Spoorwegdiefstallen te Alkmaar berecht. Socialisme. Oude bouwwerken hersteld. Drie dieven stalen honderden pakjes ^cigaretten. Zijn vriend uit de cel gehaald. Jarenlang rheumatiek en ischias. HET OVERMAKEN VAN GELD DOOfl NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND De hooikist is uw spaarpot. ^1V Mevrouw Kröfler over frontzorg. DAMRUBRIEK. A rr.-Rechtbank. Eischen van 1 jaar en 3 maanden tot lVs jaar. Alkmaar, Dinsdagmorgen. In den voorzomer van dit jaar kregen de klanten van Alkmaar- sclie sigarenwinkels meerdere malen te hooren, dat de winkel uitverkocht was, omdatde zendingen sigaren, tabak of cigaretten onderweg gestolen zouden zijn. Waar toen al spoedig vermoed werd, dat deze pakken rook artikelen op het station in Alk maar verdwenen, werd een mi nutieus onderzoek ingesteld, dat echter voorloopig geen re sultaat opleverde. Totdat een toeval de politie te hulp kwam; aan een vertegen woordiger van een tabaksgrossier werden op zekeren dag cigaret ten aangeboden in den z.g. zwarten handel en toen bleek, dat de partij, welke aangeboden werd, een partij was, die zijn firma als gestolen had aange geven. Onmiddellijk werd toen een on derzoek ingesteld en weldra kon de politie de drie vermoedelijke da ders arresteeren. Het waren drie Alkmaarsche ingezetenen, die als los-arbeidcr bij de Ned. Spoorwegen werkzaam waren. Alle drie legden een volledige bekentenis af en ston den hedenmorgen terecht voor de meervoudige strafkamer te Alkmaar. De drie verdachten hadden ij de spoorwegen o.m. tot taak, om col lis van de eene wagon naar de an dere te brengen of wagons te lossen en de goederen te deponeeren in de goederenloods. Het bleek nu, dat op zekeren dag een van hen -niet minder dan 400 pakjes cigaretten uit de goede renloods had weggenomen, deze aan zijn.» cqmpagnon had overhandigd, die ze in een zak stopte, waarna de eerste ze weer meegenomen had naar zijja woning. De tweede haalde ze daar in den loop van den dag weer op en verkocht ze a 1.75 per pakje aan eën kapper, die op zijn beurt'de pakjes weer verkocht met een dubbeltje winst. Deze kapper wist evenwel niet, dat de cigaretten van diefstal afkomstig waren. De zaak liep zoo goed en de ver diensten waren zoo hoog, dat een week later op dezelfde wijze nog maals 800 pakjes cigaretten uit de goederenloods verdwenen en ook aan den kapper verkocht werden tegen denzelfden prijs. De twee die ven hadden echter nu een derde collega mede in den arm genomen, die ook zorgde, dat eenige pakken cigaretten uit" de goederenloods ver dwenen in het huis van den twee den verdachte. Zooals gezegd, kwam de zaak uit, omdat een gedeelte van de tweede partij werd aangeboden aan iemand, die spoedig na de transactie Ont dekte, dat de cigaretten van dief stal afkomstig waren. Verdachten bekenden allen. De eerste, A. D., had de eerste partij verkocht voor 700 gulden en de tweede voor 1400 gulden. Het geld had A. D. gedeeld met zijn twee collega's, H. v. D. en M. S. Van D. ontving in totaal ongeveer 600 gul den en S. ruim 370 gulden. Het ove rige geld behield D., die dus aan de buit ruim 1000 gulden verdiende. Bij de huiszoeking werden bij alle drie flinke bedragen in beslag ge nomen en deze bedragen waren bij D. en v. D. zoo groot, dat het^ver moeden rees, dat de beide heeren, een uitgebreid^n zwarten handel hadden. De Offiicer hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij er op -frees, dat spo.orwegdiefstallen tot de aller ergste misdrijven behooren en dat de strgffen daarom zeer zwaar moe ten zijn. Aan het slot van zijn be toog vroeg hij voor D. en van D. elk een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden en voor S. een gevangenis straf van 1 jaar en 3 maanden. De drie verdedigers, mrs. Wijnne, Schuurman en Sluis, bepleitten alle drie clementie. UITSPRAKEN. 