Rijwieldieven treden weer op. DOEL EN STREVEN VAN HET NEDERLANDSGH ARBEIDSFRONT. AGENDA De nieuwe leider van Volks- aufklarung und Propa ganda ontvangt journalisten. Toespraken van de heeren Stampe en van Megchelen. SPORT. Neem „AKKERTJE Alkmaar in de competitie. Kunst. „Om de lieve vrede", RADIOPROGRAMMA Werelduurrsccnl verbeterd Jarenlang hevige1 rheumatiek. BURGERLIJKE STAND Een gevaarlijk zwijntjesjager achterhaald. Voor enkele weken brachten wij voor onze lezers het heugelijke be richt, dat het aantal rijwieldiefstal len zoo laag /as geworden als men zelfs in vredestijd niet had gekend. In September werden slechts vier rijwielen ontvreemd. De politie had de Amsterdamsche zwijntjesjager uit onze dreven ver jaagd. Gedurende de maand October was' het met de rijwieldiefstallen echter weer hopeloos mis. Het euvel werd, het dient gezegd te worden, in de hand gewerkt doordat 'het publiek zelfs bij duisternis de rijwielen vaak onbeheerd laat staan. De dief stallen in de laatste weken hadden des avonds plaat? en de politie kreeg sterk den indruk, dat inwo ners of lieden uit de naaste omge ving er de hand in hadden. Dank zij het actief optreden van een besto- IDlene, den heer W. uit Heiloo, is de politie er in geslaagd een rijwiel- dief van groot formaat, een zekeren Dirk Dijkstra uit Koedijk, te knip pen. De man die ingesloten is, heeft bekend niet minder dan 7 rijwielen te hebben ontvreemd. Goed speurderswerk. De heer W. had gezien, wie zijn fiets had gestolen, doch had den man niet kunnen achterhalen. In de hoop den dief te ontmoeten, bezocht hij eenige weken plaatsen, waar veel rijwielen worden gestolen en des avonds openbare gelegenheden. Zon dagavond zag hij den dief in een café hier ter plaatse zitten. W. liet de recherche waarschuwen. De man, die een goede bekende van de poli tie bleek te zijn, werd gearresteerd. Aanvankelijk bleef hij hardnekkig ontkennen, doch bij een huiszoeking werden tal van rijwielonderdeelen gevonden. De man gaf tenslotte toe in de laatste weken '7 rijwielen te hebben ontvreemd, die hij van de banden en waardevolle onderdeelen had ontdaan en daarna in het kanaal geworpen. Het is te hopen, dat deze zwijntjes jager een geduchte les zal krijgen Het publiek, dat nog maar steeds doorgaat rijwielen onbeheerd te la ten staan, moet toch eindelijk gaan begrijpen, dat het beste middel om deze diefstallen tegen te gaan is, dit voortaan na te laten. ONGEWENSCHTE GASTEN. Een mans- en een vrouwspersoon, die samen voor eenige dagen onder dak verkregen bij een goede kennis, maakten van de gelegenheid gebruik om bij hun vertrek van den gastheer en de gastvrouw een overjas, een pet en eenige distributiebescheiden mede te nemen. Aangifte bij de recherche volgde, die een onderzoek naar de ondankbare gasten en de ontvreemde goederen instelt. DIEFSTAL. Bij jie recherche is aangifte ge daan van diefstal van een heeren rijwiel, van een konijn en van een hoeveelheid boonen uit een waren huis, staande in een tuin aan de Zui- derhoutlaan, alhier. Een onderzoek wordt ingesteld. 19-JARIGE DIEVEGGE AANGEHOUDEN. Van een inwoonster dezer stede werd een portemonnaie, inhoudende een bedrag van ruim 180, gestolen. Een door de recherche onmiddellijk daarna ingesteld onderzoek had tot gevolg dat de dievegge, de 19-jarige Z., wonende te Castricum, kon wor den aangehouden. Het geld werd in beslag genomen. ONGEVAL. Maandagmiddag, ongeveer 5.30 u., werd de 78-jarige weduwe D. S. wo nende alhier, terwijl zij zich op straat bevond plotseling onwel en viel bewusteloos neer. Op advies van dr. Dijkhuizen' van den G.G.D. werd zij naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. BENOEMD. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. Bij on derscheidene besluiten van den se cretaris-generaal van het departe ment van justitie zijn benoemd: Tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de ge meente Obdam de heer W. Appel candidaat-notaris te Santpoort, Tot plaatsvervangend lid van het eco nomisch gerechtshof mr. W. A. Ub- bens, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. RADIOTOESTELLEN ONTVREEMD. Door zekeren B., wonende te Oudorp, is alhier bij de recherche aangifte gedaan dat van hem uit een 3e klasse spoorwegcoupé een twee tal radiotoestellen zijn ontvreemd, die hij, van anderen in reparatie had. Naar dezen, diefstal, die voor den aangever een ernstige schadepost beteekent, is een onderzoek inge steld. OUDKARSPEL. Dezer dagenis in een intieme bijeenkomst van 'directie en perso neel van den binnen- en buiten dienst van de Noordhollandsche Brandwaarborg Maatschappij het geschenk .van het personnel bij het 125-jarig bestaan van de Maat schappij, bestaande uit sen geschil derd portret van den directeur mr. G P. Eecen, overhandigd. Namens het personeel heeft de heer J. Schrieken den directeur hartelijk toegesproken. Mr. Eecen toonde zich zeer verheugd over dit mooie hul deblijk, waarvoor hij de schenkers hartelijk bedankte. Na afloop van het officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Te Bergen werd gisteravond in hqt Oranje Hotel, onder leiding van den plaatselijke bureauhouder te Alkmaar, den heer Beumer, een vergadering gehouden waar de pro vinciale leider uit Haarlem, de heer Plas, het doel en streven van het Nederlandsch Arbeidsfront en de beteekenis van dit front voor alle werkende menschen in Nederland, uiteenzette. Die werkende menschen waren in Nederland in vier groote en een aantal kleine organisaties veree- nigd, terwijl dé werkgevers in één organisatie waren ondergebracht. Deze versplintering, aldus spr., was in overstemming met den tijd, die achter ons ligt. Uitvoerig stond hij bij die ver deeldheid stil, waarbij hij aanstipte het driezuilensysteem bij ons on derwijs. Gezien het liberalistisch- kapitalistisch tijdperk was dit nor maal, omdat het beginsel was, dat ieder zoo goed mogelijk voor zich zelf moest zorgen, waaruit de wel stand van den Staat zou opbloeien. Een ieder was echter niet in staat om voor zichzelf te zorgen. Na de Meidagen. Na de Meidagen was het met, on ze gouddekking gedaan en stonden wij voor de opgave, den welstand van het volk op peil te houden. Wij moesten uitzien naar iets anders en hebben, inplaats van go gouddek king, de arbeid van het geheele volk gesteld. Daarom moest de klassenstrijd vervallen, want in de toekomst zal het geen verschil meer uitmaken of men al of niet kapitaal bezit om invloed uit te oefenen op de toekomst van het Nederland- sche volk. Wij kwamen tot de gemeen schapsgedachte en daaraan beant woordden de oude organisatievormen niet meer. Het N. V. V. was een ad ministratief lichaam ven bepaalde overkoepelde vakbonden. Wij zijn met de functionnarissen van dit N. V. V. gaan praten. De gedachte, dat men door lid te worden van het Arbeidsfront, automatisch lid werd van de N. S. B. verwezen wij naar het rijk der fabelen, evenals de ge dachte, dat het een Duitsche instel ling zou zijn. Zeker, de vorm was Duitsch, maar wij hebben bewezen, dat alle dingen, die uit Duitschland tot ons komen, zich aangepast heb ben aan het Nederlandsch eigep. Onze vrijheid berustte op onze onverantwoordelijkheid. Wij begre pen, dat niet gewacht kon worden op het uitvechten van militaire be slissingen. Gelukkig heeft het groot ste gedeelte van de N. V. V.