EEN HEMELBESTORMER werd tachtig jaar. Speelgoed-actie Jeugdstorm. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Sr- STAD EN OMGEVING De Jeugdstorm marcheert. Bekanntmachung. Musterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905. VERDUISTER GOED SPORT Kunsl. „Ik kan slechts gelukkig zijn, wanneer allen om mij heen gelukkig lijn". EEH DICHTER, DIE DE MENSCHEM LIEF HEEFT BOVEN ALLES. Pijnen in de ledematen verdwenen. Zaterdag a.s. in Alk maar. Ook hier ter stede is de Jeugd storm reeds doende geweest met het verzamelen van speelgoed door het ophalen daarvan langs de hui zen. Het resultaat was bemoedigend. Dit speelgoed, wordt ter beschik king gesteld van den Nederland- schen Volksdienst, welke instelling tevens de kinderen aanwijst, die het straks in ontvangst mogen nemen. Op welke wijze dat zal geschie den, wordt nader bekend gemaakt. Zaterdag a.s., zal in het Zuidelijk gedeelte van Alkmaar speelgoed op gehaald worden. Indien de bewo ners zoo vriendelijk willen zijn om reeds het een en ander klaar te zet- ten (wanneer geen oud speelgoed voorhanden is, is een gift in geld natuurlijk ook zeer welkom), dan zal zulks het werk voor de speel- K goed-actie zeer ten goede komen. Uit naam van de toekomstige bezit nemers van het speelgoed reeds thans hartelijk dank. DOOD AAN DEN ZWARTEN HANDEL. De Economische Dienst van de Politie te Alkmaar is in de afge- loopen dagen in den strijd tegen den zwarten handel weder bijzonder ac tief geweest. Vier vrachtauto's en eenige met paarden bespannen voertuigen, alle beladen met groote hoeveelheden fruit en groenten, be stemd voor den zwarten handel, werden aangehouden. Tegen de vervoerders werd pro cesverbaal opgemaakt, terwijl de la ding werd in beslag genomen en daarna in den normalen handel werd gebracht. De bestuurder van één dezer vrachtauto's poogde zich door een snelle vlucht aan den arm der politie te onttrekken. Door tele fonisch de politie van een naburige gemeente in het geweer te roepen en ondanks de duisternis een snelle achtervolging per motor in te zet ten, kon de auto spoedig weder wor den aangehouden. Een groote hoe veelheid fruit, bestemd ^voor de zwarte markt te Z&andam, werd jjaar Alkmaar overgebracht. De be- stuurder van de auto werd gever baliseerd en aan het Bureau van Politie ingesloten. Met de omstan digheid, dat hij zich door een vlucht aan het politieonderzoek trachtte te onttrekken, zal door de justitie wel rekening worden gehouden. Terzake van prijsopdrijving van een tweedehandsch mantelpak en een heeren winterjas werd een par ticulier in deze gemeente geverbali seerd. De kleedingstukken werden in beslag genomen. Een veehouder in een naburige gemeente trachtte zijn ganzen, 23 stuks, voor den abnormaal hoogen prijs van 30 per stuk te verkoopen. De politie die zulks ter oore kwam, nam de ganzen in beslag en verba liseerde den veehouder. EERBIEDIG DE LEESZAAL. Nog steeds zijn er menschen die niet beseffen welk een waardevol bezit een goed uitgeruste Openbare Leeszaal voor de gemeenschap is. Zoo wefden vorige week opnieuw uit het bekende gebouw aan de Lan- gestraat eenige zeer waardevolle boekwerken ontvreemd. Het is niet onwaarschijnlijk dat de dader van deze diefstallen binhenkort door de recherche zal kunnen worden aan gehouden. ZEDENMISDRIJF. Tegen den 42-jarigen Alkmaarder M. is procesverbaal opgemaakt we gens het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderja rige jongens en