1» T. M., Alkmaar, diefstal, 1 jaar en' 3 maanden; H. D., diefstal, 2 jaar; M. Z., diefstal, 1 jaar; A. H., diefstal, 4 maanden; J. P., diefstal, 2 maan den met aftrek van 2 maanden voorarrest; G. C. T., diefstal, 1 )4 jaar; P. KI., verduistering, 150 of 30 dagen. PotUierechter. Ruzie-minnende Oterleekers Dit is het vervolgverhaal van de ruzie-minnende Oterleekers, die op de kermis in Rustenburg de rust van het rustige Rustenburg danig verstoorden. U kent allemaal het verhaal: in café Kok in Rustenburg is op een der ker misavonden de boel fout geloopen, zoo dat de politie met klewang en gummi stok tusschenbeide moest komen. Er vloeide toen bloed en helaas viel er een doodelijk ongeluk te betreuren U herinnert zich vermoedelijk ook nog, dat eenige weken geleden een der vechtjassen voor den politierechter te recht stond: hij zou den gemeenteveld wachter irf den rug hebben aangevallen en dezen in de rechtmatige uitoefening van zijn b.eroep ernstig hebben ge dwarsboomd. Thans bleek, dat niet deze vechtjas alleen den veldwachter heeft lastig ge vallen, maar dat zijn broer hetzelfde heeft gedaan. Althans, Maandagmiddag stond P. K. terecht voor den politie rechter en hij werd er van beschuldigd, den gemeenteveldwachter naar de keel te hebben gegrepen, zoodat deze een pijnlijk gevoel kreeg en zich min of meer bedreigd gevoelde. Piet zelf vertelde uitvoerig, wat hij gedaan had. Met de vechtpartij had hij niets te maken, maar toen hij zag, dat de veldwachter zijn broer had afge droogd, ging hij naar dezen dienaar der orde en hield hem tegen. Dat was alles. Maar de veldwachter vertelde de zaak iets anders, waarbij bleek, dat Piet door het dolle heen was en in zijn drift woorden zei, die een bedreiging inhielden. Piet was inderdaad door het dolle heen, maar dat was geen wonder: eerst was zijn broer flink toegetakeld en daarna had hij zelf een 6 c.M. diepe wonde in zijn rug gekregen, zoodat „het bloed hem in de schoenen stond". En blijf dan maar kalm. N 125 gulden vroeg de officier, waarna mr. Buiskool een lang betoog hield en meende, dat Piet moest worden vrijge sproken. Het gevolg van dit pleidooi was, dat zich tusschen den officier, den politierechter en den raadsman een geanimeerd debat'ontwikkelde en dat mr. Krabbe tenslotte besloot, om over een week schriftelijk uitspraak te doen! De vlugste betaalt het gelag. Ja, ik heb hem geslagen, maar om me te verweren. En nou sta ik hier op dé mat! En waarom? Omdat ik de vlugste van ons tweeën was en al zijn slagen en schoppen ontweek. Maar hij begon en dus moest hij eigenlijk de boete hebben, die ik nu krijg. Of had ik eerst moeten wachten, tot ik 'zelf een stomp kreeg? Ziedaar in het kort de verdediging, van den Uitgeester boerenknecht M. M., die een conflict had gehad met zijn buurman. Die buurman ïiep over het erf van M.'s baas en dat mocht niet. En toen de knecht hem tegen wilde houden, probeerde die. buurman hem te schoppen. Het verhoor duurde heel lang en het bleek wel, dat beide Uitgeesters het nog lang niet goed met elkaar kunnen vinden, zoodat een nieuw conflict zeker niet tot de onmogelijkheden be hoort. Enfin, .de knecht hoorde 40 gulden boete tegen zich eisch.en en zeide toen, dat hij met een en ander niet accoord kon gaan. Zoodat waar ook het von nis 40 gulden luidde hij vermoedelijk hooger beroep