DAGBLAD VOOR YVONNE GEORGl'S BALLET-PARADE Een jeugd, bewust yan haar historische groot heid, marcheert naar een betere toekomst. Hevige Sovjetoanvallen in de groote bocht van den Don ineengestort. Tojo over de Japansche oorlogvoering. Gebruikt vooral een hooikist, Oneerlijke koetsier aangehouden. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door bet geheele Rflk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. Woensdag 9 December 1942, ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 289. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. I'itg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 370601 REDE VAN FRANCO. Ter gelegenheid van de oprich ting van den. nationalen Raad der Falangs heeft generaal Franco in Madrid een groote rede gehouden, jvaarin hij er op gewezen heeft, dat .Wij de laatste acte van een oud tijd perk en het begin van een nieuw bijwonen. De liberale wereld gaat Éaet haar kapitalistische wereldbe schouwing, den tijd waarin millioe- nen menschen de handen in den Echoot moesten leggen, te gronde. Hij schetste de doelstellingen van de fascistische en nat.-socialistische beweging en legde den nadruk op de methoden waarmee Duitschland en Italië het sociale vraagstuk heb ben opgelost. Een jeugd, die zich Van de ^historische grootheidbewust k, is haar opmarsch naar een betere t-oekomst begonnen. Franco zeide, dat wat de volks massa in Duitschland en Engeland denkt niet van elkaar verschilt. Wanneer de algemeene demobilisa tie wordt uitgevoerd is ook het tijdstip gekomen om de conclusie uit de gebeurtenissen te trekken. De Caudillo liet uitkomen, dat niets Spanje veroorlooft een ande ren weg te gaan dan tot dusver. Een Europa met een demoliberaal regi me en een aangrenzend Russisch communisme zal niet meer be staan. De wereld gaat langs andere en wel rechtvaardige wegen, en wij verzetten ons tegen allen die deze loop der dingen tot staan willen brengen. Het gaat thans om het be staan van ons gebied en onze be schaving. Wanneer het belang van Spanje zulks eischt kan het tradi- tioneele regeeringsstelsel dat Spanje continuïteit en roem heeft geschon ken weer ingevoerd worden, maar alles moet ondergeschikt worden gemaakt aan de voltrekking en het voortbestaan van onze nationale re volutie. De etappe, die thans begint zoo zeide Franco is die. van eensgezindheid, Van de overwinning waarin onze revolutie vorm en kracht' gegeven wordt en waarin wij ons de groote kans welke de wereld ons biedt, waardig moeten toonen. De moeilijkheden van de Ver. Stalen. De New Yorksche correspondent van (je Sunday Times schrijft, dat den Vereenigden Staten in hun twee de oorlogsjaar 'zware zorgen te wachten staan Van de geestdrift over de invasie in Noord-Afrika is niets meer overgebleven. Het ziet er naar uit, dat de onderneming ergens is blijven steken. Ook de oneenig- heid tusschen Darlan en de Gaullis ten deprimeert het Amerikaansche publiek. Medewerkers der Amerikaansche bladen waarschuwen tegen de op vatting, dat het Sovjetoffensief een groot succes zou zijn. Geen enkele sleutelstelling hebben de Sovjet troepen heroverd. Ook in het Verre Oosten ziet-het er niet rooskleurig uit voor de ge allieerden en in het bijzonder voor de Amerikanen. Overal moet hard gevochten worden, zonder dat men op successen van beteekenïs kan wijzen. Spanje heeft zich ingespannen voor den strijd der éénwording van het volk.. De vernietiging onzer bewe ging zou ons de slaverenij en den chaos gebracht hebben. De Spaansche kruistocht. Wij hebben de hooge beteekenis van onzen kruistocht verbonden met de sociale eischen van ons tijd perk welke van .oudsher den loop der historie hebben - bepaald. Franco riep alle Spanjaarden op de oude