KI EFT Co. Evacuatie-hulpdienst voor bedrijven in Noord-Holland. f. 7.500.000.000,- benoeming. nagekomen predikbeurten. zondag 6 december. alkmaar. Pijnen in de ledematen verdwenen. agbsda laatste berichten. an de famiüeden van de yriiwi ligers in de wallen SS en het legioen. BIJ DE OPVOERING VAN ROSE BERND. Een schoon en bemoedigend meesterstuk. Vakopleiding voor opticiens. Boehen dienen zich aan Fotografeeren of reproduceeren van verkeersinstallaties. PUZZLE MOLESTVERZEKERINGEN Halfjaarlijksche Schaderegeling! Wij belasten ons' met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. KANAIUESWEDSTRIJD. De uitslag van den wedstrijd van gang- en kleurkanaries van de ver- feen-iging „De Kanarie" voor Alkmaar en omsti'. waaraan een tentoonstel ling is verbonden, welke gehoudei) wordt in café „Het Wapen van Haar lem" op 5 en 6 Dec. Klasse I, 4 vogels, eigen kweek '42: H K. Vellinga, le pr. m. 324 p. pr. fa. Holl rol en wisselpr.; Jac. Blok dijk 2e pr. hl. 323 p. pr. m. schok- fcél; F. v. d. Vliet, 3e pr. m. 322 pi prijs meesterzanger: B.L. en m. knor, J. v. Diepen 4e pr. m. 314 p., B. Kui pers 5e pr. m. 290 p. Klasse II, 2 vogels, eigen kweek 1942: Jac. Blokdijk le pr. m. 158 p. prijs m. fluiten; W. C. Beeldman, 2e pr. met 151 p.; G. v. Wieringen, 3e pr. in. 148 p.; J. N. v. Diepen 4e pr. m.' 145 p.; Th. Reymer 5e pr m 133 p. Klasse m, 1 vogel, eigen kweek 1942: le pr. K K. Vellinga 83 p.; 2e pr. J. v. Diepen 82 p.; 3e pr. B. Kui pers 79 p.; 4e pr. J. N. v. Diepen 76 p. 5e pr. S. Duineveld 73 p. Klasse IV, 1 vogel, vrije inz.l le, 2e, 3e en 5e pi. E. K .Vellinga met 90, 87, 86 en 84 p.; 4e pr. J. v. Diepen met 85 p.; 6e pr. B. Stadegaard piet 82 punten. Klasse V, 1 kleurkanarie-man, eigen teelt 1942: le pr. en eerepr. N. J. v. Lakerveld 90 p.; 2e en 5e pr. M. J. Koetsier 89 en 88 p.; 3e pr. en 4e pr. N. J. v. Lakerveld mèt 88 en $8 p. Klasse VI, 1 kleurkanarie-man, vrije inz.; le pr. N. Davidson 90 p.; ?e pr. M. J. Koeteier 89 p. en pr. m. Ibevedering; 3e pr. J. W.-Derke, 88 p., 4e pr. M. J. Koetsier 88 p. Klasse VII, 1 kanariepop, vrije inz. le pr. N. Davidson 89 p., 2e pr. N. J. v. Lakerveld 89 p RESTAÜRATEE NE». HERV. KERK TE BERGEN. Destijds verleende de gemeente raad aan de Ned. Herv. gemeente een bijdrage van 900.— in de ge raamde uitgaven van f 2500 voor het Verridhten van voorberei dende werkzaanihed'en in verband met de restauratie van de aan de kerkelijke gemeente in eigendom toebehoorende koorkerk.^ In deze kosten werd door het Rijk 40 toegezegd, terwijl thans de pro vincie zich bereid heeft verklaard 15 der kosten tot een maximum van 375.bij te dragen. De voor bereidende werkzaamheden, wel'ke reeds voor een groot deel door den architect Elders zijn veiTjpht, kun nen thans voleindigd worden. HEÏLOO. St. Nicolaasfeest. - Vrijdagmid dag heeft St. Nicolaas zijn intrede gedaan te Heiloo. De leerlingen van de laagste klassen der lagere school en de kleuterschool brachten den ouden kindervriend voor het raad huis een ovatie, waarna deze met zijn trouwen, zwarten knecht in een landauer stapte, om,, voorop gegaan door muziek en gevolgd door de zingende kinderen, een rondje te maken door het dorp. Hierna toog men naar „De Rustende Jager", waar de Sint werd verwelkomd door den burgemeester en het St. Nico laas-comité. Toen de oude bisschop, nadat de kinderen hem wederom een schat van liedjes baddOT. toege zongen, vertelde, dat hij vandaag