aanteekent. Heel leelijke woorden gebruikt. De 73-jarige gepensibnneerde A. A. W. uit Heiloo, Amsterdammer van ge boorte, wat niet twijfelachtig was, toen bij het woord kreeg!, had zijn lichtje uitgescholden voorenfin, dergelijke uitdrukkingen zégt men niet en drukt uieh not veel minder af in een krant. Maar 't was „niet mooi meer". Dat nichtje stond op een morgen in Augustus te praten met haar buur vrouw, toen Oom voorbij liep, even daarna weer terug kwam en toen de deur in wilde van de woning van nicht lief. Maar die deur was op slot, zoodat Oom er een paar keer tegen aan schopte en meteen zijn nichtje uitschold. Die' voelde zich, vreeselijk beleedigd en deed aangifte. Jawel, meneer, de rechter, zei Oom, maar om het nou maar es goed te zegge, die buurvrouw van d'r, zie je, die ge tuige daar, die heeft het op een preces angestuurd, want die wilde wel es wete, wat of er waar was van main woorde. En ze doch, dat ik voor de rechtbank dat wel es zou zegge. Nou ën om het dan maar es te zegge, dat nichie, nou dat is geen beste, dat is.... Toen werd zijn rede onderbroken door den politierechter en even later hoorde hij 15 gulden tegen zich eischen. 10 gulden was het vonnis, waarna twee giechelende dames en een grom mende grijsaard de deur verlieten. Een zoen en een handdruk. Annegien K. uit Wieringen was boos geworden op haar buurvrouw, want die had veel bombarie gemaakt over het feit, dat Annegien een Duitsch militair een handdruk en een zoen had gegeven! Dai: had dij buurvrouw gezien en ze had het" dringend noodzakelijk gevon den, om dat 's avonds aan een andere buurvrouw te vertellen. Annegien was er kwaad om en vroeg den volgenden morgen rekenschap. Maar Geertje, de buurvrouw, werd toen ook kwaad en de beide^ dames hebben elkaar eens flink de waarheid gezegd en elkaar gestompt, geschopt en gesla gen. Echt dameswerk dus! Annegien was er. mee begonnen. Dat gaf ze toe bij den politierechter, maar feitelijk had volgens haar Geertje veel meer schuld. Die werd immers zoo wild, dat Annegien zich terdege moest ver weren om er ponder kleerscheuren af te komen. Die verdediging komt haar nu op een tientje te staan; dat was n.l. het vonnis, dat mr.. Krabbe uitsprak, nadat de offi cier 15 gulden had gevraagd. Winkeldievegge op de mat. Een vrouwtje uit Grootschermer, ge naamd H. -J. K. L., kon de verleiding niet weerstaan om toen ze bij V. D. was om te winkelen, een paar keer stiekum wat weg te nemen uit de kas sen of van de vitrines. Zoo verdwtenen eens een zomermanteltje en een rokje in haar tasch, terwijl veertien dagen later een paar damesschoenen stilletjes naar Grootschermer werden getranspor teerd. De winkeldievegge werd v echter ge snapt en moest zich nu verantwoorden. Ze bekende, had heel veel spijt van het gebeurde en kon eigenlijk geen goede verklaring geven, waarom ze deze dief stallen gepleegd had. Want bepaald arm was ze niet.... Men weet, dat de Alkmaarsche recht bank geen pardon kent met winkel dieven en zoo werd ook hier een gevoe lige straf uitgedeeld: 100 gulden of 30 dagen luidden eisch en vonnis. Vertegenwoordiger drong het politie-bureau binnen. Op 11 Mei van het vorig jaar was te Weert een zekere S. op het politie bureau ingesloten, daar hij weigerde zijn persoonsbewijs te laten zien. Zijn vriend, die, evenals de ar restant, nogal wat had gedronken, haalde toen het stoute stukje uit, het politiebureau binnenste sluipen, de deur van de cel waarin S. zat te for- ceereri en den arrestant ~m vrijheid te stellen. Uiteraard bleef deze daad niet on gestraft en de rechtbank