„wij roepen op... li DAGBLAD VOOR „DuitsclM is vervuld van een heilig fanatisme om |^®||lf|18Slpte te werken, te vechten en te overwinnen". T en gnep B. d. huiskamer. Nicolaas Bteetskade 59. (Na 6 uur). B ookkachel, z.g.a.n. 16-els B arpet, 4-pits gasstel. Ach- B irwezel 30. AUCMAARSCHEEDITIE. Dr. Göbbels spreekt voor het Duitsche volk. NIEUWE SUCCESgfN TEN NOORDEN VAN TOEAPSE. De gebeurtenissen in -Noord-Afrika. Waarom is Rommel teruggetrokken? Hef optreden van het Italiaansche luchtwapen. 827 vliegtuigen vielen den vijand aan. HEVIGE GEVECHTEN TUSSCHEN DERNA EN BENGHAZI. „HalloNederlandsche zeelieden II" Zeemansvrouwen groeten hun mannen buitengaats Vader blijft óók iri den Pacific middelpunt van 't gezin. Van het „apie" en de „zwarte pop". Woorden van hart tot hart. Controleert geregeld Uw eleetriciteits-' verbruik. Keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen. DE POSTERIJEN IN OORLOGSTIJD. Ili I li W" H| I Jacquet met vest z.g.a.n. m. 52, z. pnt, Hulststr. 8. D. en H. jassgn en eett zwart pak. Tuinstraat 52. Z.g.a.n. heerenrijw., 2 ban den, inmaakpot, dames- polshorloge, bloementafel tje. Straatweg 476, Heiloo. I Mooi schrijfbureau, prima haard fL m. C. J. Peper kamp, Dorpsstraat 58, Cag- Itricum. Haardkachel, 2 poppenle- dikanten. Laat 219A. Echt runled. citybag o' [kwal. Rijksstr.weg A l! ■Heiloo. Haardkachel, chocolade- of sigarettenkastje m. 2 glas platen, ganglamp. Alles in g. st. H. Gooi, Bovenweg |46, St. Pancras. Kinderstoel jn z. g. staat, Molenkrochtlaan 15, Ber gen. s Electr. comfoor kan op 'ge. kookt worden, eikenh. gor- Idijnr. m. toebeh., >zw. dek> ■zeil. D. Kok, Benedenweg 132, St. Pahcras. Net opknooppakje It. 46 jaar. B. Bottemannestr. 19. L stel ivoren biljartballen, fer. maat hondenmand a- 1 g. st. H. Gooi, Bovenweg B6, Sint Pancras. Radio^Stokman: Ih- en ■/erkoop goed gebr. radio toestellen. Schuine Honds, oosschelaan 79, Heiloo. I Verkade-albums,, moderns spiegel, alpacca-blaadje, 3ergeonstr. 210, Heiloo. 3tui m. 6 lepels en vorken, 8 theelepeltjes, soeplepel, [Schilderijtje. Bergeonstr. !10, Heiloo. Voetbalschoenen maat 43, ;andalën, werksch. m. 41/ B2, nog eenige m. 43. Jftn k Scorelkade 33. Lg.a.n. kachel, vuurduvel [n looprek. Pinksterbloem- traat 8. lamesrondrijders compl, •Tic, Beetsweg 9, Heiloo. >roene vulkachel met rin- len, witte trouwjapon m. ■2 m. woll. kantmouwen, 3r. lett. H 803 bur. v/dbl. ïox m. bodem, 2 w. schor- Ben, luidspreker. Gevr.t Binderschoenen maat 21. Blorenbloemstr. 19, tel. lil. ".g.a.n. tilbury, Saxifonia- Baaimachine, Westfaliat- •unstineststrooier. Gebr. ■lapper, Schoorl D 42. Blpv. kinderwagen 20. Biruisweg 6, Bergen. '.eform-broedmachine met Butom. keerinr., gr. v. 160 Bieren. G. Kamper, Wes- Bsrweg C 310, Heiloo. 'ilmtoestel met 10 films .uidspreker pr. in orde, Bandwagen. jvereem, Breedstraat 29. .g.a.n. zw. kachel met laatje. Zevenhuizerlaan 66. Heiloo. oed spelende radio. C. Kuys, Hollewegl71,Heiloo. .g.a.n. poppenwieg met I =dje, z.g.a.n. scheerapp. I étui, mooie jongens- en Mnderboeken. Toornburg I (bij den Dijk). carrierbanden 28 X 2 en Bx2, 2 binnenbanden 26 I 2. Middenweg G 171, H. I ugowaard Zuid. udieboekcn, boekhouden I Creukniet) en handels- k. Br. op L.dijk 126. od. kinderwagen 45. I apelmanslaan 8. ippenhuis, bev. boe- I tpnkapier, slaapk., keuken, I iktuin, enz. St. Jacobstr. 5. -els vloerkleed z.g.a.n., ooie pop. St. Jacobstr. 