DAGBLAD VOOR VERNUFT EN NATUUR Sovjet-aanvallen worden over een breed front afgeslagen. AANVALSKRACHT DER SOVJETS BEGINT TE VERZWAKKEN. Extra boter met de Kerstdagen. 144e Jaargang No. 279 Vrijdag 27 Nov. 1942 Talrijke pantserwagens in Duitsche handen. Grootere bedrijvigheid in Cyrenaica en Tunesië. Dorian had zijn verraad voorbereid. BELANGRIJK. De nieuwe bonnen. Yleeschrantsoen verlaagd tot op het oude rantsoen. DUBBEL RANTSOEN GORT. De maandbonnen. Gort, rijst en versnaperingen. Een half pond boter als Kerstverrassing. I: Gebruikt uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt u den juisten weg. Informatie-adressen voor evacué's. Klantenbinding voor groenten opgeschort. Petroleum voor verlichting. De pakketpost met St. Nicoioos. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Ilerms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 4 pagina's HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Het Duitsche weermachtsbericht van 26 Nov. luidt als volgt: Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don duren de hevige pantser--en in- fanterie-aanvallen van den vijand voort. Zij werden in ver bitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor opnieuw talrij ke pantserwagens. Eigen lucht aan vallen veroorzaakten 'bij den vijand groote verliezen aan menschen, zware wapens en voertuigen van allerlei aard. In Stalingrad stortten ook giste ren- vijandelijke aanvalspogingen in een. In den centralen sector is de vijand den 25sten November in het gebied ten Zuiden van Kali nin en in dat ten Z.O. en ten W. van Xoropez over een breed x front den verwachten aanval begonnen. In deels hevige ge vechten werden gisteren alle aanvallen met groote bloedige verliezen afgeslagen, tijdelijke plaatselijke doorbraken in een tegenaanval ongedaan gemaakt. Achttien Sovjetpantserwagens werden vernietigd. In Cyrenaica en Tunesië. In de Cyrenaica en in Tunesië werden tijdens gevechten van voor uitgeschoven mobiele afdeelingen vijandelijke auto's buitgemaakt en gevangenen gemaakt. Marcheeren- de colonnes, tentenkampen en bat- terijstellingen in het W. deel van Cyrenaica werden gebombardeerd. Ir) het hoogland' van Tunesië vie- Het 'Italiaansch legerbericht van 26 Nov. meldt o.a.: De militaire bedrijvigheid is gisteren toegenomen in Cyre naica en vooral in 'Tunis. Tijdens gevechten van snelle for maties hebben wij eenige vracht auto's buitgemaakt en eenige ge vangenen gemaakt. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden heb ben Italiaansche en Duitsche ge vechtsvliegtuigen marcheerende vijandelijke colonnes aangevallen. Aanvallen ep Palermo en andere plaatsen op Sicilië hadden geener lei gevolg. Men meldt uit Parijs, dat het steeds duidelijker wordt, dat Darlan zijn verraad lang van te voren heeft voorbereid. Hij heeft enkele weken voor de Engelsch-Amerikaansche landing aan Laval zelfs de benoe ming voorgelegd van generaal De Lattre de Tassigny tot opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten aan de kust der Middellandsche Zee. Deze generaal is wegens een mis lukte poging tot het verwekken van opstand door de Franschen in ZuicJ- Frankrijk gearresteerd. Naar wordt gemeld bestaat er groot verschil van inzicht tuslchen de zoogenaamde Gaullisten en de aan hangers van Darlan. De woordvoer der der Gaullistische Franschen in Londen heeft verklaard geen radio redevoeringen meer te zullen hou-, den zoolang Darlan niet van zijn post in Noord-Afrika is verdwenen. In het Britsche Lagerhuis zouden zoowel de conservatieve als de link- sche afgevaardigden tegen Darlan zijn. Zooals bekend wordt voorna melijk van de zijde der Ver. Staten belang in Darlan