KIJKEN is KOOPEN bij CLOECK Inkomstenbelasting verhoogd. Aanstaande moeders, jonge moeders en moeders van groote gezinnen behooren ieders eerbied te hebben. Vogels van lilljii!] STAD EN OMGEVING Neem'nAKKER Distributie van zeep. Moord met bercovino. Dader tot 12 jaar gevangenis straf veroordeeld. AGENDA Extra-aftrek in verband met loonbelasting."" De stranding van de „Sursum Corda". Geen te hooge prijzen bij onderverhuur. Een jaar Zieken onds-bes'uif. BURGERLIJKE STAND Voorrang voor moeder. Komt uw gemeenschapsplicht na. Geëischt wordt, wat ware beschaving vordert. I Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen. Pijnen in de ledematen verdwenen. De beëedigii der N.S.B. DAMRUB OPROEPING EIGENAARS GEVONDEN FIETSEN. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt dei} eigenaar van liet heereïinjwiel merk Gneesetown, dat eenige ciagen geleden' kier. ter stede uit net water werd opgenaaid* en de eigenaresse van net aamesrjj.- wiel Eysmk met duübele renxmen, dat eveneens armer werd gevonden, zied zoo spoedig mogeijjK aan he Bureau van politie, aid. Recherche, te meiden. EENPANSMAALTIJD. Op Zondag 6 December zal er op nieuw een eénpansmaaitijd1 gehou den worden ai het Vv apen van Heemskerk om halt twee. Toegangs kaarten a 50 cent voor volwassenen, 20 cent voor kinderen, aan het 'bu reau van den Voiksdienst, Lange- straat 57. Voor behoeftigen wordt een be perkt aantal kaarten gratis beschik baar gesteld. Zou mogelijk vóór Vrijdag 12 uur kaarten knopen. OP DEN GOEDEN WEG. Gedurende den winter 1941-1942 heeft „Winterhulp" in Alkmaar pl.m. 6000 meer aan de behoefti-, gen uitgekeerd dan de burgers zeil hadden opgebracht. Deze schande schijnt nu te zullen worden uitgewischt. Immers Alkmaar heeft tot dus ver in dit seizoen-ruim 4Q-' pet. meer opgebracht, dan in hetzelfde tijdvak van den vórigen winter. Dat stemt tot tevredenheid en namens de ar men en behoeftigen zeggen wij U daarvoor dank. In den muur van misverstand schijnt een bres te zijn geslagen. Moge deze muur binnenkort vallen, evenals het bastion van onwil, dat nog overblijft. A.s. Donderdag, Vrijdag, Zatérdag en zoo noodig Maandag 3e lijst- collecte. Legt Uw gift reeds klaar! HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 24 Nov.1 Dec. Oterleek: Onderlinge Brandwaar borg Mij., Stompetoren D 70. Langedijk: Jacob Vroegop, Dorps straat 175, Broek op Langendijk, kis ten- en krattenfabriek, rechtsvorm ge wijzigd. De Rijp: Aannemings Mij. v.h. Matser en Hamstra, plarf van uitkeering inge diend. Opheifingen. Alkmaar: W. Verhoeve, Laat 217, handel in nuchter kalveren en schapen. Bergfen: J. Euwen, St, Anthoniusstr. 56, koloniale waren enz. Castricum: N.V. „De Castricumsche Drukkerij" in liq., Cieweg 4, drukkerij en uitgeversbedrijf. Graft: Jb, Slooten v.hi A. Hop, Dorpsstraat 74, kruideniers- en grut terswaren. OPTREDEN. PIERRE BLAAUW. Zaterdag was er'in café Schuit te Koedijk een buitengewone avond. De oud-plaatsgenoot Pierre Blaauw bracht als musicus met medewer king van Willy Niet, Elly en Max van Laarhoven en 'n goochelaar een avond van vroolijke kleinkunst. Na de pauze trade» alle medewer- kenden nogmaals, hetzij alleen, het zij in combinatie op, terwijl Pierre Blaauw op de piano'fantasieën uit eigen werk ten gehoore bracht, o.m. zijn zeer bekende nummer „Die Spieluhr", wat op zeer hoogen prijs erd gesteld. W( BERGEN. Herdenkingsavond ter eere van een honderdjarige. - De