Aanval en afweer laags het geheele front. DAGBLAD VOOR De strijd in Noord-Afrika, KLUNST IN NEDERLAND. Britsche bommenwerpers boven Zuid-West Duitschland. Britsche aanvallen bij Agedabia 'afgeslagen. De Engelsche Kabinetswijziging. De vorming van een Afrikaansch falange. MUSSERT 'SPREEKT VOOR ZEEVAREND NEDERLAND. Keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen. Extra levensmiddelen enz voor vdlfwanten van frontstrijders. Hauptmann herdacht. Groot» opkomst on belang rijk» redevoeringen. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND k pagina HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Dinsdag 24 Nov. 1942 Prijs der gewone advertentiën in deie Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 3'/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. „Controleert Uw gras- rfee- tricHeitgverbruik geregeld r - VERDUISTER GOED l ZON 24 Nov. onder: 16,89 25 Nov. op: 8.15 MAAN 24 Nov. op: 18.15 onderi 9.11! t Dec. Laatste kwartier. ■oooooo BERICHT De*e courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden i)Ü vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. 144e Jaargang No. 276 Het Duitsch Iegerbericht van 23 November luidt als volgt: De gevechtsactie in het Kau- kasusgebied bleet tot 7>laatseiij- ke ondernemingen beperkt. In het gebied ten Zuiden van Stalingrad en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsehe en Roemeensehe for maties in samenwerking met sterke formaties vliegende ar tillerie neg steeds in hevige af- weergevechten gewikkeld. Tijdens een tijdelijke verl>etering van het weer in den *centralen sec tor van het -Oostelijk front weiden gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers gebruikt voor aanval len op vijandelijke artilleriestellin gen en troepenverblijfplaatsen. Ten Z.O. van het Ilmenmeer wer den herhaalde door pantserwagens gesteunde aanvallen der Sovjets af geslagen. In de omgeving van Agedabia werden aanvallen van vrij ster ke Britsche verkenningsafdee- lingen bij de Duitsch-Italiaan- sche stellingen teruggeslagen. De luchtmacht viel concentraties pantserwagens, autocolonp.es en ba rakkenkampen in de Cyrenaica aan en bracht den vijand belangrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten 'ge vechtsvliegers in den afgeloopen nacht brand in een koopvaardij schip van 7Ö00 brt., een torpedoja ger en een groot koopvaardijschip werden beschadigd. De haven en luchtsteunpunten in het kustgebied In het ItaliaEüjsche Iegerbericht van 23 Nov. worat o.a. gemeld: Aanvallen van aanzienlijke vijan- delijkè gevechtsafdeelihgen op onze vooruitgeschoven formaties in de streek van Agedabia mislukten. De vijand verloor eénige pantserwa gens. Op de reede van Algiers heb ben Italiaansche bommenwerpers aanvallen gedaan op gemeerde schepen. Onze torpedovliegtuigen hebben, eveneens in de haven van Algiers, twee andere groote "koop vaardijschepen getorpedeerd en tot zinken gebracht. Ook door de Duit sehe luchtmacht werden Engelsch- Amerikaansche schepen in havens van Fransch Noord-Afrika getroffen en in brand gebombardeerd. Op vliegvelden werden 17 vijandelijke toestellen op den grond getroffen. Op de Middellandsche zee wer den een groot koopvaardijschip en een oorlogsschip getorpedeerd Nog geen groote krijgs operaties. De bewegingen der Britsche en Amerikaansche troepen in Afrika worden belemmerd door de duik- booten en vliegtuigen der spilmo- gendheden. Door de Duitsch-Ita- liaansche actie in Noord-Tunesië wordt de vijandelijke'ravitailleering beperkt tot de havens aan de Ma- rokkaansche en Algerijnsehe kust. De tangbeweging gericht tegen het Duitsch-Italiaansche pantserle- ger is mislukt. Krijgsoperaties zijn nog niet tot stand gekomen en uit botsingen van verkenningsafdeelin- gen blijkt de gebrekkige vijandelij ke organisatie. In het Tunesisch- Algerijnsche gebied hebben de troe pen der spilmogendheden Zondag hun opmarsch voortgezet en meer dere militair belangrijke punten bezet. De .havens aan de Algerijn sehe kust en die wan. Bone werden gebombardeerd en bijzondel-zwaar werden de vliegvelden Tehesa en Souk-al-Arba door Duitsehe bom men getroffen, evenals het ten O. van de Golf van Bougie gelegen vliegveld Michelli. werden .veelvuldig met bommen bestookt en ernstige schade veroor zaakt. Na een militair zonder uitwerking blijvende vlucht van een énkel vijandelijk vliegtuig naaf hét grens gebied van N.W.