liberale vooroordeelen te laten Varen en den blik te richten op de huidige gebeurtenissen in Europa, het werelddeel waartoe Spanje behoort,'ook al heeft het zijn eigen kèrakter. De door de Fransche revolutie be loofde gelukzaligheid is niet geko men. De Russische demobilisatie veroorzaakte het communisme met de bestaande dictatuur van het pro letariaat. In Italië heeft het genie .van Mus- solinie de nieuwe beweging in goe de banen geleid en het nationaal- socialisme verbindt in Europa het nationale met het sociale. Wij werken, zeide Franco, niet voor een vruchtdragend heden, maar voor een schitterend morgen. Wanneer er nieuwe dreigende geva ren komen zullen wij ons nog meer geven voor onzen kruistocht. Ook de balion», die hel lichtgas be vatten, waarop vele auto's thans rijden, behoeven reparatie. Lekken, die ln den loop san den tijd ontstaan rijn. worden dichtgeplakt J. A Stevens-Pax Holland m VERDUISTER GOED! ZON 9 Dec. onder: 16.29 XQ Hep, op: 8.36 MAAN 9 Dec. op: 9.38 onder: 18,24 14 Dec. Eerste kwartier, Duitsche troepen braken in den sector Kalinin—Ilmenmeer tot een diepte van 15 K.M. door de vijandelijke stellingen. Minister-president Tojo heeft gis ter in een rede voor een enorme menschenmenigte bij het heiligdom van Jasakoeni ter gelegenheid van den eersten verjaardag van het uit breken van den oorlog in Oost-Azië verklaard, dat Japan, dat in het afgeloopen jaar de strategische en economische grondslagen gelegd, heeft voor de eindoverwinning op de EngelschAmerikaansche naties, thans volkomen gereed is om den eenen slag na den anderen te win nen, totdat de dag komt, waarop de vijanden op de knieën gedwongen zijn. Wat de vijand in het Zuiden verloren heeft, behoort tot de reser ves van Japan, Mandsjoekwo en China. De tactiek der handels blokkade, die de vijand voor den oorlog tegen Japan gebruikte, wordt thans door Japan tegen hemzelf ge keerd. Japan, de Aziatische rassen en de Asmogendheden in Europa, staan nauw verbonden in den strijd voor het gemeenschappelijke ideaal. Obeffeldwcbel Kaminiky, treinleider ln een regiment grenadiers, ontvangt UK handen van den divisie-comman dant rldderkraisdrager Generalmajor Scijemmer, het ridderkruis van het IJzeren Kruis. In bet midden Haupt- mnnn Poersehke, die zoojuist van een zware verwonding is hersteld en thans, eveneens met het ridderkruis onder scheiden, weer voor zijn dlvisie-com- msadiat staak PKfcwfl-Ad H-P Hm UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Dec. - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij ondernemingen van Duit sche en Roemeensche stoottroe pen in den Kaukasus werden kazematten en gevechtsstellin gen van den vijand uit den weg geruimd. Wiirtembergsche grenadiers, wis ten een pas gewonnen heuvelstelling ondanks hevige tegenaanvallen in hun bezit te houden. Tijdens de steeds voortdurende gevechten in het gebied van den Terek heeft een pantsercorps de laatste zeven dagen 6670 gevangenen gemaakt, 46 ge pantserde voertuigen. 94 stukken ge- chut en talrijke infanteriewapens buitgemaakt of vernietigd. Jachtvlie- gers vielen in duikvlucht spoorweg- complexen en automobielen van den vijand aan. In de groote bocht van den Don hervatten de Sovjets giste ren hun hevige aanvallen met sterke formaties pantserwagens. Onder den afweer van onze troe pen, die door Duitsche en Roe meensche gevechtsvliegers ge steund werden, stortten zij in een? Hi den sector Kalinin-Ilmen- meer gingen Duitsche troepen met pantserstrijdkrachten tot den tegenaanval over, braken door de vijandelijke stellingen heen tot een diepte van 15 km en staan thans op de aanvoer - wegen van den vijand. Sinds het begin van den afweer- slag op 25 November werden in het gebied van