I II ETERIA IRENE KELLER'S VERZEKEREN, ),- verzekerd bedrag. HOEKSTRA, 3 19, BERGEN. iwowLn EK VAN 4—11 UUR. >ak. Prima keuken rd buffet. i.V.„Stadfllkniaar" ongerief, ?n gas en [omen, Hoe kan dat? De dienstbode vanaf 1 November onder de Ziektewet. Waf heeft mevrouw NU te doen En wat is de plichf van de dienstbode Alle pijn verdwenen! RADIOPROGRAMMA KLEINE TUINEN Eer» klinkende Tentoonstelling. Muxiekinsfrumenteri yam vierduizend jaar oud. TIJDSCHRIFTEN DUBBELE LEVEN. door FRED ANDREAS. f Pagina 4 bfcoeu/ L&CMdeM, :ct wwv! br is ook, wat H-O por uw jongens en In ze niet te lang fcn en;.. wat vooral l-O en Quaker is I en gezond. Het is tde vitamine Bi en |R naar UARLINGEN met doorverbinding fcRONINGEN. Boot- en 1.M en ZAANSTREEK, |tik-Oudorp 15. Tel. 8723 ASSURANTIE. het werk stelt |p erken. Dit is aakU dient belang en t onaangenaam- ïs onverbid- ;elen genomen In Ge nw rant- Look dus met gas of stroom orden. Schroef voor de ver- noodzakelijk het gebruik en alle andere pparafen. minder kolen HANDEL. NIJVERHEID RIJKSKOLENBUREAU Ieder wordt geacht de wet te ken nen en nu het huispersoneel met in gang van 1 November onder de ziek- wet is gevallen, blijkt, dat vele me vrouwen nog niet weten wat zij, met betrekking tot haar personeel, heb ben te doen en te laten. Loon en geneeskundige behandeling. De bedoeling van het onderbren gen van het huispersoneel onder de ziektewet is, dat dit personeel bij ziekte niet langer afhankelijk is van den werkgever, maar thans recht heeft op een uitkeering gedurende hoogstens 6 maanden van 80 van het loon, dat door den werkgever nog eenigen tijd moet worden aan gevuld tot 100 Bovendien heeft het personeel recht op vrije genees- en heelkundige behandeling. De kosten. Deze sociale maatregel omvat on geveer 200.000 personen en de kosten worden door werkgever en werk nemer tesamen gedagen. Bij den Raad van Arbeid moet 5.7 van het loon als premie wor den betaald, verdeeld als volgt: 4 voor het ziekenfondsbeslult en 1.7 voor de ziektewet. Wat is loon? Loon voor het personeel bestaat le. uit geld, 2e. uit giften in natuta bestaande uit vrije inwoning en(of? vlijen kost. De gemeenten zijn daarvoor in 3 klassen verdeeld. Tot de le klasse behooren Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, tot de 2e klasse o.a. Alk maar. Voor Alkmaar wordt de vrije woning op 150 gerekend, de vrije inwoning op 75, de vrije kost op 325 en de vrije kost en inwoning op 400. Alle andere gemeenten in Noord-Holland uitgezonderd Haarlem behooren in de 3e klasse. De cijfers zijn daar als volgt: vrije woning f 100, vrije inwoning 50, vrije kost 300 en vrije kost en in woning 350. De waarde van een middagmaal wordt getaxeerd op de helft van de waarde van den vrijen kost, die van een ontbijt of koffiemaaltijd op een vierde. Plichten van den werkgever. Hij (of zij) die na ontvangst van een premienota de geheele premie moet betalen, is verplicht voor het ziekenfonds 2 op het totale loon van zijn personeel te korten en be voegd 0.35 te korten voor de ziekteverzekering. Hij betaalt voorloopigzijn premie door het koopen van couponboekjes. Tien weekcoupons (het goedkoopste) kosten 5 en zijn verkrijgbaar bij den Raad van Arbeid en de post kantoren. Elke week geeft de werkgever bij de uitbetaling van het loon zijn per soneel een coupon nadat daarop datum en woonplaats zijn ingevuld. Bij betaling per maand geeft hij evenveel coupons als er Zaterdagen in de maand zijn. Men moet het schutblad van het couponboekje goed bewaren, want dat vormt het geld waarmee men later den premie-aanslag kan beta len. Is de premie hooger dan de waar de van het schutblad dan betaalt men