MARIEKE VAN NIMWEGHEN STAD EN OMGEVING Kunst. SPORT. DE GASLOOZE UREN. Zuinigheid beloond. De directeur van de Lichtbe- drijven deelt ons mede, dat dank zij de soberheid in het gas verbruik der laatste dagen en in de verwachting, dat dit zoo zal blijven de gaslooze uren we derom kunnen worden inge krompen. Van morgen Donderdag 5 Nov. af, zullen de gaslooze uren nog slechts van des middags 2 tot 5 uur zijn, zoodat weer een uur langer gas beschikbaar kan worden gesteld. De bestrijding van den zwarten handel. Zes pakhuizen in Noord-Holland. In een onderhoud met den procu reur-generaal te Amsterdam heeft deze medegedeeld, dat politie en marechaussee doen wat zij kunnen, maar dat volkomen afdoende maat regelen duizendeji politiemannen zouden eischen. Zeer vele vervoermiddelen wor den regelmatig en met succes gecon troleerd. In Amsterdam alleen al werden 3300 processen-verbaal in 9 maanden opgemaakt wegens distri butieovertredingen en prijsopdrij vingen, maar in de kleinere steden is het niet veel beter Naast de politie treden de con troledienst en de dienst der prijs- beheersching op. In de grootere ge meenten en bij de marechaussee zijn reeds economische afdeelingen opge richt die distributieknoeiers en zwarte handelaren achtervolgen. Het groote publiek moet evenwel meer gemeenschapszin toonen. Wat gebeurt er met het in beslag genomen goed? In Noord-Holland zijn zes pak huizen daarvoor ingericht, hoofd zakelijk voor industriegoederen en goederen, welke niet aan bederf onderhevig zijn. Levensmiddelen worden dadelijk ter beschikking van den voedselcommissaris gesteld. Hij brengt granen en peulvruchten weer in den handel, groenten gaan naar de veiling of naar zieken- of weeshuizen, vleesch en vet naar het abattoir om weer aan de slagers te worden verkocht. Wat snel be derft gaat direct naar de ziekenhui zen. Wordt een delinquent vrijgespro ken, dan krijgt hij een vergoeding voor zijn inmiddels geconsumeerde voorraden. De zes pakhuizen in Noord-Holland bevinden zich te Amsterdam, Hilversum, Hoorn, Alkmaar, Zaandam, Haarlem en Schagen. GESLAAGD. Voor het op 28 Oct. te Alkmaar gehouden examen van de Vereeni- ging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven slaagden: voor kantoortypiste: de dames E. E. H. v. d. Berg, C. E. Lagas en L. Lagas, allen te Alkmaar, C. E. de Grauw te Bergen en de heeren J. C. F. Coolegem, J. H. C. Knook, A. J. L. van Spanje en J. W. Zwart, allen te Alkmaar; voor kantoorstenograaf (e): de da mes G. Adolf en M. C. Keijsper te Alkmaar, G. van Diepen te Castri- cum, T. v. Hout te Oudkarspe'l en de heer J. Narold te Alkmaar; EEN DUBBEL JUBILEUM BIJ DE LICHTBEDRIJVEN. Maandag herdachten de heeren L. Fehres, meteropnemer-geldophaler, en H. N. Henning, fitter bij de- ge- meente-lichtbedrijven te Alkmaar, den dag, waarop zij vóór 40, resp. 25 jaar in dienst traden van de ge meente. De jubilarissen werden toegespro ken door den wethouder, den heer G. van Slingerland, die namens het gemeentebestuur hartelijk compli menteerde en bedankte voor den vele jaren trouwen dienst. Spreker deelde mede, dat de burgemeester den jubilarissen de gebruikelijke eerepenning heeft toegekend. Vervolgens nam de heer A. J. Th. Hofman, directeur der gemeente- lichtbedrijven, het woord. Spreker zeide o.a., dat, ondanks het feit, dat de betrekking van meteropnemer- geldophaler niet een van de gemak kelijkste is, de heer Fehres zijn werk altijd met opgewektheid en ijver had verricht. Daarna complimenteerde de heer Hofman den heer Henning. Spreker wees er op, dat deze