Nederland wende den blik naar Afrika Heldenherdenking Dr. Colin Ross: Het heeft geen zin tegen den stroom op te zwemmen. wieringerwaard. )e N.D.K. gedenkt Gerhart Hauptmanns verjaardag. Pagina 5 Dr. Colln Ross richt zich tot Nederland. Gisterenmiddag hield in „Het Gulden Vlies", onder de auspiciën der Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap, ■werkgemeenschap Alkmaar, de ver maarde wereldreiziger, Dr. Colin Ross, voor een geheel bezette zaal een be langwekkende voordracht. Onder zijn gehoor bevonden zich verschillende Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Opgemerkt werden o. a. de vertegen woordiger van den Wehrmachtsbelels- haber Oberlt. Müller; Ritterkreuztrager Sachenbacher; de Commandant der Marine-Artillerie alhier, Held, de Presse-Referent van den Beaultragte voor de provincie Noord-Holland, H. Eggert en de burgemeesters van Alk maar en Egmond. Op het podium, dat met witte bloe men versierd was, stond behalve een projectiescherm, dat in het verloop van sprekers rede dienst "bloest doen, ook een groote landkaart van Afrika, welk werelddeel het onderwerp vormde van Dr. Colin Ross' voordracht. Afrika geen eenheid. Spreker begon met vast te stéllen, dat Afrika, hoewel het aan alle zijden door oceanen begrensd is en alleen bij Suez een kleine verbinding met een ander continent heeft, toch allerminst een biologische en geografische eenheid genoemd kan wordin. Er is ook een Noord-Afrika en dit behoort veeleer tot de Groot-Europeesche levens ruimte. Dit is stellig geen pretentie van den laferen tijd, en wie dit niet erkent, veronachtzaamt de wereldhistorie of is met deze slecht vertrouwd. Want eeuwen lang immers hebben de Romei nen geheerscht in dit gebied, dat als een voortzetting beschouwd moet wor den van Zuid-Europa en daarmede als een deel van de Europeesche kuituur. De verwantschap met Europa, Hiervan leverde Dr. Colin Ross een overtuigend en kleurig bewijs, toen hij ip een prachtige reeks, naar eigen op namen vervaardigde, lichtbeelden ook een schouwburg toonde, die in een klein Noord-Afrikaansch plaatsje ge bouwd is. De toeschouwer kon zich op het eerste gezicht wanen in Rome te zijn bij het beroemde Colosseum, waar eenmatfl de gladiatoren den keizer het „Ave Caesar, morituri te salutant!" toe- jubelden, Want beide schouwburgen hadden, zoowel in uiterlijke als inner lijke verschijning, het zuiver Romein- sche karakter en bleken onloochenbaar aan één en denzelfden geest ontspoten te zijn. Maar óok andere beelden uit de Fransche en Spaansche gebieden van Noord-Afrika veelal romantische met palmgewuif en avondluchten van rose en verteederd groen, maar soms ook zakelijke, die streng, bijna norsch van lij$waren bewezen de oorspron kelijke verwantschap met Europeesche stijlen. Strijd in Egypte voor geheel Europa, In dit licht bezien, blijkt het, dat de strijd, die op het oogenblik in Egypte weer hoog opgevlamd is, allerminst een particuliere aangelegenheid is van de Asmogendheden. Geheel Europa is hier de inzet, en de levens, die Duitschland en Italië in Noord-Afrika offeren, wor den geofferd voor allen, voor de Neder landers evenzeerl Azië is ontwaakt; het eischt zijn natuiSlijke levensruimte en zulks met een kracht, die door niemand! en niets te weerstaan is. Het zijn de krachten, die tot ontplooiing geraken in Japan, in China en in Britsch-Indië. Europa is dus op Afrika aangewezen. In het ge bied, dat ten Zuiden van de Sahara ligt ziet Dr. Colin Ross het gebied, dat in de toekomst door Europa gekoloniseerd zal worden, Het is ook een oude drbom van Amerika om zich van deelen van Afri ka, dat "veel grondstoffen bevat, meei- ter te maken, en Roosevelt, aldus spr., gelooft na de liquidatie van Japan en Duitschland en