juist 375 jaar was geworden, stegen er heel wat kreten van verwonde ring uit de zaal op. Ondanks de vele moeilijkheden, die het comité zich had moeten getroosten, ontbrak ook dit jaar de tractatie niet; Prof. Caki vergastte de feestvierende jeugd op enkele alleraardigste goocheltoeren, die telkens met luid applaus werden beloond. ZUIDSCHARWOUDE. St. Nicolaasfeest voor de kleuter school. - Donderdagmiddag werd het St. Nicolaasfeest voor de leer lingen van de Kleuterschool van „Volksonderwijs" gevierd. Er be stond voor dit feest groote belang stelling. St. Nicolaas eri z'n zwarte knecht werden in optocht van de Broekerbrug afgehaald; alle kleu ters waren voorzienvan vlaggetjes en er werden liedjes gezongen, zoo dat ook dit gebeuren veel bekijks had. In de zaal van den heer Kramer werd hej; feest voortgezet, waarbij de kinderen zelf een werkzaam aan deel hadden. De, poppenkastvertooningen wel- ,ke voorts werden gegeven vielen uitstekend in den smaak bij de jeugd, evenals de tractaties welke ondanks alle moeilijkheden, nog voorhanden waren. Het hoogtepunt van het feest was wel de uitreiking vpn de geschen ken. De heer H. Huisman onderwijzer aan de openbare school voor Ulo té Bergen, is in gelijke betrekiikng be noemd te Hoogezand (Gron.) Kapelkerk, 10 u. ds. Kleyne (H. Doop); 3.30 u. ds. Tuinstra. Remonstr. geref. gein., 10.30 u., ds. van Hille, van Den Haag (verb, opgaaf.) G. G. Leger des Heils, 10 u. heiligingsdienst, 3.30 u. jeugd dienst, 7 u.. verlossingsdienst; Don derdag 7.30 u. heiligïngsdienst o.l.v. den heer D. Bergsma. LIMMEN, 10 u. ds. Tuinstra (verb, opg.) BERGEN, Maranatha, 10.30 u. ds. Bremer, v. A'dam. Ik kan waar wan- delen als vroeger. Mevr. M. L tl W. Schrijft, dd. 25-1-A0-. „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en J pijn in de kniege- ïwrichten, zóó he- 'vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nachts weet slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en k\n ik ondanks mi)n 62 jaren en 106 Kg.' lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijnhelpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed cr hart, maag en darmen. Neem direct de Wbefl Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Tilnerit Aflsntschap, (Uwtulwit 373, Amsterdam Ambtelijke mededeetingen. NA-UITREIKING BONKAARTEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat zij, die verzuimd hebben hun bonkaarten 13e periode en aardappelkaarten op den daarvoor gestelden datum af te halen, thans in de gelegenheid worden gesteld deze alsnog af te halen op Maandag Dec. 1942 tusschen 913 uur. De uitreiking zal geschieden in het Kantoor Ridderstraat. UITREIKING DIVERSE DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf Maandag 7 Decem ber 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van: 1. Bonkaarten voor voedingsmid delen voor de le periode 1943; 2. Aardappelkaarten; 3. Zeepkaarten Plll (alleen voor kinderen geboren na 1 Dec. 1940); 4. Zeepkaarten- P211 (alleen voor kinderen geboren na 1 Dec. 1934); 5. Tabak^kaarten (alleen manne lijke personen geboren voor 28 Dec. 1924); 6. Sigaretterikaarten (alleen vrou wen geboren vóór 28 Dec. 1917); 7. Versnaperingenkaarten (alleen zij die geen tabaks- of sigaretten- kaart wenschen te ontvangen). De bonkaarten worden alleen uit gereikt tegen overlegging van de Distributiestamkaart met inlegvel. Men dient zich voor het afhalen der kaarten uitsluitend