e/iebe 11 UIMTE IIGDE DAGBLAD VOOR Dg strijd in Noord-Afrika en aan liet Onsfont. de positie van frankrijk, K-I fheater Sovjet-aanvallen tusschen Wolga en Don afgeslagen. Een leeuwerik in menschengedaante. mlijkheid van eerscht deze sffelijke film. iRADE N OPTIEK - ALKMAAR Hevige gevechten bij het Itmenmeer. Militaire actie iri Cyrenaica en Tunis. Japansche torpedobooten in actie bij Guadalcanal DE KWESTIE-DARUN. De stem der S.S. Sehoolgeldheffing voor het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Italiaansche persstemmen over die rede van Mussolini 1 DE NIEUWE BONNEN. Ongeldige tabaksbonnen. HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM Éi ijl -3 I ELE MEDEDEELINGEN. vingsplicht verhuurders machines, de bekendmaking van den eneraal van het Departe- landel, Nijverheid en Scheep- Staatscourant van 26 Jan. |dernemingen, welke zich als venbedrijf bezighouden met leien van diverse machines, |en apparaten, verplicht aan ur der Sectie Metalen- Industrie schriftelijk het loen haar bij de Sectie in verhandelen" omvat in :t verhuren, zoodat voor lichting tot verzoek om ook rust op verhuur- fenoemde goederen, lurders van machines, werk- >paraten worden alsnog in de gesteld een inschrijvingsfor- |te vragen en v o 0 r 12 De- bij het Bureau voor de 'erkende Industrie, Riouw- s-Gravenhage, in te dienen, ramen van deze verplichting r moest men zich. bij vergeten, te overwinnen iet. Silvio voelde heel lat hij de smadelijke her tan deze groote liefde tich zou kunnen afzetten. iu tegen Irene ondervon- ooit eindigen; de haat, verraad opgewekt, nooit weggevlucht, omdat hij ton ademhalen in de stad, hem aan Irene deed den studie, geen toekomst, den of bekenden ver- em te weerhouden. Ook bij zijn ouders was het houden, fiy nam de eer- te gelgenheid waar om s te gaan, dat ten minste weg lagmaar nog enoeg. Pas Tripolis kon ien stellen. heelemaal niets eten, oeg Martini, hem zacht- tend. ek verstrooid op, laadde ml spaghetti en at die sierlijkheid van een Ita- laar het smaakte hem wist nauwelijks wat hij (Wordt vervolgd). 1641 de sM ER GRETHE WEISER SANG El.KEN LEEFTIJD d van 2 uur at Aatinée. EL. 2451 ING VOOR l-BALLETTEN) DEC., half 8, 3HTEND om 11 12 uur. te omgeving te entarissen. Aan- )or Alkmaar van iel en Fabrieken iegracht 182. colaai ook dit Jaar itvangen en naar gen door ons ge- al zullen de brillen sren precies goed e betrokkenen en liet. elier worden ook vakkundig ultge- rkl) 58. Tel. 2875. irancier. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco doöW het gebeele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., 3320, Redactie 3330. advert.) 'd> ALKMAARSCNE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M minim. 14 m.M. 1.40, 'elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. 144e Jaargang No. 285 4 pagina's Hoofdredacteur: A. S. JONKER, Alkmaar, Vrijdag 4 Dec. 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Dec. (I3.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: In den Kaukasus zijn de ge vechtshandelingen door hoog water en onbegaanbare wegen ernstig benadeeld. Desondanks zijn op eenige plaatsen plaatse lijke gevechten met den hard nekkig aanvallenden tegenstan der geleverd, waarbij de bols jewieken zware verliezen leden. Sterke vijandelijke strijdkrachten zijn ten N. van de Terek in tegen aanvallen teruggeworpen, een ca valerieregiment werd uiteengesla gen, talrijke gevangenen en buit werden binnengebracht. Gevechts- vliegers achtervolgden den "vluch tenden