KIER" Co. Mary Pos inliet „Gulden Vlies". Inbeslagneming van klokken. STAD EN OMGEVING VERZEKERT UW BEZIT hi 1 &F NUTSAVOND. Najaarstentoonsteliing Schildersvereeniging „Doorwerken". FRONTZORGAYOND. Kameraacfschapsbond der Nederlandsche politie. KIJKEN is KOOPENuCLOECK Voorkomen van strafbare feiten én andere politiemaatregelen. Betere schrijfster dan spreekster. Mary Pes, die gisterenavond in Het Gulden Vlies voor een vrijwel uitverkochte zaal sprak over haar reis naar Zuid-Afrika, is een vlotte journaliste, die artikelen geschreven heeft, welke zeef leesbaar waren, zander dat deze nochtans, wat woord en beeld betreft, boven het gemid delde uitkomen. Zij heeft voor, dat zij een jonge vrouw is, die haar schoenzolen op verschillende plek ken van den aardbol versleten heeft en dat spreekt tot veler"verbeelding. De massa ontdekt spoedig iets romantisch en dat is misschien een deugd van de massa. De tijden zijn er op het oogenblik helaas niet naar om wereldreizen te ondernemen; de dagbladen zouden ook geen ruimte beschikbaar hebben voor groote reportages. Daarom heeft Mary Pos naar het surrogaat gegre pen. Zij is lezingen gaan houden. Maar surrogaten met uitzohderipg van die der koffie, naar' men be weert staan gewoonlijk een paar streepjes onder het echte. Duidelij ker: zij is een betere schrijfster dan spreekster. Zeker, zij heeft een ge- voeligen aard en het tragisch tafreel van de aansluipende leeuwen, die zich gereed maken den uitgestootene uij; de kudde te bespringen, zal in druk op haar gemaakt hebben, even als de fantastische kleurentoover van den Afrikaanschgn hemel. Maar wanneer men dat in het openbaar uitdrukken wil, dient men öf over een suggestieve woordkeus te be schikken, of een tooneelspeelsters- talent te bezitten öf het zoo sober mogelijk te zeggen. Als een woord kunstenares doet Mary Pos zich niet kennen, haar verhaal is een onpre tentieus babbeltje; mimische gaven heeft ze weinig, wat ook niet van haar verjangd kan worden en daar om is het dubbel te betreuren, dat zij af en toe toch'een gooi naar het „solo-tooneelspel" doet. Doch dan werpt ze naar een te ver doel; dan wordt haar gebaar, onhandig, en haar stem, die verrukking of be wogenheid wil uitbeelden, krijgt een accent v.an onwaarachtigheid. De toehoorder is uit zijn stemming, want het gevoel heeft hem bekro pen, dat de spreekster zelf niet ge looft wat ze zoo mooi probeert te zeggen. Vóór de pauze heeft Mary Pos nogal uitgeweid over dingen, die met Afrika weinig te maken, hebben. Ook de, overigens niet onverdienstelijke, zegging van een van Totius' gedich- - ten viel ietwat buiten het kader van den avond. In het gedeelte na de .pauze opgefleurd door de vertoo* ning van goede fotografische» opna men bepaalde de spreekster zich meer tot het doel. En tenslotte de oude geschiedenis; de criticus moge aanmerkingen heb ben, maar het publiek stoort er zich niet aan. Zoo was,het blijkbaar ook gisterenavond. Het groote gehoor heeft Mary Pos met gespannen aan dacht gevolgd en haar opgetogen toer. gejuicht. Met fraaie bloemen en een leerzaam boek keerde zij naar hujs terug. H. P. van den Aardweg. SINT NICOLAASFEEST VREUGDE EN ARBEID. Niet alleen de ontspanning voor de grooten, maar ook die voor de kinderen weet de Werkgemeen schap V. en A. van het N. A. F. op de juiste wijze- te behartigen. Ten gevolge der omstandigheden zal het Sint Nicolaasfeest dit jaar -in vele gezinnen niet dat luisterrijke kinder feest zijn, dat het andere jaren- 'pleegt tg zijn. Het is daarom zoo juist gezien van V. en A. om dit jaar den kinde ren 'n pretigen St. Nicolaasmiddag te bereiden. Op 1- Dec. a.s. n.m: 4 uur zal in het Gulden Vlies dit feest gehouden worden. Het. Am- sterdamsche