aan te mel den op den datum, welke 'op de bonkaart 13e période is gestempeld Ten bewijzen, dat men .op den juisten datum verschijnt moet de bonkaart van de 13e periode wor den getoond. De uitreiking zal geschieden op de volgende plaatsen: 1. Schoolgebouw Brillesteeg. In' dit gebouw zal op twee plaatsen worden uitgereikt; 2. In de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolkstraat. De uitreikingslokalen zullen geo pend zijn van 9.3016 uur. De inlegvellen voor personen ge boren tusschen 1 Deo.31 Dëc. van de .jaren ,1921, 1928 en 1938 moeten eerst ter ruiling aangeboden worden bij het Distributiekantoor, ingang Ridderstraat tusschen 913 uur. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. KOSTELOOZE KOEPOK-' INENTING! In de polikliniek van het Centraal Ziekenhuis aan de Harddraverslaan nr. 11 bestaat de gelegenheid voor kostelooze koepokinenting op Dins dag, 8 Dec. a.s., des voormiddags te 9.uur. (Verzoeke het trouw boekje mede te nemen). Alkmaar, 5 December 1942. De Burgemeester 'van Alkmaar, B. A. VAN DER SLUIJS. LANGEDIJK. Uitreiking nieuwe bonkaarten. De uitreiking van de bonkaarten le periode 1943 zal geschieden op de da^a, zooals deze op de thans in het bezit van de consumenten zijn de kaarten staan aangegeven op de hieronder vermelde uren. Uitgereikt zullen worden behalve de levensmiddelenkaarten ook aard appelkaarten, tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten en zeep kaarten voor kinderen. Uitreiking aan zelfverzorgers voor brood, vleesch en melk in de O.L, school te Zuidscharwoude op Woensdag 9 Dec. van 9.30-12.30 zelf verzorgers van Noordscharwoude 2.4.30 uur zelfverzorgers van Zuid scharwoude. Vrijdag' 11 Dec. 9.30-12.30 zelfver zorgers van Broek op Langendijk: 2-4.30 uur zelfverz. van Oudkarspel. Uitreiking aan zelfverzorgers voor aardappelen en gewone consumen ten in de O.L. school te Zuidschar woude: Zelfverzorgers voor aardappelen van Noordscharwoude op Maanda; 14 Dec. van 9.30-10.30 uur zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t.m. G; van 10.30-11.30 de letters'H t.m. M. van 11.30-12.30 N t.m. Z. Gewone consumenten van Noord scharwoude op Maandag 14 Dec. van 2-3 uur de letters A en B; van 3-4 uur H't.m. K. Op Dinsdag 15 Dec. van 9.30-10.30 de letters S t.m. V. Van 10.30-11.30 C t.m. G en W t.m. Z van 11.30- 12.30 L t.m. R. Zfifverzorgers voor aardappelen van Zuidscharwoude op Dfnsdag 15 Dec. van 2-3 uur de letters A t.m. J; van 3-4 uur J t.m. Z. Gewone consumenten van Zuid scharwoude op Vrijdag 18 Dec. van £30-10.30 A en B; ven 10.30-11.30 C t.m. H; van 11.30-12.30 tan. R; van 2-3 uur I t.m. K; van 3-4 uur S tot en mét Z. In het lokaal achter het bétaal- kantoor van de LGC te Broek op Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Zondag doorl. voorst, v. 2 u. af. Harmonie-Theater, Die grosse Liebe (rom.) Alle leeft. (Geprolongeerd). Victoria-Theater, Wat wil Brigitte? (hum.) Allé lééft. Cinema-Theater, Gehelmacte W. B 1 (rom.-sens.) Alle leeft. Ikm. Bioscoop-Theater, Attentie spion age (sèns.) 14, j. Zaterdag 5 December. - 3—7 uur, hotel Wapen van Haarlem, wedstrijd met tentoonst. v. zang- en kleurkanaries. Zondag 6 December. 105 uur, hotel Wapen van Haarlem', wedstrijd met tentoonst. v. zang- en kleurkanaries. 2.30 uur, zaal Bus te Heerhugowaard, uitvoering Vita-ancordeonistica. 7 uur, t Gulden Vlies, opv. Gasparonne door de Alkm. O.- en O.-vereen. Maandag 7 December. 