jubilaris een voorbeeld voor de jongeren moet geacht worden, aangezien de heer Henning het gepresteerd heeft nog op zijn 40ste jaar het examen van fitter met goed gevolg af te leggen. Daarna bood spreker den jubila rissen namens het geheele personeel van de lichtbedrijven cadeaux aan. Vervolgens sprak de heer Greve als collega van beide jubilarissen. De jubilarissen dankten daarop beiden hartelijk voor de waardee- rende woorden tot hen gesproken en de prachtige cadeaux. Ook te hunnen huize ontvingen de jubilarissen nog tal van gelukwen- schen en bloemstukken. DE NAJAARSVEEMARKT. Tegen de verwachting in was er een groote aanvoer. Het blijkt, dat er nog heel wat boeren vee over hebben, ondanks de verplichte vee levering. De veehouders worden verplicht, in verhouding tot hun veestapel, een aantal kg vleesch te leveren. Voor het ingeleverde vee krijgt men bonnen. In deze bonnen is een handel ontstaan. Voor 14 da gen werd daarvoor 15 cent per kg betaald. De boeren, die graag hun vee houden en dit kunnen, hebben er gaarne een 100 voor over, wan neer een ander voor hen een beest levert, dat hij kwijt wil. Thans was de vraag zoo groot, dat voor de bon nen 35 cent per kg besteed werd. Dit wijst er op, dat velen nog in de mo gelijkheid verkeeren hun vee den winter door te brengen. Ook de prij zen waren heden hoog. Pinken gol den 200-f 350, geldekoeien 300- 500, kalfkoeien 450-f 800 en melkkoeien 500 tot 800. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand Oct. 100 patiënten en legden 1254 bezoeken af, waarvan 334 be taalde, 896 voor het A.Z.A. en 24 gratis. Er werd 7 maal de laatste hula verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster ver pleegde 20 patiënten, legde 205 be zoeken af en heeft 5 keer den dokter geassisteerd. voor machineschrijven diploma A: de dames C. Haarman en A. Starre- veld, beiden te Alkmaar; voor stenografie diploma B: de dames A. Starreveld te Alkmaar en M. B. M. Tromp te Schoorl en de heer P. Kramer te Alkmaar. HYENA'S DER EVACUATIE. Sleutelgeld bij verhuizing. Door de bezettende overheid moe ten van tijd tot tijd maatregelen ge nomen worden, die voor de betrok kenen vaak minder aangenaam zijn en in vele gevallen ingrijpend ge noemd kunnen worden. Wanneer de een of andere maat regel genomen of zelfs maar over wogen wordt, dan gelooven wij eer der de meest fantastische en oncon troleerbare geruchten dan de sobere officieele publicaties. De verordenin gen, die tenslotte uitgevaardigd wor den om de schade, veroorzaakt door bepaalde maatregelen, zoo klein mo gelijk te maken, zijn voor velen een welkome aanleiding tot nieuwe on rustwekkende voorspellingen. Tegen de overdreven geruchten, tegen het gevaar om een willig oor te schenken aan allerlei wilde voor spellingen en kwaadaardige verzin sels is reeds genoeg gewaarschuwd. Wie hiervan het slachtoffer wordt, verdient eigenlijk geen medelijdén. De man, die zijn kostbaar tafelzil ver in den grond begroef, omdat je nu eenmaal niet weten kunt en om dat er „geen gerucht is of er zal wel een vlekje aan zijn", is voldoende gestraft, wanneer hij het na een jaar of wat onherstelbaar gehavend weer te voorschijn heeft gehaald. Geruchten verspreiders zijn er al tijd geweest en zullen er wel altijd blijven, ook in normale tijden. Fan tasten en menschen, die geheimzin nig moeten dóen of zich tot eiken prijs interessant willen maken vindt men overal en hun aantal is grooter dan wel eens vermoed wordt. Erger wordt het wanneer geruch ten uit kwaadaardigheid of met boos opzet verspreid worden. De ver