de aanvaarding van Se Engelsche erfenis beheersCher der wereld te worden. Inmiddels; deze liquidatie verloopt niet zoo vlot als in Washington gewenscht wordt en daar om begint de Amerikaansche president maar eerst aan de Engelsche erfenis en 'zet voor dit doel op Engelsch terrein de noodige troepen aan wal. En onder hilariteit merkte Dr. Colin Ross op, dat het toch waarlijk niet noodig was aan^de Kaap duizenden manschappen te doen landen „om den vriend in Moskou Ie helpen!" Dr. Colin Ross wendt zich tot Nederland. Een indrukwekkende climax bereikte de geleerde spreker, toen hij zich aan het slot van zijn buitengewoon interes sante voordracht rechtstreeks tot het Nederlandsche volk richtte, dat z-o'n groote-koloniale ervaring bezit. Azië en daarmede dus Ind^ë ,is volgens zijn meening voor Europa, dus ook voor Nederland als kolonisatiegebied uitge schakeld. De blik moet gericht worden naar Afrika. En welk doel heeft het tegen te streven? De groote dingen in het leven der volken komen,/Zooals zij komen moeten en nemen hun nood- wendigen, niet te stuiten, loop. Het heeft geen zin tegen den stroom te willen opzwemmen. Wanneer dit be grepen is, zal men tevens gaan inzien dat de strijd, die thans met zulke enor me offers uitgestreden wordt, niet zon der doel is geweest, doch den inzet ten volle waard was. Een hartelijk applaus heeft den onderhoudenden spreker die inge leid was door den heer I. M. G. Schneider en bedankt door den heer Mr. H. Meijer beloond. Het zijn dang ook stellig in alle opzichten leerzame uren geweest, die groote problemen van den dag in een helderder licht stelden en menig inzicht verdiept -heb ben. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en 1 2 Watt als circus- gasten (kom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een schoonzoon te veel (kom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Strooper (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Onder gele vlag (rom.- sens.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Maandag 3 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. Om de Iteve vrede, door Mary Dresselhuys, Cees Laseur e.a. 8 uur, Oranje-hotel te Bergen, ver gadering Arbeidsfront. dierenbescherming. -wervend is aangetroffen in de Ly- oeumstraat een mooi donker poesje met veel wit. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, in specteur Dierenbescherming, "Baanstraat, Alkmaar. de kleine komedie. Het Gengraalsvrouwtje. Het gezelschap De Kleine Komedie, onder directie van W. Fa assen en P. de Bruin Jr., gaf gisteravond voor een talrijk publiek in het Gulden Vlies een uitvoering van Het Generaals vrouwtje, een blijspel in vier bedrijven van Henri 't Sas. Het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd met de geschiedenis van Doortje Houwik, die met een ouden generaal trouwt in de vaste overtui ging binnen enkele dagen weduwe te zijn. Maar de zeventigjarige generaal blijkt nog lang niet van plan te ver dwijnen, wat tot tal van komische tafe- reelen aanleiding geeft, waarin v,6der en moeder Houwik, de oppasser van den generaal, die tevens ex-vrijer van Doortje is, eenige vrienden, een dokter en mijnheer de Boer belangrijke rollen spelen. Het stuk, mits vlot -vertolkt, is best in staat het publiek kostelijk te vermaken. Het ensemble heeft onder regie van Constant van Kerckhoven van het stuk een uitstekende opvoering gegeven. Vader en moeder Houwik waren bij Piet te Nuyl en Riek Berk hout in de beste handen. Vooral te Nuyl maakte van den flegmatieken Houwik een geèstig type (,,'k Kom bij U"). Doortje werd met succes vertolkt door Nell Koppen en van Kerckhoven bracht groote vroolijkheid door zijn humoristische uitbeelding van den generaal. Rien van Noppen en Wim Kremers