Succesvolle aanvallen der Spiltroepen. DAGBLAD VOOR Gaslooze uren verschoven. Ingesloten Bolsjewisten groolendeels Asfroepert strijden tegen superieure vijandelijke strijdkrachten. Hardnekkig Japansch verzet op Nieuw-Guinea. De positie van Darlan. Engeland mag niet slaperig worden. De prijzen van Kerstboomen VESTIGINGSVERBOD. Bedrijfssluiting tussehen Kerstmis en Nieuwjaar Registratie en requisitie van goederen. Overheidsmaatregelen legen rustver storing tijdens concerten. P.T.T. MET KERSTMIS. De bonnen inde komende weken Boter of ruridvet op bori 63. Kinderen krijgen appelen met Kerstmis. Hulpaanvragen bij W.H.N. 19 schapen uit de weide gestolen. Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit, STAD EN OMGEVING. Bon voor bet kerstrantsoen boier kan men alsnog inleveren. Keuze van boter en margarine in bet Vrijheidsstraffen voor handelaren in distributiebonnon. „Zwarte" kaashandel in Westfriesland. Hoeveel is één rantsoen? r S Dese courant versohflnt dagelflks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.83. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.} 3320, Redactie 3330. DONDERDAG 17 DEC. 19*3. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND l*te Jaargang No. 296. 2 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. (Afw.) Prjjs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per' m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. Het Duitsche leger bericht. HOOFDKWARTIER van DEN FüKRER, 16 Dec. - (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend; In het Terekgebied werden giste ren bij den succesvollen afweer van vijandelijke aanvallen 24 bolsjewisti sche tanks vernietigd. Tussehen Wolga en Don heb ben Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene taai ver dedigde plaatsen stormenderhand veroverd en tegenaanvallen bloedig afgeslagen. Italiaansche troepen sloegen vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor de bolsjewisten af. In het gebied ten Z.O. van To- ropez werd een groot gedeelte van den ingesloten vijand vernietigd. Van 26 Nov. tot 15 Dec. verloor de vijand hier meer dan 3.000 gevangen, 326 tanks en 227 stukken geschut. Het aantal gesneuvelden bedraagt meer dan 14.000. Ten Z. van het Hmenmecr vernie tigden stormtroepen talrijke vijan delijke stellingen. In het Hooge Noorden vielen duik bommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen stad en haven van Moer- mansk, de installaties van den Moer- mansk-spoorweg en batterijstellin gen op het visschersschiereiland met goede uitwerking aan. In de periode van 1 tot 15 December verloren de bolsjewisten 441 vliegtuigen. Hier van werden 348 in luchtgevechten, 60 door luchtdoelartillerie der lucht macht en 29 door formaties van het leger neergeschoten. De overigen werden op den grond vernield. In dezelfde periode keerden 89 eigen vliegtuigen van vluchten naar den vijand niet terug. In de Cyrenaica. Ja het Westelijke deel van de Cyrenaica duurden ook gisteren hevige gevechten met superieure vijandelijke strijdkrachten voort. Zestien Hritsche tanks en verschei dene stufeken geschut werden ver: nietigd. Duitsche jagers schoten by een eigen toestel, dat verloren ging, vier vijandelijke vliegtuigen neer. Des nachts werd het havengebied van Benghazi met goede uitwerking Aan het Italiaansche leger bericht van 16 Dec. ontleenen wij het vol gende: Ook gisteren hebben Italiaan sche en Duitsche pantserafdee lingen hevigen strijd geleverd aan de grens van Cyrenaica en de Syrte tegen superieure yijan- delijke strijdkrachten. Nog 16 pantserwagens en eenige kanonnen van den vijand werden vernietigd. Er viel aan weerszijden een intensieve bedrijvigheid van de luchtmacht waar te nemen. De haven van Bone werd opnieuw hevig aan gevallen door Duitsche bommenwer pers. Onze vliegtuigen hebben bomaan vallen ondernomen op de opslag- glaatsen