spreiders vormen een gevaar voor onze samenleving en tegen hen kan niet streng genoeg worden opgetre den. Ditmaal willen wij het echter niet over de geruchtenverspreiders, goed- kwaadaardig, hebben. Er is een andere, kleinere groep, die meer de aandacht verdient. Deze menschen kunnen het best betiteld worden als de hyena's van het gerucht, de aasgieren, die reeds van te voren schijnen te bemerken, dat zich een aantal van hun -mede- menschen in nood bevindt en die hiervan op onmenschelijke wijze ge bruik maken. Wij hebben er reeds velen leeren kennen. De bonnen zwendelaars, de „deken- en fietsen- vorderaars", de gewetenlooze specu lanten op het leed of de angst van medemenschen. De niets ontziende profiteurs, de lijkenschenders van dezen oorlog De jongste maatregelen, genomen in verband met de evacuatie van be paalde kustgebieden, hebben deze categorie van duistere elementen weer doen vermeerderen. De hyena's van de evacuatie zijn reeds gesigna- liseerd. Speculeerend op de angst van velen, die in de kustgebieden wonen, zagen deze hyena's reeds gouden bergen in het verschiet. Ze venhonderd gulden moest een ver huizer hebben, wanneer hij te zij ner tijd een bewoner in de omgeving van Den Haag zou verhuizen. Dat geld was slechts „sleutelgeld", de verhuizing zelf moest apart betaald worden. In andere gevallen werd niet min der dan tweeduizend gulden ge vraagd voor een verhuizing over een afstand van nog geen honderd kilo meter. Werden bezwaren gemaakt of durfden de betrokkenen wijzen op de bestaande verordeningen, dan haalde de verhuizer de schouders op. Een zijdelingsche toespeling op het gevaar dat het meubilair liep, wan neer niet goedschiks de gevraagde som betaald werd, was meestal vol doende. Ook een aantal makelaars en wo- ningbureaux meenden te kunnen profiteeren van de evacuatie-angst. Ook hier werden sleutel- en steek- gelden gevraagd, die alle perken te buiten gaan. De hyena's van het gerucht heb ben een nieuw arbeidsveld gevon den. Het is daarom te hopen, dat de ernstige waarschuwingen, die de Ge machtigde van de Prijzen gegeven heeft, bijtijds door daden gevolgd worden. Aan de schaamtelooze ex ploitatie van ons volk door een ge wetenlooze groep van profiteurs moet ten Spoedigste een einde ko men. AtihfrDA Bioscopen. Alkni. Bioscoop-Theater, 7.30 uur hoofdnummer Traummusik (muz.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zijn tweede moeder (rom.- dram.) Alle leeftijden. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Bembrar.dt (hist.-rom.) 18 jaar. (Geprolongeerd). Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Verzwegen zonde (rom.) 18 jaar. Woensdag 4 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Oordeel Gods, door De Rotterdammers. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, feestavond Huisvlijt en Floralia; op treden Daan Pool. Donderdag 5 November. 7.30 uur, theater Harmonie, film De Wonderen der natuur, voor de V. U. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 20—27 October 1942. Nieuwe Inschrijvingen: Akersloot: Oud's Devensmiddelenbe- drijf, eig. T. J. Oud, Hoofdweg 223, kruideniersbedrijf. Avenhorn: D. S. Koning, G 61, café. Castricum: „Aurora", eig. H. A. de Kruijff, Stetweg 17, bloemenverkoopers- bedrijf. Enkhuizen: Firma B. Visser, Brug straat 4, groothandel in visch annex rook- en zouterij: Den Helder: Gebr. Burger, Spoorstraat 21, cafébedrijf. Twisk: Firma „Tuijtel-Melchior", K 57, exploiteeren van veehoudersbedrijven, enz. Urk, Gebr. Romkes, Wijk 2 no. 21, beurtvaartdienst UrkKampen v.v. Wijzigingen: Alkmaar: Hotel, café en restaurant „de Jonge Prins", eig. R. Tromp, over gegaan aan: M. Tromp. F. H. Savo- nije, Koorstraat 8, handel in postzegels en religieuse art., overgegaan aan: W. H. J. 