kindertooneel o. 1. v. Rudi West zal Opvoeren een kinder klucht in t4 bedrijven „De lotgeval- len van een Hollandschen jongen". Voorts werd van de kindervriend bericht ontvangen dat hij dit feest met zijn zwarten Piet met een be zoek zal vereeren, en tevens den kin deren daarbij een verrassing zal aanbieden. Ouders, wat een prachti ge gelegenheid om de kinderen tg laten genieten. Ook voor geleiders is er beperkte gelegenheid dit feest bij te wonen. Zij zullen dan kunnen constateeren, dat het Ned. Arbêids- front, naast 't behartigen der sociale belangen van de leden en hun ge zinnen, ook de zoo noodige ont spanning der kinderen op de juiste wijze weet te organiseeren. tegen Oorlogsschade Stormschade Brandschade Prachsche voorwaarden Vraag! „pg„e d., Vlo"e schaderegeling lage tarieven aan het Hoofdkantoor van het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap RENOVATUM Singel 2Ö2/8 Amsterdam-C. Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. /erzeKbïing. TEL. ,3183. Mevr. Amy Groskampten Hata. Het departement van Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteravond inde kleine zaal van de Harmonie de eerste voordrachtavond in dit sei zoen. De voorzitter, mr. R. Veendorp, sprak tot de vrij talrijke aanwezigen, waaronder de niéuwe leden, een hartelijk woord van wel kom en eveneens tot de spreekster van den avond mevr. Amy Gros kampten Have uit Haarlem. Dpze had tot onderwerp gekozen: Hoe hoort het eigenlijk? (van een humo ristisch standpunt bekeken), liet bekende werk van de spreekster, dat vijf maanden lang tot de meeste ver kochte boeken behoorde, drie dagen na het verschijnen reeds een twee den druk beleefde en thans na twee jaar aan den zesden druk toe is, vormde natuurlijk een dankbaar on derwerp en de wijze waarop alles werd voorgedragen en meermalen „gespeeld", maakte dezen avond voor het ,,Nut" tot een zeer ge slaagde. Hét tot standkomen van het boek: ,Hoe hoort het eigenlijk? werd uit voerig besproken. Telkenmale vond mevr. Groskamp gelegenheid gees tige opmerkingen te plaatsen en kostelijke voorbeelden te geven, meestal, hoe het niet. behoorde. Niet alleen de uiterlijke- maar ook de innerlijke beschaving, het zich stel len op het standpunt van een ander, plaatste de spreekster in een helder licht. Na de pauze - werd verschil lende onderdeelen der wellevend heid op aantrekkelijke wijze be licht. Mevr. Groskamp toonde zich in het uitbeelden van diverse si tuaties ook een goed tooneelspeel- ster en de humoristische wijze van toelichting amuseerde de aanwezi gen ten zeerste. Het zitten, het gaan, het groeten, het gebaar, de toon, tde zelfbeheersching, de zelf- critiek en de soberheid "bleken zeer dankbare onderwerpen en een luid applaus beloonde de spreekster aan 't slot. De voorzitter- bracht, mevr. Groskamp namens de afd. van het „Nut" dank en hulde voor 't gebo- dene. De openingsavond had de aanwezigen ten zeerst^ voldaan. G. C. van Gulik. Het wakkere enthousiaste groepje de schilderskunst beoefenende Alkmaar- aers, dat zich in de vereeniging „Door werken" vereenigde, blijft er, getrouw aan den opzet, naar streven, den band tusschen de schilders en bet publiek te versterken, door het houden van een voorjaars- en najaarstentoonsteliing. Ook ditmaal wordt, bij gebrek aan expositieruimte, de tentoonstelling ge houden in het werkatelier Geest, hoek Kanisstraat. Deze tentoonstellingen heb ben hun waarde. Zij toch dragen er toe bij, dat het publiek leert met meer smaak schilderijen te koop'en dan het tot nog toe deed. Daarom is het bezoeken van deze tentoonstelling die tot.en met Zondag 29 November op werkdagen van 25 uur en op Zondag van 10 uur v.m. tot 4.30 uur n.m. is