5. rurduveltje en eenige I joig eiken theeblaadjes I boekensteunen. Brille" seg/S Deze courant verschijnt dageljjks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door bet geheele Rijk f 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertcntiën: t 0.10 per ra.M.. minimam 14 m.M. 1.40, elke 3i/, ni.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Hits. N.V. Boek- ep Handelsdrukkerij v/b. Herms. Coster Zoon, Voordans I, .Alkmaar, postglri 37060. 144e Jaargang No. 271 4 pagina's Hoofdredacteur: A. K. JONKER, Alkmaar. Woensdag 18 Nov. 1942 Na zich in Duisburg te hebben laten voorlichten over de schade der Britsche terreuraanvallen heeft dr. Göbbels in Wuppertal een groote rede gehouden. Hij zejfle, dat de aangevallen be volking der Westelijke Duitsche pro- vinsi'es een geestelijke „Westwall" van Duitsche strijdvaardigheid heeft opgericht. De vijandelijke voorspel lingen tijdens den vorigen winter zijn door de Duitsche wapenfeiten afdoende weerlegd. De offensieven van dit jaar hebben de aan Duitsche zijde afgepaalde doelen grootendeels yeeds bereikt. De oorlog in de Sovjet- Unie is ook de laatste maanden met beslissende overwinningen verder gestreden. Hetgebied dat Duitsch- land noodig heeft om de beperking te verbreken van zijn grondgebied en grondstofbronnen is grootendeels reeds in Duitsch bezit. Nu de Sovjet reserves enorm verzwakt zijn,kan men met recht beweren, dat zij het stadium van uitputting bedenkelijk dicht geifedërd zijn. De militaire macht in de, Sovjet- Uie moet zoo verslagen worden, dat Duitschland daarvan niet? meer te vreezen heeft. Het Duitsche volk vormt de voorhoede in een titanen strijd tussehen de opbouwende krachten van ons werelddeel en de steppenchaos van het bolsjewisme. Duitsehlands aanvallen hadden het grootste succes. Waarom strijd in Noord-Afrika? Noord-Afrika is door de Engel- schen voor een massalen aanval uit verkoren, daar zij niet bij .machte zijn een invasie op het Europeesche vasteland te ondernemen en daar mee een tweede front te stichten. In Afrika willen zij" den schijn van een militair beslissend resultaat wekken. Ook de Amerikaansche actie tegen Fransch Noórd-Afrika ligt in de groote lijn van dit streven. Het be wijst, dat de vijandelijke mogend heden de kracht noch den moed be zitten de asmogendheden in haar "vitale stellingen aan te vallen. Een door de omstandigheden veroorzaak te aftocht in Noord-Afrika, hoe be treurenswaardig op zich zelf ook, vormt geen' zoodanige verandering van den algemeenen toestand dat daaTmee een beslissing gebracht wordt in den oorlog, De tot zinken gebrachte Britsch-Amerikaansche tonnage geeft een duidelijk beeld van de gevaren, waardoor de vijand hij zijn actie in Noord-Afrika be dreigd wordt. Stalins hulpkreet om "het tweede front is in Londen onverhoord ge bleven. Het duikbootengevaar is geenszins geweken, maar vergroot. In September is meer dan een mil- lioen ton vijandelijke scheepsruimte tot jonken gebracht. De terreuraanvallen. Om een keer te brengen in de hopelooze positie der geallieerden is Churchill den luchtoorlog tegen de 'burgerbevolking begonnen. De heldhaftige houding 'der bevol king is è'en lichtend voorbeeld voor het geheele Duitsche volk en de Führer heeft vroeger reeds ver klaard, dat het uur der vergelding zal komen. Wie de ruimte bezit zoo zeide Dr. Göbbels dien helpt de tijd en Wie de ruimte verliest, zal ook den oorlog