OBJECTIVITEIT. AGENDA Bijna 12000 deelnemers aan de ijstochten Zijn de belangen van de verzekerden bij de Vereeniging „Ziekenhuisverpiéging", Alkmaar veilig gesteld? Ruim 100 kortebaan- wedstrijden. Toenaderingspogingen der Sovjet-Unie tegenover Turlcij e. Alle pijn verdwenen! RADIOPROGRAMMA ,HalJoNederlandsche zeelieden! r Eén der in ons gewest verschij nende z.g. groote dagbladen heeft zich door oogenschijnlijk onbegrij pelijke redenen laten verleiden tot een berichtgeving over de berech ting der beide employé's van de Cen trale Keuken te "Alkmaar, welke zacht uitgedrukt verwonderlijk is te noèmen, omdat dit blad pretendeert de belangen der volksgemeenschap voor te staan. Het blad geeft namelijk geen eigen visie op de indertijd geconstateerde onregelmatigheden, nooh op de be handeling door den politierechter, maar neerrj; -in feite louter de uiteen zetting van den Verdediger zonder meer als eigen standpunt over en verliest daardoor uit het oog, dat hier de gemeenschap benadeeld is. Dit moge een succes voor den ver: óediger zijn, die aldus met zijn plei dooi althans iets gewonnen heeft, maar het geeft te denken over de wijze waarop de berichtgever van dit blad zijn taak opvat. Tenslotte mag het pleidooi van een verdediger, die tot taak heeft de belangen van zijn cliënt vobr te 6taan en derhalve noodgedwongen subjectief is in zijn standpunt, nim mer zonder meer den verslaggever beïnvloeden zooals hier geschied js: het blad geeft over de geheele zaak dus met alleen de voorgeschie denis maar ook de rechtszitting het standpunt van den verdediger, niet als diens standpunt, maar als 'eigen standpunt en steithet dan mèt den verdediger, voor alsof hier een „opgeblazen" geval aan de orde is, dat, nu tot de werkelijke en dan vol gens het blad onbeteekenende proporties is teruggebracht. Hoe wordt dit gerijmd met de woorden van den officier van jus titie 'in diere requisitoir, welke wij hier citeeren uit het verslag in het zelfde blad:„het toch een ern stig feit hjijft. Verdachte had, ten koste van de Centrale Keuken, de goede man gespeeld, wat niet goed te praten is". De berichtgever van het betrok ken blad, die toch evenals zijn redactie doordrongen móest zijn van de altijd domineerende gedachte van de gemeenschapsbelangen, heeft zich blijkens zijn verslag geheel buiten dien gedachtengang geplaatst, het geen ernstiger is, nu zijn blad zijn publicatie heeft afgedrukt. Hij heeft wel erg gewillig en zonder eigen standpunt het, oor geleend aan het verzoek van den verdediger tot de pers! Maar bovendien leeft hij blijkbaar nog geheel in de sfeer van voorheen, toen in en bij alles het geldelijke waardebepalend was. Indien dus de leider der C. K. niet een aanta'l goederen ter waar de van 1.60, maar bijvoorbeeld ter waarde van 160 gulden verduisterd had, zou het feit volgens zijn ge dachtengang, wèl ernstig zijn ge weest. Nu kan .men- - zoo voortgaande - vaststellen, dat de geldelijke waar de van levensmiddelen zeer betrek kelijk is. Hier is van levensbe hoeften sprake, waarvan de aan schaffing niet alleen geld, maar ook bonnen kost. Anderzijds, is een vastgestelde prijs weinig zeggend, wanneer deze goederen bijna of in LAAT RIJWIELEN NIET ONBEHEERD STAAN. i Dinsdag werd wederom- door een onachtzamen rijwielbezitter aangifte gedaan, dat hij, nadat hij zijn kar retje eenige oogenblikken onbeheerd op straat had laten staan, bij terug komst tot zijn groote ontsteltenis bemerkte, dat een zwijntjesjager zich over zijn rijwiel had ontfermd. Wanneer zal men eens beginnen te beseffen, dat men, door op een der gelijke nonchalante wijze met zijn rijwiel om te gaan, het misdrijf in de hand werkt? 