een leger meer dan 2500 gevangenen gemaakt, 1Ó51 pantser wagens, talrijke kanonnen en infan teriewapens van den vijand vernie tigd of buitgemaakt. Zwakkere aanvallen van de bolsje wisten ten Zuiden van het Ladoga- rneer mislukten door het afweervuur van alle wapens reeds voor de Duit sche, stellingen. In Cyrenaica en Tunesië. Aan het front van Cyrenaica bestreed de artillerie vijande lijke colonnes voertuigen en bat terijstellingen. In Tunesië duren de gevechten met afzonderlijke In Noord-Afrika en aan het Oostfront. De bedrijvigheid der Spiltroepen in Tunis duurt voort en er zijn ge slaagde gevechten tegen de Britsch- Amerikaansche achterhoede ten Z.W. van het ontruimde Teboerba geleverd. De berichtgeving in Engeland schijnt veel te wenschen over te laten. De News Chronicle schrijft, dat men bijna den indruk krijgt, dat het hoofdkwartier der geallieer den .zelf geen duidelijk beeld heeft van het verloop der gebeurtenissen. Aan het Oostfront. Over den strijd aan het Oostfront wordt nog gemeld, dat in den W.- Kaukasus de Duitsche troepen naai Toeapse oprukken..De passen in den eentralen Kaukasus en het hoogge bergte zijn vast in Duitsche handen. Bij Kalinin hebben bolsjewistische gepantserde brigades meer dan de helft van haar pantserwagens ver loren. De stad Rzjef en de spoorweg naar Wjasma zijn nog hecht in Duitsche handen. De Times vreest voor de Sovjets moeilijkheden door de verminde ling der voedselvoorraden, veroor zaakt door de terugtochten der bei de zomers. Voedselmoeilijkheden in de bewapeningsgebieden zullen niet te vermijden zijn. Opgmerkt wordt dat de Sovjet- legers in hun operaties door slechte wegen- en treinverbindingen wor den gehinderd. vijandelijke gevechtstroepen voort. Bij hevige luchtaanvallen op Phi- lippeville werden vdor anker lig gende schepen, kadewerken en op slagplaatsen herhaaldelijk getroffen en door snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een aantal vijandelijke vliegtuigen op een druk gebruikt vliegveld vernield. Duitsche en Ita- liaansche jachtvliegers schoten boven Noord-Afrika acht vijandelijke vlieg tuigen omlaag, terwijl aan Duitsche zijde slechts één toestel verloren ging- In he,t Westen verloor de B-ritsche luchtmacht gisteren vijf vliegtuigen. Eén eigen machine wordt vermist. Duitsche jagers vielen overdag ver- keerswerken en troepenbarakken aan de Engelsch-e Zuidoostkust aan. Transportformaties van de lucht macht hebben zich aan hetOoste lijke front en in het gebied van de Middellandsche Zee in vastberaden optreden, dat vaak met een krach tige vijandelijke actie gepaard ging, weer bijzonder onderscheiden en veelvuldig tot beslissende gevechts handelingen bijgedragen. De positie van Darlan. STOCKHOLM, 8«Dec. (D.N.B.) - Gemeld wordt, dat de Sovjet-am bassadeur, Maisky, tegenover Eden de bedenkingen zijner regeering hee'ft geuit en dat radio Brazzaville een rede van de Gaulle heeft uitge zonden, waarin deze zich distan tieerde van de politiek, die heeft geleid tot de huidige positie van Darlan. Enkele Engelsche Lager huisleden zouden verontrust zijn door de reacte op de affaire-Darlan in het buitenland en willen de re geering bewegen tot een verklaring van haar standpunt. De paus over Milaan. - Paus Pius XII heeft in een brief aan den kardinaal-aartsbisschop van Milaan uiting'gegeven aan zijn smart over de bittere beproeving, die juist in deze dagen het geliefde Milaan en zijn grootmoedige zonen heeft ge troffen. Moge in deze zoo werkzame stad, aldus de paus, de weldaad van productieven arbeid in orde en ge rechtigheid terugkeeren. Deze brief, dien de kardinaal-aartsbisschop zelf heeft voorgelezen in den Dom, ein digde met den apostolischen zegen. Nieuwe Japansche