Frankrijk en de gevechten in N.-Afrika. WH GEBEURT ER IR ROORD-lfRIM? Militaire acties in Cyrenaica verionpen volgens de plannen. „Wij roepen op..„!" DAGBLAD VOOR B.N.O. VERZORGT HET CONTACT. Dinsdag 17 Not. 1942 Opvattingein in Londen en Berlijn. Manoeuvres bij Haarlem. VERDUISTER GOED/ Troepen van 'de spil in Tunis geland. „HalloNederlandsche zeelieden Zeemansvrouwen groeten hun mannen buitengaats Vogels van diverse pluimage voor de microfoon. Dexi courant verschijnt dagelJIkx. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door bet geheele Rijk f 3.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3330, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der itwone advertentiin: kV per m.H. minimam 14 m.M. 1.40, elke I»/, m.M. meer O.SS. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de üitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herras. Coster ft Zoon, Voordam f, Alkmaar, postgiro 37060.' 1M« Jaargang No. 270 pagina's Hoofdredacteura. R. JONKER, Alfcmaa Naar uit Ankara wordt gemeld, is admiraal Godefroy, commandant van het Fransche' vlooteskader in Alexandrië door de Britsche autori teiten gearresteerd; nadat hij gewei gerd had het Fransche eskader aan de Britsche vloot uit -te levereif. Luchtaanvallen op het vlieg veld van Bone. Over de luchtaanvallen ,van de vliegtuigen der spilmogendheden op het vliegveld van Bone, dat door Britsch-Amerikaansche strijdkrach ten is bezet, wordt gemeld, dat het vliegveld ernstig beschadigd is en vele vliegtuigen vernield werden. Ter verhindering van het aanvals- gevaar door Duitsche duikbooten hebben de Britten en Amerikanen hun schepen meer van elkaar ver wijderd. Zij hebben him transport schepen naar kleine havenplaatsen gebracht en ze daarna de gevaarlijke zöne doen verlaten, waarbij de sche pen door Duitsche en Italiaansche vliegtuigen achtervolgd werden. De toestand in Tunis. Uit Berlijn wordt bekend ge maakt, dat formaties van strijd krachten der spilmogendheden, in overeenstemming met de Fransche militaire en burgerlijke autoriteiten, ook in Tunis aan land zijn gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt pp een afstand van slechts 140 kilometer van Sicilië. Zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesie en Sicilië, dus de route Westelijke deel van de Middellandsche Zee - Ooste lijk deel van de Middellandsche Zee op doeltreffende wijze gecontroleerd worden. Bovendien ligt Tunis wat de ravitailleering betreft, buitenge woon gunstig. Van de voornaamste, haven Bizerta bedragen de afstan den naar Cagliari op Sardinië 225 km, naar Napels 550 km, naar Mar sala op Sicilië 220 tem, s en naar Tri polis 580 km. Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire operaties. Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoor lijnen, zoodat snelle troepenbewegin gen mogelijk zijn. Het klimaat en de drinkwatervoorziening voldoen aan Europeesche eischen. Bezorgdheid in Londen. D« Londensfhe pers toont zich be zorgd pver de militaire aotie der spilmogendheden in Tunis, omdat 'thans de opmarsch der geallieerde troepen een zwaren tegenstand te verwachten heeft. In de Observer wordt geconsta teerd, dat na den eersten overwin ningsroes een algemeene ontnuchte ring ia Londensche regeeringswijken optreedt en dat me er zich van be wust wordt, dat de Verworven kleine voordeelen nog lang geen beslissing beteekenen. Volgens de Times moet het achtste leger uitrusten van de vermoeienis sen der laatste dagen en mag men nog slechts operaties van kleineren omvang Eerwachten. De Daily Mail acht het duidelijk, dat het Britsche achtste leger er niet in geslaagd is zijn tegenstanders te vernietigen. Het blad schrijft, dat dë Spilmo gendheden niet alleen beschikken over een nieuwen wal aan de N.