van Nafta te Tripolis in yrië en op de petroleumraffinade- rijen te Beiroet. In de Algerijnsche waterep heeft een duikboot een aanval gedaan op een vijandelijk eskader samengesteld uit kruisers én torpedojagers en een van deze eenheden in den grond ge boord. De Australische correspondent van de Daily Herald schrijft, dat de ge vechten op Nieuw-Guinea steeds meer een zeer moeilijke en kostbare onderneming voor de geallieerden blijken te zijn. Het Japansche verzet is zoo hardnekkig, dat het beter zou zijn, indien men het plan opgaf, om dé door de Japanners in den Stillen Oceaan bezette eilandenwereld stuk voor stuk te heroveren. Op Nieuw- Guinea beleeft men voor de eerste maal, wat het zeggen wil, wanneer de Japanners een eiland verdedi gen. Met verbeten taaiheid strijden Zij en in de verdediging blijken zij even.goede soldaten te zijn als in den aanval. De Japanners bezitten in Buin, Rabaeol en Karenga aanvals- steunpunten, die een blijvende be dreiging vormen voor de veiligheid van Australië. VERDUISTER GOED! ZON 17 Dec. onder; 16.29 18 Dec. op: 8.44 MAAN 17 Dec. op; 14.03 onder: 2.53 22 Dec. Volle Maan. opbouw In het Oosten. Overal ont- hulien en stallen, een l,-n wederopbouw in bet PK Jacob O H-P H •eken gebombardeerd. Ravitailleeringeha- vens en luchtsteun punten van den vijand in Algerije werden opnieuw doeltreffend bestookt. In het Oostelijke deel van de Mid- dellandsche Zee hebben Duitsche duikbootjagers een vijandelijke duik boot in den grond geboord. Snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen overdag voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuid oostkust van Engeland met bommen en boordwapens aan. Uit Washington wordt gemeld, dat Litwinof, de ambassadeur der Sov jet-Unie, bij het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken stappen heeft ondernomen ten aan zien van de kwestie Darlan. Cordell Huil heeft Litwinof persoonlijk ont vangen en kennis genomen van de bezwaren der Sovjet-regeermg tegen de aanstelling van Darlan. Een verklaring van Alexander. De eerste lord der admiraliteit, Alexander, heeft gisteravond in een rede verklaard, dat hij hoopte dat Engeland na den oorlog het zich met betrekking tot zijn zeemacht nooit weer zal veroorlooven zoo „slaperig" te worden als het is geweest en dat Engeland een zee-, lucht- en strijd macht zal bezitten, die de natie kan beschermen tegen de vreeselijke er varingen van den oorlog. Deze oorlog heeft bovenal aange toond, dat Engeland een zeemo gendheid moet blijven. Het land moet inzien hoe zeer het met be trekking tot zijn toekomstige wel vaart afhankelijk is van de heer schappij ter zee. -r- De geboeide krijgsgevangenen. - Uit betrouwbare bron wordt ver- nomeri, dat de Duitsche regeering omtrent de kwestie van de geboeide krijgsgevangenen een nota te Bern heeft laten overhandigen. TJfdcos de Inspectiereis van den recicutlc-geaeraa) van de Nationaal Socislfetiscbe Beweging der Nederlanden, Ir. C. J. Huygen, door Limburg werd OA. een bezoek gebracht aan een ehampignonkweekerij in de grotten van Genlhem. Tweede van rechts de commissaris der provincie Limburg, graaf Marebant at d'Ansemboutg. Vierde van rechts Ir, C Huygen Polygoon-Fotodienst NSB-Ctao-Pax Holland m Zaaals blijkt uit de publicatie in de bladen, heeft de gemachtigde voor de prijzen voor kerstboomen maximumprijzen voorgeschreven. Daar vooral de straatverkoop aan leiding tot het vragen van te hooge prijzen kan geven, is het zaak, dat de handelaren, die op de trottoirs in de steden hun kerstboomen te koop aanbieden, het goede gebruik ge trouw blijven en hun boomen, ge rangschikt naar de verschillende ma ten, prijzen en opstellen. Het spreekt van zelf, dat op de naleving hiervan zal wor.den toege zien, en dat overtredingen zullen worden gestraft. De burgemeesters van Apeldoorn en Hattem hebben besloten