Verbitterde gevechten bij Kalinin en Teropez. DAGBLAD VOOR 166 schepen tot zinken gebracht. Vele aanvallen met groote verliezen voor de Sovjets afgeslagen. n§.n- Besluiten van de Fransche Volkspartij. Spiltroepen opereerden in Tunis. Wijziging van inentings verordening. Boeren ontzet uit hun bedrijf. Doodstraf voltrokken. Bescherming van de jeugd. Verordening betreffende het T entoonstel I ingswezen. Nieuwe burgemeesters. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM STAD EN OMGEVING. Wat is een energie-controleur? Kaarsen voor stal- en voer tuigenverlichting. Deze courant veriehHnt dageljjka. Abonnementsprijs per 3 maanden b(J vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M minim. 14 m.M 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms, Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 283 2 pagina's Hoofdredacteur: A. K. JONKER, Alkmaar. Woensdag 2 Dec. 1942 Het Duitsche legerbericht van 1 December luidt als volgt: HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Dec. (DNB). - Het op perbevel der weermacht deelt mede: Sovjet-Russische aanvallen in het gebied ten N.O. van Toeapse stortten met groote verliezen voor den vijand ineen. Ook in den Terek-seetor werd de vijand deels in tegenaanvallen afgeslagen. De gisteren voortgezette aan- valspogingen der Sovjets tus- schen Wolga en Don mislukten met buitengewoon groote vijan delijke verliezen. De Duitsche tegenaanval sloeg hen tot achter hun stellingen van uitgang terug. Talrijke gevangenen werden ge maakt en buit binnengebracht. Plaatselijke aanvallen in de groote bocht van den Don mislukten. Eska ders gevechts- en slagvliegtuigen en duikbommenwerpers ondersteunden met goede uitwerking de troepen -van het leger. Formaties jachtvlieg tuigen schoten 43, luchtdoelartillerie acht Sovjetvliegtuigen neer. Drie eigen toestellen gingen verloren. Troepenverblijfplaatsen en spoor weginstallaties aan den middenloop van den Don werden overdag en des nachts gebombardeerd. Ten Z.W. van Kalinin en in het gebied rond Toropez duren de verbitterde gevechten voort. Gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers ondernamen deels in scheervlucht vernietigende aanval len op gereedstaande pantserwagens marcheerende colonnes en voertuig- colonnes van den vijand. In den tijd van 20 tot 30 Nov. ver nietigden troepen van het leger in de brandpunten der gevechten in het Oosten 1024 Sovjetpantserwa gens. Door luchtaanvallen en lucht doelartillerie der luchtmacht wer den nog 148 pantserwagens ver nield. In Afrika. Aan het Cyrenaikafront vonden slechts plaatselijke gevechten plaats. Britsche colonnes en een luchtsteun- punt werd door de luchtmacht met bommen en vuurwapens aangeval len. Duitsche en Italiaansche pant sertroepen vielen met sterken steun der luchtmacht oprukkende gemo toriseerde vijandelijke formaties in Tunesië aan en maakten gevange- Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts haveninstal- De Fransche Volkspartij heeft in een manifest vastgesteld dat het verlies van het imperium, de bezet ting en de demobilisatie het gevolg zijn van de Amerikaansch gezinde buitenlandsche politiek en van de antirevolutionnaire binnenlandsche politiek sedert den wapenstilstand. Vastgesteld wordt dat Hitler's .houding een laatste hoop op weder opstanding laat evenals de mogelijk-'' heid, weer een groote natie te wor den. Frankrijk kan de sporen van het verraad van vele hooggeplaatste Franschen uitwisschen door Enge land en de Ver. Staten den oorlog te verklaren, door toetreding tot het anti-kominternpact en een verbond met de spilmogendheden. Frankrijk kan slechts het vertrouwen herwin nen door bestraffing van hen, die verantwoordelijk zijn voor den oor log en het verlies van het imperium, door de bestuursapparaten te zuive ren en maatregelen tegen de Joden te nemen. Nieuwe militaire forma ties mogen