7.30 uur De Rustende Jager te Bergen, opv. Bose Bernd, door Het N.-Holl. Tooneel. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 6 December is de „Apo theek Wanna Ritsevoort", Bitsevoort 5, geopend, welke in de week van 5 t.e.m. 11 December tevens den nachtdienst zal waarnemen. - De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland heeft, ter beharti ging van de belangen van aï te voe ren bedrijven in deze provincie, in gesteld een evacuatie-hulpdienst der Kamer. Mr. A. A. Boiunan, secretaris der Kamer te Amsterdam, is met de leiding van dezen dienst belast, ter wijl afdeelingen van dezen Evacüa- tiedienst gevestigd zijn in de kanto ren. der Noordhollandsche Kamer te Haarlem (Nassauplein 46) en Alk maar (Oudegracht 182). Belang hebbenden dienen zich met betrek king tot evacuatieaangelegenheden in de eerste plaats te wenden tot het .kantoor der Kamer, welks gebied zij zijn gevestigd. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bij verplaatsing van een bedrijf naar elders van middenstandszaken ingevolge de vestigingswet kleinbe drijf 1937 en het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf ver gunning vereischt is. Zij, die zich el ders willen gaan vestigen, dienen zich in de eerste -plaats in verbin ding te stellen met den .evacuatie- dienst van het kantoor, waaronder hun bedrijf tot dusver ressorteert. Langendijk: zelfverzoTgers V. aard appelen van Broek op Langendijk op Maandag 21 Dec. van 9.30-11 uur de letters A t.m. K; van 11-*L2.30 L t.m. Z. Gewone consumenten van Broek op Langendijk op Maandag 21 Deg. van 2-3 uur de letters A en B; van 3-4 uur C t.m. J. Op Dinsdag 22- Dec. van 9.30-10.30 uur K en L; van 10.30-11.30 M t.m, T; van 11.30-12.30 U t.m. Z. In het café van den heer Jansen te Oudkarspel. Zelfverzorgers van aardappelen Van Oudkarspel op Dinsdag 22 Dec. van 2-3 uur de let ters A t.m. K; van 3-4 uur L t.m. Z. Gewone consumenten van Oud karspel op Woensdag 23 Dec. van 9.30-10.30 de letters A t.m. C; van 10.30-12.30 D t.m. L; van 2-3 uur M t.m. R; van 3-4 S t.m. Z. Zij, die naast zelf verzorger voor aardappelen ook nog voor andere artikelen zelfverzorgeij zijn, dienen te verschijnen op do data, vastge steld vöor de zelfverzorgers van bróód, vleesch en melk. Zij, die verzuimen hun nieuwe bonkaarten 13e periode op de bo vengenoemde -data en uren af te halen, zullen dit alsnog kunnen doen op Donderdag 31 Dec. tus schen 9.30 en 12 uur in de O.L, school te Zuidscharwoude. Toeslagkaarten wegens het verrichten van b ij zonderen arbeid kunnen worden afge haald door degenen, die bij de vo rige uitreiking een toeslagkaart ont vingen en nog steeds denzelfden ar beid verrichten, fcaan het Kringkan toor te Zuidscharwoude, opMaan- dag 14 en Dinsdag 15 Dec. Tuinders ontvangen voor- loopig nog g e e n* toeslagkaart, SINT PANCRAS. De uitreiking van levensmid delenkaarten, le periode 1943, aard appelkaarten, tabaks-, sigaretterl- en versnaperingen-kaarten en zeep kaarten voor kinderen zal geschie den in de consistoriekamer van de Ned. herv. kerk op Woensdag 16 Dec. van 9.3012.So zelfverzor gers voor brood, vleesch en melk, Van 23 uur zelfverzorgers voor aardappelen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A t.m. M van 34 uur de letters N.'t.m. Z. Gewone consumenten van Sint Pancras op Donderdag 17 Dec. van 9.3011 uur deletters A t.m. G van 1112.30 H t.m. M; van 23 N. t.m. T. en van 34 U t.m. Z. Wanneer