- kust van de Middellandsche Zee doch ook over buitengewoon sterke vooruitgeschoven bolwerken in de Middellandsche Zee zelf. Voor de .Anglo-Amerikaansche legers wordt 'het ravitailleeringsprobleem met iederen stap moeilijker. De opvatting in Duitschland. De Völkische Beobachter meent, dat de actie in Marokko ''en Algerije een zuiver Britsche uitvinding is ge weest omdat Churchill al jaren Het standpunt verdedigt, dat de oorEog alleen kan worden gewonnen van uit de basis der Middellandsche Zee. Rommel moest van twee zijde in een tang worden geknepen, wat, naar het blad aanneemt, thansreeds als mislukt kan worden •bescflfeuwd. De Amerikanen waren blijkbaar niet, sterk genoeg, dadelijk naar Tunis op te rukken. Wij, Duitschérs, en onze bondge- nooten, zegt het blad, zijn er verre van af de gebeurtenissen van de af- geloopen week licht op te vatten. Wij onderschatten ook op het nieu we gevechtsterrein noch de hulp bronnen, noch de verbeten behoefte aan succes" van den tegenstander. Maar wij zien ook niet over het hoofd, dat de dubbelzijdige Afri- kaansche onderneming in zekeren zin het karakter heeft van een nood maatregel, die door dën dwang tot eenige actie, welke ook, te voor-, 'schijn is geroepen. De toestand j aan het Nooi'd-Afri- kaansche front is op het oogenblik nog weinig overzichtelijk en een der punten, waaromtrent nog wei nig -klaarheid bestaat, is de rol, die verschillende Fransche persoonlijk heden spelen. Ook in militair op zicht zijn operaties aan den gang waaromtrent vooralsnog niets kan worden meegedeeld. De toestand is thans zoo, dat het meest Oostelijke punt, dat de in Algerije gelande Anglo- Amerikaansche strijdkrachten bereikt hebben, de haven Bone is, welke nog in Algerijnsch ge bied ligt. Berichten van Engel- sche zijde, volgens welke deze landingstroepen reeds in Tunis gevechtscontact met troepen der spilmogendheden zouden heb ben, werden heden te Berlijn onwaar genoemd. In Cyrenaica. Ook omtrent de manoeuvres, die op het oogenblik aan den gang zijn in Cyrenaica, waar Rommel nog steedsjterugtrekt, wenschte men zich in Berlijn niet uit te laten, teneinde de tegenpartij geen aanknoopings- punt te geven. De toestand schijnt namelijk ook voor de tegenpartij nog zeer onduidelijk te zijn en het ligt voor de hand, dat men van Duitsche zijde geen opheldering hierover wil verschaffen. Opvallend is het vertrouwen, waarmede toonaangevende Duitsche kringen de komende ontwikkeling tegemoetzien. Helaas hebben wij de laatste drie jaar alleen mqar over winningen geboekt, zoo verklaarde men heden in.de Wilhelmstrasse, en .zoodoende wordt uit het oog verlo ren dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Binnen korten tijd zal echter blijken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehou den. Het tonnagevraagstuk. Deze Achilleshiel, en hierop wordt hier steeds weer gewezen, is het tonnagevraagstuk. De "Strijd tegen het invasieleger in Noord-Afrika is er een, die zich voor een groot deel richt tegen de transportverbindin gen der geallieerdén. En van Duit sche en Italiaansche zijde wordt de ze strijd met alle «kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige om standigheid acht, dat de Engelschen en Amerikanen thans in de betrek kelijk nauwe wateren' van het Wes telijke Middellandsche Zeebekken een groot aantal schepen hebben moeten concentreeren, die even zoo vele loonende doelen voor de duik booten en vliegtuigen der asmo- gendheden vormen. De strijd is nog pas begonnen, zoo verklaart men hier. Het doel der geallieerden is niet de bezetting van de Fransche gebiedsdeelen in Noord-Afrika. De strijd gaat om de beheersching van de Middellandsche Zee' en omtrent den uitslag hiervan is men hier vol vertrouwen. 's-GRAVENHAGE, W Nov. - De zer dagen zijn in de streek van Haarlem vrij groote manoeuvres gehouden, die zijn bijgewoond door den Wehrmachtsbefehlshaber inden Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond hoe reserves in het achter land met gebruikmaking van mo derne,- technische middelen in den. kortst mogelijken tijd kunnen wor den aangevoerd. ZON 17 Nov. onder: 16.47 18 Nov. op: 8.04 MAAN 17 Nov. op: 14.58* onder: L32 33 Nov. Volle Maan. Keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov.* - Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat'vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen vobr de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 18 Nov. '10 uur Roermond, NSDAP Swalmerstiaat 61. b" Ay- -r'~! Voorbereidingen voor de afvaart van een Italiaansch snelboot-flottielje vanuit een marine-steunpunt. (Orbis-Luce-Holland-Pax Holland m) HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 16 Nov. - (D.N.B.) Het opperbeyel der weermacht maakt bekend: Duitsche troepen hebben in den Kaukasus twee ingesloten vijandelijke gevechtsgroepen vernietigd en in andere secto ren aanvallen van de Sovjets onder groote, bloedige verliézen voor den vijand-afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen een vrachtschip op de Kaspische Zee in brand en beschadigden twee trans- portvliegtuigerv In Stalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen veroverd en vijandelijke tegenaanvallen af geslagen, Aan de Wolchof stortte eefl vijan delijke aanval door ons afweervuyx ineen. In de Cyrenaica. De ontwijkende bewegingen in de Cyrenaica verloopen vol gens het plan. Duitsche en Italiaansche forma ties gevechtsvliegtuigen en jacht- kruisers vielen vijandelijke colonnes met goede uitwerking aan. In lucht gevechten met superieure vijande lijke vliegtuigformatie^ werden drie vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Spiltroepen in Tunis geland;,. Duitsche en Italiaansche troe pen zijn met volledige goedkeu ring van de Fransche burger lijke en militaire autoriteiten, in Tunis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de haven en het vliegveld van Bone gebombardeerd. Een Duitsche- duik boot torpedeerde voor de Marok- kaansche kust van den Atlantischen oceaan een passagiersschip van 6000 brt. Zeegevecht aan de Neder landsche» kust. In den nacht van 14 op 15 Nov. vond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht plaats tusschen pa trouillevaartuigen en vijandelijke motortorpedobooten. De vijand trok na een kort gevecht terug. Successen ter zee. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld werden bij de ge meenschappelijke actie van de Ita liaansche en de Duitsche luchtmacht eu van de Italiaansche en de Duit sche marine bij den strijd tegen het vijandelijk convooi aan dé Noord- Af rikaansche kust in het Westelijke deel der Middellandsche Zee db volgende successen behaald: Vernietigd of beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 koopvaarders en groote -transport-: schepen met een gezpm enlijken in houd van 102.000 ton werden tot zinken geWl-acht; een groot tank schip (ongev. 10.000 ton) werd ge torpedeerd en in zinkenden toestand 18 Nov. 16 uur Arnhem, Wever straat 16b. 19 Nov. 10 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 19 Nov. 16 uur nengelo, Deutches Haus. 20 Nov. 10 uur Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 20 Nov. 16 uur Assen, Friesland kazerne, Vaart, Zuidzijde. 21 Nov. 10 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Nov. 16 uur Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breedstraat. 22 Nov. 10 uur Amsterdam, school, Iepenweg. 23 Nov. 11 uur Utrecht,. Wehr- maehtsheim, Mariaplaats. 24 Nov. 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 25 Nov. 10 uur den- Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. achtergelaten; 7 koopvaarders en groote transportschepen met een ge zamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar beschadigd dat hun» verlies zeker geacht kan wor den. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van dé waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en trans- portscheepsruimte vernietigd. -Hier van zijn reeds 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 76.000 ton in het extrabericlit vap 14 Nov. vermeld. 