-func- tionnarissen de wisseling meege maakt, om dat zij inzagen, dat de organisatie voor de arbeiders nood zakelijk was. Velen meénden, dat hun politie ke overtuiging hun verhinderde, de nieuwe organisatie te ondersteunen, maar gelukkig zijn velen op die ge dachte teruggekomen, omdat zij hebben ingezien, dat het Arbeids front beantwoordt aan de groote behoeften voor de werkers en om dat het er op aankomt, het Neder- landsche volk van den ondergang te redden. 1 Het Arbeidsfront wil de eenheid in het volk tot stand brengen. De organisatie is zóó, dat er plaats is voor iedereen. Achter ons schema dient het geheele volk te staan. Aan de hand van teekeningen gaf spr. een uiteenzetting van de ver schillende afdeelingen van het N. A. F., waarvan hij de sociaal- economische afd. wel de belang rijkste noemde. Nieuw in het Ar beidsfront is. dat er op wordt toege zien dat de jongeren een voldoende vakopleiding krijgen en dat er controle op hun aanleg wordt uit geoefend. Nieuw is ook de gemach tigde van den arbeid, die in onmid dellijke verbinding met de Departe menten staat en met alle afdee lingen van het Arbeidsfront en> die u' xindelijk zijn beslissing, die bin dend-is, over geschillen neemt. Wij staan, aldus spr., voor de we dergeboorte van ons volk in den nieuwen tijd. Oude waarden zijn verdwenen, nieuwe zien wij opgeld doen. Hoofdzaak is, dat wij alle te zamen de toekomst van het Neder - landsche volk opbouwen. De sociale revolutie is bezig zich te voltrekken. Vóór onze gezinnen en voor hen; die na ons komen, zoo eindigde spr., is het plicht, aan den nieuwen opbouw mede te werken. Na de pauze werden een aantal vragen beantwoord. KLANTENBINDING VOOR GROENTEN. In een aantal gemeenten. Teneinde de mogelijkheid tot een billijke verdeeling van groenten te seheppen, is besloten met ingang van 29 Nov. a.s. in bepaalde gemeen ten, t.w. de steden Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem en haar omgeving voor groenten een klantenbinding in te voeren. Deze regeling zal in de eerste plaats .gelden voor stapelgroenten. D« bedoeling van deze klanten binding- is te voorkomen, dat be paalde verbruikers, zooals thans voorkomt, hun inkoopen bij meer dan één handelaar doen en zich op die wijze een onevenredig aandeel van den beschikbaren voorraad van bedoelde groenten verschaffen. Van 29 Nov. af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrek ken van den handelaar bij wien men tevoren een bepaalde-daartoe aange wezen bon van de dezer dagen uit te reiken z.g. klantenkaart heeft in geleverd. Bioscopen. Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en U, Watt als circus- gasten (kom.) Alle leeftijden. Woensdag 2.30 uur matinée. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een schoonzoon te veel (kom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Strooper (rom.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Onder gele vlag (rom.- sens.) 18 jaar. Woensdag 2.30 uur matinée". Donderdag 12 November. 7.30 uur, Harmonie, Frans Mikkenie's muzikale revue 1942 Ernst van 't Hoff. 8 uur, zaal Schpyt te .Koedijk, ver gadering v. h. Arbeidsfront. De handelaar zal worden bevoor raad aan de hand van het aantal door hem van zijn klanten ontvan gen bonnen. Hij krijgt op die wijze de beschikking over een hoeveelheid groenten, welke hem in staat stelt, al 2ijn klanten een evenredig aandeel in de voor de geheele stad en haar omgeving beschikbare hoeveelheid te geven. Het departement van landbouw en visscherij kan op vdorstel van de gemeentebesturen nog aanvullende regelingen, welke een plaatselijk karakter dragen, treffen. In N.