-Duitschland vielen Britsqhe bommenwerpers in den af geloopen nacht eénige plaatsen' in Z.W.-Duitschland aan. Er ontstond in hoofdzaak brandschade o.a.- in Stuttgart. Nacht jagers, luchtdoelar tillerie der luchtmacht en marine, schoten ten deele reeds aan de kust van het' Kanaal en boven Fransch gebied tien vliegtuigen, van wélke verscheidene viermotori ge, nëer. De veranderingen' in het Engel sche kabinet hebben zich niet tot Eden, Cripps en, Morrison beperkt. Lord Cranborne zou benoemd zijn tot lid van het oorlogskabinet ten einde zijn functies als leider van het Hoogerhuis beter te kunnen uit oefenen. De Times, acht de nieuwe functie van Cripps het meest 'opvallend. 'Hij wordt daardoor ontslagen van eert directe verantwoordelijkheid voor de oriënteering -en controle der po litiek. Het oorlogskabinet zou, wat de binnerilandsche 'politiek betreft, minder doortastend Zijn opgetreden dan door de openbare meening werd verwacht.' Ook andere Engelsche blader, houden' .zich natuurlijk met, de- kwestie bezig. De Daily ^Express had een wijziging in de regeering in dit stadium van den oorlog niet verwacht dn wijst op de toenemen de populariteit van Morrison. Lord Cranborne zou genoemd zijn voor de functie van onderkoning van Indië. De Daily Herald ziet in de kabinetswijziging een versterking van het oorlogskabinet daar Cripps als leider van het Lagerhuis min der successen -heeft kunnen boeken. In Berlijn noemt men de vérwij - d.éring van Cripps symptomatisch omdat Churchill geen mededinger naast zich. duit en voor de voortzet ting van een imperialistisch kolo niale politiek' zonder compromis met name wat Indië aangaat en ook Wat beti-efj het front maken tegen elk streven van de penetratiepoli- tiek van de Ver. Staten. Ambassadeur de. Brinon heeft ge wezen op de vorming van de Afri- kaansche Falange, van .vrijwillige afdeelingen tot herwinning van het aan de Angelsaksen verloren' koloniale bezit. Vrijwillige aanmel dingen hiervoor kunnen in geheel Frankrijk worden ingediend en ook leden van het Fransche wapenstil- standsleger kunnen worden toege laten. Tot slot maande de Brinon tot be zonnenheid en wees nogmaals cp de onherroepelijke breuk, die Roo sevelt door. Zijn aanval op Fransch- Noord-Afrika tusschen de Ver. Sta ten en Frankrijk heeft veroorzaakt.. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan na de Maatschappij „Rembrandt" werd in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling geopend. De heer J. Nikerk (rechts), directeur der V.V.V. te Amsterdam, bood bij deze gele^fenheid aan Gerhard van Vliet, secretaris der Mij. „Rembrindt", een legpenning aan. (Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m) Luchtgevechten boven het Ka naal. - (D.N.B.) Gistermiddag pro beerde een formatiè*-van de Britsche luchtmacht, bèstaande uit ,30 vier motorige bommenwerpers een kust stad in West-Frankrijk, aan te vallen. Reeds bij het naderen der Britsche bommenwerpers werden zij boven zee doof Duitsehe jachtvliegtuigen tot den strijd genoopt en uiteenge dreven. Slechts enkele- vijandelijke vliegtuigen slaagden erin de 'kust te bereiken^ hun bommen hebben geen militaire schade aangericht. De bur gerbevolking leed verliezen. Vijf van deze vliegende forten kw.amen brandend in zee terecht. Zoolang er een Nederlandscb volk bestaat, zal er gevaren worden. In het Colosseum-theater te Rot terdam is Zaterdagmiddag een lan delijke bijeenkomst van het Zee vaartfront gehouden. Bij zijn binnenkomst in de geheel gevulde en versierde zaal werd hem een stormachtige ovatie ge bracht. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door den Beauftragten van den Rijkscommissaris, alsmede door vele fUtictionnarissen van de N.S.B., den directeur-generaal der P.T.T. en den heer Woudenberg De leider van het Zeevaartfront, de heer A. Hessing, herdacht "de zeelieden die -in dezèn oorlog een zeemansgraf hebben gevonden en beloofde den geïnterneerden natio- naal-socialisten in Indië bij hun te rugkeer een feestelijke ontvangst'. Het zeevaartfrónt werkt op elk ter rein, dat ook maar iets met de zee vaart uitstaande heeft en zocht daarom samenwerking met ver schillende instantes. Jtten zal nu daadwerkelijk moeten toonen, dat men aanspraak wil'blijven maken op een deel van de zeevaart in en Voor het nieuwe Europa en dat kan alleen door een intensieve samén-- werking met Duitschlahd. Hij besprak de feorganisatie en centralisatie der opleiding. De so ciale belangenvan den zeeman zul len worden behartigd in de onder- Aardbevingen in Turkije. - (D. N.B.) Volgens de ochtendbladen van gister hebben zich Zondagmorgen in Ankara en een reeks midden-Anatc- lische steden tot aan de kust van de Zwarte Zee verscheidene kleine aardbevingen voorgedaan, die ech.ter geen schade aanrichtten. - - Treinbotsing in Italië. '- (D.N. B.) In de nabijheid van 't station van Tarente is in den nacht van Zondag op Maandag - een passagierstrein -uit Napels op een goederentrein geloo- pen. Zeven leden van het treinper soneel jverden gedood, tien personen gewond. Het treinverkeer kon wor den gehandhaafd. De Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. - (D.N.B.) Cor- dell Huil heeft Maandag op de pers conferentie omtrent een overeen komst nopens de Fransche bezittin gen op het Westelijk halfrond o.a. verklaard, dat deze gesloten is met admiraal Robert, den Fransehen op perbevelhebber van Martinique, vol ledig onafhankelijk van de Fransche legeering te Vichy. Naar de Engel sche niewsdienst meldt, wordt te Washington aangenomen, dat de Fransche marine geneutraliseerd zal worden. B(j onze vrijwilligers. Het middagmaal in een bergsteiling. Het zachte klimaat veroorlooH ecu luchtige klectlerdiacht, jjsS PK-Altstadt.fi H-P H m) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers, voor de Waffen-SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dht thans «Ie mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland,, blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland willen toetreden. 25-Nov. 10 uur deft' Haag," café den Hout, Bezuidenhoutscheweg, bedrijfsgroep „Koopvaardij" van het N.A.F. onder leiding van een zeeman: De naam „Zeevaartfront" vervalt en gaat over in de afdeeling Zeevaart van het hoofdkwartier der N.S.B., waar de sociale belangen danig onder de loupe worden geno- -men. Mussert spreekt. Nadat Woudenberg een uiteen zetting over het N.A.F. had gehqu- den wierp ir. zMussert een terugblik op den oorlog 1914-1918 toen Enge land nog de zeeën -beheerschte, maar de duikboot reeds een mach tig wapen was. Na 1'918 kwam er een geweldige opbloei voornamelijk -van de kustvaart en het zeesleep-, wezen, waarbij Nederland zich meermalen de meerdere van Enge land toonde. De zorg voor'den- zee man liet evenwel veel te wenschen over. Mussert herinnerde aan het on derzoeken van onze schepen irS Duins in 1939. Nederland was een Engelsch bastion op het vasteland geworden dat door Duitschland be zet moest worden. Zonder die be zetting zouden de Amerikanen niet in Algiers maar in Nederland ge land zijn. Wij gelooven, zeide hij, dat de bezetting van Indië door Ja pan niet het einde van onze zee scheepvaart