Verliezen. De voordeelen van de binnenste linies staan de Duitsche oorlogslei ding volop ter beschikking, het ver pletterende gevolg van het verlies van ruimte in het Oosten begint zich reeds langzaam af te teekenen. Wat dé vijand aan potentieel verloren heeft, komt de Duitsche "-oorlogslei ding op den duur volkomen ten goede. Dat is slechts een kwestie van tijd, van vlijt en organisatie. Sij een aanval van een Roemeensche berg-divisie op een stad in den Kaukasus zijn de eerste huizen bestormd. Daar Sovjetsoldaten zich verborgen kunnen hebben, moe), ieder huls afzonderlijk doorzocht worden Engeland is van een blokkeerend land tot een geblokkeerd land ge worden. Göbbels herinnerde aan de actie van Japan en zeide, dat de hoop van den vijand het moreel van het Duitsche volk te kunnen breken een historische drogreden zal blijken. Thans eischt-de tijd geen objectivi teit, maar de tijd eischt van ons de aanwakkering van de nationale hartstochten en het nationale fana tisme. Het Duitsche volk vertrouwt op de overwinning, gebaseerd op de groote militaire successen. Dit is een volteoorlog voor de behartiging -der materieele en ideëele belangen van de Deutsche natie en de met haar verbonden asmogendheden, in bree- deren zin geheel Europa. Vechten en overwinnen. De vijand zou ons bij een overwin ning zijnerzijds tot het uiterste ver nederen, maar wij zullen vechten en overwinnen tot de tegennatuurlijke coalitie tussehen plutocratie en bolsjewisme verpletterd is. Deze oorlog is de voortzetting van. de na tionale revoluties, die begon 'toen de Führer de macht overnam. Het nieuwe Europa wordt slechts ver wezenlijkt door den strijd der Duit sche en verbonden legers op alle oor- logstooneelen. De Führer, zoo eindigde Göbbels, is thans voor het Duitsche volk en vopr de geheele beschaafde mensch- heid de waarbofg der vrijheid van Duitschland en van een nieuwe orde ning van het geteisterde Europa. In een historische synthese van supe rieur staatsmansgenie en een veld heerschap, dat herinnert aan de klas sieke voorbeelden, geeft hij zijn volk doel en richting in dit wereldhisto risch conflict. Thans is de geheele natie vervuld van een heilig fanatisme om te wer ken, te vechten en te overwinnen. Parqs protesteert tegen de Amerikaanse h-Britsche bezetting van Fransch Noord- Afrika. Een overzicht tijdens een der vele te Parijs gehouden protest-demon straties tegen den arglistigen overval van Amerikaansch-Britsche strijdkrach ten op Fransch Noord-Afrika. (Hoffmann-Stapf-Pax Holland m) De gevechten in Cyrenaica. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Nov.- (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche troepen drongen in het gebied ten Noorden van Toeapse en in den sector van den Elbroes in diep-geëchelon- neerde stellingen binnen en na men in verbitterde gevechten talrijke gevechtssteilingen stor menderhand. In den Tereksector strand den herhaalde vijandelijke aan vallen, door pantserwagens ge steund,. op den haydnekkigen tegenstand der Duitsche troe pen Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zin ken gebracht; twee tankschep|fi werden beschadigd. Gevechtsvlieg tuigen zetten de .aanvallen op de De opperbevelhebber der Spil- troepen 111 Tunis, generaal Nehring heeft in een boodschap tot de bevol king van Tunis, Algiers en Marokko en tot de Fransche garnizoenen in Noord-Afrika .een boodschap ge richt waarin tot