OPROEP ABN HET FR1HSCHE VOL! De Miep ie Marikki ei Algiers. Eerste installatie van jeugdstormers in Duitschland. Indrukwekkende plechtigheid. EEN DONKER HUIS SS EEN KRUIS SEsaa AGENDA 7//i rtPiin"-lijke momenten. Opperbanheer Quispel sprak. STAD EN OMGEVING Duitsche troepen in 1 onbezet Frankrijk. f Er wordt op verscheidene plaatsen nog hevig gevochten. Roosevelt noemt het ofiensief in Noord- Afrika het tweede front. Duitsche en Italiaansche troepen houden stand. Luchtaanvallen op Engelsch- Amerikaansche vloot- strijdkrachten. Extra Kerstrantsoenen DE POST HEEFT GEEN KATTEN00GEN NUMMER BEL EN BUS CD ZICHTBAAR CD BERLIJN, 11 November (D.N.B.) - De Führer heeft een oproep van den volgenden inhoud tot het Fransche ■volk gericht: Franschen, officieren en soldaten der Fransche weermacht. Op 3 September 1939 werd door de Engelsehne regeering zonder reden en zonder eenige aanleiding de oor log aan Duitschland verklaard. Het k is toentertijd helaas aan de verant woordelijke arrangeurs van dezen oorlog gelukt ook de Fransche re geering te bewegen zich van haar kant aan te sluiten bij de Fransche oorlogsverklaring. Voor Duitschland beteekende dit een onbegrijpelijke uitdaging. De Duitsche regeering had i van Frankrijk niets geëiseht en niets verlangd. Zij had Frankrijk geen eischen gesteld, die het hadden kun nen kwetsen. Het Duitsche volk, dat toen met het bloed van zijn mannen dezen aanval het hoofd moest bieden, had geen haat gevoeld jegens Frankrijk. Desondanks heeft deze daarmede ontketende' oorlog leed en ongeluk gebracht over taliooze gezinnen in beide landen. Na de ineenstorting van het Fransch-Engelsche front, die met de vlucht van de Engelschen uit Duinkerken tot een catastrofe ont aardde, werd aan Duitschland het verzoek gericht tot het verleenen van een wapenstilstand. Het Duit- sche Rijk l^eeft in dit wapenstil standsverdrag niets geëiseht, wat af breuk zou hebben kunnen- doen aan de eer van het Fransche legert Er moesten, dat, zooals in 't belang is worden, dat, zooals in het belang is van de Britsche oorlogsaanstichters vroeger .of later de strijd weer zou kunnen beginnen. Duitschlands doel. Het doel van Duitschland was ech ter niet Frankrijk te deemoedigen of te vernietigen, of het Fransche wereldrijk te vernielen, maar het doel was integendeel door een late- ren verstandigen vrede een alge- meene atmosfeer van wederzijdsche overeenstemming in Europa tot stand te brengen. Sinds dien tijd hebben Engeland en thans ook Amerika getracht weer voet te vatten op Franschen bodem om den oorlog zooals in hun belang is op vreemden grond voort te zetten. Nadat deze aanslagen overal jammerlijk in eengestort waren, is nu de Engelsch- Amerikaansche overval op de West- en Noord-Afrikaansche koloniën onder nomen. Hier kan de strijd tengevolge van de geringe sterkte der Fransche garnizoenen gemakkelijker geVperd worden dan tegen de door Duitsch land verdedigde kusten in het Wes ten. Sedert 24 uur is het de Duit sche regeering bekend, dat ter uitbreiding van deze operaties de volgende aanval meet plaats vind/a op Corsica, met het doel dit eiland in bezit te nemen en op de kust van Zuid-Frankrijk. Onmiddellijk oprukken nood zakelijk. Onder deze omstandigheden heb ik moeten moeten besluiten de Duit sche weermacht te bevelen, onmid dellijk door het tot dusverre niet- bezette gebied naar de door de En- gelsch-Amerikaan sche landingstroe pen beoogde plaatsen op te rukken. De Duitsche weermacht komt derhalve niet als vijand van het Fransche volk en als vijand van de Fransche soldaten. Zij heeft niet de bedoeling in dit gebied te regeeren. Zij heeït slechts één doel: Iedere Amerikaansch-Engelsche landings poging in vereeniging met (haar bondgenoot af te slaan. Maarschalk Petain en zijn regee ring zijn volkomen vrij en kunnen hun verantwoordelijke plichten vervullen zooals vroeger. Ook staat van nu af aan niets