Vergeelsche Sovjet-pogingen tot doorbraak. BIJEENKOMST N.A.F. DAGBLAD VOOR Waarom Duitschland zwijg! over den strijd in Noord-Atrika. Hevige gevechten in Westelijk Cyrenaica. ypg' Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit STAD EN OMGEVING. Hoe Berlijn denkt over de rede van den Rijkscommissaris. Zaklantaarndief aangehouden. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 3.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3330, Redactie 3330. WOENSDAG 16 DEC. 19& ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 295. 1 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prijs der gewone advertentlën in dese Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Hevige gevechten in de Cyrenaica. Dttitsoh leger bericht, HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 15 Dec. - (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Troepen van. een Duitsehe jagerdivisie wierpen den aan vallenden vijand ten N.O. van Toeapse in een tegenaanval naar zijn punt van uitgang te rug en brachten hem zware verliezen toe. Ten N. van de Terek mislukten aanvallen van vijandelijke infanterie en cava lerie, die door tanks gesteund werden, door het taaie verzet van Duitsehe troepen. In het Wolga-Dongebied sloegen for maties infanterie en tanks vij andelijke tankaanvallen in he vige gevechten af. Zij brachten den bolsjewisten zware verlie zen toe en vernietigden 67 tanks. Aan den Don sloegen Italiaansche troepen sterke vijandelijke aanvallen bloedig af. In den centralen sector van het front mislukten evenals totdusver alle pogingen der bolsjewisten om een doorbraak te forceeren. De aanvallen stortten in het geconcen treerde afweervuur voor de Duit sehe stellingen ineen. Voor zoover ?ij niet reeds verijdeld werden al vorens ondernomen te zijn. De ten Z.O. van Toropez in gesloten vijandelijke strijd machten trachtten tevergeefs gesteund door sterke ontlastings- aanvallen, door te breken. In een tegenaanval wbrd de om singeling nog nauwer toege haald. Eigen aanvallen in den sector ten Westen van Toropez leidden tot de doorbraak door een zwaar met prikkeldraad versperde en onder mijnde vijandelijke stelling. In to taal werden in den centralen .sector 48 bolsjewistische tanks vernietigd en vijf transporttreinen van dén vijand door luchtaanvallen ver nield. Kandalaksje en andere plaatsen aan den spoorweg naar Moermansk werden overdag en 's nachts door gevechtsvliegtuigen met goede uit werking aangevallen. In de Cyrenaica. In het W. deel van de Cyre naica ontwikkelden zich giste ren in den loop van den dag he vige gevechten met numeriek superieure Britsche strijdkrach ten. Bij den succesvollen afweer ver loor de vijand 22 tanks. Tien vijan delijke vliegtuigen werden neerge schoten. Duitsehe gevechtsvliegtui gen plaatsten bomtreffers tusschen vliegtuigen op de vliegvelden in de woestijn van Cyrenaica. Duitsehe jagers schoten gisteren overdag in Tuhis zonder eigen verliezen drie vijandelijke vliegtuigen- neer. In verscheidene golven uitgevoerde nachtelijke aanvallen van de lucht macht op Bone veroorzaakten aan zienlijke verwoestingen. Een vijandelijke duikboot werd Demilitaire correspondent van het D.N.B. constateert, in verband met het feit, dat de Duitsehe mili taire instanies ook vandaag zwijgen over de gebeurtenissen in Cyrenai ca, dat zich hier een ontwikkeling begint af te teekenen, welke voor de Engelsehen nog wel zeer onaange naam zou kunnen worden. Wie het Britsche weermachtsbericht met aandacht bestudeert, krijgt den in druk, dat teft de ontwikkeling in Cyrenaica zonder twijfel niet het Britsche achtste leger maar de over wegingen van den Duitschen en den Italiaanschen generalen .staf den stoot hebben gegeven. Wat zich heeft afgespeeld in de stellingen van El Agheila, is een operatie op grond van een Duitsch- Italiaansch initiatief, over welks uiteindelijke doel van Duitsehe zij de natuurlijk nog niets wordt me degedeeld. Men kan echter wel aan nemen, aldus de correspondent, dat daarmede automatisch een ver zwakking van de vijandelijke posi tie gepaard gaat. De' Duitsch-Ita- liaansche operaties loopen met al leen uit op versterking, maar ook op concentratie van de spilstrijd- krachten aan het N.