De zeeslagen bij de Salomons-eilanden. DAGBLAD VOOR 1 Pétain en Laval zijn één van opvatting, Geen samenwerking tusschen Barlan en De Gaulle. De béteekenis der Amerikaansche nederlaag. Sovjet-gevechtsgroep ten Noord-Oosten van Toeapse vernietigd. Vliegtuigactie op alle fronten Britsche pantserwagens ten W. van Derna vernield. Er kurtrien niet altijd overwinningen zijn. Keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen. Verminkte zilverbons De positie der Duitsch- Italiaansehe troepen in Tunis. Hitlerjugend voert een sprookje op. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.53. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn.. advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCtiE EDITIE, NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën: 0.10 per m.M., minimum li m.M. 1.40, elke 31/. m.M. meer 0.35. Tarieven op aanvrage. Brieven aan de Citg. N.V. Boek- en Bandelsdrnkkerij v/b. Herms. Coster Zoon, Voordam 0, Alkmaar, postgiro 37060. In Vichy is een ministerraad gehouden, waarover na afloop een communiqué is uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat Laval een uiteenzetting gaf van den militairen en .politieken toe stand. Pétain had besloten aan Laval volmachten te geven, die déze noödig had om aan de moei lijkheden het hoofd te bieden. Hij prees den helderen blik en den moed van Laval. Van de in Vichy genomen be sluiten meldt de Matin, dat de beslissingen o.a. betreffen de benoeming van LavaJ tot even- tueelen opvolger van het staats hoofd, de vorming van een legion imperiale en het aanknoo- pen van op nieuwe grondslagen gebaseerde Fransch-Duitsche betrekkingen. Wijziging-en in de Fransche regeering. Het ministerie van voorlichting heeft Woensdagavond laat een reeks wijzigingen in de Fransche regeering bekend gemaakt, die in het staatsblad van Donderdag gepubliceerd worden. De minister van marine, schout bij-nacht Auphan, is afgetreden. Tot zijn opvolger is aangewezen admiraal Abrial. Voorts is de minister voor hét verkeer, Gibrat, afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd Biche- lonnex, die tevens minister voor de productie blijft. De minister van financiën, Cathala, is met behoud van deze portefeuille benoemd tot minister van economische zaken. Het ministerie van financiën en. economische zaken is dus thans evenals het ministerievoor pro ductie en verkeer in de hand van één minister vereenigd. De opvolging van het staats hoofd. De wijzigingswet bepaalt, dat wan neer Pétain „verhinderd" mocht zijn. de functie van staatshoofd uit te oefenen, Laval deze functie zal waarnemen. Bij definitieve verhin dering wijst dé ministerraad binnen een maand een staatshoofd aan. Pétain heeft vastgesteld, dat het staatshoofd met zijn uitsluitende handteekening wetten en decreten kan uitvaardigen. Men wacht op'een boodschap van Pétain. j Het Fransche volk wacht op een boodschap van Pétain en houdt er rekening mee, dat Laval vér-strek kende volmachten zal krijgen. Verder werd melding gemaakt van enkele ministers van wie men een aarzelende of oppositioneele hou ding" verwacht. De vertrouwelijke verstandhouding tusschen Laval en Pétain wordt echter door niemand in twijfel getrokken. Men. verwacht tevens, dat thans de-tijd van de pas sieve houding voorbij is en er posi tieve maatregelen genomen zullen worden. Oneenigheid tusschen De Gaulle en Darlan. De Gaulle schijnt geweigerd te hebben een vertegenwoordiger van de zoogenaamde Fransche strijd krachten naar Noord-Afrika te stu ren. De Gaulle zou wel een sym bool van het Fransche verzet tegen de spil zijn, maar zijn politiek eerst geboorterecht zou hem daardoor niet tot univeyseelen vertegenwoordiger van het Fransche volk