waren een paar zeer goed ge typeerde vrienden en Wim van «s den Brink mag genoemd om zijn leuke ver tolking van Leendert den, oppasser. Wim Faassen als mijnheer de Boer was zeer verdienstelijk. Annie Schuitema trachtte van de ondankbare rol van het nichtjeltoch nog iets te maken. De vKleine Komedie zal met het Generaais- vrouwtje zeker nog veel succes hebben. G. C. van Gulik. De „Luto" ■De aangekondigde heldenher<?en- king vanwege het Stützpunkt Alk maar der N. S._ D. A. P. trok Zon dagmorgen een goedgevulde zaal van Het Wapen van Heemsfierk. Behalve hier wonende Duitschers waren er ook tal van militairen en leden van de N. S. B, Van de aan wezige Duitsche autoriteiten noe men mij ^najoor Sachenbacher; van Nederlandsche zijde waren er o.a. de burgemeesters van Alkmaar en Egmond aan Zee, de economische rechter mr. Meijer en de heer Bon net als vertegenwoordiger van den kringleider der N. S. B. Het' podium was met bloemen en vlaggedoek, waartusschen het borstbeeld van den Führer en verschillende ade laars prijkten, smaakvol versierd. Na een welkomstwoord van den vertegenwoordiger van den Stütz- punkleiter, den heer Fuhrt, die een speciaal begroetingswoord richtte tot de aanwezige leden van de weermacht en de bovengenoemde burgemeesters, zong een koor van leden van den Bund Deutscher Madel en van de Hitlerjugend een lied ter opening, „Ein Junges Volk steht auf." Het Duitsche volk strijdt voor zijn eeuwig leven. Hierop nam Amtsleid,er K u h 1- m a n n het woerd. Hij ving aan met te zeggen, dat 9 Nov. herinnert aan éen gevallen en in diepe duisternis levend Duitschland, maar ook aan het opstaan van jonge krachten, be reid om alles te doen om "hun land weer op te heffen. Zij, die uit ^en vorigen wereldoorlog terug kwamen, waren geen overwinnaars, maar wel waren zij doordrongen van het besef, dat groote eenheid onde» het Duit sche volk noodzakelijk was om een ommekeer te brengen in hèt lot, dat het vaderland had getroffen.En aan .dien ommekeer geloofden. zü'stellig en mèt hen het heele volk, dat uit den oorlog de les had |etrokken, dat een volk slechts groot kan worden door eenheid en dat een regeering nimmer verantwoordelijkheid kan aanvaarden, als die niet mede wordt gedragen door allen. Tegelijk met dit besef voelde men erkenning, voor wat vorige genera ties ten dienste 'van het geheel had den gedaan. Ieder ervanhad èen eigen opdracht en zoo ging spreker voort vandaag gaan onze gedach ten uit naar hen, die ons voorgingen s nalieten het streven naar een- en den plicht onze taak op te en in het belang van onze kinde ren en kindskinderen. Van ons zal het afhangen of die eenheid werkelijk heid wordt en het zal zoo worden, als wij nimmer vergeten, dat een volk een eeuwig leven heeft, als het gedragen wordt door een verlangen naar leven en als het befeid is daar-, voor te offeren zelfs het eigen leven. Dat hebben ocfk gedaan zij allen, die rondom ons iff den strijd zijn ge vallen en daarom zullen zij eeuwig blijven voortleven in de groote ge meenschap, die ons volk is. Als nat.- soyialisten hebben wij geleerd in het volk te leven, omdat zijn lot óns lot is. En daarom zullen de Engelschen en Amerikanen, die. hopen -tip een ineenstorting van onze Duitsche één heid, bedrogen worden in-hun ver wachting. Deze éénheid toch is niet te breken. Onjuist is ook de bewering dat men in Duitschland gedwongen wordt tot arbeid en tot dienst: mers Duitschland leeft onder hét hoogste begrip, dat er omtrent vrij heid kan bestaan, omdat mèn daar arbeidt m vrijheid en in vrijheid het land dient als het in nood is. Door den arbeid is na 1933 het Duitsche volk omgekomen en arbeid zal het ook zijn, die voeren zal naar. het grootsche Germaansche Rijk; waar slechts één groote