slagschepen in dienst gesteld. - De woordvoer der van de marine, Hiraide, heeft voor de radio meegedeeld, dat Japan den laatsten tijd nieuwe groote slag schepen in dienst gesteld heeft, die voor het voorste front bestemd zijn. Ook zijn er vliegkampsohepen ge reed gekomen en reeds in dienst ge steld, bij welker bouw rekening ge houden is met de jongste ervaringen uit dezen oorlog. Bovendien bevin den er zich nieuwe kruisers en tor pedojagers in aanbouw, teneinde de vloot van Japan nog meer te ver sterken. Vijf en dertig jaar koning. Koning Gustaaf van Zweden vierde gisteren het 35-jarig jubileum zijner regeering. De dag is in alle stilte herdacht in het koninklijk paleis Drottninghohn. Wederom Britsche 'terreur- aanvallen op Nederland. Ook Maandag voerde de Britsche luchtmacht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de Neder- landsche burgerbevolking, die daar bij vijf dcoden, twee zwaar- en tien lichtgewonden te betreuren heeft. Zuinig stoken beteekent: zooveel mogelijk warmte. Dansavond vol schoone beloften. Gisteravond was Yvonne Georgi in ,;Het Gulden Vlies" met haar ballet-parade. De naain is treffend gekozen. Yvonne Georgi heeft, voor het meerendeel jonge mannen en vrouwen, die de schoone beweging in het bloed en de spieren hebben, opgevoed tot hun eerste individuee- le kunstverrichtingen. En deze kunstverrichtingen worden het pu bliek "getoond, dat zich daarnaar een oördeèl kan vormen over de dansfcnd'e jeugd van Nederland, Aan de vruchten kent men den boom; vele beloven in de toekomst nog betere vruchten, bij anderen weer is men tot voorzichtigen twijfel ge neigd. Alien, van beginnend tot vol leerd danser, hebben in dit pro gramma hun kansen gekregen en het is de wensch van Yvonne Geor gi, dat zij bezien zullen worden naar de mate van hun krachten. Dat met deze parade geen parade van louter meesterstukken bedoeld is, moet den schranderen toeschou wer terstond duidelijk zijn. Het ont roerende in dit choreografisch ge beuren schuilt dan ook' elders. Het. was de ernst en de toewijding, die uit elk detail bleken en dia in deze .zware, onrustige tijden zijn als een klaar, doodstil water in avondzon. Men zou wellicht het billijkste handelen wanneer, men deze parade van jonge kunstenaars als „geheel" beschouwde, en dan zei, dat zij over het algemeen een bloeiende toe komstbelofte is. Uit al deze men schen kan wat groeien hen bui ten beschouwing gelaten uit wie ar tistiek reeds iets gegroeid is, Want deze ballet-parade is een wapen schouw, die de jeugd afgenomen wordt. Toch waren gisteravond de om standigheden allerminst in het voordeel van de dansenden. Dans vraagt ruinate enhet tooneel in „Het Gulden Vlies" is te klein. Dit euvel trad duidelijk aan den dag bij de„Polonaise", de collectieve voorstelling aan het publiek, waar bij Yvonne Georgi haar gansche en semble voorging en aanvoerde. En voorts kan men ook zeggen, dat de belichting, die voor het effect van een dans soms van zoo'n beslissen- den invloed is, beter gedacht kan worden. De „Danaide" van Truuk Doyer, met haar suggesties van wanhoop en doodelijke vermoeidheid, was één der beste en zeker één der ori gineelste nummers. Titia Teeseling boeide met haar ondeugenden en schalks gedansten „Jota". De „Im pression intime" van Nel Roos was voornaam en teeder. Cor van Muyr den was met zijn-„Spaansche Dans" minder gelukkig; dat had vuriger, bezetener gekund. Hier waren het meer het uiterlijk en de kleeding, die het Spaansche element wakker riepen dan de dans zelf. Ongeveer hetzelfde geldt van den „Chinee- sche Visscher" van Albert Moll. De „Schnelltanz" van Henny van Waas dijk was geestig, doch verliep eenigszins slap. De „Schildersro mance", eigenlijk een gedanste