DAGBLAD VOOR De toestand in Noord-Afrika. Zie, de maan schijnt Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oostelijk front. Ikke Jaargang No. 286 Hevige gevechten op verscheidene punten. Engelsche valschermjagers iri Tunis gevangen genomen. Wat gebeurde er in N.-Afrika vóór de landing der Anglo-Amerikanen HOUDT UW EN SPAART ELKEN GASVERBRUIK IN TOOM DAG WAT STROOM Ook Kederlandsche torpedobootjager 4 ging verloren. Afscheid H. Eggert. Wie aardappelerikaarten tegen rijstkaarten kunnen ruilen. Fotografeeren of reproduceeren van verkeersinstallaties. Serviesgoed en metalen keukengerei. Vijftig carillons behouden. Herfst over Nederland. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden hjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.1Ó; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 332#, Redactie 3330. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND Prijs der gewone advertentien in deze Editie b.10 per m.M minim. 14 m.M 1.40, elke 3'/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. gèheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herrris. Coster Zoon, Voor dam 9. Alkmaar, postgiro 37060. 4 pagina'i Hoofdredacteur: A. K. JONKER, Alkmaar. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Dec. (p.N.B.) Het op perbevel yan de weermacht deelt mede: De Sovjets vielen ten Noord-, oosten van Toeapse: en aan de Terek wederom met sterke strijdkrachten tevergeefs aan. Duitsche snelle formaties voer den de laatste twee dagen in het gebied ten noorden van de Te- rek succesvolle aanvalsoperaties uit, behaalden- aanzienlijke ter reinwinst en vernietigden ver scheidene vijandelijke cavale rie- en gemotoriseerde afdeelin- gen. Talrijke gevangenen en een groo- te buit wapens en voertuigen wer den binnengebracht.- In het verloop van de gevechten in de Kalmukkensteppe werd op nieuw een vijandelijke bataljon in fanterie uiteengeslagèn, acht pant serwagens en talrijke yoertuigen vernietigd, en de 'belangrijkste ravi- taalleeringsweg van den vijand ver broken. Tijdens de voortgezette ver bitterde afweergevechten tns- schen Wolga en Don stortten gisteren herhaalde krachtige aanvallen der Sovjets met groote f verliezen ineen. Zeseendertig pantserwagens wer den vernietigd. Honderden gevan genen, wapens en ancfere buit vie len in handen van onze troepen. In de groote bocht van den Don namen eigen aanvallen, ondanks hardnekkigen tegen stand van den vijand een gun stig verloop. In den sector Kalinin-Ilmen- meer mislukten wederom krach tige pantser- en invanterie-aan- vallen der Sovjets met groote bloedige en materieele veriie- - zen. De vijand verloor opnieuw 49 pantserwagens. Eskaders gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers kwamen met succes in de verbitter de afweergevechten tusscljenbeide. Jachtvliegers dwongen sterkere vij andelijke vliegtuigformaties tot den strijd en schoten 22 Sovjettoestellen neer. Vier vliegtuigen werden door luchtdoelartillerie van de lucht macht vernietigd. Drie eigen toestel len worden vermist. In Cyrenaica en Tunesië. Aan het front in Cyrenaica wederzijdsche artilleriegevechten. Tn Tunesië veroverden Duitsche tigtepen belangrijke stellingen, ièalïaansche troepen vernietig den een formatie Britsche para chutisten. Er werden 754 gevangenen bin nengebracht. Formaties. der Duit sche erf Italiaansohe luchtmacht vie len in duik- en scheervluehten vij andelijke pantserwagens en voer tuigcolonnes aan. Nachtelijke aan vallen werden ondernomen op de haveninstallaties en het vliegveld van Bone en op het vijandelijke ra- vitailleeringsverkeer in Algerije. Duitsche jagers schoten 16 