'Savonije. N.V. Electr. Koek- en Banketf. „Excelsior", voorheen H. v. d. Wal, Magdalenenstraat 19, in liquidatie getreden. Het bedrijf wordt voortgezet door: A. Heijkoop. S. J. Molenaar, Veerstraat 12, schilders- en behangers- bedrijf, overgegaan aan: D. de Vries. N.V. Handelsver. v/h R. Baarsma te Zwaagwesteinde, fil. te Hoorn, Schagen en Alkmaar, confectiefabriek en groot- en kleinhandel in kruidenierswaren, enz., rechtsvorm gewijzigd. Enkhuizen: P. Bijlsma Jansz., Lange Tuinstraat 38, kruideniersbedrijf, over gegaan aan: Mej. H. Bakker. B. Schouw, Prinsenstraat 23, metselaars- bedrijf, overgegaan aan: J. Schouw. S. Vijselaar, Dijk 60, schilder-, behanger- en glazenmaker, overgegaan aan: K. Vijselaar. Den Helder: J. Koning, Paardenstraat 12, groentenhandel, enz., rechtsvorm gewijzigd. Hoorn: Deutsche Boerin, eig. A. Vet, Kerksteeg 18, groothandel in zuivelprod. e.d., overgegaan er. voortgezet als fil. van Kaan's Kaashandel. Jisp: C. Leegwater, Starnmeerdijk Wijk B 60 en 61, timmermans- en met- selaarsbedrijf, overgegaan aan: C. Leegwater Jr. Langedijk: C. Rutsen Jbzn., Dorps straat A 57, metselaars- en aannemers bedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Slot, Frans en Co., Dorpsstraat A 25, Noord- scharwoude, export van poot- en cons, aard., uittreding en benoeming van een procuratiehouder. Fruitcultuur Ond. VeermanKaper N.V. in lig., Waard- dijk 8, Noordscharwoudp, post Heerhu- gowaard, rechtsvorm gewijzigd. Limmen: Bloembollenkweekerij- en handel v/h J. Nuijens en Zn. N.V. in liq., Kerkweg 21, rechtsvorm gewijzigd. Purmerend: N.V. Handelmij. v/h Gebr. Ero, Gedempte Singelgraeht 7—9—15, handel in kol. waren e.d., overgegaan aan een comm. vennootschap. Wieringen: J. Lont en Zn., Gemeene- landsweg 19, loondorschbedrijf, rechts vorm gewijzigd. Winkel: J. Peetoom, Dorpsweg A 275, expeditie- en commissionnairsbedrijf in varkens, rechtsvorm gewijzigd. Wognum: Br. Zeeman, Leekermeer H 6, brood- en beschuitbakkerij, over gegaan aan: R. Treur. Zijpe: A. Wezel, Burgervlotbrug B 93, smids- en hoefsmidsbedrijf, enz., over gegaan aan: J. N. Raven. Gedeponeerde stukken: Alkmaar: N.V. Electr. Koek- en Ban ketf. „Excelsior", voorheen H. v. d. Wal, Magdalenenstraat 19, plan van uitkee- ring ingediend. Langedijk: Fruitcultuur onderneming VeermanKaper N.V. in liq., Waarddijk 8 Noordscharwoude, post Heerhugo- waard, plan van uitkeering ingediend. ZUIDSCHARWOUDE. Maandag is een schuit, geladen met smalspoor van den heer K. al hier, op drift geraakt en in de Voor burggracht gezonken, zeer waar schijnlijk doordat een motorboot er tegenaan gevaren is. Het spreekt vanzelf, dat het lichten van het vaartuig heel wat moeite heeft ge kost. Gemeenteavond Ned. Herv. gem. Maandagavond werd in de zaal van den heer P. Kramer de ge meenteavond van de Ned. herv. ge meente gehouden, georganiseerd door de werkgroep van lidmaten. De druk bezochte bijeenkomst werd geopend door den heer K. Bierman, voorzitter van de Werk groep, die in het bijzonder den spreker voor dezen avond. ds. van Mullem, en het eerelid, den heer Korndörfer, een hartelijk welkom toeriep. Nadat de afd. van de Rijzende Kerk een frisch lied had gezongen, hield dr. van Mullem uit Zuidbroek over Friedrich Wilhelm Nietzsche 'n beschouwing, waarin hij op boei ende en duidelijke wijze de gedach ten van dezen grooten denker heeft