pan tomime, waarin Nora- de Wal, Pier re Cammingha en Hans Tolman op traden, verwierf een gemakkelijk succes. De „Fantasie" Van Maseha ter Weeme en Tony Raeck was in derdaad fantastisch, maar zou bij een goede belichting nog aanmerke lijk gewonnen hebben. Ik noem voorts nog Coby van der Hoeven, Nini Elias, Ankie Heukers, Ankie Fabius, Coca Serban, Jan Buchli, Johan Mittertreiner, Greet Lintz, die allen tot het succes van den avond bijdroegen. Een uitverkochte zaal was na elk nummer opgetogen. Ook de slag vaardige pianist Peter Kellenbach oogstte zijn deel van het applaus. Yvonne Georgi ontving fraaie bloemen. II. P. VAN DEN AARDWEG. Ter besparing van gas en electriciteit. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. - Door de brandstofrantsoeneering staat de hooikist weer in het middelpunt van de belangstelling, omdat er een belangrijke besparing op het ge bruik van gas en electriciteit mee kan worden bereikt. Veel spijzen 'worden beneden de Köoktempera- tuur van 100 gr. C. gaar, mits men ze maar lang genoeg aan de warmte blootstelt. Op dit principe berust het gaarmaken in hooikist of kook- zak. Eerst brengt men het gerecht aan den kook, laat het eenigen tijd doorkoken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in een omgeving, wel ke de warmte slecht geleidt. De temperatuur daalt dan slechts lang zaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegenheid om gaar te worden. Alleen bij gerech ten met een zeer langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk. Deze moet men dan ook na vier uur op nieuw aan den kook brengen om ze vervolgens nog eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist. geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze al leen. Er kan dus geen sprake zijn van doorkoken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en ge maakt zijn van goed isoleerend ma teriaal. Hiertoe kunnen gerekend worden: hooi, houtwol, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelf maken door kranten in smalle ree pen te knippen. Een nadeel .hierbij is, dat het tot proppen in elkaar gaat ziten on dan weer vernieuwd moet worden. De vulling mag niet te stevig gestopt worden, daar stil staande lucht eveneens isoleerend werkt. De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. Pakketten voor Nederlandsche krijgsgevangenen. Uitsluitend via Roode Kruis. Postpakketten en briefpakketten, bestemd voor alle Nederlandsche militairen, die in Duitsche krijgsge vangenschap ondergebracht zijn, moeten in den vervolge uitsluitend aan de 4e afd. van het informatie bureau van het Ned. Roode Kruis, Bezuidenhout 33 te 's-Gravenhage, worden toegezonden. Het Ned. Roo de Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P.T.T. heeft de opdracht ge kregen alle rechtstreeksche zendin gen naar de gevangenkampen van 8 Dec. 1942 af te weigeren. Wegens overbelasting der trans portmiddelen is in het eigen be lang der familieleden de verzen ding van alle pakketten naar dc kampen t.e.m. 5 Jan. 1943 stopge zet. Aan belanghebbenden is alleen het verzenden van winterkleeding in privé-pakketten van ten hoogste 2 kg via de 4e afd. van. het Infor matiebureau van het Ned. Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Jan. 1943, zal bijtijds door het Ned. Roo de Kruis .worden bekend gemaakt. HAARL. ORKEST-VEREEN, Abonnemeuts-concert. Op Zaterdag 12 Dec., 3 uur, Zal de H. O. V. in de Concertzaal „Harmo nie" te Alkmaar het derde abonne- ments-concert geven. Het concert, dat onder leiding van drs. Arend Koole wordt uitgevoerd, vangt aan met de Ouverture „Al- ce'ste" van Chr. W. von Gluck. Hier na zal de solist van dit concert, Pe ter de Kleer, met begeleiding van orkest het pianoconcert No, 26 in D. gr. terts K. V. 537 (Krönungs- konzert) van W. A. Mozart ten ge- hoore brengen. Na de pauze zal Ant. Bruckner's Symphonie in d. lel. terts (nagela ten werk; zijn nulde Symphonie) worden uitgevoerd. Dit is een eer ste uitvoering te Alkmaar. CABARET-GEZELSCHAP „DE ZORGENBREKERS". Dit gezelschap, onder leiding van den conferencier Leonardi, gaf gis teravond een voorstelling, in de too- neeizaal van Het Wapen van Heemskerk. Tengevolge van de zeer korte voorbereiding was de zaal niet zoo gevuld als verwacht mocht worden. Het gezelschap beoogt licht amusement te brengen en de zor gen een korten tijd te doen verge len. Het programma werd geopend door Leonardi, die een hartelijk woord van welkom sprak en de be doeling van den avond nader toe lichtte. Allereerst volgde toen het optreden van den accordeonnist Jan Beekman, die van den Czardas van Monti en het Wolgalied een uitste kende en zeer toegejuichte uitvoe ring gaf. Ook na de pauze trad hij met veel bijval op en bovendien toonde hij zich den geheelen avond een zeer goed begeleider. Het duo Leonardi gaf eenige aardige num mers, waarvan „Heerlijk Neder land" dapper werd meegezongen. Cor van Deutekom deed zich ken nen als een vaardig snelteekenaar. Hij werkte volgens opgaven der aanwezigen en deze maakten het hem soms lang niet gemakkelijk. Zijn caricaturen verwierven- luid applaus en ook bij zijn tweede op treden leverde hij zeer goed werk. Leonardi zong nog eenige politieke liederen o.a. Dan ben je een echte Nederlander en declameerde met succes: Ik zeek een mensch, en „Aan sluiten". Met Riki Leonardi voerde hij oök eenige schetsen op en tot groote vroolijkheid der aanwezigen werd op het tooneel door twee hee- ren uit de zaal een wedstrijd gehou den in baby-verzorging. Het grootste gedeelte van het tweede programmagedeelte werd in genomen door den keurig geënsce- n eerden Too vertuin, die de toeschou wers een half uurtje bracht naar het land der fantasie. Magica toonde zich een buitengewoon handig gooche laar. Zijn vele verrassende toeren werden perfect uitgevoerd en hij had van zijn assistenten goede hulp. Kiki Leonardi zorgde voor gekleurde lichttafereelen, 'Rembrandtina schil- derfle fraai met lompen en een oud- HO'U. boerendans besloot het pro gramma, dat de aanwezigen ten zeer st'e had vermaakt. G. C. van Gulik. Het „schandbord" te Hilversum weer afgeschaft. Eenigen tijd. geleden verscheen op last vah het, gemeentebestuur aan den muur van het politiebureau te Hilversum een schandbord, waarop de namen en daden van clandestiene handelaren, ernstige prijsopdrijvers e.d. aan de bevolking werden mede gedeeld. Thans is op last van hooger hand, waarschijnlijk uit juridisch oogpunt, deze moderne schandpaal aÉSE afgeschaft, EIGENAARDIGE SPORTIVITEIT, Oud-kampioen roeien op de mat! Ié acte: Twee controleurs van den CCD rijden op den weg bij Schoorl en zien een fietser, die dp zijn bagagedrager een zak met inhoud vervoert. Zij sommeeren den man zoo zijn die controleurs nu een maal orp af te stappen, want ze waren razend nieuwsgierig naar den inhoud van den zak. De fietser is doof, volslagen doof, en rijdt door. De controleurs hem achterna; ko men naast hem rijden en toonen al rijdende hun legitimatiebewijs. Niks mee noodig! merkt de onbekende op en rijdt verder, op den voet gevolgd door de beide con troleurs. Bij zijn .woning in Catrijp geko men, fietst de onbekende het erf op. De speurzin van de CCD-ers wordt echter niet bevredigd, want de on bekende verzoekt hun beleefd doch dringend het erf te verlaten. 