meer in den weg aan een verwezenlijking van hun vroegerên wensch, zich naar Versailles te begeven en vandaar uit Frankrijk te regeeren. Opdracht aan de troepen. De Duitsche troepen hebben de opdracht, door hun (houding het Fransche volk het zoo weinig moge lijk moeilijk te maken. Moge het EYansche volk echter bedenken, dat het door de houding zijner regeering in 1939 het Duitsche volk in een har den -oorlog heeft gestort, die groot leed en veel zorg in honderdduizen den gezinnen heeft gebracht. Het is de wensch van de Duitsche regeering en haar soldaten, niet al leen, waar het maar even mogelijk is, tezamen met de leden der Fran sche weermacht de Fransche grenzen te beschermen, maar vooral ook er toe bij te dragen, dat de Afrikaan- sche bezittingen der Europeesche volken in de toekomst voor roof overvallen gespaard blijven. Alleen daar, waar een blind fanatisme of waar door betaalde Engelsche agen ten tegen den opmarsch van onze afdeelingen tegenstand zou worden geboden, zullen de wapenen de be slissing afdwingen. Overigens zullen zeker tal rijke Franschen den begrijpe- lijken wensch koesteren, van de bezetting verlost te worden. Maar zij allen kunnen er van overfcfgd zijn, dat ook de Duit sche soldaat liever in zijn vader land bij vrouw en kind of in het ouderlijke huis zou willen leven en vreedzaam \yerken. Hoe sneller dan ook de mo gendheid wordt neergeslagen, die sedert 380 jaar in Europa staat tegen staat opzet en die ook Frankrijk in het verleden zoo vaak heeft beroofd en thans weer bezig is te berooven, des te eerder zullen de wenschen der bezette Fransche landen en van de bezettende Duitsche soldaten gezamenlijk in vervulling gaan. 'Alle bijzondere aangelegenhe den zullen in overleg met de Fransche autoriteiten geregeld en opgelost worden. Bioscopen. - Harmonie-Theater, 7.30 uur, hoofd nummer Watt en V, Watt als circus- gastên (kom.) Alle leeftijden. Donderdagavond geen voorstelling. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een schoonzoon te veel (kom.) 18 jaar. i Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Strodper (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Onder gele Vlag (rom.- sens.) 18 jaar. Donderdag 12 November. 7.30 uur, Harmonie, Frans Mikkenle's muzikale revue 1942 Ernst van 't Hoff. 8 uur, zaal Schuyt te Koedijk, .ver gadering v. h. Arbeidsfront. Geen persoonsbewijs bij U? Dat is ,,'pijn'Mijk I Tegen deze soort pijn helpt Aspirin niet. Maar wèl helpt Aspirin onovertroffen bij hoofdpijn, griep, verkoudheid en rheumati- sche pijnen. 1 Buisje 20 tabletten 50 ct. Zakje 2 tabletten 6 ct. EEN „BERICHIE". Zaterdagavond, toen de na een heelen dag langzaam uit een dikke grijze lucht nëerdruilende regen „ondoordringbaar" was, zou de hulpbesteller der posterijen S. Z. te Heerhugowaard nog even een „be- richie" wegbrengen. Nabij garage de Gfoot, aan het eind van het ge dempte gedeelte Middenweg geko men, meende hij „voor de. veilig heid" wat meer links te moeten houden. Eilacie. Zonder dat hij het bemerkt had, bevond hij zich reeds op het linker gedeelte van den weg, zoodat zijn manoeuvre ten gevolge had, dat hij met rijwiel en al hals over kop voor de woning van den Hartigh in de daar diepe en breedé wegsloot tuimelde. Met den schrik en een nat pak kwam Simon er af. LANGEDIJK. De dag der politie. - 14 Novem ber is de dag der politie. Op dien dag worden sportieve bijeenkomsten in den lande georganiseerd voor en door de politie en wordt op velerlei andere wijze gedemonstreerd dat ook de mannen der wet in hun uni formen deel uitmaken van ons „volk en daarop ook aanspraak maken. Een der uitingen van deze demon stratie komt a.s. Zaterdag voor den dag in den vorm van het deelnenjen door de politie aan de speldjescol lecte voor Winterhulp., Onze politiemannen van den Lan- gedijk doen ook mee en hebben en kele wijken voor hun rekening ge nomen. Zeer zeker zal de