang en over enkele jaren zal hij ingenieur zijn. Er zijn velen als Jan, in Duitsch land en in Nederland. Voor hen werd het' Langemarck-studium ingesteld. Indien ze meenen dat ze tot hetzelf de in staat zijn als hij, kunnen ze zich aanmelden bij het Langemarck- studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. GEPROMOVEERD. - UTRECHT, 30 Oct. - Op een proef schrift getiteld „Historisch-morfolo- gisch onderzoek van eenige Zeeuw- sche eilanden" promoveerde Don derdag tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universi teit te Utrecht mej. A. W. Vlam, ge boren te Hoorn. DE WINTERHULPLOTERIJ. Men beware vooral zorgvuldig de premieloten. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. - Het zal misschien eenige bevreemding hebben gewekt, dat de twee hoofdpremies van 10.000 van de eerste twee series der Winterhulploterij nog geen eigenaars hebben gevonden. Weliswaar zijn de nummers bij de trekkingen bekend ge worden, maar de bezitters van de be treffende loten hebben zich nog altijd niet gemeld. In het algemeen blijkt men vrij slordig met de gekochte Winter- hulploten om te springen. Zoo blijkt het vrij veel voor te ko men, dat men stam- of premieloten verliest of kwijtraakt en op die manier schijnen ook de beide loten, waarop de hoofdpremie van 10.000 is gevallen, te zijn zoek geraakt. Wij wijzen er dan ook nog eens op, dat elk Winterhulp- lot uit twee deelen bestaat: het boven ste is het stamlot, waarop de directe prijzen te lezen zijn, het onderste bevat alleen een serienummer en letter, dat overeenstemt met het nummer van het stamlot. De stamloten, waarop geen prijzen zijn gevallen, kan men dus ver scheuren, maar het is noodzakelijk, dat men het onderste deel van elk lot, het premielot dus, zorgvuldig tot aan de premietrekking van de betrokken serie bewaart, want hierop vallen bij elk der zes series 70 prijzen van 100 en de hoofdpremie van 10.000, DE BEESTMENSCH. Een dezer dagen is een brochure verschenen, getiteld „De Beest- mensch". In deze brochure vindt men foto's van de gruwelijke mis daden, die tijdens de „regeering" van Stalin en zijn moordbende ge pleegd werden. Beestmenschen, in derdaad, dit blijken de Sovjets te zijn. De gruweldaden, welke zij on der aanvoering van de Joodsche commissarissen bedreven, zijn meer dan afschuwelijk, Landgenoot, bekijk deze brochure aandachtig en begrijp dan w a a r- o m het Duitsche leger en zijn bond- genooten niet zullen rusten voordat zij het bolsjewisme totaal hebben uit geroeid. Deze brochure zal u tevens duidelijk maken wat wij te danken hebben aan onze eigen Nederland sche vrijwilligers en waarom wij tel kens weer uw steun vragen voor ons fonds. Bestudeer de brochure „De Beestmensch" en stort daarna een flink bedrag op girorekening 432100 t.n. van Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 's-Gra- ^VERZEKERING MAATSCHAPPIJ QEVUT180 Tl t-ORAVtftNAQI BESTUURLC.F.t TAN HELDEN TUCKER. A. A. B. flDCKU VB. J. Jl U0ITUN. ALL 6R0BBEN. f. L IVElf Sedert de oprichting der Maatschappij, op 16 Jufi 1940, werd in de afdeeling A ver zekerd aan woonhuizen, inboe dels, inventarissen, boerde rijen, enz. (tot een maximum van f 50.000.voor een totaal van GULDEN, verdeeld over meer dan 500000 objecten. In de afgeloopen 4 halfjaar perioden werd aan schade vergoed ruim GULDEN. Voegt ook Uw belang bjjhet groote geheel en neemt deel in de steeds groeiende risico- spreiding Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. Ook gebruikt papier moet ingeleverd worden. De wijkophaler van het Rijks bureau voor oude materialen en af valstoffen verzamelt reeds gerui- men tijd oud papier als nieuwe grondstof voor de papierfabricage, maar het is nog onvoldoende en naarmate er minder nieuw papier komt zal er minder oud-papier overblijven. Oud-papier en carton vielen tot dusver onder de afvalstoffen welke niet vernietigd mochten worden maar men moet er tevens voor zor gen, dat zij, via den vakhandel, daar terecht komen waar men ze tot nieuwe grondstof kan verwerken, tenzij de afvalstoffen v.eer in eigen bedrijf konden worden gebruikt. D%ar er behoefte is aan een groo te hoeveelheid oud-papier heeft de secr.