slechts door revolutio naire krachten geleid worden. De Volkspartij is bereid zijn aandeel te nemen in de macht om een politiek van Europeesche eendracht en in wendige revolutie te verwezenlijken. Fransche regeeringswijziging. - PARIJS, 1 Dec. Laval bereidt te Pa rijs waarschijnlijk een regeerings wijziging voor. Alle ministers te Vichy hebben hun portefeuille ter beschikking gesteld. Den gedemobiliseerde Fransche of ficieren zal voorloopig drie maanden soldij worden uitgekeerd. laties in Bone en Algiers, onder an dere werd een groot transportschip getroffen. In het Z. van Engeland vielen jachtvliegtuigen overdag verschil lende militaire installaties aan en schoten boven zee twee vijandelijke vliegtuigen neer. Twee eigen toe stellen worden vermist. Zooals in een extra bericht is me degedeeld, hebben Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in de maand No vember in totaal 166 schepen van tezamen 1.035.200 brt tot zinken ge bracht. Zwaar beschadigd werden 102 schepen, waarvan een zeer groot aantal nog als totaal verloren moet worden beschouwd. het Italiaansche legerbericht Dec. ontleenen wij het vol- Aan van 1 gende: Bedrijvigheid van vooruitgescho ven elementen aan het front in Cy- renaica. Concentraties van vijande lijke, gemotoriseerde strijdmiddelen werden gebombardeerd door onze vliegtuigen in de zóne voor de woestijn. Gepantserde eenheden van de spil hebben, gesteund door de luchtmacht, geopereerd tegen in be weging zijnde EngelschAmeri- kaansche strijdkrachten in de streek van Tunis. Aanvallen op Palermo, Gela en Vita (Trapani) hebben slechts lichte schade veroorzaakt. Het aantal slachtoffers van het laatste bombardement op Turijn en omgeving bedraagt 14 dooden en 8 gewonden. De Nutsspaubank te Haarlem beeft Ui een dct speeltuinen een jeugd- i paar bank geopend, zoodat de jeugd daar tevens spaarzaamheid kan leeren. De eerste kleine spaarders aan het loket J. A. Stevens-Pax Holland m Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, waarbij diens be sluit van 25 Juli 1940 betreffende inenting tegen typhus en paratyphus wordt gewijzigd, in dien zin, dat verplichte inenting door den ge neeskundig inspecteur der Volksge zondheid tevens kan worden voor geschreven tegen diphterie en rood vonk! De verplichting geldt niet voor kinderen beneden de twee ja ren voor typhus en paratyphus, en beneden de veertien jaar ten aanzien van diphterie en roodvonk. Het besluit treedt heden in werking. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Dec. - Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche zee- en luchtstrijdkrach ten hebben in November in totaal 166 schepen met een inhoud van 1.035.000 brt. in den grond geboord. De successen van September werden met 23500 brt. overtroffen. Daarmede is het tót dusver hoogste resultaat van dezen oorlog bereikt. Duikbooten hebben daarvan in 't Noordén en Zuiden van den Atlanti- schen Oceaan, op de IJszee, in de Tand wateren van den Indischen Oceaan en voor de kusten van Fransch Noord- Afrika 149 vijandelijke koopvaarders en transportschepen met een1 inhoud van 955.200 brt. vernietigd. Duitsche motor- torpedobooten hebben op de Noordzee en in Het Kanaal 8 schepen vernield met 'n inhoud van 20.000 brt. Gevechts formaties van het luchtwapen hebben 9 koopvaarders met een inhoud van 60.000 brt. tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd, zoodat een aan zienlijk deel nog als totaal verloren moet worden beschouwd, werden door Duitsche duikbooten 30 schepen, door het luchtwapen 72 schepen. Onder de moeilijkste weers- en ge vechtsomstandigheden hebben de Duit sche duikbooten dus in November haar hoogste maandelijksche resultaat van September j.l. met rond 200.000 brt. overtroffen. In den strijd tegen oorlogsschepen hebben onze duikbooten in November tot zinken gebracht drie kruisers, zes torpedoboot jagers, twee