-Holland zijn o.a. de volgen de distributiekringen, waar klanten kaarten voor groenten zullen worden uitgereikt, aangewezen: Beverwijk, Landsmeer, Monnikendam, Velsen, Wormerveer en Zaandam. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. - De nieuwe leider der Hauptabteilung Volksaufklarung und Propaganda, Ob'erregierungsrat Stampe, ontving heden hoofdredacteuren en Haag- sche vertegenwoordigers der bladen ter kennismaking. Na een inleidend woord' van den leider de. Presse- Abteilung, den heer Drewes, richtte de heer Stampe zich tot de aanwe zigen in een kernachtige toespraak, waarin hij wees op de wederwaar digheden van Duitschland in de laatste kwarteeuw en de wederge boorte van het Duitsche volk onder zijn Führer Adolf Hitler. De vele punten van overeenstemming tus- scheif het Nederlandsche en Duit sche volk deden spreker' vertrou wen, dat ook het Nederlandsche volk zijn moeilijkheden te boven zaï komen. De journalisten zijn zoo ge lukkig, aldus spreker, zich daarbij bewust te weten van een taak en het zou hem aangenaam wezen hen in dezen naar vermogen bij te staan. De voorzitter van het ver bond van Nederlandsche journalis ten de heer van Megchelen,,,den spreker beantwoordend, wees in het bijzonder op de waarde van een openhartige gedachtenwisseling, welke hier tusschen Duitsche auto riteiten en Nederlandsche journa listen tot een prijzenswaardige ge woonte is geworden. De aanwezigen onder wie de pers chef van den Rijkscommissaris, me dewerkers. van de Presse-Abtei- lung en van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten on derhielden zich daarna nog gerui- men tijd in ongedwongen samen zijn. v Ambtelijke mededeelingen. De Burgemeester van Alkmaar, waarnemende de taak van Burge meester en Wethouders, brengt ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar nr. 1781 is opgenomen het besluit van 5 Nov. 1942, waarbij is vastgesteld: een Verordening tot wijziging der algemeene salarisverordening voor de ambtenaren. Dit besluit is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter ge- meentê-secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 10 November 1342. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS,. De Secretaris, R. VEENDORP, Lo-Secretaris. Schaken COMPETITIE HOOFDKLASSE. Voor de afd. West-Noord van de hoofdklasse Ned. Schaakbond (de afd. waarin ook VVV alhier speelt) won' Zondag j.l. de club „Max Euwe mét 514-4'A van VAS (VVV verloor van „Max Euwe" met 6A-3A)- De gedetailleerde uitslag was: Th. D. v. Schéltinga-N. Cortlever 0-1, A. J. v. d. Hoek-W. J. Wolthuis 1-0, ir, H. J. v. Steenis-F. Naerebout 1-0, W. Kcomen-J, Veerkamp 0-1, J. C. Sterk-J. C. Apking 1-0, H. Kleef- stra-J. v. d. Zanden As-As, G. Swane- veid-J. L. de Vries 0-1, W. J. Ebert- J. A. Kroon 1-0, J. H. Löhr-F. Hen- r.eberke 1-0, F. Douwes-H. Crabben- dam 0-1. Einduitslag 5J4-4yf. UITSLAGEN SCHAAKMAT. De uitslagen van de voor de win tercompetitie gespeelde wedstrijden waren als volgt: le klasse: J. Kamper-J. Ootjers 1-0, D. Koorn-J. Kiinkert 1-0, C. Witsmeer-G. Goudsblom afg., W. Kaan-H. Hart afg., J. Kroon-K Bier man afg. 2e klasse: S. Pranger-A. Coppens 0-1, T. de Jong-J. Heidsma afg., G. van Loenen-K. de Vries 1-0, A. v. d. Lubbe-J. Smit A-A, A. Coppens-K. de Vries As-As, K. de Vries-J. Heids ma 1-0. 