Vijandelijke a en in DE REDE VAN HITLER. In den Kaukasus, bij Moskou, in den Terek-sector en aan het Donfront vijandelijke aanvallen afgeslagen, DE AMERIKAANSCHE LANDING IN AFRIKA. Vertrouwen in de toekomst. Het vaderland Voor heel Europa. De luchtaanvallen. Overval op een doof stomme. „Holen van Ruysdael" wordt gerestaureerd. De strijd in N.-Afrika duurt voort. Stalin ontevreden over het uitblijven van een tweede front. Winterbevoorrading aardappelen. Een waarschuwing aan ambtenaren van den B.S. Vraaggesprek met Ir. v. d. Vegte. _L 144e Jaargang Extra bericl Zware ve v hoofdkwart: (Vervolg1 van pagina 1.) Juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. De win ter van 1812 was precies 50 procent zoo koud als de winter van het vo rige jaar, die wij achter ons hebben. Dit jaar zijn wij anders voorbe reid. Een groot wijsgeer heeft eens ge zegd, dat wanneer een stoot een ster ken man niet omver werpt, hij hem dan slechts nog sterker maakt. Dan kan ik slechts zeggen: de stoot, die ons in den vorgen winter niet omver geworpen heeft, heeft ons slechts nog sterker gemaakt. Onverschillig waar de fronten zich bevinden, altijd zullen wij pareeren, zullen wij tot den aanval overgaan, ik twijfel er geen seconde aan dat aan het einde van den oorlog het succes beschoren zal zijn aan onze vanen. Roosevelt is zonder twijfel de su per-gangster die tegenover ons staat, maar het beslissende en laat' ste woord spreekt stellig niet mijn heer Roosevelt. Zooals altijd zijn wij nog op het juiste oogenblik geko men. Geen enkele slag die de anderen tegen ons dachten te verrichten, heeft succes gehad. Bovendien heb ik de rotsvaste overtuiging dat achter leiding en weermacht voor alles het Duitschè vaderland staat en achter mij in het bijzonder de geheele nationaal-so- cialistisehe partij als een hechte ge' meenschap. Wat echter ook omgekeerd de tijd van heden van dien van toen onder scheidt, is, dat aan het hoofd van het volk niemand staat die ooit wellicht bi kritieke tijden naar het buiten land zou gaan, doch iemand die al tijd slechte den strijd en altijd slechte het eene beginsel gekend heeft: slaan, slaan en weer slaan. Thans treedt de nationaal-socia- listische volksgemeenschap naar het front. Aan vele dingen zult gij heb ben opgemerkt hoe deze weer macht van maand tot maand meer nationaal-socialistisch wordt, hoe hier de Duitsche volkskgemeenschap steeds meer tot uiting gekomen is. Midden in den oorlog bouwen wij 'n volksleger op zooals de wereld het nog nooit gezien heeft. Binnenslands echter werkt een geheel volk. Thans weet de Duitsche werkman dat hij de wapens smeedt voor zijn kameraden en wat vrouwen pres' teeren is enorm. Wij hebben wel geen goud, maar wij bezitten de le vende arbeidskracht, een heilige Jjver en een heiligen wil. Het volgend jaar zullen wij pas de vruchten van dit werk zien. Dit is een oorlog, zoo verklaarde de Fiihrer, die voor heel Europa ge voerd wordt. Daarom valt het niet te verwonderen, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden, van het noorden tot het zuiden, die deels als zelfstandige eenheden en contingenten zijn opgenomen in het geweldigste front van de wereldge schiedenis. Het is daarom ons onwrikbaar be ghiit, dat de komende vrede werke lijk een vrede voor Europa zal zijn zonder de voogdij van lieden met het z.g. fijne instinct voor ideëele en materiëele waarden. De ideëele waarden aan de kant van Engeland zijn ongetwijfeld geringer dan die welke het Duitsche volk en de ver bonden naties aan de wereld hebben gegeven.' Zeker is dat Europa uit dezen oorlog economisch gezonder te voorschijn zal komen dan tevoren. