DE GEBEURTENISSEN IN NOORD-AFRIKA. Sovjet-aanvallen in den Kaukasus I afgeslagen. DAGBLAD VOOR BERLIJN NOEMT DEN STRATEGISCHEN TOESTAND HELDER. Iedere concentratie van schepen werkt als een magneet op het duikbootwapen. Rijkscommissaris en Ir. Mussert danken de uit het Oosten terugkeerende arbeidsdienstmannen. Strijd tegen Bolsjewisme en Amerikanisme. Waarschuwing Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Kijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tèl. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHEEDITIE. NOORD-HOLLAND frijs der gewone advertentlën: S 0.10 er m.M., minimum 14 m.M. J 1.40, eike 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiri 37060. 144e Jaargang No. 268 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar, BERLIJN, 13 Nov. - (D.N.B.) De militaire correspondent-van het D.N. B. schrijft.' Voor de beoordeeling van den algehéelen toestand is het niet van belang ontbloot te weten, dat een Londensche zender dezen geenszins duidelijk, doch eerder ver ward noemt. Hiertegenover kan de Duitsche beoordeeling van den toe stand gesteld worden, welke zich in de volgende woorden laat samen vatten: Op geen enkel tijdstip in de afgeloopen drie maanden is de strategische toestand zoo helder geweest als thans. Terwijl de vijand met het oog op de propa gandistische uitbuiting van zijn acties in Noord-Afrika bezig is overwinningsfanfares te blazen, merkt men in het kamp der spil een concentratie op, welke men ongeveer vergelijken kan met de in alle stilte uitgevoerde maatregelen tijdens den winter van 1939/40. Natuurlijk bestaat volgens het oordeel van deskundige militairen nog een groot verschil tusschen nu en drie jaar geleden, daar toen alle troeven in handen van Groot-Britan- pië en zijn Europeesche geallieerden schenen te zijn. Dit verschil blijkt dpidelijk wanneer men den toestand op de zeeën eens bestudeert. Hier schijnt ook het punt te liggen, waar door d# vijand zich niet verheugen kan over zijn zoogenaamde begin- successen in Noord-Afrika. Zij weten, dat iedere groote 6- concentratie van schepen als een magneet werkt op het duikboot wapen en dat dit wapen, van de spil een omvang en uitrusting heeft, die tot dusver nog in het geheel niet volledig in den strijd is geworpen. De rede van Smuts is in dit ver band zeer verhelderend. Deze en de stijgende afweersuccessen van de spil in den strijd tegen het avontuur van Washington en Londen vormen het beste bewijs voor het feit, dat hier een nieuwe wonde voor de geal lieerde scheepsruimte is ontstaan, die, om met Smuts te spreken, bloedt, zeer bloedt, uitermate ernstig bloedt. De bescherming van de ravitail leering voor den vijand is het pro bleem waarvan de afloop van zijn avontuur afhangt. Schepen, schepen, schepen is niet alleen de roep van Smuts, doch ook de strijdkreet van het Duitsche, Italiaansche en Japan- sche duikböotwapen. In verband met de verwijzing in bovenstaande beschouwing naar de woorden van veldmaarschalk Spiuts deelen wijmog het volgende mede: Veldmaarschalk Smuts heeft in Plymouth een rede gehouden, waar in hij de duikbootenactie van de spilmogendheden het grootste ge vaar noemde. Duitschland legt zich in versterkte mate toe op bouw en uitrusting van duikbooten, die op alle zeeën te vinden zijn in een aan- De strijd te Stalingrad. - (D.N. B.) Naar de zender Moskou meldt, hebben Duitsche troepen op 12 No vember wiggen in de bolsjewistische stelling te Stalingrad gedreven en de bolsjewisten 220 meter teruggewor pen. Daar andere Britsch-bolsjewis- tische agentschappen eenige dagen geleden meldden, dat het door de Sovjettroepen langs de Wolga bezet te gebied nog slechts 600 meter breed was, hebben de bolsjewisten dus ruim een derde van de hun overge bleven stellingen verloren. Uslandsch kabinet afgetreden. - (D.N.B.) Het IJslandseh^kabinet is, naar