Britsche vliegtuigen neer. Twee' eigen toe stellen worden vermist. Verliezen van de Britsche luchtmacht. In den. tijd van 21 tot 30 Novem ber verloor de Britsche luahtmacht 111 vliegtuigen, waarvan 62 in het Middellandschezeegebied. In den zelfden tijd gingen in den strijd te gen Groot Brittannie 50 eigen vlieg tuigen verloren.. Tijdens herhaalde aanvallen op de Britsche kust brachten Duitsche mo- tortorped'o'booten den eersten De cember4 een koopvaardijschip van 3000 brt. en een beveiligingsvaar tuig den 3en December een torpedo jager van. de „Hunt"-klasse en twee koopvaardijschepen van tezamen 4500 brt. tot zinken. Na hevige nachtelijke gevechten met vijande lijke torpedojagers keerden alle boo ten op hun steunpunt terug. Aan het Italiaansche legerbericht van 4 Dec. ontleenen wij het vol gende: Hevig artillerievuur op onze voor uitgeschoven stellingen aan het front in Cyrenaica is doeltreffend beantwoord. In Tunis hebben Duitsche afdee- lingen een belangrijke positie 'ver overd, waarbij zij 454 gevangenen maakten, onder wie zich 18 officie ren bevonden. Tijdens een schitte rende actie heeft een bataillon Ber- saglieri .ruim '300 Engelsche val schermjagers gevangen genomen. Luchtformaties der spil hebben haar aanvallen overdag en des nachts op de havens van Fransch Noord-Afrika en voor anker liggen*. de schepen voortgezet. Het hospi taalschip Citta' Di Trapain is getor pedeerd en gezonken. Er bevond zich geen enkele gewonde aan boord. Van de 120 personen, die aan boord waren, zijn er 104 gered, on der wie alle roodekruisverpleeg- sters. Britsche toestelleA hgbben aanvallen gedaan op eenige plaats jes op Sicilië, onder de burgerbevol king vielen twee gewonden. Een van onze torpedobooten heeft een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. Havas publiceert een overzicht van de gebeurtenissen in Algiers en Marokko, tusschen 8 en 14 Nov. Hieruit blijkt dat de «Fransche re geering de eerste berichten over de EngelschAmerikaansche actie te gen Fransch Noord-Afrika op den ochtend van 8 November ontving. Volgens'1 'deze berichten probeerden afvallige elementen in Rabat en Al giers zich meester te maken van het residentie-bureau en andere ópen- bare gebouwen. Te Rabat was generaal Nogues meester gebleven van de situatie. In Algiers konden de afvallige gene raals niet meer op hun troepen re kenen. Onder pressie van eigen sol daten hadden zij de stad verlaten om zich bij de eerste Amerikaan sche troepen aan te sluiten. Uit het uitvoerig overzicht blijkt, dat maarschalk -Pétain steeds "het voeren van onderhandelingen met de Amerikanen heeft afgewezen en dat hij, toenDarlan's verraad dooi de radio bleek, hem het Fransche staatsburgerschap heeft, ontnomen. K VERDUISTER GOED ZON 5 Dec. orider: 16.31' 6 Dec. op: 8.31 MAAN 5 Dec. op: 4.32 onder: 15.24 ZON 6 Dec. onder: 16.30 7 Dec. op: 8.32 MAAN 6 Dec. op: 5.53 onder: 15.56 8 Dec. Nieuwe Maan. kort nieuws. Woensdagavond hadden treinrei zigers, die op het Centraal Station te Utrecht geen plaats konden vinden in de gewone wagons, zich toegang verschaft tot een postwagen van den trein, die van Eindhoven naar Den Haag reed. Zij verzochten den dienstdoenden postbeambte uit Eindhoven de deur te sluiten. Onder het rijden probeerde de beambte dit, doch ongelukkigerwijs is hij daarbij uit den tpein gevallen. Zwaar gewond Vonden weg werkers hem en zij heb ben hem naar het stads- en 1 acade misch. ziekenhuis vervoerd, waar hij gister aan zijn verwondingen is overleden. Zaterdag 5 Dec. 1942 Duitsche troepen vèrdedigen Stalingrad. Ëen blik op de door Siuka- bommen vernielde reusachtige Siemens-^en A.E.G.