meisjes. EENPANSMAALTIJD WINTERHULP. Zondag 15 November heeft de tweede éénpansmaaltijd plaats van de afd. Alkmaar van Winterhulp in samenwerking met de N. S. V. in het Wapen van Heemskerk. Kaarten 50 cent voor volwassenen en 20 cent voor kinderen zijn van heden af verkrijgbaar aan het kantoor Winterhulp, Langestraat 87. Zeer spoedig afhalen is ge- wenscht met het oog op de voorbe reidingen. Een beperkt aantal gratis kaar ten kan ook aan hetzelfde adres worden uitgereikt. NOGMAALS GEWAARSCHUWD. Hoe onverantwoordelijk het is geld ep waardevolle voorwerpen mede te nemen in de Overdekte Bad- en Zweminrichting, bleek gisteren, toen wederom van een der bezoekers een portemonnaie met inhoud werd ont vreemd. Daar deze diefstallen meest al door de jeugd, welke in grooten getale in genoemde inrichting aan wezig is, worden gepleegd, is 't voor de Politie uiterst moeilijk den dader te ontmaskeren. Het publiek wordt daarom in zijn eigen belang verzocht voortaan bij het bezoeken van de Overdekte alle voorwerpen van waarde aan de kassa af te gaven. EEN OUDE ZAAK. Door een inwoner van Alkmaar werd een dezer dagen aangifte ge daan van diefstal van een dekzeil, welk feit ongeveer 5 jaar geleden zou zijn gepleegd. Het onmiddellijk door de recherche ingestelde onder zoek had tot resultaat dat de dader alsnog achterhaald kon worden. Hootdredacteur: A- R Jonker. Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van den Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N. adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Ver- berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties: Bus, Alkmaar. Plechtige installatie op het Torenplein. trompetgeschal en tromgeroffel weerklinken door Schagen. De Na tionale Jeugdstorm treedt aan. Vijf streken, Texel, Nieuwediep, Schagen, West-Friesland en Alk maar, bijkans honderd jongens en meisjes, hebben zich vereenigd op het Torenplein voor de officieele installatie. Vroolijk wappert de Jeugdstorm- vlag in den wind. Huiverend, doch vastberaden staan de stormers en stormsters in het gelid. Dan betreedt de gewestelijke lei der opperhopman Kiers, het spreek gestoelte. Het is, aldus de heer Kiers, van daag een belangrijke dag. Jullie worden thans officieel geïnstal leerd en je neemt daarmede een zwaren last op je jonge schouders. In Godsvertrouwen, alles voor het vaderland, is het parool van den Nationalen Jeugdstorm. Na zijn korte toespraak nam de gewestelijk leider der stormers en stormsters den eed van trouw aan het vaderland af, waarna de plech tigheid werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Vooral de jeugd toonde haar be langstelling bij de installatie; he laas kwamen slechts weinig ouders kijken. De Jeugdstorm marcheert. Het is jammer, dat nog zoo weinigen van hun belangstelling blijk geven. De toekomst is voor de jeugd, doch die toekomst zal zwaar zijn, zoodat een sterke jeugd een eerste vereischte is. Laat Uw kinderen meemarcheeren in den Nationalen Jeugdstorm naar een gelukkige toekomst in een Nieuw Europa. DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST MET WOORD EN BEELD. De Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst wendde zich hier Maandag middag in de Rustende Jager te Ber gen met woord en beeld tot de land bouwers en veehouders. De Marofilm Mij. tooverde „Groe nende Weiden" op het witte doek (vervaardigd door A, Roosdorp). Met den heer Jos. Moll als gids maakten de aanwezigen een tocht van twee