tot be perking van het recht van vestiging m en verhuizing binnen de gemeen ten. Uitzonderingen bekend gemaakt. Ia verband met de huidige bijzondere situatie in het be drijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode va» 23 December 1942 na be ëindiging der werkzaamheden tot en "met 3 Januari 1943 ge legen werkdagen zullen moeien zijn gesloten. Uitzonderingen. Uitgezonderd zijn: 1. bedrijven, welke zich bezighou den met het voortbrengen van grond stoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3: 2. gas-, waterleiding- en electrici- teitsbedrijven; 3. bedrijven, welke voor de voed selvoorziening werkzaam zijn, voor zoover zij niet door het betrokken bedrijfsscnap schriftelijk zijn aange wezen om gedurende 'genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten; 4. -continu-bedrijven, waarbij tijde lijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goe deren zou veroorzaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. bedrijven, werkzaam op het ge bied van het personen- en goederen vervoer; 6. bedrijven, welke zich met den detailhandel bezighouden, voorzoo ver zij niets reeds vallen onder 3; 7. bank- en verzekeringsbedrijven; 8 bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties warden aangewezen. Geen vertraging toegestaan. Door de voorgeschreven arbeids- rust zal geen vertraging bij het laden en lossen van verkeersmiddelen mo gen opteden. Het volledig gebruik van alle verkeersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen de bedrijven ervoor zorg te dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartussohen liggende overige rust dagen geen opeenhooping van goe deren op de stations en' overslag plaatsen voor het verkeer te water ontstaat. Wanneer twijfel bestaat. In de gevallen, dat twijfel mocht bestaan omtrent de vraag of een be drijf al dan niet onder de hierboven genoemde uitzonderingen valt, zal men zioh schriftelijk vóór 20 Decem ber 1942 tot dé hierna genoemde in stanties moeten wenden, welke een bindende beslissing terzake zullen geven: a. de directeur van het of één der betrokken Rijksbureau (x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf behoqrt tot de sub 1, 2, 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werk- In het verordeningenblad no. 32/42 wordt de verordening van den Rijkscommissaris omtrent de regis tratie en requisitie van goederen (verordening no. 139) bekendge maakt. Deze verordening bepaalt, dat voor het geval het openbare- belang zulks noodzakelijk maakt, de Rijks commissaris (commissaris-generaal voor financiën en- economie) kan gelasten, dat goederen door hun eigenaars, houders of bezitters bin nen een zekeren termijn bij een nog nader aan te wijzen instantie aangegeven moeten worden, die van haar kant hierdoor de beschikking 'over deze goederen verkrijgt. Te vens kan de opslag of -productie van bepaalde goederen worden voorgeschreven en iemand worden verplicht tot zekere verrichtingen. Als beschikkingen krachtens deze verordening geschieden, hebben de betrokken personen aanspraak op schadevergoeding. Overtredingen worden gestraft met boeten of vrij heidsstraffen. Bovendien kunnen bij de veroordeeling de goederen fn be slag wonden genonwA, zaaun is op het gebied van de bouw nijverheid; b. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en 'de bouwnijver heid beslist of "een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid,behoort tot de sub. 1, 4 of 6 bedoelde; c. de directeur-generaal voor de voedselvoorziening beslist of een.-hot drijf behoort tot de sub. 3 bedoelde; d. het hoofd van de af deeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat beslist of een bedrijf behoort tot de sub. 5 bedoelde; e. nader zal worden medegedeeld welke instantie zal beslissen of een bedrijf behoort tot de sub 7 bedoelde. Strafmaatregelen Niet-nakoming van dezen sluitings plicht zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 10.000. 