-generatoren van de krachtcentrale PK Herber-DV-R-P H m De Britsche scheepsverliezen in Noord-Afrika zijn, naar de Engel sche minister van Marine Alexander in het Lagerhuis heeft gezegd klei ner dan men veronderstelde. Hij deelde daarbij mee, dat de verliezen aan koopvaarders niet gepubliceerd zullen worden.. Alexander noepidë de namen van de oorlogsschepen welke verloren zijn gegaan waartoe de Nederland- sche torpedobootjager* Isaac Steers behoort. In verband daar mede heeft de Britsche admiraliteit gemeld, dat honderd 'van de hon derdtachtig leden der bemanning met het schip zijn ondergegaan. De torpedobootjagers Quentin is in een gevecht met vlooteenheden der As- mogendheden in de wateren, van Tunis tot zinken gebracht. Wij ontleenen van de Crt. de vol gende bijzonderheden over de. ver loren gegane Nederlandsche torpe dojager. Het schip 1628 ton groot was in 1940 in aanbouw bij de Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen. De bewapening bestond uit vijf kanonnen van 12 cm.: vier 4 cm. luchtafweer; vier mitrailleurs cn acht torpedobuizen van 53 cm. Ver der kon de „Isaac Sweers" mijn-yi meenemen en had lanceerinricn- tingen voor dieptebommen. Ook was er een watervliegtuig aan boord. De „Sweers",geheeten naar een on zer admiraals in de 17e eeuw. die in 1672 bij Kijkduin sneuvelde, is reeds vroeger eens genoemd bij een gevecht in de Middellandsche Zee. De snelheid was 36 mijl. Duitsche tegenstand in Tunesië' wordt sterker. De Londensche bladen schrijven, dat de tegenstand van de Spilt'roe- pen in Tunesië van dag tot dag' sterker wordt. Er vinden verbitter de luchtgevechten plaats, maar oo.k op den grond is het reeds tot he vige gevechten gekomen. Volgens de Times stuit het eeréte Britsche leger, dat thans met Ame rikaansche tanks versterkt is, op sterken vijandelijken tegenstand. Het bericht van een oorlogscorres pondent, dat cW luchtmacht van de Duitsche en Italianen wegens ver nieling van het vliegveld van Bizer- ta naar Sicilië teruggetrokken zou zijn, mist, volgens het blad eiken Gisteravond omstreeks half 8 vond men in de Putschelaan, nabij cfe halte Hillesluis, te Rotterdam, op de rails van de stoomtram heton herkenbaar verminkte lijk van een jonge vrouw. Men vermoedt, dat zij door de stoomtram is aangereden en circa 20 tot 30 meter meegesleurd. Zij moet op slag dood zijn geweest. Bij het binnenvaren der haven te Lemmer zou het 12-jarig zoontje van schipper Grave uit Gassèlter- nijyeen (DV> de zeilen strijken. Waarschijnlijk door de duisternis en gladheid van het dek viel de jongen buiten boord en verdronk. Het personeel der reddingboot is er nog niet in;geslaagd het lijk te vin den. lilt oude benzlnevacen hebben di Nederlanders aan het Oostelijk from sen watertank gebouwd. Het watei wordt door een filter (h de vaten ge- pmpt en kan te allen tijde wordot pt 86 PkVeiWêw-0 H-P Hm Presse-Referent in Noord-Holland. De referent voor Volksvoorlichting en propaganda bij den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Holland, de heer Herbert .Eggert, zal morgen, 6 De cember, zijn functie,- die hij in Januari van dit jaar aanvaardde, neerleggen om elders zijn krachten voor het Duitsche Rijk in te zetten. De heer Eggert, die o.a. ook ban leider was van den ban Noörd- Holland der Hitlerjugerid, heeft in de .ongeveer 11 maanden dat lii.i in deze provincie werkzaam was, zich doen kennen als een geestdriftigen strijder voor de Nationaal-Socialis- tische idealen, die ter bereiking van zijn doel nimmer op zijpaden gin. al zouden zij ook minder w.eerstarïÜ beteékenen, Recht op het c^oel af, was steeds zijn parool. Hij wist aldus zijn