bevolking de beteekenis van dezen dag ver staan en bij het koopen van „een Winterhulp-speldje (het zijn dit maal kleederdrachtspeldjes) een flinke gave in de Winterhulpbus deponeeren. Dit is de duidelijkste manier om uiting te ggven aan zijn houding jegens het pdÏÏtiecorps. GESLAAGD. ■Onze stadgenoote mej. S. Mulder slkagde te tien Haag voor het exa men burgerlijke stand van het In stituut Laurillard. VOOR DE RADIO. Ds. J. J. Ruys alhier hoopt a.s. Vrijdag om 2 uur voor den zender Hilversum II te spreken tot Het houden Van een dankstond voor het gewas. (Vervolg van pagina 1.) Ik heb de eer u, mijnheer de Maarschalk, onder deze omstan digheden tot mijn leedwezen te moeten mededeelen, dat ik tot afweer van het ons dreigende gevaar mij gedwongen heb gezien in, overeenstemming met de Italiaansche regeering mijn troe pen bevel te geven langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middallantische zeekust ie be zetten en ten tweede deel te nemen aan de bescherming van, Corsica tegen den dreigenden aanval der Amerikaansch-Engel sche strijdkrachten. Waarom de Führer tot dezen stap werd gedwongen. Ik ben tot dezen stap vooral ge dwongen geworden door de houding van een Franschen generaal, die tij dens zijn krijgsgevangenschap een ziekte simuleerde en om die reden dank zij de hem verleende facilitei ten, er in slaagde te ontvluchten en die,- in strijd met de mij gegeven «Cërzekering, dat hij op eerewoord tegenover mijnheer de maar schalk, gebonden was in dienst van de Angelsaksische invasiemogend- heden, thans wederom niet alleen /tegen Duitschland, maar zelfs tegen zijn eigen land besloten heeft te strijden. Niet tegen weermacht of of bestuur gericht. Ik mag IJ derhalve te dezer plaat se mededeelen, mijnheer 4de maar schalk, dat het optreden der Duit sche troepen niet gericht _s tegen U als hoofd van den staat en eerbied waardig aanvoerder van dappere Fransche soldaten uit den wereld oorlog of tegen de FranSche regee ring, evenmin 'tegen al die Fran schen, die den vrede wenschen en die het vooral willen vermijden, dat hun eigen schoone land nog maals oorlogstoorieel wordt. Ik zou IJ in dezen zin ook willen verzekeren, dat het binnenrukken der verbonden troepen in Frankrijk niet gericht is tegen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op'een goeden dag tezamen met haar Europa en het aan Europa behoorende Afrikaansche bezit te verdedigen tegenover de Angelsaksische rooverscoalitïc. Ten slotte zal dit binnenrukken niet gericht zijn tegen het Fransche bestuur, waarvan ik hoop, dat het zijn taak,1 zoo als tot dusverre zal vervullen, want het eenige doel van ons optreden is slechts te verhinderen, dat zich de Noord- Afrikaansche toestanden plotseling ook zouden herhalen aan de Zuid-Fransche kust. Ik voel mij voor mijn volk en in breederen zin voor geheel Europa er vkior verantwoordelijk daartegen voorzorgen te treffen, want hot op gaan van dit vasteland in een nieu wen oorlog zou slechts kunnen lei den tot de vernietiging van alle Europeesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuur. Slechts een tijdelijke maat regel. Ik zou u daarbij nog de verzeke ring willen geven, mijnheer de maarschalk, dat ik, op hetzelfde oogenblik, dat de toestand in de Middellandsche Zee zoozeer verbe terd is, dat van e-~n in gevaar komen der in het wapenstilstandsverdrag vastgelegde belangen van Duitsch land niet meer kan .worden gespro ken, vastbesloten ben mijn troepen terstond terug te brengen achter de oude-demarcatielijn. Evenzeer zou ik u, mijnheer de maarschalk, tenslot te nog willen verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu af aan in geheel Frankrijk vrij en ongehinderd kunt bewegen, want ik heb mij in dertijd tegen de verplaatsing der re- geering naar Versailles alleen uitge sproken omdat ik vreesde, dat dan door de vijandelijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij, mijnheer,d'e