corvetten en De barde afweergevechten aan dé Wolchow vormden voor de aldaar ingezette infanteristen nieuwe hoogte* punten in den weergaloozen strijd der Duitsche frontsoldaten. Een bijzondei beproefde stoottroep-aanvoerder na een g slaagde onderneming PK Rutkowiki-PBZ-R*? H m Overheid maakt gebruik van bijzondere bevoegd heden. In Juli van dit jaar zijn den se cretaris-generaal van Landbouw en Visscherij bijzondere bevoegdheden toegekend ten behoeve van de voedselvoorziening. Deze bevoegd heden zijn gericht tegen boeren, die schromelijk tekort schieten bij de vervulling van hun taak: medewer king aan »de voedselvoorziening. De overheid heeft herhaaldelijk van deze bevoegdheden gebruik ge maakt, o.a. inzonderheid door op legging van inleveringsplicht van vee, wegens te geringe aflevering van melk. Blijkbaar is dit nog niet voldoende geweest. Thans zijn strengere straffen opgelegd. Bij beschikking van den secre taris-generaal zijn twee boeren in de provincie Noord-Brabant, dié zich aan zeer ernstige overtredin gen hebben schuldig gemaakt, uit hun bedrijf ontzet. In het eene geval heeft de onder nemer, die tien tuchtrechtelijke uit' spraken op zijn rekening heeft, on juiste opgaven gedaan bij de in ven tarisatie van 'vee, erwten en rogge; hij heeft onrechtmatig haver ge teeld en clandestien aardappelen geleverd, hij hield te veel pluimvee aan, zijn administratie was niet bij gehouden en bovendien is geble ken, dat hij belangrijke hoeveelhe den melk heeft achtergehouden. Van de elf koeien had de man er slechts twee aangegeven. In het tweede geval, waarin tot ontzetting uit het bedrijf is beslo ten, is sprake van een ondernemer, die bekend staat als smokkelaar en zich naar deze reputatie heeft ge dragen. De opbrengst lüan rogge, haver en erwten van zijn bedrijf was zóó laag, dat clandestiene afle vering zeker moet worden geacht. De beide bedrijven zullen "niet worden stilgelegd; zij komen in an dere handen; b.v. in beheer bij de Heidemaatschappij 's-GRAVENHAGE, 1 Dec.-Bij vonnis van het Deutsche Oberge- richt van 8 October 1942 is Ge- rardus Marie Theodorus Putter, wegens het in bezit hebben van verboden wapens, ter dood. ver oordeeld. In weerwil van alle oproepen tot inlevering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patronen, een ploertendooder en een dolk in zijn bezit gehad en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis is, nadat de moge lijkheid van gratie verleening onderzocht was, vandaag vol trokken. een duikboot. Met torpedotreffers be schadigden zij een vliegtuigmoederschip, twee kruisers, drie torpedoboot jagers en verscheidene beveiligingsvaartuigen. Het luchtwapen heeft een duikboot ver nield en een vrij kleinen Britschen oor logsbodem. Bovendien werden een slag schip of zware kruiser, viér vliegtuig moederschepen en 28 kruisers, torpedo boot jagers en kleinere oorlogsvaartuigen voor een deel verscheidene malen ge troffen. In de gemelde getallen zijn de zware verliezen van de Sovjet-Russische han dels- en transportvloot niet opgenomen. Het luchtwapen heeft aan de kust van de Zwarte Zee, op de Kaspische Zee, op de Beneden-Wolga en op het Ladoga- meer 19 transportschepen, sleepbooten en andere vaartuigen van de meest uit- eenloopende grootte, o.m. twee tank booten, tot zinken gebracht. Zes en twin tig ravitailleeringsvaartuigen der bolsje wieken van allerlei aard werden be schadigd. Door luchtaanvallen is voorts een bolsjewistische kanonnneerboot in den grond geboord. - Twee andere kanonneerbooten, een luchtafweerschijnen twee motortorpedo- booten werden beschadigd. 