voorlichtende taak op zeer vruchtdragende wijze ten uit voer te brengen en hoewel hij dik wijls in verband met de huidige om standigheden, ook maatregelen móest nemen die voor sommigen minder aangenaam konden zijn, on dervond hij zelfs -van die „getroffe nen" veel v/aardeering, juist door de rechtschapenheid waarmede hij te allen tijde optrad. De heer Eggert verwierf zich in deze korte periode veje vrienden in de provincie. Dezer dagen -Keeft de heer Eggert met een eenvoudige, hartelijke toe spraak afscheid genomen van de vertegenwoordigers der pers. zoo mede van vele anderen, terwijl hij Vrijdagavond te Amsterdam in een vergadering waar gezant Wer ner Daitz sprak over „Soldateske houding der bedrijven" afscheid nam van den ban Noord-Holland der Hitlerjugend. het sta£horster boertje overleden. Op 74-jarigen leeftijd is te Stap horst overleden Lambert Stegèman Pzn., bekend als het „Staphorster Boertje". Met hem is een bekende Staphorster figuur heengegaan. grondslag. Van Amerikaansche zij de is zelfs medegedeeld, dat de Spilmogendheden de beste typen gevechtsvliegtuigen naar Tunis heb ben gezonden en dat de luchtmacht der geallieerden het daardoor niet gemakkelijk heeft. Oosterlingen kunnen wederom, evenals gedurende de vorige distri butieperioden, gedurende de perio de van 29 Nov. tot en met 26 Lec. 1942 ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke distributiediep- sten inwisselen tegen rantsoenbon nen voor rijst. Personen, die een toeslagkaart voor aardappelen wegens b.ijzonde- ren arbeid bezitten, kunnen boven dien nog één aardappelkaart ruilen. De toe^jagkaart voor aardappeleh, welke- is uitgereikt aan houders van L-inlegvellen, kan échter niet ge ruild Worden. Ook personen, die behooren tot de inheemsche bevolking van Ned. "West-Indië, kunnen van de boven omschreven regeling gebruik ma ken. Verschenen is een beschikking van den Commissaris-generaal voor de veiligheid over het fotografeeren en andere wijze van reproduceeren van installaties, die voor het verkeer van belang zijn. Op grond van par. 35 der- verordening, van den Rijkscom missaris .'betreffende de handhaving van de ordë (138/41) wordt be schikt: PAR. 1: (1^ Het is verboden de volgende voorwerpen te fotografee ren, te filmen of in teekening weer te geven: a) spoorweginstallaties, spoorwe gen, spoorwegtrajecten, trajectnet- ten, onvoltooide nieuwe trajecten, railsinstallaties, bouwwerken, instal laties of inrichtingen van anderen aard, benevens plannen vah dit soort; i b) belangrijke wegeninstallaties, autowegen en daarop gelijkende hoofdverkeerswegen (d.w.z. .wegen zonder kruispunten op gelijk niveau met andere- wogen, wegen- en spoorweginstallaties), niet voltooide nieuwe stukken weg, bouwwerken, bruggen, duikers, viaducten, tun nels, parkeerplaatsen, benzinepomp installaties, wachtkamers, 1 herstel- werkplaatsenC veren of installaties van anderen (aard in den loop van of aan dergelijke straten benevens plannen van dezen aard; c.) Waterwegen- en haveninstalla ties, bruggen over alle waterwe'gen van meer dan 10 meter breedte, sluizen, stuwen, rioleeringen, pomp- instalaties en andere inrichtingen, die dienen tot het regelen van den waterstand, drijvende en vaste sluit- boomen, dijken, haveninstallaties, omslag- en verlaadinstallaties, veren van en naar de eilanden der pro vincies Zeeland, Noord- en Zuid- Holland;, Friesland en Groningen met de daarbij behoorende bouw werken, installaties, schepen of an dere inrichtingen benevens plannen, van dit soort.. (2). Verboden is het fotografee ren, filmen of in teekening weerge ven van de in par. 1 genoemde voor werpen, van deze