gesteld. Hat NSFK geeft een militaire vooroplei ding als boordtelegraflst bij het lucht- wapen aan vrijwilligers uit de rijen dei Flieger-HJ en Stamm-HJ, waardoor dc, latere op'eidingstijd na de intrede In hei luchtwaï -i aanmerkelijk bekort wordt Leeraren eontroleeren de morse- strggjsau Sfihedï£SÜiB8fcE<L* IfefL f lm formaties der luchtmacht vijan delijke pantserwagens, gemotori seerde afdeelingen en troepenkwar tieren aan. In de Middellandsche Zee. en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren acht vliegtui gen. Zes eigen toestellen worden vermist VERDUISTER GOED! ZON 27 Nov. onder: 16.36 28 Nov. op: 8.20 MAAN 27 Nov. op: 20.43 onder: 11.41 Dec. Laatste kwartier. Kroonprins van Afghanistan gestorven. - (D.N.B.) Naar de Engel- sche nieuwsdienst uit Pesjawar meldt, is de negenjarige kroonprins van Afghanistan Mohammed Akbar Khan, overleden. Ook van hondenhaar zijn vele voor werpen als handschoenen, een jasje'enz. te maken. Een Scheveningsch meisje neemt naar aanleiding hiervan spinles. Het haar is afkomstig van den Samojeed, die belangstellend toekijkt Schimmélpenningh-Pax Holland m In de omgeving van Den Haag worden Vanwege den gemeentelijken plantsoenen dienst weer kerstboompjes gekapt, welke bestemd zijn voor ziekenhuizen e.a. (Schimmelpenningh-Pax Holland m) Waar de Nederlandsehe vrijwilligers strijden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het ontketende offënsief in den centra len sector voor de Duitsche leger leiding niet onverwacht komt. Het terrein van den strijd ligt in den driehoek Kalinin-Rojow-Toroper, wat niet beteekent, dat de bolsje wisten overal in dit uitgestrekte ge bied tot den aanval zijn overge gaan. De Duitsche vliegtuigen hadden achter het vijandelijke front kenne lijk vóór een offensief opgestelde concentraties van troepen en mate riaal opgemerkt. Deze werden voortdurend aangevallen, waardoor het offensief waarschijnlijk ver traagd is. Het oorspronkelijke plan der Sovjets was, het offensief nog voor dat in het gebied van de Don- bocht te ontketenen. Klaarblijkelijk was het de bedoeling strijdkrachten uit het gebied van Stalingrad weg te lokken óm vervolgens den Duit- schers daar een beslissenden slag toe te brengen. In militaire kringen wordt ver band gebracht tusschen de jongste aanvallen der Sovjets en de gebeur tenissen in -Noord-Afrika, daar zij konden vreezen, dat door de lan dingsactie vooreerst geen leveran tie van oorlogstuig zou worden ge daan. Het thans ontketende offen sief zou dus moeten aantoonen, dat het nog altijd de moeite loont het Engelsch-Amerikaansche materiaal naar de Sovjet-Unie te zenden. Bij den eersten stoot der bolsje wistische pantsertroepen in het cen trale deel van het frqpt konden Sovjet-pantserwagens slechts op en kele plaatsen de Duitsche afweer- stellingen, binnendringen, maar nergens een doorbraak forceéren. In de Don-bocht hebben de bols jewisten niet verder terrein kunnen winnen en hun aanvalskracht be gint reeds te verzwakken. Als oorzaak dezer verzwakking nu en vroeger beschouwen Duit sche militaire kringen de gebrekki ge leiding van het middenkader. Het verloop der bolsjewistische of fensieven vertoont steeds hetzelfde beeld. De naar voren gedrongen pantserafdeelingen blijven besluite loos staan. Men wil van Duitsche zijde thans eerst nog afwachten .hoe de gevechten verder verloopen. Nog wordt gemeld, dat de regi menten cavalerie welke ten Z. van Stalingrad opereeren, afkomstig zijn uit Siberië. Duitsche tegenmaatregelen. Van Duitsche zijde wordt voor zichtigheidshalve niets over de te genmaatregelen gemeld. Zij zullen evenwel veelomvat tend zijn en kenmerkend is ook de welhaast