tegenstander en vernielden talrijke zware wapens en voertui gen. In de Kalmukkensteppe sloten Duitsche gemotoriseerde troe- pen na verrassende, over grooten afstand strekkende omvatting de achterwaartsche verbindingen der bolsjewieken af «n vernie tigden verscheidene colonnes. Ook gisteren mislukten nieu we aanvallen van sterke forma ties Infanterie en tanks van den vijand in het WolgaDpngebied door den taaien tegenstand der Dnitsche en Roemeensche troe pen. In samenwerking met sterke Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten werden den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht en alleen tusschen Wolga en Don 60 tanks vernield. In den sector Kalinin en Ilmenmeer weerden formaties van leger en luchtwapen in zware afweergevechten alle vijandelijke aanvallen, deels in 1 tegenaanvallen, bloedig af eir vernielden 106 tanks. Aan het front van de IJszee wer den troepenconcentraties der bols jewieken door luchtaanvallen uit eengedreven. Stad en haven van Moermansk en Kola werden zwaar getroffen. In den tijd van 11 tot 30 Novem ber werden 309 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. 220 werden neergeschoten in luchtgevechten, 71 door afweergeschut en IE door troe pen van het leger, de overigen wer den op den grond vernield. In cton- zelfden tijd gingen aan, het Ooste lijke front 83 eigen toestellen ver loren. In Cyrenaica. In het Westen van Cyrenaica bracht het luchtwapen den vijand' wederom zware verliezen aan vpr- kenningstanks en colonnevoertuigen toe. 'De haveninstallaties van To- broek vormden in den afgelöopen nacht het doel van zware bombar- dementsaanvallen. Bij plaatselijke gevechten in Tu nesië zijn 200 gevangenen binnen- Aan het IÉaliaansche legerbericht van 3 Dec. ontleenen wij het vol gende: Matige militaire bedrijvigheid in Cyrenaicat In den Tunesischen sec tor werden tijdens gevechten met vijandelijke troepen twee honderd gevangenen gemaakt, onder wie een geheel detachement Britsche para chutisten. In totaal werden pantserwagens en zes gepantserde auto's vernield. In den nacht van 1 óp 2 Dec. vond een kort doch hevig treffen plaats voor de kust van Tunis tusschen een van onze lichte formaties en een vijandelijke groep. Een van onze torpedojagers werd tot zinken ge bracht, een andere torpedeerde en zag een lichten vijandelijken krui ser van zeer recente klasse ont ploffen. Bij het aanbreken van den dag brachten Duitsche vliegtuigen uit dezelfde formatie een licht schip tot zinken en beschadigden een torpe dojager ernstig. i Het enkel verschijnen van een d« Duitsche slagschepen op een oorlogi- tooneel dwingt de Britten! slagschepfcn en-andere tware eenheden In grooten getale aan andere punten Ce onttrek ken, waardoor deze verzwakt worden. Ben Duitsch slagschip aan de Noor delijke kust van Noorwegen PKRiohluke-m-fePHn gebracht, 34 tanks en 6 verkennings tanks werden vernield. De vijandelijke ravitailleeringsha- vens in Fransch Noord-Afrikg zijn voortdurend uit de lucht aangeval len en vrij groote vernielingen wer den tot stand gebracht. Britsche kruiser in den grond geboord. Een Duitsche duikboot heeft in het' Westen va» de Middellandsche Zee door torpedotreffers een Brit- schen kruiser van de London-klasse in den grond geboord. Voor de klist van Algerije is een Britsche torpe- dobootjager door bommen getroffen en door de bemanning verlaten. Een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht aanvallen ondernomen op West-Duitschland. In eenige plaatsen in het Rijn-Main- gebied ontstond geringe schade aan gebouwen. Vijf vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Aan de Z.O.