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Führer o.a. nog, dat wij Neder- bolders willen verplanten, maar er zullen vele menschen zijn, die blij zijn vasten grond onder de voeten te bebben en zich niet meer zoo te moe- tem afsloven zooals dat in de overbe volkte gebieden noodig is. En zij zul len gelukkig zijn, omdat het loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in de een of andere En- gelsche of Amerikaansche brandkast terecht komt. Wij gelooven derhalve, dat het einde van dezen oorlog ook naar buiten den val zal beteekeneiv van de goudheerschappij en den val van de geheele maatschappij die schuldig is aan dezen oorlog. De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de nationaal-socialis- tische Duitsche arbeiderspartij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zijn oude medestrijders zijn De tooneelgroep der Deutschen Ober- sehule zu Amsterdam heeft in den Stadsschouwburg een opvoering ge geven van Friedrich von Schiller's „Luise Millerin". Tijdens een der scènes. (Polygoqn-y. Bilsen-Pax Holland m) dank uit voor hun trouw. Hij wekte hen op, met het uiterste fanatisme ook aan de overwinning en het eindresultaat in den groote beslissenden strijd te geloo ven, die Duitschland thans moet voeren. Het gaat daarbij om het zijn of niet zijn van het Duitsche volk. Van den Duitschen soldaat, zoo ver volgde de Führer, heb ik niet meer ver langd dan ik zelf bereid was te pres- teeren en van het Duitsche volk heb ik niet meer arbeid geëischt dan ik zelf gepresteerd heb. Mijn arbeid is het lot van het rijk. Wanneer de tegenstan ders geloven, ons op een dwaalspoor te kunnen brengen, dan vergissen zij zich. Het uur zal komen, waarop ik terug sla en dan wee hun! Soms moest ik maandenlang toezien. Gelooft u mij, dat mij het hart van woede verteerd wordt, wanneer ik verneem van die laffe lucht aanvallen op Duitsche steden. Ik heb op de stad Parijs geen enkele bom laten werpen. Voor de aanval op Warschau heb Ik vijfmaal opgewekt tot overgave en verlangd, dat althans de vrouwen en kinderen uit de stad zouden worden gevoerd. Pas toen niet eens onze parle mentariër ontvangen werd, heb ik tot den aanval besloten. Ook na het begin van de nachtelijke Engelsche luchtaanvallen heb ik drie en een halve maand gewacht, hoewel wij sterk genoeg waren om terstond terug te slaan. Maar ik heb gemeend, dat nog tijdig het verstand zou gaan spreken. Thans is het niet anders en ik neem dat allemaal in mij op. Men zal daarginds nog te bespeu ren krijgen, dat de Duitsche uitvin dersgeest niet heeft stilgezeten en dan zullen de tegenstanders een ant woord krijgen, dat hun hooren en zien vergaat. Ik heb vroeger reeds eenige malen tegen de lieden moeten zeggen, dat, wan neer ik geruimen tijd niet spreek, ik dit niet doe omdat ik misschien mijn stem ben kwijt geraakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bek vechten. Slechts in de zeldzaamste gevallen zal ik het woord nemen, want de taal van het front is nadrukkelijk en krach tig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een in strument, dat thans alleen spreken kan en dit instrument spreekt luid en dui delijk genoeg. In den nacht van Vrijdag op Za terdag te 1 uur hoorden 2 surveillee- rende agent van politie en 2 mare- c-hausseè's te IJmuiden-Oost een eigenaardig geschreeuw. Dit bracht hen er toe een onderzoek in te stel len in een perceel aan den Enigel- mundusweg aldaar. Zij troffen er een man aan, die ernstig gewond op den grond lag. Een tweede persoon trachtte te vluchten, maar kon worden gegre pen. Het slachtoffer Is de 60-jarige heer Flink, die doofstom en alleen wonend is. In de omgeving was be kend, dat hij een vrij groot bedrag heeft gespaard, zoodat wordt aange nomen, dat het hier een poging tot berooving betreft, De dader bleek een inwoner van Amsterdam te zijn, genaamd H. K., die bij de politie ongunstige aangeschreven staat. Hij is een oude bekende van het slacht offer en kwam meer dan eens bij hem aan huis. Naar wij vernemen, verkeerde de heer Flink Zaterdagmorgen niet in levensgevaar. De geneesheer heeft enkele hoofdwonden behandeld. De plannen tot restauratie van den molen „Rijn en Lek" aan den Rivier dijk te Wijk bij Duurstede, algemeen hekend als de „Molen van Ruysdael", zijn in een definitief stadium geko men. AANVRAGEN OM LOONS- VERHOOGING. In verband met de inwerkingtreding van de Verordening van den Rijkscom missaris betreffende de ordening van den Arbeid kan nog worden medege deeld, dat werkgevers, die verzoeken wenschen in te dienen tot het invoeren