4500 KG AARDAPPELEN AANGEHOUDEN. Bij een door den Economischen Dienst van de Politie te Alkmaar geholpen controle werd een auto met plm., 4500 kgaardappelen aan gehouden1, welke frauduleus werden vervoerd en bestemd waren voor den zwarten handel. De vervoerder van de aardappelen is aan het bu reau van politie alhier ingesloten, terwijl de aardappelen in beslag werden genomen. Voorts werd aan het bureau van politie alhier ingesloten een persoon eveneens verdacht van het fraudu leus vervoeren van 3000 kg aardap pelen en 500 kg roode kool. WINTERHULP. De tweede collecte. De 2de speldjes-collecte (straat collecte) voor Winterhulp zal ge houden worden op a.s. Vrijdag en Zaterdag. Zij, die 4ch vrijwillig hebben op gegeven als- collectant, wordenj ver zocht om Donderdagmiddag, zoo mogelijk tusschen 4 en 5 uur, de bps en de speldjes te komen halen aan het Bureau van Winterhulp, Lange- straat 87. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Frederik de Groote (hist.-rom.) Alle leeftijden. Cinema-Theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Liefde kent geen grenzen (kom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Serenade (rom.-dram.) 14 jaar. Harmonie-Theater, 7.30 uuif, hoofd nummer Bruiloft Berenhof (rom.) 18 jaar. Donderdagavond geen voorstelling. W:ensdag 18 November. 7.30 uur, Wilson-theater te Hoorn, ca baret-variété-voorstelling Vreugde en Arbeid. 7.30 uur, Harmonie, Alkm. Kamer- muziekvereen., pianist Marinus Flipse, Donderdag 19 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, avond over België, vanwege de N. R. V. 7.30 uur, Harmonie, Mullens Oriënt Express. Vrijdag 20 November. 8 uur, café van Gemeren te Heiloo, vergadering IJsbaan Heiloo. 6.45 uur, kleine zaal Harmonie, lezing' •over Galileï, voor de Volksuniversiteit. SCHOENENBEURS jN WORDING. Naar men ons mededeelde ligt het in het voornemen van den burgemeester van Heerhugowaard de gelegenheid open te stellen om met bemiddeljng der gemeentelijke instantie tot een schoe nenruilbeurs te komen. Een desbetreffend plan is in bewer king en zal aan de goedkeuring van de bevoegde autoriteiten worden onder worpen. De twijfelen er niet - aan of in onze kinderrijke gemeente zal nog in menig hoekje een paar schoenen staan, dat geschikt zal blijken om door de op tre richten instelling opnieuw „in omloop" te worden gebracht. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is mr. A. n. van As?endelft de Coningh, óp zijn verzoek, eervol ontslagen als kanton recht er-'laats ver vanger in het kanton Hoorn. het geheel niet te verkrijgen zijn. De zaak is evenwel, dat iemand die een vertrouwenspositie bekleedde, on regelmatigheden heeft gepleegd (onge acht den omvang daarvan). Hem was voedsel toevertrouwd dat aan de volks gemeenschap toebehoorde en daaraan hu onrechtmatig is onttrokken. .Indien de bf ichtgever en zijn blad een objectieve voorstelling hadden wil len geven, waren zij het aan hun open bare taak verplicht, hierop te wijzen. „Ten koste van de centrale kë'uken", zeide officier. Ten koste van de volks gemeenschap is hier een verduistering gepleegd, zeggen wij. In dit licht bezien en wij laten dan alle besproken en onbesproken feiten buiten beschouwing zal de berichtgever de ernst van de zaak beter aanvoelen. HET ZACHTE NAJAAR. In den tuin van-1 den heer Peetoom te Bergen worden nog dagelijks frambosen geplukt. Ook in andere tuinen is dit het geval. Het zachte herfstweer heeft verschillende plari- tep in een tweeden bloei gebracht. SCHERMÈRHORN. Een jubileum. - Mej. Neeltje Pronk is Zaterdag 25 Nov. a.s. 25 jaar als huishoudster in dienst bij den veehouder A. Bijvoet. Geduren de al die jaren is ze nimmer een dag ziek geweest. Het zal haar dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. BERGEN. Gouden ambtsfeest. - Op 27 Nov. a.s. herdenkt ds. A. H. van Minnen, em.