KEG's MÉsHH THEETABLETTEN Bericht aan onze abonné's in de stad. Bond 'van op coëperatsaven grondslag werkends zuivelfabrieken in Noord-Holland. Algemeene Vergadering te Alkmaar. Streng gekeurd.., Hóóg geprezen! AGENDA FILMS VAN DEZE WEEK Meifedeeliiia van den commissaris voor niel-commerciee e vereenigingen en stichtingen. INGEZONDEN STUKKEN. Koop geen kitsch! In verband met reorganisatie is het noodzakelijk, dat de week abonnementen in den vervolge vooruit voldaan worden. Onze bezorgers zullen dus in de week van 19 t. e. m. 26 December niet alleen geld ophalen voor die week, maar tevens voor de week van 28 December tot en met 2 Januari DE DIRECTIE. BOTERCONTRCMUESTATION NOORDHOLLAND. Onder voorzitterschap van den Heer E. Govers werd gister in café Central een ledenvergadering ge houden van het Botercontrólestation Noord-Holland. In zijn openings woord herinnerde de voorzitter aan den bij zonderen tijd waarin wij le ven, vooral oook wat het artikel boter betreft. Nog altijd wordt er Verschil in de kwaliteit van de bo ter met het distributiezegel en die jnet het riiksmerk gemaakt, terwijl de prijs gelijk is. Dit is ons zeker niet sym pathiek, doch het bestuur heeft, met dat van andere stations, gemeend dat de tijd op het oogenblik niet daar is, om de vrij ingrijpende maatregelen die als voorstellen wa ren ihgekomen, te aanvaarden. Het werd beter geoordeeld daarmede tot betere tijden te wachten. Spr. hoopte, dat die spoedig mogen aan breken. Medegedeeld werd, dat in 1942 1 zuivelfabriek was uitgetreden en 6 nieuwe leden toegetreden, zoodat thans 62 zuivelfabrieken, 27 melk inrichtingen, 6 handelaren en 1 zelf- kazende boer zijn aangesloten. Het bestuur besloot om, wanneer bij een stilgelegdbedrijf bij de ge wichtscontrole een overtreding ge constateerd wordt op de kleinver- pakte boter, de strafmaatregel toe te passen op het doorwerkende be drijf, dat voor het tijdelijk stilge legde bedrijf de boter heeft ver pakt, mits het niet langer dan 4 maal 24 uur geleden is, dat de boter in deze klefnverpakking werd ver pakt. De heer Hofstee, Wiermgerwaard, oordeelde dit onbillijk tegenover het doorwekkende bedrijf en drong er op aan dit bedrijf, bii het consta- teeren van een overtreding, .onmid dellijk op te bellen, omdat dit niet voortdurend verantwoordelijk kan blijven. De voorzitter zeide, dat de maat regel niet ongedaan gemaakt kan worden en merkte op, dat in eerste ihstant.ie kwade trouw niet wordt verondersteld. De directeur Ir. de Waal deelde nog mede, dat volgens de verorde ning de detaillist verantwooordeliik is, wanneer een te klein gewicht in. het pakje wordt geconstateerd. Wanneer hij geen schuld heeft, wordt hii toch steeds een interne kwestie tusschen hem en de fabriek die leverde. Tot leden van de financieele com missie werden aangewezen de fa brieken te Venhuizen en Benne- broek en de heer S. Heuvel te Haar- lem. Bh de rondvraag vroeg de heer Boogaard. Amsterdam, hoe hét stdat met het Z.K.B. merk. wanneer hii zijn twee stilgelegde fabrieken weer in bedrijf kan stellen. Ir. Kraanen antwoordde, dat dan opnieuw moet worden bemonsterd. De heer Boogaard kan dan echter doorgaan met Z.K.B. boter te ma ken. Hierop volgde sluiting. De heer P. J. Wever te Graft is te Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde 1. o. DIEF ACHTERHAALD. Eenige maanden geleden werd van een vrachtauto staande op den Ken- nemerstraatweg alhier, een w-arde- volle zoo goed als nieuwe band ge stolen. Dank zij ijverig speuren is het .de recerche thans gelukt den dader té achterhalen, 't Bleek te zijn de 21- jarige P. D, die een volledige be kentenis aflegde. De band kon weer in het bezit van den rechtmatigen eigenaar worden gesteld. KAASCONTROLESTATION NOORD-HOLLAND, De voorzitter van het Kaascontrole- station Noord-Holland, de heer G. No bel, sprak in de Vrijdagmiddag gehou den ledenvergadering de hoop uit, dat in Maart de 25, wegens kolennood stil gelegde