men verzuimt de nied- we bonkaarten op deze data af te halen, zal' men dit alsnog kunnen doen op Donderdag 31 Dec. a.s. tus schen 9.30 en 12 uur in- de O. L. sahool te Zuidscharwoude. Zie voor verder distributienieuws onder Langedijk. DÉ RIJP. (Nov.) Overleden: Johannes Kap- tein, echtgen. van Elizabeth van Vestering, 62 jaar. GRAFT. (Nov.) Overleden: Lambertus Wees- hoff, wedr. van J. Messchaert, 84 jaar. Haije T. Zondervan, wedr. van M. Oortwijn. Maartje van der Hoeven, wed. van W. Honing, 86 jaar. De Germanisclie Freiwilliger Leit- Stelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft U met nauwkeurige opgave waar U de foto gezien heeft aan de Germa- nische Freiwilliger Leitstclle, den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt U dan toegezonden. WAS SCHEN MET HET ZEEP POEDER VAN NIÉUWE SAMENSTELLING. Het Voorlichtingsbureau van. den Voedingsraad schrijft: Het nieuwe zeeppoeder is een waschmiddel zonder zeep. De zeep wordt er in .vervangen door het mersolaat, een afvalproduct bü de bereiding van synthetische benzine. In combinatie met soda en een wei nig waterglas vormt dit het nieuwe waschpoeder. Het sop hiervan is niet sterk schuimend, maar maakt wel het vuil in het waschgoed goed los en werkt ontvettend. Het vuil blijft echter niet zoo lang in de op lossing als dit het geval was bij het gebruik van gewone zeep, het slaat in zeer fijne vlokjes spoedig op het waschgoed neer en kan daardoor een grijze tint aan het goed geven. Hoe met deze zeep nu zoo goed mogelijk te wasschen jen een grijze tint zoo veel mogelijk te voorko men? Een goed begin is het halve werk. Dat geldt nu Si de eerste plaats voor de behandeling der wasch. Week goed. Dat houdt in, zet de wasch zoo ruim mogelijk in het weekwater. Dicht opeen gepakt vuil góed ban niet goed uittrekken. Zorg d£t het weekwater lauwwarm is en laat het goed niet langer dan één nacht in de teil staan. Gebruik soda of een sodavervangingsmiüdel voor het weeken van zeer vuil goed, Ondergoed, "pyama's, overhemden en kleedingstukken, waar veel stof en organisch vuil in is, kunnen nu het best geweckt worden met zoutwa ter (3 lepels zout op 1 emmer wa ter). Spoel het vuile goed flink door het weekwater heen vóór het ge wrongen wordt. Wring het goed uit en spoel alle stukken in ruim schoon water na. Op deze manier wordt al heel wat vuil uit het* goed verdreven, voordat het eigenlijke wasschen begint. Dit spaart het sop, het sop blijft langer schoon jen de kans op een grijzen neerslag is ge ringer. Het verdient aanbeveling het waschgoed niet lang in het sop te Ihten staan. Laat de wasch ongeveer een half uur in het sop uittrekken en begin dan met het uitwasschen. De wasch kan wel met het nieuwe zeeppoeder uitgekookt worden, be ter is het echter 't sop niet aan den kook te brengen, maar .een kwartier lapg tegen den. kook aan te houden. Daarna snel afwerken, dus niet de wasch een avond te voren uitkoken en een geheelen nacht in den wasch- ketel te laten staan. Het sop van het nieuwe zeeppoe der kan gesteund worden door toe voeging van een bonloos waschmid del. Voor het maken van'het sop neemt men 10 afgestreken lepels /zeeppoeder op 1 emmer water. Wil men er een bonloos waschmiddel bij gebruiken, dan wordt dit extra toe gevoegd. Het waschrecept wordt dan op 1 emmer waschwater 6 lepels zeepvervangingsmiddel. Om zoo veel mogelijk van de zeep uit het zeeppoeder te profiteeren ver dient