-predikant bij de geref. kerken, wonende alhier, zijn gouden ambts feest. Nadat hem op 22 Febr. 1938 eervol emeritaatwas verleend (hij diende de kerken te Zaamslag en 's-Gravenzande), vestigde hij zich hier ter plaatse. Ambtelijke mededeelingen. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat op Maandag 23 Novem ber, Dinsdag 24 November, Woens dag 25 Nov., Donderdag 26 Nov. en Vrijdag 27 November 1942 kaarten M 110, M 210 en M 310 voor bijzon deren arbeid en toeslag-aardappel- kaarten zullen wordei^ uitgereikt aan personen, die hun arbeid ver richten in de Gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitge reikt in het Distributiekantoor, in gang Ridderstraat, van 913 uur, en wel voor hen, wier geslachts naam begint met: Letter, A., B., C., D. of» E. op Maandag 03 November 1942. Letter, F., G., H., I. of J. op Dins dag 24 November 1942. Letter, K., L., M., N. of O. op Woensdag 25 November 1942. Letter, P., Q., R., S. of T. op Don derdag 26 November 1942. Letter, U., V., W., X., Y. of Z. op. Vrijdag 27 November 1942. De Distributiestamkaart moet worden overgelegd. Alkmaar, 18 November 1942. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. IJssport Het dagelijksch bestuur van bo vengenoemde vereeniging schrijft ons: De vraag in uw blad. van 13 dezer, sf de belangen vqn de verzekerden onzer vereeniging veilig gesteld zijn, zouden wij ^arne volmondig met „ja" beantwoorden. Onze ver eeniging toch beoogt geen winst, heeft een bestuur dat om niet de bovengenoemde belangen behartigt en een reglement, waarin de rech ten en de verplichtingen der leden nauwkeurig zijn omschreven. Wij meenen dan ook dat onze vereeniging den steun van iedereen waard is, speciaal ook van de pers. Helaas ontbreekt daaraan in uw ar tikel heel wat. Waarom ook niet even uw licht bij ons opgestoken? Was zulks wel gebeurd, dan zou u gebleken zijn, dat het hier voornamelijk een ver schil van meening tusschen een be handelend- en een controleerend medicus betreft. Een kwestie dus waarbij de kolommen van een dag- 'blad geen geschikte plaats van be handeling vormen, zooals u wel zult willen toegeven. Wat de feiten betreft, zij er aller eerst de aandacht op gevestigd, dat ook blijkens uw artikel beide ge- neesheeren het er over eens zijn, dat verpleging van de patiënte ineen ziekenhuis geen blijvende noodza kelijkheid was. Daarmede vervalt echter de verplichting voor onze vereeniging tot vergoeding van ver- pleegkosten. Verder is het niet bij een verple ging vah 10 dagen gebleven en zelfs is het niet bij een paar dagen aanzien gebleven, doch reeds is op 5 Nov. j.l. besloten de verpleging van patiënte voor rekening der ver eeniging te verlengen tot twintig dagen, 'zulks in verband met eischen van controle, hetgeen ook op dien datum aan de administratie van het ziekenhuis is bericht. Wij zijn namelijk gebonden aan de medische indicatie tot de nood zakelijkheid van ziekenhuisopname, terwijl de huisartsen zich -zoo vaak geplaatst zien voor de moeilijkheid van de sociale indicatie daartoe. Oplossing van deze laatste moei lijkheid ligt echter niet op onzen weg, doch op dién van andere or ganen. Wat verder de suggestie betreft van verlenging der verpleging tot 56 dagen, wijzen wij er op dat ook de verplichte verzekering ingevolge het Ziekenfondsbesluit 42 dagen verpleging geeft. Natuurlijk