'Het departement van Sociale Zaken bereidt een regeling voor inzake de doorbetaling van de loonen, welke vermoedelijk ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen. De secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft aan de besturen van orkesten en concertgebouwen een schrijven doen toekomen, waarin hij zijn afkeuring te kennen geeft over het euvel, dat de laat komende be zoekers van belangrijke concerten tussehen de deelen van een sym- phonie of een solistisch werk in de gelegenheid worden gesteld hun plaatsen in de zaal in te nemen. Teneinde aan deze voor het Ne- derlandsche muziekleven hoogst be schamende, en voor onze Nederland - sche kuituur onwaardige wantoe standen een einde te maken is be paald: le. Dat het in het vervolg verbo den is, dat te laat komende bezoekers tussehen de onderdeelen van een kunstwerk, dat een' afgerond geheel uitmaakt (suite, symphonie, solis tenconcert, kwartet of liederen cyclus) hunne plaatsen innemen. Deze laatkomers moeten onder in achtneming van de grootst moge lijke stilte, in een zg. „staand par terre" terzijde en/of -achter in de zaal het einde van het in uitvoering zijnde werk afwachten, alvorens zich naar hunne zitplaatsen te be geven. 2e. Dat het eveneens verboden ia de zaal te verlaten fusschen de on derdeelen van een samengesteld muziekwerk of van een cyclus als onder 1 genoemd. Zij, die om een of andere reden vóór het einde van een concert wenschen heen te gaan, zullen dit moeten doen in een rust poos tussehen de twee laatste hoofd nummers van het- programma. Is dus het laatste hoofdnummer bij.v. een symphonie dan dient men heen te gaan vóór het begin daarvan. Tussehen de onderdeelen is dit niet meer geoorloofd. Eersten en tweeden Kerstdag zal de dienstuitvoering op de P.T.T.- kantoren als op Zondag plaatsvin den. met dien verstande, dat op tweeden Kerstdag een brief- en een pakketpostbestelling zal wórden uit gevoerd. Alle hulpkantoren en sta tions, met uitzondering van de ste delijke stations, zullen van 89 uur geopend zijn voor den telegraaf- en telefoondiénst. Nadere inlichtingen verstrekken de kantoren. De hooikist bewaart de warmte t maakt er een nuttig gebruik vq* im'gLmuiwi-. I- LI IL. I Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt méde, dat in verband met de Kerst dagen en den Nieuwjaarsdag de bon- nenlijsten in de komende week reeds op Dinsdagavond en in de daarop volgende week reeds op Woensdag avond zullen worden bekengemaakt, zoodat op de bonnen reeds op Woens dag, resp. Donderdag zal kunnen worden gekocht. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 tot en met Dinsdag 29 December 1942, geeft elke der met „boter 63" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter of 125 gr. margarine naar keuze voor zoo ver deze laatste voorradig is. Zij, die gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 December 1942, de genoemde bonnen bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedu rende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rund vet. 1 kg voor kinderen van 414 jaar in het stadgebied. De secr.-gen. van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat kinderen van 4 t/m. 13 jaar, voor zoover woonachtig in het zoogenaamde stadgebied, gedurende het tijdvak van 21 December t/m. 31 December 1942 op den met „re serve 3/73" gemerkten bon van de stadkaart 1 kg. appelen zullen ktlnnenverkrij gen. Ten einde deri handel in appelen te kunnen bevoorraden, is het van Donderdag 17 t/m. Zondag 20 Dec. a.s. verboden appelen aan het pu bliek af te leveren.' - Instellingen als ziekenhuizen, sanatoria e.d. moeten zich wenden tot het bedrijfschap voor groenten en fruit, hetwelk voor hun bevoor rading zal zorg dragen. - Winterhulp Nederland deelt