's-GRAVENHAGE, 1 De^ - In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de dep. van Justitie en van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming betreffende bescherming van dé jeugd. Hierin wordt o.m. bepaald: Verbod tot verblyf op straat tijdens de duisternis.1 In het algemeen of voor bepaalde ge vallen kan aan jeugdige personen be neden twintig jaar de secretaris-gene raal van het dep. van Justitie, de be voegde procureur-generaal, fungeerend gewestelijk directeur van politie, óf het plaatselijk hoofd van politie, verbieden, zich gedurende de duisternis, of gedu rende bepaalden tijd buiten op te houden. Dergelijke beschikkingen van het plaatselijk hoofd van politie behoeven óe goedkeuring van den bevoegden procureur-generaal, fung. gewest, direc teur van politie, die van den procureur- generaal, fung. gewest, directeur van pol-tie, behoeven de goedkeuring van den sec.-gen. van het dep. van Justitie. Verbod tot verblijf in café's e.d. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar, die zich niet in gezelschap van eèn opvoeder bevinden, is het verblijf in café's, restaurants en soortgelijke ge legenheden na 21 uur verboden. Aan jeugdige personen beneden zes tien jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het ver blijf in café's, restaurants en soortgelijke gelegenheden verboden. Verbod tot het gebruik van sterken drank. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het gebruik van sterken drank in den zin van de Drankwet 1931, in café's, restaurants en soortgelijke ge legenheden verboden. Verbod tot rooken in het openbaar. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het rooken'in het openbaar verboden. Verbod tot bywoning van variété- en cabaretvoorstellingen. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het bij wonen van openbare variété- en caba- rètvoorstellingen na 19 uur verboden. Verbod tot gebruik van openbare speelapparaten. Aan jeugdige personen beneden acht tien jaar is het verboden zonder toezicht van een opvoeder gebruik te maken van speelapparaten, welke voor het pu bliek tegen betaling beschikbaar zijn gesteld, tenzij het gelegenheden betreft, welke zich in de openlucht bij kermis sen, jaarmarkten of dergelijke vermake lijkheden bevinden. Uitzonderingen. De verbodsbepalingen zijn niet van toepassing ten aanzien van bijeenkom sten van het arbeidsgebied van de Nat.- Socialistische Duitsche Arbeiderspartij In het Verordeningenblad van 30 November is een besluit ver sohenen van den Secretaris-gene raal van "het Département van Volksvoorlichting en Kunsten, be treffende het tentoonstellingswezen. Door dit besluit wordt het tentoon stellingswezen in Nederland, waar voor tot dusverre geen enkele rege ling bestond, geordend. De strekking van dit besluit is tweeërlei: I-n de eerste plaats zal het depar tement er voor kunnen waken, dat niet verschillende tentoonstellingen, die binnen een bepaald gebied ge houden worden, elkander geconcur- reeren. Het departement zal dus in het algemeen coördineerend werken ten aanzien van alle in Nederland te houden tentoonstellingen. In de tweede plaats zal het depar tement er voor zorg dragen, dat de tentoonstellingen zullen voldoen aan de eischen, welke een goede volks voorlichting stelt. In het bij-zonder zal het departement aandacht heb ben voor de tentoonstellingstechni- sche en -aesthetische kanten. Volgens het tweede lid van art. 1 geldt het besluit niet voor jaarbeur zen, streekbeurzen, tentoonstellin gen van landbouw- en veeteeltpro ducten en eenige andere soorten uit stallingen. Voor de voorbereidingen van elke tentoonstelling heeft men de goed keuring van den Secretaris-generaal van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten noodig. Het is immers noodzakelijk, dat men zich bij den aanvang van de voorberei dende werkzaamheden verzekert van de goedkeuring van het depar tement, opdat niet zeer belangrijke en kostbare voorbereidingen ver geefs zullen geschieden. Voor het openstellen van een ten toonstelling voor het publiek heeft men wederom toestemming van den Secretaris-generaal noodig. Voor het verkrijgen van deze