de Britsche berichtendienst' uit Reykjavik meldt, afgetreden. By onze vrijwilligers. Een van onze fotovers ggevers in actie. Ze zijn altijd ver naar voren en beleven den strijd uit de eerste hand. (SS PK ,Wiegand-0 H-P H m) tal, op afstanden en gedurende perioden welke men vroeger onmo gelijk achtte. De eerste en moeilijkste' taak van Engeland en Amerika is het bevech ten van 'deze duikbooten en men moet een gezaghebbenden oppersten staf instellen, die zich moet bezig houden met dezen bij zonderen, doo- delijken aard van oorlogvoering. Ik ben aldus zeide Smuts niet de meest deskundige, maar ik maak mij bezorgd over de urgentie, waarmede wij den vijand van dit aanvalswapen moeten berooven, want wij weten maar al te goed, dat het duikbootgevaar zeer ernstig is. Tenslotte pleitte Smuts met alle kracht voor een georganiseerde!! aanval, welke even doeltreffend zal blijkbaar als hij 25 jaar geleden was. Zaterdag 14 Nov. 1942 De heer Ernst Voorhoeve, leider der boofdafdecling Pers en Propaganda van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, thans bij het Vrijwilligers Legioen Nederland in opleiding voor den strijd aan het Oostelyk front, is op het oogenblik met een speciale opdracht in ons land. Wij zien hem hier bij een bezoek aan Amsterdam op de tentoonstelling „Herlevend Nederland". (Polygoon-fotodienst NSB-Cino-Pax Holland in) Stalin tevreden gesteld. Geruchten over Darlan. DE WESTKUST VAN MAROKKO. Op het kaartje zijn verscheidene plaat sen aangegeven die, momenteel, naar het Fransche Ministerie van voorlichting mededeelt, door Amerikaansche troepen zjjn bezet, o.a. Casablanca, Port Lyautey, Safi, Mebdia en Saboe. Verder zijn nog de volgende kust plaatsen in de bex-ichten gmoemd: n.I. Rabat, Mazagan, Mogadir en Fedala. Van de gebeurtenissen in Noord- Afrika is het nieuws uiterst sober. Heden werd slechts geméld, dat in Marokko en Algerije de Fransche troepen den terugtocht en de her groepeering in de richting van het binnenland voortzetten, dat Duit sche vliegtuigen Angelsaksische troepen in Bougie gebombardeerd hebben en dat Amerikaansche vlieg tuigen een aanval deden op het vliegveld van Tunis. De geruchten over admiraal Dat-Ian. Over de omstandigheden waaron der admiraal Darlan zou zijn ge vangen genomen, dzen de meest uit- eenloopende geruchten de ronde. Volgens een un Algerije ontsnapten Franschman bevond de admiraal zich aan lret ziekbed van zijn zoon die door kinderverlamming was ge troffen en inmiddels overleden is toen hij plotseling door een Ame rikaansche patrouille overvallen werd en naar het Amerikaansche hoofdkwartier werd gebracht, waar men hem verzocht zich aan het hoofd der afvallige Franschen te stellen. Het schijnt, dat Darlan dit gewei gerd heeft, waarna hij onder volko men afzondering werd gesteld. Daarna werden door de Ameri kaansche autoriteiten orders uitge vaardigd, welke zoogenaamd van hem afkomstig zouden zijn. De toe stand ih Algerije zou overigens, al lesbehalve normaal zijn en er zou den zich reeds tal van incidenten hebben voorgedaan. In strijd met deze Ujit Tanger af komstige mededeeling' is een bericht uit Vichy waarin wordt gemeld, dat de resident-generaal van Ma rokko, generaal Nogues in Algiers is aangekomen en met admiraal Darlan in volkomen overeenstem ming deel neemt aan de onderhan delingen, welke sedert eenige dagen met Amerikaanschfe instanties wor den gevoerd. Betrekkingen verbroken. Brazilië en Honduras hebben de betrekkingen met Vichy verbroken. Stalin tevreden. Naar de Britsche berichtendienst meldt, zou Stalin gister in een ver klaring over den Anglo-Amerikaan- schen veldtocht in Afrika uitdruk king hebben gegeven aan zijn „ver trouwen" dat daardoor spoedig de Duitsche druk aan het Oostelijke front verminderd zou worden. DE AANVAL OP TUNIS BEGONNEN. BoeKemmesj V T U N IS (Soeï- (4270) 0 T