3e klasse: J. Lindeboom-J. Bakker 1-0. Hockey g Nu de helft der wedstrijden gespeeld is. De A.M.H.C. „Alkmaar", die thans de beschikking heeft gekregen over een apart speelveld en daarover na tuurlijk zeer verheugd is, heeft op het oogenblik ongeveer de helft der competitiewedstrijden achter den rug, zoodat het tijd wordt, dat we eens een overzicht plaatsen over .de verrichtingen der elftallen, die in den Ned. Hockey Bond spelen. We beginnen dan met het eerste elftal, dat in de promotieklasse B speelt. Na een slecht begin de vier eer ste wedstrijden gingen verloren herstelde het elftal zich en won drie wedstrijden in successie. Het elftal is thans behoorlijk ingespeeld en het is te verwachten, dat de goede con ditie van de laatste weken gehand haafd blijft, temeer daar het groot ste gedeelte der uitwedstrijden ach ter den rug is. De thuiswedstrijden tegen Amers foort, Baarn en S.C.H.C. zullen ver moedelijk gewonnen kunnen wor den, waardoor het aantal punten wel zoo zal zijn, dat Alkmaar in de mid denmoot eindigt. Het dreigende de gradatiegevaar mag wel als afge wend worden beschouwd. Alkmaar H in 3 D. Het tweede elftal speelt in de 3e klasse D en is vermoedelijk te sterk voor deze klasse. Tot nog toe won het tweede al zijn wedstrijden, zoo dat het fraai bovenaan staat. Er is slechts één concurrente en wel Hur ley, dat de tweede plaats bezet en dat nog een thuiswedstrijd tegen Alkmaar II tegoed heeft. Staat Alkmaar II dus bovenaan, Alkmaar III, dat in dezelfde klasse speelt, is hekkesluiter. Merkwaardig genoeg is dit derde heelemaal niet zwak, maar de wil om te winnen ontbreekt nog al eens. Echter, het zou ons niet verwonderen, wanneer spoedig ook voor het derde betere- tijden aanbreken. Tenslotte het vierde, dat in 4 E speelt. Het heeft kans gezien, om de helft vaji de competitie in de boven ste helft te eindigen 'en kan in de resteerende ontmoetingen nog voor verrassingen zorgen. De Alkmaar-dames. Het eerste elftal der dames heeft nog slechts drie wedstrijden ge speeld. Tegen T.H.C. en F.I.T. werd rpet resp. 2-5 en 0-2 verloren en van Hurley werd met 3-0 gewonnen. Veel is er dus nog niet van te zeg gen. Wat de „standen" betreft, we be palen ons hier slechts tot de resul taten der Alkmaar-elftallen: Alkmaar I 7 3 0 4 16-19 6 Alkmaar II 6 6 0 0 27-5 12 Alkmaar III 6 0 1 5 11-26 1 Alkmaar IV 5 3 0 2 16-8 6 Alkmaar-dames 3 1 0 2 5-7 2 Paarden COURSES OP DUINDIGT. Zondag werden op Duindigt één ren en verder draverijen gehouden, waarvan de uitslagen ^-waren als volgt: I. Wavoraprijs (jachtren met be grensde handicap), afstand ca. 3500 m: 1. Labelle, eig. E. A. H. B. graaf vgn Bylandt, tijd 4.52.4. Tot. winn. f 1.60, pl. 1.20; 2. Guignol's Pride i.3o. II. Our Bonniprijs, draverij vierde ki., 2040 m: 1. Frits van Silladar, eig. P. van Leeuwen, km-tijd 1.43.8. Winn. 3.90, pl. 1.60; 2. Emma the Great 2.70; 3. Feronica Scott 2.80; 4. Fanfare Edelbrewer 2.10. III. Narrenkappeprijs, afstand 1200 m: 1. Harold, eig. P. Boelstra, km- tijd 1.49.7. Winn. 13.30, pl. 2.80; 2. Herman J. 2.30; 3. Hollyrood Nimble f 1.50. IV. Gemeente Bunnikprijs, heat handicap le kl., 1700 m: le heat: 1. Allouez, eig. J. de Vlieger, km-tijd 1.32.3. Winn. 3.30, pl. 1.60; 2. Bon na Dosa 3; 3. Admiral Guy 3.20; 4. Anvil E, 3.60; 2e heat: 1. Bon nie's Norton, eig. stal Vita Nova, km-tijd 1.37. Winn. 10.40, pl. 2.50; 2. Xoli 3.60; 3. Allouez 1.50*; 3e heat: 1. Xoli, eig. mevr. de wed. A. Sierdsma, km-tijd 1.36.8. Winnend 8.10, pl. 2.30; 2. Admiral Gu.y 2.50; 3. Benna Dosa f 4.50; 4e heat: 1. Bonnie's Norton, kmytijd 1.39.7. Winn. 1.80. Tpt. definitief: 1. Bon nie's Noi;ton, winn. 8, pl. f 4.40; 2. Xoli, pl. 10.40. V. Lady G-prijs, draverij 2e en 3e kl., 2500 m: 1. David O. eig. C. A. Olsthoorn, km-tijd 1.40.4. Winn. 9.10, pl. 1.80; 2. Eliönora f 1.30; 3. Doctor Scott 2.70; 4. Dorian 2.40. VI. Holloprijs, handicapdraverij op basis 1.31 voor amateurrijders, 2200 m: 1. Baroline, eig. stal Groningen, km-tijd 1.37.8. Winn. 4.80, pl. 1.90; 2 General Locke 1.80; 3.