voorwerpen af, of van het daarbij behoorende terrein af, evenals van een daarbuiten ge legen punt. PAR. 2, (1). De bepalingen, vgn par. 1 worden niet toegepast: a) op de door den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied (Generajkommissar z. b_. V.) algemeen officieel toegelaten foto- en filmverslaggevers. b). Op lasthebbers van de bevoeg de verkeersautoriteiten of van de met het toezicht op de weet) te ge ven voorwerpen belaste autoriteiten. Deze moeten voorzien zijn van eeii vergunning van de volgende Duit sche instanties bij het Rijkscommis sariaat (Zie vervolg pagina S). Alléén op bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar. Van 1 December af valt keukenge rei. vervaardigd van gegalvaniseerd of geëmailleerd ijzer of aluminium onder de distributie. Tot en met 31 December geeft elk der bonnen 3—77, 3—78, 3—79, 3—80' en 477, 4—78, 479 en 480 van de bonkaarten K 310 en K 340 (kin deren tot en met 13 jaar) bij gelijk tijdige inlevering van een der punten 01 tot en met 04 van de E. V.-kaart voor serviesgoed, tezamen het recht op het koopep naar keuze van ser viesgoed of metalen keukengerei tot een waarde van een punt. Men moet genoegen nemen met de artikelen welke de handelaar in voorraad heeft. Voor de volgende artikelen van ge- aluminium geldt de volgende .waar- galvaniseerd of geëmailleerd ijzer of deering:afwaschbakken 1011; bed- kfuiken 2—3; bekers 12, borden 13; braadsleden 1016; drinkbus sen 25; eetketels 512; emmers 816, etensdragers 1316. inmaak-, steriliseer- érr waschketels 16, fluit-, gas- en zakketels 716, koffiekannen 510, koekepannen 312, soep- en sauslepels 14, marmieten 516, merkkannen 310, melkkokers 513, pannen 3-16, vuurvaste schalen en schotels zonder deksel 23, met dek sel 814, schuimspanen 13, thee- spotten 3—6, vergieten 411, water kannen 716, zeeften voor wasch ketels 48, geëmailleerde 4—11. Voor wat betreft de serviesgoed- artikelen, geldt de bestaande reeds gepubliceerde punten waardeering. Daar sinds 9 Nov. 1942 'de volgende artikelen eveneens 'onder de distri butie van serviesgoed vallen, wor den deze artikelen met daarachter de desbetreffende puntenwaardee- ring hieronder vermeld, te weten: spoelkommen 5 punten; vuurvaste schotels en casserolles 10 punten; vuurvaste pasteivormen 8 punten; vuurvaste J melkkokers 6 punten; vuurvaste pannen en kookpotten 18 punten. - De distributiediensten zullen bo vendien speciale punten tot den aari- koop van keukengerei beschikbaar stellen in gevallen van huwelijk, eer ste inrichting en brand, anders dan door oorlogsgeweld veroorzaakt. In het geval van oorlogsgeweld dient men zich te wenden tot de Stichting Centrale Voorziening Rot terdam, Beursgebouw te Rotterdam In een persgeSprek van het ANP met den inspecteur voor kunstbe scherming', dr. J. Kalf, heeft deze medegedeeld dat men het behoud van 52 van de 74 in historisch op zicht waardevolle carillons heeft kénnen bereiken. Thans worden door personeel, van de Rüstungs- inspection de klokken reeds in op slagplaatsen bijeengebracht. Men kwam tot een schifting waarbij zooveel mogelijk oude ca rillons zouden worden gespaard bovendien alle klokken tot en met 1500, de klokken gegoten door de gebroeders Hemony, een lieuzedeel der klokken van Geert ,van Wou (eind 15e en begin 16g eeuw) en minstens één representatief exem plaar van de klokken na 1500 tot 1801. t De aanvankelijke opzet moest he laas worden ingekrompen en daar door beperkt men zich tot 52 van de 74 waardevolste carillons. Van 150 van de 400 op de lijst voorkomende klokkengieters heeft men iets kun nen reserveeren en deze kjpkken worden met een