RIPOLITANIE 1O0km 'i L I B l (italj kaart van Pelt Het kaartje geeft het Fransche protec toraat Tunis aan, dat, naar Vichy mededeelt, door Amerikaansche troepen wordt aangevallen. De voornaamste plaatsen en havens zijn op het kaartje te vinden. Hevige aanvallen in d.e Marmarische woeslijn. Luchtaanvallen in de baai van Bougie Aan het Italiaansche legerbericht ontleenen wij nog de volgende bij zonderheden De van te voren vastgestelde be wegingen van onze troepen ip Frank rijk en op Corsica durjen voort. In de Marmarische woestijn heb ben Britsche gepantserde afdeelin- gen opnieuw hevige aanvallen ge daan. De luchtmacht deed herhaal delijk aanvallen met bommen en maehinegeweervuur op vijandelijke, colonnes. Italiaansche torpedo- en bombar dementsvliegtuigen hebben in op eenvolgende golven aanvallen ge daan op Engelsch-Amerikaansche vlootformaties in de baai van Bougie en nieuwe successen behaald.» Een kruiser van de Leander-klasse, een groote torpedojager en twee koop vaardijschepen, waarvan een meer dan 10.000 ton meet, werden door torpedo's getroffen en zwaar bescha digd. Een transportschip, geladen met munitie, vloog ia de lucht na te zijn getroffen. Twee schepen geraak ten, na door bommen te zijn getrof fen, in brand, terwijl ook aan de havenwerken zware schade werd toegebracht. VERDUISTER GOED! ZON 14 Nov. onder: 16.51 15 Nov. op: 7.58 MAAN 14 Nov. op: 13.27 onder: 15 Nov. Eerste kwartier. ZON 15 Nov. onder: 16.50 16 Nov. op: 8.00 MAAN 15 Nov. op: 14.03 onder: 11.05 22 Nov. Volle Maan. Generaal Doolittle aan den dood ontsnapt. STOCKHOLM, 13 Nov. - (Stefani)' De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet verneemt, dat generaal Doolittle, commandant der Amerikaansche luchtstrijdkrachten m Noord-Afrika, ais door een won der aan den dood ontsnapt is. Het vliegende fort, aan boord waarvan bij zich met eenige andere officieren bevond, werd door vliegtuigen van de spil aangevallen en doorzeefd met kogels, waardoor de stabiliteit van het vliegtuig bedreigd werd. Een dei- bestuurders werd gedood, eenige leden der bemanning gewond, öp liet laatste oogenblik kon het toestel zich aan den vijandelijken aanval onttrekken. voor misdrijven fijdens verduistering en plun dering. Steeds weer trachten, a-sociale elementen van de oorlogsom standigheden gebruik te maken voor hun misdadig optreden. Zooals reeds onlangs is bekend gemaakt, is het berechten van dergelijke misdadigers door den Rijkscommissaris voor het .be zette Nederlandsche gebied 'op gedragen aan de Duitsche, rechtbanken. Tot voorlichting van de bevol king wijs ik eens en voor al op het volgende'. Wie onder gebruikmaking van verduistering of andere buiten gewone oorlogsomstandigheden daden van geweld uitvoert of leven .en eigendom van anderen schendt begaat een buitenge wone laagheid. Hij is iemand die het volk schaadt, waarvan de gemeen schap moet worden bevrijd. Hij behoeft derhalve niet op ver- schooning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zul len, zonder acht te slaan op het verleden van den dader, met zware tuchthuisstraffen of met den doodstraf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het eigendom der bewoners, dat deze hebben achter gelaten bij de ontruiming van bepaalde zones in de gebouwen of op vrij willig ontruimde stukken grond, wie dus plundert, wordt zonder uitzondering met den dood ge straft. De wet kent' hiervoor geen andere straffen. De ordelievende bevolking moet weten, dat haar. leven en eigendom onder bijzondere be scherming staat. Wie meent de orde te kunnen -minachten 'zij hiermede gewaarschuwd. De Rijscommissaris Dr. Wimmer. AMERSFOORT, 13 Nov. -s. Na een werkzaamheid van ruim vier maanden achter de linies aan het Oostfront keer den eenige weken geleden een vier honderdtal arbeidsdienstmannen, behoo- rende tot den Reichsarbeidsdienst, *doch