wereldbe schouwing zal heerschen. De weg daarheen zal nog zwaar zijn en vele offers zullen nog gebracht moeten worden, maar het Duitsche volk zal daarvoor niet terugschrikken, omdat het we.et te strijden voor zijn eeuwig leven. Zoo is de taak, waarvoor ons volk is gesteld, een grootsche en op dezen dag hebben wij er behoefte aan om hen te gedenljfen, die vielen in den strijd voor een groot eendrachtig Duitschland. Zij hebben moeten strij den tegen terreur en miskenning en daarom is hun geloof in de toekomst van on^ volk en vaderland zoo hoog te waardeeren. Wij ook willen ons niet onttrekken aan dien strijd en wij zullen steeds weer de opéi ge vallen plaatsen vullen en den ons door het lot voorgeschreven weg volgen. Als Duitschland fia den vorigen wereldoorlog niet zulke zware jaren had, moeten doormaken, zou ons volk ^LUTO" JUBILEERT. Opvoering revue „Weg met de narigheid", Alkmaarsche tafeltennisvereen, heeft Zondagmiddag in „De Rustende Jager" te Heiloo voor een tot de laatste plaats bezette zaal met do nateurs en genoodigden, piet de opvoe ring van de rgvue „Weg met de narig heid" haar eerste lustrum gevierd. De voorzitter, de heer H. de Lange, die in het bijzonder den burgemeester en de zustervereenigingen van Heiloo wel kom heette, memoreerde de oprichting op 8 November 1937,. en dat vanaf dien datum de taféltennissport door Luto in NoordhoMand boven het IJ populair is geworden. De opvoering van de revue heeft laten we eerlijk zijn onze verwach tingen verre overtroffen. Aan het slot van de opvoering com plimenteerde de burgemeester de ver- eëniging met haar eerste lustrum en sprak een woord van dank voor het geen geboden was. Spr, hoopte, dat Luto, al was het dan ook een sportver eeniging, in de toekomst meer zooiets zal kunnen brengen. Spr. liet zijn woorden vergezelt) gaan van een bou quet bloemen. Vele vereenigingefnlhadden een bloem stuk gezonden. EGMOND-TENTOONSTELLING STEDELIJK MUSEUM. De tentoonstelling van voorwerpen opgedolven ter plaatse van het v.m, kasteel te Egmon-d aan den Hoef, op de bovenzaal van het Stedelijk Mu seum aan de Breedstraat trok tot nogtoe ruim 800 bezoekers. Voorloopig zal de tentoonstelling voor het publiqk gesloten wórden- alleen voor de scholen is een rege ling getroffen, waardoor deze in den loop van den winter desgewenscht gelegenheid krijgen om de verzame ling te bezichtigen. Zoodra de tentoonstelling weder om voor het publiek kan worden opengesteld, zal daarvan in dit blad mededeeling worden gedaan. UITVOERING IN DE GROOTE KERK TEN BATE VAN HET METTBILEERINGSFONDS. Het was een goede daad van de mede werkers ora in eigen' kunnen iets bij te willen dragen aan de restauratie van dit schoone gebouw, en daardoor de gemeenschap te dienen. Vele mepschen waren opgekomen en gaven daardoor blijk van hun belangstelling. De bekende declamator Grondsma droeg op gevoelige wijze een viertal verzen voor, waarvan „De Najaarslaan" vooral indruk maakte door den schoo- nen inhoud van het gedicht en den, hoewel minder declamatorisch, dan wel innigen verteltrant. De heeren Koeten en Haytema zijn belden ernstig studeerenden in de mu ziek en zijn zeker op den goeden weg. Het spel van beiden lijdt npg aan te weinig verscheidenheid in weergave; bij den organist te weinig kleur in registergebrqik, nog onzeker in den greep, tempo te langzaam; de hoboïst is al verder gevorderd; hij haalt 'n mooien toon uit zijn Instrument, moet "échter nog meer uitzingen, de aanzet minder scherp, het lagere octaaf meer opdrij ven. We verwachten van belden bij verdere studio zeker heel veel goeds. In een slotwoord werd er op gewezen, om zulk soort concerten In de toekomst méér te geven, wat zeker ls toe te juichen. Jac. Jansen. AARDBEIEN IN BLOEI. Aan den Oudendijk en den Streng- weg te Heemskerk staan op een paar tuinen de aardbeien in vollen bloei. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van Dinsdag 10 Novem ber zullen voor verschillende groente soorten nieuwe prijzen gelden. De prijs van kropsla is verhoogd en is nu voor glassla kort. I, boven 13 kg per 100 st 4, II van 11—13 kg 3.25 en III van 911 kg 2.75 per 100 krop. Kaskomkommers I vanaf 50 kg 24, II van 4550 kg 18, III van 3545 kg 12 per 100 stuks. Bloemkool IA bo ven 27 cm kwal. A 16, B 12.80; I. van 2227 cm kwal. A 12,50, B 10; sort. II van 1822 cm kwal. A 9.50, B 7.60 per 100 st; III van 1218 cm 6.50 per 100 stuks. Roode en savoye kool (geel) zijn ver hoogd van 3.70 tot 4.30 per 100 kg, witte uien A van 6 tot 6.50, knol selderij zohder lof boven 6 cm. tot 8.50, druiven Alicante van 50 tot 60 per 100 kg. Van peren van de groepen I en II zijn de sort, la met en de overige sort, met 0.50 per 100 kg verhoogd. Bij de appelen bedraagt de verhooging voor groep I, sorteering Ia 1 per 1Ó0 kg, voor de overige groepen en sort, 0.50 per 100 kg. Komkommersstek is verhoogd van 8 tot 9 per 100 kg. Savoyekool (groen) is van 4.70 op 5 per 1$) kg gebracht, boerenkool van 3 op 3,50, peen zonder lof, sorteering I van 20— 50 gr. gewasschen van 7 tot 7.50. Jonge bospeen is verhoogd van 7 tot 7.50 per 100 bos. Knolselderij met lof van 46 cm 2,80 pep 100 st. Kasboo- nen 45 (was 40) per 100 kg. De prijs voor kastomaten (bonken) is verhoogd van 12 tot 18, roode uien van tot 7.50, radijs >an 2 tot 2.50. Druiven zijn met 10 verhoogd tot 75 voor groep I, 65 voor groep II en 60 voor groep III, HEILOO. „De Laatste Eer". - Op de j.l. Don derdag gehouden vergadering van de begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" is, in verband met het vertrek van den heer A. Groo.t, de heer S. Modder, die dezen als aanspreker op volgt, afge treden als voorzitter. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: S. Akkerman, voorz., Grootewillink, secretaris, G. Jongejan, penningmeester, pesloten werd om de leveranties van kisten e.d. op te dragen aan den heer J. Groenland, alhier. NOORDSCHARWOUDE. Politie. - Gevonden: een autoband. Inl. bij den gemeenteveldwachter. Herkozen. - Door notabe len der Ned. Herv. gemeente werd de heer P. Visser Az. met alg, stemmen herkozen als president kerkvoogd. Geboren: Sietse Jan, z. van Sjouke Hoogeveen en Jeltje Schip per. Getrouwd: Jan Lammertsma en Trijntje Bakker. Arie Swart- wf en Ewoudi Wit. Jean Francois Soosens en Aafje Slikker. CASTRICUM. Wethouder Tnrkstra. - Naar wij vernemen zal wethouder Turkstra, tevens loco-burgemeester, voortaan op treden als wethouder vap sociale zaken, dit in verband met de overdracht van het gasbedrijf aan Beverwijk, van welk bedrijf de heer Turkstra voorheen wet houder was. ZUIDSCHARWOUDE. Kerkverkiezing. - Bij de Donder dag gehouden stemming werden de af tredende leden van het kiescollege van de Ned. herv. gemeente alhier, de hee ren D. de Geus Jbz., C. Kout en J. Klingeier, herkozen. Als nieuw lid werd gekozen de heer K. Bierman. Er zal een herstemming moeten plaats hebben tusschen de hee ren G. G. Post en ,K. Schouten. HEILOO. Clandestien karnende boeren. - In de afgeloopen week hebben eenige con- tróleambtenaren uit Den Haag bij een tweetal boeren eenige kazen, room én een karn in beslag genomen, Eén ervan, zekere de W., scheen deze kazen niet alleen voor eigen gebruik te houden, doch, naar men ons mededeelde, voor hoogen prijs aan derden te verkoopen nooit zoo hard zijn geworden als het thans ii en niet tot offeren bereid zijn. Onze eenheid is onverwoestbaar- er. daarom is Engelands hoep op onze ineenstorting ij'del. Spr. bracht hierna den gevallen helden den Duitschen