„Zoon van David Guy 5.40; 4. Zoon van Silla dar 3.30. Boksen LAGRAND WINT IN BERLIJN. Lagrand heeft Zondag in Berlijn in de Deutschlandhalle acht ronden lang den geroutineerden Leipziger Kurt Bernhardt overvleugeld en daarmee getoond een bokser van klasse te zijn .Boor zijn uitnemende techniek wist Lagrand de ontmoe ting van begin tot eind in handen te houden. De geslepen Leipziger kon met zijn zuiveren slag niet veel uit richten, want alles kwam op de goede dekking van den Nederlander terecht. Daarentegen wist Lagrand Bernhardt in de derde en zesde ron de naar de planken te zenden. Het „Gulden Vlies" blijspel van Leonhard Huizinga. Een aanvechtbaar stuk, dat echter voortreilelijtt gespeeld tverd. Met; de geestigheid van den heer Leonhard Huizinga is het altijd een wankele geschiedenis geweest. Er zijn menschen, die nog geen secop.de hebben kunnen lachen om zijn „Adriaan en Oliviër" en bij het eer ste slokje van de „Tien glazen wijn", die dezelfde auteur kortgeleden het publiek schonk, al kramp in hun buik kregen. Gelukkig is het met „Om de lieve vrede", Huizinga's nieuwe blijspel, dat gisterenavond in ,,'t Gulden Vlies" zijn Alkmaarsche première beleefde een weinig an ders gesteld. Hier ligt de grappig heid er tenminste niet zóó ongege neerd dik op, dat het heelemaal geen grappigheid meer is. Want ten aan zien van den verslaggever, die door Ko van Dijk lawaaierig doch grondig den nek om gedraaid werd, moet men voorzichtig zijn; het is immers mogelijk, dat de acteur, die dit wan schepsel ten tooneele voerde, voor het meerendeel de aanwijzingen van den regisseur volgde. Er is om deze, kant noch wal rakende, blerrende caricatuur veel gegierd, zeker, maar wanneer de lachers ?ich -thuis eens rustig op deze „creatie" bezinnen, zullen zij moeten toegeven, dat deze rol en de wijze, waarop zij gebracht werd, niet anders was dan een grove en onbeschaamde speculatie op den lachlust van een publiek, dat niets gewend is. Hoe overigens een fijn zinnig man als Laseur een derge lijke aanfluiting van alle tooneelspel over zijn hart heeft kunnen verkrij gen, is een raadsel. Dr. Herman Vaassen is een be kwaam en gevierd veearts, die ech ter hét gebrek heeft,'dat hij over de letter „p" struikelt. Op zekeren dag moet hij voor een geleerd congres naar P...P...P...P... naar de hoofdstad van Frankrijk Zijn vriend, de psy chiater Paul Hemmeken, die hem geanalyseerd heeft en tot de slotsom gekomen is, dat mevrouw Vaassen met al haar goedheid en „duizend en één kleine zorgen" voor haar man, dezen eigenlijk kooit en in zijn uitin gen belemmert, weet te bewerken dat Vaassen alleen naar Parijs trekt. Dit gebeurt, en als hij teruggekomen is, spreekt hij niet meer over de stad van Napoleon", doch over Parijs met een pracht van een 'vlotte p Mevrouw Vaassen ziet nu in haar man een gloednieuwe verschijning die haar hulp niet meer noodig heeft en het vrouwtje, dat zich zoo'n beetje afgezet waant, haalt zich de vreeselijkste dingen in het hoofd Haar man, die in de stad der zonde zoo grif genezen werd van zijn kwaal, zal ook wel de noodige tol betaald hebben. En de vrede kan pas weer hersteld worden, wanneer Dr. Vaassen niet meer praat over Parijs" maar over P...P...P... de hoofdstad van Frankrijk! Scherm! Een tooneelschrijver, die succes probeert