Nederl. Vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken en de Ken- nemer Jeugdgroep voor onthouding herdachten Maandagavond in De Rustende Jager in een feestelijke bij eenkomst het feit, dat de N.V. voor honderd jaar was opgericht. De voorzitter van de jongeren van de K.J.V.O., huldigde het bestuur van de afd. Bergen van de N.V. en bood ter herinnering een tweetal fraaie boekwerken aan. Dr. K. F. Proost uit Hem sprak op dein verjaardag van de honderdjarige een herdenkingsrede uit. Spreker onderscheidde in het leven van de jubilaresse drie perioden: een phi- lanthropisehe, een organisatorisch- jpropagandistische en een eultureele periode. Spr. eindigde-zijn rede met de overtuiging uit te spreken, dat de honderdjarige, die zich steeds had weten aan te passen aan de nieuwe stroomingen, dit ook in de toekomst zou weten te doen en nog vele jaren zegenrijk werk zou verrichten. Zang, muziek en tooneel gaven verder aan den avond een feestelijk karakter. Een zanggroep zong een zestal aardige liedjes en de heeren Haitjema uit Zeist en Tielrooy ver gastten het publiek op een .tweetal sonates voor viool en piano van Han del en Mo-zart. De beide tooneel- stukjes, de middeleeuwsche klucht „Toe maar" en het blijspel „Tolk zonder talen" vielen bijzonder in den smaak. De voorzitter, de heer Schuil, dankte allen, die hadden medege werkt aan het welslagen van dezen herdenkingsavond. Regisseur, souf fleur en pianist kregen een extra bedankje. ALLE GOEIE DINGEN BESTAAN IN DRIEëN. Olympia verstaat de kunst pu bliek te trekken. Ten derden male kwam deze gymnastiekvereeniging Zondag met haar „Revue 1942" en evenals de beide vorige Zondagen was ook nu de groote zaal van De Rustende Jager te Schoorl vol, was het publiek opgetogen over wat het zag en hoorde en werden executan ten en directeur overladen met be wijzen van waardeering. GEEN WIJZIGING IN DE GROENTEPRIJZEN. Deze week zullen in de veilingprij- zen van de groenten geen wijzigingen worden aangebracht. AMSTERDAMS CHE BEURS. 3 Nederl. 1941 988/»i 4 Nederl. 1941 10P/s 4 Nederl. 1940II 101 3-3 7 Nederl. 1938 95"/e 3 Ned.-Indië 1937 897 Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. V. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsb. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. 142 127 145 88 y2 1567, 133 328 197 Gem. Bezit 317 lijn 1487 Holl.-Amerika Java-China-Jap. lijn 1287 Kon. Ned. Stoomboot 180 985/s 1017m 101 957/s 891', 141 126 7 1443/i 877 1567, 1317 327 193 308 148 1287 180 Tot' en met 31 Dec. 1942 geven de volgendebonnen recht op het koo- pen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met „algemeen 452" gemerkte bon-van de bonkaart voor voedings middelen en de met „p eenheids zeep" genjerk'te bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24 1/1 of 28 gram Licht gevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet. Hetzij op het koopen van een stuk je van 70 of 75 gram eenheidstoilet zeep 14, 15 of 21 pet. hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „algemeen 453" gemerkte bon en de met „p waschpoëder" ge merkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „p toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereik te kaarten gee.ft recht op het koo pen van 1 stuk van 50 gram of voorzoover nog voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstel ling). De kaarten, waarop de bonnen „p eenheidszeep", „p waschpoeder" en „gssp toiletzeep" voorkomen, zullen de distributiediensten in den loop der maand Dec. aan' betrokke nen uitreikèn. Tevens is de geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „algemeen 412", „algemeen 431", „n -eenheidszeep" en „o een heidszeep" van de voor waschpoe der aangewezen bonnen „algemeen 413", „algemeen 432", „n waschpoe der" en „o waschpoeder" en van de bonnen „n toiletzeep!' en „o toilet zeep" verlengd tot en met 31 Dec. 1942. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat na 31 Dec. 1942 de geldigheidsduur van geen enkele zeepbon meer verlengd zal worden, terwijl na diendatum ook zooals al in het vorige persbericht gemeld de aflevering van onderscheiden lijk zeep, waschpoeder en toiletzeep op de bij den winkelier ingeleverde bonnen „algemeen 335", „algemeen 370", „1 zeep", „m eenheidszeep", „algemeen 336", „algemeen 371", m waschpoeder", „1 toiletzeep" en m toiletzeep" niet meer geoorloofd zal zijn. Eenuitzondering zal slechts ge maakt kunnen worden voor de bon 453, alsmede, wegens de uitgifte hiervan eerst - in den loop van" Dec. voof de bonnen „p - .eènheidszeep", „p waschpoeder" 'en ',,p toi}etzeep" BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD, Voor de periode van 1 tot en met 31 December 1942 wordt op bon num mer 12 van de voederkaart voor hon den volgens dezelfde normen honden- brood verkrijgbaar gesteld als voor de voorafgaande periode,. Óp bon nummer 12 van de voederkaart voor honden brood (groep K) wordt voor dezelfde periode 17 kg kattenbrood beschik baar gesteld. 's-GRAVENHAGE, 1 Dec. - In den vooravond van Donderdag 19 Febr. j.l., werd de 60-jarige typograaf C. van der Leek, die van den Haag op weg was naar zijn woning aange sproken door een man van circa 30 jaar, die geld vroeg of eischte. Van der Leek gaf wat hij bij zich had, nl. een portemonnaie met enkele zilverbons, doch daarmede nam de aanrander geen genoegen. Een kor te worsteling volgde, waarbij de aanrander een slagersmes, dat hij bij zich droeg, voor den dag haalde en daarmee den typograaf een steek toediende, die het lichaam door boorde en kort daarop den dood van het slachtoffer tengevolge had. Heden heeft de Haagsche recht bank den dader, den 29-jarigen los- werkman P. Louwerens, tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld op -grond van art. 288 W. v. Str. Geëischt was 20 jaar. Bioscopen. Woensdagmiddag 2.30 u. matinée. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Alkm. Bioscoop-Theater, Haar privé' secretaris (com.) Alle leeft. Harmonie-Theater, Die grosse Liebe (rom.) Alle leeft. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, Jenny als detective (rom.-sens.) ,18 j. Cinema-Theater, Hartstocht (rom.) 18 j. Donderdag 3 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies,'Dick Wille- brandts en zijn orkest. f "LANGEDIJK. (20 tot 27 Nov.) Geboren: Lourens, z. v. J. Th. Valkonet en G. de Wit. Marnieta, d. v. A. Borst en F. A. Groot. Trijntje Jacoba, d. v. C. Moermond en G. Kuiper Catharina Geer- truida, d." v. C. Kooij en C. G. Wie- ring. Ondertrouwd: L. Uipkes en M. Kliffen. Getrouwd: Jan IJf en G. Keppel. Overleden: J. Glas, oud 79 j., echtgen. van A. Slot. A. Klein, 75 j., weduwe van J. Bommel. CASTRICUM. G e b o re n: Johannes A. P., z. v. P. Brakenhoff en M. Hopman. Cornelia, d. v. J. C. cte Graaf en M. M. Koppes. Ledwina C., d. v. C. B. Twisk en C Boots. Masyke S. S, L., d. v. J. W. Leygraaf en M. Moras. Getrouwd: A, Zonneveldt en M. Lute. H. Reynders en M. A. Kehl. DE KWEEKELING