fabrieken weer in werking gebracht kunnen worden en dit vooral omdat de kleine fabrieken een belang rijke rol vervullen om de kwaliteit van het product op peil te houden. Medegedeeld werd, dat het ledental 244 bedraagt, n.l. 58 kaas- en boter- fabrieken en 186 zelfkazende boeren. In den loop van 1942 traden 4 leden uit en wel 1 kaas- en boterfabriek, wegens opheffing en 3 zelfkazende boeren. Voor het personeel werd, m^t terug- werkende kracht tot 1 Juli, een salaris- verhooging vastgesteld. Eveneens wer den de rijwielvergoedingen en de dienstreizen der controleurs verhoogd. Het doorzichtige plaatje waarvan de kaasmerken worden gemaakt, wordt, tot een nader te bepalen datum, op last van het Departement van Land bouw en Visscherij, rood gemaakt. Van 13 Dec. af moeten uitsluitend, zoowel voor de 20 als voor de 40 plus kaas, de roode kaasmerken worden gebruikt. Op een vraag waarom dit geschiedde, werd geantwoord, dat daarover niet meer gezegd mocht worden. Tot leden van de financieele com missi® werden de fabrieken te Opmeer en Venhuizen en de heer Frans te Heiloo benoemd. Het entreegeld voor 1943 werd be paald op 1 per koe of per 300 kg in het afgeloopen jaar bereidde kaas, in dien het aantal koeien geen luiste maatstaf voor de kaasproductie is. Naar aanleiding van een vraag van den heer Bos over het resultaat van de poging om voor de fabrieken de rantsoenen geliik gesteld te krijgen aan die voor de zelfkazende boeren, ant woordde de secr. ir. de Waal, dat deze poging geen succes had gehad. Hierop sloot de voorzitter met een woord van dank aan het personeel en de leden voor de medewerking aan de buitengewone maatregelen, de verga dering. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 DECEMBER. G.G. leger des Heils, 10 uur heili- gingsdienst, 7 uur verlossingsdienst o.l.v. den heer Bergwna. HET RAADHUIS" TE GROET. Naar wii vernemen, zal, onder toe zicht van het Ri'ksbureau voor de Monumentenzorg, het bekende raad huisje te Groet, -"-meente Schoorl, aan een restauratie worden onder worpen. Vele raadhuizen in Noord- Holland zijn werk uit de school der navolgers van Hendrick de Keyser. In de kleinere dorpen worden meest eenvoudige raadhuizen aangetrof fen, op rechthoekig grondplan, met tongevels aan de smalle zijden. Als zoodaniv is het raadhuis te Groet aan te merken. Architect Jan de Meyer, die ook het raadhuis te Schoorl restaureer de, te Amsterdam, zal zich met de onmiddellijke leiding der restaura tie belasten. Winterhulp Nederland Loterij 1942 betehkent: blijdschap in -ele ge zinnen. Opening. De Bond hield Vrijdagmiddag zijn algemeene vergadering in t Gulden Vlies te Alkmaar. De voorzitter! de heer Jm. Blaauboer, heette de aanwezigen welkom. De Bond heeft te kampen met groote moeilijk heden, thans voornamelijk voortvloeiend uit de sluiting van verschillende bedrij ven, waarmee, helaas, even zooveel cul- tureele centra zijn stil gelegd. Daarnaast beangstigt de kwestie, in hoeverre straks verschillende bedrijven wellicht definitief zullen worden stopgezet. Spr. juichte het inmiddels toe, dat de Rijks- zuivelconsulent bereid is geweest, in de desbetreffende commissie zitting te nemen. Zijn aanwezigheid wekt ver trouwen. Voorts wees spr. op het scheu ren van grasland en op de inkrimping van vee. Dit alles kan slechts worden gecompenseerd door verhoogden melk prijs. Die zal wellicht komen. De vee- afzet snijdt echter In het kapitaal. De perspectieven ten aanzien van de vee- prijzen zijn van zulk een aard, dat de kans bestaat dat in plaats van drie of vier afgeleverde koeien daarvoor mis schien één in de plaats kan worden gekocht. Wil alles vlot loopén, dan moe ten de kalfkoeien in de ordening worden betrokken. Het oploopen van den bon- nenprijs van 30 op 65 cent wijst op een ontstaand tekort aan melkvee. Men kan dit niet genoeg onder oogen der betref fende instanties brengen. Mededeelingen. De notulen werden goedgekeurd. De secretaris