2e acte. Een der controleurs gaat weg, om een politieman te halen; de andere blijft en zal op eigen houtje den zak aan een onderzoek onder wérpen. Mis! De nog steeds onbekende ont popt zich als een goed bokser, mikt met zijn vuist tegen de maag van den controleur, die voor acht tellen neer gaat. Juist bij de bel herstelt de CCD-er zich en nu blijkt, dat me neer ook kan worstelen! Al weer komt de controleur in de minder heid door een tekort aan techniek. Een schoudergreep zal hem nood- lotftig worden, maar juist op hert kritieke oogenblik komt de hulp. Bij het sluiten van het gordijn voor de tweede acte heeft de onbe kende een procesverbaal aan zijn broek. 3e acte. Rechtbank Alkmaar. Op de mat verschijnt de 45-jarige J. G. C. van H. uit" Schoorl, oud-kampioen skiff van Nederland, amateur bok- se en worstelaar. Hij hoort 100 gul den tegen zich eischen en gaat zich dan verdedigen (met den mond) en leest vele vellen schrift voor. Om tenslotte te vernemen, dat het von nis 40 gulden bedraagt. Finale: in den zak zat... geen smokkelwaar! Doek. EEN BEHULPZAAM HEER. Een Alkmaarsche pikeur, die in Amsterdam eens een stevigen borrel gedronken had (hoe je' daar aan komt tegenwoordig, begrijp ik niet, zei mr. Krabbe) en in den trein naar Alkmaar zat te dommelen, werd op het station Alkmaar gehol pen door een medereiziger, die wel zoo goed was, om een actetasch en een regenjas van den pikeur te dra gen en hem naar huis te brengen. Echter, hij moest even zijn fiets ha len uit de rijwielstalling. De behulpzame heer kwam echter niet terug en tasch en jas waren verdwenen. Gelukkig kwam men c}eri man op het spoor en nu hoorde hij tot zijn verbazing, dat zijn hulp beloond werd met 60 gulden boete'. Een 52-jarige paardenkoopman uit Purmerend, die zich gisteravond per zg. ponny-taxl naar het station liet brengen, bemerkte op het Dam rak, dat hij zijn portefeuille' met bij- na 2000 aan bankpapier miste. Hij verdacht hiervan den bestuurder, met wien hij eenige café's had be zocht. Een woordenwisseling ont stond en ten slotte zette de paar denkoopman taxi en paard op de rails, om daardoor te bewerkstelli gen, dat de politie erbij zou komen. Deze liet inderdaad niet lang op zich wachten, nadat inmiddels, de ponny- taxi nog een lichte aanrijding door de tram te verduren had gehad. Een onderzoek bracht spoedig het geld, dat onder het zadeldek was ver borgen, terecht. De koopman moest te voet zijn weg vervolgen, want de. koetsier verdween naar het bureau Warmoesstraat. Zware straf voor clandestine» slachters. s-GRAVENHAGE, 8 Dec. - Voor het Duitsche Landesgericht in de bezette Nederlandsche gebieden te Den Haag hebben zich dezer dagen de Nederlandsche staatsburgers Wilhelmus Antonius van Aspert en Karei Timmermans, beidén uit Vught, te verantwoorden gehad. Den verdachten werd ten laste gelegd in verscheidene gevallen clandestien geslacht te hebben. Van Aspert en Timmermans waren reeds op 5 Juni 1942 wegens clandestien slachten in vereeniging van minstens tien tot twaalf varkens veroordeeld. Zij stonden toentertijd terecht voor den Ned. Econ. rechter in 's-Hertogen- bosch, die elk der verdachten ver oordeelde tot de wettelijk vastge stelde minimumstraf van 6 maanden gevangenis. De verdachten hebben daarna opnieuw in acht gevallen clandestien geslacht. Daar deze strafbare feiten misda den zijn waardoor de algemeene voedselpositie in gevaar wordt ge bracht, heeft het Duitsche Landes gericht deze kwestie behandeld. Het Landesgericht heeft beiden elk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden veroordeeld. Dit geval geeft aanleiding om er opnieuw op te wijzen, dat clandestiene slachters volgen* Duitsche opvatting parasieten en oorlogsmisdadigers zijn. Op ern stige gevallen van clandestiene slachtingen staat volgens de Duitsche wet tuchthuisstraf of fe doodstraf.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1