te "slaan uit een lichaams gebrek, heeft nog altijd bewe zen geen groot kunstenaar te zijn. Om iemand, die stottert, of een bochel heeft of mank loopt, wordt in den schouwburgzaal automatisch gelachen, evenals in het gewone da gelij ksche leven, waar dergelijke uitzonderingen nog veelal openbare vermakelijkheden plegen te zijn. Een waarachtig tooneelschrijver bedient zich van zoo'n goedkoop middel niet. In de waarlijk groote dramatische literatuur onverschillig of men met een blijspel of een tragedie te doen heeft komen dergelijke per sonages dan ook niet voor. Een blijspel van de bovenste plank is „Om de lieve vrede" reeds daarom allerminst gezwegen nog van de vondsten, die reeds tientallen jaren geleden door anderen dan den heer Huizinga gevonden zijn. Het gege ven is gezocht, de dialoog is in haar beste oogenblikken meer „gevat" dan geestig, zooals de schrijver ook meer handig dan talentvol blijkt te zijn. Maar het werd de jammer lijke misgreep van Ko van Dijk ge nadig buiten beschouwing gelaten zeer goed gespeeld. Mary Dres- selhuys is als geknipt om een kin derlijk-verongelijkt, onredelijk en telkens in schamperheidjes uitschie tend vrouwtje voor het voetlicht te brengen; Remmelts gaf met een grocstem een juweel van een psy chiater, die zich naar behooren aan medische termen te buiten «ging en op gepast houterige wijze een lief desverklaring afstak; Cees Laseur speelde met een aannemelijke portie geposeerdheid den goedmoedigen Dr. Vaassen en Rie Gilhuys was een vlinder van een nagemaakte Fran- gaise met een «eer menschelijk hart. Sara Heyblom verraste met een mooie moederrol. Het publiek heeft zich in elk ge val kostelijk vermaakt. H. P. van den Aardweg. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Klanken van dichtbij (gr.pl.) 7.30 BNO: Nieuws- ber. 7.40 Tusschen opstaan en ontbijten (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 De Negende, lezing. 8.50 Berlijnsch Opera Orkest (gr.pl.) 9.Bekende melodieën (gr.pl.) 9.30 Spiegel van den dag (opp.) 9.40 Bekende melodieën (gr.pl.) 10. Het Vaudeville orkest, soliste en man nenkoor (opn.) 10.30 Reportage. 10.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 11.30 Pianovoordr. 12.Almanak. 12.05 Dick Willebrandts en zijn dans- orkest. 1\45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.De Melodisten en solist en gr.muz. 14.Van bergen en lage lan den, gevar. progr. 16.4o BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Orgelcon cert. 17.3U Reportage. 18.Meesters van 't „Bel Canto", operaconcert. 19.Wat niet in de krant staat, IV. 19.15 Arne Hülphers en ztu orkest (gr.pl.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.50 Inkeer voor den spiegel, klankbeeld. 20.15 Het Omroep-Symphonie orkest en soliste. 21.45 BNO: Nieuwsber." 22.In sprook jesland (gr.pl.) 23.-24.Rhythmische avondfinale (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilver. I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Spprtnieuws. 8.Voor de rijpere jeugd van het platteland. 8.15 Vijftien vroo- lijke minuten (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuws ber. 8.40 Viool en piano (gr.pl.) 9. Amusementsork. topn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Amusementsorkest (opn.) 10.Godsd. uitz. 10.40 Symphonie- orkest (gr.pl.) 11.Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor „Bel Canto" (gr.pl.) 11.30 Disco-variété (gr.pl.) 12.30 Progr-.- overz. 12.35 Pianovoordr. (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13. Landbouwreportage. 13.15 Het groote Omroeporkest en solist. 