ZWARE VERLIEZEN DER BOLSJEWISTEN. DAGBLAD VOOR Weest zuinig met kolen, gas en electriciteil „Weest zuinig" is het parool. Briische luchtmacht betaalt het gelag in Daitschland. Het bezoek van Jordana aan <- Lissabon. York door Duitsche vliegtuigen aangevallen. Schiiderij van Rembrandt zoek. Sociale verzorging van oorlogsdienstnemers. Regeling voor arbeiders in He tijdelijk te sluiten bedrijven. Beëindiging arbeidsovereenkomsten bij stilgelegde ondernemingen. Ran de famiiieden van de vrijwilligers in de watten SS en het legioen. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rjjk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. ZATERDAG 19 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 298. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone adveVtentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/b. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. Silezisehe divisie onderscheidt zich. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 18 Dec. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend:. Vijandelijke aanvallen in het gebied van de Terek, in het ge bied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don mis lukten onder zware verliezen voor den vijand. Meer dan 20 tanks werden vernietigd. Tusschen Wolga en Don braken Duitsche divisies door zwaar be zette stellingen van den vijand op een domineerende heuvelrij heen en veroverden in een aanval verder terrein. Bij de voortdurende hevige afweergevechten aan het Donfront vernietigden Italiaansche en Duit schë troepen in samenwerking met de luchtmacht op 16 en IJ Dec. in totaal 101 tanks. Sterke luchtstrijd krachten, waaronder ook Roemeen .sche, Italiaansche en Hongaarsche vliegtuigformaties steunden overdag en 's nachts de Duitsche en verbon den troepen. Verscheidene honder den vijandelijke voertuigen werden vernietigend getroffen. Zware wa pens van den vjjand werden tot zwijgen gebracht. De voortgezette aanvallen der bolsjewisten in den centralen sector van het front werden, in samenwer king van leger en luchtmacht uit eengeslagen. 28 tanks werden stuk geschoten. Den vijand werden zware verliezen toegebracht. In den Noordelijken sector ver nielden troepen van het leger en de Waffen-SS bij stormtroeogevechten talrijke kazematten en gevechtsstel lingen. Plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen. Op 17 Dec. verloren de bolsjewisten in luchtgevechten 90 vliegtuigen. Elf eigen vliegtuigen worden ver- mist. In Afrika In Libye verloopen de operaties van het DuitschItaliaansche pantserleger volgens de plannen, ondanks de poging der Britsche gepantserde formaties om deze operaties door voortdurende flank- aaftvallen te storen. De vijand leed hierbij zware verliezen. In Tunis slechts activiteit van verkenningstroepen. De Duitsche en Italiaansche. luchtmacht bestookte gemotoriseerde strijdkrachten en ar tilleriestellingen van den vijand. Nachtelijke aanvallen waren gericht op spoorweginstallaties in Algerije. In 'het Middellandsche Zee gebied verloor de vijand door den afweer van Duitsche jagers en luchtdoel- artillerie 8 vliegtuigen. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. Wederzijdsche luchtactie. De Britsche luchtmacht leed in den afgqloopen nacht bij storings- vluchten boven het Duitsche kust gebied en bij aanvallen zonder eenig militair succes op enkele plaatsen in N.W.-Duitschland zware verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 21 vijandelijke vliegtugen, w.o. 14 viermotorige bommenwer pers neer. Patrouillevaartuigen en luchtdoelartillerie van de marine schoten daarenboven overdag vijf vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb- Convooien voor Noord-Afrika Volgens te Stockholm uit -Londen ontvangen berichten is dezer dagen het tweede groote convooi, dat men- schen en materiaal naar Fransch Noord-Afrika gebracht had, in Enge land teruggekeerd. Het aantal schepen was sedert het vertrek uit Engeland, vier weken geleden, kleiner geworden, doordat een aantal schepen tot zinken waren gebracht en andere door bom aanvallen zoo zwaar beschadigd waren, dat zij in de dokken van Gibraltar en Noór-cU Afrika gerepareerd moeten worden. De Engelschen hadden, met het oog op de