uren door ons heele land en genoten daarbij niet alleen van veel natuurschoon, maar konden als vakmenscllen ook met belangstel ling kennis nemen van verschillende bedrijfswijzen, verschillende veesla gen en wat niet al. Het was een mooie en leerzame film! Bedrijfsvoorliehtings- vereeniging. In de pauze gaf de heer A. P. Cou- wenhoven te Heiloo, assistent bij bo- vengenoemden dienst, een uiteen zetting van het wezen van de z.g.n. Bedrijfsvoorlichtingsvereenigingen. Deze vereenigingen zijn niets nieuws, doch bij de veehouders nog niet ingeburgerd. In dezen tijd met zijn vele beslommeringen, als daar zijn het omzetten van gras- in bouw land, de veevoederwinning en dui zend en één andere zaken, kan een beetje steun den boer niet onwelkom zijn. We moeten verder en reeds nu voorbereidingen treffen voor de ko mende tijden en we kunnen dit het best gezamenlijk doen. Met een krachtig beroep op de aanwezigen om zich ook hier te vereenigen en een Bedrij fsvoorlichtingsvereeniging op te richten, eindigde spreker zijn pleidooi. HEERHUGOWAARD. „Het land roept". - Het is in „tijen en weertijen" het lot van den landman geweest zijn land te bewer ken. Als in vorige jaarhonderden vijandelijke benden het land af stroopten of buiten soldij rondzwer vende gezellen de streken onveilig maakten, konden zij zijn -goederen rooven en zijn zate in brand steken, niet ontnemen konden zij hem zijn land, dat even als nu daar lag en iederen nieuwen dag riep om de het toekomende bewerking. „Niet stil zitten" was Zijn roep en de terneer geslagen mensch richtte zich op en deed wat zijn plicht was en vond in en door het werk weer nieuwe kracht en als gedwongen door een magische kracht moest hij uit dat werk zijn blik weer richten naar de toekomst. Imiflers de boer zaait niet om morgen te oogsten. Zijn werk gever betaalt niet op Zaterdag; Zijn leven is en blijft een leven van zor- AGENDA Bioscopen. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Een schoonzoon te veel (kom.) 18 jaar. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer De Strooper (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ontier' gele vlag (rom.- sens.) 18 jaar. Donderdag 12 November. 7.30 uur, Harmonie, Frans Mikkenie's muzikale revue 1942 Ernst van 't Hoff. 8 uur, zaal Schuyt te Koedijk, ver gadering v. h. Arbeidsfront. Zaterdag 14 November. 6,30 uur, Harmonie, jubileums-dona teursconcert van Excelsior. gen, uitkijken en opletten. Hij weet en dit is hem van kinds af aan reeds ingegeven, dat als hij een oogenblik verslapt, de zaak scheef gaat Het land roept en het blijft roepen, lede ren nieuwen dag en als hij aan die roepstem geen gehoor geeft, blijft hij geen boer. Dit is de erfenis, die van vader op zoon overgaat Van ge slacht tot geslacht een erfenis blijft die nooit verloren gaat, zoolang de mensch de aarde bewerken zal. Ook thans bewerkt de boer het land. Hij ploegt en hij egt hij zaait en hij maait al naar de tijd van het jaar hem gebiedt en als er een ron kende vliegmachine oversdheert of ergens een ontploffing gehoord wordt, dan mag hij eens even op of omzien, maar dan werkt hij weer. De roep van het land is sterker dan al het andere. We leven in een snellen tijd. Een ijd, die in enkele tientallen van ja ren een vooruitgang, ook op land bouwkundig gebied heeft doen zien, waarvan de geschiedenis de weerga niet bent. Lang heeft de boer naar het land gezien en naar de teekens van de lucht en naar de verschijnselen