geopend, zeer leer zaam. De expositie van heden brengt een 24-tal werken, waarvan een zestal van deö bescheiden Joh. Plas, bijzonder aandacht verdienen. Wie iets weet van de geschiedenis onzer vaderstad, weet, dat»de naam Plas onder de Alkmaarsche schilders een goeden klank heeft. Deze thans naar voren komende Plas doet den naam -alle 'eer aan. Zijn werk is verwant aan dat van Koos Stikvoort, hetgeen geen verwondering behoeft, aangezien hij geruimen tijd met Stikvoort werkte. Zoowel in figuur, landschap als inte rieur bezit zijn werk goede kwaliteiten. Een sterk portret is dat van het zingen de meisje. In den afgeloopen zomer werkte hij in Nunspêet, waar hij een fijn stalirrterieur, een stemmig huisje met geit en een zandverstuiving maakte. Van Plas, die binnenkort in Amsterdam met een eigen tentoonstelling uitkomt, kan men nog veel goeds verwachten. J. de Wolf is met een viertal doekjes vertegenwoordigd, waarvan de Misdie naar om kleur en beweging zeer Vol doet. No. 17 „de Stal" bewijst, dat de Wolf naar het mysterie van het leven tast. Jacob Kuiper Sr. werkte dezen zomer in Vierhouten. Hij kómt uit met een bloeienden vruchtenboóm en drie land schappen, waarvan ons dat uit Zuid- scharwoude „De Kwakel" het meest bevalt. Zoo gezien doet het Langedijker landschap ons sterk aan Giethoorn denken." H. Heertjes exposeert een drietal aquarellen, die aan pastellen doen den ken, benevens een pastel en een olie- verfschilderijtje. Zeer goed van toon is no. 14 „Huisjes in sneeuw", een gezicht vanaf één onzer singels. De jonge Jaap Kuiper is nog een zoekende. Hij is vertegenwoordigd met een drietal teekeningeh, waarvan no. 3 Compositie bewijst, dat hij hooger grijpt dan hij kan uitdrukken. Wonder lijk goed geschilderd in blauw en geel is echter no. 21 Stilleven met appelen. Dit wijst er op, dat deze werker zich zelf wel zal vinden. D. A. Klomp. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 3 .tot 10 November. i Alkmaar: A. J. W. de Boer, Laat 196, boekhandel en leesbiblotheek., overgegaan aan J. H. H. Arentsen. Heerhugowaard: C. Leegwater, Laanweg D 14, timmermans- en aan nemersbedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Schoorl: (N.V. Hybrida in liq., Duinweg C 84, kweeken van- en handel in bol- e.a. gewassen, rechts vorm gewijzigd. Sint Pancras: A. van Dijkhuizen, Bovenweg 260, lood- en zihkwerker, enz., uitbreiding be drijf. O p h e-'f f i n g-e n: Allernaar: J. Beek, Zijdam 6, kleinhandel in kaas. L. N. A. van der Plank, .Berger- weg 12, schildersbedrijf. Gedeponeerdestukken: Schoorl: N.V. Hybrida in liq., Duin weg 84, rekening en verantwoording ingediend. AGÊNDA Bjoscopen. Eiken avond 7.30 uur. Alle theaters Woensdagmiddag half 3 matinée. Cinema Theater, Vijanden (rom.-sens.) 18 j. Alkm. Bioscoop-Theater, Krambuli (rom.-sens.) Alle leeft. Harmonie-Theater, Die grosse Liebe (rom.) Alle leeft. Victoria-Theater, Vier vroolijke vage bonden (kom.) 18 j. Dinsdag 24 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, abonnements voorstelling, opvoering Johan door het Kuys-ensemble. Woensdag, 25 November, 24.30 uur, Kanisstraat hoek Geest, tentoonstelling schildersvereen. Door werken. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. Boefje met Annie van Ees. 7.30 uur, in de herv. kerk te Broek op Langendijk, jubileumsconcert „Halle luja", voor genoodigden en oud-ieden. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uit voering Ontluikende Roosje. 8 uur, Waakt en Bidt, ds. A. Dronkers uit Zaandafn over De bijbel in het gezin. Donderdag 26 November. 2.30 uur, Rustende Jager fe 'Bergen, demonstratie spinnen. 24.30 uur, Kanisstraat hoek Geest, tentoonstelling schildersvereen. Door werken. 