maarschalk, en uwe regeering van uw vrijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstandighe den niet meer in staat waart uwe zaken te behartigen. Zetel der Fransche regeering kan verplaatst worden. Nadat nu door de boven geschil derde omstandigheden Duitschland er; Italië gedwongen zijn ter bescher ming van de door de wapenstil standsverdragen vastgelegde belan gen op te treden tegen de dreigende Engelsch-Amerikaansche invasie en daarmede ook dé grenzen van het overige1 Frankrijk te -bezetten, ver valt deze reden voor het blijven van de Fransche regeering in Vichy. Ik zöh derhalve va dit oogenblik gebruik willen maken om u m-e-de- deeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbe houd. Ik kan begrijpen hoe zwaar U, mijnheer de maarschalk, het lot van Uw land treft, - slechts mag ik U verzoeken te denken aan hét lot van mijn eigen volk, dat sedert ja ren een het zonder zijn schuld op gedrongen oorlog heeft te vo.eren en ook thans slechts zonder den drang der hardste noodzakelijkheid de, bo ven medegedeelde beslissing heeft moeten nemen. Hoop op toenadering. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw bloedvergieten tusschen Frankrijk en Duitschland, maar dat- integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten het continent een toe nadering tusschen de Europeesche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vastbe sloten om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zijde met de Fransche sol daten de grenzen van hern land en daarmede ook de grenzen van d'e Europeesche cultuur en beschaving te verdedigen. Wat de Duitsche troepen «kunnen doen om dit doel doori 'hun houding en standpunt jegens het Fransche volk en zijn sol daten te dienen, zal geschieden. Ik zou U echter, mijnheer de maar schalk, nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk. stelt, wat in staat is om spanningen uit den weg, tè ruimen en een yerloop zonder wrijving van dezen stap, die "ook in het belang van Frank rijk noodzakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geef aan mijn oprechten eerbied blijf ik, mijnheel de maarschalk, Uw toegewijde ADOLK HITLER. NED. ARBEIDSFRONT. Abusievelijk werd in het verslag van de vergadering te Bergen de heer Beumer als plaatselijk bureau leider betiteld. De heer Beumer is organisatieleider. Plaatselijk bureau- leider is de heer A. Bakker. HERBENOEMD. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zaken is J. de Boer, met ingang van 15 November 1942, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Assendelft benoemd. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zaken is G. D. Re- horst, met ingang van 15 November 194-2, opnieuw tot burgemeester van degemeente Callantsoog benoemd. Op Zondag 8 Nov. zijn in Ratin gen bij Dusseldorf de eerste Neder- landsche jongens, in Duitschland wonende, tot lid van den Nationalen Jeugdstorm geïnstalleerd, meldt de persdienst van de N.S.B. Onder groote belangstelling van Duitsche en Nederlandsche zijde vond de installatie plaats in het stadion van Ratingen. De Hitler- jugend was met gropte vertegen woordiging en een fanfare-orkest aanwezig. De burgemeester van Ra tingen, de Kreisleiter der N.S.D.A. P., de Bannführer en de Gebiets- madelführerin van de H.J. en de Heerenbanl. der W.A., Damhof, ge ven van hun belangstelling blijk. De Duitsche en Nederlandsche vlaggen waren geheschen en op het midden- terfein wapperde de jeugdstormvlag. Na de melding sprak de stafleider een belangwekkende rede uit. „Als Nederlandsche jeugd in Duitschland hebben jullie een grooten plicht en verantwoorde lijkheid. Vele honderden Neder landsche arbeiders werken op het oogenblik in Duitschland en velen van hen doen den naam van Ne derland alles behalve eer aan. Wij, jeugdstormers, moeten er daarom voor zorgen, niet met hen over een kam geschoren te worden. Wij moeten