van loonsverhooging hiervoor, ter wille van de papierbesparing, tot nader order gebruik kunnen maken van de door het College van Rijksbemiddelaars bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux, den Cen- tralen Dienst der Arbeidsinspectie en de Districtsbureaux der Arbeidsinspectie verkrijgbaar gestelde formulieren, met dien verstande, datde aanvrage thans tot den Gemachtigde voor den Arbeid moet worden gericht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Nov. - (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kau kasus en in den sector van den Terek werden verscheidene tegenaanvallen onder Moedige verliezen voor den vijand afge slagen en gereedstaande troepen door artillerievuur en luchtaan vallen uiteengeslagen Ten Noordoosten van Mosdok werden aanvallende vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval met aanzienlijke verliezen op haar punt van uitgang terugge worpen en talrijke gevangenen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duitsche en verbonden troepen in samenwerking met Duitsche slagvliegers en Roemeensche ge vechtsvliegtuigen verscheidene aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front geen krijgsoperaties van beteekenis. Ge concentreerde luchtaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op spoorwegdbelen in het gebied rondom Ostasjkof leidden tot de ver nietiging van verscheidene trans porttreinen en ravitailleeringsopslag- plaatsen van den vijand. Bij aanval len op wegen werden bolsjewistische colonnes uiteengedreven en enkele door troepen bezette plaatsen ver woest. Des nachts zijn de stad Ka linin en het station aangevallen. Ar tillerie van het leger bestookte voor d'en oorlog belangrijke doelen in Kroonstad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Lado- gameer heeft de luchtmacht een mo torvrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartuigen werden beschadigd. De strijd in Egypte. In den sector Mersa Matroe heeft de vijand met superieure gepantserde strijdkrachten zijn aanvallen voort gezet De Duitsche en Italiaansohe luchtmacht steunde de gevechten op den grond en deed aanvallen op vijandelijke strijdkrachten en aan- voerwegen. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het Westen en bij vluchten naar het Noordwesten van Duitschland ver loor de vijand vier vliegtuigen. HELSINKI, 8 Nov. - Uit een gister door Stalin uitgesproken rede blijkt, dat hij na enkele inleidende zinnen, die gewijd waren aan de 25 jaar der ontwikkeling van de Sovjet-Unie, uitvoerig gesproken heeft over de oorlogsgebeurtenissen. Hij maakte een onderscheid tus- schen de z.g. winterperiode, die de Sovjets in den aanval zag, en de tweede periode, toen de Duitsch-fas- cistische troepen, al hun vrije reser ves verzamelend, in Z.O. richting door het front heen braken en op rukten. Daarbij veronderstelt Stalin echter, dat het voornaamste doel der verbondenen niet is geweest de beweging in de richting van de petro- leumgebieden, maar dat het er in bestaan heeft uit het O. con Moskou heen te trekken, de stad af te snijden van het achterland: en dan tegen Moskou op te trekken. Hij beweerde, dat de tactische successen van de zomeroperaties der Duitschers niet afgesloten zijn. De Duitsche successen verklaarde hij, doordat het den Duitschers en hun bondgenooten gelukt was al hun vrije reserves te concentreeren, ze naar het Oostfront te werpen en in één frontsector een groot overwicht vag krachten, te vormen. Dat' is hun gelukt, omdat het ontbreken van het tweede front in Europa hun de mogelijkheid heeft verleend deze operatie zonder eenig risico voor zich zelf ten uitvoer te leggen. Wanneer er een tweede front in Europa was geweest, zou de positie der Duitsche troepen geheel anders zijn geweest, ja, dit zou het begin van het einde voor de Duitseh-fas- cistische troepen zijn geweest. Want het roode leger zou in dat geval niet staan, waar het thans staat, maar ergens in de nabijheid van Pskow, Minsk, Sjitomir of Odessa. Er zijn ditmaal door het ontbreken van een tweede front veel meer Duitsche en verbonden troepen tegen