uiteengezet. ,De Rijzende Kerk" voerde hier na op verdienstelijke wijze het lee- kespel „Ruth de Moabitische" ,op een waardig slot voor dezen uitste kend geslaagden avond. Romeinsche mozaïekvloer in Boloqna blootgelegd. BOLOGNA, 29 Oct. (A.N.P.) - Een mozaïekvloer uit den Ro- meinschcn tijd is dezer dagen bij werkzaamheden in een tuin aan de Via Saffi te Bologna te voor schijn gekomen. Het mozaïek is vier meter lang en vertoont een karaf met vier visschen. Men neemt aan, dat het hier een bodem betreft van een bad. DIERENBESCHERMING. Zwervend is in het Nassaukwar- tier aangetroffen een klein zwart hondje van 8 weken oud, in de omgeving van het station een mooie jonge poes 9 maanden oud, zwarte vlek op den kop. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wer, inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat te Alkmaar. HEERHUGOWAARD. Een afscheid. - Zaterdag nam de heer A. Brouwer wegens het berei ken van de leeftijdsgrens afscheid van zyn werkkring aan de plaatse lijke distributie. De heer IJtsma, chef der afdee- ling, sprak den scheidende toe en overreikte hem namens het perso neel als herinnering aan de aange name samenwerking twee boekwer ken. LANGEND IJK. Winterhulp. - De eerste uitkee ring van Winterhulp Nederland zal vermoedelijk plaats kunnen vin den binnen twee weken. Voor een uitkeering komen dan alleen in aan merking degenen, die een aanvraag formulier indienen vóór 1 Oct. j.l. Tot 10 Nov. bestaat er nog gele genheid een aanvrage in te dienen voor de tweede uitkeering. Formu lieren kunnen aangevraagd worden bij het blokhoofd, dat is dus degene, die ook met de lijst bij u komt, bij het buurtschapshoofd, Oosterstraat 42, of bij Sociale Zaken in het voor malige gemeentehuis van Zuid- scharwoude. Indien reeds eerder een aanvraagformulier is ingeleverd, moet men niet opnieuw aanvragen. Aardappelen gestolen. - Ten na- deele van een tuinbouwer te Zuid- scharwpude is een hoeveelheid aard appelen, welke op .het land stond, ongeveer 600 kg, door onbevoegden weggehaald. Het blijft onveilig. SCHOORL. „Boeke van Schoorl" uitgeluid. - Zondag was de dag, waarop ds. A. J. P. Boeke zijn ambtsbediening in de Ned. herv. gemeente van Schoorl, Groet en Camp beëindig de. Des morgens werd een buiten gewone zangdienst gehouden onder leiding van den zoon, ds. R. Boeke, predikant te Knollendam, en von den de huldiging van den vertrek- kenden predikant en het aanbieden van een aandenken plaats. De heer P. A. Nottelman, president-kerk voogd, getuigde, dat hij als ouder ling en kerkvoogd ds. Boeke in de 30 jaren van zijn ambtsbediening alhier had leeren kennen als een stoer werker. Veel is hier door ds. Boeke's bemoeiingen tot stand ge komen. Al moge dan ook dat alles niet steeds en niet door iedereen zijn gewaardeerd, het werd gedaan met de volle overtuiging, dat het goed was. Spreker eindigde met den domine hartelijk dank te zeggen voor het vele, dat hij hier had ver richt en hem een gezegenden levensavond toe te'iwenschen. Ook mevr. Boeke, die haar man steeds ter zijde had gestaan bij het ge meentewerk, bracht hij dank voor het vele, dat zij met zooveel liefde en toewijding had gedaan. Hierna werden verschillende cadeaux aan geboden, die vergezeld gingen van een oorkonde met de namen van allen, die er aan medegewerkt had den. Mej. H. de Boer sprak nog woor den van hulde en dank namens de Zondagsscholen, den bijbelkring, het kerkkoor, de Alle-dag-kerk en den huisvrouwenkring en de heer P. de Wit namens de jongeren, ter wijl ten slotte de kleine Hannie v. d. Meijde onder