uitdrukking komt dat Duitschland en Italië vastbeslo ten zijn den vijandelijken aanval "af te slaan. De Fransche troepen en de bevölking worden uitgenoodigd al les te doen om, de orde en de rust in Noord-Afrika te herstellen. De strijd in Tunis. Amerikaansch-Britsche strijdkrach ten, die waren waargenomen op den kustweg ten Oosten van- Bone en in het Z. gebied aan de grens van Tu nis, werden den 16en November door de Duitsche luchtmacht zwaar geteisterd. Een groot aantal vracht auto's raakte in brand. Ook werden luchtaanvallen ondernomen op de haveninstallaties van Bougie. Bij Algiers .werd een vijandelijk vlieg tuig neergeschoten. Een Duitsche beschouwing over Rommels terugtocht. Men ziet in Berlijn, wat thans ge beurt als een positie kiezen voor den komenden strijd met als inzet de heerschappij in de Middelland- sche Zee, wat van enorme beteeke- nis is voor het verdere oorlogsver- loop. De gebeurtenissen in Noord- Afrika zijn thans slechts te beschou wen als een proloog van wat komen zal. In den komenden strijd heb ben de Asmogendheden in Tu nis een basis, die wegens haar ligging van de grootste strate gische beteekenis is. De strate gische driehoek Tunis, Sicilië, Tripolis is een belangrijke fac tor in de beheersching vai» het centrale Middellandsche Zee hekken en«^e korte afstand, die Tunis van Sicilië scheidt, t.w. 159 km, is een belangrijk voor deel voor de ravitailleering der Duitsche en Italiaansche troe pen in" Noord-Afrika. De geal lieerden moeten daarentegen hun voorraden over een afstand van eenige duizenden mijlen aanvoeren. Aan Tunis ais ravi- taiileeringsbasis hecht men in militaire kringen te Berlijn .groote beteekenis en men doet uitkomen, dat het voor Rom mel, met deze gunstige basis in den rug, overbodig was, om het bezit van Tobroek een strijd op leven en dood te voeren met het risico geheel of ten dëele omsingeld te worden. Rommel heeft het dan ook beter geoor deeld, Tobroek te ontruimen en belangrijke installaties te ver woesten. Rommel heeft zich thans ge heel van de Ëngeische achter volgers weten Ips te maken en in de gelegenheid de gunstig Dg <- ie-.-»- r\ Ui m «e gelegenheid de gunstig ««min-f »WHP,"V ffi»JPJ* be- het ten van den tegenstand te trekken. Het oprukken van achtste Britsche leger geschiedt thans in aanmerkelijk langza mer tempo dan aanvankelijk. De voornaamste reden van het vertraagde opmarschtempo is wel, dat de verlenging der verbindingswegen van het acht ste léger, dat inmiddels om streeks 890 km van Alexandrië verwijderd is. zich gaat doen gevoelen. De Engelsclien zijn tot op zekere hoogte vastgeloopen, waardoor Rommel, wien het aan brandstof niet ontbreekt, meer bewegingsvrijheid heeft gekre gen. Ook in Fransch Noord-Afrika ont wikkelen de Anglo^Amerikaansche operaties zich opvallend langzaam «1 het is niet uitgesloten, dat de oorzaak hiervan eveneens gezocht moet worden in moeilijkheden bij de ravitailleering. De Éngelsch- Amerilcaansche landingstroepen zijn er. niet in geslaagd Tunis vóór de troepen van de asmogendheden bin nen te rukken, waardoor deze laat ste gunstige stellingen hebben kun nen betrekken. 