het aanbeveling eerst het zeep vervangingsmiddel op te lossen, de heele hoeveelheid waschwater klaar te maken en daarna de in wat heet* water opgeloste zeeppoeder toe te voegen. Spoel den eersten keer hét wasch goed uit in weinig warm water. De zeepresten wordenf zoo het beste verdreven. Spoelt men onmiddellijk in ruim koud water, dan vormt zich kalkzeep. Het is niet aan te raden zeep van oude samenstelling toe te voegen, daar soms de synthetische wasch- middelen de werking van de goede zeep te niet doen.'Wie nog wat,oude zeep heeft, kan die beter alleen ge bruiken voor het wasschen van wol en fijn goed. - kunst. Rose Bernd, dat Maandagavond a.s. door het Noord-Hollandsch Too neel in „De Rustende Jager" te Ber gen opgevoerd zal worden, is een van de meest karakteristieke stuk ken van Gerhart Hauptmann. In dit tooneelspel leert men den grooten en vooral menschelijben schrijver in heêl zijn eerlijk mededoogen ken nen. u' Men zegt, dat alleen zij, die de grootsten onder dé kunstenaars zijn, voor de eeuwigheid schrijven. Om verschillende redenen lijkt mij deze uitspraak, zoodra men haar tot in de consequenties doordenkt, te apo dictisch en daardoor in haar alge meenheid onjuist. Maar aangeno men dat het gelijk aan de zijde der anderen is wie. zal in deze we reld van betrekkelijkheden en ver schuivende inzichten kunnen en durven volhouden, dat hij de abso lute wijsheid bezit? dan heeft Hauptmann zich met zijn „Rose Bernd" een primus inter pares ge toond, want dit uiterlijk wrange en aanklagende, doch innerlijk van schoone menschenliefde vervulde stuk zal zonder twijfel nog langen tijd van een schrijnend-actueele beteekenis blijven. Het gaat hier, kort gezegd om de vrouw, die in doodsnood het kind vermoordt, dat zij, volgens de zoo genaamde maatschappelijke convep- tie, die in schijnheiligheid één harer voornaamste bestanddeelen vindt, niet ter wereld mocht brengen. Er zitten aan dit stuk. waarin 's-GRAVENHAGE, 4 December. Door concentratie van alle tot dus ver bestaande opleidingsmogelijkhe den zal het met ingang van 1 Jan. a.s. mogelijk zijn een aanvang te ma ken niet een leerlingstelsel in het opticiensambacht, verdeeld over een periode van drie jaren, waarvoor in gevolge de bepalingen van de nij- verheidsanderwijswet subsidie is aangevraagd bij het departement van opvoeding, wetenschap en kuituur bescherming. Naast dé pvactische scholing, wel ke de toekomstige opticiens in de werkplaats van him leermeesters zullén kunen opdoen, wordt even eens met ingang van 1 Januari as. een" schriftelijke cursus voor hen georganiseerd. Na verkrijging .van het gezel diploma kan de toekomstige opti cien zich verder bekwamen aan een opticienssehool, welke zal worden gevestigd in het Kamerlingh Onnes- laboratorijUm van de rijksuniversiteit te Leiden. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mr. J. van Binsber- geii, secretaris der vakgroep opti ciens, Spui 2327, Amsterdam-C. prachtig geheelde karakters ten too- neele gevoerd worden, nog vele an dere facetten, maar van den bolster ontdaan blijft als kern deze geweld dadige verlossing van de vleesch en bloed geworden schande. Ester Lin- din's beroemde boek „Stel je voor, dat ik den dominee trouwde", dat de laatste jaren ook in Nederland zoo'n grooten opgang gemaakt heeft, raakl^ zij het op andere wijze, hetzelfde probleem. Wij ervaren het schier dagelijks in ons leven: de vrouw, die zich in blinde