te Roer- Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D schrijft, dd. 27-}-'40.' „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele ^verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. f Trinaral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam AMSTERDAM, 10 Nov. - De cen trale persdienst van het Nederland- sche Arbeidsfront schrijft ons: Helaas komt het nog al eens vöor dat vrouwen van in het bui tenland werkzame arbeiders niet regelmatig of heelemaal geen geld overgestuurd krijgen. In deze ge vallen wordt door het gemeente lijke bureau voor sociale zaken te Amsterdam steun in natura ver strekt. Deze maatregel is echter niet gewenscht en bovendien over bodig, daar iedere in Duitschland werkzame arbeider, die zijn on derhoudsverplichtingen niet na komt, bij gerechtelijk vonnis tot nakoming van zijn verplichtingen kan worden gedwongen. Op aandringen van het Neder- landsche Arbeidsfront zal in deze gevallen thans eën anderen weg be wandeld worden. Vrouwen, wier echtgenooten niet aan hun verplich tingen voldoen, wordt aangeraden zich met het Nederlandsche Arbeids front in verbinding te stellen. Het Arbeidsfront zal dan trachten langs minnelijken weg den man tot nale ving zijner verplichtingen te bren gen. Lukt dit binnen zes weken niet, dan wordt door het gemeentelijk bureau voor sociale zaken een von nis aangevraagd. Hangende de maat regelen van het Arbeidsfront en de procedure zal aan de betreffende vrouwen steun in contanten als voorschot worden verstrekt. Vrouwen, die in bovenbedoelden toestand verkeeren, worcit dus drin gend aangeraden zich ten spoedigste met het Nederlandsche Arbeidsfront inr verbinding te stellen, daar zij, wanneer zij zulks nalaten, slechts steun in nature zullen blijven ont vangen. 's-GRAVENHAGE; 6 Nov. - Be- zuinigftxg op gas en electriciteit bij het kokén is even noodzakelijk, als besparing op het verbruik van ko len. Dit wil zeggen, dat elke huis vrouw met overleg dient te werk te gaan, zoowel in de kamer als in de keuken. Onwillekeurig gaan bij velen de gedachten terug naar de vorige mobilisatieperiode en er zweeft hun een hooikist Voor oogen, waarvan zij de kwaliteiten in alle opzichten hadden leeren waardee- ren, ook al mag gezegd worden, dat zij dikwijls vooral in klein be huisde gezinnen een „sta-in-de- weg" vormde. Het behoeft dan ook niet te vërwonderen, dat dit ge bruiksvoorwerp in den loop der jaren, toen de noodzakelijkheid ervan steeds minder werd, op den achtergrond is geraakt. Nu de uiterste zuinigheid echter wederom moet worden betracht, kan het wel haast niet anders of aan de hooikist wordt opnieuw de plaats ingeruimd, die haar toekomt. Dat wil zeggen: de verstandige huisvrouw doet zulks. In deze periode, waarin het ieders belang is zoo zuinig mogelijk' met gas en electriciteit om te gaan indien men geen gevaar wil loo- pen straks door afsnijding van den toevoer geheel „zondef' te zitten zal de hooikist een uitkomst betee- kenen. Dit geldt zeker voor degenen, die tot nog toe hebben verzuimd dit huishoudelijk voorwerp een eere plaats in de keuken te geven. Door haar echter elk uur te gebruiken voorkomt men overschrijding van het toegewezen rantsoen gas en electriciteit. Nuttigheid gaat in de zen tijd boven het gemak. Brengt dus voortaan het- eten slechts aan den kook,- om het daarna meteen* in. de hooikist te zetten. Breekt met de oude sleur en past U aan bij de eischen des tijds. Wikkelt, wanneer U de spijzen warm wilt houden, enkele' oude kranten om de pannen. Het is een eenvoudig, maar probaat middel. En wat