zouden wij gaarne méér geven, doch dan zouden de contributies aanmerke lijk hooger moeten worden. Wij houden deze gaarne zob laag moge lijk om ook de kleine beurzen geen te groote bezwaren in den weg te leggen. Wel hebben wij ook nu reeds een tarief, dat de mogelijk heid biedt, zich voor 90 dagen ver pleging te verzekeren. Tenslotte de bepaling, dat voor eenzelfde ziektegeval ten hoogste 42 verpleegdagen vergoeding gege ven wordt. Ook ons is die bepaling niet sympathiek, doch zij is geboren uit de noodzakelijkheid er tegen te waken, dat lijders aan chronische ziekten beslag zouden leggen op een te groot deel van onze - midde len. Daarvoor zijn onze contributies in 't algemeen -te laag. Onze veree niging zorgt bovendien gaarne voor de belangen van al haar leden. Hoogachtend, Het' Dagelijksch Bestuur. Wanneer het uitsluitend een ver schil van meening tusschen den con- troleejenden geneesheer jen den be- handelenden huisarts was geweest, dan zouden wij de kwestie in onze courant zeker niet hebben aan geroerd. Een dergelijk verschil toch kan er altijd zijn. Voor ons was ech ter de hoofdzaak de manier, waar op „Ziekenhuisverpleging" dergelij ke gevallen behandelt. 3 Nov. berichtte de in Amstel veen wonende controleerende ge neesheer aan den behaödelenden huisarts, dat de patiënte na 14 November niet meer voor reke ning van „Ziekenhuisverpleging" in het Centraal Ziekenhuis kon ver blijven. Wij hebben inzage van de zen brief gehad en het dagelijksch bestuur kan dezen niet ontkennen. Wij behoefden dus daarover ons licht niet bij „Ziekenhuisverple ging" op te steken. Het dagelijksch bestuur schijnt niet te weten, dat wij dit wel ge daan hebben over het door ons ge wraakte artikel 6. Wij deden dit, omdat dit art. juridisch zoo gewron- De provinciale Noordhollandsche IJsvereeniging voor het toerisme op de schaats voorheen Ijsbond Hollands Noorderkwartier, houdt Zaterdag 19 Dec. a.s. in Krasna- polsky te Amsterdam haar alge- meene jaarvergadering. Dezer dagen ontvingen wij een uittreksel van het jaarverslag, waaraan we eenige belangwek kende gegevens ontleenen. Er werden in den afgeloopen 'win ter vier dorpentochten gehouden, waarvan drie in Noordhollgnd boven het IJ en een ten Zuiden van Am sterdam. Deze tochten hadden een afstand van 40-125 km en trokken 11.775 deelnemers, waarvan er 9933 voor een herinneringsmedaille in aanmerking kwamen. Als zeer groo te bizonderheid mag wel vermeld worden, dat de vierde tocht gehou den werd ,op 27 en 28 Fébr. en 1 Maart! Het was een 40 en 65 km- tocht rondom de Schermer, wqaraan ruim 3000 rijders deelnamen. Jammer -genoeg ging de grootste serietocht niet door. Zaterdag 24 Jan. waren niet minder dan 150 Ion banen sneeuwvrij gemaakt, maar een dichte sneeuwval van Zaterdag op Zondag was oorzaak, dat de toch ten moesten wordenafgelast. De voorbereidende werkzaamheden kostten de IJ.H.N. ruim duizend gul den; een bewijs van de noodzake lijkheid van het versterken der re serve. De IJ.H.N. werd ook in 1941/42 belast met het organiseeren der kortebaanwedstrijden voor de be roepsrijders. Het bleek, d^t deze wedstrijden een groeiende nelang- stelling hadden bij rijders -en' pu bliek: ruim 100 wedstrijden werden gehouden en meer dan 2300 gulden werd uitgereikt aan prijzen. Het aantal aangesloten ijsclubs groeide van 92 tot 120, terwijl het ledental, zelf rond 25.000 bedroeg. De Wieringermeer en de Eilands polder werden in districtsverband gebracht,- waardoor het ij^wegennet in Noordholland ,zeer verbeterd is. De uitbreiding van den IJ.H.N. in de provincie Utrecht is oorzaak gewor den, dat thans ook in Noord-Weste lijk Utrecht verschillende tochten georganiseerd kunnen worden tot onder den rook van de stad Utrecht. De IJ.H.N. heeft tenslotte in sa menwerking met -den A.N.W.B. een drietal ijskaarten in den handel ge bracht Wat de financiën betreft, op de doorgaande banen werd aan loon uitbetaald een bedrag van f 4375. De rekening bedraagt in ontvangst en uitg. een bedrag van 14397.65. „Controleert Uw gas- en elec- triciteitsvérbruik geregeld!" ANTHRACIET- GASOENERATOREN. De secr.