35 andere koopvaarders en trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden be schadigd ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij gerui- men tijd niet voor transportdoelein- Uen gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip be schadigd, 3 vliegkampschepen wer den beschadigd, waarvan één zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen; 3 kruisers tot zin ken gebracht, 14 kruisers, en groote torpedojagers beschadigd, 4 torpe dojagers en bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedoja gers en bewakingsvaartuigen be schadigd". Troepen op Corsica en in Zuid-Frankrijk voor de verdediging gereed. Aan. het Italiaansch legerbericlfcty ontleenen wij'het volgende: ROME, 16 Nov. (Stefani). - Het 905e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Italiaansch-Düitsche troepen zijn in Tunis aan'land gegaan met toe-» stemming van de burgerlijke en militaire Fransche autoriteiten. De bewegingen van onze troepen op Corsica en in Zuid-Frankrijk zijn bijna voltooid. Duitsche bommen werpers hebben in Fransch Noord- Afrika vliegvelden aangevallen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen opnieuw de stad Genua gebombardeerd, waar wederom aanzienlijke schade werd aangericht aan woonwijken. Het aantal slachtoffers onder dë burger bevolking bedraagt vier dooden en 24 gewonden. De opvolging als staats hoofd in Franhfijk. In den Zondag gehouden minister raad is onder het ooggezien, dat Darlari, die vermoedelijk de opvol ger van'Pétain als staatshoofd zou zijn, natuurlijk thans niet mest in aanmerking zou kunnen koijien. (Van onzen specialen verslaggever) I f7 RGENS aan den rand van Den Haag. Een st'rakgelijnd, hoog-oprijzend gqbouw: de zetel van den B.N.O.in zeker opzicht het middelpunt van ontelbare aether- verbindingen. En in dat groote gebouw een klein, kamertje. Op een lessenaar, staat een telefoon, er staat een apparaatje met een rood en een groen oog, die om beurten aangloeien. Op de tafel ligt dat kleine wonder der twintigste eeuw: de microfoon. Het vertrekje op de derde étage is nog leeg als wij er den heer Noord- huis ontmoeten. En deze valt direct met de deur in huis, als hij vertelt dat de uitzending voor zeevarenden een grandioos succes en de belang stelling ervoor in den lande nog steeds stijgende is. 2700 Nederlanders wachten Het begon dat was begin Juli van' dit jaar met slechts enkele „gegadigden".» Vrjjwel direct echter had men contact met het publiek, in casu de familie der, zeevarenden. En nu zijn er al 2700 Nederlandsche vrouwen, verloof dëh, kinderen, grootouders, tante's en ooms, die nog in dit kleine vertrekje moeten ver schijnen, teneinde-, Set woord te rich ten tot hun varenden zoon, man, vader of kleinzoon. Hier is sprake van een stuk idealistisch werk. En dat beseft men terdege. Het mooiste succes 0 daarbij, dat er door de varenden inderdaad geluisterd wordt. Want legio waren reeds de naar aanlei ding van deze uitzendingen via het Roode Kruis binnengekomen brieven der zeelieden. Daar kan de familie Vuyck in Sliedrecht van meespreken, waarvan de moe der in géén 3 jaren iets van haar zoon vernam en dezen reeds lang als Verloren beschouwde. Maar na den B.N.O.-oproep hoorde zij, dat hij nog leeft: Er wordt uitgezonden over twee zenders. Zaterdagsavonds van 10 voor 7 tot 7.15 over Hilversum II (lange golf) en des middags om 4 uur via de ultra korfe golf (16.6 me ter), Met den eerstel) zender bereikt men de schepen, varend o.m. op de Middellandsche zee, de Noordzee, Atlantischen Oceaan en Oostzee. Met den anderen o.m.schepen diebij Indië varen, in de Australische wateren, onder de kust van N.-Amerika, .de wateren rondom midden-Amerika en den Indischen Oceaan. Als men spréken wil. De organisatie is zóó, dat tóen' een schrijven richt tot den B.N.O. in Den Haag (J. R. Schimmelpennincklaan 3) en daarin het verzoek doet aan een der uitzendingen voor zeevarenden te mogen deelnemen. Men krijgt dan een formulier thui|^ezonden en daarna een uitnooijiging. Het reisgeld wordt geheel vergoed, ook dat van de familieleden die men medeneemt. Want door gaans wil de heele familie wel een woordje spakenVan wege de enorme belangstelling zal men wel eens eenigen tijd moeten wachten, doch men kómt aan de beurt! ■p EN half uur later loopt 't kamertje L- me! de microfoon, de dikke ge luiddempende muren en de aan- en uit- gloeiende licht-oogen, vol. Maar dan ook compleet vol! Met vogels van de meest verscheiden pluimage: 't Is de moeite De heer Nuordhuls houdt moeder de microfoon voor en geeft haar de gelegen heid enkele woorden tot baar zoon te spreken, die ergens op de wereldzeeën zwalkt. Vader en dochter zien en luisteren gespannen toe ERREWEG het grootste doel