-Afrikaansche front. VERDUISTER GOED ZON 16 Dec. onder: 16.28 17 Dec. op: 8.43 MAAN 16 Dec. op: 13.52 onder: 1.44 22 Dec. Volle Maan. in het O. deel van de Middelland- sche Zee met bommen bestookt en zwaar beschadigd. Duitsehe duikbooten hebben bü Oran een transportschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een Amerikaanschen torpedojager door torpedotreffers beschadigd. In den strijd tegen Groot-Britan- nië bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het havengebied van Hartlepool en een fabriek aan de Engelscne Oostkust met brand en brisantbommen. Vooral in de dockinstallaties ontstond aanzienlij ke schade. Napel* opnieuw aangevallen. Aan het Italiaansche tegenbericht van 15 Dec. ontleen en. wij het vol gende: In Westelijk Cyrenaica hebben zioh gisteren hevige gevechten afge speeld. Ondanks de superioriteit van zijn strijdmiddelen werd de vijand door den dapperen tegenstand van de gepantserde Italiaansche detache menten tot staan gebracht en ver loor hij tijdens zijn herhaalde aan vallen 22 tanks. Aan het front van Tunis geen en kele gebeurtenis van belang. Bij een hevigen luchtaanval op de steden Tunis en Soessa werden onder de burgerbevolking 200 personen ge dood en eenige honderden gewond. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels aan gevallen en eenige tientallen bom men uitgeworpen. Tot dusver valt er onder de burgerbevolking geen enkel slachtoffer te betreuren. Een oorlogsverklaring van ▲bessinië. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de gezant van Abessi- nië te Londen meegedeeld, dat zijn land den oorlog verklaard heeft aan de spilmogendheden. Ten aanzien van deze oorlogsver klaring merkt men in Romeinsche politieke kringen op, dat de mate- rieele draagwijdte van deze zeer in teressante nieuwigheid beperkt zal blijven tot den verkoop van de Abessijnsche bevolking als kanon- nenvleesch voor Engeland of de Ver. Staten. In moreel opzicht is het echter bijzonder kenmerkend, dat de groote democratieën nadat zij een bondgenootschap hebben gesloten met de bolsjewieken; de vijanden van God en de menschheid. ook nog een bondgenootschap aangaan met den slavenhouder-beerscher van Abessinië. De aan Fransch West-Afrika gestelde eischen. - Volgens verkla ringen van waarnemers zal in W. Afrika een modern leger worden opgesteld, dat binnen afzienbareo tijd op doeltreffende wijze moet in grijpen. West-Afrika moet evenwel bijdragen aan de gemeenschappe lijke levensimiddelenvoorziening. waarbij voor de militaire eischen al het andere zal moeten wijken. Engelands maatregelen tegen den duikbootenoorlog. - Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de leiding van den oorlog tegen de duikbooten in. handen van de ad miraliteit moet blijven onder ver antwoordelijkheid van hemzelf. Het comité tot bestrijding van de duik booten is gereorganiseerd in ver band met de rol welke de lucht macht bij de bestrijding van het duikbootengevaar speelt. In Duit sehe marinekringen ziet men daarin de bevestiging van het gevaar dat men in Engeland van de zijde der vijandelijke duikbooten vreest, Vijandelijke verliezen bij Chit- tagong. - Naar Japansche militaire kringen verklaren, zijn zware verlie: zen van den vijand in de wateren bij Chittagong (Béngalen) te wijten aan het feit, dat het sterke vijandelijke convooi tijdig ontdekt werd. Door onverwijld optreden werd het moge- lilk, ruim de helft van 40 schepen ofwel tot zinken te brengen of zwaar te beschadigen. De vijand probeert de Japansche strijdkrachten in