frappante koelbloedigheid waarmede men in de Duitsche hoofdstad den toestand beoordeelt. De slag om Stalingrad. Het is thans mogelijk een over zicht van den slag om Stalingrad te krijgen. Na den zevenden dag der bolsjewistische operaties blijkt, dat de Sovjets hun groote offensief van vier hoofdcentra uit begonnen zijn. Ie. van de Kalmukkensteppe uit in N. en N.W. richting, wel ke aanval vrijwel tot staan ge bracht is; 2e. vanuit het achterland ten N. van Stalingrad met wiggen naar de bocht in den Don en de vorming wan een zwaartepunt in dezen sector, wat waarschijn lijk ook reeds mislukt is. 3e vanuit, het terrein dat on middellijk ten N. van de Duit sche grensstelling voor Stalin- gTad tusschen Don en Wolga ligt. Door de hardnekkigheid der thans nog gevoerde gevech ten en door een onoveraïehte- iijk verloop van het front kan hier voor beide partijen nog overzicht worden gegeven; 4e. van den smullen N. sec tor van, Stalingrad zelf uit, wel ke operatie strategisch gezien zonder eenige beteekenis is. Het blijkt, dat de bolsjewisten steeds weer nieuwe troepencontin genten in den strijd werpen. Zij hebben geweldige verliézen aan materiaal, dat geen spoor meer van Engelsch of Amerikaansch fabri kaat vertoont. 'Men neemt aan, dat de bolsjewistische legerleiding alles bijeen raapt om op .dit punt met een verpletterende meerderheid te kun nen optreden. in het moerasgebied ten Zuidoosten van het llmenmeer. Het paard kan zelfs den lichten veldwagen niet uit de modder trekken en sterke vuisten moeten daarbij te hulp komen PK v. d. Becke-O H-P H m Het strijdtooneel. Door het omslaan van het weer in den Kaukasus worden aan de ra- vitailleeringsdiensten der bij Toeap- se en ten Z. van Alagir strijdende Duitsche troepen bijzonder hooge eischen gesteld. De onverharde bergwegen zijn zelfs met lastdieren door den ij zei niet meer te gebrui ken. De ravitailleermg van de in het gebergte strijdende troepen ge schiedt bijna uitsluitend door dra- gerscolonnes. Voor het oversteken van gezwollen rivieren moesten vouwbootveren,, worden ingericht- Ten Z. van het llmenmeer leidde de door de vorst hard geworden grond tot grootere gevechtsactie. De bolsjewisten trachtten hier te vergeefs in twaalf aanvalsdagen met meer dan 10.000 man en veel materiaal de Duitsche stellingen te doorbreken. De Nederlandsehe vrijwilligers. Dr. Franz Pesendorfer van de Duitsche propagandaeompagnieën heeft een uitvoerige beschrijving gegeven van 't strijdtooneel waarop zich dè Nederlandsehe legioensolda ten bevinden. 1 Hij spreekt van een taaie leem, die bij iederen stap de zware „pantoffels" vastgrijpt, van geel vuil regen- en grond water in de smalle greppels, van witte nevelsluiers over de grauwgroene weidegronden van het niemandsland, stukgescho ten, bladerlooze boomruïnes. De vroege Novembernacht heeft de silhouetten der stad in 't don ker doen wegzinken. De Wol- chof is tot een vaalgroene sloot geworden. Dit was het gebied waar de Ne derlandsehe vrijwilligers voor het eerst in een grooteri slag werden betrokken en zij moesten hier met een geweldigen stap de kloof over bruggen die tusschen het vaderland en Sovjet-jRusland bestaat, waar zij i Verzending van Kerstpakketjes voor de Waifen SS en het Legioen. Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen al leen verzonden worden met de spe ciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zulassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uit gereikt en door hen aan hun familie leden toegezonden. Zij zijn dus ner gens anders verkrijgbaar. Door mid del van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilli gers te «zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus één zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hébben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig en kunnen de pakjes zonder zegels verzonden wor den. Het is van het grootste bc-lang, dat de Kerstpakketten vóór 30 No vember a.s. aan de post ter verzen ding afgegeven zijn. Tot 25 Decem ber 1942 is het niet mogelijk, pak ketjes te versturen zonder zegels, welke zwaar zijn dan 20 gram. Na 25 Dec.1942 kunnen pakjes zónder zegels tot 100 gram verzon den .worden. Door deze regeling is er voor ge zorgd, dat alle kameraden ook wer kelijk met Kerstmis Uw gave ont vangen. i De pakjes moeten als volgt ge adresseerd worden: An Das SS-Ersatzkommando Nederland Den Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang'; naam veldpost-nummer of adres: Het SS-Ersatzkcmmando verzoekt de Nederlandsehe bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Ne derlandsehe vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpak ketten verkeer mogelijk is. Wite slordig op zijn bonnen is Siaat met één been in de gevangenis. Gedurende de volgende week zijn op de bonnen 61 verkrijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, be schuit, aardappelen, melk en tapte melk. Voor vleesch is in verband met een verlaging' van het rantsoen bepaald, dat op de bonnen 61a één rantsoen zal kunnen worden ge kocht en op de bonnen 61b een kwart rantsoen in plaats van zooals tot dusver een half rantsoen. Ten slotte is voor dames op bon R 11 één rantsoen sigaretten be schikbaar en voor heeren één rant soen van de tabaksartikelen naar keuze. Gedurende de periode van Zondag 29 Nov. tot Zaterdag 26 Dec. zijn de volgende bonnen aangewezen: 437 voor suiker, 438 voor jam, 439 en 440 ieder voor een kwart Kilo gort, 441 voor vermicelli enz., 442, 443 ên 444 voor kaas, 445 voor koffie-sur- rogaat, 446 voor 250 gram boter extra (bon inleveren tusschen 6 -en 12 Dec. boter te ontvangen tusschen 20 en 31 Dec.), 447, 448, 449 en 450 voor bloem. Kinderen tot 4 jaar krijgen op bon 4-73 reserve 500 gram rijst, op bon 4-74 reserve 150 gram cacao met suiker, op bon 4-75 reserve 100 gram chocolade en op bon 4-76 re serve 100 gram suikerwerk. Kinderen van 4 tot 14 jaar krijgen op bon 3-74 reserve 150 gram cacao- met suiker, op "bon 3-75 reserve 100 gram chocolade en op bon 3-76 re serve 100 gram suikerwerk. Gedurende het tijdvak van 28 Nov. tot en met 26 Dec. zullen geen peulvruchten en havermout ver- 'n verdierlijkten vijand hebben aan getroffen. Bij de moerassen van den Wolchof traden de Nederlandsehe vrijwilligers voor het eerst naast de Duitsche troepen in den strijd, na dat de Duitsche zegevierende op- marsch door den winter tot staan was gebracht èA de bolsjewist met alle kracht aanviel. Hier doorston den Nederlandsehe vrijwilligers den vuurdoop en zij beleefden hier hun eerste groote overwinning. krijgbaar - zijn. In plaats daarvan is evenwel een tweede bon voor gort e.d. aangewezen. Gedurende boven genoemd tijdvak geven derhalve de bonnen „algemeen 439" en „alge meen 440" -elk recht op het koopen van 250 gram gort, gortmoiit, gortbloem, grutten, gemengd meel, aardappeltapioca e.d. Voorts is ditmaal slechts één bon van de bonkaat voojr kinderen van 0 t, en m. 3 jaar aangewezen tér ver krijging van 500 gram rijst e.d. in plaats van, zooals gebruikelijk, twee bonnen voor elk 250 gram. Verder zijn de bonnen aange wezen, waarop kinderen tot den leeftijd van 14 jaar het bijzondere rantsoen versnaperingen ter ge legenheid van St. Nicolaas kun nen verkrijgen. 