bij en omgekeerd. Wat de werk gever te doen heeft. le. Nog deze week -bij den Raad van Arbeid aangifte doen van het personeel waaronder wor den verstaan alle mannen en vrou wen die men minstens Vijf dagen per week in dienst heeft (dus ook wanneer de dienstbode b.v. alleen 's morgens of 's middags werkt. De Raden van Arbeid en de post kantoren verstrekken op verzoek de aangiftebiljetten en zij moeten ook worden ingestuurd door die werkge vers die aangesloten zijn bij een be- drij f svereen iging. De formulieren moeten worden onderteekend door het hoofd van het gezin en na de aangifte krijgt de werkgever een loonlijst toegezonden, welke hij nauwkeurig moet bijhou den. 2e. De werkgever moet een cou ponboekje koopen. 3e. Hij moet de coupons zijn huispersoneel ter hand stellen. 4e. Hij moet 2 pet. of 2.85 pet. van het loon inhouden. 5e. Hij moet het formulier, dat van de zijde van het personeel aan een ziekenfonds moet worden in gestuurd mede-onderteekenen. Wat moet de werk nemer doen? De werknemer b.v. een dienst bode moet nog deze week bij een ziekenfonds een formulier halen, ook al is zij reeds bij een fonds ingeschreven. Zij moet dat formulier invullen, dan het mede laten onderteekenen door het hoofd van het gezin, en het daarna bij, een ziekenfonds insturen. Zij moet de door haar van haar werkgever ontvangen coupons aan den bode van het ziekenfonds afge ven. Zij moet als zij ziek is ge neeskundige hulp inroepen en van haar ziekte dadelijk kennis geven of laten geven aan den Raad van Arbeid of de bedrijfsvereeniging waarbij haar patroon is aangesloten. Wanneer het de Raad van Arbeid is moet de ziektemelding geschieden door middel van een zoogenaamd ziekenmeldingsformulier, dat bij den Raad van Arbeid of bij de postkan toren verkrijgbaar is. Ik gevoslda mij als herboran. Dl Heer O. M teK ichrijft, dd. 23-l '4l: „Met mijn 83 ja ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval van ischias. Niets 'hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uten. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Jrinartl Agentschap, Nassaakad» SIS AmsteiSu* Ambtelijke mededeelingen. den aan Hypo, Alkmaar, LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat schilders, die volgens hun Bewijs van Inschrijving van het Rijksbureau voor Verf in November in aanmerking komen voor lijnolie, aanvraagformulieren moe ten afhalen aan het kantoor Ridder straat. Deze formulieren moeten voor 15 November ingediend worden. Alkmaar, 9 November 1942. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. LANGEDIJK. De uitreiking van de bonkaarten 13e periode zal geschieden volgens onder staand schema. Dit schema is uitslui tend voor de inwoners van Zuidschar- woude en Sint Pancras in afwijking van de data, zooals deze op de thans in het bezit der consumenten zijnde kaarten staan aangegeven. Uitgereikt zullen worden levensmid delenkaarten en aardappelkaarten. Zij, die geen zelf verzorger voor aard appelen zijn, ontvangen de aardappel- kaart tegelijk met de nieuwe bonkaart en behoeven hiervoor geen aanvraagfor mulier in te vullen. Onder zelfverzor- gers voor aardappelen worden gerekend degenen, die meer dan 5 are kleigrond of 10 are zand- of veengrond met aard appelen verbouwen. De ruiling van de inlegvellen van degenen, die geboren zijn tusschen 1 November en 30 Novem ber van de jaren 1921, 1928 en 1938 ge schiedt in de uitreikingslokalen. Uitreiking aan zelfverzorgers voor brood, vleesch en melk in de o. 1. school te Zuidscharwoude op Woensdag 11 November van 9.3012.30 uur zelfverz. van Noordscharwoude; 2 tot 4.30 uur zelfverz. van Zuidscharwoude. Vrijdag 13 November: 9.3012.30 