deed zijn gebruikelijke uitvoerige mededeelingen, waaruit we aanstippen de definitieve stillegging van het bedrijf te Berkhout in het kader der saneeringsmaatregelen, alsmede de re organisatie der fabrieken te Venhuizen en te Schellinkhout van een Coöp. ver. in een N V.' Bijzonderheden volgden omtrent de comm. van landbouwcoöperatie en de comm. van de boterkeuringen. Van de aangesloten 48 fabrieken zijn thans 39 lid van het Z.K B. Aan de orde kwamen vervolgens de comm. van de kaaskeuringerv en voor het zuivelvakonderwijs. Uitvoerig werd ingegaan op de loonregelingen. Een handleiding hieromtrent is in voor bereiding. Van de .43 aangesloten fabrieken zijn er 25 tijdelijk stilgelegd. De genomen maatregelen schijnen noodzakelijk. Er ger schijnt het te worden, indien de tijdelijke stilleggings overgaat in een blii"ende. Het feit echter, dat deze fa brieken hebben bijgedragen tot den roem van ons N.H. product, doet de toekomst •met meer vertrouwen tegemoet zien. De rayonherziening voor Midden- Noord-Holland is ten uitvoer gelegd. Een plan Y°°r Noordelijk N.I-. is in voorbereiding. Behandeld werd voorts de uitbetaling van de aanvullings-ondermelk naar kwaliteit en gehalte, de maatregelen inzake (de productie en de afzet van kaas. Boter en t.b.c.-bestrijding onder het rundvee kregen een beurt, waarna ten slotte mededeelingen werden gedaan omtrent enkele interne organisaties: technische dienst laboratorium, controle en coöp. magazijn- De heer Geluk voegde hieraan eenige mededeelingen toe omtrent de onder zoekingen aan het laboratorium van de B.P.M., omtrent proeven met de dubbel wandige metalen karn, het melkwol- proefbedrijf Cosolana, dat thans ca. 500 kg per dag bereidt. Verkiezingen. De commissies voor de boter- en voor de kaaskeuringen werden met een lid uitgebreid, in verband waarmee de heeren A. Talsma te Wognum en N. J. W. Hofsté te Wieringerwaard een jaar langer in de commissiën zitting houden. Verkozen werden voorts: In de comm. voce de boterkeuringen de heer T. v. d. Hem, Twisk; ld. voor de kaaskeuringen de heer J. Halbertsma, Callantsoog; ld. bouwcommissie de heer M. J. Oos terkamp, 't Zand; ld. Coöp. Aankoop de heer S. M. Kort, Purmer; ld. Landbouwcoöperatie de heer H. Hogetoorn, Beemster. Salarissen personeel. De bestuursvoorstellen werden zonder discussie overgenomen. Bcgrooting. De commissie, belast met het onder zoek, adviseerde tot aanneming. Aldus werd besloten. De begrooting sloot in inkomsten cn uitgaven met een bedrag van 43.810. Melkcursusscn. De Rijkszuivelconsulent deed mede deelingen omtrent de melkerscursussen. Er werden er 46 gehouden. Van de 219 mannelijke en 31 vrouwelijke examen- candidaten slaagden resp. 202 en 27. Financieele commissie. Hierin werden aangewezen de fabrie ken te Purmer, te Twisk en te Wierin gerwaard. De verkiezing van enkele leden van het bestuur van de F.N.Z. en de aan wijzing van de vertegenwoordigers ter algemeene vergadering van de F.N.Z. zal door het bestuur worden geregeld. De heer Geluk vestigde de aandacht op de bestaande mogelijkheid ter con trole van de warmte- en krachtbron nen en adviseerde krachtig tot deze controle toe te treden. Vooral in tijden als de tegenwoordige, waarin vernieu wing nauwelijks mogelijk is, is dit van het allerhoogste gewicht: De rondvraag leverde niets op. Hierna volgde dus sluiting. O De deskundige dames van Victoria's Proefcom- missie prezen de smaak en de brosheid van onze Marietjes ten zeerste! „Wat er van Victoria it... dat mag er zyn!" BISCUITS-CHOCOLA Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Zondag van 2 uur af doorL voorst. Cinema-Theater, Kora Terry (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, Der llebe Augustin (rom.) 18 jaar. Harmonle-Theater, Was ik maar nooit getrouwd (hum.) 18 jaar. Victoria-Theater, Wat 'n schatje! (kom.) 14 jaar. Zaterdag 19 Decembeï. 3 uur, Harmonie, optr. Haagsche bal letgroep v. d. Kameropera, voor de Ned.