het aanbieden van bloemetjes nog een zegenwensch uitsprak. Zichtbaar geroerd dankte ds. Boeke voor de hulde, de vele blij ken van waardeering, die hem hier na 30-jarige vervulling van „dat wondere ambt" te beurt vielen. In den verderen dienst luidde de zoon den vader uit. Wat het scheiden van huis en omgeving beteekent voor de familie achtte ds. R. Boeke moeilijk onder woorden te brengen: op dezen dag, waarop zooveel ban den werden losgemaakt, was er veel, wat stil maakte, en veel, wat deed zingen. In dezen dienst trad dan het woord terug en kwam 't loflied naar voren. Door solostemmen, koor, or kest en orgel werd uitgevoerd can tate no. 98 van J. S. Bach. Des namiddags hield ds. Boeke zijn afscheidspreek. Het bedehuis was tot de laatste plaats bezet, toen de scheidende leeraar den kansel be klom, om nog eenmaal het evangelie te verkondigen aan zijn gemeente. Hij had tot tekst gekozen het hem in den loop der jaren zoo dierbaar ge worden woord „Eén is uw meester en gij zijt allen broeders". (Matth. 23 8b)Bij het scheiden sprak de herder den wensch uit, dat dit woord hier in aller hart mocht blijven voortleven als een herinnering aan dezen dag. Ten slotte wendde ds. Boeke zich in het bijzonder tot de onder zijn ge hoor aanwezige vertegenwoordigers van de Synide (mr. IJ. R. Sehuller tot Peursum, quaestor-generaal vafi de Synode), van het provinciaal kerkbestuur (ds. van den Kieboom). van het classikaal bestuur (ds. Klein Wassink), van den Ring (ds. Mooy), tot collega's uit eigen en be vriende kerkgenootschappen, tot zijn familie, tot allen, die aan den eere- dienst hadden medegewerkt, tot den burgemeester en zei allen dank voor hun belangstelling op dezen dag Nadat ds. Klein Wassink als consu lent en ds. de Mooy als ringvoorzit- ter en verder burgemeester Baron van Fridagh nog woorden van waar deering hadden gespoken, zong de gemeente staande den scheidenden herder toe Gez. 273 3. Nog eenmaal sprak de herder zijn zegen uit over zijn gemeente en toen was het oogenblik van scheidert daar! IJST lELLA-JSriK: ZHJST Een hedendaagsch componist ontmoette een dichter uit vervlogen eeuwen, Het kan wonderschoon worden, en dat is het ook al vaak geweest, wan neer dichters elkanders werk be luisteren en er nieuwe inspiraties uit putten. En dan behoeven zij elkaar waarlijk niet persoonlijk te kennen. Er kan zelfs een afstand van eeuwen tusschen hen liggen en zij kunnen desnoods beiden naamloos zijn. Dichters onverschillig of hun materiaal het woord, de verf of de muzieknoot is ontmoeten elkaar altijd. Hun geest overbrugt eeuwen met hetzelfde gemak, waarmee een landman een plank legt over een sloot in zijn weide en twee groene oevers verbindt. De geest van den kunstenaar blijft brandend in zijn werk, en zoo kan men lampen zien, die verspreid staan op den eindeloozen weg van de geschiedenis der menschen; en aan die lampen zullen anderen weer telkens opnieuw hun lampen ont steken en al die lampen tezamen vormen een guirlande van licht, die het donkere pad der menschheid troostend bestraalt. Dit is de godde lijke roeping der kunst en opeenvol gende geslachten hebben zich, als moede karavanen, aan haar zachte licht gesterkt. Michel Angelo's schil dering in de Sixtijnsche Kapel te Rome, Beethovens Negende Sym- phonie, de sonnetten van Kloos, zij regenen licht over een ieder, die hen met zijn hart nadert. De kunste naars kunnen met hun licht de aarde maken tot een avondhemel van ster ren. Het kan wonderschoon worden wanneer dichters elkanders lied be luisteren en het dan plotseling on