mede, dat 25 December de laatste dag is, waarop aanvraagformulieren inge leverd kunnen worden voor de der de uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds een verzoek tot uitkeering aan Winterhulp hebben gericht, be hoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier verzoek afwijkend is beschikt, voor de derde uitkeering opnieuw in behandeling worden genomen. Alleen zij, die dit jaar nog geen verzoek tot hulp aan Winterhulp hebben gericht, kunnen dus bij de buurtschapshoofden een formulier aanvragen, hetwelk, zoo-als gezegd uiterlijk 25 December ingeleverd dient te worden. Zij, wier financieel® toestand sedert het indienen van. het eerste formulier een verandering heeft on- degaan, behooren daarvan kennis te geven aan het plaatselijke bureau of de buurtschapshoofden van Winter hulp. BU aankoop van een zekering steed* een oude inleveren. Bij de inlevering van een defecte zekéring, ook wel smeltveiligheid of „stop" genoemd, öehoeft de win kelier van December af slechts één exemplaar te levéren. Dit exem plaar kan een nieuwe of een gere pareerde zekering zijn. Een boer uit den Riekerpolder onder Amsterdam, deed onlangs bij de politie aangifte, dat uit zijn weide 19 schapen waren gestolen. Dank zii aanwijzingen van -omwo nenden, is de recherche er thans in geslaagd de daders van dezen wel zeer brutalen diefstal, een 23-jarigen melkslijter en een' 27-jarigen werk man. te arresteeren. Jn de woning van 'eerstgenoemde een beneden huis aan de Balboastraat werden nog zes van de gestolen schapen aangetroffen, waaronder vijf leven de. Het geslachte schaap werd naar het abattoir vervoerd, de vijf andere werden aan den eigenaar terugge geven. De overige 13 schapen bleken in middels in Purmerend verkocht te zijn, waar 't onderzoek thans wordt voortgezet. Er worden dan Ook nog meer arrestaties in deze zaak vér- wacht. HEVIGE BRAND IN DE OMGEVING VAN DOORN. DOORN, 17 Dec. - Dinsdag in de avonduren heeft in de omgeving van Doorn een hevige brand gewoed. Een maohtig gebouw, Hydepark, ging geheel m vlammen op, nadat om streeks half zeven de brand, was ontdekt. De brandweren uit Utrecht, Doorn en Driebergen besta-eden hét vuur mét een groot aantal stralen, doch rij konden niet voorkomen, dat het groote gebouw volledig uitbrandde. De oorzaak van den brand is ver moedelijk te wijten aan korislui- Met ingang van 18 December zullen de gaslooze uren niet meer liggen tussehen 14 en 16 uur, maar tussehen 14.30 en 16.30. Zij worden dus niet in gekrompen, doch slechts een half uur verschoven. ZEDENDELICT. De 61-jarige Alkmaarder A. A. S. is wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met minder jarigen door de Politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. WIE STAL DEN MANTEL? Een inwoonster van Alkmaar, die haar woning voor het doen van boodschappen eenige oogenblikken had verlaten, kwam bij terugkomst tot de onaangename ontdekking, dat tijdens haar afwezigheid een onbe voegde haar woning was binnenge drongen en aldaar een waardevollen mantel had gestolen. De Politie heeft de zaak in onder zoek. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE GEMEENTEREINIGING. Men verzoekt ons te melden, dat. het niet de heer J. Wijsman, maar de beer J. Wijmans is, die op 24 Dec zijn zilveren jubileum bij den Gem. Reinigingsdienst zal vieren. DE ^ONDEBOK. Dr. Eckhart Bleibtreu is de zon debok van zijn familie geworden. Hij heeft uit medelijden -de schuld van zijn losbandigen zwager op zich genomen, die een vriendinnetje op kamers geïnstalleerd heeft en men begrijpt hoe verontwaardigd zijn familie en voornamelijk zijn char mant vrouwtje is, als de onnoozele hals, die nog nooit van het pad der deugd is afgeweken, als een soort Blauwbaard ontmaskerd wordt. Hij komt in allerlei verschrikke lijke situaties, maar het vrouwtje, dat hij schijnbaar tot