14.Godsd. uitz. 14.30 Zang met pianobegel. en pianovoordr 15j)0 Van vrouw tot vrouw. 15.45 Wiener Bohème orkest (gr.pl.) 16..Piano en zang met pianobegel. 16.45 ENO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.Voor de jeugd. 18.15 Marschen en marschliederen (gr.pl.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: - Brabantsch praatje. 19. Saxofoonsoli (gr.pl.) 19.15 Pensión 't Stekeltje, luisterspel. 19.30 Vreugde en Arbeifl, gevar. progr. 20.30 Snaren tril len (gr.pl.) 20.55 Vreugde en' Arbeid, gevar. progr. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Politiek praatje. 22.10 Avond wijding. 22.20—24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen voor dg radio- centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. was een prachtige wedstrijd, welke Lagrand met flinltenpuntenvoor- sprong won. Rinus de Boer kwam tegen Kreit2 in den ring. De Duitscher was iets sterker en bracht de Boer een hin derlijke blessure onder het rechter oog toe, doch de Nederlander bleek ook nu wonderlijk veel te kunnen incasseeren, terwijl omgekeerd de harde slagen van de Boer weinig uit werking op Kreitz hadden. De Boer verloor op punten na een ontmoe ting. die wel de beste genoemd kan worden van de partijen die hi^ot op liden in Duitschland bokste. Wielrennen 45.871 km gereden. Zaterdagavond heeft de Italiaan- sche renner Fausto Coppi op de Vi- gorellibaan te Milaan een geslaag den aanval gedaan op het wereld uurrecord zonder gangmaking dat sedert 3 Nov. 1937 op naam stond van den Franschman Archembaud met 45.840 km. Coppi legde in het eersfe half uur 22.950 km af en in 1 uur 45.871 km >af, waarmede' hij het oude record dus met 31 m verbeterde. Nu kan ik weer loopen. De Heer C. C. te B. schrijft, dd. 19-ll-'40: .Jarenlang leed ik aan hevige rheu matiek. Soms kon ik heelemaal niet meer loopen en 'dikwijls alleen met behulp van een stok, Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon, en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb' steeds Ovaaltjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbeveleri." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebbpn geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassankade 373, Amsterdam ALKMAAR. GEBOREN: Willy, d. van Jan J. de Haas en J. M. Meijer. B.oudina M. E., d van. Rein de Vries en E. C. Min. Jacobus H„ z. van Jacobus H. Weil en C. J. I\l. van Tiggelen. GETROUWD: Nicolaas A. Boon en Alberdina A. Rieu. OVERLEDEN: Gerritje Moor, wed. van P. Oudt, 62 jaar. Maartje de Wit, wed. van M. Kater, 57 jaar. DE VERZEKERING VAN HUISPERSONEEL. In verband met datgene wat wij publiceerden over de ziekteverzeke ring van huispersoneel wordt ons medegedeeld, dat de werkgever, die reeds personeel in loondienst heeft, zijn huispersoneel ook op de loon lijst kan zetten. Dit geldt dus uitsluitend voor huispersoneel in dienst van een werkgever die in zijn bedrijf een loonlijst heeft. ZUIDSCHARWOUDE. Benoemd. - De heer J. Otsen, alhier, is benoemd tot controleur van den CCD te Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK. Geslaagd. - Mej. G. Slot alhier, leerlingverpleegster, slaagde te Amsterdam op 6 Nov. voor het di ploma ziekenverpleging A BENOEMD. Tot hulpprediker bij de herv. ge meente te Wieringermeer is be noemd cand. R. J. Ybema, voor ganger van de herv. evangelisatie ter plaatse, met speciale opdracht voor den arbeid in die evangelisatie en buiten bezwaar van de kerkelij ke kas. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- 'oerne, Den Haag. Veran' woordelijk voor r' T. Bus, Alkmaar. e

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2