7.30 uur, in de herv. kerk te Broek op Langendijk, jubileumsconcert „Halle luja". Voor het eerst werd gisteravond in het "Wapen van Heemskerk een „Frontzorgavond" gehouden. Er was daarvoor groote belangstelling: be halve functionnarissen van de N.S B waren er o.a. de burgemeester en de commissaris van politie, een groep van de Technische Noodhulp onder commando van den heer Sprenger, verschillende leden van den Bund Deutscher Madel, terwijl voorts de Nat. Jeugdstorm sterk vertegen woordigd was. Mevr. SchutTismeer sprak een openingswoord, haar voldoening te kennen gevend over de aanwezig heid van eenige frontsoldaten met verlof. Hierna vertelde de districtsver tegenwoordigster, mevr. de Groot van Bandemer, een en ander over de vereen. Frontzorg, die naar zij mededeelde geheel los staat van eenig onderdeel van de Beweging, zoodat ieder steun kan geven aan Frontzorg, temeer omdat deze ver eeniging haar zorgen uitstrekt over alle frontsoldaten, orr^het even van welke groep. Spreekster schilderde de. zorgen van moeders! van frontsol daten en" noemde het op grond hier van plicht dm Frontzorg tê steu nen, in haar werk. Zij wekte voorts op tot het openen van corresponden tie met frontsoldaten, die daaraan zooveel behoefte hebben. Als voor beeld van dankbaarheid daarvoor vertelde spreekster van een gesprek met een soldaat, die gewond had ge legen in een lazaret; ook las zij eenige gedeelten voor uit brieven van het Oostfront. De jongens aan het front, zoo constateerde zij, heb ben om him strijd voor óns en om hun ontberingen daarbij x e c h t op aller steun. De volgende nummers van het programma werden vlot achter elkaar afgewerkt. Eerst kwam een zangkoor van Stormsters, ingeleid door mej. Schut. Vervolgehs-_ zang met gitaarsolo van drie meisjes, L. Scheffer, C. Weber en C. Kwast. Daarna kwam een zangnummer ,Voor jou mijn frontsoldaat" door mej. C. Schut, met.pianobegeleiding door G. M. Snel, waarop volgde een voordracht van mej. Pie met gitaar- begeleiding. Een charade door de Stormsters was het laatste nummer vóór de pauze. Na de pauze hebben De Meeuw- keshet sprookje Assehepoester opge- vpepd; Hauptfeldw.ebel Sehmid gaf een paar zangnummers; mej. Jonker verraste met een solodans. Voor het gebodene, 'vóór zoowel als na de pauze, werd hartelijk geapplaudis seerd. Mevr. Schut bracht aan het slot allen medewerkenden een hartelijk woord van dank. ABONNEMENTS-eONCERT H.O.V. Zaterdagmiddag 3.30 uur zal de Haarlemsche Orkestvereeniging het tweede abonnements-concert geven in de „Harmonie", dat onder leiding staat van drs. Arend Koole. Er wordt geopend met een Symphonia introductoria in g. kl. terts van Hen drik Anders. Hierna speelt de solist Jaap Emner (viool) met orkestbegelei ding het vioolconcert in d. kl. terts van G. Tartini, waarna als derde nummer wordt uitgevoerd de le suite van „Antiche danze ed aria", bewerkt door O. Respighi. Na de pauze wordt de eerste symphonie in Es. gr. terts Op. 97 vanR. Schumann ten gehoore ge bracht. HOOFDPRIJZEN STAATS- LOTERIJ. 1500 3101 1000 1664 11974 15866 40(f 8187 14384 200 4621 17476 18611 100 1034 7243 9769 9817 13829 13928 In verband met een gewijzigde regeling, zullen wij voortaan in deze kolommen uitsluitend de hpofdprij- zen van 100 en meer kunnen ver melden. De trekkingen vinden plaats op Maandag en Woensdag zoodat op die dagen deze prijzen gepubliceerd worden. De lagere prijzen ep de nieten zullen dan op Dinsdag en Donderdag als advertentie in ons blad voorkomen. Hoofdred.: A. R. donker, Alkmaar; plv. hoofdred: Hv P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar. ATTENTIE! Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij, die bij informatie aan een adres het' door hun ver lorene terugontvangen, zich o n- m i d d e 1 1 ij k aan het Bureau van Politie dienen te vervoegen om hier van mededeeling te doen. GEVONDEN VOORWERPEN. Politiebureau: Diverse sleutels, bril, diverse portemonnaies, diverse hand schoenen, distributiebescheiden, diverse ceintuurs, taschje, zilverbon ad 1, sik- -kel, kinderspeldje, kinderwang zadel- dekje, 1 paar kinderwanten, dameshoed, vulpen, heerenschoen. De Hoogh, Heul 5a, étui met vulpen; de With, Costerstraat 1, portemonnaie met inhoud; Loggers, Luttik-Oudorp 80, dameskous; de Rijk, Kinheimstraat 35, portemonnaie met inhoud; den Nijs, Overdiepad 42, lucifersdoosje, waarin geld; Altenburg, Liefdelaan 3, koperen armband; Koolman, Tulpstraat 19, boek; Wortel, Zocherstraat 18, bankbiljet; Krook, le Kanaalstraat 7, zakmes; Ge nefaas, Bergerweg 9, bankbiljetten; Oostveen, Houtweg no. 8, 2 zilverbon- nen; Bierman, Houtmanstraat 6, regen pijp; Smorenberg, Oosterkolkstraat 17, gummi-cape; van Riel, Oudorperdijkje 33, handwarmer; Abelskamp, Bosboom straat 14, handschoen; de Kort, Coster straat 15, kinderwantje; Kooger, Baan- singel 26, handschoen; de Vries, Stuart- straat 40, gummipop; Tamis, Zocher straat 53, rozenkrans in étui; Stikkel, Corfstraat 5, kinderwant; de Graaf, Stuartstraat 88, zilverbon; van Dijk, Bruinvisstraat 29, kinderportemonnaie met inhoud; Kieft, Nieuwlandersingel 30, autoped; Bruin, Zuiderjioutlaan 12, sigarenaansteker en dameswant; Dek ker, Eikelenbergstraat 28, shawl; Schats, Spoorstraat 84, ceintuur; Of- man, Luttik-Oudorp 81, bankbiljet; Schutte, Laat 27, dameswanten; de Jong, Koorstraat hoek Laat, doos met aard appelen; Bantjes, Oudegracht 208, sportkousen; Ranzijn, Westerhofje 23, zadeldekje; Renses, Stompetoren, Noorder-vaart D. 67, een paar leeren handschoenen; van Dijk, Asterstraat 60, pakhuissleutel; Schut, Wagenmaker straat 8, ceintuur; Dros, Leliestraat 7, laseh schalm van ketting en kinder- taschje; Opdam, Nieuwpoortslaan 137, bruine pet; Schaap, Tulpstraat 1, kin derteugel; van den Hooff, Westerweg 320, wandelstok; Kat, v. d. L'ijnstraat 8, portefeuille met inhoud; Jansen, Ver- dronkenoorJ 78, dekzeil; Hassink, Ooie vaarstraat 15, portemonnaie met inhoud; Eiland, Heiligland 47, huissleutel. UITVOERING „AURORA" TE KOEDIJK. De Harmonie „Aurora" te Koedijk gaf Zaterdag een geslaagde uitvoe ring voor donateurs en belangstelt- lenden. Het gezelschap Hofman, bekend voor radio en O. èn O., verleende medewerking, die zeer gewaardeerd werd. De voorzitter sprak een op wekkend woord tot aansluiting. SCHOORL. Olympia-Revue 1942. - Aange moedigd door het groote succes bij haar eerste optreden, 'gaf de gym- nastiekvereeniging Olympia Zon dagavond een herhaling van de „Olympia-Revue 1942". Op veler verzoek zal er waarschijnlijk nog een derde uitvoering volgen. Aan het slót sprak burgemeester baron Van Fridagh zijn bewondering uit over de prestaties van Olympia en wees hij op het groote belang van gymnastiekonderwijs om te( komen tot een gezond en krachtig volk. HEILOO. Revue „Weg met de narigheid". - Zondagmiddag gaf Luto voor een uitverkochte zaal een herhaling van haar le lustrum-revue. Ook nu is er door de tafeltennïsclub getoond, dat zij niet alleen op tafel maar ook op tooneel iets weet te presteeren. Er is weer hartelijk gelachen om de kluchtige scènes en de succes volle liedjes door de zingende dwa zen. Genoten is er van de mooie ori- gineele balletten - en de vlotte rhyth- mische muziek van de Luto-band. Rechtszaken. DE MOORD OP DEN BREDASCHEN KOOPMAN. 