beteekent. Het Britsche imperium is opge bouwd door de marine en de han delsvloot piaar de motor bracht het vliegtuig, de onderzeeërs en.de ra dio waardoor de heerschappij van het slagschip en Engelands over macht werden gebroken. Het Ame rikanisme wil de Britsche wereld macht thans overnemen. Kapitalis me en communisme zijn loten van denzelfden stam, die wortelt in het Joodsche streven naar" de wereld heerschappij. De strijd om het be-, houd van Europa moet door alle Europeesche .volken gestreden wor den en in dit front staan de natio- naal-socialisten vooraan. Mussert betoogde, dat. wanneer de Middel landsche zee, de Zwarte zee, de Noordzee en de Oostzeé 'door Euro pa worden beheerscht de oorlog voor ons afgeloopen is, en daaraan ontbreekt niet zoo veel meer. Dan zal er in Europa vrijhandel, vrij' verkeer' en vrije scheepvaart zijn. Dan zal er door reorganisatie van alle verkeerstakken een toenemend verkeer zijn. Omtrent de vaart op Indië en Oost-Azië weten wij niets. Canada zal. later weer aan Europa willen leveren, maar .wij zullén dan waar schijnlijk op Odessa kunnen varen. Bij de ^aart op Afrika hebben wij een bijzonder belang want 'er is geen macht ter wereld die een bloedsbanddefinitief kan breken. Ook het .Duitsehe vol,k heefteen bloedsverbondenheid met het Afri- kaansche. Er is geen Duitschei- die •dit verloochent, maar er zijn Neder landers, die zich nationaal-socialis- ten noemen en het wel doen, maar zulke lieden- zijn schobbejakken. Het Roergebied zal staal voor on zen. scheepsbouw in ruil voor onze groenten moeten geven. De positie van jongelieden die ongetrou\fd zijn zijn en tijdelijk naar Duitschland gaan is veel beter dan die van hen, die thans op zee zijn. De zeevarenden behooren in het Arbeidsfront. In ,de N.S.B. "valt de afdeeling zeevaart onder de hoofd- afdeeling arbeidszaken van het hoofdkwartier. Zij is de nat.-soc. stoottroep die het leidend beginsel moet uitdragen, dat in zeemanster men spreekt van het hoog houden van de eer der vlag. Zij moet be langstelling wekken vbor alles'wat met de zeevaart samenhangt en het nat.-soc" in zeevaartkringen doen doordringen, wat in dezen tijd be teekent, dat daadwerkelijk moet worden meegeholpen om den oorlog te winnen. Mussert besloot met het doopen van de nieuwe afdeeling. Welke den -naam „Nieuw zeewezen" zal dra gen. Zoolang er een Nederlandsch volk is, zoolang zal er gevaren wor- °&Sr Fransch West-Afrika onder Dar- Ian. - (D.N.B.) In een door radio Dakar verspreide toespraak van dén gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika heeft deze adn de bevol king meegedeeld, dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel ge plaatst heeft van admiraal Darlan. In het verordeningenblad is op genomen' een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied betreffende aanvullende distributie van -levens middelen, genotmiddelen en kolen. Hierin wordt o.m. bepaald: Een bewijs van berechtiging op grond van deze verordening kan op verzoek worden uitgereikt aan den verwant van een persoon, die: 1. deel ui'tmaakt van de Duitsehe weermacht, de „Waffen SS", het Vrijwilligerslegioen Nederland, het „NationalsoziaEstische Kraftfahr- korps" of den Rijksarbeidsdienst, 2. gesneuveld of vermist is, ter wijl hij deel uitmaakte van een on der 1 genoemde formatie, 3. gewond of ziek werd, terwijl hij deql uitmaakte van een onder 1 genoemde formatie en derhalve met een militaire invaliditeitsver- klaring uit de formatie werd ont slagen,- i 4. ten minste zes maanden, deel uitmaakte van een onder 1 genoem de formatie en daaruit eervol werd ontslagen. KORT NIEUWS. Te Bre^la werd een 5-jarig meisje door een omttallende lan taarnpaal, die door een vrachtauto 'was aangereden, zoodanig getroffen, dat het in het ziekenhuis overleed. In Oost-Brabant zijn te Rijke voort, te Hasp en te Cuyk drie ge restaureerde molens in gebruik ge nomen. Deze molens zijn gerestau reerd volgens het systeem van Bus sel. Gistermorgen poogde, de 18- jarige mej. Keenik te Didam in een rijdende -trein te springen, met het gevolg, dat haar beide beenen wer den afgereden. 