-gen. van het dep. van Wa terstaat maakt bekend, dat aan hou ders van anthraciet-gasgeneratoïen, wier brandstoftoewijzing voor de maand November een vermindering heeft ondergaan, een aanvulling van turfcokes kan wordeh verstrekt, voor menging met anthraciet. De anthraciet-gasgenerator-houders kunnen zich tot den Rijksinspecteur van het verkeer wenden. DRIEBERGENSCHE MOORDZAAK KOMT VOOR HET GERECHTSHOF. Naar wij vernemen is de officier Van justitie van de Utrechtsche rechtbank mr. Alberda in appel ge gaan bij het gerechtshof te, Amster dam tegen het vonnis van de recht bank in de moordzaak-Hornkamp (moord te Driebergen). Men her innert zich, dat deze zaak op 20 Oct. j.l. voor de Utrechtsche rechtbank is behandeld. Het betrof den moord op den Utrechtschen jongeman Hornkamp, die in September 'van het vorige jaar op afschuwelijke wijze van het leven <is beroofd in de bosschen van Driebergen. De daders waren de 37-jarige Daniel Slagboom (hoofddader), de 23-jarige Gijsbert v. d. Heufen de 22-jarige Theo Mon- tijn. De officier van justitie eischte' tegen Slagboom 20 jaar, tegen v. d. Heut 5 jaar en tegen Montijn 8 jaar gevangenisstraf. De rechtbank ver oordeelde de drie daders resp. tot 12 jaar, ldjaar en zes maanden en vijf jaar. Alle straffen met aftrek van de preventieve hechtenis. Thans, nu de officier van justitie tegen dit vonnis in appelis gegaan, zal deze moordzaak binnenkort door het ge rechtshof te Amsterdam worden be handeld. gen gesteld is, dat zelfs menschen, die zeer goed kunnen lezen, niet khnnen begrijpen, dat wie éénmaal 42 dagen voor een bepaald geval vérpleegd is, nimmer meer bij her haling' van eenzelfde ziektegeval, eenige vergoeding ontvangt. Het is ons een voldoening, hiervoor de oogen van de verzekerden te heb ben geopend en het doet ons genoe gen*1 te vernemen, dat die bepaling ook het. dagelijksch bestuur niet sympathiek is. J Waar andere maatschappijen die bepaling niet hebben, die toch ook geen rekening houden met de so ciale indicatie, daar blijven wij in het belang van de verzekerden op schrapping van deze bepaling aan dringen. Thans bericht het dagelijksch be stuur, dat het voor de 76-jarige pa tiënte, die thans nog in het zieken huis is, niet bij 10 dagen vergoeding is geblevert, maar dat deze tot 14 Nov. 20 dagen zijn geworden. Dit is o.i. het beste bewijs, dat de behan delende geneesheer het met de me dische indicatie bij het rechte eind heeft gehad. Wij vinden het niet juist, dat noch de behandelende ge neesheer, noch de heer Swart me- dèdeeling van den verlengingster mijn kreeg. Meerdere doktoren hier ter stede ondervonden moeilijkheden met den elders wonenden controleeren den geneesheer. Deze moeilijkheden zouden voorkomen kunnen worden, wanneer de Alkmaarsche Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging als controleerend geneesheer een Alk- maarschen medicus aanstelde. Deze toch was dan in de gelegenheid de gevallen mondeling met zijn colle ga's te bespreken. Het dagelijksch bestuur van Ziekenhuisverpleging moet toch inzien, dat de Alkmaar sche doktoren wel iets anders te doen hebben dan de brieven van den