MET ACTE. Ongetwijfeld zullen er scholen zijn, die moeilijkheden zullen ondervinden bij de verwijdering uit de school op 1 Januari a.s. van de kweekeling met acte. Het depar tement is bereid op een daartoe in te zenden, gemotiveerd verzoek te beoordeelen of deze moeilijkheden van dien aard zijn, dat er termen aanwezig geacht moeten worden voor het toestaan van eeh extra leerkracht op rijkskosten. De gemeente- en schoolbesturen, moeten hun daartoe strekkend ge motiveerd verzoek bij voorkeur in de eerste helft van de maand Dec. inzenden. t Voorts wordt de mogelijkheid over wogen jonge onderwijzers de gele genheid te doen behouden in de school practische bekwaamheid op te doen. KORT NIEUWS. De seismografén van het Meteoro logisch Instituut registreerden Zater dagmorgen om 11 uur 48 min. 24 sec. een sterke aardbeving uit W. Z. W. richting, oorsprong op 6000 km afstand in den zuidelijken Atlantischen Oceaan. Door het op hol slaan van de paarden kreeg de 56-jarige koetsier van de gemeenteremiging, Jh. Krachten uit Utrecht, den wagen over zich, zoodat hij aan de gevolgen overleed. In een bosch, onder de gemeente Woudenberg, heeft de politie een ge heime slachtplaats ontdekt en drie clandestiene slachters uit Scherpenzeel gearresteerd. Te 's-Gravenhage overleed in het ziekenhuis de 78-jarige J. B., die Vrij dag van een rijdenden tramwagen was gesprongen en onder den aanhangwa gen was geraakt. VOOR het belastingjaar 1942 is een nieuw tarief Inkomstenbe lasting vastgesteld. (Verordeningen blad no. 30 van 21 November 1942). Over de geheele lijn is de belasting met 10 verhoogd. Thans bedraagt het tarief voor een ongehuwde 1367.02 over 1941 1242.75), voor pen gehuwde zonder kinderen 9L.35 (828.50), met 1 kind 759.55 (690.50), met 2 kinde ren 645.70 (587), met 3 kinderen 519.20 (472), en met 7 kindereri 46.20 (42). Na afloop van 1942 zullen de aan slagen betreffende dat» jaar dus naar het nieuwe tarief worden opgelegd. Met ingai-g van 1 Juli 1942 was de loonbelasting reeds met 10 ver hoogd. De loonbelasting is een voor heffing der inkomstenbelasting en wordt in vele gevallen niet meer door een aanslag in de inkomsten belasting gevolgd. Voor degenen die in deze omstandigheid verkeeren geldt de verhooging dus slechts over een half jaar. Dit zijn de loon- inkomsten beneden 4000, terwijl daarnaast niet meer dan f 200 an dere inkomsten wordén_ genoten. Een gehuWde met 2 kinderen, met £°n maandsalaris van f 200, betaal de over de eerste zes maanden van 1941 6 X f 10.01 of 60.06 en over het tweede gedeelte 1942 6 X f 11.01 of 66.06, in totaal 126.12 loon belasting. Komt hij niet voor een aanslag in de inkomstenbelasting in aanmer king, dan heeft hij aan zijn fiscale verplichtingen voldaan. Heeft hij naast f 2400 salaris nog 600 an dere inkomsten, dan bedraagt de belasting over zijn totaal inkomen 1942 ad 3000 243.10 (1941 221). De betaalde loonbelasting.ad 126.12 wordt in mindering gebracht, zoo- De raad voor de scheepvaart heeft Zaterdag uitspraak gedaan in zake de stranding van den motor- logger „Sursum Corda 111" IJm. 225 op de Nedeflandsche kust ter hoog te van Egmond aan Zee op 18 Oct. 1941. De raad is van, oordeel, dat deze ramp moet worden toegeschreven aan het vliegende stormweer. Echter is tèn deze niet alles ge daan, wat had 'kunnen en moeten gedaan worden om een stranding als hier heeft plaats gehad te voorko men. Toen eenmaal bleek, dat de motor zich had begeven, en het schip