Rusland in den strijd geworpen dan in 1914/17. Dit is de voornaamste oorzaak en de grondslag van de suc cessen der fascistische troepen gedu rende dezen zomer. Met beslistheid wees Stalin een vergelijking van den Duitschen veld tocht in, het Oosten met dien van Napoleon van de hand. Men kan het binnenrukken der Duitsche troepen in Rusland ook niet vergelijken met him opmarseh in den eersten wereldoorlog. Ook deze ver gelijking houdt geen steek. Want destijds heeft in Europa een tweede front bestaan, terwijl dat in dezen wereldoorlog ontbreekt. In de twee de plaats strijden er in dezen oorlog tweemaal zooveel vijandelijke solda ten aan het front tegen. Rusland als in den vorigen. Onze bondgenooten, zeide hij ten slotte, moeten toch wel begrijpen, dat het ontbreken van een tweede front, nu Frankrijk uit de gelederen is getreden, voor allen, onder wie ook de bondgenooten zelf, fataal kan afloopen. Berlijn over de rede. BERLIJN, 8 Nov. - Omtrent de rede van Stalin wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat de poli tieke noch de militaire leiding van Duitschland' haar vaste besluit heeft gewijzigd het Sovj,et-"Rusland uit de politieke en geestesgeschiedenis der menscMieid Weg te vagen. Onder dit parool, waaronder de verbonden mogendheden in het Oos ten den strijd voeren, zullen zij overwinnen. Dit is een wet, die on verbiddelijk wordt opgevolgd. Wat Churchill er over zegt. STOCKHOLM, 8 Nov. - Volgens berichten uit Engeland zou Churchill in de verklarinjg, die hij voornemens is kamende week in het Lagerhuis af te leggen, ook terugkomen op het verwijt van Stalin, dat de situatie in de Sovjet-Unie veroorzaakt is door het Ontbreken van een tweede front in Europe. (Vervolg van pagina 1.) De betrekkingen met Amerika verbroken. Naar men te Vichy verneemt zijn de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Frankrijk verbroken. In den Franschen ministerraad is gecon stateerd dat de regeering der Ver. Staten de betrekkingen met Frank rijk heeft verbroken voordat zij den oorlog op den bodem van Noord- Afrika brachten. De belangen der Ver. Staten zul len in handen worden gelegd van de vertegenwoordigingen van Zwitser land in Frankrijk. Deze némen te vens de Britsche belangen waar die tot dusver waren toevertrouwd aan de Amerikaansche ambassade. Oproep tot het Fransche volk. De Fransche regeering heeft het Fransche volk aangespoord, zich niet door bepaalde buitenlandsche zen ders op een dwaalspoor te laten brengen. De regeering zal het volk niet alles op de hoogte houden. Iedereen wordt aangemaand zijn plicht te doen, kalm en eensgezind te zijn. Frankrijk, dat meerdere be proevingen doorstond, zal ook deze doorstaan, welke is opgelegd en waarvoor reeds Fransch bloed werd vergoten. De gouverneur-generaal van Al giers heeft de bevolking opgewekt trouw aan het vaderland te blijven. De leider der Fransche volkspartij Doriot heeft Zondag vanaf het partijgebouw het woord gevoerd tot een samengestroomde menigte die „Oorlog tegen Engeland" riep. Hij verklaarde dat Afrika nooit aan Amerika of Engeland behoorde en dat de Franschen zullen strijden om het woestijnzand van Afrika. De Brinon, algemeen gevolmach tigde van de Fransche regeering in het bezette gebied, verklaarde, dat men thans op een beslissend punt van den oorlog is gekomen. Frank rijk zal zich met alle kracht verde digen, Amerika wilde zijn tegenstanders vóór zijn. Volgens een Amerikaansche ver klaring zijn de operaties geschied om een invasie van Afrika door Duitschland en Italië vóór te zijn en omdat deze landing een doelmatige 'tweede front-hulp voor de Sovjet- Unie is. Britsche mededeellng aan Spanje en Portdgal. Minister Eden heeft te Londen de ambassadeurs van Spanje en Portu gal mededeelingen voor hun regee ringen overhandigd. De Britsche ambassadeur te Madrid, sir Samuel Hoare, kreeg opdracht de Spaan- sehe regeering mede te deelen, dat de operaties in Fransch-Afrika den „modus vivendi" in Tanger en het Spaansche goederenverkeer met het buitenland niet aantasten. In Lissa bon werd medegedeeld dat Engeland niet voornemens is Portugal