zelf verz. van Broek op Langendijk en van 24.30 uur zelfverzorgers van Oud karspel. Uitreiking aan zelfverzorgers voor aardappelen en gewone consumenten. In de o. 1. school te Zuidscharwoude: Maandag 16 November zelfverzorgers van Noordscharwoude: 9.3010.30 de letters A t/m G; van 10.3011.30 uur de letters H t/m M.; van 11.3012.30 uur de letteis N t/m Z. Gewone consumenten van Noordschar woude op Maandag 16 Nov. van 2— 3 uur A en B; van 34 uur H. t/m K. Dinsdag 17 Nov. van 9.3010.30 S t/m V.; 10.30-11.30 uur C t/m G en W. t/m Z.; van 11.30—12.30 L t/m R. Zelfverzorgers voor aardappelen van Zuidscharwoude: Dinsdag 17 Nov. 23 uur A t/m J.; van 34 uur J t/m Zr Gewone consumenten van Zuidschar woude Vrijdag 20 Nov. van 9.3010.30 A en B; van 10.30—11.30 C t/m H.; 11.30— 12.30 uur L t/m R; van 23 uur I t/m K; van 34 uur S t/m Z. In het lokaal achter het betaalkantoor der L. G. C.: Zelfverzorgers voor Broek op Langen dijk: Maandag 23 Nov. van 9.3011 uur A t/m K; 11—12.30 uur L t/m Z. Gewone consumenten van Broek op Langendijk: Maandag 23 Nov. van 2 3 uur A en B; van 34 uur C t/m J. Dinsdag 24 Nov. 9.3(1-10.30 K en L; 10.30—11.30 M t/m K; 11.30—12.30 uur U t/m Z. In het oalé van den heet CL Jansen te Oudkarspel voor zelfverzorgers voor aardappelen op Dinsdag 24 Nov. 2 3 uur A t/m K; van 34 uur L t'm Z. Gewone consumenten van Oudkarspel: Woensdag 25 Nov. 9.3010.30 uur A. t/m C; van 10.3012.30 uur D t/m L; van 23 uur M t/m R; van 34 uur S t/m Z. De na-uitreiking van de bonkaarten 12e periode zal geschieden op Vrijdag 6 November in de o. 1. school. Toeslagkaarten wegens het verrichten van zeer zwaren, zwaren en langduri- gen arbeid kunnen door degenen, die de vorige maal hiervoor in aanmerking kwamen, worden afgehaald aan het kringkantoor te Zuidscharwoude op Maandag 16 en Dinsdag 17 November. De zittingen van den reizend agent te Oudkarspel zullen in den vervolge worden gehouden in het café van den heer C. Jansen te Oudkarspel op de vastgestelde uren en data. Distributie van schoenen: Voor de in woners van Broek op Langendijk- is de regeling betr. het afhalen en terug brengen van aanvraagformulieren voor schoenen als volgt gewijzigd: Afhalen der formulieren iederen eersten en tweeden Woensdag van elke maand. Terugbrengen op iederen Donderdag middag onmiddellijk volgende op den tweeden Woensdag van iedere maand. Op dezen Donderdagmiddag kunnen alleen formulieren voor schoenenbon nen worden terugbezorgd. Voor alle andere rangelegenheden kome men op Woensdagmiddag. EGMOND AAN ZEE. De uitreiking van de bonkaarten voor de 13de periode zal in het dorp Eg- mondbinnen plaats vinden op Donder dag 12 November en Vrijdag 13 No vember a.s. van 10 tot 15 uur in café 't Haasje van de weduwe C. Mooij. In Egmond aan Zee heeft de uitrei king plaats op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 November a.s,, van 10 tot 15 uur in hotel Het Witte Huis (eig. J. Clausing), Voorstraat 32. De juiste datum is' vermeld op de bonkaart voor de 12de periode. Op dezelfde data zullen kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid worden uitgereikt. Hiervoor dient men tevoren een aanvraagformulier in te vullen. Aanvraagformulieren voor schoenen, textiel en rijwielbanden zijn verkrijg baar tot 11 November a.s. op de beken de zitdagen en dienen tevens vóór ge noemden datum te worden ingeleverd. Later ingeleverde worden niet in be-' handeling genomen. Kappers, die extra zeep wenschen te ontvangen, dienen vóór 11 November a.s. een aanvraagformulier MD 269 in te leveren. Da rantsoenen worden dan gelijktijdig verstrekt. De loonlijst dient te worden meegebracht. Extra rantsoenen toiletzeep zullen op vertoon van de distributiestamkaart worden uitgereikt aan practiseerende artsen op de bekende zitdagen in den loop der week van 815 November. DINSDAG. HILVERSUM I, 4,15 M. 7.15 uit: „Tes- sino" (gr.pl.): 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Herfstbladeren (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Goedkoopen goed, lezing. 