Kerstdagen, verwachtingen vastgeknoopt aan de aankomst van net convooi, d-och sleéhts een deel der schepen heeft levensmiddelen, in hoofdzaak fruit en groenten, gebracht. Naar verluidt, hebben" zich bij het in laden der levensmiddelen te Algiers én Oran georganiseerde stakingen voorgedaan, zoodat Amerikaansche politietroepen moesten ingrijpen. Om dat de schepen dringend noodig waren voo bet instellen van een nieuw convooi, bestemd voor Noord-Afrika, moest men van het laden van een deel der schepen afzien. Duitsche matrozen bezoeken hun Italiaansche kameraden aan boord van een Italiaanschen torpedojager Italiaansche matrozen, die 1» de Middellandsche Zee samen met hun kameraden van de Duitsche oorlogs* marine tegen de Britten strijden hebben een Duitsch kommando aan boord van hun torpedojager uitge- noodigd oorlogsschip wordt van boven fw onder nauwkeurig be- U«b0a4 7 Ë»»l8-Atl tt-P B ben in den nacht van 17 op 18 Dec. vanuit geringe hoogte voor den oor log belangrijke installaties en ravi- tailleeringsbedrijven aan de Humber en aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Hevige ontploffin gen en uitgestrekte branden wer den waargenomen. Twee vliegtui gen worden vermist. Bij de afweergeveohten rondom Rzjef heeft zich de 102 Silesische divisie bijzonder onderscheiden. De gebeurtenissen aan het Oostelijke front. In aansluiting op hetweermachtbe richt verneemt het D.N.B.dat de ge beurtenissen aan het oostejijke front nog steeds in het teeken der militaire consolideering staan. In het hoogge bergte van den Kaukasus zijn tenge volge van den sneeuwval slechts storm troepoperaties van dé Duitsche jager regimenten mogelijk. De bergjagers handhaven hier de op de passen be reikte liniën. In den Tereksector heb ben de Sovjettroepen vergeefs ge tracht, den druk op Grosny te vermin deren. Ten zuidwesten van Stalingrad heb ben Duitsche troepen een sterke heu. velstelling genomen. In Stalingrad zijn nog steeds 22 van de 24'wijken hecht in Duitsche handen. VERDUISTER GOED ZON 19 Dec. onder: 16.29 20 Dec. op: 8.45 MAAN 19 Dec. op: 15.08 onder: 5.07 ZON 20 Dec. onder: 16.30 21 Dec. op: 8.46 MAAN 20 Dec. op: 15.39 onder: 6,10 22 Dec. Volle Maan. De nieuwe burgemeester ran Apel doorn, m«. D. F. Pont. is Donderdag plechtig geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester en zijn echtgenoote na de installatie ip een opgewekt gesprek met den commandant ran de W. A.. mr, Zondervan Polygoon-Zeijlemaker-Pax m Voorschriften voor de Fransche pers. Richtliinen zijn vastgesteld door het Fransche ministerie voor de voorlich ting, binnen het bestek waarvan de dagbladen in liet onbezette Frankrijk een loyale, constructieve én positieve medewerking moeten leveren aan de oolitieke doelstellingen der regeering. Daartoe behooren de strijd Legem het bolsjewisme en de strijd tegen ieder bondgenootschap met hét bolsjewisme, zooals bestaat tusschen Engeland, de Ver. Stalen en de Sovjet-Unie, bene vens streven naar verwezenlijking van de nationale revolutie. JDe pers is een vrije berichtgeving over problemen van economischen, financieelen en cul- tureelen aard principieel binnen het bestek van loyale medewerking ver oorloofd. Het ministerie voor de voor lichting heeft al deze problemen sa mengevat in een ontwerp en voorge legd aan een vergadering van dagblad directeuren in Vicfty. Het meerendeel der aanwezigen heeft zich spontaan voor de aanvaarding van het ontwerp verklaard. Boodschap van Roosevelt aan den Negus. President Roosevelt heeft eer, boodschap gestuurd aan den vroege- ren Negus van Abessinië, waarin hij zegt er kennis van genomen te heb ben, dat Abessinië den oorlog ver klaard heeft aan Italië. Duitschland en Japan. Roosevelt verklaart voorts, dat hij volgens den wensch van der. roegaren Negus de noodige maat regelen neemt om de regeeringen van Italië, Duitschland en Japan van dit besluit in kennis te stellen en dat Abessinië het recht krijgt op leve ranties volgens de leen- en pacht wet. omdat, yzijn verdediging van vitaal belarig is voor de verdediging van de Ver. Staten." Ter gelegenheid van zijn bezoek san Lissabón schrijft de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Jordana. in het blad Arriba o.a.: Het verschrikkelijke drama, dat Spanje in de jaren 1936 tot 1939 beleefd heeft, heeft den grondslag gelegd, dat beide Iberische lanaen elkaar definitief gebonden hebben en hun betrekkingen in vvederzijdsch vertrouwen nog hechter zullen ma ken-.