afkomstig uit dén Ned., arbeidsdienst, terug in het vaderland. Om de beteekenis van. de daad, die deze jongemannen geheel eigener be- .weging hebben gesteld, nog eens na drukkelijk te onderstreepen en hun tevens hun dank en erkentelijkheid daarvoor te betuigen, brachten eer- gisterenmorgen Rijkscommissaris Rijks minister Seyss Inquart en de leider der N. S. B. ir. Mussert een bezoek aan het kamp. Verklaring van den Führer der Gruppe. Na de begroeting richtte de comman dant der Arbeitsdienstgruppe „Nieder- lande", Arbeitsführer Hekmamhet woord tot de autoriteiten. liet muziekcorps speelde hierna het danklied „Wilt heden nu treden", waar op de Rijkscommissaris het woord richtte tot de mannen. ervaring rijker. Nu immers weet ge, waarom het in Europa gaat. Gij. kameraden, weet, wat het bolsje wisme in werkelijkheid is. Gij hebt ge zien dat het in hef' geheel geen geeste lijk verschijnsel is, maar dat het een ontzaglijke macht der materie is, die eenvoudig over den geestvan het avondland heen wil rollen. Tegenover dezen materieeien kolos is het niet voldoende met geestelijke wa pens te strijden. Men moet er het heele gewicht van zijn macht tegenover plaatsen. Het is dan ook dom, wanneer men hier soms redeneert: het bolsje wisme beteekent voor ons Nederlanders geen gevaar, omdat we toch geen bolsje wisten wordenWat kan dat die bolsjewisten schelen, in de jaren tus schen 1917 en 1925 hebben ze daar der tig millioen menschen laten omkomen, gefusilleerd, vermoord, naar Siberië verbannen, of laten sterven. Zouden se daar hier tegen op zien? v Kameraden, Z»o besloot de Rijkscom missaris zijn toespraak, wat gij ginds beleefd hebt is van waarde voor heel Uw verdere leven. Getuigt van hetgeen gij ginds in U iwbt opgenomen. Gij hebt By hun terugkeer in het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsman nen na een langdurig verblijf aan het Oostelijk front door den Rijkscommissa ris, Rijksminister dr. Seyss Inquart en den'leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, verwelkomd en toegesproken, Tijdens de inspectie der mannen door den Rykscommissaris. (Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holl. m) Toespraak van commissaris. den Rijks- Deze ving zijn toespraak aan met te memoreeren, dat het initiatief tot den inzet in het Oosten uit de gelederen van den N. A. D. zelf kwam. De oproep vond bij velen weerklank, duizend man meldden zich eigener beweging en na selectie en voorbereiding vertrok dan deze groep. Drie dingen hebt gij gewonnen. Ten eerste hebben de opgedane ervaringen U als mensch' sterker gemaakt. Gij zijt uit het normale leven getreden. Gij tradt binnen in een wereld, die voortdurend in beweging is, die van uur tot uur ver andert. Ten tweede zijt gij er op uitgetrokken als soldaten van den arbeid. Uw wapens waren voor U geen sieraad, doch dien den in waarheid om Uw léven en Uw arbeid te beschermen. En ten derde hebt ge een politieke belevenis gehad, zijt ge een politieke Talrijke oorlogs- en transportschepen der Anglo-Amerikanen tot zinken gebracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het front in het Westelijk deel van den Kaukasus werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een in het gebied van Alagir tij delijk afgesneden eigen pantser formatie heeft onder het afslaan van talrijke vijandelijke aanvallen de verbinding met de naburige strijd krachten al strijdend hersteld en daarbij verscheidene honderden gevangenen/_gèmaakt. Roehieensche troepen sloegen ten Z. van Stalin grad vijandelijke aanvallen ter sterkte van een bataljon af. In Stalingrad werd het den vori- gen dag veroverde terrein van uit eengeslagen vijandelijke groepen gezuiverd. In den Centralen en Noordelijken sector slechts plaatselijke gë- vechtsactie. De luchtmacht viel de vijandelijke ravitailleering aan op spoorlijnen en wegen. Britsche