van Moeder Aarde bestaat uit water. Uit water, waarop schepen varen van alle nationa liteiten. Schepen, óók genavi geerd door Nederlandsebe zeelieden in dienst van de ge allieerden. Het moederland beeft met deee zeelieden geen contact moor. Ofbijna niet moer. Een enkele maal komt er nog een brief ht Patria aan, dank zij de zorgen van het Hit. Roode Kruis. Sedert enkele maanden is er nog een ander contact. Dank zij den BNO, den Be richtendienst Nederiandschen Omroep, worden de familieleden van Nederlaldsche zeelieden, va rend ter koopvaardij, bi de ge legenheid gesteld enkele woor den te richten tot'hun dierbaren, die buitengaats zijn. Een humaan doel, waarvan een uiterst intens gebruik gemaakt wordt. e Een ónzer redacteuren was in de gelegenheid een dergelijke BNO-uitzending bij te wonen, daartoe in staat gesteld door den leider van den BNO, den heer G, H, J. W. NoordhtUs, die tevens de geestelijke vader is van het onderhavige initiatief. Hóé het gaat, hoe de zeemansvrou: wen (en -kinderen!), en de ove rige familieleden reageeren en hoe groot de belangstelling is) leest men in bijgaand en een volgend artikel, dat wij aan dit onderwerp wijden. waard om de menschen te rubriceeren. Daar zit een stokoude baas, het blaadje met de uit te spreken woorden trillend in de blauw-dooraderde handen. Hij stak zich voor deze bijzondere gelegen heid in z'n Zondagschen duffel, hoewel dit volstrekt niet noodig geweest was. Naast hem staat een forsche vrouw uit Katwijk. Zij is n i e t nerveus en niet aangedaan. Ferm en robuust staat xe daar. Een achttien karaatsche, Neder landsche zeemansvrouw, die alle senti mentaliteit aan den kant gezet heeft. Wellicht kookt en borrelt het van bin nen. Wie weetmaar zfe laat er niets van blijken. Een beeld van dapperheid en moed, dezè vrouw, met het 'goud van haar kap flonkerend in dien eenen spaarzamen zonnesprankel, die weet binnen te glippen door de hooge ramen in het uitzend-kamertje. Er zijn méér vrouwen uit Katwijk. Ze zijn er uit Rotterdam, uit Zaandam, uit; Den Haag, uit Bunschoten, uit Haarlem, uit Vlaardingen, uit Eg- mond, uitja ze zijn er van overal. Want overal wonen„vaders en móeders vap Nederlandsche jongens, die nu over zee zwalken en vurig hopen ook eens hun verwanten te mogen be luisteren. Want hoe groot de. wereld ook is, en hoe wijd die ontzaglijke lap water, die de continenten, deze kleine drijvende eilanden, omringt, er is al tijd maar één patria en één „thuis". DAAR staat een armelijk moedertje, dat de reis heel uit Vlaardinger- ambacht ondernam om iets tot haar jongen te zeggen. Misschien is hij al lang dood"wie zal het weten! Maar nu ze twee en een half jaar lang ver geefs op een brief wachtte, nu zal zo het nog eens zóó probeeren. Stil en klein zit ze daar. Onopvallend en simpel on der den wollen omslagdoek. Ze wordt als het ware weggedrukt door het hyper- mondaine juffertje dat ook gekomen is. Die vertelt, druk gesticuleerend, tegen haar buurvrouw, dat „haar jongen" stoker-olieman op de „Columbia" van do K. N. S. M. is, middelerwijl in een mini atuur-spiegeltje haar gepoederd ge zichtje critisch waarnemend. De nagels van de vingers zijn met henna bijge werkt en de mond is vuurrood aange streept. Tenslotte moet men er goed uitzien, nietwaarook al ziet „haar jongen" haar niet Arme vrouwenkinderen gezeten burgersvadersmoe ders iedereen kout in dit kleine vertrek. Als de heer Noordhuis dan de microfoon grijpt, wordt het doodstil: haast plechtig klinken de woorden: „Attentie opname5 tellen!" Hollandsche vrouwen en mannen gaan spréken tot vijf werelddeeien Amerikaansche verliezen. In een Maandag te Washington uit gegeven officieel communiqué van het Amerikaansche ministerie van marine over de gevechten bij" de Salomonseilanden, dat, zooals ter inleiding in het communiqué gezegd wordt, gebaseerd is op „afzonder lijke berichten uit het gevechtsge- bied en derhalve noodzakelijkerwijs onvolledig" is, worden de Ameri kaansche verliezen in de gevechten op 13 en 14 Nov. opgegeven als: 2 lichte kruisers en 6 to'rpedoboot- (Eoto Esllinga)jageis.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1