- In dezen geest zullen Spanje en Portugal tot welzijn van de chris telijke beschaving gemeenschappe lijk optrekken. De chef een den genetalen- «taf een het Duitsche leger. General dw Infanterie Zeitxicr Transocean-OKW-Feltfnga-Paa w Churchill riaar Washington verirokken Volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda wordt in de Engelsche kolo nie te Lissabon met ^beslistheid be weerd, dat Churchill zich op 18 Decem ber naar Washington zou 'begeven voor een nieuwe bespreking met Roosevelt. Deze reis is een gevolg van de nood zakelijkheid om tot overeenstemming te komen over de gemeenschappelijke politieke lijn, wélke men ten aanzien van het Fransche koloniale rijk in Noord-Afrika wil volgen. In den nacht van 17 op 18 Dec. is de Engelsche stad York door een for matie zware Duitsche geveehtsvlieg-, tuigen aangevallen, die hun bom-' men lieten vallen op de ruim 80.000 inwoners tellende belangrijke in dustriestad. Na hevige ontploffingen braken er in de stad verscheidene branden uit. Bovendien werden twee in het graafschap York gelegen plaatsen doeltreffend met bommen bestookt. Van deze succesvolle aan vallen zijn twee Duitsehe vliegtui gen niet op hun basis teruggekeerd. Waarde vermoedelijk 250.000 gulden. Is er verduistering gepleegd De politiewereld in heel Neder land is op zoek naar een kostbaar schilderij van Rembrandt dat waar schijnlijk verduisterd is en wel ten nadéele wan een kunsthandelaar, woonachtig aan een der Amsterdam- sche grachten. Een-paar weken geleden vervoeg de zich bij den kunsthandelaar een zeker dr. F. N. D. D., woonachtig in AmsterdamrZuid. Hij maakte op den kunsthandelaar een betrouwbaren indruk, zoodat deze er na eenige bezoeken van de zijde van den aan- staandefi kooper geen bezwaar tegen maakte, hem - het schilderij „Mar. .die ganzeveer slijpt" korten tijd ai' te staan, om het door een deskundi ge te laten taxeeren. Langs een om weg hoorde de kunsthandelaar later, dat het schilderij, dat hij aan dr. D. had medegegeven, elders tén ver koop was aangeboden. Het bleek, dat zich een zekere V. in de zaak ge mengd had: De oorspronkelijke eige naar noch dr. D. hoorden echter meer iets van V., die met het schil derij was verdwenen. Tevens zou den, naar wij vernemen, een schilde rij van Willem Maris en een van Simon Maris, verdwenen zijn. De twee smilderijen van de Marissen worden geschat op4000 a 5000. Bij .de pnderhandelingen schijnt ten aanzien van het schilderij van Rem brandt een bedrag van 250.000 te zijn genoemd. De politie doet thans onderzoek naar de verblijfplaats van V. Inmiddels dr. D. voor geheel an dere feiten gearresteerd. Het schilderij van Rembrandt da teert uit zijn vroege periode en is waarschijnlijk tusschen 1626 en 1630 geschilderd. Het is voorzien van een expertise van dr. Bredius. Geen prentbriefkaarten naar België en Frankrijk. Aangezien tegen Kerstmis en Nieuwjaar in den regel een groot aantal prentbriefkaarten voor België en' Frankrijk plegen te worden ter post bezorgd, wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat verzending van prentbriefkaarten naar deze landen niet is toegestaan. s-GRAVENHAGE. 17 Dec. - In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscom missaris Ivoor het bezette Nederland- che gebied betreffende sociale ver zoreing van oorlogsdienstnemers., wordt o.m. het volgend' bepaald: De wederzijdsche rechten en ver plichtingen, voortspruitende uit een bestaande arbeidsovereenkomst, wel ke een oologsdienstnemer als werk nemer heeft aangegaan, worden op geschort zoolang hij oorlogsdienst verricht, voor zoover niet uit de volgende voorschriften iets anders blijkt. De oologsdienst staat ten aanzien van de toepassing van de voorschrif ten betreffende de verzekering tegen invaliditeit gelijk met vrijwilligen dienst bij de voormalige Nederland sche. zee- of landmacht. De werkgever kan de arbeidsover eenkomst niet een oorlogsdienst nemer niet opzeggen; evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in arti kel 1639 W