groet, daarin nagevolgd dpor alle aanwezigen, waarbij op den vleugel het bekende „1". had een wapenbroeder", werd gespeeld. Daarna noemde hij de na men van hen die velen voor het nat socialisme, tevens her inner eiffle aan dc gevallen twee millioen mannen in den vorigen wereldoorlog en aan de gesneuvelden in den tegenwoordigen oorlog. Na de rede, die onder diepe stilte en met groote aandacht werd ge volgd, bracht de heer Fuhrt 'nog een groet aan den Führer als eerste, en grootste strijder voor Duitschland en tegen marxisme en bolsjewisme. De aanwezigen sloten zich hierbij aan met een driewerf „Sieg Heil" en zongen het Deutschlandlied en het Horst Wessellied, waarmee de bij eenkomst werd besloten. 'I-r" HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 27 ,Oct.-3 Nov. Nieuwe inschrijvingen; Hoorn: P. Loos, Italiaansche Zeedijk 84, verkoop van melk, boter, kaas enz. Zijpe, Leesbibliotheek F. Koks, 't Zand, Rijksweg K 71. Bestuurswijzigingen: Alk maar: N.V. Tuinbouwvereeniging, Voordam 11. Berkhout: coöp. Aankoopver. Ons Belang G.A., Bo heidijk Dl 13. Kwadijk: coöp. in koopver. Kwadijk en Omstreken, no. 35. Langedijk: Noordholland sche Brandwaarborgmij., Oudkars iSel, wijk A 137. Andere wijzigingen: Alk maar: P. Koger, Tuinstraat 29,be hangersbedrjjf; uitgebreid met schil dersbedrijf. A. Huisman, Dijk 11, ijzerhandel; rechtsvorm gewijzigd, Bergen: Zeetax, Volkers en van der "Plas, Guurtjeslaan 3, taxibedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Edam: W. Jonk, Pastoor van Weidenstraat 36, zuivelbedrijf, overgegaan aan A. Jonk. Enkhuizen: C. D. Hansen, St. Janstraat 34, slagersbedrijf; over gegaan an S. H. Jansen. - J. Laken- man en Zoon, eig. J. Lakenman, Zui- der Havendijk 38, behangers- en schildersbedrijf; de afd. schildersbe drijf wordt voortgezet door een ven nootschap onder firma. Kouwen- hoven en Ramkema, Visschersdijk 1-3 aannemersbedrijf, rechtsvorm gewijzigd. J. W. Loots, Hennegat 2, auto transportbedrijf en melkslij- terij, rechtsvorm gewijzigd. Groo- tebroek: G. Maij en Zoon, G 573, vrachtrijder en autoverhuurinr., uit en toetreding vennoot.-Heerhu- gowaard: J. de Wit, Middenweg B108, Zuid, rijwielhandel en rep.- iiir., overgegaan aan P. H. Overtoom./ - Den Helder: J. A. London, v. Ga lenstraat 78, tabak-, sigaren- en wijnhandel; de afd. slijterij en wijn handel is overgegaan aan J. W. Lon don. Hoorn: N.V. Westfriesche Autocar-Onderneming, Spoorsingel 26, expl. van auto-omnibusdiensten enz.; statuten gewijzigd. „Stad Hoorn", eig. G. Polman-Kloek, expe ditiebedrijf: overgegaan aan Gebr. Karei. Texel: Hotel De Linde boom. R.gKikkert en Hotel Texel, den BurgT Groeneplaats 11; rechts vorm gewijzigd. A. Blom en Zn., Havenstraalt 78, timmerbedrijf enz.; benoeming nieuwe vennoot. Wie ringerwaard: H. Kossen, Molenweg F 25, expeditiebedrijf en fourage- handel; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar: A. Heerschap, Koningsweg 55, winke lier in zuivelprod. Hoorn: G. H. Lückens, Ramen 18, stucadoorsbe- drijf. Gedeponeerde stukken: Grootebroek: N.V. Bloemen-, bollen en groentenkweekerij en -handel v.h. ïïebr. Bot Pzn. in liq., G35; plan van uitkeering ingediend. HENSBROEK (Sept. en Oct.) Geboren; Jacobus Cornells, z. v. F. N. Klaver en G. A. Wit. Trijn tje, d. v. J. D. Leegwater en J. E. Irgo- litsch. Johannes Cornells, z. v. A. Groen en E. Wenning. Johan, z. v. C. Brink en A. Appel. Roelof Andree, z. v. H. K. F. Cohen en N. van Campen. Frans Jacob, z. v. C. Koppenol en W. W. Kaper. Ondertrouwd; A. C. Brussaard te Schagen en A. H. P. de Vries. A, P, Ruiter te Oude-Niedorp en C. A, Dignum. J. Schats te Alkmaar en E. den Das. Getrouwd; A. P. Ruiter en C. A. Dignum. J Schats en E. den Das. Overleden: Maaike van der Velde, weduwe