1 In politiek opzicht acht men hier de gebeurtenissen in Fransch Noord- Afrika interessant wegens de om standigheid, die in het kamp der "te genpartij duidelijk aan den dag is getreden. ROME, 18 Nov. - Omtrent het op treden van het Italiaansche lucht wapen tegen de Anglo-Amerikaan- sche strijdkrachten in het gebied van de Noord-Afrikaansche kust meldt het agentschap Stefani sa menvattend: Bij de aanvallen van 8 tot 16 Nov. zijp in totaal 827 Italiaansche 'vlieg tuigen van alle soorten gestart. De verliezen, die den vijand werden toegebracht, zijn de volgende:' tot zinken gebracht twee kruisers, twee torpedoboot jagers en vier stoom schepen. Getroffen werden een vliegtuigmoederschip, twee krui sers, een torpedobootjager en tal rijke stoomschepen, waarvan een aantal zoo zwaar beschadigd werd, dat zij vermoedelijk niet meer zee waardig zijh. Zestien Italiaansche vliegtuigen gingen verloren. VERDUISTER GOED ZON 18 Nov. onder: 16.46 19 Nov. op: 8.06 MAAN 18 Nov.' op: 15.22 onder: 2.43 22 Nov. Volle Maan. spoorwegen ten Oosten van de Wol- ga met góed gevolg "voort. Ten Z.O. van het Ilmenmeer le vendige bedrijvigheid van Duitsche stormtroepen. Aan het Wolchof- front mislukten Sovjet-aanvallen door het'vuur van den Duitschen afweer. In Cyrenaica duren de ge vechten voort. Derna is door de Duitsch-Italiaansche troepen volgens de plannen ontruimd. Gevechtsvliegers hebben met succes tegen Britsche colonnes geopereerd. Een transportschip van 12.000 ton, "dat deel uitmaakte van de Britsch-Amerikaansche aanvoer- vloot voor Noord-Afrika, is door een Duitsche duikboot tot zinken 'gebracht. Op weg zijnde vijandelijke colon nes op den kustweg ten Oosten van Bone en in het Zuidelijke grensge bied van Tunis leden door onze luchtaanvallen - zware verliezen. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen verschenénrin .de avond schemering boven het grensgebied van N.W.-Duitschland. Tengevolge van bommen leed. de beyolking ge ringe verliezen. Patrouillevaartui- ggn en i afweergeschut van lucht macht en marine scholen aan de 'kust van dep Atlantischen Oceaan en de Noordzee 7 vijandelijke vlieg tuigen' neer. Britsch-Amerikaansche schepen niet succes aangevallen. ROME, 17 Nov. (Stefani.) - Het 906de communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „In Cyrenaic^ speelden zich gisteren tussehen Derna en Benghazi hevige gevechfén af. Bij aanvallen van onze jachtvlieg tuigen op. een door de vijandelijke luchtmacht bezet vliegveld in Fransch Noord-Afrika werden éeni- ge op het veld staande toestellen, in brand gêschoten. Op weg zijnde vijandelijke colonnes werden met zichtbaar resultaat bestookt met ma- chinegeweervuur. Bij de Algerijnschekust heeft e-en formatie Italiaansche torpedovlieg tuigen een.krachtig beschermd vijan delijk con"yooi aangevallen en twee schepen van middelbare tonnage tot zink'en gebracht. Een onzer duikboo- ten drong tot de reede van Bone dooi en bracht aan een groot vijandelijk koopvaardijschip door kanonvuur ernstige schade toe. Zes van onze vliegtuigen, zijn niet teruggekeerd van de operaties- van den dag". (Van onzen specialen verslaggever.) II NA een enkel sober inleidend woord van den heer Noord huis, den leider van den BNO, ge sprokén in de verplaatsbare micro foon, is nummer één aan de beurt. Een bejaard moedertje, met door agitatie rood-gekleurde wangen; diep buigt ze zich naar dat glim- mepde wonderding, dat microfoon heet, en dan hooren we hoe moe der Laurentius- uit Vlaardingen 'plechtig met haar jpon Jan spreekt, die pantry-boy is op de „Abbekerk" van de Holland Amerika Lijn: „Hier je moeder Jan, hoe maak je het? Waarom hooren we toch niets van je? Hou je goed hoor en tooij je een échte Hollander. Sqhrijf 'je spoedig over het Roode Kruis, Jan? En de groeten van vader en van Rie en van oom Cor. Dag Jan!" Niemand hier weet waar Jan Laurentius op het oogenblik vaart. Misschien op deri Pacific mis schien op den Atlantischen Oceaan of in de Noordelijke IJszee. Maar als hij geluisterd heeft, dan hoorde hij z'n moeder.