van het Burgerlijk Wet boek. indienen. Het recht van op zegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. De tijd, gedurende welken oorlogs dienst is vericht. telt bij eèn be staande arbeidsovereenkomst - in overheidsdienst ten volle mede voor de berekening van den diensttijd, \'oor den overgang in een hoogere salaris- c-f loonschaal en voor het in arimerking komen voor bevorde ring. De oorlogsdienstnemer, die* een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, blijft zijn wedde met inbegrip van alle bijkomende toelagen ontvangen met inachtneming van de volgens bovenstaande intredende vérheogm- gen. De aan een Oorlogsdienstnemer op grond van het eerste lid toekomende wedden worden gekort. 1. indien hij ongehuwd, weduwnaar of gescheiden is en geen. kinderen moet onderhouden, met 20 ten honderd; b) een of twee kinderen moet on derhouden, met 16 ten honderd; d) drie of vier kinderen móet onder houden, met 13 ten honderd; d) vijf of meer kideren moet onder houden, met 10 ten*honderd; 2.f indien hij gehuwd is en a) geen kinderen moet onderhouden, met 10 ten honderd; b) een of twee kinderen moet onder houden, met 6 ten honderd; c) drie of vier kinderen moet onder houden, met 3 ten honderd. Op het bedrag, dat een oorlogs dienstnemer ingevolge de ledefl 1 en 2 moet ontvangen.! wordt zijn oor- logsdienstbezoldiging (Kriegsbesol- óung) in mindering gebracht. Ten aanzien van de berekening van den diensttijd met betrekking tot de pensioenen wordt de oorlogs diensttijd van een persoon, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, ten volle medegeteld. Gedurende den tijd, dat oorlogs dienst werdt verricht, wordt de pen sioenbijdrage in den zin der Pen sioenwet 1922 doorbetaald. De voorschriften betreffende mede tellen van den oorlogsdiensttijd zijn van overeenkomstige toepassing, wanneer een oorlogsdienstnemer. die niet een nog bestaande arbeidsover eenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, binnen een jaar na de be ëindiging 'van den oorlogsdienst of het in wérking treden van deze ver ordening een zoodanige arbeidsover- eenkoifist aangaat. In dit geval wordt de in oorlogsdienst doergepraehte tiid onder overeenkomstige toepas sing van de artikelen 40 en 42a der Pensioenwet 1922 door het, rijk mge- De op grond van deze bepalingen deor ëen publiekrechtelijk lichaam uitgekeerde bedragen worden op een daartoe gesteld verzoek door het rijk terugbetaald. Is de arbeidsovereenkomst van een oorlogsdienstnemer in verband met de oproeping beëindigd, dan wordt zij bij het in werking treden van deze verordening weder van kracht, wanneer de oorlogsdienstnemer den werkgever zijn wensch daartoe bin nen zes maanden na het in werking treden van deze verordening te ken nen geeft. Deze voorschriften zijn eveneens van toepassing op personen, die door ae „Waffen-SS" voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen voor den duur dezer opleiding. In deze verordening wordt ver staan onder: f „Oorlogsdienst" de dienst, welken een persoon, die op het tijdstip van zijn oproeping zijn woonplaats in Ne dérland had, na 31 Augustus 1939 in de Duitsche weermacht, de „Waffen- SS", het Vrijwilligerslegioen Neder land, den luchtbeschermingswaar schuwingsdienst. den rijksarbeids dienst of een Nederlandsche politie- formatie. welke er toe bestemd is buiten het bezette Nederlandsche ge bied te worden ingezet, verricht of verricht heeft. „Arbeidsovereenkomst in over heidsdienst" de arbeidsovereenkomst in dienst van het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiek rechtelijk lichaam. De verordening nr. 136 1941 be treffende eenige sociale voorzienin gen ten behaeve van vrijwilligers bij de Duitsche weermacht de „Waffen- SS" en bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, zooals aangevuld bij de Verordening nr. 202/1911, treedt bui ten werking. Deze verordening treedt heden in werking. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. - Uit gegeven is een besluit van den secr.