- Duitsche Kuituurgemeenschap Werkge meenschap Alkmaar. 7 uur, 't Gulden Vlies, derde opv. Gasparonne door A.O.O.V. 7.30 uur, de Rustende Jager te Heiloo, kunstavond door Frits ^Bouwmeesters ensemble, voor het Nut Zondag 20 December. 1.30 en 3.30 uur, 't Gulden Vlies, voor stelling Tom Poes en De sprekende koe. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompe- toren, tooneeluitv. door Aurora. 8 uur, 't Gulden Vlies, opv. Mottige Janus met o.a. Roosje Kohier. Maandag 21 December. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opv. van: Maria Stiiart door Cor v. d. Lugt Melsert. 8 uur, hotel De Nachtegaal, lezing over wolken en wolkenformaties voor ge nootschap S.N.S.S. 8 uur, café Bouwstra te St. Pancras, vergadering N. A. F. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 20 December is de apotheek vgn Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend, welke in de week van 19 t.e.m. 25 December tevens den nachtdienst zal waarnemen. LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE. Het bestuur van de Langedijker Groenten Centrale vergaderde Vrij dagmiddag in het vergaderlokaal o. 1. v. burgemeester Schelhaas, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat de heer Dé Boer weer hersteld is.' De voorzitter deed eenige mede deelingen, o.m. dat wanneer men wit lof veilt, men ook een hoeveelheid getrokken witlofwortelen moet in leveren. De prijs hiervan is 16 per 1000 kg. Van de Vrijwillige Brandweer aan de Lapgedijk was een verzoek om subsidie ontvangen. Het bestuur stelde voor als donateur toe te tre den met een bijdrage van 25 per jaar. Men besloot het kantoor in het bollen gebouw beschikbaar te stellen voor den nieuw te benoemen bu reauhouder van de L.C.O. (wiens rayon zal zijn Langedijk, Koedijk en St. Pancras) tegen een huur van 3 per week. De voorzitter deelde» mede dat een contract is aangegaan met de boek- houdbureaux Van Zuijlen Ter- maat alhier en Voogt te Noordschar- woude voor de .te voeren tuinbouw-' boekhoudingen. Voor de veiling zal dit op ongeveer 2000 per jaar komen, of pl.m. 15 per bedrijf. Er zijn al ongeveer 140 bedrijven aan gesloten» De boekhoudbureaux zijn bereid reeds vanaf 1 Mei j.l. de ge- -- /ens te verwerken, hetgeen een voorsprong beteekent. Men heeft dan spoedig de beschikking over góed cijfermateriaal. Men ging met het voorgestelde accoord. Vervolgens besprak de voorzitter de regeling van den aanvoer van de stapelproducten. Wii gaven hierover reeds een bericht in ons nummer van Donderdag 17 December. Het dag. bestuur stelde voor aan de aangesloten vereenigingen een extra uitkeering van 1/10 pet. te ge ven voor de bestrijding van de kos ten, aan 9eze- regeling verbonden. Deze extra uitkeering wordt reeds over 1942 verleend. Na nog eenige besprekingen werd dit voorstel aangenomen. De beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering van de Prov. Com missie werd hierna behandeld. Bij het yoorstel t.a.v. de verhooging van de "kostprijzen stelde de heer P. de Geus Jz. voor" als men weer zegt het wordt te duur voor den consument, een onderzoek in te stellen, naar de marges van groot- en kleinhandel. Zijn die niet te hoog? De voorzitter zeide, dat er vele moei- liikheden zijn. We moeten in de eerste plaats onze prijzen' verbeterd krijgen aan de hand van de kostprijzenbereke- ning, waarmee het Centraal Bureau zich reeds lang bezighoudt. Het onder nemersrisico moet daarin worden opge nomen. De boekhoudingen, welke thans worden ingericht, kunnen zeer veel ten goede komen aan de juiste kostprijs berekening. We komen het verste met juiste cijfers. Hierover zal het een en ander naar voren worden gebracht 6p de alg. ver gadering. Men was voor de handhaving van de kwaliteitseischen. Er zal een onderzoek worden inge steld naar de sorteering van de peen, welke nogal eens aanleiding geeft tot moeilijkheden. Voorts zal gevraagd worden naar de brandstoffenvoorzie- ning van de