- Heeft hij niet geluisterd, dan hoort hij het beslist van een maat. Het zal een groote dag geweest .zijn voor dezen zeeman. De volgende is' reeds aan de beurt: de heer Noordhuis roept op: „Hallo hallo Nederlandsche zeelieden wij roepen op Karei Lammers schip onbekend vaart voor de KSNM, is hoofdwerk» tuigkundige hier spreekt zijn vader". En vader Lammers spreekt tot. zijn zoon: „Met ons gaat het goed, jon gen, groeten van je vader en van moe. Opa en opoe maken het ook bést; hoe gaat het met jou? Schrijf je gauw, Karei?" „Hallo hallo Nederlandse!^ zeelieden, wij roepen op Wim Brou wer v En moedei/. „Dag Wim, dag jon gen, hier is je moeder. Hoe gaat het toch met je? We hebben maar één brief van je gekregén Wim, schrijf je gauw weer? We wachten er zoo op Dag Wim Vader blijft 't middelpunt. Vele woorden zijn hetzelfde, Tref fend is te mogen constateeren dat Vader nog steeds het kernpunt van het gezin gebleven is, ook al zwalkt hij duizenden mijlen ver van huis. Want de moeder vertelt aan vader dat Jansje nu al 5 geworden !S .en dit jaar naar „het groote school" gaat. Eh ze vertelt er bij dat Nico haar toch zoo fijn helpt, nu vader altijd van huis is, en haar een heelé steun geworden iè. Ook nü draajt het gezinswereldje om v a d e r in. de eerste pla^s. Zie ve ï^Olg pag. Z. Wie geregelt controleert han tijdig zeil ingrijpen. 's-GRAVENHAGE, 12 Nov, - Het SS-Ei'satzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen, kunnen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel spéciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de iihzet van dit bataljon ook 'in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de tyaffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS, in Nederland willen toetreden, 19 Nov. 10 uur Deventer, NSDAP, Parkweg 2. t 4 19. Nov. 16 uur Hengelo, Deutclmgi- Haus. 20 Nov. 10 uur Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 20 Nov. 16 uur Assen, Friesland- kazerne, Vaart, Zuidzijde. '21 Nov. 10 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Nov. 16 uur Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breedstraat. Bij onze vrijwilligers. Zijn goed humeur heeft hij niet verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken SS PK Altstadt-O H-P H w 22 Nov. 10 uur Amsterdam, school,. Iepenweg. 23 Nov. 11 uur Utrecht, Wehr- tnachtsheim, Mariaplaats. '24' Nov. 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 25 Nov. 10 uur den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Nu de duisternis reeds vroeg intreedt kan men de taak van den postbesteller .verlichten" door brievenbus, huisnum mer en bel met lichtgevende verf te beschilderen.' J.C. Stevens-Pax Hol!, m Voor de P.T.T.-ambtenaren te Haarlem, die uitsluitend zjjn belast met d« expeditie en bet bestellen, is een vrijwillige cursus geopend ter bevorde ring van de vakopleiding. Op de eerste les wordt de postkaart van Neder- land onder handen genomen. (J. C. Stevens-Pax Holland ip) ■i •te.iK'.l I liittfl 'i'ii'P i'5B

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1