-kust van,Engeland hebben Duitsche jagers overdag spoorweg doelen en troepenonderkomens be streden. In aanvulling op het Duitsche legerbericht wordt er van Duitsche zijde nog op gewezen, dat men in Londen en New-York reeds opti mistisch had gesproken ,over een spoedige vereeniging van'de Anglo- Amerikaansche troepen in Tunis met het in Cyrenaica opereerende achtste Britsche lager. Nadat de spil-troepen na hun lan ding in Tunis de bezette gebieden hadden beveiligd, -alsmede voor de superioriteit iD| de lucht en veilige ravitailleeringsverbindingen hadden gezorgd, zijn zij tot meer actieve krijgsoperaties overgegaan. Zij sloe gen op 1 December een aanval van vijandelijke tankformaties af en brachtén den vijand die verschei dene plaatsen moest prijsgeven bloedige verliezen toe. Tunis vormt voor alle operaties der spil een belangrijk bruggehoofd. De ongeveer 150 km breede straat van Sicilië is weliswaar bezaaid met Eng-elsche duikbooten en ligt in het bereik van de Britsche luchtmacht op Malta en van de Amerikaansche vliegers in Algiers, maar de vijand moet bij storingsacties bedacht zijn op zeer zware verliezen aan schepen en vliegtuigen. Een zeegevecht voor de kust van Tunis. Een door Reuter verspreid bericht, volgens hetwelk twee Italiaanschc torpedojagers en vier Italiaansche transportschepen* tijdens een aanval op een naar Tunis onderweg zijnd konvooi tot zinken gebracht zouden zijn, berust volgens het agentschap Stefani volkomen op fantasie. In derdaad, zoo zegt Stefani verder, heeft er een zeegevecht plaats gehad voor de kust van Tunis tusschen drie Italiaansche torpedojagers en twee torpedotoooten en een uit twee. krui sers en vier torpedojagers bestaand,? vijandelijke vlootformatie. Naar het Italiaansche weermachtbericht van 3 December heeft medegedeeld, heeft de Italiaansche torpedojager „Camicia Nera" een vijandelijken kruiser tot zinken gebracht, terwijl een Italiaansche torpedojager tijdens de actie verlor» ging. Later vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen de vij andelijke formatie aan, brachten een lichte eenheid tot zinken en bescha digden een torpedojager ernstig. Aan het Oostfront. Aan het Oostelijk front worden de krijgsoperaties in den'Kaukasus nog steeds belemmerd door zware regens. Nadat Moskou in een officieel com muniqué van 2 December het vast- loopen van het offensief tusschen Don en Wolga en in de bocht var. den Don een „stabiliseering van het front" had genoemd, moet Moskou thans toegeven, dat de troepen van Timosjenko ten zuiden van Stalin grad versterkte stellingen hebben betrokken. Nachtelijke slag van Loenga. TOKIO, 3 Dec. - Hetkeizerlijk hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Japansche torpedobooten in den nacht van 29 op 30 Nov. Ameri kaansche marindkaartuigen in de nabijheid van de'haven van Loenga op Guadalcanal' hebben aangeval len. De Amerikanen leden de vol gende verliezen: een slagschip, een kruiser en twee torpedojagers werr den tot zinken gebracht en aan boord van twee torpedojagers brand veroorzaakt. Aan Japansche zijde ging eeh torpedojager verloren. Deze slag wordt officieel den „nachtelijken slag van Loenga" ge noemd. Naar Domei meldt brengen de re sultaten van den slag bij Loenga het totale aantal der vijandelijke oorlogs- en transportschepen, die in het gebied van de Salomonseilan- !n