koolsehuren. Er zijn nu geen bonnen en geen brandstoffen. Er is een hoeveelheid papier voor kool bedekking beschikbaar. De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van. Harmonie- Theater Wks IK MAAR NOOIT GETROUWD. Een komische film, vol dwaze ver wikkelingen, maar uitstekend ge speeld, draait deze week in het Har monie-Theater. Herbert gaat, om aan de avances van Yvonne te ont komen met een expeditie mee naar Egypte, doch niets baat. Tenslotte be sluit hii te trouwen en weV met Dodo Smith. Deze laatste krijgt spoedig reden tot jalouzie en besluit, Herbert een lesje te geven. Zij flirt met al zijn vrienden en haar plan gelukt. Herberts vriend Bobby sticht vervolgens de grootste verwarring als drie verschillende vrouwen op zijn soupeetje komen, nL zijn verloofde Dodo Smith en de vrouw van dr. Elliott en tot slot ook Yvonne nog opdaagt. Maar aan 't eind ziet men vier gelukkige paren. Herbert en Dodo worden alleraar digst gespeeld, door Albert Matter- stock en Kathe von Nagy, Paul Kemp is zeer goed als Bobby, terwijl Lucie English en Grethe Wieser (Yvonne) veel tot het succes bijdra gen. Een vroolijke film. Een mooi Tobis Holl. Nieuws, een uitgebreid Ufa-iournaai en een na tuuropname: Winter in Oostenrijk, gaan aan het hoofdnummer wooraf. DER LIEBE AUGUSTIN. Deze film speelt in het midden der 17e eeuw, toen men in Weenen gaarne Frankrijk imiteerde, vooral aan 't hof van Leopold I. Spotliede ren werden gezongen en vooral de bekende Weensche straatzanger Augustin blonk hierin -uit. De levensmoed en natuurlijke blij- hei a van het Weensche volk komen wel duidelijk uit in dit filmwerk, dat verder aanleiding geeft tot vele vermakelijke en spannende verwik- A. B.- Theater kelingen. De muziek is zeer goed en Paul Hörbiger vindt in de titelrol alle gelegenheid om zijn talenten te doen kennen. Zijn scène met de mar kiezin en zijn gesprek met den kei zer zijn opmerkelijk. Verder mogen •genoemd Michaël Bohnen als de keizer, Hilde Weissner als de mar kiezin en Maria Andergast als de dochter van den hof kok. Ook de drie muzikanten trekken de aandacht van deze typisch Ween sche film. G, C. van Gulik. KORA TERRY, De tweelingzusters Terry voeren samen een acrobatisch dansnummer uit. Zij zijn heel verschillend van karakter, Kora is brutaal en er slechts op bedacht door mannen in het bezit van geld te komen. Mara daarentegen is de goedhartige en bescheidene. Cinema- Theater Bij de uitvoering van haar cabaretnummer komt Kora onder mijnd door haar on- gezond leven te vallen en Tobs, de vaderlijke mana ger ziet beide meisjes tijdelijk werk loos worden. Mara heeft haar hart verpand aan d"i aan lager wal geraakten kapel meester Varany, maar Kora ver dringt haar totdat hem de oogen opengaan en hij Mara belooft zich weer een naam als ernstig musicus te zullen verwerven. In Algiers, waar Kora met haar Oostersche dansen veel succes oogst, valt zij in handen van zekeren Vopescu, die haar voor een spionne houdt. Er ontstaat een woordenwis seling tusschen beide zusters. Mara schiet Kora neer, Tobs neemt de schuld op zich en Mara zorgt onder Kora's naam voor het dochtertje van Kora. De verwisseling wordt be kend, maar wanneer Mara op het punt staat veroordeeld te worden, komt alles ook tusschen haar en Varany weer in orde. Een schitterend filmwerk waarin Marika Rökk de dubbelrol der beide zusters speelt. WAT 'N SCHATJE. In het Victoria-Theater treedt het schatje Margit op, die Zarah Lean- der, Moser eh andere sterren kan imiteeren, die als soliste in een ijs paleis voor een enthousiast publiek kan optreden en die in de revue kail zingen en tapdansen, dat het een lust is er naar te kijken. Het is vermakelijk Victoria- I Mi er slaagt Theater I a^e kindernissen uit I den weg te ruimen om 'n vooraanstaande plaats in het Collosseum-theater te verkrijgen, de bekende revue-ster Rita Corsini te verdringen en zich te verloven met den beroemden Te- gisseur Hans Rupert. Zij