wanhoop van haar kind ont doet, omdat zij in haar innerlijke ontreddering den moed mist de ver heven taak van haar moederschap te aanvaarden, en te vervullen, tref fen de banbliksems eener samenle ving, die alleen en uitsluitend haar tot object kiest en zich weinig keert tegen den man, den aanstichter, die minstens even schuldig, zoo niet schuldiger is, dan zij. De menschheid heeft nog een lan gen ontwikkelingsweg af te leggen. De ziel der menschen is nog steeds als een gesloten bloem, die niet open gebarsten is. En het is de on sterfelijke verdienste, van Gerhart Hauptmann, dat hij, in zijn edele deernis met alles wat lijdt en mis slagen begaat, ook met .zijn „Rose Bernd" een stralend licht gericht heeft op een blijdere toekomst, waarin de profetie van Beethovens Negende Symphonic „Alle men schen worden broeders" verwerke lijkt zal zijn; de slotwoorden van zijn machtige treurspel: „Kind, wat moet je geleden hebben!" klinken als het bazuingeschal van den blan ken heraut, die een nieuwen dage raad der menschheid inluidt. Bezien uit dezep gezichtshoek blijkt „Rose Bernd" een meester stuk, even bemoedigend als vonnis send. H. P. VAN DEN AARDWEG. BERGEN. (27 Nov.—3 Dec.) Ondertrouwd: Albert Dam, te Alkmaar en Jannetje v. d. Gevel. Gehuwd: Jan Over en Neéltje Dieuwertje Groet. O v e r 1 e d e n:Hendrikje Vriese, wedutve van. Jan van den Berg, oud 64 jaar. Wilhelmina Beukers, weduwe van Cornells de Moor, oud 80 jaar. Willy Zeehuisen, oud 25 jaar. Nieuwe Uitgaven, Het boek der voedings- en ge notmiddelen en der surrogaten in oorlogstijd. oAder dezen titel is bij het Alge meen Publiciteitskantoor te Am sterdam verschenen een boekwerk van de heeren P. G. Huyk en K. Schots. Oorspronkelijk van plan alleen te schrijven over surrogaten of vervangingsmiddelen, bleek hun spoedig, dat, wanneer hun boek een vraagbaak zou zijn en tevens histo rische waarde zou bezitten, zij hun blik dienden te laten gaan over bijna alle artikelen die thans in de krui deniersbranche verkrijgbaar zijn. Het boek zal dan ook bij grossiers en winkeliers en vooral ook bij het -ptibliek zeker veel belangstelling wekken. Allereerst geven de schrij vers een overzicht van de geschie denis dèr menschelijke voeding. Vervolgens behandelen zij wa renwet en surrogaten. Wat zijn surrogaten? de historie der vervangingsmiddelen en koffie, thee, cacao, voedingsmiddelen, jam, ho ning, limonade, grutterswaren, meelproducten, enz., enz., worden daarin besproken. Ook de vitami- (Vervolg van pag. 1) Abteilung Eisenbahn, Wasser stras senbevollmachtigter, referat Was- sèrwiftsehaft für Deich-und Polder anlagen und Landstrassenbevoll- machtigter für Strassenanlagen. c. Op lasthebbers der Duitsche politieautoriteiten, die voorzien zijn van een dienstvergunning .der poli tie of een speciale vergunning van den Commissaris-generaal voor de veiligheid. (2). Andere dan de in par. 1 ge noemde personen hebben een spe ciale schriftelijke vergunning noo- dig. Uit de aanvrage en hèt schrif telijke verloop moeten aard en plaats van de weer te geven voor werpen ondubbelzinnig blijken. De vergunning wordt verstrekt door den Rijkscommissaris (General- kommissar z.b. V.) in overeenstem ming met den Wehrmachtbefehls- habër in den Niederlanden. (3) Voorschriften volgens welke het betreden van de in par. 1 ge noemde verkeersinstallaties afhan kelijk is van een speciale vergun ning, blijven onaangetast. PAR. 3. (1). De