het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is dezer dagen een drieling geboren, die ztch in uitstekende gezondheid bevindt V.l.n.r.s Antony, Jacob en Elisabeth J. Schipper-Pax Holland m I Hanna Reitsch draagt 'i ijzeren kruis te klasse! v (Van onzen Berlijnschen correspondent.) LIET klinkt haast ongelooflijk, n-*- maar ook Hanna Reitsch heeft het vliegen eens moeten leeren en een tijdlang was ik daarbij haar schoolkameraad. Tien jaar geleden, in 1932, volgden wij in Staaken denzelfden cursus en hadderi wé denzelfden leeraar, Günther Wirt- schaft, die in den zomer van het daaropvolgend jaar van een oceaan- vlucht niet meer is teruggekeerd. Ik herinner me nog precies, hoe zij voor den eersten keer moest star ten. Een klein vrouwtje met opval lend heldere dogen, lichtblond haar, een klare stem, altijd vol geestdrift, een leeuwerik in menschengestalte. Ze droeg een groot vierkant leeren kussen onder haar arm, haast half zoo groot als zij zelf, daar moest ze op gaan zitten, want anders zou ze niet naar buiten hebben kunnen kijken!" Het is Mathias Wiemann, staats- tooneelspeler en filmkunstenaar, die ons met gijn prettige stern en pak kende mèthpde vah vertellen deze interessante bijzonderheden toevei"- trouwt omtrent de eerste en waar schijnlijk eenige Duitsche vrouw, aan wie dé hoogs onderscheiding te beurt viel, dat zij in opdracht van Adolf Hitier het IJzeren Kruis hl. klasse mag dragen. Ongewoonlijk Jean men dé carrière van daze steeds vriendelijk lachende vrouw noemen en minstens even ongewoónlijk het feit, dat haar de militaire dapper heidsonderscheiding wordt toege kend, die onder normale omstandig heden slechts aan soldaten wordt toegedacht, die aan het front niet slechts mèerdei-e bewijzen van per soonlijke dapperheid, maar min stens ook qen bijzondere mate van intelligentie hebben bewezen. TJET duurde slechts een paar li AA dagen, toen was zij ons allen de baas. Zij vloog alleen, terwijl wij nog dagen achtereen aan het dub bele stuur zaten te oefenen. Voor ons mannelijk eergevoel was dat een gevoelige slag. Wij trachtten de situatie te redden met ironische complimenen en noemden /.e spot tend „Fraulein Fly.skapitën".r Vijf jaar later was zij het werkelijk! Toen, in 1932, had Hanna Reitsch nog geen haast om den cursus af te loopen. Mij ging 't precies eender. Zoolang we nog leerlingen waren, konden we immers iederen dag vliegen. EMaar als de "cursus was af geloopen, dan zaten we als piloten zondef geld en hoe zouden we dan voor de aardigheid nog kunnen starten? Ik heb er mijn schrijftafel op nagezocht en een -brief gevonden vari 19 Juni 1SB2, waarin Hanna Reitsch diep bedroefd schrijft: „Van de vliegerij moet ik mijn gerlceKen zien los te'maken en dat valt me ontzettend moeilijk. Sedert het VERDUISTER GOED! ZON 4 Dec. onder: 16.31 5 Dec. op: 8.30 MAAN 4 Dec. op: 3.19 onder: 14.56 8 Dec. Nieuwe Maan. den tusschen 7 Aug. en 30 Nov. tot zinken 'gebracht of. zwaar bescha digd zijn, op 125 eenheden. «Boven dien werden ruim 850 vliegtuigen neergeschoten of vernietigd. Er werden in totaal 87 oor logsschepen en transportschepen tot zinken gebracht en 38 zwaar be schadigd. De Japansche verliezen bedragen 41 oorlogsschepen en transportschepen en 206 vliegtui gen. De Amerikaansche' slagvloot heeft hiermede, volgens de opgaven van Tokio, door de actie der Japansche weermacht haar, tiende slagschip zien zinken, waarbij nog drie slag schepen onherstelbaar werden be schadigd bij Pearl Harbour. Daar 'bovendien een Italiaansche duikboot