i niet meer van de kust te houden "was, moest fer geankerd worden. Maar dan had de ankerketting moe ten zijn gebruikt en niet de reep. Er staat vast, dat de motor niet in be hoorlijken staat verkeerde, toen het schip naar zee vertrok. Uit het voorafgaande blijkt, dat ten deze op de „Sursum Corda 111" IJm. 225 niet alles is gedaan om de stran ding te voorkomen. Er wordt van bevoegde zijde nog maals nadrukkelijk op gewezen, dat het vragen van een hoogeren prijs voor kamers of gedeelten van wo ningen, dan die, welke op 9 Mei 1940 redelijk en gebruikelijke was, als 'prijsopdrijving zal worden aan gemerkt en dus strafbaar is. Indien een huurder vermoedt, dat hij te veel huur betaalt, kan hij zich. wenden tot de prijzenburet ux voor onroerende zaken,, welke gevestigd zijn in de gemeenten, waar een kantongerecht zetelt of tot de plaat selijke politie. Inmiddels zal in verschillende ge meenten een onderzoek worden in gesteld en bij geconstateerde over treding zal zoowel tegen huurders als tegen verhuurdersstreng wor den opgetreden. Huurders doen er dus in him eigen belang goed aan, indien zij medewerken om deze ongewenschtë prijsopdrijving te voorkomen. dat resteert 116.98. Was nu verder niets bepaald, dan zouden de loon- trekken^en met andere inkomsten en derhalve een aanslag in de in komstenbelasting in ongunstiger conditie verkeeren dan de loonge- nietenden zonder aanslag, nl, naar het verhoogde tarief betalen over het geheele jaarloon. Om hieraan tegemoet te komen is bepaald, dat nog een aftrek op den aanslag plaats vindt, nl. de helft van het verschil tUsschen de inkom stenbelasting volgens het verhoogde tarief en die volgens het oude tarief van het totale loon 1942. In ons geval bedraagt het verschil tussphen het nieuwe tarief en het oude tarief van 2400 147.40 min 134 of 13.40. Op den aanslag wordt nogin inindering gebracht 6.70, zoodat deze ten slotte beloopt 116.98 min 6.70 of 110.28. Voor een ongehuwde met een maandsalaris van f 500 en geen ver dere inkomsten wordt de berekening aldus: Inkomstenbelasting 1942 van een inkomen van 6000 Af: betaalde loonbelasting 6 x 126.49 en 6 x 139:13 of f 1708.57 1593.72 Resteert 114.85 Extra-aftrek: 7 verschil niéuw en oud tarief over 6000 of 7 X (1708.57 1553.25 155.32) is 77.66 Bedrag van den aanslag 37.19 Over een inkomen van 6000, waar geen loon is begrepen, be draagt de belading 1942 1708.57 zonder extra-aftrek. Onder loon te verstaan alle inkomsten, waarvan loonbelasting wordt geheven, zooals salaris, pensioen, wachtgeld, gratifi catie, tantièmes enz. (Vervolg van pag. I). Het merkwaardige is, dat men hier in dit geval zeker geen verwij ten kan rhaken aan den 'artsenstand, die notabene "t hoofdaandeel van den arbeid op geneeskundig gebied te verrichten heeft en daarvoor per hoofd en per jaar zegge en schrijve 3.krijgt, om daarvoor alle risi co's te aanvaarden gedurende de volle twaalf maanden, die een jaar telt. Deze handelwijze gaat lijnrecht in tegen het nationaal-socialistisch denken, dót aan iederen werker van hoofd e 'n hand beproeft een loon te garandeeren, dat in over eenstemming is met den aard van zijn arbeid, -de verantwoordelijkheid van de ppsitie, die hij bekleedt en de zorgvuldigheid en den duur, die aan zijn opvoeding zijn besteed. Kortom,^ wanneer wij gaan resu- meeren, dan wordt er op het oogen- blik fnet het woord „socialisatie" npt zoo gezwendeld als met het woord „vrijheid" vóór 1 Mei 1940, hetwelk in