8.50 Viool met pianobegel. (gr.pl.) 9.Orkest van de Duitsche Arbeids dienst (opn.) 10.30 U kent hen, maar kent u hen ook? ir. W. L. Z. v. d. Vegte. 10.45 Orkest van de Duitsche Arbeidsdienst (opn.) 11.15 Het Sylvestre Trio. 12.Almanak. 12.05 De Melodis- ten. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Kamerorkest (gr.pl.) 14. Salanorkest. 15.— Finlandia, muzik. progr. 15.30 Don Pasquale, opera (opn.) 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurs- ber. 17.De lichte toets, gevar. progr. 18.Luisterspel: „Jacob Cats". 18.30 Cello en plano. 19.Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Marschmuz. (gr.pl.) 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje. 19.50 Musette- orlrest en soliste. 20.15 Om en om- programma. 21.45 BNO:'Nieuwsber. 22. Kom in m'n armen (gr.pl.) 23.24. Ouvertures en rhapsodieën (gr.pl.) HILVERSUM II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Operafantasie (gr.pl.) 8.Politiek weekpraatje (opn.) 8.15 Licht spel bij het ontbijt (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 3.40 Het symphonieorkest van het N.I.R. (gr.pl.) 9.— Vroolijke gr.muz. 9.15 Voor de huisvr. 9.20 Vroolijke ^gr.muz. 10. Godsd. uitz. 10.30 Pianovoordracht. 11. Vrouwenmozaïek. 11.20 Omroep-meisjes- koor (opn.) 11.30 Zang met pianobegel. en viool en piano. 12.15 Uit Neerlands Gouwen. 12.30 Progr.-overz. 12.35 Orkest' concert (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Wat doet de directie van den landbouw? 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 14.Godsd. uitz. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.30 Voor de zieken. 16.Orkest Willy Kok. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beurs- ber. 17.Voor de jeugd. 17.30 Bonte r^is door Nederland, gevar, progr. (opn.) 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Gesproken binnenl. overz. 19.Landmans lust. 19.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20. BNO: Eng. uitz. „Holland and the eco nomie reorganisation" of Kinderkoor- zang (gr.pl.) 20.15 Residentie-orkest en soliste. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22. BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.— Zie Hilversum I. Vanaf 19.15 alleen de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. SINT-PANCRAS. Uitreiking bonkaarten. De uitreiking van levensmiddelen- en aardappelenkaarten zal geschieden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te St,-Pancras op Woensdag 18 November van 9.3012.30 zelfverzor gers voor brood, vleesch en melk', van 23 uur zelfverzorgers voor aardappe len wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t/m. M; van 34 uur zelf verzorgers voor aardappelen met de letters N t/m Z. Gewone consumenten van Sint Pan cras op Donderdag 19 Nov. van 9.30- 11.uur de letters A t/m. G; 11,30 12.30 uur H t/m. M; 2—3 uur N t/m, T; van 34 uur U t/m. Z. Zij, die behalve zelfverzorger voor aardappelen ook nog voor andere arti kelen zelfverzorger zijn, dienen te ver schijnen op de data vastgesteld voor de zelfverzorgers voor brood, vleesch en melk. Voor toeslagkaarten zwaren arbeid zie men het distr.nieuws van Lange- dijk. Zittingen van den reizend agent worden in het vervolg gehouden in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk. BRUSSELSCH