's-GRAVENHAGE. Bij de Zater dagmiddag door het Haagsche ge rechtshof voortgezette behandeling van de zaak tegen T. A. F. Slont en J. H. J. Dils, die beiden door de Rotterdamsche rechtbank zijn ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf wegens moord op den Bre- daschen koopman P. van Aart op 12 Nov. 1940, heeft de advocaat-gene raal mr. Polman, bevestiging ge- ëischt van het in eersten aanleg ge wezen vonnis. Ambtelijke mededeelingen. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, maakt be kend, dat het kantoor met ingang van Maandag, 30 November 1942 voor alle afdeelipgen zal zijn opengesteld van 9 tot 1 uur. Zaterdags blijft het kantoor ge sloten. Alkmaar, 24 November 1942. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. HEILOO. Extra brandstoffen groote gezinnen. Zij, die meene'n in aanmerking te komen voor extra bonnen brand stoffen, daar hun gezin na 11 Juli j.l. is gewijzigd en thans 7 of meer leden telt, dienen zich tot den dis- tributiedienst te wenden, waar hun efen aanvraagformulier zal worden verstrekt. Wanneer door bijzondere omstandigheden indertijd is ver zuimd extra bonnen aan'te vragen en het gezin komt hiervoor in aan merking, kap alsnog een aanvraag-, formulier worden ingevuld. Distri.» butiestamkaarten van alle gezinsle den dienen te worden medegebracht. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. GEBOREN: Regina C. M., d. van Do- minicus N. Fleur en A. M. de Vries. Adrianus, z. van Gerrit Waal en C. Slooten. - OVERLEDEN: Johannes van Léijen, gehuwd met C. Bloemendaal, 61 jaar. Installatie van het Bondsbestuur. Op plechtige wijze is in de zalen van het hotel kasteel Oud-Wasse naar het bestuur Van den Kame- raadschapsbond der Nederlandsche politie geïnstalleerd. Hij is de eeni ge officiegle erkende vereeniging van politie-ambtenaren. Krachtens het leidersbeginsel wordt de bond bestuurd door den bondsleider, die zich in de uitoefe ning van zijn taak doet bijstaan door een bestuursraad en een bonds raad. Ter bijwoning van de installatie waren uit alle deelen des lands po litie-ambtenaren van hoog tot laag naar hier gekomen en zij geschied de in tegenwoordigheid van den Höheren SS-Und Polizeführer Ge- neralleutnant Rauter door den secr.- gen, van het dep. van Justitie, prof. mr. J. J. Schrieke., Aanwezig waren voorts van Duitsche zijde o.a. gen.- majoor Schumann, commandant der Ordepolizei, en Ministerial-direktor dr. Beyl en van Nederlandsche zij de de proc.-gen. prof. dr. van Ge- nechten, mr. Feitsma en mr. de Rijke, de hoofdinspecteur der lucht bescherming de heer van Batenburg en de hoofdinspecteur van het brandweerwezèn de heer van Bo ven. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door prof. Schrie- ken, den gemachtigde voor de reor ganisatie der Nederlandsche politie; mr. L. J. Broersen en majoor de Boer uit Groningen. Slotwoord van generaal Rauter. Generalleutnant Rauter bracht als Höhere SS-Und Polizeiführer zijn hartelijkste gelukwenschen aan den Kameraadschapsbond en zeide in 1940,' toen het Nederlandsche parle ment was opgeheven en" de oude re geering niet meer aanwezig was, de gelegenheid tot reorganisatie der politie hier te lande gaarne te heb ben aangegrepen, waarbij tevens de stichting voor oogen stond van een eenheidsorganisatie voor allen, die hun beroep bij de politie hebben. Eens zal de dag komen, waarop al len hun waardeering voor het werk van dezen Kameraadschapsbond zullen toonen. Deze bond Jjeeft een belangrijke rol te vervullen en spreker verheugde zich erover, dat majoor de Boer de leiding ervan heeft aanvaard. Generaal Rauter eindigde met den wensch, dat de bond moge groeien en bloeien. Bondsbestuur en bestuursraad na men tenslotte in een der nevenza len de gelukwenschen der talrijke aanwezigen in ontvangst. TRAGISCHE DOOD VAN MR. J. U. POLMAN. Zaterdagmiddag, na afloop van de zitting van het Haagsche Gerechts