'Tot en met 26 December a.s. ge- Ven de bonnen „Reserve 3-75" en „Reserve 4-75" el-k recht op het koopen van 100 gram chocolade artikelen en de bonnen „Reserve 3- 76" en „Reserve 4-76" elk recht op het koopen van 100 gram suiker werkartikelen. 1 Vleeschrantsoen verlaagd. Toen in Juli van dit jaar de ver hooging van het vleeschrantsoen van 250 gram tot 300 gram per per soon per week werd bekend ge maakt, werd daarbij tevens te ken nen gegeven, dat dit verhoogde rant soen- slechts tijdelijk zou kunnen blijven gehandhaafd. Het was n.l. te vóórzien, dat onze vleeschpositie, evenals het vorige jaar, tegen den winter wederom van dien aard zou zijn, dat een vermindering van het rantsoen niet zou kunnen worden vermeden. Voor de vleeschvoorzie- ning zijn wij van een beperkt aan tal runderen afhankelijk, welk aan tal thans kleiner is dan in den zo mer, wanneer een groot aantal gras kalveren voor de consumptie be- schikbaai is. Deze ^omstandigheden hebben genoopt tot verlaging van het vleeschrantsoen met ingang van 29 Nov. a.s., en wel van 300 op 250 gram per persoon per week, been inbegrepen. (Zie vervolg pagina 3). Een van de drie door den heer Kalden- bach ten be hoeve van de St. Lauren- tiuskerk ver vaardigde baldakpncp. (Zie artikel van Zater dag). Tereere van den beer Kaldenbach draagt dezer dagen deken Jacobs, in de Sint- Laurentius- kerk, een H. Mis op. Van de zijde van het bureau Af voer Burgerbevolking wordt er nog maals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat verzoeken om onthef fing van het verhuis- en vesti gingsverbod in het daarvoor aange wezen gebied slechts kunnen wor den gericht tot en in behandeling genomen door de betreffende pro vinciale evacuatiebureaux. Wat verzoeken aangaat am be schikbaarstelling van transportmid delen, benoodigd in verband met verhuizingen, die moeten plaats heb ben (vervoer-vergunning), zij in de eerste plaats vermeld, dat voor plaatselijk vervoer geen vergunning noodig is. Wat het interloeaal vervoer aan gaat, dienen zij, die moeten evacu- eeren, zich te wenden tot de betref fende evacuatie agentschappen van den bevrachtingsdienst. Voor de provincie Noord-Holland zijn deze agentschappen gevestigd te Alkmaar, Helderscheweg 2 (voor het gebied ten Noorden van de ge meente Beverwijk) en Haarlen) Hazepajcersl aan (voor het overige gebied). Voor het transpórt van huisboe dels, die niet om redenen van eva cuatie moeten worden overgebracht, wende men zich tot de Centrale van den auto-bevrachtingsdienst, Be- noordenhoutscheweg 6, te 's-Gra- venhage. Zooals men weet, zou het systeem van 'klantenbinding voor groenten per 29 Nov. a.s. voor bepaalde ge meenten, waar klantenkaarten zijn uitgereikt, in werking treden. Deze klantenbinding is opgeschort. 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. - De termijn voor het indienen van aan vragen om petroleum voor verlich ting is in het algemeen op 28 No vember a.s. gesloten, terwijl voor schippers de sluitingstermijn vooï het indienen van bovenbedoelde aan vragen op 15 December a.s. is ge steld. Het betreft hier de aanvragen van personen, die in het seizoen 1941/42 een petroleumkaart S of S en T ont vingen. Ten aanzien van aanvragen om petroleum voor verlichting in bijzon dere gevallen, t.w.: 1ste zware ziek ten, bevallingen e.d. en 2de nieuwe vestigingen, gelden bovenstaande sluitingsdata niet. In voorkomende gevallen kan men zich tot den plaatselijken distributie- dienst wenden. Als het publiek dit jaar tot verzending van Sint-Nicolaas pak ketten per pbst overgaat, moet het deze reeds thans verzenden en voor bijzonder deugdelijke verpakking zorgdragen. Verzending van bederf- lijke waar wordt ten zeerste ont raden. Foto Bierman-Kulpor.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1