en zijn overzeesche bezittingen bij het con flict te betrekken. De Spaapsche hpoge commissaris ig van Madrid naar Marokko ver trokken. De indruk in Frankrijk. De eerste berichen der landings pogingen verwekten in Parijs veel emotie. De Parijzenaars stonden in de rij om de „Paris Midi", die de be richten het eerst publiceerde, mach tig te worden en de gebeurtenissen werden opgewonden besproken. Men is het algemeen met Pétain eens, dat het om de eer van Frankrijk gaat en meent in politieke kringen, dat Mos kou door deze weinig verlichting brengende operaties wel zeer teleur gesteld zal zijn. Generaal Giraud heeft zijn loyali teit aan Pétain betuigd. HaVas-Ofi wijst er op, daf Algiers geep kolonie of protectoraat is, maar bestuurs- technisch tot het moederland be hoort. Het is het belangrijkste Fran sche bezit in overzeesch gebied en een bezetting zou nadeel berokke nen aan de Fransche levensmiddelen positie. Een Duitsch oordeel. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. wijst er op, dat de aanval opzienbarend is daar de Ver. Staten en Frankrijk nog steeds diplomatieke betrekkingen onderhouden en Ame rika daarom geweten moet hebben, dat het aangevallen gebied verde digd zou worden. Wanneer Roose velt beweert Duitschland en Italië vóór te willen zijn, is dat een onbe schaamde verdraaiing van feiten, daar de spilmogendheden in de laat ste 3 y, jaar voldoende gelegenheid hadden zich hier te nestelen. De bewering dat Roosevelt mee hoopt te werken aan de bevrijding van Frankrijk, wordt een schijn heilige verzekering genoemd om im perialistische doelstellingen te ver bloemen. In Noord-Afrika geroofde gebie den zullen Frankrijk nooit vrijwillig teruggegeven worden. Duitsche persstemmen. Onder opschriften als „Ons oor lógsplan wordt onbuigzaam uitge voerd" of „het parool van den Füh rer te München: onze successen ver zekeren de overwinning", publicee- ren de ochtendbladen van Berlijn heden groot opgemaakt de betooging in'München. Daarnevens wondt het uiterlijk der bladen bepaald door den Amerikaansch-Britsehen aanval op de Noord-Afrikaansche bezittin gen van Frankrijk. De bladen noe men de Amerikaansch-Britsche poli tiek gewetenloos en immoreel en verklaren, dat deze aanval een hoon voor de laatste resten van het vol kenrecht vormt. In het bijzonder keert de pers zich tegen de "verkla ringen van Roosevelt, waarmede hij dezen aanval heeft getracht te moti- veeren. De Duitsche noch de Ita- liaansche regeering hebben ooit hét voornemen gehad Fransch koloniaal bezit in handen te nemen of ook maar militair uit te buiten. Hiervan heeft Roosevelt op de gemeenste ma nier gebruik gemaakt. Japansche woordvoerder over landing in Noord-Afrika. De Japansche woordvoerder van Met bureau voor de voorlichting, Hori, heeft verklaard, dat de landing een nieuwe Anglo-Amerikaansche schending der neutraliteit en der souvereine gebieden van een ander land vormt onder hoogdravende ver ontschuldigingen. Hori zeide woor delijk: „Volkomen onverscihllig, wel ke verklaringen in deze aangelegen heid gegeven worden, de geheele wereld lyeet, dat er, gezien de wan hopige noodzakelijkheid van een dergelijke politiek voor de Anglo- Amerikaansche mogendheden geen garantie meer bestaat voor de neu traliteit en derhalve alle neutrale landen staan tegenover het gevaar van de invasie. Het betreft hier een invasie, die, naar de geallieerden steeds hebben beweerd, in tegen stelling is met de Amerikaansche politiek, welke echter in werkelijk heid nooit rekening houdt met de neutraliteit van andere landen. Boodschap aan bevolking van Madagascar. - De Fransche min. van koloniën, Brevie, heeft de volgende boodschap gericht aan de bevolking van Madagascar: „Nu na een strijd van twee maanden de laatste verde digers van Madagascar hun wapens moeten neerleggen, buigt het vader land het hoofd voob hen die hun leven* gegeven hebben. Wij zijn ver vuld van smart en trots. Onze harten zijn met hen vereenigd. en wij zullen alles in het werk stellen om u zeo- veel mogelijk nog de stem van het vaderland alsmede woorden van ge negenheid en troost