hof, waar hij levenslange gevange nisstraf eischte tegen de verdachten Slont en Dils uit de Bredasche moordzaak, is de advocaat-generaal in deze zaak, mr. J. U. Polman, plot seling overleden. Na behandeling van de strafzaak had mr. Polman zich naar zijn kamer begeven. Toen hij na geruimen tijd niet in het ge bouw verscheen, begaf de bode van het gebouw zich naar de ka mer, waar hij het lichaam van mr. Polman van den stoel gegleden op den vloer der kamer vond. De dood was toen rëeds vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming in getreden. i OPHEFFING ZAANBRUGTOL. WORMERVEER, 24 Nov. - Bij be sluit van den burgemeester van Wormerveer- is de tolheffing hijgde Zaanbrug tusschen Wormer en Wormerveer met ingang van 1 Jan. 1943 opgeheven. De opheffing van dezen, rifit het jaar 1889 dateerenden tol is moge lijk geworden door de samenwer king van de gemeenten Wormer en Wormerveer en door den finan- cieelen bijstand van de provincie Noord-Holland. Het ligt niet in de bedoeling van de gemeente, om de opheffing van den tol met feestelijkheden gepaard te doen gaan. BIJEENKOMST DER GERMAANSCHE SS IN NEDERLAND. Op Zaterdag en Zondag, 21 en 22 Nov. werd te Vught in hotel „De IJzeren Man" een bijeenkomst ge houden van de Gërmaansche SS in Nederland. Het doel van deze bij eenkomst was een aantal genoodig den een uiteenzetting te geven van doeLen taak der SS. Bij afwezigheid van den voorman Feldmeyer,die momenteel aan het Oostfront staat, werd de bijeen komst door den stafchef der Ger maansche SS-Opperstownleider J. L. Jansonius geopend. SS-Opper- 'schaarleider H. Boerma sprak over „Wat wij wel en wat wij niet zijn in de SS", SS-Onderstormleider R. van Houten over „Ons geSchiedenis- beeld', SS-Onderstormleider N. de Haas over „De SS en de kültuurpo-- litiek" en ten slotte sprak SS-On derstormleider J. C. Nachenius 'over SS en Religie". BERGEN (4 t/m 19 Nov.) Geboren: Wllhelmina Anneke, d. van Johannes. Kokkea en van Wilhel- mina Kooijman. Ondertrouwd: Jan Kieft te Zuid en Noordschermer en'Arendje Cornelia Dieuwertje Asjes. Herman Johannes Bosman én Maria Dina Cornelia van Gulik. Getrouwd: Willem Wierink te Amsterdam en Cornelia Clasina Barg- mann. Jacobus Antonius van Kampen en Johanna Bikker. Jacob Schuit te Beverwijk en Cecilia Dirkjen Wijsma. Hendrikus Johannes Albertus Stroomer te Alkmaar en Francisca Johanna Bosch. Geboren: Huibrecht Hendrik, z. van Huibrecht Johannes Raams en Grietje van de Vet. N. Ida Helena Maria, d van Nicolaas Vrasdonk en Johanna Berkhout. Ondertrouwd: Jan Albers te Amsterdam en Martine Antonia Zee- huizei# .Overleden: Anthony Pieter Jo hannes Hollebrands, echtgenoot van Lucretia Jacoba Korsten, eerder weduw naar van Neeltje Moutina Auer, 76 jaar. Krachtens de verordening nr. 79/1942 (metaalverordening) van den. Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied is een begin gemaakt met het in beslag nemen der klokken. De kostbaarste oude klokken en klokkespelen zullen zooveel mogelijk gespaard worden. Den eigenaars resp. gemeenten wordt er zeer dringend op gewezen, dat zij den arbeiders, die een offi- cieele opdracht hebben, bij het weg halen en vervoeren der klokken, geenerlei moeilijkheden in den weg moeten leggen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijk noodzakelijken oorlogsmaatregel. Met speciale wenschen van ds eigenaars der klokken en van de kerkelijke of gemeentebesturen kan met het oog op deze noodzaak geen rekening worden gehouden. Over kwesties van kunstbescher ming verstrekt de inspectie kunst bescherming, Den Haag, Swee- linckplein 84, inlichtingen. De ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie kunnen ter voorko ming van strafbare feiten: personen naar een politiebureau geleiden en daar voor ten hoogste acht en veer tig uren. in verzekering stellen; elks plaats, die geen woning is, betre den en woningen binnentreden op algemeenen of bijzonderen last van den hoofdcommissaris van politie of in gemeenten, waar geen hoofd commissaris is, van den burgemees ter. Deze bevoegdheden kunnen ook hier niet worden uitgeoefend met betrekking tot bovenomschre ven brieven of mededeelingen. De ambtenaren van Rijks- en gemeen tepolitie kunnen de bevoegdheden tr voorkoming van strafbare feiten, op algemeenen of bijzonderen last ook uitoefenen bij het treffen van andere politiemaatregelen. HET INNEN VAN KLEINE GELDVORDERINGEN VERGEMAKKELIJKT. 's-GRAVENHAGE, 23 Nov. - He den is in het verordeningenblad een besluit van den secr.-gen. van het dept. van Justitie verschenen, dat de bedoeling heeft de inning van klei ne geldvorderingen te vergemakke lijken. Verzoekschrift tot uitvaardiging van een dwangbevel. De gekozen constructie is in gro ve trekken de volgéhde: Een schuld- eischer, die een uit overeenkomst voortspruitende geldvordering tot een maximum van 500 heeft, kan ter griffie van het kantongerecht een verzoekschrift indienen tot uit vaardiging van een dwangbevel. Wordt door den schuldenaar tegen dit verzoekschrift binnen 14 dagen geen bezwaar aangeteekend, en acht de kantonrechter het verzoek niet .onrechtmatig of ongegrond, zoo vaardigt deze laatste het dwangbe vel uit en doet dit -op een afschrift van het verzoekschrift stellen. Het dwangbevel staat, wat de ten uitvoerlegging betreft, gelijk met de grosse van een vonnis en kan der halve op de gewone wijze geëxecu teerd worden. Alsdan „zal de schuldeischer met een minimum aan moeite en kosten zijn recht hebben verkregen. Indien bezwaar wordt aangetee kend tegen het verzoekschrift. Wordt tegen het verzoekschrift wel bezwaar aangeteekend, zoo ver wijst de kantonrechter de" zaak naar de gewone terechtzitting en treedt de normale kantongerechtsproce dure in werking. DE LANGEMARCK-OPLEIDING, Waalsdorperweg 12, den Haag. Ten onrechte beschouwen velen het Langemarck-studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noemen. Waar begaafdheid èn karakter als voornaamste factoren bij de ..toela ting gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet worden ge houden. Daarnaast wil het Lange marck-studium zijn leerlingen niet slechts een typische vakopleiding geven, doch Veel meer een algemeen wetenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat stelt, later, toegerust met een perfecte beroepsopleiding, -als harmonisch gevormde menschen hun volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Langemarck- ppleiding -omvat daarom naast de normale vakken als wiskunde, ge schiedenis enz. een intensieve sport beoefening en een uitgebreide cul tureele én karakterlijke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera's enz., door het maken van reizen, door het organiseeren van avonden, waarop de leerlingen zelf blijk moetengeven van hun artis tiek kunnen en door den gemeen- schappelijken omgang in het inter naat gedurende den geheglen oplei- dingstijd. In een steeds terugkeeren- de afwisseling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck-student daar de gemeenschap als hoogste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uitslaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door onverbreke lijke banden met het Langemarck- studium verbonden blijven, waar dit voor' hem een bron van gedach ten en gevoelens belichaamt, waar uit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de .problemen, voor welke het leven hem plaatst.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2