controleerenden geneesheer te beant woorden, terwijl door die brieven vaak nog misverstanden ontstaan. Er zou al veel bereikt worden, wan neer het bestuur den controleeren den geneesheer duidelijk maakte, dat het wenschelijk is, om bij mee- ningsverschil den behandelenden geneesheer op te bellen en niet te zeer op een troon te blijven zitten. Andere controleerende artsen doen dit ook en voorkomen daardoor veel narigheid. Door aldus te handelen, zal het bestuur het veilig stellen van <je be langen der verzekerden bevorderen. Redactie. ANKARA, 18 Nov. - De Sovjet- Russische ambassadeur, Vinogradof, is onmiddellijk na zijn reeds lang niet meer verwachten terugkeer in Ankara een buitengewoon levendi ge diplomatieke activiteit gaan ont plooien. Hij heeft een aantal besprekingen .gevoerd met den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken. Van Angelsaksische zijde wijst men er op, dat alles is gedaan om het Turksche wantrouwen te genover de Sovjet-Unie te doen ver dwijnen. Na de pressie, die de laat ste drie jaren verschillende malen door Moskou op Turkije werd uit geoefend, vraagt men zich echter af, welke nieuwe factoren er aanwezig zouden kunnen zijn, die den grond slag voor een oprechte zuivering en opheldering der wederzrjdsche be trekkingen zouden kunnen leggen. Nader wordt gemeld: Het Ameri- kaansche informatiebureau, dat zijn hoofdzetel te Istanboel heeft, begint ook in de provincie zijn actie te ontplooien. Dè laatste Weken zijn vele filialen geopend. In Turksche kringen spreekt men reeds het ernstige vermoeden uit, dat het hier niet het leveren van Amerikaansche berichten aan de Turksche pers betreft, maar dat van een propaganda-instituut moet wor den gesproken. Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Alk maar. Plv. hoofdred.: H. P. van deD Aardweg, Bergen. Buitenland: Tj. N. Adema, Alkmaar. Binnenland, Provincie en Stad: D. A. Klomp, Bergen. Sport en Rechtzaken: J. Werkman, Alkmaar. Haagsch redacteur: P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de advertenties T. Bus, Alkmaar. WERKNEMERS BIJ DE DUITS CHE WEERMACHT ONDER DE ONGEVALLENWET. Met terugwerkende kracht^ tot 1 Juni 1940 is bij besluit van den secr.- gen. van het dep. van Sociale Zaken de Ongevallenwet 1921 toepasselijk verklaard op werknemers, die in dienst van de Duitsehe weermacht werkzaamheden verrichten. Ik gevoelde mij =5^ als herboren, De Heer O, M ie K \chrijft, ld. 23-l-'4ti „Met mijn 83 ja ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval ®van ischias. Niets "hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog -kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam- ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den vqjgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan. Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, gtiep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Aaanischap, Rffinkito ÏW Utrtnf* PURMEREND, 17 Nov. 1942. Gemeen telijke kaasbeurs. Verhandeld 3 partijen, wegende 1100 kg. Handel vlug. Hoogste prijs 20 plus 43.50. Kaasmarkt. Ge wicht 512 kg. Handel vlug. Goudsche volvet 62.50; Edammer 62.50. Run deren, totaal 785 stuks. 