het gebied der Salomonseilanden, af te leiden of althans door operaties aan de grens van Indië en Birma sterk te versnipperen. Geheime vergadering van het Lagerhuis. - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is Dinsdagavond in het Lagerhuis een geheime ver gadering over de Noord-Afrikaan- sche kwestie gehouden. Vierduizend vliegtuigen neer geschoten. - Een aan het Oostelijke front opereerend eskader Duitsehe jachtvliegtuigen iheeft onlangs zijn 4000ste overwinning in de lucht be haald. De laatste zes maanden heeft het 2000 Sovjet-vliegtuigen neerge schoten. T« Amsterdam werd Zondag In het kader der Truppenbetrcuung de voetbalwedstrijd T.S.V. „Mönehen I860" tegen LuftwafTcn-élf Holland gespeeld. Ben rpehnomeot uit deze ontmoeting Soldaten halen vee het Senderreferet Tnippenbetreuung voor hun Itemeraden kn de lazaretten de Kerstpakketten van den Rijks- commissaris af SS Mdberlchter Fritz-Stapf-ra* Holland ra De omstandigheden zijn voor ieder land verschillend. De A.N.P.-correspondent meldt: De rede van den Rijkscommis saris-Rijksminister Seyss-Inquart ter gelegenheid van het elfjarig bestaan van de N.S.B. heeft in verband met de politieke ont wikkeling In Nederland te Ber lijn sterk de aandacht getrok ken. Dat de leider der N.S.B., Mussert, voortaan beschouwd wordt als de leider van het Ne- derlandsche volk, bestempelt men in gezaghebbende kringen in de Rijkshoofdstad als een verdere ontwikkeling. Mussert wordt thans in de verantwoor delijkheid betrokken. Overigens verklaart men, dat men aan de rede van den Rijkscommissaris niets toe te voegen heeft, daar men deze volkomen duidelijk acht. Een vergelijking met an dere landen acht men mis plaatst, daar de omstandigheden en de ontwikkeling voor ieder land verschillend zijn. Nederlandsch-Westfaalsche cultureele dagen. Tentoonstelling Nederiandschc Kunst 1942. HAGtiN, 15 Lee. - (A.N.P.)'Dé gouw Westiaien-Auid organiseérae, ais vervolg op de verleden jaar oe- gonnen cultureele uitwisseling mei flun iNederiandsche Duren, geduren de du weekeinde alhier de rteder- iandsch-Westiaaische cultureele da gen, die Zaterdagmiddag Oegonnen. Na eeii korte mleidingsrede van den piv. Gauleiter Vetter sprak prof. Hermann 'Beenken, uit Leipzig, over „De kunstscheppingen van de Nederiandsclie meesters Hubertus en Jan van Eyck". Zondagmorgen werd in het Karl- Ernst Ustkausmuseum op plechtige wijze de tentoonstelling „Nederiand sclie kunst 1942" geopend, waaraan talrijke eeregasten deelnamen, ook uit de wereld der kunsten in Neder land. Nadatde Nederiandsclie pia niste Rucky van Mill op meesterlij ke wijze een Brahms'-programma ten gehoore had gebracht, richtte piv. Gauleiter Vetter zijn. wel komstwoorden in de eerste plaats tot de eeregasten. Hierna bracht Generalkommissar dr. Wimmer een groet over van dep Rijkscommissa ris-Rijksminister dr. Seyss-Inquart, waaraan hij zijn beste wenschen voor het welslagen der tentoonstel ling vastknoopte. Hij stelde het be lang van dé cultureelè samenwer king der Nederlanden met de gouw Westfalen-Zuid in het licht als me dewerking aan de herrijzing van het avondland. De president van den Nederland- schen Kultuurraad, prof. dr. Snij der, ut den Haag, wees erop, hoe de arbeid van den kunstenaar een der schoonste en rijkste mogelijkheden vormt om stamverwante menschen tot elkaar te brengen. De laatste spreker was de presi dent van de „Deutsch-Niederlandi- sche Gesellschaft", dr. Ritter von Halt. Hij richtte de aandacht op de zeer belangrijke verzorging van een cultureele uitwisseling met Neder land, die naast de samenwerking op sportgebied een der beste mid delen is om elkaar te leeren ken nen en begrijpen. Als eerste gouw werkgemeenschap der „Deulsch- Niederlandische Gesellsfchaft" sticht te hij er een in deze gouw; met de leiding belastte hij den piv. Gaulei ter, burgemeester Vetter. De tentoonstelling „Nederiand sclie kunst 1942" getuigt in de in drukwekkendste taal, de taal dei- kunst, van de banden van bloed en historie, die beide gebieden aan el kaar verbinden. Tevens spreekt zij van de veelzijdige en sterke schep pingskracht der kunstenaars uit beide gebieden, die de taak heb ben, de banden te verstevigen, wel ke van oudsher tusschen Nederland en Westfalen hebben bestaan. Den laatsten tijd kwamen er bij de A'damsche politie tal van klachten binnen van menschen die in 't don ker door een man, al dan niet in uniform, waren aangehouden, om dat zooals de man hun zeide- hun zaklantaarn- niet in orde was'. Meestal hadden de betrokkenen op sommatie hun lantaarn afgegeven, maar sommigen waren zoo verstan dig, den man uit te noodigen, mede te gaan naar de politie, aan welk verzoek de aanhouder vanzelfspre kend geen gevolg gaf. Wijl het sig nalement, dat de slachtoffers gaven, vrijwel steeds eensluidend was, lag het vermoeden voor de hand, dat hier sprake moest zijn van één man. Thans is de politie erin geslaagd, den man op heeterdaad te betrap pen bij het uitoefenen van zijn duistere praktijken. Het bleek eèn ontslagen bewaker van de Fokker fabrieken te zijn, wonende in de Ruyschstraat. Meestal was hij, wanneer hij in het donker opereer de, in zijn bewakersuniform ge- HleedL De hooikist bewaart de warmte i maakt er een nuttig gebruik van. „Gedachteloos vgrbrui.k" vail gas en eleciriciteit. 's-GRAVENHAGE, 15 Dec. - De grootste vijand van een nuttige toe passing van gas en electriciteit is het gedachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang Dit „gedaehtelopze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zichtbaar als- onzichtbaar en zelfs nauwgezette menschen worden er het slaehtoffer van. Men is dikwijls zoo in zijn werk verdiept, dat men nauwelijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staan als men toch niet luistert, het aansteekvlammetje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogenblik- ken zijn, waarop onnoodig gas en electriciteit wordt verbruikt. Al moge het gedachtelooze verbruik op zichzelf .gering schijnen, in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze hoeveelheden, be rekend over het geheele Nederiand sclie bedrijfsleven, tezamen met het ennoodige verbruik in de huishou ding, toonen aan. welk een energie er nog in het algemeen wordt ver spild. Wat op een kantoor of in een fabriek overdag overbodig door den meter vliegt, is soms zoo groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energie verspilling: het is uw eigen belang. De wedstrijd van het Paul Têtar van Elvenfonds. Voor den. in September 1942 hoor Arti et Amicitiae uitgeschreven wedstrijd van het Paul Têtar van Elvenfonds waren 30 November 10 inzendingen ingekomen. De wedstrijd wordt iedere vier jaar door het bestuur van Arti et Amicitiae gehouden, om, krachtens den wil van den stichter, jonge historieschilders aan te moedigen. De winnaar ontvangt een toelage, waaruit hij gedurende vier jaar zijn studie kan bekostigen. Twee jaar is hij verplicht in Frankrijk en Duitsch land te werken, terwijl hij de laatste twee jaar zijn studie in Italië jnoet vol tooien. Na schifting van de 10 inzendingen heeft de jury vier jonge menschen tus schen 20 en 24 jaaf overgehouden. Naar de voorzitter, de heer G. Westerman, mededeelde, mag verwacht worden, dat 3e jury tot bekroning besluit. Boven dien zal de jury, evenals in 1934, wel besluiten om de vier deelnemers aan den eindwêdstrijd een vergoeding voor hun kosten te geven. Verpleegster te Zeist onder de tram geraakt en gedood. Dinsdagavond omstreeks acht uur is op den Utrechtscheweg te Zeist een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Door het gedrang der inkomende menschen kon een dame, die ter plaatse wilde uitstappen, blijkbaar niet tijdig genoeg het achter-balcon bereiken. Zij stapte uit over