bij het vee en naar vele andere dingen die z/'ns vaks waren. Doch in die laajste tientallen van jaren heeft hij ook geleerd het woord wetenschap te waardeeren. Er is tusschen den modernen landbouwer en izijn voor vaderen op dit punt een merkbaar verschil. We hoorden dan ook eenigszins vreemd op, toen men ons verzeker de, dat er in onze gemeente, die toch ook werkelijk vele vooruitstrevende landbouwers telt, nog geen vereeni- ging voor „Bedrijfsvoorlichtinig" be staat. Doch laten we hopen, dat dit spoedig tot het verleden zal behoo- ren. Stappen om tot oprichting van een dergelijke vereeniging te komen, worden thans gedaan. 1 Onder auspiciën van de Coöp. Aan- koopvereeniging „De Goede Ver wachting", daartoe in de gelegenheid gesteld door het hoofd van de Be drijfsvoorlichting in Noordholland ir. G. J. Lienesch, wordt Vijdag- avond in lokaal Rus de „Maro"-film „Ons volksvoedsel" (de aardappel cultuur) vertoond, terwijl de heer Lienesch tevens een inleiding zal houden. Een avond, waar veel te zien en veel te leeren zal zijn. De Engelsche troonrede. - (D'. N.B.) Bij de opening van de nieuwe zittingsperiode van het Britsche par lement heeft de koning gister ver klaard, dat hij met trots keek naar de „indrukwekkende, steeds krachti ger wordende oorlogsinspanningen" van het geheele Empire. Verder zei- de hij, dat zijn strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht evenals voor heen het hoofd zullen weten te bie den aan de eischen, welke voort vloeien uit de uitbreiding van den oorlog. De koning kondigde een nieuwe oorlogswetgeving aan, waar van de inleiding door de reeds uit gewerkte, noodzakelijke maatrege len voor den vredestijd wordt ge vormd. Hij sloot zijn rede met de volgende verklaring: „Onze vijan den blijven nog machtig en wij kun nen geen gemakkelijke taak ver wachten. Al onze kracht en vastbe radenheid zullen wij noodig hebben om de overwinning te behalen". Verklaring van Churchill in het Lagerhuis. (D.N.B.) - Naar de Brit sche berichtendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis vandaag o.a. verklaard, dat hij aan de Sov jet-Unie in Juni een schriftelijke verklaring heeft doen toekomen, waarin stond, dat Engeland in 1942 een landing voorbereidde. Een be lofte, dat deze landing zal worden uitgevoerd, kan echter niet gegeven worden. Churchill zeide voorts nog, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou Sta lin op de hoogte had gesteld van de moeilijkheden, welke verbonden wa ren aan een landing in het kanaal- gebied en van het besluit van Enge land en de Ver. Staten om Noord- Afrika aan te vallen. Stalin achtte dit besluit „onvoldoende". Deson danks, zof zeide Churchill verder, namen wij afscheid als goede vrien den". DISTRICT I. A.D.O.—H.B.S. Volewij ckersStormv. H.D.V.S.—Sparta XerxesE.D.O. D.F.C.—D.W.S. DISTRICT n. V.S.V.—Emma. Bl.WitD.H.C. HaarlemF.oord. R.F.C.V.U.C. 't GooiAjax. DISTRICT IH. Erisch.B.Quick. A.G.O.V.V.Enschedé. TubantiaGo-ahead. P.E.C.Heracles. N.E.C.Wageningen. DISTRICT IV. Spekh.Longa. RoermondN.O.A.D. P.S.V.—B.V.V. Willem IIEindhoven. MaqfitsPicus. M.V.V.—N.A.C. DISTRICT V. VelocitasAchilles. Be QuickLeeuwarden. H.S:C.L.S.C. SneekVeendam. 2e klasse A. KennemersH.B.C. W.F.C.—Z.F.C. AlcmariaAlkm. Boys. K.F.C.Santpoort. R.C.H.West-Frisia. 2e klasse B. A.F.C.Hercules. H.V.C.—Volendam. D.O.S.Zeeburgia SpaftaanHilversum. Watergr.m.D.W.V. 3e klasse A. K.V.V.Beverwijk. D.E.M.