maken. De aanhangers van De Gaulle beschou wen zich thans als een nieuw Fransch volksfront, maar De Gaulle kantte zich vroeger tegen de Fran- Panorama van Tunis, waar de DuRscha en Italiaansche troepen met volledige goedkeuring van de Fransche burger lijke en militaire autoriteiten aan land zijn gegaan Pd*goonPa* Holland f* sche partijen, waardoor mannen als Chautemps zich bij Giraud en niet bij De Gaulle gemeld hebben. Chau temps zou meer dan De Gaulle vol doen aan de voorwaarden om na mens het volksfront te spreken. De Engelsche pers verklaart 'vol gens een bericht uit Londen in So cial Demokraten, de de houding van de Gaulle niet uitgelegd mag wor den als een bewijs, dat er conflic ten bestaan tusschen de Engelsche regeering en de Fransche emigran- tenbéweging. Naar de Londensche correspon dent van „Nya Dagligt Allehanda" meldt schijnt Londen thans een be paalde houding te hebben aangeno men met betrekking tot de positie van Darlan. De verklaring van de Gaulle, - waarin deze zich op ener gieke wijze van Darlan distantieer de, is openbaar gemaakt na de ont moeting van de Gaulle met Chur chill. Zijn rede werd bovendien door de B. B. C. naar Frankrijk uit gezonden. Hiermede heeft de Gaulle definitief geweigerd op een of an dere wijze deel te nemen aan de onderhandelingen met Darlan in NOord-Afrika. De Engelsche com mentaren toonen begrip voor de houding van dé Gaulle. Men heeft in Engeland weinig be langstelling vooi' de zorgen van De Gaulle. Men is van meening, dat op het oogenblik een militaire eenheid te gen de Spil heel wat belangrijker is dan formeele politieke overeen komsten. De geallieerde bevelheb bers hebben 'de verantwoordelijk heid op zich genomen. Die kan niet worden afgestaan aan de Fransche chefs of aan groepen, zoolang zij niet een overweldigende meerder heid van het Fransche volk binnen en'buiten de landsgrenzen achter zich hebben. Het, comité de Gaulle kan echter geenszins beschouwd worden als de vertegenwoordiging van geheel Frankrijk. Daarom moet aan generaal Eisenhower tijdelijk de handhaving der betrekkingen met de Franschen in Noord-Afrika overgelaten worden. VERDUISTER GOED ZON 19 Nov. onder: 16.44 20'Nov. op: 8.06 MAAN19 Nov. op: 15.46 onder: 3.54 22 Nov. Volle Maan. Na aankemst te Den Haag inspecteert de nieuwe Stabschef der N.S.K.K., E. Krauss, de opgestelde eereformatie der Hitlerjugend. Tweede van links, General-kommissar Schmidt; geheel links, de commandant der W.A., mr. Zondervan. (Stapf-Borrius-Pax Holl. m) TOKIO, 18 Nov. (D.N.B.) - Krin gen, die in nituw contact met de marine staan, deeleh mee, dat de Japansche vlootstrijdkrachten in den eersten, tweeden en derden zee slag bij de Salomons-eilanden, van 7 Augustus tot 14 November, 79 oorlogs- en transportschepen tot zinken gebracht en 34 zwaar be schadigd hebben. Voorts werden meer dan 850 vliegtuigen vernietigd. De specificatie is als volgt: tot zin ken gébracht: 1 slagschip, 4 vlieg kampschepen, 27 kruisers, 19 tot 20 torpedojagers, 1 mijnveger, 17 tran sportschepen. Zwaar beschadigd: 4 vliegkampschépen, 5 kruisers, 9 tot 10 torpedojagers, 1 mijnveger, 3 niet-geïdentificeerde oorlogsschepen, 6 transportschepen. De beteekenis der Ameri- aansche néder laag Volgens Domei beteekent de Ame rikaansche nederlaag ook, dat de vijandelijkheden te land op het eiland Guadalcanar in een beslis send stadium zijn gekomen. Nu tien duizenden Amerikaansche officieren en manschappen en meer dan de helft van het aantal Amerikaansche slagschepen, bijna alle vliegtuig- Speciiicatie der toi zinken gebrachte schepen. moederschepen, en meer dan de helft van het aantal kruisers verloren zijn gegaan, kunnen de Ver. Staten niet meer de hoop koesteren een groot tegenoffensief tegen Japan te kunnen voeren. De nederlagen van de Amerikaansche vloot hebben de heerschappij van Japan ter zee nog meer versterkt'. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 18 Nov. - (D.N.B.) Het opperbevel "der weermacht deelt mede: t ,Jn het bergachtige gebied ten Noordoosten van Toeapse is een kleine, ingesloten vijandelijke gevechtsgroep na mislukte uit- valspogingen vernietigd. Roetneensche troepen hebben de bolsjewisten in het gebied van Alagir in het gebergte teruggeworpen. Duit- sehe pantserwagens sjjoegèn hevige vijandelijke aanvallen af en vernie tigden op ebn andere plaats vijande lijke strijdkrachten in een vooruitge schoven stelling. Daarbij werden tneer dan 300 gevangenen en rijke buit gemaakt. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht drie schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht Het gepantserde leger Afrika leverde achterhoedegevechten tegen vijandelijke pantserafdee- lingen en vernielde een aantal gepantserde verkenningswagens. Havenwerken en benzine depots te Bone, alsmede het vliegveld Maison Blanche bij Al giers werden opnieuw gebom bardeerd. ROME, li Nov. - (Stefani.) Hst 906de communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: .Hij gevechten met gepantser de groetten in het gebied ten Westen van Derna zijn eenige vijandelijke pantserwagens ver nield. De bedrijvigheid in de lucht werd aan weerskanten door slecht weer beperkt. Een Curtiss-toes tel werd neergeschoten. Aan. de Algerijnsehe kust leverden Duitsche jagers gevechten met vijan delijke vliegtuigen, waarvan er vijf werden neergeschoten", In luchtgevechten aan de kust van Tunis en Libye verloor de vijand vijf vliegtuigen; drie Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen verschenen in den afge- loopen nacht boven het Duitsche en Deensche kustgebied. Bij een aan val van vijandelijke bommenwerpers op een stad aan de Fransche Atlan tische kust leed de bevolking ver liezen. Eén Britsche bommenwerper werd door nachtjagers, twee werden door marmeartillerie neergescho ten". Een artikel van Dr. Göbbels. BERLIJN, 18 Nov. (D. N. B.) - Minister dr. Göbbels schrijft in Das Reich: Het valt niet te betwijfelen, dat de huidige oorlog de laatste twee maanden een geweldige ontwikkeling hééft doorge maakt. Het zou natuurlijk uitermate dwaas heden van den Nationalen Jeugdstorm ijverig bezig met het opknappen van het speelgoed, dat door hen is inge zameld en waarmede aan vele minder bedeelde kinderen een gelukkig Sinl Nicolaasfeest zal worden bezorgd VNP-Brusse-Pa* Holland m Hoe de slag verliep De Amerikaansche zeesoldaten za ten als gevolg van de nederlaag der groote Amerikaansche vloot bij den slag op 26 Oct. ten N. van Santa Cruz op Guadalcanar hopeloos vast. Teneinde de verbinding met deze geisoleerde zeesoldaten te herstellen werd de in deze wateren operee- rende, doch zwaar gehavende Ame rikaansche vloot sedert ID Nov. weer versterkt. Toen de Japansche vloot strijdkrachten op 12 Nov. hiervan kennis kregen, gingen zij in dit ge bied, dat onder de controle lag van de vijandelijke basis -voor vliegtui gen, Guadalcanar, tot den aanval over. In den nacht van 13 op 14 Nov. .vielen zij dit steunpunt aan. Het vliegveld en andere installaties wer den zwaar beschadigd. In den nacht van 14 op 15 Nov. ontmoetten de Japansche vloot strijdkrachten een sterke vijande lijke ravitailleeririgsvloot, die door twee slagschepen en meer dan vier groote kruisers beschermd werd. De keizerlijke strijdkrachten brachten •.den beiden'slagschepen zware scha de toe. Op elk der schepen werden twee of drie torpedotreffers ge plaatst. De vijandelijke hulpvloot, met inbegrip van de kruisers, werd pf