oorlogsschepen tot zinken gebracht. Tijdens de aanvalsoperaties van Duitsche duikbooten tegen de BritsblF--Amerikaansche landiTigsgtfijdkf achten in Pfansch Noord-Afrika werden gisteren aan de Marokkaansche kust van den Atlantischen Oceaan een Britsche kruiser van de Bir- mingham-klasse door vijf tor pedo-treffers, een torpedojager der K-klasse, en op de reede van Fedhala drie transportsche- pen van tezamen 27.500 brt. tot zinken gebracht. In het Westelijk deel van de Middellandsche Zee brachten andere duikbooten een transport schip van 7000 brt. tot zinken en torpedeerden twee andere schepen, waaronder een groot passagiersschip met twee schoor steen en. In de Golf van Bougie brachten formaties Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen tijdens voort durende aanvallen overdag en des nachts een transportschip van meer dan 10.000 brt. tpt zinken, alsmede een klein koopvaardijschip en be schadigden veertien koopvaardij- vaartuigen, waarvan enkele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat zij zullen zinken. Bovendien werden tijdens duik- en scheer- vluchten ernstige bointreffcrs ge plaatst op twee groote oorlogssche pen, een kruiser en drie torpedoja gers. Snelle gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag de haven werken van Bougie en het vliegveld Maison Blanche bij Algiers. De bezetting van de Zuid-Fran- sche kust is in feite voltooid. den roep van den nieuwen tijd ge hoord, moge hij U Uw gansehe leven bijblijven. Dan zult gij U blijven in zetten voor het Nederlandsche volk, voor de gemeenschap van Germaansche volkeren en voor het nieuwe Europa. Heil arbeidsmannen. Rede van Mussert. Teruggrijpend op den naam van het kamp „Waterloo", zeide Mussert, dat daardoor wordt herinnerd aan den tijd, nu meer dan honderd jaren geleden, waarin een Franschman Europa wilde overheerschen en de volkeren kapot maken, zooals dat nu het streven is bij de aanslagen van Engeland en Amerika. Gij zijt, aldus de leider, naar den ar beidsdienst gegaan, die een stuk natio- uaal-socialisma is. In den arbeidsdienst gaat het om de eer van den arbeid en óm het herstel van de volkseenheid. Wij allen herdenken hen, die niet het voor recht hebben naast U te staan, die daar gebleven zijn voor hun volk. Zij hebben hun leven gegeven voor U en voor mij, voor ons volk en voor alle Europeesche volkeren. Na er op gewezen te hebben, dat Europa in het Oosten wordt bedreigd door het bolsjewisme en in het Zuid westen door het Amerikanisme, bracht Mussert den mannen van den arbeids dienst den dank over van de Beweging en van het geheele Nederlandsche volk. Het houzee, waarmee de leider zijn toespraak besloot, werd door de arbeids mannen spontaan en krachtig overge nomen. De bomaanvallen op Engelanti. - (D.N.B.) De Engelsche minister van volksgezondheid, Brown, heeft volgens den Britschen nieuwsdienst Vrijdag meegedeeld, dat sinds het begin van den oorlog meer dan 2.750.000 huizen in Engeland en Wales door bomaanvallen beschadigd zijn) Op iedere vijf huizen is er dus een het slachtoffer van vijandelijke bommen geworden. De minister be weerde overigens, dat het grootste deel van deze beschadigde /huizen door de plaatselijke autoriteiten is hersteld. Verder maakt het opperbevel der weermacht bekend: Geen bezetting van het vesting- gebied van Toulon. De commandant van de Fransche vlootstrijdkrachten in de Middel landsche Zee en de bevelhebber van de kustverdediging .van Toulon hebben een plechtige verklaring af gelegd, dat zij de Fransche oorlogs schepen en de zeevesting Toulon tegen eiken aanval der Angelsaksi sche mogendheden zullen verdedi gen. De Führer en de Duce hebben derhalve bepaald, dat van een be zetting van het vestinggebied van Toulon door Duitsche of Italiaansche troepen zal worden afgezien.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1