te laten hooren". Congres van Fransche volks partij gesloten. - Het vierde natio nale congres van de Fransche volks partij is Zaterdag voor 7000 afge vaardigden gesloten. Jacques Doriot hield een toespraak, waarin hij er nog eens op wees, dat het groote vraagstuk, waarvoor Frankrijk thans staat, de toekomstige vormingvan het land is. Doriot besloot zijn toe spraak met de woorden: „Wij zullen overwinnen". Nieuwe opstand in Lndïë. - Een Indische igeheime zender maakt mei ding van het uitbreken van een grooten opstand in de Indische pro vincie Sihd'h. Aan dezen opstand nemen ook Indische soldaten deel. Paglm a Evenals vorig jaar zal men weder om in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen. Zij, die hier van gebruik willen maken, moeten zich gedurende het tijdvak 7 Novem ber tot en met 6 December a.s. op nader door de plaatselijke distribu tiediensten bekend te maken dagen tot genoemde diensten wenden en daarbij hun distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel overleggen. De wintervoorraad zal dienen voor het gebruik gedurende de eerste en tweede distributieperiode van 1943 (27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943). In varband daarmede zullen personen, die een wintervoor raad willen opdoen, voor elk van gendtemde perioden in plaats van de hun toekomende aardapelkaarten een z.g. „machtiging opslagaardap pelen" ontvangen. Wie zich op de nader te bepalen dagen bij 'den distri- butiedienst vervoegt, ontvangt dus twee „machtigingen opslagaardappe len", elk recht gevende op het koo- pen van 17^ kg aardappelen, ter wijl voorts op zijn stamkaart wordt aangeteekend, dat hem t.z.t. voor de eerste en de tweede cistributieperio- <fe van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitgereikt. Aangezien het aardappelrantsoen momenteel per tijdvak van vier weken 16 kg bedraagt, ontvangen de ho-uders van machtigingen voor win- teropslag dus een toeslag van onge veer 10 pet. voor eventueel bederf. Naamgeving aan pas geborenen mag geen demonstratief karakter Deze courant ver» Abonnementsprijs pei vooruitbetaling voor franco door bet geh' Losse nummers 5 ceni Tel. Administratie 3320, Redactie 3330.' Distributie van Gortpap. 's-GRAVENHAGE. - Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 No vember a.s. kan men gortpap uit sluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bos. -„'algemeen 421". Tegen inlevering van bon „alge meen 422", aangewezen voor ge mengd meel, kan men derhalve geen gortpap verkrijgen. Aangezien bon „algemeen 421" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen in levering van genoemden bon, teza men met de noodige taptemelkbon- nen in plaats van vier liter, slechts twee liter gortpap koopen. HILVERSUM, 9 Nov. - De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Dinsdagmorgen 10 November brengt zender Hilversum 1 om 10.30 uur een vraaggesprek met ir. W. L. Z. v. d. Vegte, directeur-generaal van de P. T. T,, in de serie U kent hen, maar kent U hen ook?" OP TIJD. Als uitgave van de IJsvereeniging „Hollands Noorderkwartier" en den Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B. verschenen een drietal kaarten van ijs- wegen, waarvan de liefhebbers der schaatsensport veel plezier kunnen hebben. Kaart I bevat de ijswegen van Alk maar en Hoorn naar Purmerend en Zaanstreek. Kaart II de ijswegen van Amsterdam-Zaandam, naar Marken, Volejidam en Waterland, terwijl de 3e kaart de ijswegen Hoorn naar Enk huizen en Medemblik aangeeft, Vlak voor het winterseizoen, komen deze kaarten juist op tijd. Wanneer de Ijsbond nu ook maar straks de ijs wegen van richtingsborden voorziet en ftaatregelen neemt, dat ook bij sneeuw val het ijstoerisme beoefend kan wor den, dan zullen de ijssportbeoefenaars er zich we", mede verzoenen, dat deze bond van bovenaf het monopolie voor ijstochten heeft verkregen. krijgen. De secr.