zijn vriendin netje heeft gemaakt, slaat weldra een rasechten prins aan den haak en dat maakt alles zoo interessant, dat de zondebok als de verloren zoon wordt binnengehaald en van prin selijke zijde zelfs met een ridder orde beloond wordt. Johan Kaart speelt voor zonde bok. Hij is de- eenige in de heele zaal die niet weet wat er eigenlijk met en om hem gebeurt en op zijn breed en goedig gelaat spelen zich drie bedrijven lang zooveel emoties af dat het publiek, dat een vroolljken avond zocht, het volle pond krijgt en moegelachen naar huis keert. Harry Boda, als de zwager en met hem vele vrouwelijke en manne lijke artisten werken mede om de misverstanden te vergrooten en de bezoekers van 't Gulden Vlies drie uren lang de misère van dezen tijd te doen vergeten. Tj. Adema. HET GOUDEN ENGELFEEST TE KOEDIJK. Ondanks de vele moeilijkheden zal het comité toch weer een Gou den Engelfeest organiseeren. Hiervoor zal weer 'de medewerking der burgerij worden ingeroepen, welke, gezien de uitkomsten in vo rige jaren, ook thans wel weer spontaan gegeven zal worden. Het wordt stelling weer een prettige middag voor de jeugd, Heiloo. Goed afgeloopen. - Toen Dins dagavond personeel van de fa. K., alhier, met een bakfiets de spoorlijn bij de Schuine Hondsbosscheiaan wilde oversteken, kwam de bakfiets met één wiel tussehen de rails, waar door zijn kantelde. Men slaagde er niet in het rijwiel te redden, daar een trein uit de rich ting Amsterdam naderde en -om eigen veiligheid gedacht moest wor den. De aanstormende trein sleurde de bakfiets mee en verspreidde den inhoud ervan langs den spoorlijn. Bij dè Kerklaan kwajn de trein tot stil stand en toen blèek, dat er bij dit ongeval geen perso-nen betrokken waren, werd de reis vervolgd. HEERHUGOWAARD. Een schadepost. - Woensdag morgen kwam de tuinder W. Groot aan den Jan Glijnisweg tot de min der aangename ontdekking, dat een zevental op een afgesloten deel van het erf loopende konijnen was ver scheurd. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. - Ten gevolge van een foutieve publicatie in enkele dagbladen, heeft een aan tal personen den termijn, vastgesteld voor de inlevering van de voor het extra boterrantsoen aangewezen bon Algemeen 446, laten voorbij gaan zonder dezen bon bij den de taillist in te leveren. Teneinde deze personen alsnog in de gelegenheid te stellen het eXtra- rantsoen te verkrijgen, kunnen zij bon Algemeen 446 nog bij den klein handel inleveren op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 December a.s. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. In aan sluiting op het bericht van eenige 'dagen geleden wordt thans bekend gemaakt. dat met ingang van 18 De cember 1942 niet, alleen in het Wes ten des lands zooals in evenge noemd bericht werd vermeld doch in geheel Nederland een begin zal worden gemaakt met de beschik baarstelling van margarine. De ver bruikers zullen derhalve naar vrije keuze boter of margarine kunnen betrekken. Dit geldt eveneens voor het extra-kerstrantsoen, waarvoor bon 446 algemeen reeds werd inge leverd. koedijk, 25-jarig bestaan Gemengde Zang- vereeniging. - bondag zal de Ge mengde Zangvereeniging ter ge legenheid van de herdenking van haar 25-jarig bestaan een uitvoering geven in het lokaal Schuit. Naast een zestal liederen, welke weer zeer zeker onder de bekwame leiding van den heer Jonker een mooi geheel zullen vormen, zal het bekende revuegezelschap van Jrl. Buisman uit Sohagen zijn medewer king ver leen en. BEROEPEN. Dr. P. J. Richel, geref. predikaat te Noordscharwoude, is beroepen by de geref. kerk te Oosterbeek. Handel in distributiebonnen is een der meest ernstige econo mische delicten en deze delicten dienen dan ook zeer zwaar ge- straft te worden; niet met een geldboete, maar met een gevoe lige vrijheidsstraf. Ziedaar het standpunt van den