meer zegt: het bespaart U het ongemak van een eventueele afsnijding van den toe voer. De bezuiniging op het verbruik van gas en electriciteit voor kook- doeleinden, voor verlichting en voor verwarming is een dringende nood zakelijkheid, waaraan geen enkele huisvrouw zich in haar eigen belang mag onttrekken. Juist daarom moét men de hooikist thans in éere hou den. Zij bespaart stroom en gas. 17.500 SIGARETTEN GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Breda een brutale in braak met diefstal gepleegd. Onbe kenden hebben zich namelijk door inklimming toegang weten te ver schaffen in het magazijn van de tabaksgrossierdérij E. op den Haag- dijk en daar 17.500 sigaretten'en een hoeveelheid shag gestolen. De siga retten waren verpakt in doosjes van 20 stuks. De inbraak en diefstal zijn Zondagmorgen ontdekt. Direct is de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Men speurt nog naar de da ders. Van de zeer oude typische houten watermolens „tjeskers" genaamd, in den Noord Westhoek van Overijsel is nog slechts een enkel exemplaar overge bleven, dat dezer dagen' tengevolge van een storm zijn wieken verloor. De molenmaker kwam er aan te pas, om de reparatiewerkzaamheden ter plaatse uit te voeren VNP-v. Buiten-Pax Holland m De waarschijnlijk uit de eerste helft der zeventiende eeuw .dateerende kerk van Joure, die enkele jaren geleden door brand ernstig werd beschadigd, wordt thans gerestau reerd. (Schimmelpenningh- Stuvel-Pax Holland m) BEZUINIGING IS ONVERMIJDELIJK. Controleert geregeld liet gas- en electriciteitsverbruik. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een noodzakelijke voorwaarde voor het gebruik ervan in het algemeen. Dat wil zeggen: als ge uw rantsoen over schrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van afsnij ding komt ,om den hoek kijken. Daaraan zal geen mensch zich wil len wagen. „Zonder licht" te zitten, is uiterst onaangenaam, maar „zon der gas" beteekent geen warm eten, geen warme dranken enz. Als uw woning met gas-of'electriciteit wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs betee- kenen, dat ge in de kou moet ver blijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezuinigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig overleg be hoedt dit geen onoverkomelijke be zwaren met zich te brengen. mond had den waaghate, den ver vertegenwoordiger P. Kn., gestraft met 3 wekën gevangenisstraf. Op 26 October heeft de vertegen woordiger, die voor dit vonnis in appèl was gegaan, terechtgestaan voor het Bossche Hof. De advocaat- generaal eischte toen 75 gld. -boete. Het Hof heeft in deze zaak gister morgen uitspraak gedaan en den man tot deze boete veroordeeld. „Controleert Uw gas- en elec triciteitsverbruik geregeld!" FRANKENDAAL GEEN OPENLUCHTTHEATER MEER. Blijkens een mededeeling in het Amsterdamsche gemeenteblad, zat eerlang het openluchttheater op Franjtendaal verdwijnen. Het houten kleedlokaal dat er staat, heeft nl. de begeerte opgewekt van de Ver. Hollandsch-Utrechtsch Veendistrict, die het wil laten die nen als tuinbouwvakschool voor groenteteelt op haar aam den Sloter- weg gelegeh proeftuin. De burge meester heeft, overwegende, dat handhaving van 't openluchttheater op Frankendaal niet noodig is, wijl het in de bedoeling ligt, in het bosch een openluchttheater te stichten, het verzoek der vereeniging ingewilligd. De kosten van overplaatsing, ge raamd op 1200, zal dé gemeente voor haar rekening nemen. Amster dam zal het dus voorloopig zonder openluchttheater moeten stellen. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING DOOD OP DEN WEG GEVONDEN. SAPPEMEER, 10 Nov. - Heden middag vonden voorbijgangers op den Winschoterweg het lijk van de 36-jarige huishoudster J. H. uit Sap- pemeer. Het slachtoffer is vermoe delijk, toen zij op de fiets reed, door een auto aangereden. Haar rijwiel werd langs den weg gevonden. Wie den status der wereld beziet, zooals deze vóór den- oorlog was en gedeeltelijk nog bestaat, zal zoo hij een rechtvaardig mensch is, die zich bij de vorming van zijn oordeel niet door incidenteele omstandighe den wil laten beïnvloeden moeten erkennen, dat deze verkeerd was. Het Engelsche wereldrijk im mers blijkt de onbetwistbare bezit ter te zijn van verreweg het mee- rendeel der natuurlijke aardsche welvaartsbronnen. Men mag zich af vragen: met wélk recht? Velen, die thans nog fel gekant zijn tegen Duitschland, omdat de militaire macht van dit Rijk ons bezet heeft, wat stellig geen genoegen is, staan toch het socialisme binnen de eigen grenzen voor en eischen van gan seher harte een menschwaardig be staan voor allen. Dit is een schoon beginsel, dat de wereld vooruit kan brengen en de menschheid gelukki ger maken. Niemand, indien hij den wil en het lichamelijk vermogen Jot werken'heeft, mag honger lijden. Dat is een eenvoudige eisch van princi- pieele menschelijkheid. Maar dit zelfde socialisme, deze zelfde ge meenschappelijkheid behoort te be staan waar het niet een afgebakend gedeelte der samenleving, doch de gansche wereld betreft. Het ééne land heeft geen enkel recht, hoege naamd ook, op alle schatten der aarde. Het kan uiterst simplistisch geformuleerd worden: God heeft de wereld niet geschapen uitsluitend ten pro.fijte van Engeland of Ameri ka. Dit is toch zeer duidelijk en het bevreemdt daarom, dat zoovele men- schen, die in den goeden zin van hét woord „sociaal" voelen en er geen oogenblik aan denken zouden een ander het rechtmatige brood op het bord te misgunnen, nog maar steeds niet den innerlijken weerstand kun nen overwinnen om dit volmondig^ te erkennen. Tenslotte is het toch "de roeping althans één der roepin gen van den mensch, om het ont staan van een zoo gelukkig moge lijke maatschappij te bevorderen. Wanneer de menschheid .dit ideaal niet had, dan zou ons aller bestaan troosteloos, hopeloos en zonder ho rizon worden. Laten wij dit eens en voor altijd beseffen. De mensch draagt toch ook verantwoordelijk heid voor de komende geslachten, waarin hijzelf voortleeft. Eenmaal heeft iemand eens gezegd: „Waarom zal ik wat doen voor het nageslacht, want.... wat heeft het nageslacht voor mij gedaan?" De man, die zoo redeneert, geeft blijkt van het bruut ste .egoïsme, dat hem eigenlijk nog niet boven het dier verheft. De taak van den mensch is bouwen, bouwen, dus ook: bouwen aan de samen leving, die onze kinderen en kinds kinderen van ons beërven zullen en die samenleving moet zoo gelukkig en zonnig mogelijk zijn. In de wereld, waarin wij tot Mei 1940 geleefd .hebben, was veel ver keerds hetgeen natuurlijk aller minst zeggen wil, dat de wereld, welke thans in haar geboortestadium is, de verwezenlijking van het ideaal zal zijn. Ook hier blijft het gelden, dat wat menschenhanden bouwen onvolkomen is, onvolkomen moet zijn. Maar wie Uwer heeft zich in vroeger jaren, wanneer hij telkens nieuwe steunlokalen verrij zen en telkens het legioen der werk-- loozen vermeerderd zag, wanneer hij telkens weer de onmacht ervaren moest van zijn regeering om in de zieke toestanden verbetering te brengen, wanneer hij de duizend en één partijen en partijtjes, die elkaar