LOF. Zoodra het loof van het Brusselsch lof is afgestorven, is de tijd gekomen om de wortels uit den grond te ne men en er kropjes van te gaan kweeken. Wellicht zullen vele lief hebbers zich dit voorjaar voor 't eerst aan deze teelt gewaagd heb ben en weinig met het verloop op de hoogte zijn. Na het rooien wordt het loof tot ongeveer 5 cm boven den wortelhals afgesneden, terwijl van lang uitge groeide wortels een deel wordt afge nomen, zoodat we een behoorlijken wortel van 15-20 cm overhouden. Sterk vertakte wortels kunnen we meteen vernietigen, daar zü voor het kweeken van kropjes ongeschikt zijn. In den tuin gaan we nu een kuil graven op het hoogste en dus droogste gedeelte, en deze kuil krijgt een breedte van 1 meter en een diepte van 25 cm. Is de grond vochtig, dan is een diepte van 10 cm reeds voldoende. De uitgegraven aarde wordt om den kuil heen ge legd en den bodem spitten we goed om, waarna de wortels rechtop naast elkaar worden gezet op rijen, die we 10 cm onderlingen afstand geven. De wortels op de rij zelf behoeven slechts enkele centimeters tus- sehenruimte. Daarna strooien we zand tusschen de wortels en zorgen er voor dat er nog een laag zand van 20-25 bovenop de wortels komt te rusten, waarin de krojJpen zich moe ten vormen. Door het zand op zij v an den kuil weg te graven en voor deze dekking te gebr.uiken, zorgen we meteen voor de afwatering. Nadat we de laag zand aange bracht hebben, zijn we nog niet klaar, want op die manier zouden de wortels gevaar loopen te bevriezen, en om dat te voorkomen, brengen we er nog een laag ruigen mest op aan, welke laag onbevroren dient te blijven. Eerst als er geen winter vorst meer te verwachten is, onge veer half Maart, verwijderen we dit bovenste dek en laten den grond van de zomerwarmte profiteeren, het geen de kropvorming bevordert. Op die manier kan meestal begin April geoogst worden, en de tijd van oog sten zelf duurt ongeveer een week of vier. De oogst kan .echter aan merkelijk worden vervroegd, wan neer we meteen na het inkuilen een laag broeimest over den kuil uit spreiden. Bij een laag van 5075 cm zal het mogelijk zijn reeds na een maand ongeveer de eerste kropjes te oogsten. A. C. Muller-Idzerda. HEERHUGOWAARD (Oct.) Geboren: Catharina Maria, d. v. J. Buter en A. C. Bakker. Ja- coba Gerarda, d. v. P. Roozendaal en E.'Jonker Christianus Theodorus, z. v. J. N. Rood en Ch. M. Tuinman. Petrus Theodorus Wilfried, z. v. Th. Groot en B. G. Stet. Nicolaas Cornelis Maria, z. v. N. v. Stralen en van A. C. Danenberg Jan, z. v. Jc. Blokker en A. H. v. Welsenes. Rolf, z. v. A B. de Betue en G. Hittema. Johanna Petronella, d. v. J. M. Snoek en C. T. Appelman. Nicolaas Maria, z. v. N. Buter en J. v Schagen Catharina Maria, d. v. Th. de Jong en A. Zuurbier. Antonia, d. v. D. Jongkind en A. Dekker. Catharina Alida Maria, d. v. S. Volkers en A. T. Mourits. Geertruida Agnes, d. v. J. Bruijns en W C. Dongelmans Jacoba Euphemia, d v. P. N. Beers en E. H- Vonk. Maria Petronella Barbara, d. v. P. Commandeur en M. P. B. v. d. Velden. Anna Margaretha, d. v. H. IJdema en M. Mooij. Ondertrouwd: Timotheus Ru- moldus Vlaar en Johanna Petronel la Overtoom. Simon Bijman, te Opmeer en Geertruida van Langen. Cornelis Beemsterboer, te Ha renkarspel en Carolina Biersteker. Johannes Hendrik Jansen en Jo hanna Stet. Cornelis Visser en Margje Weyer. Getrouwd: A. Smit en C. P. Berkhout. J. Glas en M. Zwier. A. C. v. d. Burg en G. D. Groot jes T. R. Vlaar en J. P. Over toom. J. H. Jansen en J. Stet. S. Bijman en G. v. Langen. C. Visser en M. Wever. Overleden: Gerrit Appelman, 45 j., ongeh., z. v. J. Appelman en N. Dekker, (overleden