het achterbalqon terwijl de tram al in beweging was en kwam daarna on der het volgende (derde) rijtuig te liggen. Toen de tram eenige tiental len meters verder tot stilstand kwam. lag het slachtoffer dood en ernstig verminkt onder dien derden wagen. Het bleek te zijn een 41- jarige verpleegster uit Utrecht. De vondelingeristroom houdt aan. Dinsdagavond heeft men te Am sterdam weder een vondeling aan getroffen: een jongetje van plm. vier maanden, dat vóór het perceel Schagevlaan 7, aldaar, was neerge legd. Het kindje, dat donkerblauwe oogen heeft, was gekleed in wit hemdje, flanelletje, rose truitje^ en katoenen luier en gewikkeld in een rose wollen deken. Bij het kleintje werd tevens een pakje met kindergoed gevonden. Het kind is in het Stadsbestedelin- genhuis ondergebracht. De wet op den nationalen arbeid uiteengezet. Gisteravond was er in het gebouw Koningsweg 2 een vergadering be legd, waartoe uitgenoodigd waren de functionarissen, medewerkers en boden van het N.A.F., alsmede de leden. Van deze laatsten waren er rtiaar weinigen opgekomen. De heer B e u m e r, plaatselijk propagandaleider, opende de verga dering en zette in een korte inlei ding uiteen, dat de boden en func tionarissen in de toekomst geheel op de hoogte moeten zien te komen van de omstandigheden in de gezinnen der leden, wat te bereiken is door steeds meer en inniger contact. Als spreker trad op de heer J. F 1 a s, prov. vormingsleider, die.de stichting van het N.A.F. als voort zetting van het N.V.V. naging en duidelijk maakte, dat niet het neele Nederiandsche volk in staat is 'om volledig te begrijpen wat er in onzen tijd gebeurt en dus ook niet de gebeurtenissen o-p het terrein van den arbeid. Het is gebleken, dat men het nieuwe, datontstond na den oorlog, niet kon of wilde aanvaarden en het oude wilde handhaven in plaats van te velgen de voorheen zoo vaak aan geheven leuze: „Sterf gij oude vor men en gedachten." In dit verband constateerde spr., dat in de Meidagen 1940 door den export van het goud de basis van ons volksbestaan was verloren en maatregelen moesten worden geno men om daar wat anders voor in de plaats te stellen, n.l. den arbeid, en de stichting van het Arbeidsfront met de wet op den nationalen arbeid waren daarvan het gevolg. Hiermee is men afgestapt van de oude wijze van stijd voeren voor sociale ver beteringen. Van verschillende zijden werd en wordt sterke tegenstand ondervon den niet alleen van de kerken, die nog op het oude standpunt staan, maar ook van arbeiders, die in wezen nog steeds kapitalistisch den ken en het is zeer moeilijk om deze weerstanden te overwinnen. Verschillende maatregelen zijn en worden genomen om te komen „waar men wil zijn. Eén deze is, dat in de toekomst geen ongeorganiseerden meer zullen kunnen profiteeren van wat het Arbeidsfront hèeft bereikt. Het is de taak dér functionarissen om te zorgen, dat de arbeiders wor den doordrongen van de noodzaak ofti zich aan te sluiten. De wet op den nationalen arbeid "is iets wat we in het verleden niet kenden: geen bescherming van het kapitalistische stelsel, maar alleen gericht op dé volkswelvaart. De Ne deriandsche arbeider dient na te pluizen wat deze wet behelst en waarop zij hem recht geeft. Zij is niet gericht tegen de vertegenwoor digers van het oude stelsel, dip als werkers ook hun rechten en voor- déelen eruit kunnen putten. Spr. zette hierna de genoemde wet uiteen. Hij wees er allereerst op, dat de Betriebsfilhrer de ver antwoordelijkheid heeft te dragen voor alles wat er in de arbeidsge meenschap. aan welker hoofd hij staat, moet gebeuren. Eigenlijk vallen slechts de kleine zelfstandige patroons buiten de wet, maar zij zijn in de meeste gevallen een uitvloeisel van het oude kapita listisch stelsel en voor het volk als scheel zal hun blijven bestaan als zoodanig geen eisch kunnen zijn. De verhoudingen in de