het voorbeeld zijn van beleden nationaal-socialisme van goede Nederlanders, opdat dé naam van ons land niet alleen ge handhaafd blijft, maar nog beter wordt. Elke Nederlandsche jongen en ieder Nederlandsch meisje, dat van goeden wil is, zullen wij in onze gelederen opnemen". Hierna ging de stafleider over tot het afnemen van de gelofte. Krach tig klonk het uit de rijen van de opgestelde stormers: „Ik, stormer, beloof, dat ik eerlijk, moedig en trouw, in godsvertrouwen alles zal geven voor het vaderland". Vervolgens reikte Opperbanheer Quispel aan den gewestleider van West-Duitsehland, Opperhopman H. E. R. H. Kommer, een eigen vendel- vlag uit: Na het zingen van de nationale liederen werd de middag besloten met een marsch door Ratingen, waaraan ook het fanfareorkest van de H.J. deelnam en welke marsch groote belangstelling ondervond van de zijde der Duitsche bevolking. Deze week blijven de jongens nog in de. jeugdherberg bij elkaar, om dan de opgedane indrukken uit te dragen in de verschillende afdeelin- gc i van dit jongste gewest van den jeugdstorm. ALKMAAR. GEBOREN: Karin M. A., d. van Hen- drikus F. Vléugel en A. M. van Son. GETROUWD': Johannes Schneider en Johanna van Wanrooy. Dirk Mole naar en Pieternella Keijzer. OVERLEDEN: IJtje van der Wal, wed. van H. J. Kreekel, 87 jaar. KLEEDING VOOR KINDEREN. Het burgerlijk armbestuur te Ber gen N.-H. is erin geslaagd om een belangrijke hoeveelheid kinderklee- ding te koopen tegen lagen prijs en halve puntenwaarde ten opzichte van de distributie van textielgoe- deren. Genoed armbestuur wil 'deze goe deren in overeenstemming met daar toe geldende voorwaarden van het bureau Distex te den Haag ter be schikking stellen van onvermogen de en minderdraagkrachtige gezin nen in de gemeente Bergen N.-H. De voorraad goederen bestaat uit meis- jesmahtels maten 30-32 en kinder manteltjes benevens jongenspakjes tot den leeftijd van 12-13 jaar. Ook zijn aanwezig lumberjacks voor meisjes tot 14 jaar en opknooppak- jes voor kinderen van 2-5 jaar. De goederen zijn gemaakt uit stof van gedragen kleeding welke chemisch is gereinigd en zoo noodig opnieuw geverfd. De kleeding j:s dus gemaakt uit stof van de oude samenstelling en bestaat uit'vlotte modellen. De kleeding is ondergebracht in het gém. bureau voor sociale zaken, Karei de Grootelaan 15. Nader zal 'nog worden bekend gemaakt op welke dagen -en uren men zich aan genoemd adres kan vervoegen ter bekoming van bovenvermelde klee- dingstukken. De voorzifter en secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk armbestuur resp. de heer L. den Das, Oude Bergerweg 9 en de heer C. Zwakman, Dorpsstraat 62 zijn gaar ne bereid inlichtingen te verstrek ken. SCHO'ENENBEURS. De schoenenbeurs, waarover wij kort geleden het een en ander schre ven, mag zich in een buitengewone belangstelling verheugen. Echter het aantal personen, dat geholpen zou kunnen worden, is nog voor een aanmerkelijke urt- breiding vatbaar, indien men maar afsjta-nd zou' willen doen van de schoenen, die men wèl naar de schoe nenbeurs medeneemt, doch eerst bij gebleken aanwezigheid van een an der geschikt paar ter ruiling wénscht af te staan. Men moet toch begrij pen, dat, indien 'n ieder de meege brachte schoenen in zijn bezit houdt, het bijna ondoenlijk is, een vlot ver loop van den schoenenruil te doen .plaats vinden. Men wordt dus dringend verzocht, de meegebrachte schoenen af te g e v e n, en desnoods een week te wachten, of dan het gewenschte paar aanwezig is. Gevechten op diverse plaatsen. De berichten over de gevechten in Marokko en Algiers zijn nog vrij verward en spreken elkaar dikwijls tegen. Op 10 November werd gemeld, dat bij Agadir en Mogador geen Ameri kaansche landingsoperaties zijn uit gevoerd. Den dag te voren zijn; naar Havas- Ofi meldt, 6 troepentransportsche pen de haven van Algiers binnenge- loopen, terwijl tegelijkertijd de