voor publicatie of 'ander gebruik bestemde foto's, filmstrooken of teekeïiingen moeten den Rijkscommissaris (General- kommissar z. b. V.) voorgelegd wor den ter goedkeuring, die in over eenstemming met den Wehrmacht- befehlshaber in den Niederlanden een beslissing neemt over de toela ting.' N (2.) Niet goedgekeurde platen, films en teekeningen benevens af drukken moeten in beslag genomen en onder schadeloosAelling vernie tigd worden. PAR. 4. Fotografieën, filmopnamen en teekeningen van de in par. 1 ge noemde voorwerpen, die bij het van kracht worden dezer beschikking reeds aanwezig maar nog niet in den handel zijn, mogèn slechts met goedkeuring van den Rijkscommis saris (Generalkommissar z. b, V.), die in overeenstemming met den Wehrmachtbefehlshaber, in den Nie- •derlanden een beslissing neemt over de goedkeüring, voor het publiek toegankelijk gemaakt worden. PAR. 5. Vergrijpen tegen deze be schikkingen zijn overtredingen en worden,, voor zoover niet volgens aifdere bepalingen een zwaardete straf is vastgelegd, bestraft met hechtenis tot 6 maanden en boete tot 2000 gulden of met een van de ze straffen. PAR. 6. Deze beschikking wordt met, de publicatie van kracht. De afkondiging geschiedt door bekend making in de dagbladpers. Onze Vierde NovemberfOpgave. Hoe maakt gij er een zin van? De bedoelde zin luidde als volgt: Iemand van onbekende nationaliteit trachtte zich een weg te banen door de opgedrongen menigte ten einde vooral niets te missen van hetgeen zich op den straatweg afspeelde. Blijkens de inzendingen door velen met genoegen, opgelost. Toekenning November-prijs. Bij 't controle ren der lijst bleek dat de Novemberprijs a ,f 2.50 is ge- wo^^nen, door den heer P. Meyer, Geesterweg 16 alhier, met 158 p. en 4 góede Nov.-opl. Deze prijs is van Mahndag af bij onze Administratie af te hal-en. Stand der hoogstge- plaatsten per 1 Dec. volgende ru briek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der December-serie) Welke vermenigvuldiging? Hieronder vindt men het diagram, van een vermenigvuldiging van twee getallen van vijf cijfers, samen t be vattende de cijfers van 0 tot en met 9. Bovendieij zijn alle cijfers 1, die in de geheel'e "bewerking voorkomen, aangegeven. - XXXIX xxxxx nen zijn niet vergeten. In een uit- gebrejde reeks annonces wordt op verschillende artikelen uit dezen tijd nog eens extra de aandacht ge vestigd. G. C. van Gulik. 1XX11X XXX l'XX xlXXX X4XXXX 1-xXXXX lxXXIXIXXX Gevraagd deze som volledig in zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroeg tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 11 Dec. 12 uur aan den Puzzle^tedacteur van het Dagblad voor Noord-Holland te Alkmaar. te DE BOTERMARKT- ALKMAAR, 5 Dec. 1942. 20 stuks van Vj kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per V, kg. Handel mati ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij VOOR' beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurdervïng, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Meer dan 500.000 deelnemen verzekerden reeds voor ruim I Voegf daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar %plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N._ Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov.f Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Hfechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verailtw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2