14 December zal.voor het ge rechtshof te den Bosch terecht staan de notaris J. R. H., die, wegens het plegen van oplichting, bij het plaat sen van hypotheken, door de recht bank tot drie maanden was veroor deeld. De burgemeester van Maas tricht, mr. L. Peeters, vertrekt bin nenkort tijdelijk naar het Oostfront. F. Primo spreekt. In den Stadsschouwburg te Am sterdam beeft de Nederlandsch-DuH- sche Kuituurgemeenschap Zondag morgen in een bijeenkomst, georga niseerd bij gelegenheid van dien* taohtigsten verjaardag, Gerhart Hauptman, den nestor dei- Duitgeha dichters, geëerde In de eere-loga had de soon vap den grooten dramaturg, de heër Eckhart Hauptrnan, die voorzitter te van de Nederlandseh-Duitsche Kul- tuurgemeensehap te Haarlem, plaats genomen met zijn dochters, die bij hun komst bloemen ontvingen. Ver der woonden ook de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Vtröfe, wethouder dr. J. Sniit en een aantel militaireautoriteiten de plechtig heid bij. Heinz Lorscheidt van het Deut sche Theater in den Niederlanden droeg op indrukwekkende wijze het gesprek tusschen den pastoor en Heinrlch uit „Die vemifikene Glocke" en de slotmonoloog wit Michael .Kramer" voor. Vervolgens sprak de directeur van de Deutsche Oberschule te Amster dam, dr. Carter Kniffler, over dé wérken van Gerhart Hauptmann, die altijd een kind is gebleven van het land zijner geboorte: Silezië. Metl kan het werk van Haup&aan niet zuiver beoordeelen, wanneer men het niet ziet in den geest van dit land, dat ook het land is van den philosofeerenden schoenmaker Jakob Böhme, van den Duitschen mysticus Angelus Silesius en van den dichter van het eeuwige heimwee Joseph vón Eichendorff. De heer F. Primo, hoofd van de afdeeling Theater en Dana van bel; departement van Volksvoorlichting en Kunsten, die hierna het woord voerde, wees erop, dat men te veel en te uitsluitend in Hauptmann den naturalist heeft geziep. Naturalist ten voeten uit was hij feitelijk alleen in zijn jeugdwerk. De kracht van de ziel lag in hem naast de kracht van het realisme en vooral op rijperen leeftijd gingen zij naast elkaar en In elkaar op. Voor de gemeenschap te zijn wérk later bevrijdend geweest^ uit kunstzinnig, uit sociaal en uit ideologisch oogpunt. In Zijn werk is te vinden een boodschap van liefde en goedheid voor de heele mensch- heid. Tot -slot van de bijeenkomst gaf het Concertgebouworkest onder lei ding, van Eugen Jochum een briljante uitvoering van Beethoven's Leonore- ouverture. - IN verband met de papierschaa rschte is door het Petsgiide en het Rijksbureau toot de Grafische t Industrie bepaald, dat de dag bladen van heden af met minder pagina's per "week mheten verschijnen. Wij hebben maatregelen ge- nomen» osp den inhoud van ons blad even volledig en actueel te doen blijven als tot dusverre. ÓCXKKXXXxXXKXxXyOOdOOdOOdO In d$_eerste groote openbare vergadering van het teevaartrront in fiet Collog- senra Theater të*Rotterdam heeft de leider der Nat. Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, zeevarend Nederland toegesproken. Over zicht tijdens de rede ,vah den Leiden, IRpljgoon-Hof-Pa? Hollanden) Door de Nederlandsch-Duitsche Kuituur- gemeenschap is Zondag in den Stads schouwburg te Amsterdam de 80ste ver jaardag van den grooten Duitschen dich ter Gerhart Hauptmann op feestelijke wijze gevierd. De burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute, in ge sprek met twee kleindochters van Ger hart Hauptmann, die de viering bij woonden. (Polygoon-Zeijlemaker-Pax Holland- m)

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1