nog twee andere Amerikaansche slagschepen tot zinken heeft ge bracht, gingen in dezen oorlog in het geheel 15 van de 18 in 1941 in dienst zijnde Amerikaansche slag schepen verloren. In de Japansche opgaven is overi gens ook de „Utah", welke als doe lensehip bij schietoefeningen werd gébruikt, ais slagschip meegeteld. examen voer ik een zwaren .strijd tusschen plichtsgevoel en innerlijk verlangen. Het eerste moet dei doorslag geven. Alles wat ik kan, is niet van mij, maar moet in, dienst worden gesteld van mijn rtfedeméft schen om ze te helpen. Het vliegen zöu egoïstisch zijn, toegeven aan mijn lust tot razen en tieren. Heel anders zou het zijn, indien ik als vermomde piloot mijn leven in dienst van het vaderland zou kun nen offeren. Onder de huidige om standigheden een romantieke en onuitvoerbare wensch". ZOO schreef Hanna Reitsch tien jaar geleden aan Mathias Wie mann. De feiten hebben inmiddels bewezen, dat ook onuitvoerbare wenschen vervuld kunnen wórden, want zij is inmiddels veel meer dan een vermomde militaire piloot ge worden. Als dochter van een oog specialist zag zij te Hirschberg ïh Silezië 't levenslicht en daar zich .al vroeg haar buitengewone intelli gentie bemerkbaar maakte, mocht zij medicijnen studeèren met de speciale bijbedoeling, zich' op de tropen voor te bereiden. Tusschen- door interesseerde zij zich voor het zweefvliegtuig - en toen ze daarvoor haar diploma verworven had, wilde zij ook op dit gebied 'verder gaan en pakte zij in den meest letteiiij- f<en zin des woords met beide han den het motortoestel aan. In 1937 benoemde Herman Göring haar als eerste vrouw tot luqhtkapitein en in hetzelfde jaar werd zij met »het militaire insigne voor piloten on derscheiden. Den 28sten Maart 1941 overhandigde de Führer haar het IJzeren Kruis 2e klasse ter waar deering voor de dapperheid, die zij bij zwdre en gecompliceerde vluch ten herhaaldelijk had bewezen Wanneer haar thans het IJzeren Kruis le klasse werd toegekend, dan geschiedde zulks ongetwijfeld, omdat zij in drie jaren van .harden oorlog aan de hand van feiten had bewezen, dat ook een Duitsche vrouw haar aandeel tot dé eindover winning kan bijdrage^! AAATHIAS Wiemann citeerde den brief van Hanna Reitsch, omdat er ook nu wel jonge menschen zul len zijn, die aan hun eigen toekomst twijfelen, daar zij hun lic^elings- wensch, hun ideaal als onvervul baar beschouwen. Zij behoeven dan slechts te luisteren, naar wat deze vrouw tien jaar geleden heeft ge schreven en deze uitlatingen te ver gelijken met wat zij inmiddels heeft bereikt. De eindconclusie luidt dan: waar een wil is, daar is een weg! Naai- de Britsche nieuwsdienst meldt, onthoudt Londen zich van iederen commentaar ten laanzien van de berichten over de vorming van een Franschen „Rijksraad" on der leiding van Darlan. Dit schijnt er op te wijzen ctgt Roosevelt, toen hij de benoem ing van Darlan tijdelijk noemde, be doelde, dat zij tot het einde van den oorlog van kracht zou zijn. In èen geheime bijeenkomst zal het Engelsche parlement deze kwes tie bespreken. Aan hat Ooitelijk front Een DulUcha stoottroep in een loop graaf gereed voor het gevecht PK H«rm«nn-Ö H-P H m Luistert op Zondag 6 Dec. naar de stem der SS, Hilversum 1, van 11.30 uur tot 11.45 uur. Onderwerp: „Ger- maansche SS en Germaansch hoe rendom." V' Onderwijs. De secr.