letter M beschil derd. De Duitsche bezettingsover heid heeft den wenscli tot behoud van 4gze klokken geëerbiedigd. In iedere provincie zijn deskundi gen aangewezen voor de inventari satie. Het heeft geen zin te pogen andere klokken voor vordering vry te krijgen dan die welke, daarvoo: thans reeds zijn aangewezen. Wij kunnen in verband hiermede nog mededeelen, dat te Alkmaar geen enkele klok met een M is ge merkt. Vijf December.1 Dag, waar de kinderen maanden tevoren van droomen; dag, waar over zij maanden te voren praten. De dag van St. Niéolaas, den hei ligen kindervriend! Dag ook van het bij uitstek Hol- landsehe feest van 'verrassingen en chocolademelk en pepernoten. Dag ook, waarop de jeugd niet alleen denkt aan de geschenken, die zijzelf zal krijgen, maar ook aan die, wel ke anderen toebedeeld zullen wor den. En laten wij, ouderen, het ons eerlijk bekennen: ook voor 'one heeft het St. Nicolaasfeest een bij zondere aantrekkingskracht. Wij piekeren eri droomeh wel niet maanden tevoren over het begeerde moois, dat wij in onzen schoen zul len vinden och neen,' daarvoor zijn we te oud geworden, en mis schien ook niet maar wel ver heugen wij ons lang, voordat de blijde dag aangebroken is, op ge lukkige gezichten om ons heen: van onze kinderen, van onze mannen, van. onze vrouwen, van onze ouders. Een groot Nederlander heeft eens gezegd, dat onder het vertrouwde licht van de huiskamerlamp de families verbroederen. Nooit ondergaan wij dit beter dan op St. Nicolaasavond. Het SE Nicolaasfeest van 1942 kunnem^wij ons ..onder andere, ge lukkiger, omstandigheden indenken. Er is zeker wel. niemand onder ons, die het niet anders gewenscht zou 'hebben. Wij hebben alle onze zor gen; de één grootere, de andere kleinere, maar wij hebben alleji, zonder uitzondering, meer zorgen dan in vroegere jaren. Een ouder is ee#i behoeder van zijn kind. Dat beteeként, dat hij den duren pficht heeft de moeiijlkhe- den van het leven, zoolang hij daar- top in staat is, van zijn kinderen, verwijderd te houden en alles in het werk te stellen om zonneschijn te doen vallen in hun jeugd. Soms kan dat alleen geschieden met een zekere mate. van zelfopof fering en metbeperkte middelen. De tijd daartoe beleven wij thans. Maar laat dat niemand weerhou den vanavond én morgenochtend zijn huis en zijn woonkamer met blijdschap te vullen.. En met schit terende kinderoogen, want ook thans blijft het waar, dat een kiiiderhahd gauw gevuld is. En hebben wij, groo- ten, soms ook niet een kiriöerhand, die met graagte, gauw gevuld wil ziin? De voorteekenen zijn bemoedigend geweest. Ondanks alle gepruttef-en alle''be weringen van ik-doe-er-töch-niet-aan zijn in de winkels van steden en dorpen handen tekort gekomen. Men heeft namens St. Nicolaas gekocht! En goed gekocht. Het koopen ging wat moeilijker dan anders, omdat er wat meer scherpzinnigheid n'oodig was om iets geschikts te vinden. Zeker, St. Nicolaas heeft, om het zoo eens te zeggen, een intellectueel hulpje noodig geha.d. Maar en dit is de verheugende hoofdza'ak zijn heiligen dag heeft men in eere gehouden. Ook nu. v. d. A. rieriti in den Noord Oostpolder. Onder zvra're regenbuien trekt de eerste spoortrein, bestaande ett male alwagensdoor het nieuwe land YNP-v. Buiten-Pa* HolL m de lange, donkere avonden er weer sQn heeft de Vrijwillige Reddings brigade te Apeldoorn haar mensch- lievende taak hervat. Gewapend met reddingslijn, signaalhoorn en ank- lantaarn trekken de vrijwilliger» «r ongeacht regen oi koude lederen avond op i^it, om hltn medemenschen eta vjt^fiokingfdootl ce be- l

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1