Duit sche bommenwerpers hevige aanval len deden op de haven, de voor an ker liggende schepen en op een transportschip, dat troepen aan'land zette. Om half een in den middag was volgens de Fransche radio de stad Oran nog in Fransche handen. De Franschen hadden de haven ver sperd en konden het Zuiden vap de stad bevrijden. Later werd gemeld, dat de gevechten in en om Oran met nieuwe hevigheid ontbrand zijn en '..wapenstilstandsonderhandelingen door de onaannemelijkheid der Ame rikaansche en Engelsche voorwaar den mislukt zouden zijn. Amerikaansche troepen zouden Dinsdagmorgen kans gezien hebben met een aanzienlijke troepenmacht Oran binnen te dringen en de stad te bezetten. In Marokko zouden Amerik. troe pen zich hebben meester gemaakt van de inheemsche wijk van Mehdia. Daarbij wordt weer gemeld, dat, in strijd met vroegere berichten, in Mogador en Agadir geen landingen plaats vonden. In Casablanca' is een vijandelijke colonne, die uit de richting Fedala kwam, door artillerievuur opgehou den. De Amerikanen nafnen. de stad hevig onder vuur. De Fransche resident-generaal meldde, dat nog geen operaties ten O. van de baai van Algiers zijn ge schied, maar' dat aan dit deel der Algerijnsche kust volkomen rust heers cht. In de nabijheid van Port Lyautey zijn zware gevechten ontstaan. Daar, bij Fedala en Iufi wordgn de Ameri kanen in bedwang gehouden. In Algerië marcheert eeh Ame rikaansche colonne in -de richting Boesaad. De Fransche troepen in het binnenland treffen voorbereidingen voor den tegenstand. In de buurt van Blida en Kolea houden zij nog stand. Verbreking der betrekkingen. Gemeld wordt, dat Mexico, Cana da en Haïti de betrekkingen met Frankrijk verbroken hebben. De Fransche ambassadeur in de Ver. Staten diende een laatste pro test in, bracht een bezoek aan Huil en Sumner Welles en pakte zijij koffers. Darlan gast van een Ameri z kaanschen generaal. Men terbaast zich in Frankrijk over de Houding van generaal Gi- raud en admiraal Darlan. De eerste zou sedert zijn ontsnap ping uit de Duitsche krijgsgevan genschap kennelijk de leiding op zich nemen van den Gaullistisch en opstand in Afrika en. men weet niet of hij zich al dan niet in Algiers be vindt. Admiraal Darlan was ''direct naar Algiers vertrokken om daar het op perbevel der Fransche strijdkrach ten op zich te nemen. Men be schouwde hem als den specialen af gezant van Pétain, maar al spoedig seinde hij, dat hij en. generaal Juin zich in een hopelooze positie bevon den en moesten rekenen op gevan genneming, waarna het generaal Juin gelukte de stad tijdig te verla ten. Van Darlan ontbreekt daarna elk spoor en naar men zegt vertoeft biij als gast van een Amerikaanschén generaal in Algiers. Pétain heeft daarom, bekend ge- Is admiraal Darlan naar den vijand overgeloopen maakt, dat hij thans het opperbevel over alle legeronderdeelen op zich neemt. Admiraal Darlan moet. ge acht worden van zijn post tezijn ontheven. In kringen te Vichy steekt ipen zijn afwijzend oordeel over de hou ding van,Darlan niet onder stoelen en banken. Darlan, zoo zegt men, heeft de Noord-Afrikaansche kwes tie tot een persoonlijke aangelegen heid gemaakt en gebruikt om een sinds lang gekoesterde wraak te ne men. Blijkbaar heeft hij de misluk king van zijn politiek niet kunnen verkroppen en het Laval niet kun nen vergeven, dat hij in April van dit jaar door diens tusschenkomst ten val gebracht werd- Alle Fransche ministers hebben Pétain de Verzekering van hun ver trouwen en loyauteit gegeven. Verscheidene Fransche dagbladen wijzen op den volksplicht thans ach ter den maarschalk te staan. Dit jaar geen tweede front in Europa. Volgens een extra-bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Wasning- ton heeft president Roosevelt Dins dag verklaard, dat Churchill en hij besloten hebben, dat een tweede front in Europa vóór het volgend jaar niet uitvoerbaar is. Admiraal