- gen. van het dept. van Sociale Zaken betreffende de belooning van arbei ders, werkzaam in een bedrijf dat in de periode, ingaande 23 Dec. '42 na beëindiging der werkzaaamhe- den.en eindigende 4 Januari 1943 des morgens, gesloten "moet blijven. Dit besluit bepaalt: Artikel 1. Aan de arbeiders, die werkzaam zijn in een bedrijf, dat ingevolge de iri de 'Nederlandsche Staatscourant opgenomen beschikking van de secretarissen-generaal van de de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Landbouw en Vis- scherij, Waterstaat en bijzondere economische zaken in de aldaar ge noemde periode gesloten moeten blijven, moet door den werkgpver over die periode -worden doorbe taald het loon, dat zij verdiend zou den hebben, indien zij op die dagen gewerkt hadden. Artikel 2. De werkgever mag, voor hetgeen ingevolge Art. 1 aan loon. te zijnen laste komt, door den betrokken ar beider werk laten verrichten boven den, in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd echter niet later dan tot 1 Juli 1943. Bovendien kan hij dat bedrag verrekenen met de aan den arbeider voor 1 Januari 1943 toeko mende vacantie. Artikel 3. Bij Uitvoer ingsvoorsehrift worden nadere regelen gegeven. Artikel 4. - Dit besluit treedt met ingang van den dag. volgende op dien van af- fesft&g&s ia xsrfci&g. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. - Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het beëindigen van arbeidsovereenkomsten van te werk gestelden bij stilgelegde onderne mingen. - Hierin wordt o.m. bepaald: Op het tijdstip, waarop een onder neming wordt stilgelegd op grond van een rechtsvooorschrift of een beschikking van een tot hel stilleg gen bevoegde instantie, worden de arbeidsovereenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden be ëindigd. Op het tijdstip, waarop aLdus een deel van een onderneming woixlt stilgelegd, worden de arbeidsover eenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden, die alleen of in hoofdzaak bij of voor het stilgelegde deel werkzaam zijn, beëindigd, voor zoover zij niet in een niet stilgelegd deel worden te werk gesteld. Het Gewestelijk Arbeidsbureau kan op verzoek van. de onderneming beschikken, dat deze voorschriften niet van toepassing zijn ten aanzien van afzonderlijke arbeidsovereen komsten. Is. de beschikking na de stillegging gegeven, dan is daarvoor de toestemming van den te werk gestelde noodzakelijk: zij heeft in dit geval terugwerkende bracht tot aan het tijdstip van de ïtilleg- ging. Een té werk gestelde, wiens ar beidsovereenkomst aldus wordt be ëindigd, ontvangt van de onderne ming een schadeloosstelling. Deze schadeloosstelling beloopt een twaalfde deel van het loonbe drag, met inbegrip van de uitkeerin- gen in gejd of in geldswaarde, waar op een recht van den te werk ge stelde jegens de onderneming in het jaar vóór de stillegging opeischbaar is geworden, alsmede van de vrij willige uitkeèringen in geld of in geldswaarde, welke de te werk ge stelde gedurende dit jaar van de on derneming heeft ontvangen. Een recht op schadeloosstelling bestaat net, wanneer de onderne ming of 'if derde zich bij overeen komst tegenover den te werk ge stelde heeft verplicht hem een pen sioen uit te keeren. Voor elke vijf jaren, gedurende welke de vertrekkende bij de onder neming i's te werk gesteld geweest, ontvangt: hij een extra-schadeloos- stelling, evenwel met een maximum van vijf extra-schadeloosstellingen; het beloop daarvan wordt op dezelf de wijze berekend als hierboven be paald. De eerste extra-schadeloosstelling wordt op den eersten dag van de maand, welke volgt op den .dag der stillegging, de volgende, extra-scha deloosstellingen worden op den daarop telk®imale volgende^ eer sten dag vatv' de maand opeischbaar. Wanneer de vertrekkende een verklaring van het Gewestelijk Ar beidsbureau overlegt, waaruit blijkt, dat hij buiten zijn schuld nog geen andere betrekking heeft kunnen aanvaarden. De verordening is .eveneens van toepassing ten aanzien van te werk gestelden of voor zoodanige bedrijven of deelen van bedrijven, welke tusscheiï 6 December 1941 en den dag van het in werking treden van deze verordening op in den aan vang genoemde wijze zijn stilgelegd. Ten hoogste drie schadeloosstellin gen worden op zijn vroegst een maand, volgende schadeloosstellin gen woïden op zijn vroegst twee maanden na het dn werking treden van deze verordening opeischbaar. De gemachtigde voor den arbeid kan voor afzonderlijke ondernemin gen, te werk gestelden of vertrek- kenden middels schriftelijke be schikking uitzonderingen toelaten. De bepalingen zijn voorts niet van schadeloosstellingen zijn niet van toepassing -ten aanzien' van perso nen, die volgens artikel 4 der ver ordening nr. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen joden zijn of als joden worden aan gemerkt. De bepalingen, zijn voorst niet van toepassing ten aanzien van stilleg gingen, welke slechts yoor een be paalde periode van een jaar geschie den. Deze verordening is 16 December in werking getreden. - Beperkt het gas en eleclriciteitsverbruik. De basis van het huidige techni sche en economische leven wordt gevormd door de kolen. De weten schap en de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in ge slaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de hand daarvan doel treffende practische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor is echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen. Zij ral bovendien steeds grooter worden. 'Men denke slechts aan de vervaardiging van diverse synthetische producten. De steenkool staat, tengevoige van deze abnprmalé eischen, niet in zoodanige hoeveelheid ter beschikking, als ter bevrediging van alle levensbehoef ten wel noodig is. Daarom dient een. bijzonder zorgvuldig en economisch, gebruik ervan te worden nage streefd. In nauw verband daarmee staat een even economisch en zorg vuldig gebruik van electrieiteit en zoowel in de huishouding als in de bedrijven en o.p kantoren. „Weest zuinig," is het parool.' Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet alleen de gemeenschap, maar ock zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesne den. Kerstfeest voor Duitsche kinderen. s-GRAVENHAGE 18 Deg. - Het Duitsche winterhulpwerk in Neder land (W.H.N.) heeft vanmiddag om streeks 500 Duitsche kinderen een mooi keVstfeest bezorgd. In dfe groote zaal van den Dierentuin stonden twee reusachtige kerstboomen in helder licht te pronken en de zaal droeg een stemmige versiering. Een 50-tal oorlogsgewonden woonden den kerstmiddag bij. Aan een aparte tafel hadden de Rijkscommissaris en mevr. Seyss In- qüart. benevens eenige. gasten van het Rijkscommissariaat plaatsgeno men. Een uitstekend orkestje van de Ordnungspclizei zette het feest met vroolijkc klanken in. Een groot aan deel in dezen middag had d.e Bund Deutscher Madel, die kerstliederen zong en o.a. het sprookje Frau Holle opvoerde, in spanning door de jeugd gevolgd. Kreisamtsleiter Hundenborn heeft enkele woorden tot de kinderen ge sproken. De moord te Oisterwijk. BREDA, 18 Dec. - Zooals gemeld de Tilburgsche monteur Th. van B. door de Breda'sche rechtbank ver oordeeld tot ^vijftien jaar gevange nisstraf, wegens het plegen van den kindermoord te Oistérwijk. Tegen dit vonnis heeft de verdachte hooger beroep aangeteekend. De Germanische Freiwilliger Leit- Stelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijdschriften, of het filmjournaal herkenL Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft U met nauwkeurige opgave waar U de foto gezien heeft aan de Germa nische Freiwilliger Leitstelle, den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt U dan toegezonden. Keuringen voor de VYafjen-SS en het Legipert. Het S.S.-ErsartzLommando deelt oiis mede, dat vrijwilligers voor de WaffdJi- S.S. en het legioen ziqh op onderstaan de data bij- de genoemde adressen kun nen vervoeg'en, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de WaHen- S.S. en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen- toe treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den BQsch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43; 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15,00 uur: Assen, Friesland- kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat, 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats, 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12.1,43, 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg, Bij onxe VrijwilDgort, - In Net booge fVoordon I* da aaeaww reeds gevallen, Een stelling wordt onder veer genomen SS m Cfamti»nwo-0 U* n

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1