—G.V.O. H.R.C.Schagen. SuccesQ.S.C. 3e klasse B. Terrasv.Helder. Zandv.m.D.T.S. SchotenBl.daal. H.F.C.—Kinheim. T.U.B.B.—Halfweg. 4e klasse A. Wier.w.Atlas. Waterv.B.K.C. L.S.V.V.N.Niedorp. 4? klasse B. V.V.W.—St. George. SybekarspelA.Forw. Andijk—M.F.C. SportersS.E.V. 4e klasse C. ZeevogelsC.S.V. V.V.B.A.D.O. '20. UitgeestBergen. Vitesse '22I.E.V. Res. 2e klasse A. Stormv. 2W.F.C. 2. Kenn. 2—V.S.V. 2. H.F.C. 2—E.D.O. 2. Alcmaria 2A.F.C. 2. Helder 2—R.C.H. 2. Res. 3e klasse A. Z.F.C. 3—H.R.C. 2. O.S.V. 2K.W. 2. Assend. 2Zaandijk 2. Alcmaria 3O.S.C. 2. W.F.C. 3—A.Boys 2. Alle ma nn lichen Reïchsdeut- schen der Geburtsjahrgange 1904 und 1905 auch diejeni- gen, die bereits vor oder wah- nend des Krieges gedient ha ben, oder durch Wehrersatzdienst- stellen der Heimat erfasst, ge- mnstert, unabkömlich, bereit ge- stellt oder zurückgestellt worden and haben sich zur Muste rung wie folgt xa melden: Aus der Provinz Nordholland ln Amsterdam-O., Schule, Iepenweg 18 am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KQ am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben RZ. Die méldepflichtigen haben ausweis- papiere und 3 Passbilder 37-52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohrie Kopf- bedeckung, brillentrager das Brillen- rezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3.klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zu- rückejrstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit von Wohnort von mehr als 88 Stunden ein Zehr- geld. Den Haag, den 26.0ktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzteii Niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen, gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Ge- neralleutnant der Polizei. „EEN 81-JARIGE VROUW VRAAGT UW AANDACHT". 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - He denavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn poli tiek weekpraatje over het onder werp: „Een 81-jarige vrouw vraagt Uw aandacht". NIEUW CONTINGENT NEDER-, LANDSCHE VAKARBEIDERS - NAAR £ET OOSTEN VERTROKKEN. •s-GRAVENHAGE, 10 Nov. - De persdienst van de Ned. Oost Com pagnie deelt mede: Als onderdeel van de reeks uit zendingen, welke de laatste weken door de Nederlandsche Oostcom- pagnie werd verzorgd, vertrok hedenochtend uit Den Haag een nieuw transport vaklieden naar de bezette, onder burgerlijk bestuur staande gebieden in het Oosten. Het transport omvat ditmaal in zijn geheel eenige tientallen tim merlieden, stratenmakers, electri- ciens, betonwerkers, schilders, mon teurs, en andere vaklieden. De reis, welke eenige dagen zal duren, staat tot de Nederlandsche grens onder leiding van een transportleider van het Rijksarbeidsbureau, van Bent- heim af staan de arbeiders onder hoede van een door de N.O.C. aan- gestelden transportleider. Onder de groep arbeiders heersch- te vanochtend aan het station een opgewekte stemming; hieraan zal wel niet vreemd geweest zijn, dat de vrouwen, zooals steeds bij uitzendin- dingen door de N.O.C. in het bezit werden gesteld van een afschrift Van het gesloten arbeidscontract, waarop zij reeds deze week een voorschot op het loon van den in het Oosten werkzamen arbeider zullen ontvangen. In de komende dagen zullen regel matig soortgelijke transporten vak® arbeiders en boeren naar het Oosten vertrekken, teneinde daar door hun inzet te getuigen van de arbeids kracht en den wil van het Neder landsche volk. BESCHUITBOLLEN UITSLUITEND VERKRIJGBAAR OP BESCHUITBONNEN. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. - Aan gezien er misverstand blijkt te be staan, of bëschuitbollen ook ver krijgbaar zijn op de brood- en bloembonnen, wordt er van de zijde van het departement van landbouw en visscherij de aandacht op geves tigd, dat beschuitbollen niet op de genoemde bonnen, doch uitsluitend op beschuitbonnen verkrijgbaar zijn. ZON 12 Nov. onder: 15.54 13 Nov. op: 7.55 MAAN 12 Nov. op: 11.53 onder: 20.43 15 Nov. Eerste kwartier. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. GEBOREN: Klaas Ch., z. van Charles Barten en J. Tjeertes. Johanna A., d. van Johannes A. Brugman en S. J. Brakenhoff, Catharina, d. van Jo hannes Stengs en D. Hollander. Mijntje, d. van Samuel H. W. Schut en M. de Waal. Cornells en Hermannus, zns. van Hermanrrus Visscher en A. Kluft. GETROUWD: Jacobus Stegers en Anna Stam. Johan Min en Aafje Revers. Jan J. Sanders en Willemina "Rkkfil OVERLEDEN: Dirk Schilp, wedr. van G. E. Eising, 75 jaar. Wielrennen WERELDRECORD OVER 100 KM. Door Magni verbeterd. Nu de Italiaan Coppi er Zaterdag j.l. in is geslaagd het werelduurre cord te verbeteren op de VigoreUi- fcaan te Milaan is deze baan opnieuw in het middelpunt der belangstelling komen te staan. In ieder geval heeft het Coppi's lajndgenoot Fiorento Magni geïnspireerd eveneens een recordpoging te ondernemen. Deze deed Maandag j.l. een aanval op het wereldrecord over 100 Ion en slaag de erin dit met 10.2 sec. te verbete ren, door een tijd van 2 uur 20 min. 54.2 sec. te maken. Het oude record stond sedert 1940 op naam van Sa- ponetti met 2 uur 21 min. 4.4 sec. Nog een record! Naar wij thans vernemen, heeft de Italiaan Magni dezer dagen opk Hoewel de beroemde tooneelschrij ver Gerhart Hauptmann in zijn werk op vaak benauwende wijze de realiteit van het bestaan tot uit drukking gebracht heeft, schuilt er in zijn eigen arbeid en leven toch veel romantiek. Hij is aanvankelijk, waar het zijn hoogste bestemming betrof, een zoeker geweest, die ook wel verkeerd heeft getast. Maar dit laatste ia een gezegende noodzake lijkheid van alle groote figuren, die de menschheid iets te zeggen gehad hebben. Met iemand, die nooit ge dwaald heeft, moet men voorzichtig zijn, want diens woord is gewoonlijk niet diep en zijn horizon klein en nabij. «Uit de botsing der meeningen wordt de waarheid geslagen, als de vonk tusschen twee vuursteenen. Ook waar het de met elkaar strijdige meeningen vpn den enkeling betreft. Hij, die zoekend gedwaald heeft, is steeds dichter bij het ware doel dan de man, die van den aanvang af halsstarrig een vasten weg ging en dien nimmer verliet. Eerst heeft Hauptmann die als kind „een kleine slanke prins was tusschen de dorpsjeugd" en wiens schriften, „vol verzen en sprookjes" stonden gedacht zijn zending in steen te kunnen vervullen. Hij trok naar Breslau om' zich de techniek des beeldhouwers eigen te maken; daarna verdiepte hij zich in natuur wetenschappelijke studiën in Jena en Berlijn; vervolgens trouwde hij en zocht de bekoringen van het antieke Rome, en God en hij weten waf de betooveringen van de eeuwig-jeug dige stad aan den Tiber, waar dui zenden doode stemmen bijwijlen op nieuw adem scheppen, in zijn ziel tot leven gewekt hebben. Teruggekeerd in zijn vaderland, vond hij zijn taak en deden zijn schrijverstalenten zich terstond dwingend gelden. Hij werd het middelpunt van een jonge schrij- versbent. Dat Hauptmann's geest voor vele zaken van een vruchtbare