Economischen rechter te Alkmaar en als bewijs daarvoor dient het volgende: In Hoorn heeft men dezen zomer een zeer uitgebreide bonnenhandel ontdekt, in welke affaire J. J. Hei- deman, broodbakker, N. Bakker, metselaar, A. Kahlman, handels reiziger en Cornelia Pierlo, huis vrouw, allen te Hoorn, een belang rijke rol speelden. Eerstgenoemde werd tot 3 maanr den veroordeeld, A. Kahlman tot maanden, terwijl de zaak der twee overigen werden aangehouden. Totaal 1500 gulden boete. De chauffeur A. M. v. d. Vuurst uit Hoorn heeft op een kwadeh dag in Juni zijn beroep verwisseld met een andere bezigheid, die hem naar hij berekende - méér zou opleveren: hij "ging in den kaashandel! Dat wil zeggen, hij ging den boer op en kocht bui ten de distributie om een aantal kazen, om deze later weer aan den man te brengen. Bij de gebroeders Schilder, vee houders te Nibbixwoud, kocht hij een 35 kazen tegen zeer hoogeft prijs. Hij liep echter tegen de lamp en dat kost hem thans 300 gulden boete. De twee boeren, die de kaas le verden, werden elk beboet met 6Ö0 gulden, nadat de Officier 400 gulden had geëischt. En dan te weten, dat zij door ae Prijsbeheersching al be boet waren met 120 gulden. Een duur zaakje dus! UITGEESTER VEEHANDELAAR VRIJGESPROKEN 1 Men zal zich herinneren,, dat eenige weken geleden de econo mische rechter te Alkmaar een groot opgezette clandestiene slachtzaak behandelde: in de na bijheid van Uitgeest. Op een afge legen weiland, dat - slechts per bootje bereikbaar was, werd regel matig geslacht, totdat op een ge geven oogenblik de zaak fout liep en de slachters tegen de lamp vl-ogen! Het waren de heeten Lief- ting. vader en zoon, die natuurlijk direct werden gearresteerd en ge vangen -genomen. Tijdens de rechtzitting toen maals ontkende Liefting Sr. hét- hem ten laste gelegde, terwijl de zoon daarentegen een volledige bekentenis aflegde en dus bekeri- de. En waar het getuigenverhoor niet, afdoende was, kon de - zaak tegen den vader niet wordén afge daan. Woensdag stond Liefting Sr. op nieuw terecht. En hij had geluk. Een der getuigen, die bezwarende ver klaringen zou kunnen afleggen, werd van de rol afgevoerd, omdat deze jongeman geestelijk niet nor maal was. En waar toen slechts één getuige overbleef, die zeer positief was in zijn verklaringen en al de andere getuigen slechts een yermoè- den konden uitspreken, was het logisch, dat de Officier vrijspraak vorderde. Temeer, waar óok dé kroongetuige zich mogelijk vergist zou kunnen hebben, Liefting werd, nadat nvr. Smal aks verdediger, de situatie ter plaatse nog eens uitvoerig had uiteen-gezet en eveneens tot vrijspraak had .ge concludeerd, conform den eisch vrij gesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld.- TJUIS VROUWEN, let op: Wat krijgt I-1 ge op uw bonnen? Tal van huis vrouwen is dit nog lang niet van elk artikel voldoende bekend. Wij laten daarom hieronder een lijstje volgen, dat nauwkeurig aangeeft, wat iedere bon waard is. Bewaar deze opgave en controleert regelmatig oï krijgt, waar U recht op hebt, Eén raatsoen sigaretten te: 20 sigaretten, Eén rantsoen Brandstoffen is« 1 h.l. (maximaal 75 kg) antbraciet, steenkolen, industriebriketteh, eier- briketten, of 2 h.l. cokes, gascokes, of 110 kg bruinkoolbriketten, of 75 kg petroleumcokes, of 150 kg cokes- bries, cokesgruis of 300 stuks pets- turf, of 450 stuks baggerturf, at 275 kg turf uit de Peel, of 200 kg andere soorten turf. Eén rantsoen Eenheidszeep te: 75 gram eenheidstoiletzeep 21 of 15 of 28 gram luehtgevulde een heidstoiletzeep 57 of 40 of 45 gram huishoudzeep, of het doen wasschen van 5 kg droge vuile wasch. Eén rantsoen wasehpoeder is: 250 gram wasehpoeder, of 250 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling), of het doen wassch. n van 9 kg droge vuile wasch.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 3