te Noora- wijkerhoutX Pieter Blom, 80 3., wedr. v. M. Doodeman (overl. te Alkmaar). Engelina van Diepen, 63 j., echtg. v. J. Borst. „Controleert Uw gas- en elec- triciteitsverbruik geregeld!" (Van onzen Berlijnschen correspondent.) TOT de menschen, die dol zijn op tentoonstellingen, musea en soortgelijke dingen, heb ik nooit behoord. Ik vind er iets opdringerigs in, dat men binnen een bepaalden tijd een zekere hoeveelheid kunst moet verwerken, vooral, wanneer men het relatieve voorrecht geniet, door iemand te worden rond.geleid die nadere informaties verstrekt Maar waarom zouden er ook niet te dien opzichte uitzonderingen be staan, die den regel bevestigen? En waarom zou München, de hoofdstad der Beweging, niet de stad zijn, die ons tot deze wijsgeerige oratie ver leidde? In de Ottostraat werd door burge meester Fiehler een tentoonstelling geopend, waarvan wij niet wisten, dat zij in nog vele andere steden bin nen en buiten Duitschland haar weerga heeft. Het gaat hierbij om een stedelijke collectie muziekinstru menten, die men heeft samengevat onder den titel: Het klinkende mu seum. En om den bezoeker maar dadelijk op zijn gemak te stellen, heeft men bij den ingang een oud- Chineesche klok neergezet, waarvan beweerd wordt, dat zij uit de 18de eeuw vóór onze ja.artelling af komstig is, om zoo te zeggen dus den respectabelen leeftijd van vier dui zend jaar heeft bereikt! Naar men ons van bevoegde zijde vertelde, zijn behoudens München ook Berlijn, Weenen, Leipzig en Keulen een soortgelijke collecte rijk terwijl er zich te Halle, Brunswijk, Mittenwald en Salzburg kleinere col lecties bevinden. IN 1916, dus eveneens in. tijd van oorlog, heeft Weenen een waardevolle instrumenten-tentoon stelling georganiseerd en het feit, dat de Isarstad. dit voorbeeld een kwart eeuw later gaat volgen toont aan, dat de ondernemingsgeest op cultureel gebied door drie jaar oor log allerminst is gefnuikt! Duitschland is niet slechts het land van denkers en dichters, maar minstens evenzeer dat van compo nisten en beoefenaars van alle tak ken der muziek. Daarom ligt het voor de hand, dat er op deze origi neele expositie heel wat te zien valt, waar men als leek nooit van ge droomd heeft. Aanvankelijk krijgt men de primitieve instrumenten te aanschouwen, kerkklokken en ram melaars, bronzen klokjes uit den tijd der Hellenen, porceleinen klokjes uit China, buffetbelletjs uit Birma, Afri- kaansche rammelaars en gongs en men merkt al gauw, dat de men schen voor onze christelijke jaartel ling er al net eender als wij op uit waren om hun innerlijke ontroering achter veel lawaai te cacheeren In een andere zaal loopt men trommels tegen het lijf, die uit men- schelijke schedels blijken te bestaan. Die zijn afkomstig uit Azië en Afri ka, en herinneren aan de boeken, die we in onze kinderjaren bü voorkeur hebben gelezen, maar toen wisten we eigenlijk nog niet precies, wat oor logvoeren beteekent. Natuurlijk krij gen ook de harp en de luit een beurt, maar de „viola d'amore", de „viola da gamba", oefenen uiteraard meer aantrekkingskracht op den toe schouwer uit en den langdurigen weg van hef clavecimbel tot den vleugel legt hij binnen een kwar tiertje af, want er valt nog veel meer te zien en bovendien, men krijgt hier niet slechts veel te zien. maar ook wat te hooren. Het ope ningsconcert wordt door het Döbe- reiner-trio voor oude muziek gege ven en voor we het beseffen, zitten we in een gezellig zaaltje naar Friedrich Handel, Attilio Ariosti en Joseph Haydn te luisteren, dat het een ware lust is. Zoo wordt dan de theorie met de practijk gepaard en München blijkt ten zooveelsten male een dier