-gen. van het depart, van Opvoeding, Wetenschappen en Kui tuurbescherming, van Binnenland- sche Zaken en van Financiën heb ben een nieuwe regeling vastgesteld voor de heffing van schoolgeld voor het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Daarbij is bepaald, dat maatstaf voor het verschuldigde schoolgeld is het totaal bedrag, dat de school- geldplichtige verschuldigd is we gens inkomstenbelasting over het bij den aanvang van het schoolgeld- jaai' (dit is het cursusjaar) laatst verloopen kalenderjaar of gedeelte van dat kalenderjaar (belastingtijd vak) en wegens vermogensbelasting over het bij den aanvang van het schoolgeld jaar loopende belasting- jaar. Bij gebreke van een aanslag m de inkomstenbelasting, op grond van de, grens van ongeveer 4009 aan loonbelasting onderworpen in komens, geldt de betaalde loonbe lasting als maatstaf. Was overigens de belastingplich tige in heé "bedoelde kalenderjaar niet belastingplichtig voor de in- komstenbe^ting, dan wordt liet schoolgeld ^bheven naar den maat staf van de inkomstenbelasting of loonbelasting en van de .vermogens belasting, welke vermoedelijk ver schuldigd zullen zijn over het ka lenderjaar, onderscheidenlijk het belastingjaar waarin het cursusjaar is aangevangen. Bedraagt de schoolgeldmaatstaf minder dan 16 gulden, dan is geen schoolgeld verschuldigd. Het schoolgeld voor» het middel baar en Het voorbereidend hooger onderwijs bedraagt per leerling en per schoolgeld jaar: 5 gulden bij een schoolgeldmaatstaf van- 16 tot 20 gulden; 6 gulden bij een maatstaf -van 20 tot 24 gulden, enz., 13 bij een maatstaf van 50 tot 56 gulden; 14 gulden bij 56 tot 62 gulden enz.: 25 gulden bij een maatstaf van 120 tot 126 gulden; 30 gulden bij 140 tot 146 gulden; 40 gulden bij 190 tot 210 gulden; 56 gulden bij 390 tot 410 'gulden; 64 gulden bij 480 tot 500 „Zij aan zij met Duitschland", zoo luiden de commentaren in de Noord- Italiaansche pers over de rede van Mussolini. Onder het opschrift: „Een enkel front", schrijft de Corriere Delia Sera, dat de vijand gelooft met zijn brutale vernielingsacties den strijd- lustigen geest en de weerstands kracht van het Italiaansche volk te kunnen breken. Het geheele volk staat echter als één man en geeft met -onwrikbare vastbeslotenheid uitdrukking aan zijn wil om te strijden tot de eindoverwinning. De Popolo d'Italia noemt de rede een klinkenden oorveeg voor Churcifïll. Ook de "-te Rome verschijnende 'bladen schrijven over de ïfede. „Uit de woorden van Mussolini spreekt het gevoel van het geheele Italiaan sche volk", aldus de Messaggero. Geen regecring is qoit zoo ver ge gaan als de Duce, toen hij het Ita liaansche volk onverbloemd gege vens verstrekte over de eigen ver liezen aldus de Popolo d'Italia. In Londen vergist men .zich, wanneer men aanneemt, dat Italië zich door de Britsche luchtaanvallen laat overwinnen. Ook kan geen kloof ge schapen worden tusschen het Ita liaansche volk en het fascistische regime. 's GRAVENHAGE, '4 Dec. - Voor de volgende week zijn aan gewezen de bonnen 62 voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen: Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tap temelk en twee rantsoenen tabak voor de mannen. DE NIEUWE BOTERBON. 's GRAVENHAGE, 4 Dec. - Gedurende het tijdvak van Zon dag 6 tot en met Donderdag 17 December 1942 geven de met „Boter 62" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmid delen elk recht op het koopen van,125 gram boter. VAN 1 T/M 31 DEC. 1942. 45^ Algemeen en P Eenheids- zeep (voor Eenheidszeep). 