397 Vette koeien voor de levering; 2D4 Gelde kbeien 360—490, handel matig; 96 Melk koeien 500840, handel matig; 18 Stieren voor de levering; 5 Veulens 450650, handel matig; 65 Pinken 100-250, handel matig; 74 Nuchtere kalveren voor de slacht voor de leve, ring; 31 Vette varkens voor de slacht voor de levering; 225 Biggen 1532, handel góed; 724 Schapen (350 voor de levering) overige 68145, handel matig; 181 Bokken 25110; Kip eieren 1.32 per kg; 1200 Noord Holl. Blauwen (kuikens) en oude kippen en hanen (wit en rood) 0.90 per kg; Ko- ni'nen 0.90 per kg; 200 Eenden 0.90 per ljfg; 13 Zwanen 11.50. (Vervolg van pagina 1). De sensatie dezer uitzendingen is de-spes patriae. De jeugd verslindt de microfoon en vindt bet een ge beurtenis van de eerste orde om daarin te mogen praten. De jongens .zijn óp van de zenuwen als het hun beurt is. „Vader, kom je gauw thuis en krijg ik dan die groote spoor van je? Vader, ik ben niks stout meer hoor. Dag vader!" De een na den ander. Ieder krijgt een beurt. De heer Noordhuis is on vermoeid, ook al wordt het tropisch heet in het vertrekje en begint het er ondefineerbaar te rieken Hunkerende harten. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Liederen floor het Jeugdstormkoor (gr.) 7.30 BNO: Nieuwsber! 7.40 Vroolijke gr.muz. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Europa's weten schap, lezing. 8.j0 Zang met pianobegel. (gr.) 9.Balletschool (gr.) 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.40 Balletschool (gr.) 10.Strijkorkest. 10.30 Luim en ernst, uit de herinneringen van een ca-, 'baretzanger. 10.45 Een strijkorkest. 11.15 Licht orkestcongert (gr.) 12.— Almanak. 12.05 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakel. ber. 13.CJe- rard van Krevflen en zijn orkest, soliste en gr.muz. 14.— „In tangoland" (gr.) 14.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.- „De barok", lezing. 15.15 Ter herden king van Franz Schubert's Sterfdag (gr. en opn.) 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursber. 17.Viool en piano. 17.30 Distributie-vragenbus. 17.45 Omroep- Harmonie-orkest en gr.k^uz. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Omroepharmonie- orkest en gr.muz. 19.Brandende kwes ties, lezing. 19.15 Marschmuziek (gr.) 19.30 „Schoenmaker, blijf bij je leest" luisterspel. 19.50 Gr.muz. 20.15 „Waken ofdroomen", bont progr. 2LWilly Berking en zijn dansorkest en zang (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Syl via Ballet (gr.) 22.20 In het rijk der operette (gr.) 23.-24.Dansprkesten treden aan. Ter afwisseling: zang (gr.) HILVERSUM U, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnenl. overz. (opn.) 8.Voor de paardenliefhebbers. 8.15 Symphonie-orkest (gr.) 8.30 BNO Nieuwsber. 8.40 Smetana-Sibelius (gr.) 9.Amusementsorkest en soliste (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Amuse mentsorkest en soliste (opn.) 10. Godsd. uitz. 10.30 Symphonie, Haydn (gr.) 11.„Ons wiegekind in de winter maanden", -"lezing. 11.20 De Krekels en Merels (opn.) 11.30 De Melodisten en so list. 12.30 Kleine tuinbouw. 12.45 BNO Nieuws- en zakel. bert 13.Progr.- overz. 13.05 Gooisch W.A. Koor (opn.) 13.15 Zang met pianobegel. en fluit, kla rinet en gitaar. 14— Godsd. ultz. 14.30 „Sorrento", Ital. gr.pl.-progr. 15.— Or gelconcert en zang. 15.30 En hier is -de Merkwaardige momenten. Als men z'n fantasie den loop laat, ziet men in gedachten onze jongens op de vloot. Ziet 'men ze in de hut zitten, 't oor vlak bij de radio. Luisterend nahr Hol land naar hun eigen vrouw, moeder of meisje. Stel je voor heelemaal uit Holland, dat ver, on gelooflijk ver weg is. Zoo ver, dat een hunkerend zeemanshart wel eens moedeloos moet worden het ooit nog terug te zien. Wat moeten deze kerels van onze koopvaardijvloot dankbaar zijn als ze de stem van hun ver wanten hooren. Wat zal er door hen heen gaan als ze „thuis" hoo ren praten Vandaar dat het onbegrijpelijk is dat de Nederlandsche reederijen aanvankelijk weigerden medewer king te verleenen aan deze BNO- uitzendingen, om tenslotte schoor voetend en