aantrekkelijke steden te zijn, waar kunst en cultuur onder alle omstandigheden hoogtij vieren. In de gemeente Hellendoorn heeft men nog een omroeper, die bij speciale gebeurtenissen met de .klapje" door het dorp trekt Deze .klappe' bestaat uit een houten bord met handvat, waarop een hamervormig stuk hout is bevestigd, dat, wanneer het In beweging wordf gebracht, een dof geluid voortbrengt Hartgerink-Pax Holland m Werkend Volk. Het eerste Novem ber van dit tijdschrift (verschijnend om de 14 dagen) is uitstekend ver zorgd en opent met een aardig arti kel getiteld: 's Nachts. Dat alles dan nog niet slaapt, blijkt duidelijk. Piet Kaas geeft een beschouwing over de nieuwe Bavariafilm- Strijd om het bruine monster, een boeiende voetbalfilm. De dag van de politie (14 Nov.) Van boom tot speldje (Winterhulp insignes) en Kruier! (werkers aan het station) zijn de aandacht in alle opzichten waard, evenals: De ver vaardiging van een schrijfmachine. Tot slot een kijkje achter de schermen van Vreugde en Arbeid en vele ontspanningsrubrieken. De vele illustraties verhoogen de aan trekkelijkheid. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zitting van 6 November. R ij wiel onbeheerd laten staan: C. N. te Oudkarspel 6 of 1 week tuchtschool. J. S. en D. H. te Alkmaar 10 of 5 d. Overtreding motor- en r ij w 1 e 1 w e t: J. de "W. te Bever wijk en R. P. de G. te Alkmaar 1 of 1 d. J. Z., P. S. en J. L. H. te Cas- tricum, A. M. v. H. te Sint-Pancras, Th. K. te Oudkarspel, Th. J. B. en N. N. te Alkmaar en J. G. te Schagen 2 of 1 d. G. A. L. te Castricum, F. D. te Heiloo en J. K. te Nibbixwoud 3 of 2d. Overtreding verduiste ringsverordening: J. S. te Heerhugowaard 4 of 1 week tucht school. H. S. te Alkmaar 4 of 2 d. P J. L. te Alkmaar 5 of 3 d. L. K. te Sint-Maarten 6 of 4 d. H. v. E. te Alkmaar en J. M. de J. te Oterleek PRIX DE ROME VRIJE SCHILDERKUNST 1942. AMSTERDAM, Nov. - De Jury voor den wedstrijd in de vrije schil derkunst 1942 om den z.g. Prix de Rome, gevormd door prof. Willem van den Berg, voorzitter, prof. G. V. A. Röling, secretaris, mevr. B. Wes tendorpOsieck, prof. J. H. Jurres en den heer Piet van der Hem (deze laatste ter vervanging van den beer W. A. van Konijnenburg, die verhin derd was, de laatste juryvergadering bij te wonen), heeft in haar verga dering van 3 November j.l. den heer J. Roozendaal te Amsterdam de gouden medaüle waardig bevonden, terwijl het accessit (zilveren me daille) werd toegekend aan den heer R. B. Sleper Jr. te Hilversum. De tentoonstelling van de in den wedstrijd vervaardigde werken wordt gehouden in de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam van Zondag 15 November tot en met Zondag 22 November. Zij is koste loos toegankelijk, op werkdagen van 103 uur, des Zondag van 13 uur. 8 of 4 d. F. D. te Sint-Maarten en B. van R. te Alkmaar 10 of 5 d. Te laat op straat: J. O. te Oudkarspel 5 of 2 d. P. K. en A. B. te Akersloot 8 of.4 d. Overtreding identiteits plicht: J. L. en M. J. A. J. te Alk maar en P. K. en A. B. te Akersloot 3 of 2 d. Niet in het bezit zijn van een luistervergun ning: F. H. te Alkmaar en A. v. d. S. te Sint-Maartensbrug 15 of 10 d. Overtreding wegenver keersreglement: G. M. D. te Noordscharwoude 1 of 1 d. G. T. te Velsen 5 of 3 d. M. B. en J. J. H. te Alkmaar 5 of 3 d. Overtreding ventverbodt J. B. te Alkmaar 3 of 2 d. Overtreding melkbesluit: G. V. te Midden-Beemster 20 of 10 d. Baldadigheid: J. W. te Schagen 20 of 10 d. Geen koop.nansregister bijhouden;. J-J- van D. te Winkel 4 of 2 d. FEUILLETON. 