dergaan als een bron van eigen nieuwe bezieling. Zoo'n lied kan een meesterwerk zijn, groot en machtig: een epos, een opera van weidsche allure, een adembelemmerend schil derij, maar het kan ook zijn een simpel vierregelig lied, een strofe, een enkele versregel desnoods. Men weet nooit hoe en wanneer de vonk overspringt. In elk geval: het is merkwaardig dit proces van nabij te beleven. In een klein huisje in Schoorl, bijna geleund tegen het duin, woont de musicus Jac. Jansen. Hij is een beetje een droomer, ook misschien een beetje een eenzame. Waarom? Misschien wel, omdat hij een dich ter is, die verzen in muziek schrijft, en alle dichters moeten nu eenmaal wat eenzaam zijn; anders kunnen zij in hun eigen ziel niet beluisteren wat naderhand het eigendom wor den moet van de gemeenschap, van de groote maatschappij der men schen. Die Jansen heeft de „onmoeting" gehad, waarop ik zooeven doelde. De ontmoeting m« een kunstenaar uit vervlogen eeuwen. Hoe de man heette, weet hij niet en dat weet geen sterveling, want de naam van Van een Noordhollaadsch mu sicus wordt weldra in den Am- sterdamschen Stadsschouwburgeen opera opgevoerd, die geinspireerd werd door een Middel-Neder- landsch dichtwerk. den maker van het Middeleeuwsche mirakelspel „Marieke van Nimwe- ghen" is uit 's menschen heugenis w'eggewischt. Doch zijn werk is ge bleven, als een lamp. Het spel be helst een wonderheerlijk verhaal van de overwinning van het goede op het kwade. Marieke verkoopt zich aan Moenen, den duivel in men- schengedaante, maar liefde en inge keerd berouw redden haar ziel voor den vrede van den hemel. Gij, lezer, merkt het: deze Marie ke zou de Gretchen uit Faust kun nen zijn. Zeker! Maar u en ik en wij allen zouden deze Marieke kunnen zijn. Want wankelt ons aller hart niet overal en altijd tusschen het goede en het kwade en werken lief de" en berouw niet altijd verreinend en verlossend in ons; in u en in mij en in ons allen? Het behoeft niet te verwonderen, dat dit schaduw- en lichtspel van menschelijken nood en verrukkende bekroning ook voor een twintigste- eeuwschen kunstenaar zijn bekorin gen bewaard heeft en het dezen een bron werd tot nieuwe schepping. Het verbaast veeleer, dat dit al niet vroeger het geval geweest is. Jansen heeft- van „Marieke van Nimweghen" een opera gemaakt. Het is langzaam gegroeid; twaalf jaren heeft het geduurd voordat de componist de laatste noten op zijn balk kon schrijven. Het was een pro ces van r ij p e n. Niet het verstand, de intellectueele drang om „muziek te schrijven", maar het hart, het ge voel is bij dezen arbeid de geïnspi reerde aandrijver geworden. Daar om moest het zoolang duren, want het intellect kan gecommandeerd worden, het hart niet. Op de stem van het hart moet gewacht worden, geduldig en aandachtig. In begin Januari 1943 zal de opera „Marieke van Nimweghen" op de planken van 's lands eersten kunst tempel op het Amsterdamsche Leidscheplein door Mr. Johannes den Hertog ten dooworden gehou den. Ik heb de partituur gezien: on telbare noten, die elk de uitdruk king zijn van een innerlijke beleve nis. Of het een meesterwerk is, kan ik niet beoordeelen; dat moeten an deren doen; ik signaleerde slechts de „ontmoeting". Maar het onder werp van Marieke's menschelijken neergang en goddelijke verzoening, en de volhardende toewijding van den componist doen wenschen en hopen, dat deze opera werkelijk een nieuw ontstoken lamp zal blijken op den kruisweg der menschheid. H. P. van den Aardweg. SINT PANCRAS. Geboren: Evert Jan z. van J. H. de Boer en