zonder eenig enthousias me toe te geven. Maar van dat alles trekken zich de Nederlandsche moeders en vaders en kinderen geen zier aan, als ze knus bij meneer Noordhuis in het kamertje zitten. Zij vinden die mi crofoon, die him stem den aardbol ronddraagt, veel en veel belangrij ker en..J is hpt dat ook niet? Een apie en een zwarte pop. Soms, bij die uitzendingen, ver geet je dat het oorlog is en in feite iedere uitzending een tragischen on dergrond bezjt. Maar ook hier ont breekt bij de traan de lach niet. In tegendeel...., menigmaal schatert een gulle lach op als Jansje of Katrien- tje of Frits aan vader vraagt of hij „straks" een mooie zwarte pop mee brengt. Of „een apie". Alsof vader heelemaal niets te doen heeft dan aan apies en zwarte poppen te denken. VREEMDE wereld! Scjhepen va- ren op de oceanen, gevaarlij ker, meedoogeloozer, wraakzuchtiger en feller dan ooit tevoren. De zee is geworden een poel des verderfs voor duizenden en duizenden zeelieden. Nooit voorheen was de zee zoo ge vaarlijk. Nederlandsche zeelieden varen, doorgaans in dienst van de naties die hen voor het „vuile werk" laten opdraaien. Op hen loert ieder mo ment van iederen dag de dood. De dood, die reeds zoo menig Neder- landsch zeeman overviel gedurende de laatste jaren. De leider van den BNO waar schuwt de Nederlandsche zeelieden. Hij wijst hen op de ontzaglijke ge varen die hen dreigen en maant tot voorzichtigheid, opdat zij. toch voor gezin en vaderland behouden blij ven. Oök dat hooren deze varende Ne derlanders, verspreid over vijf we- relddeelen. Zullen zij voorzichtig zijn? Hun leven niet op het spel zetten^ voor een waandenkbeeld? Wij weten het niet. Wij weten alleen, dat de BNO hier een menschlievend werk ver richt van den eersten rang en dat honderden eenvoudige Nederlanders, burgermenschjes en deftige heeren, iedere week weer verschijnen in Den Haag om enkele woorden te spreken tot hem, die hun zoo dier baar is. Dan spreekt de vader tot zijn zoon, de moeder tot haar jongen, de jonge vrouw tot haar verloofde. Woorden.... och ja.... onbelangrijke woorden en onbelangrijke dingen. Maar woorden, die glans en heiliging krijgen doordat ze zoo van hart tot hart gesproken worden. Woorden, die leven en die door den wereld- aether gedragen worden, recht naar de harten van hen voor wie ze be stemd zijij. Voor deze Uitzendingen komt den BNO de waardeering van de geheele natie toe en zeker den geestelijken vader van dit alles, den heer Noord huis, die geen moeite te veel acht als het gaat om dit werk, dat zijn speciale liefde verwierf. Moge nog menig vaderlandsch zee man in staat gesteld worden de stem men te hooren van hen, die hem dierbaar zijn. Geen schooner resul taat is er denkbaar voor hen, die in Den Haag dit humaan werk verrich ten. koffergramofoon. 16.Zang met piano begel. én pianosoli. 16.45 BNO: Nieuws-1 zakel. en beursber. 17.Voor de jeugd. 17.15 „Jaap Eden", een praatje over den schaatsenrijder en wielrenner. 17.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Wat Nederland schrijft. 18.Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.15 „Hoe de W.A. groeide", reportage. 18.30 Om- roepsymphonie-orkest en solist. 19--~ Beiaardconcert. 19.15 Orhroepsymphonie- orkest. 19.45 BNO: Nieuwsber. 19-55 Componistenspiegel. 20.15 Oihroepsym- phonie-orkest. 20.5C Zang met piano begel. en pianosolo (opn.) 21.20 Sonaten (gr.) 21.45 ENO: Nieuwsber. 22.— BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.20— 24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbindm met de Studio beschikken.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2