27 HOOFDSTUK XIV. In een vreemde stad. Irene Keller was 's nachts in Mi laan aangekomen. In een vreemde stad, waar ze niemand kende en de taal nauwelijks verstond. Ze was naar een groot hotel, dichtbij het station gegaan, omdat het in haar reisgids aanbevolen werd. Zindelijk en goedkoop was het, maar het was van boven tot beneden dag en nacht rumoerig; luid praten, lachen, zingen, roepen, schellen en zware soldatenstapppen door de gangen zonder loopers. Het was voor Irene een nieuwe physieke marteling na de psychische, welke zij reeds had ondergaan. Een geheelen dag bleef ze te bed liggen in een soort verstijving, met de handen tegen haar ooren, on machtig op te staan. Een kamer meisje gaf haar eindelijk den raad, of naar een duur, of naar een klei ner hotel te gaan maar in een klein zou allicht geen personeel zijn, dat ook vreemde talen verstond. Toch koos Irene een klein hotel letje van slechts vijf kamers uit in een zijstraat van het Corso Vittorio Emanuele. Daar ging ze tegen den avond heen, vond op een halfdon kere kamer een zindelijk bed en was tevreden. Ze was naar Milaan gekomen om Silvio Barra te spre ken, die, naar zij vermoedde, hier bij zijn ouders was. Ze had eens op een brief het adres zijner familie zien staan, maar wist zich den langen straatnaam niet meer pre cies te herinneren. Ze wist slechts dat zijn vader „avvocato" was en dat zich gelijkvloers een „bar" be vond, volgens Silvio's beschrijving een koffiehuisje, waar men na het diner een kopje zwarte koffie ging drinken. Ze had dus in het telefoon boek slechts te zoeken naar een ad vocaat Barra en als er in dat huis dan een koffiehuis was, moest ze daar wezen. v Ongelukkigerwijze vermeldde de telfoongids vier advocaten van dien naam en geen der straten daar ge noemd, scheen een zoo langen naam te hebben, als Irene zich van dat adres meende te herinneren. Ze moest dus al],e vier die_ adressen nagaan en naar het café zoeken. Het was reeds donker, toen ze zich op weg begaf. Het wemelde op straat van menschen, kinderen, voertuigen, katten en honden. Toch had de rumoerige drukte iets vroo- lijks. Die scheen bij de mooie stad en den helderen sterrenhemel te hooren en bij de vriendelijke Zui derlingen. Het eerste adres was op de Via Torino 61, maar dat kon het goede niet zijn, want nergens was een café te bespeuren. Doch bü het vol gende had ze geluk. Via Correnti- Carrobbia 11 had een advocaten naamboord met den naam Barra en een echt Italiaansch koffiehuisje, „Bar Sarbaudo". Op straat stoelen en kleine marmeren tafeltjes en binnen heeren, die hun kleintje „ne ro" of een glaasje „grappa" dron ken. Ze ging buiten zitten en bestelde limonade. Toen de kellner het glas bracht, vroeg ze hem, of hij den advocaat kende en of diens zoon Silvio soms thuis was. Nadat de kellner Irene's Italiaansch in Ita liaansch omgezet had, vertelde hij. dat hij den advocaat goed kende, maar van een zoon niets afwist. „Dank u, dat is genoeg", zei Irene. Toch gaf ze de hoop niet op. Al was Silvio niet thuis, dan zouden zyn ouders haar toch wel zijn adres willen geven. Ze bladerde wat in een tijdschrift. Toen ze even later opkeek, waren alle heeren uit de bar naar buiten gekomen en had den aan de tafeltjes plaats geno men. Ze hadden sigaretten in hun mond en bekeken Irene nieuwsgie rig. Ze schrok, toen ze die gevaar- lyke opmerkzaamheid ontdekte. Silvio had haar meermalen verteld, dat een mooie vrouw niet alleen in een openbaar lokaal behoorde te komen, wilde ze niet terstond een begeerige menigte om zich heen krijgen. Alleen in de groote restau rants voor vreemdelingen kon een vrouw als Irene ongestoord gaan zitten. Was het werelijk zoo erg? (Wordt vervolgd). "I ^|||l Ê'H

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 5