tot zinken' gebracht of zwaar be schadigd. De vijand werd in Z. richting verjaagde De hevigheid van! dezen zee slag blijkt wel uit het feit, dat de bevelhebber der Amerikaan sche vloot schout-bij-nacht Da niel J. Callaghan, alsmede schout- hij-nacht Norman Scott en kapi tein Cassin Young bij dezen slag om het leven kwamen, terwijl een' Japansch slagschip zonk en een ander Japansch slagschip werd beschadigd. zijn te verwachten, dat deze zonder uit zondering gunstig voor onzen kant moet zijn. Overwinnen zal altijd degeen, die de overwinning' het meest verdient krach tens zijn stoffelijke, psychische en gees telijke bereidheid. In de geheele geschiedenis is-er geen voorbeeld van een oorlog of een revolu tie, waar de eene partij slechts over winningen bevocht en de andere alleen nederlagen leed. De strijd om het eind- succes golft eeuwig heen en weer en verkrijgt eerst dicht bij de laatste be slissing een vaste, constante richting. De bewindsman noemt het doelloos over dergelijke overwegingen met de Engelschen en Amerikanen ook maar te diseuteeren. Onze Angelsaksische vijanden hebben een enkel succesje Hu en dan broodnoo- dig en het is een klein kunstje dat te behalen, als zij aan de hemelsbreede fronten, die de asmogendheden «bezet houden, een plek van geringeren weer stand uitzoeken en daar een strijdmacht verzamelen, die alleen al wegens haar numerieke overmacht aan menschen en materiaal tot een zeker ..succes moet geraken. Göbbels acht dit niet beslissend, maar vindt het veel belangrijker of de vijand kans zie' het front op een vitale plaats en dan voorgoed tefcdoen bezwijken en noemt dat uitgesloten. Het valt, zegt hij, natuurlijk niet te vermijden, dat wij nu en dan aan een of ander uitgestrekt front eens een ver- liesje moeten incasseeren. Dat vormt in zekeren zin een-offer, dat wij moeten brengen aan de eindeloosheid van het gebied, waar wij oorlogvoeren. De dramatische gebeurtenissen van de laatste weken zijn een teeken, dat het tempo van den oorlog is versneld. Wij betwijfelen geen obgenblik, dat het tenslotte toch weer gunstig voor ons-zal zijn. „Controleert IIw gas- en elec- triciteits verbruik geregeld!" 's-GRAVENHAGE, 12 Nov. - Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, datwrijwilligers. voor de Waffen- SS en-het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen ten einde ge keurd te worden. Tevens- wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die 'er bezwaar tegen hebben hun dienst -buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook inrNederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 20 Nov. 10 uur Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 20 Nov. 16 uur Assen, Friesland kazerne, Vaart, Zuidzijde. 21 Nov. 10 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 21 Nov: 16 uur Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breedstraat. 22 Nov. 10 uur Amsterdam, school, Iepenweg. 23 Nov. 11 uur Utrecht, Wehr- machtsheim, Mariaplaats. 24 Nov. 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 25 Nov. 10 uur den Haag, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. (Foto Peperkamp) 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. |>De persdienèt van het départe ment van financiën deelt het navolgende mede: Aangezien gebleken, is, dat zilverbons, welke door het aan brengen- van pomgaten ongeldig waren gemaakt, onrechtmatig weder in omloop zijn gebracht, wordt, het publiek met nadruk erop gewezen, dat zoodanige zil verbons niet de hoedanigheid van wettig metaalmiddel hebben. Zij worden dan ook noch door de Nederlandsche Bank noch door de rijkskantoren.in betaling aan genomen en zjillen evenmin door het agentschap van het departe ment van financien te Amster dam kunnen worden vergoed. Het vorenstaande geldt even eens ten aanzien van zilverbons, welke bestaan uit aaneengeblakte strooken vaii een of meer zilver bons, waarbij zich vaak vermin king of geheel of gedeeltelijk uitvallen van serieletters, num mers, handteekeningen enz. voordoet. Het publiek wordt derhalve, ter voorkoming van schade, ernstig gewaarschuwd tegen het in betaling aannemen van ver minkte zilverbóns, als hooger be doeld. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: niet minder dan twéé millioen prijzen. 144e Jaargang No. 272 4 pagina's Hoofdredactew x A. B. JONKER, Alkmaar. Donderdag 19 Nov. 1942 De aanvatskracht der Engelschen in de Cyre- naica vermindert. De bewegingen van de Duitsche en Italiaansche troepen in Tunis, het opstelleTi van de gelande forma ties eriwde organisatie van de ravi- tailleeri-ng verloopen volgens het plan. Het tamelijk dichte, met Europee- sche toestanden overeenkomende wegen- en spoorwegnet in Noofd- Tunesie maakt een snelle penetratie van het gebied in alle richtingen mogelijk, Ook operaties buiten de wegen stuiten;- afgezien dan van het gebergte, nergens op moeilijkheden. De W:-grens, die Tunesie van Alge rije scheidt, wordt in het Z. doos een uitgstrekte, door zoutmoerassen doorsneden, woestijn beschermd, welke slechts door kleine eenheden kameelruiters doortrokken kan worden. De troepen der Spilmo- gendheden hebben totdusverre nog geen contact gekregen met de Engelsch-Amerikr ansche landings strijdkrachten. De strijd in de Cyrenaica. De operatieve kracht 'van het Engelsche offensief in de Cyrenaica is duidelijk verminderd. De Brit sche voorhoede is tot in het gebied van Derna gevolgd, waar Duitsch- Italiaansche strijdkrachten met succes verzet boden. Thans ont breekt den Engelschen blijkbaar de kracht om een grooten aanval op het Duitsch-Italiaansche pantserle- ger te- beginnen. Het stelselmatige in den terug tocht van Rommel, dat thans i reeds duidelijker aan den dag J treedt, heeft de Engelschen voor eenonvoorzienen toestand ge plaatst. De Britsche troepen trekken nu door een leeg® woestijn, waar alles vernield is en waar geen enkele Duitsch of Italiaansche motorvoertuig of bruikbare opslagplaatsen is ach tergelaten. Bijzonder bemoei lijkt wordt de voortzetting van het Britsche offensief door ge brek aan benzine en water, te meer daar de tankwagens van de ravïtailleeringscolonnes op de door den regendoorweekte woestijnwegen^ blijven steken. Vluchtelingen uit Noord-Afrik^ in Perpignan. Radio Paris meldt, dat talrijke vluchtelingen uit NoordAfrika aefi de Spaansch-Fransche grens te Per'-» pignan zijn aangekomen, nadat het hun gelukt was, nfet Éuropeescha vasteland in visschersbooten te be« reiken. Zij vertelden, dat Engelsch-Amerikaanschè krachten terstond na hun beslag hadden gelegd op de pakhuizen en op andere van het land, zoodat de van levensmiddelen voor de king volkomen gestaakt is. Uit Spanje wordt geroeid, dat dgt algemeene mobilisatie is afgekwfc digd met het oog op het steeds ïww der kom,ende oorlogsgevaar. De herdenking der sancties óf Italië. - (D.N.B.) De zevende ve» jaardag der sancties is in alle Itew liaansche steden en gemeenten n»j| ernstige plechtigheden en massftbë- toogïhgen gevierd. 4 I B(j onze vrijwilligers. Bij het landschap behooren ook karaeelen. Ons* mannen hebben zich al spoedig vertrouwd gemaakt met dit voor hen vreemd soortige trekdier. (SS PK Möbius-O H-P. H m> In da uitver kochte saai viuj het Concert#»* bouw te Am sterdam voerde de tooneelgroep. van den ban .987 van de HitlexA jugend Zater dagavond met veel succes het sprookje „Repelsteeltje" op.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1