bekampten, als paddestoélen uit den grond zag schieten, niet met be zorgdheid afgevraagd waar dat op den duur heen moest? Laten wij als trouwhartige menschen .afgezien van de tegenstellingen, die velen op het oogenblik scheiden elkaar nu eens één seconde vol in de oogen kijken en verlossend bekennen: dat hebben wij ons allemaal af gevraagd! En daarom moest er verande ring komen. De regeeringschef van het Duit- sche Rijk, Adolf Hitler, heeft Zon dag 1.1. in zijn groote rede te Mün- chen aE deze en'dergelijke kwesties nogeens voor oogen gesteld. Enge land, dat met 46 millioen menschen over niet minder dan 40 millioen vierkante kilometer van de aardop pervlakte de .beschikking heeft, had niettemin 2)4 millioen werkloozen; 2)4 millioen menschen dus, die bui ten het productieproces stonden en overgeleverd waren aan de genade en ongenade van de maatschappij. Dit was menschonwaardig. En bet is dan waarlijk niet bevreem dend, dat de vraag op de lippen komt of Engeland en hetzelfde geldt voor de Vereenigde Staten van Amerika wel de juiste beheerder was van de ontelbare kilometers land en de enorme schatten, die het zich in den lóóp der eeuwen had toegeëigend. Het gaat er toch immers om de zaken in een helder licht te zetten, want met verbloemen en goedpraten is uiteindelijk nog nim mer een degelijk resultaat gewon nen. Nogmaals: hoe het ook was, er diende verandering te komen. Een samenleving, die gebaseerd werd op grof kapitalistisch onrecht, is historisch bekeken geen langen duur geschonken, ook al kan zij dan ook eenige eeuwen voortduren. Na tuurlijk, het was aangenamer voor allen geweest wanneer die verande ringen gekomen waren zonder wa pengeweld. Maar tengevolge van het menschelijk egoïsme, dat-vasthouden wil wat het heeft, ook al druischthet bezit tegen alle gevoelens van recht en rechtvaardigheid in, is deze oorlog ontketend, en wij hebben hem met al zijn smarten te aanvaarden als een uitvloeisel van de onvolkomen heid der menschheid en wanneer men den oorlog aan den oorlog ver klaren wil, kan men niet beter doen dan aandachtig werken aan zijn eigen volkomenheid en begin nen met te streven om recht te doen en''eerlijk te oordeelen over hen, die men nu haat en beschimpt. v. d. A. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. - Mevrouw Kröller heeft gisteren op de dagelijk- sche persconferentie medegedeeld, hoe zij er toe gekomen is, Frontzorg op te richten. Toen de eerste Nederlandsche vrijwil ligers uit Nederland vertrokken, voelde zij dat dit offer voor onze jongens voel zwaarder ging worden dan voor de Duitsche soldaten. Achter iedere Duit- sche soldaat immers staat het geheele Duitsche volk mot zijn liefde en toe wijding. Wie zorgt echter voor onze jongens vroeg zij zich af? Dat zijn alleen de menschen van den nieuwen tijd. Ons volk begrijpt hen maar ten deele. Het beseft niet, dat deze kerels hen behoeden voor de klauwen van het bolsjewisme. Vaak gingen zij zondeV toestemming van hun ouders en vinden "dan voorgoed de deur gesloten. Er wa ren er die, ofschoon zij zwaar gewond terugkwamen, toch door hun ouders werden verstooten. Wij ontvingen vaak brieven van hen, waarin zij hierover klaagden, aldus mevr. Kröller. Deze brieven werden door ons beantwoord en gepubliceerd in het Rotterdamsch districtsblad. Tege lijkertijd werden de kameraden te Rot terdam opgewekt cok te schrijven. Hoe langer hoe meer stroomden de brieven van het front binnen. Zoo nu en dan kwam een kameraad met verlof en da:, gaven wij hem een groote zen ding sigaretten, kranten en andere ar tikelen mee. Bij