toe stemming hoort men zeer uitvoerige gegevens in te zenden. De Secretaris generaal zal ook de plannen finan cieel beoordeelen. Van groot belang is, dat vast komt te staan, wie verantwoordelijk is voor de uitvoering van de tentoon stelling en voor de nakoming van de terzake bij de tentoonstelling afge sloten eivielrechtelij ke overeen komsten. De Secretaris-generaal zal aan in Nederland gevestigde inzenders toe stemming' moéten verleenen voor de deelneming aan in het buitenland te houden tentoonstellingen, zulks in verband met de verantwoordelijk heid voor een goede volksvoorlich ting. De Secretaris-generaal zal ook uitstallingen van welken aard ook, van een enkelen ondernemer, kun nen verbieden, zulks in het belang van de eischen der volksvooi-lichting. Het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten wil niet alleen coördineerend en controleerend wer ken, doch ook, zij het op meer indi recte wijze, den organisatoren van tentoonstellingen met raad en daad ter zijde staan. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft B. Th. W. van Slobbe na verstrik king van zijn ambtsperiode herbe noemd tot burgemeester van Breda. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied den vroegeren burgemeester van Hillegom, Legion-Obersturm- Führer mr. D. F. Pont benoemd tot burgemeester van Apeldoorn. in Nederland en van de Nationaal- SocialiJtische Beweging der Nederlan den, alsmede voor leden van den Neder- landschen Arbeidsdienst in uniform. De verbodsbepalingen zijn wijders niet van toepassing ten aanzien van jeugdige personen, die kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. Strafbepalingen. Jeugdige personen, die in strijd han delen met de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uit gevaardigde beschikking, worden ge straft met plaatsing in een tuchtschool voor ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste duizend gulden worden ge straft: 1) Opvoeders, die door onvoldoende toezicht jeugdige personen overtreding van de voorschriften van dit besluit of een krachtens dit besluit uitgevaar digde beschikking mogelijk maken, 2) exploitanten van de genoemde gelegenheden, die jeugdige personen overtreding van de genoemde bepi- lingen mogelijk maken. Dit besluit treedt heden in werking. 25-JARIG JUBILEUM. De heer J. P. Verhagen herdacht gis ter den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de P.T.T. in dienst trad. Ter gelegenheid van dit feit hadden tal van personen uit het telefoonbedrijf zich in het perso- neelsvertrek van de telefooncentrale vereenigdj w.o. de heer Th. W. L. M: de Winter, hoofd van het telefoon district te Haarlem, alsmede de directeur van het postkantoor te Alkmaar. In de eerste plaats werd de jubilaris toegesproken door den heer de Winter, die hem erkende als een man van grooten ijver en als iemand, die steeds voor de belangen van het personeel op kwam, hem daarbij een oorkonde aan biedende. Voorts voerde het woord, namens de directie te Alkmaar, de heer B. Herman. Namens het personeel bood spr. den heer Verhagen een oorkbpde aan en een serie boekwerken over schil derkunst, terwijl mevrouw een bloem stuk werd aangeboden. Vóór het. personeel der radio centrales voerde het woord dg heer L. Brandenburg, daarbij een electrische gramofoon aanbiedende. Namens de Ned. Siemens-Maatschappij bood de heer P. Dommisse een groot bloemstuk aan. Uit cursisten voerden nog het woord mej. J. sisten voerden nog het woord mej. J. Roldanus e> de heer B. Maaskant, die hun woorden vergezeld deden gaan van een standaard met pijpen. Tenslotte werd de jubilaris nog toegesproken door ae heeren W. v. d. Berg en J. N. v. d. Laan. De jubilaris dankte ontroerd voor zoo veel hartelijkheid. Tijdens de receptie kwamen nog veel bloemen en telegram men in. KLEEDING VOOR KINDEREN. Door het Burgerlijk Armbestuur te Bergen wordt medegedeeld, dat ter verkrijging' van kinderkleeding tegen lagen .prijs en halve punten- waarde bovengenoemd bestuur zit ting houdt in het bureau Soc. Za ken, Karei de Grootelaan 15, iede- ren Donderdagmiddag van 14.15 tot 16 uur. De afgifte vindt plaats overeen komstig de voorwaarden door het bureau Distex te den Haag gesteld. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer J. A. J. Pedroli slaagde gisteren in den Haag voor het examen Nederland sche taal en letteren M.O. DIEFSTAL. In de vroege ochtenduren van 1 Dec. 1942 werden door een onbe kende uit een wagon van de Ne derlandsche Spoorwegen, staande op het stationsemplacement, alhier, 170 paar dameskousen en 9 dames mantels gestolen. Door de recherche wordt een on derzoek ingesteld. VET UIT DEN ZWARTEN HANDEL. Tegen zekeren B. uit Alkmaar werd procesvei'baal opgemaakt ter zake van het in den smokkelhandel koopen van 5 kilogram vet. SINT NICOLAASFEEST „VREUGDE EN ARBEID". De afd. Alkmaar van „Vreugde en Arbeid" van het N. A. F. heeft gister middag met veel succes een dubbel St. Nicolaasfeest gehouden, waarvan onge veer duizend kinderen hebben genoten. In de Harmonie-zaal kwam de jeugd om half twee samen en nadat onder be geleiding van twee accordeons (mej. Taatsèlaar en mej. BüsteT uit Bergen) en piano (de heer v. d. Stok) verschillende St. Nicolaasliederen waren gezongen, opende de heer van Dongen, medewer ker van V. en A. het feest met een har telijke toespraak tot de jeugd. Daarna maakten de Sint en zijn knecht Piet on der luid gejuich der kinderen, hun en- trée en werden op het tooneel verwel komd èn toegesproken door den heer Y7agemaker, dienstleider van V. en A. De Sint richtte zich daarna met ernstige vermaningen tot de jeugd. Hij wees op diverse dingen, die moesten worden na gelaten en ook op de moeilijke tijden, die maakten dat de jeugd met iets min der tevreden moest zijn. Nadat nog ver schillende versjes .varen gezongen, trad met veel bijval van de kinderen op de bekende goochelaar prof. Cackle, die de meest verrassende toeren met het groot ste gemak uitvoerde en look eenige kinderen liet meewerken. Luid applaus viel den goochelaar ten deel. Muziek en zang wisselden elkaar af en tot slot kwam als groote 'verrassing de uitrei king der cadeaux, zoodat ieder kind met een present tevreden huiswaarts keer de. De organisatoren van dezen bijzon deren middag hadden veel voldoening van hun moeilijk werk. Om ongeveer vier uur begon het tweede feest in het Gulden Vlies. De muziek was hier weer present en spoe dig kon de heer Wagemaker ook daar den bisschop uit Spanje en zijn knecht welkom heeten. Na vermanende woor den van Sint Nicolaas volgde voor de jeugd de opvoering door Het Kindertoo- neel, onder leiding van Rudi West van het kindertooneelstuk: De avonturen van een Hollandschen jongen. Hiervan heeft de jeugd volop genoten. Allen leefden mee met de avonturen van Kees de Bruin. Een eerlijke en oprechte kwajongen, die den veldwachter grijze haren bezorgde, maar den blinden man zijn goed hart toonde. Een andere jongen Jozef speelde een minder mooie rol en zijn valsche beschuldigingen wekten op luide wijze de verontwaardiging der kinderen. Zij speelden zoo luid mee, dat de personen op het tooneel soms moes ten wachten. Groote vreugde verwekte het volkomen eerherstel van Kees. Het stuk, waarin ook vader de Bruin, de veldwachter en de onderwijzer een groote rol speelden, verwierf een luid applaus. Tot groote tevredenheid der dames en heeren leiders en leidsters hebben de jongens en meisjes zich goed gedragen. Het slot van dit feest was ook de uitreiking der geschenken, zoodat ieder kind blij huiswaarts ging. „Vreugde en Arbeid" kan over het welslagen van dit feest, dat heel wat eischte, tevreden zijn. VERDUISTER GOED ZON 2 Dec. onder: 16.32 3 Dec. op: 8.27 MAAN 2 Dec. op: 0.56 onder: 14-07 8 Dec. Nieuwe Maan. In