Betriebs- gemeinschaft moeten zoo worden, dat geen- der daarin werkenden den hem opgedragen arbeid te zwaar acht, maar daarnaast is het Betrieb ook verantwoordelijk Voor aller wel stand. In elke arbeidsgemeenschap moet een Betpiebsführer worden aan- geweizen, hetzij door de ondernemers, hetzij bij nalatigheid van dezen door het Arbeidsfront, en bij zijn af wezigheid moet er een plaatsvervan ger zijn. Spr. wees erop. dat jn afd. 2 der wet de bijstand van de verschillende Ambtelijke mededeelingen. W. DOGTEROM DIRECTEUR VAN DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. 's-GRAVENHAGE. 16 Dec. - Naar wij vernemen, is als opvolger van dén heer S. J. H, Wesselink, die 1 Oct. j.l. den dienst met pensioen hèeft verlaten, met' ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot directeur van den postcheque- en girodienst de heer W. Dogterom, thans directeur van het telegraafkantoor te Rotter dam. KORT NIEUWS. Iti een plas bij de Wilp werd een snoek gevangen ter lengte van 1.05 m met een gewicht van 18 pond, Maandagavond is in de Roohus- senstraat te Rotterdam het 4-jarige knaapje J. Schravesande bij het oversteken van den rijweg dooi- een onbekend gebleveij vrachtauto aan gereden en uitreiking kaarten bijzonderen arbeid. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat op Maandag 21 De'cember 1942, Dinsdag 22 December 1942, Woensdag 23 December 1942 en Donderdag 24 Dec. 1942 kaarten M 111, M 211 en M 311 voor bijzonderen arbeid en toeslag aardappelkaarten zul len worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitgereikt in het distributiekantoor ingang Rid derstraat, van 913 uur, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter A, B, C, D of E op Maandag 21 December 1942, Letter F, G, H, I of J op Dinsdag 22 December 1942, Letter K, L, M, N of O op Woensdag 23 December 1942, Letter P tot Z op Donderdag 24 Dec. 1942. Letter U, V, W, X, IJ of Z op Vrijdag 25 December 1942. De Distributiestamkaart moet worden overgelegd. Alkmaar, 16 December 1942, De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. HEILOO. Kaarten voor zwaren arbeid. De aandacht wordt er op geves tigd, dat kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid voor de komen de periode worden uitgereikt van 15 tot en met 18 Dec. in hotel „De On derneming" (eig J. van Gemeren). Deze mededeeling is vooral van be lang voor hen, die in Heiloo werk zaam zijn, aangezien de kaarten voorloopig niet verstrekt zullen worden. De uitreiking vindt plaats van 9-1 en van 2-4 uur. ambtelijke instanties verplicht is ge steld ten aanzien van de uitvoering der maatregelen van hét Arbeids front voorzoover het ambt dat toe staat. Uitvoerig stond spr. stil bij de taak van den gemachtigde voor den arbeid en die van de raden van bij stand, in de wet genoemd. Vervolgens passeerden nog ver schillende andere kwesties de revue, zooals de arbeidsvoorschriften in een Betrieb, de loonvorming, het verbod van concurrentie om door het bieden van hooger loonen arbeiders uit een Betrieb weg te lokken, de bescher ming der thuiswerkers, de strafbe palingen tegen niet-nakoming der voorschriften, en nog vele andere meer. Nadrukkelijk wees spr. erop, dat men thans nóg niet de waarde der verschillende voorschriften in haar vollen omvang kan overzien. Vooral geldt dit hei voorschrift, daf overtreding wordt beschouwd als misdrijf. Spr. concludeerde ten slotte, dat de wet wel als zeer belangrijk mag worden beschouwd en dat ieder aan zich zelf verplicht is kennis te'nemen van een en ander, dat eigenlijk een revolutie op het terrein van den ar beid beteekent en de welvaart ver zekert van de werkers. Na een korte pauze werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen. ZILVEREN JUBILEUM. De heer J. Wijsman herdenkt 2', Dec. den dag, waarop hij voor 2! jaar bij de Gemeentereiniging al hier in dienst trad. KERSTFEEST 