Wooward heeft ver klaard, dat het front in Noord-Afrika het equivalent vormt vcor het twee de front. Waarom de landingven in Afrika? De Amerikaansche voorzitter van de senaatscommissie voor Buiten- landsche Zaken Connally heeft een verklaring afgelegd over de redenen der landingspogingen in Afrika. Volgens Connally streven de Ver. Staten drie doelstellingen na: ten eerste Amerikaansche troepen ter ondersteuning van de Britten tegen Rommel in een strategische positie te brengen. Ten tweede steunpunten op te richten voor de hulp aan de Sovjet-Unie en ten derde een basis voor acties via de Middellandsche Zee tegen Italië op te richten. De B.Z. am Mittag merkt hierover op, dat met deze verklaringen de be wering van Roosevelt weerlegd wordt, dat hij slechts invasieplan nen van de spil heeft moeten voor- komeij. Roosevelt over de landing en liet tweede front. President Roosevelt heeft gisteren nog verklaard, dat de bijzonderheden van het offensief in Afrika in Juli waren uitgewerkt. De plannen voor de actie waren tusschen hem en Churchill ongeveer twee weken na Pearl Harbour besproken, toen Churchill zich in de Ver. Staten be vond. Tijdens het bezoek van Chur chill aan Moskou is het offensief ook met Stalin besproken. Met Churchill en den gecombi- neerden generalen staf is de moge lij; '..eid besproken van een uitge- breiden frontalen aanval over 't Ka naai in verband met de kwestie der toereikende verzorging en aanvoer van troepen, munitie, schepten,en andere Hulpmiddelen. Hoe nauwkeu riger men zich met deze kwestie be zig hield, des te duidelijker werd het, dat een dergelijk offensief niet in het jaar 1942 zou kunnen worden uitgevoerd. Vervolgens bestempelde Roosevelt het offensief in Noord-Afrika als ..tweede front". Omtrent het bezoek, dat Molotóf destijds aan Amerika gebracht heeft, zeide Roosevelt: Men kan aannemen, dat de bondgenooten inzake de besluiten en acties om ad vies gevraagd zijn. Voorts verklaar de Roosevelt, nog geen antwoord ontvangen te hebben, voor zoover hij wist, op zijn boodschap inzake den doortocht van Amerikaansche troepen door het gebied van Tunis. Ook over Darlan zeide hij geen be richten ontvangen' te hebben. Italiaansch legerberichi. ROME, 10 Nov. - (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Egypte werd in hevige ge vechten stand gehouden tegen den vijandelijken druk op de Italiaansche en Duitsche afdee lingen, die bezig zijn met het be trekken van nieuwe stellingen. Bij luchtgevechten werden door Duitsche jagers vijf Engelsche vliegtuigen neergeschoten. In het Westen der Middellandsche £ee werden de aanvallen van de luchtmacht der spil op de Engelsch- Amerikaansche vlootstrijdkrachten met succes voortgezet. In den afgelo'open nacht hebben, vijandelijke vliegtuigen brisant- en brandbommen laten allen in de omgeving van Caglir ri, waar eenige schade ontstond in de woonwijk van Uta. Er is een doode en zes personen werden gewond. in Duitschland. BERLIJN, 10 Nov. - (D.N.B.) Naar in de Duitsche Staatscourant offi cieel wordt medegedeeld, zullen in Duitschland met Kerstmis, behalve de gewone levensmiddelen, extra rantsoenen verstrekt worden. Gewone verbruikers krijgen een pond tarwemeel, 200 gram vleesch, een kwart pond boter, 6?.5 gram kaas, een half pond suiker, elk een kwart pond peulvruchten en suiker waren, alsmedè vijftig gram koffie- bqonen en een halve flesch brande wijn. Kinderen en jeugdige personen ontvangen, omdat zij geen koffie en brandewijn krijgen, een half pond suikerwaren. Bovendien worden aan alle ver bruikers vier tot zes eieren als bui tengewoon rantóoen verstrekt. Ar beiders, die zwaar en zeer zwaar werk verrichten, ontvangen- boven dien nog buitehgewone rantsoenen wijn en brandewijn. Hoofdredacteur: A. R Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N Adema, Alkmaar. Binnenlanfl, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2