-gen. van het dep. van Justitie heeft aan de ambtenaren van den Burgerlijken Stand een circu laire doen toekomen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: In den laatsten tijd is het voor gekomen, dat de naamgeving aan pasgeborenen door de ouders in dezen zin wordt misbruikt, dat daarin door een opeenhooping van aan het jongste verleden herinne rende persoonsnamen een poli tieke gezindheid tot uitdrukking Wordt gebracht. Het is duidelijk, dat een zoodanige naamgeving niet alleen als een ongewenschte demonstratie moet worden be- 4 schouwd, welke de Duitsche over- beid tot het nemen van maat regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunnen geven, doch tevens slechts kan plaats vinden ihet medewerking van de ambte naren van den Burgerlijken Stand, die als gevolg daarvan een zekere medeverantwoordelijkheid op zich laden. Om deze reden acht ik het noodzakelijk, u op te draigen de belanghebbenden in voorkomende gevallen op het bo venstaande te wijzen. Wanneer de ambtenaar er niet in mocht slagen, den aangever van zijn voornemen om een aantal dergelijke namen aan een pasgeborene te geven, af te brengen, dan dient een geboorteakte te worden verleden, waarin alleen de eerste der 'gekozen voornamen wordt vermeld. Ook andere namen, waaruit een openlijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin, Winston e.d. zijn niet toel aaibaar. In een zoodanig geval zal een akte worden opgemaakt, welke al leen bevat hetzij, indien onder de gekozen voornamen een of meer mochten voorkomen, waartegen geen bezwaar kan worden gemaakt, deze namen, hetzij al naar het geslacht van den geborene, den eersten naam des vaders of dien der-moeder. LANGEDIJK. (30 Oct.—5 Nov.) Geboren: Petrus Johannes The odoras, z. v. Theodorus Berkhout en Maria J. Vonk. Robert, z. v. Pie- ter Eecen en Edit Pinter. Kathe Elisabeth, d. v. J. Kostelijk en C. de Geus. Ondertrouwd: Pieter Jan Meereboer, te Wageningen en Grada Jacoba Bronkhorst. Ondertrouwd: Klaas Hessing en Johanna M. Bakx, te A'dam. Arend H. Peters en Lousia A. Peet, te Deventer. Jan Blom en lm- metje Manneveld, te Harenkarspel. Jacobus Stegers en Anna Stam, te Alkmaar. Getrouwd: Nicolaas Komen en Emma M. Schrijver. Overleden: Gerrit Paarlberg, oud 76 jaren. Maria Lina Tim merman, oud 9 maanden. 5 89 schep Opperbevel der Wc „Bij de gemeenst sche luchtmacht en werden bij den stri Afrikaansche kust vplgende successen Vernietigd of bei 14 koopvaarders en inhoud van 102.000 schip (ongeveer 10. toestand achtergéla met een gezamenlij beschadigd, dat hur Daarmede werd i delijke vracht-, tan] Hiervan zijn reeda 76.000 ton jn het exj 34 Andere koopva lijken inhoud van 2! zwaar, dat verwach transportdoeleinden Bovendien werd pen werden beschac kan worden, dat het kruisers tot zinken beschadigd, 4 torpe gebracht en 7 torpet Taai verzt HOOFDKWARTIER FÜHRER, 15 Nov. (D ópperbevel van de weern bekend; Duitsche en Roemeen jien sloegen gisteren o| het KaukasusgeMed In andelijke aanvallen al stadgebied van Staling den vijandelijke tegen, afgeslagen. De luchtmacht steunde ten op doeltreffende wijzt vallen op artilleriestel vliegvelden der bolsjewis van de Wolga. Veldsteïlingen en i concentraties aan den b van den Don werden i scheervluchten aangevalle Aan het overige front vi acties van stoottroepen 1 en gevechtsstellingen van opgeblazen, gevangenen e maakt. Plaatselijke - aan- bolsjewisten m het gebit Ilmenmeer en ban de Wol lukten door den Duitsch Door eskaders gevechts' en duikbommenwerpers w tions en treinen van t overdag en 's nachts zw; fen. In de Cyrenaica b DuitschItaliaansohe aan den onveranderden lijken druk taai verzet. ken onder gevechten, verliezen opleverden, naar hft Westen, De strijd tegen de Ami —Britsche Iandingstroi In den strijd tegen., d Britsche landingsst'rijdkra Noord-Afrika brachten duikbooten het transported wick Castle met een id 20.107 brt., alsmede een' vj van 6000 brt. tot zinken..*! kregen vier groote transpc torpedotreffers. In het g Bougie werden een vliegvt In verschillende steden is het school- strekken van melk op de scholen. De melkcomité weer begonnen met het ver kinderen laten het zich best smaken. (YNR-Zeijlemakor-Pax Holland ml In den Kaukasus. Een bat. Waffen-SS trekt over de SSPKAItstadt.O

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6