453 Algertieen en P Wasch poeder (voor Waschpoeder). P Toiletzeep (voor Toiletzeep). De volgende bonnen zijn bin nenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 5 Déc. 1942: Alle bonnen 61 en R 11, alsmede bon 58 Boter. (Verder wijzen wij er op, dat het rrlaandstaatje, dat Vrijdag j.l. is opgenomen, nog geldig is). De bonnen 56, 58 en 61 van de Tabakskaart ei ven de Sigaretten- kaart zullen niet geldig worden verklaard voor het koopen van tabakswaren. Men kan deze der halve vernietigen. GEWONE PEPERMUNT NOG STEEDS OP DEN BON. t 's-GRAVENHAGE, 4 Dec, Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat onder calcium- pèpermunt, welke volgens een kort geleden verschenen bericht zonder b»n, veYkocht mag worden, uitsluit tend calciumtableten met peper muntsmaak verstaan moeten wor den. Dé gewone pepermuntsoonten zijn slechts/vër-krijgbaar tegen inle vering van versnaperingenbonnen. gulden; 72 gulden bij 570 tot 6'JO gulden; 80 gulden bij een maatstaf van 680 tot 710 gulden; 90 gulden, bij 770 tot 800\gulden; 110 guldén bij 960 t-ot 1000 gulden;-verder voor. elk bedrag van 50 .gulden méér een verhooging met 6 gulden tot 1400 gulden; bij een maatstaf van 1400 tot 1500 gulden moet 164 gulden worden betaald en bij een maatstaf tusschen 1500 en 4500 gulden is het schoolgeld 170 gulden vermeerderd met 10 gulden voor elk bedrag van 100 gulden, waarmede de School geldmaatstaf het bedrag van 1500 gulden te boven gaat. Het maximutn-scl.oolgeld van 475 gulden is verschuldigd bij een maat staf van 4600 gulden of meer. Voor 'gemeentelijke scholen kan de burgemeester bepalen, dat het schoolgeld meer of minder zal be dragen, mits het maximum van 475 niet wordt overschreden en het mi nimum niet lager is dan 5 gulden. Het schoolgeld ondergaat geen vermindering wegens het in hetzelf de jaar bezoeken van een inrichting van onderwijs door meer dan één kind uit hetzelfde gezin ofin ver band met het getal kindéren, tot het gezin Ijehoorende. t Bij wijziging van het bedrag van den schoolgeldmaatstaf wordt het schoolgeld dienovereenkomstig her zien.- Deze regeling wordt: voor het eerst toegepast voor het schooljaar 1942/1943. Voor hoogere burgerscholen wordt de geldende regeling betreffende verhooging van schoolgeld voor zitten-blijvers gehandhaafd. Veel beloven, weinig gevenDe Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit u aan als lid. „Er moet snel gehandeld worden". PARIJS, 3 Dec. - (D.N.B.) Ver scheidene Parijsche bladen wijzen er. het Fransche volk op, dat men snel moet handelen, vóór het te laat is. De Matin schrijft, dat er geen tijd te verliezen is. Een onmiddellij ke en volledige zuivering van alle verdachte elementen is noodzake lijk. Nu Frankrijk zoo laag mogelijk gevallen is, moét het een grondslag vinden om daarop deji herbouw te beginnen. De Petit Parisien schrijft, dat Frankrijk na twee jaren ongelukki ge politiek zijn vloot, zijn imperium en zijn leger heeft verloren. Het heeft opgehouden een koloniale en militaire mogendheid te zijn. Thans heeft het nog kans mede te werken aan de reorgansatie van Europa, niet alleen door zijn werkkracht, maar ook door de verwezenlijking van sociale en economische hervor mingen. Het is niet te laat om daar mede te beginnen, doch er moet mei gehandeld wenden, Controleert regelmatig uw gas- an electrleitcltrantioenen. U Voorkomt daardoor onaangename rerraningen In den vorm van boete en het afsnijden van licht en gaa Do stand van nw mater toont U teder oogeabllk welke hoeveelheid van ew muts oen nog te sobtuikw li £te Ketenen Hok* ffü m;'1

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1