van Jacob Groot, oud 70 jaar, overleden te Alkmaar. Dirk je Klaver, weduwe van Pieter Wijte oud 92 jaar. Levenloos aangegeven kind van H. Hellenberg en A. Turkstra. SCHOORL (Sept. t/m Oct.) Geboren: Harry Gerrit, z. van Karei Albertus van den Brink en Hen- drina Johanna Smits. Theodorus Ja cobus, z. van H. van de Kamer en A, Sikkink. Hendricus W. C., z. van Wilhelmus Polle en Catharina Anna Ligthart. Maria Catharina, d. van Johannes Opdam en Petronella Catha rina Kooijman. Christina Cornelia Pieternella, d. van Gerardus Petrus Luttikhuiz en en Katharina Maria Schoone. Anna Afra, d. van Cornells Beets en Catharina Cornelia Bakker. Cornells Johannes, z. van Johannes Bakker en Margaretha Guurtruida Schotvanger. Jacob* Henny, z. van Jacob Zander en Hendrïkje Koel. Getrouwd: Matheus Henricus Vie- gers te Maasbracht en Anthonia Maria Meereboer. Jan Cornells van der Plas te Bergen en Christina Gutter. Dirk Dekker te Den Helder en Elisabeth Johanna Everdina Wemmers. Henri cus Petrus Luchesius Marie Moeskops te Alkmaar en Catharina Margaretha Maria Tromp. Bauke Gejyit Noord- hoff te Leeuwarden en Grietje Koel. Jan Snijder te Bergen en Wilhelmina Maria Offers. Jan Pieter Jonker en Vronica Pool. Klaas Raven te Texel en Geertje de Vet. Overleden: Arnoldus Eduardus, jaar en Maria Anthonia, 2 jaar, kinderen van Mart. Joz. Dongelmans en Angela Judoca Cornelia van Overmeereri. Dirk Boontjes, weduwn. van Aaltje Watertor, 74 jaar. Trijntje de Graaf, echtgen. van Simon Stapel, 34 jaar. Agatha Petronella van der Hoop, 64 jaar. Arie Polle, 73 jaar. Cornells Schot- vanger, weduwn. van Margaretha Maria Schut, 61 jaar. 15 Nov. herdenkt de Duitsche too- neelschrijver Gerhart Hauptmann zijn 80sten verjaardag. Dit is ook voor de Nederlandsch-Duitsche kul» tuurgemeenschap aanleiding geweest om algemeene- herdenkingsfeesten te organiseeren waarin zij den talent- rijken schrijver huldigt. Ten deele doet zij dit met de op voering van een tooneelstuk, waar toe zij de opdracht gaf aan het Noordhollandsch tooneel, dat onder regie van Jan C. de Vos een opvoe ring brengt van „Rose Bernd", een der stukken van den jubilaris, ten deele ook in een avond, waar dr. Rniffler, directeur van de Deutsche Oberschule in Amsterdam en de heer F. Primo, hoofd van de afd. theater en dans, bij het dept. van volksvoorlichting en kunsten alhier, zullen spreken over Hauptmanns daden en leven. Hieraan is een voordracht uit de werken van den schrijver verbon den, Waartoe men Heinz Lorscheidt, een der tooneelspelers van het Deutsches theater in den Nieder- landen" bereid heeft gevonden. Het programma, dat ten uitvoer wordt gebracht in den Stadsschouw burg te Amsterdam, krijgt een mu zikale omlijsting door de uitvoering van het Concertgebouworkest, dat door zijn tweeden dirigent, Jan Koetsier, zal worden geleid. De too- neeluitvoeringen zullen in verschil lende plaatsen worden gegeven. AMSIERDAMSCHE BEURS van Zaterdag 7 November 1943 3K 4 4 3—3 H 3 Nederland 1941 98% Nederland 1941 .lOOVin Nederland 1940 [IlOO6/^ Nederl. 1938 96%6 Ned.-Indië 1937 t6% Amsterd. Bank Hnd. Mij. Cert. v. 2.50:17% Koloniale Bank .128 Ned. Ind. Handelsbank 8 Alg. Kunstzijde Unie .155'/, Calvé Delft Cert. .1^2 Nederl. Ford29t Lever Bros169 Phil. Gloeil. Gem. Bezit .279 H. V. A. .337 Java Cultuur161 Ned. Ind. Suiker ynie .159 Verg. Vorstenlanden 86 J Kon. Petr346 Amsterd Rubber .196 Deli Bat. Rubber .133 Oostkust 98 Holland-Amerika lijn .143V4 Java-China-Japan lijn .124% Kon. Ned. Stoomboot .170 Scheepvaart Unie .164 Deli Batavia .147 Oude Deli176 Senembab148 Deli Spoor 60 ind. Spoor441/» 99 100%6 100%6 96% 80% 117% 79 l-'5% 124 293 174 284 339 158 161% 87 349 197 136 143% 125 174% 16b 145 175 147 60 "4% Hoofdredacteur: A. R Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- 'oerne. Den Haag. Veran woordelijk voor de advertenties. T. Bus, Alkmaar. DE BESCHERMING VAN MOLENS. Het is bekend, welk een bijzon dere plaats de molens in het Neder landsche landschap innemen. Helaas zijn reeds ontelbare molens gesloopt of veranderd in molens met me chanische kracht en eiken dag drei gen andere molens dit lot te deelen. De klacht van vele molenaars is, dat met éen gewonen windmolen in deze tijden een loonende'exploitatie niet meer mogelijk is. Daarbij wordt echter veelal over het hoofd gezien, dat de capaciteit van den wind molen door toepassing van stroom- lijnwieken aanzienlijk kan worden opgevoerd. Van vele zijden wordt sedert lang een actie gevoerd om molens, welke met afbraak bedreigd worden, daar voor te behoeden. Hierbij mag in de eerste plaats genoemd worden de vereeniging „De Hollandsche Mo len". Ook het Rijk gaf van zijn be langstelling blijk, door in vele ge vallen voor herstel en eventueel moderniseering van daarvoor in aanmerking komende molens een, bijdrage te verleenen. Ondanks de van vele zijden aan gewende pogingen om de molens te behouden, moet geconstateerd wor den, dat toch nog geheel onnoodig molens aan vernietiging worden prijs gegeven. Dit wordt o.a. bevor derd door de hooge prijzen, welke voor de afbraak van moiens in de tegenwoordige omstandigheden gé- maakt kunnen worden. Hiervoor behoeft tharfs niet meer gevreesd te worden. In het Verorde ningenblad is, zooals gemeld, een besluit vai (Je secretarissen-generaal van de departementen van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbe scherming, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij verschenen, waarbij verboden wordt een wind- of water molen, welke niet geheel of groo- tendeels van metaal is vervaardigd hierbij wordt gedacht aan de z.g. Amerikaansche molens geheel of gedeeltelijk te sloopen, voor het ge bruik als wind- of watermolen on geschikt te maken of in te richten voor andere doeleinden dan waar toe hij normaal 'is bestemd, zonder schriftelijke vergunning Van den secr.-gen. van het dept. van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbe scherming of in strijd met de aan een zoodanige vergunning verbon den voorwaarden. Het is duidelijk, dat met geheel of gedeeltelijk sloopen en voor het ge bruik ongeschikt maken gedoeld wordt op een blij venden toestand. Het vérbod is dus niét toepasselijk, wanneer bij aan den molen uit te voeren reparaties tijdelijk een of meer onderdeelen moeen worden verwijderd en de molen tijdelijk niet kan worden gebruikt. Bij overtreding van het verbod (of niet nakoming van een voorwaarde kan de secretaris-generaal van Op voeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming op kosten van den over treder doen wegnemen, beletten, herstellen of verrichten hetgeen in strijd met het verbod of zoodanige voorwaarden is of wordt onderno men of nagelaten, terwijl bovendien de overtreder met straffen bedreigd wordt. Van bevoegde zijd- word meege deeld, dat in het algemeen alleen de slooping zal worden belet van molens, waarbij een loonende ex ploitatie als zoodanig nog mogelijk is. Slechts wanneer het molens be treft, welke in een dorps- of "stads beeld of i$ een landschap een ele ment van zeer bijzondere beteekenis vormen, zal van deze richtlijn wor den afgeweken. Intusschen zal aan een vergunning tot slooping in het algemeen wel dé voorwaarde ver bonden worden, dat bet door sloo ping verkregen materiaal ter be schikking komt voor de herstelling van molens, die wél voör behoud in aanmerking komen. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: niet minder dan twee millioen prijzen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2