geen enkel bedrijf, op geen en kel kantoor mag een energie-con troleur ontbreken. Bij groote bedrij ven en kantoren dienen verschei dene van deze controleurs te zijn. Wat is eigenlijk een energie-contro leur en wat is zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bijzondere aandacht? De ener gie-controleur is geroepen om er voor te zorgen, dat niet gedachte loos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdeeling, van elke onderne ming, van elk bedrijf en op elk kan toor behoort iemand te worden aan gewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doelmatig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt van zelf, dat hiervoor diegene het ge schiktst is, die de zuinigheid weet te betrachten. Hij zal er voor moe ten waken, dat licht niet onnoodig brandt, machines niet onnoodig in geschakeld blijven, en niet méér gas wordt verbruikt, dafl noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijketaak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de be drijven en op de kantoren zal de energie-controleur daarop hebben toe te zien. In de huishouding zij ieder lid van het gezin controleur. Weest zuinig met de rantsoenen, Het is uw eigen belang. De distributiediensten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 12 Dec. 1942 op nader te bepalen tijdstip pen aan verbruikers van kaarsen, die reeds voor de maanden Oct. en Nov. 1942 rantsoenbonnen voor kaarsen ten behoeve van stal- of voertuigenverlichting hebben ont vangen, de rantsoenbonnen voor de tweede periode, te weten van 1 Dec. 1942 tot en met' 31 Jan. 1943 uitrei ken. Deze personen behoeven der halve voor de nieuwe période van 1 Dec. 1942 tot en met 31 Jan. 1943 geen nieuwe aanvrage in te dienen. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Door den Economischen Dienst van de Politie te Alkmaar zijn we derom twee clandestiene slachters gearresteerd en in het Bureau van Politie ingesloten. In het eerste geval betrof het een slachting van een varken, hetwelk clandestien was opge fokt. Een flinke hoeveelheid vleesch waarvan een gedeelte in weckfles- schen, werd in beslag genomen. Het tweede geval was een slach ting van een bok. Bij den voormali- gen eigenaar van dat dier werd een. hoeveelheid vleesch en vet aange troffen. Bij verhoor erkende hij, dat dit vleesch afkomstig was van den door hem verkochten en daar na door den nieuwen hem onbeken den eigenaar geslachten bok. Daar hij verder geen aanwijzingen be treffende den slachter kon geven, is de verkooper van den bok aange houden. TERAARDEBESTELLING DS. SEULIJN. Een groote menigte belangstel lenden was Maandag in de herv. kerk te -Castricum aanwezig, waar het stoffelijk pverschot van den overleden predikant, ds. J. N. Seu- lijn, stond opgebaard. Onder hen bevonden zich o.a. ds. Kriiger, ge reformeerd predikant, ds. IJzer man van Heemskerk, de gemeente secretaris, prof. Boerema-Westen- aorp, dr. Leenaerts, dr. Nievelt en notaris Cranenburgh, alsmede de kerkeraad en kerkvoogdij en tal van gemapnteleden. Ds. Poldervaart van Naarden hield een' treffende lijkrede, waarin hij den overledene schetste als een eenvoudige persoonlijkheid, die nooit eigen roem zocht. Aan de groeve werd het Onze Vader gebeden, waarna ds. Polder vaart namens de familie dank bracht voor de groote belangstelling. MOND- EN KLAUWZEER TE CASTRICUM. Het aantal gevallen van mond en klauwzeer heeft zich in de ge meente Castricum uitgebreid en is gestegen tot 4. ONJUISTE METHODE. Bij een winkelier te Castricum vervoegde zich iemand die een emmer wilde koopen. De winkelier vertelde dat deze reeds verkocht was, doch dat hij den man wel kon helpen aan een emmer in ruil voor 2 boterbonnen of 2 suikerbonnen. De klant nam hier geen genoegen mee en deed aangifte bij de politie, die procesverbaal heeft opgemaakt.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1