A. Biersteker. Getrouwd: Gerardus Hendri- kus Slijderink en Teunisje Booy. Willem Jan Tol en Wiggertje Hoog land. OUDORP (September). Geboren: Trijntje, d. van Pieter Jonker en Aagje Noordwest. Nicolaas Cornells, z. van Hubertus Korn en Agatha Catharina Feld. Jacoba, d, van Hendrik Karei Bekker en Clasina Helena Tjeertes. Ondertrouwd: Jacob Homan te Alkmaar en Aaltje Schot. Getrouwd: J. Homan en A. Schot. GENERATOR-TURF. In een officieele mededeeling is Zaterdag gemeld, dat in het tijdvak van-,1 Nov. tot en met 30 Nov. elk der met de woorden „generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 5ö stuks baggerturf. In plaats van ge neratorturf 10e periode moet gele zen worden: generatorturf 11e pe riode. BONAANWIJZING VOOR SMEEROLIE. In verband met de distributie van smeerolie, gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1942 tot en met 31 Maart 1943 geven de roode of blauwe met „periode b" gemerkte bonnen, wel ke door de distributiediensten tegen inlevering van een daartoe geldige machtiging van de Rijksverkeers inspectie zijn uitgereikt, recht op het koopen van het op den bon aange geven aantal eenheden smeerolie of smeervet, waarbij opgemerkt wordt, dat een eenheid smeerolie of smeer vet, een liter smeerolie of een kilo gram smeervet bedraagt. HUISSLACHTINGEN. Het vleesch moet gekeurd worden. De Landstand deelt mede: Krachtens besluit van den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken is met ingang van 1 October j.l. de vrijstelling van de keuring bij huisslachtingen ingetrok ken. Dit beteekent, dat voortaan alle huisslachtingen aan keuring onder worpen zijn. Dit besluit is uitgevaardigd om de verbreiding van ziekten te vermij den, die de gezondheid van den mensch ernstig bedreigen, b.v. tuber culose. Hier en daar is misverstand ge rezen. Zoo heeft men het besluit al dus uitgelegd, alsof een einde ge maakt zou worden aan de oude boe- rentraditie van huisslachtingen. Niets is minder waar. De huisslachtingen blijven be staan, echter moet het vleesch voortaan gekeurd worden, alvorens het wordt genuttigd. Tafeltennis DE COMPETITIE BEGINT. Naar wij vernemen, zal de on derlinge competitie van de tafelten- nisvereenigingen op 7 Nov. aanvan gen. De competitie-indeeling is als volgt: 3e kl. A: ATTC I, Luto IV, Horna I, Horna II, Disnie I, Disnie II, Vites se ni en Vitesse IV. 3e kl. B: ATTC II, Helder I, Ly- curgus I, Lycurgus II, Schagen I, Schagen II, Vitesse I en Vitesse II; 3e kl. C (dames): Horna I, Horna II, Luto I en Luto II, Helder I, Scha gen I, Lycurgus I en Vitesse I. Zonder geld nog wel crediet, Zander bonnen zeier niet! AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 3 November 1942 3'A Nederland 1941 93 9/3/< 4 Nederland 1941 •loos/,. 10ü«/16 4 Nederland 1940 IIlOOVp ïooy. 33J4 Nederl. 1938 95Ï5/16 95% 3 Ned.-Indië 1937 66Vs Amsterd. Bank .131 133 Hfld. Mii. Cert. v. 2.50115 iiiy2 Koloniale Bank .118'/, 124 Ned. Ind. Handelsbank 15 77 Alg. Kunstzijde Unie .152 1541/, Calvé Delft Cert. .120 120 285 291 Lever Bros .164 167 Phil. Gloeil. Gem. Bezit .267 2/5 H. V. A .319 337 Java Cultuur .168 160 Ned. Ind. Suiker Unie .160 162'/, Verg. Vorstenlanden 84 87 Kon. Petr .334 342 Amsterd. Rubber .190 195 Deli Bat. Rubber .133 135 Oostkust 96 96'/, Holland-Amerika lijn .140 142 Java-China-Japan lijn .120 Kon. Ned. Stoomboot .164 172 Scheepvaart Unie .158 161 Deli Batavia .139 141 173 Senembah .145 149 60 Ind, Spoor 43 44 Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertentie»: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2