ontvankelijkheid was, bewijst het feit, dat hij den invloed onderging, zoowel van Byron, Ibsen, Tolstoi èn Zola, als van de mystiek. Op onge veer dertigjarigen leeftijd trok hij zich een poos terug in de rust van het Silezische land, dat hem zijn gansche leven dierbaar gebleven is. Toen Hauptmann 31 jaar oud was, werd zijn eerste groote tooneelwerk „Voor Zonsopgang" opgevoerd. Hier geeft hij een beklemmend beeld van een wereld van banale genietingen; hier verklaart hij zooals Emile Zola in „De Kroeg", den brandenden oor log aan het verderfelijke alcoholis me. Men heeft beweerd, dat Haupt mann een dichter is, wiens hemel wat laag hangt. Maar dit neemt dan toch niet weg, dat hij zich in „Voor Zonsopgang" als een hemelbestor mer ten strijde gegord heeft, even als hij het later deed in zijn mach tige stuk „De Wevers". „Voor Zonsopgang" dat ook deel uitmaakt van het Nederland sche repertoire is Oppervlakkig bekeken een tragedie der trooste loosheid, waarin geen triomfantelij ke reflectoren gericht worden op een blijdere toekomst. Maar bij nadere beschouwing blijkt deze opvatting verkeerd te zijn. Want juist de on vervaarde, getrouwe teekening der menschelijke ondeugden een tee kening, die niets verbloemt en niets opsiert bereidt de genezing voor, De chirurg immers moet eerst hei operatieveld gemaakt hebben, alvo- rens hij tot de eigenlijke verlossende handeling kan overgaan. In dit licht bezien is „Voor Zonsopgang" een tooneelwerk van onschatbare sociale beteekenis, dat voor goede oogen overglansd wordt door het licht eener eerlijke vastberaden mensche- Ijjkheid, welke den moed heeft da ondeugden en nooden tot op hun diepsten grond te peilen; een too neelwerk dat gevuld is met bronzen bazuinstooten,, die als de ernstige herauten zijn van een betere toe komst. Want zegt een der hoofdper sonen niet de verrukkelijke woor den: „Mijn strijd is een strijd voor het geluk van allen; ik kan slechts gelukkig zijn, wanneer alle men schen rondom mij gelukkig zijn"? Hauptmann geeft de tragiek van de innerlijkheid, die moeilijk opge wassen is tegen het leven. Hij staat vol bewogenheid tegenover het trieste bestaan der menschen. Wie zijn edele gelaat beziet, kan weten, dat deze man, die het leven :-ange- durfd, die het opgezocht en uitge daagd heeft tot in zijn donkerste schuühoeken, de volle maat van zijn deernis schenkt aan de kleine zielige menschen. En zijn wij, vraag ik U, op zijn tijd niet allemaal kleine zie lige menschen, die zich geen raad weteii met hun nood en ellende? In een tot heden ononderbroken reeks van altijd menschelijke wer ken rijgt zich Hauptmann's natura listische oeuvre aaneen. Men kan er kolommen over vo-sqhrijven. „Voer man Henschel'.' verwierf in Neder land groote vermaardheid, zoowel door het stuk als door het prachtige spel van Louis Bouwmeester en zijn zuster Theo Mann. In „Hannele's He melvaart" klinkt, als een zilveren klok door een donkeren Kerstnacht, Hauptmann's schoone dichterlijkheid, wanneer hij vertelt, dat Harmele's gestorven moeder honderdduizend mijlen geloopen heeft en nu haar ijlende kind toevertrouwt, dat zij in den hemel „altijd haar honger stilt met vleesch en vruchten en haat dorst lescht met gouden wijn". Ook hier legt Hauptmann zijn deernis als een zwachtel om de wonden van hen, die lijden. Bij zijn tachtigsten verjaardag Donderdag, 12 November geden ken wij een man, in wiens %art de menschheid een koesterende toever laat vond. H. P. van den Aardweg. Ik kan waar wan delen als vroeger. Mevr. M. L. Ie W. schrijft, dd. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in ide ledematen en pijn in de kniege wrichten, zóó he vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgericht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, iscjiias, spit, verkoud heid, griep, zenuWÏfen hoofdpijnhelpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar Trineral Agentschap, Nassaukade 373. Amsterdam het wereldrecord over 50 km verbe terd en gebracht op 1 uur 7 min. 23.6 sec. Het oude record stond op naam- van den Italiaan Saponetti met 1 uur 8 min. 2 sec. Deze had kort hiervoor nog een poging ge daan zijn eigen record te verbeteren, doch hij bleef hier juist even boven, n.l. met 1 uur 8 min. 7.2 sec. Opnieuw een wereldrecord. Het nieuwe wereldrecord van den Italiaan Magni over 100 km, dat hij Maandag j.l. op de Vigorellibaan te Milaan op 2 uur 20 min. 54.2 'sec. bracht, is geen lang leven beschoren geweest. Dinsdag ondernam de Ita liaan de Benedetti een recordpoging op dit nummer, welke eveneens met succes werd bekroond. Hij haalde het record nog met 9.4 sec. naar be neden en bracht het dus op 2 uur 20 min. 44.8 sec. G y mm a s t i e k DE. BELANGSTELLING VOOR GYMNASTIEK STIJGT. De gymnastiek staat thans in het brandpunt van de belangstelling en de beoefening ervan neemt hand over hand toe. Dit vindt vooral uitdrukking in de uitbreiding van het ledenaantal van het Nederlandsche gymnastiekver- bond, dat reeds dit jaar een stijging van 56.000 tot 67.000. meldt, maar thans een nieuw record heeft bereikt met 76.040 stuks. De verplichte aan sluiting heeft dit cijfer uiteraard be- invloed en zal ook aanleiding zijn, dat eind 1942 de 80.000 is bereikt. Met een dergelijk groot ledenaan tal heeft Nederland een organisatie op gymnastiekgebied gekregen, wel ke de kracht" van het aantal onge twijfeld weet te benutten en de lichamelijke opvoeding in juiste ba nen zal leiden. Paarden COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de Woensdag middag op Duindigt gehouden ren nen en draverijen waren als volgt: I. Eurekaprijs, draverij 4e kl., 2040 m: 1. Feronica Scott, eig. H. Timmer man, km-tijd 1.43.3. Tot. winnend 2.80, pl. 1.20; 2. Duncan Scott 1.20; 3. Fanny Brewer, 1.50; 4. Adelaide 1.70. II. Excelsiorprijs, draverij op basis 1.32 voor amateurs, 2000 m: 1. Clau- dy O, eig. G. v. d. Oord, km-tijd 1.36.7. Winn, 65.50, pl. f 5.10; 2. Elisabeth 3.80; 3. Crack 4.40; 4. Anvil E. 5.50. III.dVfassineprijs, ren 2400 m: 1. Indian Prince, eig. W. Jochems, tijd 3.03.2. Winn, 5.50, pl. 1.40; 2. Et na 2, 1.30; 3. Sartena, f 1.30. IV. Ericaprijs, draverij 2e en 3e kl., 2500 m: 1. Elionora, eig. H. Dragt, km-tijd 1.37.5. Winn, 1.90, pl. 1.40; 2. Frits v. Silladar, 2.10; 3. David O, 1.80. V. Regen- en mistprijs, ren 1350 m: 1. Morgenpirsch, eig. J. A. de Joncheere, tijd 1.36.2. Winn, 5.20, pl. 2.20; 2. Medinette 3. VI. Edisonprijs, draverij voor paar den 3e kl., afstand 2100 m: 1. Dro- meleaque, eig. P. Albers, km-tijd 1.38.2. Winn, 7.50, pl. 1.90; 2. Frie- densbote, 3.10; 3. Fille de Flandre, 1.60. VII. Ksar-prijs, ren 2000 m: 1. Ri mini, eig. W. jochems, tijd '2.24.6. Winn, 2:90, pl. 1.40; 2. Berbere, 1.50. VIII. Eldoradoprijs, draverij le kl. 2620 m: 1. Allouez, eig. J. de Vlieger, totaaltijd 4.05.4, km-tijd 1.33. Winn. 3.4Ó, pl. 1.30; 2. Zampa van N.Z 1.30; '3. Neosho 170.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2