-gen, van het dept. van Nij verheid en Scheepvaart thans in een besluit bepaald, dat niet alleen oud-papier moet worden ingeleverd maar ook gebruikt papier. Tot die inlevering verplicht zijn publiek rechtelijke lichamen en particulie ren. Bij overtreding zal men het weghalen moeten betalen en kun nen straffen worden opgelegd. ALKMAAR. GEBOREN: Tjitske, d. van Oeds Baron en I. Wagenaar. Anna E. W„ d. van Hendricus Kuijper en S. M. Jong. GETROUWD: Nicolaas F. J. Pot en Anna H. Erkamp. Christiaan J. Gijzen en Cornelia M. Nelis. AMSTERDAMSCHE BEURS van Maandag 2 Novembe. 1942 3H Nederland 1941 98 4 Nederland 1941 .lUOt/g 4 Nederland 1940 II10015/16 33)4 Nederl. 1938 961/s 3 Ned.-Indië 1937 86Vs Amsterd. Bank .129 Hnd. Mij. Cert. v. 2.50113 Koloniale Bank .116 Ned. Ind. Handelsbank 75 Alg. Kunstzijde Unie .152 Calvé Delft Cert. .118'/, Nederl. Ford285 Lever Bros158 Phil. Gloeil. Gem. Bezit .261 H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden Kon. Petr. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Oostkust Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah Deli Spoor Ind. Spoor .307 .156 .157 83 .317 .186 .131 93 .1371/, .120 .159 .154 .137 .171 .145 581/, 42'/, 98 100»/,, 1001/, 95% 86'/, 131 115 118 75 1523/, 120 163 268 319 158 160 84 333 190 133 141 164 157 139 173 59V, "3V, Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. -* Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk yoox de advertenties: X, Rus, Alkmaar, toe een stok gebr het gebruik van ik des nachts we eenige maanden z verdwenen en ka jaren en 106 Kg. loopen als vroeg Bij rheumatiek, i beid, griep, zenut deOvaaltjesvanh Deze hebben gee: op hart, maag en d proef! Origineele tabletten slechts 6) en drogisterijen v Trlneral Agentschap, f URKER DRIFT! EEN 't Bestaat De Urker arbe ruim een maai veel weerstand 1 zijn opkomende een van zijn kim werd lastig ge dienstmeisje, t.w. sprong hij óp he: toe en stak haar in den hals! Geh geen edele deele ook deze steek w den Urker voor brengen. 't Bestaat gewot Urker, die tijdens nauwelijks kon b dat te staven had meegenomen, die stige verklaring a Al te gunstig z klaring en deze g geluk spreken, da; ging tegen hem w gens meineed. Wat getuigen, Maartje mensch, dat alles ren in hun verkla delijk# Toen de Officie: vangenisstraf had de de verdachte n bestond, maar nie ze halsstarrige ont, toch veroordeeld t Wat de Urker neemt ZEG HET MEI Een Texelsche genaamd H. de Vr. algemeen nog al sten op zijn bedrijf verrassend was da, ook het resultaat bedden narcissen, schoon waren. Het bleek, dat h een bizondere soor Vries nooit eerder En waar een andei leden jaar een flin als vermist had opi vermiste bollen van liteit en soort ware een en ander een senluchtje. Echter, de Vr. vermissing niets te en waar het wettig bewijs niet geleverd bij vrijgesprokf Ook al bleven de ken De vorige week voor den politierecht winkelier J. V. uit Van poging tot omk ambtenaar. De offici 150 boete, subs. 3( Maandagmiddag sp rechter den verdacht kantongerecht Zitting van Vrijdai Overtreding K,f ersreglem Alkmaar 1 of 1 d. sterdam en j. p. k. te 1 d. h. e. de B. te Si K. F. L. te Nieuwe-N Haren, S. S. en A. C. en O- C. B. te Oudkars] Overtreding r i n g s v e r o r d e n Heerhugowaard, L. J. Alkmaar 4 of 2 d. h. tncum f 7 of 7 d. h. f 7-50 of 5 d. h. M. r 4 d- h- P- K. t. 6 h. H. W. Q. T 10 of 5 d. h. Overtredini »f et: P. C. P, en P. Overtreding g w i e 1 w e t: M. 2 of 1 w. tuchtsch. "jaar, 3 of 1 w. tucht en C. M. B. te Cast hchagen, P. J. K. te te 1 d,™ en°°rd's ongeslagen r| aam leverde Blauw WiJ Dc BIRdat tot z°n< WHter rda™SChe d0elm ""ters op zyn veste,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2