ieder pakje was een geel briefje geplakt, waarop stond „Hou zee, kameraad". Al die jongens schreven dan weer terug en zoo vorm den zich vele vriendschapsbanden tus schen kameraden in Rotterdam met de onbekende frontsoldaten daarbuiten. Nadat de leider een bezoek aan de jongens te Graz had gebracht, waarbij ■hij een enormen voorraad gezelschaps spelen, rookartikelen, schrijfartikelen enz. uitdeelde, schreven ook velen van hen aan Frontzorg terug, die vanaf dien tijd een geweldigen omvang aannam. Zij kwamen tot ons met hun zorgen en sommigen vroegen ons: „Ga eens thuis kijken, ik geloof, dat het niet in orde is". Zij gingen de Frontzorg beschouwen als een moeder, wie niets te veel is. Op het oogenblik is er in Nederland niet een stadje, waar men niet voor Frontzorg werkt. Alle organisaties der N. S. B. zijn ingeschakeld en ieder voelt het als zijn plicht zijn kameraden te steunen in ijun strijd voor een Neder landsche plaats in het nieuwe Europa. Frontzorg vraagt niet of iemand lid van de N. S. B. is. Ieder die zijn leven inzet voor den nieuwen tijd, hoort bij Frontzorg thuis. Elke veertien dagen wordt een Frontzorg-krantje uitgegeven, waarin de namen worden gepubliceerd van hen, die ons geschreven hebben om contact te krijgen. Door dit krantje wordt be reikt, dat het publiek wordt ingelicht en met het front medeleeft. Geen enkele soldaat mag zich op den duur vergeten voelen. Verwonde kameraden, die in Neder land liggen, worden, zoodra wij hun naam en verblijfplaats weten, door de daarvoor aangewezen leden bezocht. Natuurlijk wordt dan ook zooveel moge lijk aan de verschillende wenSchen van deze kameraden tegemoet gekomen. Verwonden in Duitschland .worden ver zorgd door de vertegenwoordigster van Frontzorg aldaar en op gezette tijden gaan ook vertegenwoordigers onzer organisatie daarheen met geschenken en om het medeleven van het vaderland met hen tot uiting te brengen. Op deze manier -zullen zij bemerken, dat zij niet Vergeten worden en zullen zij zich weer gebonden voelen aan hun eigen volk. Het gaat hier om menschen, die vrijwillig hun leven willen inzetten voor hun ideaal en dat schijnt men wel te erkennen. Moed werd altijd bewon derd in Nederland en dit komt in tal rijke anonieme giften tot uitdrukking. De Frontzorg, zoo zeide mevrouw Kröller tenslotte, is geen liefdadigheid maar plicht en wij zullen nooit ophou den onze volksgenooten hieraan te her inneren. Het hoofdkantoor van Front zorg is gevestigd Heemraadsingel 230 te Rotterdam. Het gironummer is 106156. Oplossing 1*772 vorige rubriek. Stand. Zw. 13 sch. op: 6, 9 10, 12, 13, 16, 18, 20, 24, 25, 30, 35 36. Wit 12 sch. op: 21, 27, 28, 31, 32, 34, 39, 40, 44, 46, 47, 50. Opl. 1. 47—41 (zw. 36X47). 2. 46—41 (zw. 47X36), 3. 39—33 (zw. 30x39), 4. 31—26 (zw. 36X22), 5. 28x30 (zw. 16X29), 6. 44X22 (zw. (zw. 25X45) 7. 2217 en wint. Combinatie van*Fabre. Zw. 16 sch. op: 3, 7 8, 9, 10, 13, 14, 16, 17, 19, 20 21, 24, 25 26, 27. W. 16 sch. op: 28, 30, 32/38, 40, 43, 45, 47/50. Wit speelde: 28—23 (19x39), 30X19 (13X24),.37—31, 3429, 48X37, 37— 32, 4(>34 en 35x43. Een enorme slag. Een aardig zetje van A. Polman op een bekend thema. Zw. 8 sch. op: 6, 8, 9, 11, 27, 29, 34, 39. Wit 7 sch. op: 22, 28, 31. 35, 38, 41, 50. Wit speelt 35—30, 30—25, 50—44, 28x30, 30—24 en 25X21! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1773 van J. Kuipers. Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 13, 17, 22, 25, 27, 36. Wit: 12 sch. op: 18, 23, 24, 29, 30, 33, 34 40, 41, 42, 43, 45.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3