wezen beteekende dictatuur van enkele geldmagnaten in Londen en New York. Zoo beteekent voor een vakman het huidige woord „socia lisatie" helaas slechts ondergang van een behoorlijke behartiging van de volksgezondheid. Voor de ge heele werkwijze van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken en van den commis saris, belast met het staatstoezicht op - de ziekenfondsen, is slechts één woord te vinden: „Staatssocialisme, het tegendeel van nationaal-socialis- me". ALKMAAR. GEBOREN: Hendrik N., z. v. Hen drik N. Kooge en C. Bussen. Jan, z. v. Antonius Jansen en M. C. Tuinman. Johannes, z. y. Johan nes de Moei en J, Jong. GEHUWD: Romke J. Haitsma en Anna Verwer. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen: Buitenl.: TJ. N. Adema, Alkmaar; Bin- neni., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T- Bus, Alkmaar. i T N dezen tijd van wachtende rijen voor distributie- en eva- cuatiebureaux, fruit- en tabakswin kels en vertrekkende vervoermidde len is het „Honneur aux dames" meer en meer in het vergeetboek geraakt. Wij beleven thans een tijd, waarin de iridividuën meer dan ooit te voren met de ellebogen werken om zich al dringende een plaats te verzekeren. Deze verwildering van zeden schaadt ons volkskarakter. De stu- deerende vrouw, die gaarne blijk van zelfstandigheid heeft willen geven en daarom vaak een plaats weiger de, die haar door een hoffelijk heer -geboden werd, is ongewild mede oor zaak geweest, dat het beetje hoffe lijkheid, dat ons volk had, min of meer verloren ging. Het ruwe op treden, dat dikwijls bij vertrekkende autobussen of in volle treinen valt waar te nemen, waarbij sterke man nen zich zitplaatsen veroveren en jonge moeders en moeders van groote gezinnen laten staan, is toch iets, dat ©p den duur de gemeenschap ernstig moet schaden. De Nederlandsche Voiksdienst heeft dit begrepen en daarom een campagne opgezet, om a.s. en jónge moeders en moeders van groote gezinnen voorrang te ver- leenen op en in alle plaatsen, waar dit wenschelijk is. De N.V.D. heeft voldoenden werkelijkheidszin om dien voorrang niet voor alle vrouwen te vragen. Hij begrijpt, dat dan -het praktisch gevolg zou zijn, dat de moe- gesjouwde reiziger steeds zou moeten staan en wachten, ,ook voor de niet vermoeide vrouw, die een bioscoopje gepakt had of een visite had ge maakt. Zooals gezegd, vraagt de N.V.D. den voorrang slechts voor zA. moe ders vanaf het begin van de 7de zwangerschapsmaand, voor jonge moeders gedurende 2 maanden na de bevalling en voor moeders van groote gezinnen, wanneer ze zich in open bare gebouwen, vervoermiddelen, of bedrijven moeten ophouden en hun geen zitplaats lean worden geboden. Deze wenschen zijn wél zeer redelijk. T"\ EZE' wenschen zijn wel zoo redelijk, dat ze door ieder weldenkend mensch züllen worden aanvaard. De N.VID. weet echter, dat, wat redelijk is, daarom nog nier altijd aanstonds geschmdt. Hij weet, dat ook' dit een kwestie van opvoe ding is en wil daarom voorloopig beginnen met voorrangskaarten uil- te reiken aan a.s. moeders. De voorrangskaarten worden uit geschreven door het Provinciaal Bu reau -en geteekend door den Prov. lei der en den N.V.D. arts. Deze kaarten 'zijn geldig van het begin van de 7de zwangerschapsmaand tot en met 2 maanden na de bevalling. De vrouw, die een vporrangskaart wenscht, doet daartoe het verzoek bij het buurtschapshoofd van den BESCHERMING VAN TOEKOMSTIGE MOEDERS EN MOEDERS VAN GROOTE GEZINNEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Nov. - Als onderdeel van den socialen opbouw in Nederland zijn thans bijzondere maatregelen genomen ter beschenapg van toekomstige moeders. De N.V.D. heeft legiti- matiekaarten uitgereikt, waar van de houdsters in winkels en aan de loketten van overheids- bureaux, enz. aanspraak kunnen iflaken op voorrang en in over volle trams en treinen op een zitplaats. Een dergelijk legitima tiebewijs wordt ook uitgereikt aan moeders van groote gezin nen. Voor Duitsche vrouwen in Nederland worden dergelijke bewijzen door de N.S.V. uitge reikt. Aan alle winkeliers wordt de verplichting opgelegd hun perso neel instructie te geven de houd sters van deze kaarten overeen komstig den opzet te behandelen. Dit geldt eveneens voor de amb tenaren en employe's van open bare lichamen, die aanraking met het publiek hebben. N.V.D., die haar een aanvraagformu lier verstrekt en dit mét een verkla ring van den huisarts of den behan- delenden arts, benevens een pasfoto van de aanvragende vrouw aan het Provinciaal1 Bureau van den N.V.D Kenaupark 1 té Haarlem, zendt. Dit bureau zal tot alle provinciale en gemeentelijke verheidsinstanties en aan de vervoerohdernemingen, be nevens agn de leiders van daarvoor in aanmerking komende ondernemin gen het verzoek richten, aan houd sters van deze kaarten voorrang te verleenen. Kaarten met het -op? schrift „Houdsters van geldige voor rangskaarten hébben voorrang" zul len daar, waar men aan de regeling meewerkt, verstrekt worden1. Wan neer deze kaarten burgerrecht heb ben verkregen, zullen die ook ver strekt worden aan moeders met meer dan 5 kinderen, zonder hulp en aan zwakke vrouwen, ""invaliden, enz. Om ons volk van de wenschelijk- heid van deze maatregelen te over tuigen, zal de N.V.D. een propa- ganda-campagne inzetten. Eigenlijk moest deze campagne overbodig zijn. Met eenig-begrip van hetgeen be-, schaving vordert, zal men toch gaar ne aan deze eischen willen voldoen. Het te lang staan wachten door een a.s,'moeder toch kan groote nadeelen voor moeder en kind met zich bren gen. Door haar dit te besparen, be vordert men de saam-hoorigheid van ons volk. Wij doen daarom reeds thans een beroep op onze lezers om a.-s. moeders, afgetobde moeders van groote gezinnen, zwakken en invali den reeds dadelijk voorrang te ver leenen. Dit moet, óók zonder kaar ten, de gewoonte van ons vólk wor den, want dit past bij het Nederland sche volk, omdat dit een volk met hooge cultuur is. KI. Steeds weer trachten de Sovjets het- verloren terrein terug te winneh. Onder dekking dèr ruïnes van zware machines en groote stukken ijzer wachten de Duitsche grenadiers met de grootste gerustheid de dagelijksche aanvallen van den vijand af PK Heine-'We-Po-P H m Ambleiijke mededeelingen. VERGOEDING VOOR VERLEENDE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat degenen, die gedurende de maand November ten behoeve van de DUITSCHE WEERMACHT inkwartieringen hebben verleend, zich onder overlegging van de dés- betreffende inkwartiéringsbiljetten ter gemeentesecretarie, Afd. Mili taire Zaken, kunnen vervoegen, ten einde betaling voor deze-verrichtin gen te verkrijgen. De verzoeken om vergoeding moe ten vóór 5 December a.s. zijn inge diend. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn zijn ingediend, wordt geen acht geslagen- Óverige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de Afd. Militaire Zaken ter Gemeentesecretarie, alhier, da gelijks tusschen 91 uur. Alkmaar,; 1 December 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. VAN DER SLUIJS. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secreta rie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van den heer P. IM- MING, alhier, o-m vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij waarin zullen worden geplaatst een gasoven en een electromotor van 1 PK voor het aandrijven van diver se machines, in het perceel Lange- straat 821. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op DINSDAG 15 December a.s., voormiddags te ELF imr.en schriftelijk vóór of op dien tijk. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kunnen de verzoeker en hij, die, bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken ken nis nemen. Alkmaar, 1 December 1942. De burgemeester van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-secretaris. Ik kan wser wan delen als vroeger. Mevr. M. L te W. Schrijft, dd. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en u pijn in de kniege- I wrichten, zóó he vig. dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weer slapen <en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer Ioopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. De2e hebben geen schadelijken Invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Ttlo.ral Agentschap, NiiMukadt HJ, AnilirAa* De rechtbankv in week uit tal mat verschijnen, mer hanteert, d< hem een der m personen, omdat a« gelegenheid 'n weer op het goec toch krijgt verde vaak voor betrel ven gestraft moe| op zich zelf niet legde door zelfsj den grondslag Zijn beroemde ele dynamische the zelfstudie den /toekomst In de schrifteli ^Vrjog (Vervolg Mussert wees grondslagen voor| weggevallen en moeten worden Europa en ook in daarbij allereerst waarover de laats mogelijk werd g<j land niet Onwelg wel het daar 26.( deren heeft uitge Westersch volk zal eens zóó moetj zijn, die de verst kust aanleggen er daar staan om ze bij dan het opj Europa weet, dat kleine Darlannen peanen, waarop men maken. Dat is het, wat aldus Mussert, dat volk als géheel m dezen oorlog. (Toe Aan ons is, zoo| tien jaar eerder ken koers wij mo het bewijs ligt v<| Ons volk heeft be wuste, klare leidü] geven met alle kr. vertrouwen die in - Ge Hoe verder gij af zjjt, zeide M Duitschland woon rissen, des te bet gij. Gij voelt het derlandsche re'gee: béhoeft u echter voelene. De Führe: voor met uw volk Het vaderland get: aanhankelijkheid c het geloof hebt gij gij. Ook de Nederl: land zullen het we gen zijn in eigen staat met 100.000 eedsaflegging heb sert, in mijn ve betrokken. Wij sta tezamen. Zijnerzijds beloo: nieuw trouw aan trouw, aan de begi ging, neergelegd in ginsel, trouw aan d vertrouwen, liefde derland en eerbied trouw aan het vo lang heeft gehoond maar dat toch ons wij pal staan, trou land in zijn grootei de Germaansche lo den Germaanschen geroepen om Euro, Zoo zij mijn trou Mussert, „zoo wa God, van wien wij zicht moeten verkri ping te volgen tot dagen". Met een plechtig- mus werd de bijeen! marsch van de vaan- De dieven van d te Amsterdam, twee een Amsterdammer, z opgespoord. Zondagmiddag verlorenvaart te An van een naar sehatt jarige vrouw opgeh; Oplossing probl. 177 Stand. Zw. 13 sch. op: 4, 18, 19, 22, 23, 24. 28, "Wr 12 sch. op: 25, 42, 44, 47. 50. Oplossing. 1. 35), 2. 25—20 (zw. 1 (zw. 31X42), 4. 34—

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2