1942. Alle kinderen, die zich opgegeven hebben voor het Kerstfeest van den Volksdienst, moeten hiervoor kaartjes afhalen op Vrijdag 18 De cember a.s. des middags van 2 tot 4 uur aan het Bureau N.V.D., Lan- gestraat 87. Op andere dagen worden geen kaartjes uitgereikt. HET ONGEVAL OP DEN BERGER OVERWEG. In aansluiting op ons bericht in het nummer van gister over het on geval op den Berger overweg deelt de betreffende seinhuiswachter me de, dat hij de afsluitboomen heeft geopend toen de in de richting van de goederenloods rangeerende loco motief deze was gepasseerd. De lo comotief keerde, toen hij een 100 M. verder was, terug. De machinist heeft den plicht er op te letten of het sein veilig staat. De seinhuiswach ter had dit nog niet veilig kunnen zetten, omdat zich nog menschen op den overweg 'bevonden, zoodat hem z.i. geen schuld treft. Vrijspraak meineed. Men zal zich herinneren, dat tij dens de zitting van den economi- schen rechter te Alkmaar in Sep tember j.l. een Schager caféhouder, C. D. H. genaamd, werd gevangen gehouden als verdacht van meineed. De man zou het ging om een clandestiene slachterij in de schuur achter de woning van den verdachte bij het verhoor, dat de mare chaussee en een ambteanar hem af namen o.m. verklaard hebben, dat een zekere van 't Hof medeplichtig was geweest aan de slachting. Bjj den economischen rechter werd hij als getuige gehoord en toen ont kende hij, dat hij zich zoo positief had uitgedrukt. Hij zou n.l. zoo beweerde hij tijdens de zitting slechts het vermoeden geuit heb ben, dat 'van 't Hof bij die clandes tiene slachting betrokken was." Dinsdagmorgen werd H. voor de rechtbank gedaagd en de beide ma rechaussees werden als getuigen ge hoord. Waar echter geen van beiden positief kon verklaren, dat H. den naam van 't Hof genoemd had als een der slachters, maar dat het ze ker wel mogelijk was, dat hij slechts dat vermoeden heeft geuit en na dat verdachte zelf nog eens perti nent verklaarde, dat hij bij den economischen rechter de waarheid had gesproken, kon de Officier niet anders dan vrijspraak vragen. Bij welken eisch mr. Buiskool zich geheel aansloot. ANDERHALF JAAR TEGEN FIETSENDIEF GEVRAAGD. De Officier heeft nog niet zoo heel lang geleden gezegd, dat hij in de toe komst zijn eisch t.a.v. fietsendieven nog eens zou verhoogen, als de dief stallen niet zienderoogen vermin derden. Welnu, het is niet bij deze waarschuwing kunnen blijven want nog steeds worden er rijwieldieven gesnord en nog steeds verdwijnen er vele karretjes, die even onbe heerd staan. Dezen keer stond terecht de schip per D. D, uit Koedijk, die niet min der dan zes fietsen had gestolen, de rijwielen demonteerde en de onder- deelen, welke hij niet. kon gebrui ken, in het kanaal wierp! Toen de president hem vroeg, waarom hij tot het plegen van deze feiten was gekomen, luidde het ant woord: O1 idat mi in eigen fiets ge stolen was! En toen de president hem daarna vroeg, waarom hii' dan meer dan één fiets gestolen had, antwoordde verdachte dood-leuk: Omdat ik goede banden om mijn wielen had en ik goede banden terug wilde hebben! De eisch was 1 K jaar Mr. Buiskool meende, dat deze verdachte een eigenaardig karakter had en dat deze diefstallen als het ware een probleem waren. Spreker vroeg zich af, of deze man geen zie kelijke neiging had öm fietsen t» stelen en vroeg daarom de uiterste clementie. UITSPRAKEN. J. P., visscher te Urk. overtre ding vischerijreglement, appel vall kantongerecht; eisch 100 boete en verbeurdverklaring 'van het net, vonnis vrijspraak. W. B.. pakhuisknecht te Enkhui zen, verduistering in dienstbetrek king; eisch 9 maanden vonnis 1 jaar. K. K., zaadteler te Enkhuizen «n L. H. v. D„ zaadhandelaar te Enkhui zen, heling; eisch resp. 3 en 4 mnd., vonnissen resp. vrijspraak en ont slag van rechtsvervolging.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1