moet als volwhssen meisje zelfs als wonderkind optreden en brengt haar zoogenaamde moeder zuster Trude, die zich met haar patroon, den directeur van een groote hoedenzaak, wil verloven in groote moeilijkheden. Een aardige film waarin het bonte revue-leven achter de schermen wordt bekeken en 'Lucie Englisch als Margit, Maria Andergast als Trude en Paul Hörbiger als de re gisseur optreden. Vooraf o.a. een interessante film over zweefvliegen, een le-ende bio grafie van Heinrich George, Tobis- nieuws en een Ufa-oorlogsfilm. Tj. Adema. KLOMPENHANDEL GEREGELD. Goed initiatief te Heer- hugowaard. Van gemeentewege is thans in den verkoop Van klompen regelend inge grepen. Maandagmorgen zullen voor het eerst tot de bewoners der wijken D en F ter secretarie aanvraagfor mulieren ter beschikkia" worden ge steld. Bewoners der andere wijken zullen voorloopig deze alleen kunnen verkrijgen, indien zij schoolgaande kinderen hebben, waarvan vaststaah dat zij dringend behoefte aan dit schoeisel hebben. HEERHUGOWAARD. Kleine tuinderssteun, - Een twin tigtal tuinders uit deze gemeente, tot nu toe aiog onder de steunregeling voor kleine tuinders vallend, zal be gin 1943 worden uitgesloten. Een z.g. slotuitkeering, waardoor saneering van het bédrijf wordt bewerkstelligd, wordt in deft loop van het volgend jaar uitgekeerd. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, dorfr lid te worden van den Nederlandschen Volksdienst. BEHEER EN BESTEMMING VAN VERBEURD VERKLAARDE VOORWERPEN. Jvs-GRAVENHAGE, 17 Dec. - Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie, var. Handel, Nijverheid en Scheepvaart; van Landbouw en Visscherij en van Financiën en van den gemachtigde voor de prijzen, waarin geregeld wordt het beheer en de bestemming van verbeurdverklaarde en ter ver beurdverklaring in beslag genomen voorwerpen (Besluit verbeurdver klaarde en in beslag genomen voor werpen). n Dit besluit is niet van toepassing verklaard ten aanzienvan geld en deviezen, diamanten en voorwerpen van edel metaal, wapenen, motor voertuigen en drukwerken, alsmede van zoodanige voorwerpen, wélke niet geschikt zijn om door de ge machtigden te worden verkocht. De secretarissen-generaal van de desbetreffende departementen van algemeen bestuur en de gemachtigde voor de prijzen vaardigen de ter uitvoering van dit besluit noodzake lijke voorschriften uit. Het besluit treedt in werking op 1 Januari 1943. Op. dien dag tre&en buiten wer king: 1) afdeeling 3 van het economisch sanctiebesluit 1941 no. 174); 2) -het uitvoeringsbesluit 1 econo misch sanctiebesluit 1941; 3) de beschikking' van den ge machtigde voor de prijzen van 13 Juni 1941 (Nederlaiidsche Staats courant no. 114). BIOSCOOP- EN THEATER BEDRIJVEN BLIJVEN GEOPEND. 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. - De JJederlandsche kuituurkamer be richt, dat het besluit betreffende da bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet van toepassing is op bioscoop-~en theaterbedrijven. Op 5 Januari a.s. viert te B-su- ningen, in Maas en Waal, de weduwe M. V. BergenBerendsen haar 104- den verjaardag. A fk koppen thee I 11 I, I uit 1 zakje a 12 tabletten EN TOCH DEZELFDE KWALITEIT. EVENALS THEE EEN BLADDRANK 's-GRAVENHAGE, 18 December. - De commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen én stichtingen heeft ten aanzien der inschrijving van gedrukte of gecyclostyleerde mededeelingen van vereenigingen of stichtingen die niet het karakter van een tijdschrift dragen, nader be paald; Besturen van vereenigingen en stichtingen dragen zorg, dat hun mededeeiingenblad wordt ingechre- ven in daartoe bestemde registers in de. provincie waar de vereeniging of stichting is gevestigd. Voor Groningeh en Friesland, Valkstraat 8, Leeuwarden. Voor Overijsel en Drente, Rem- brandtstra^ 28, Hengelo. Voor Galderland, Bakenbergsche- weg 139, Arnhem. Voor .Limburg, Scharnerweg 85, Maastricht. Voor Noord-Brabant, Willem II- straat 7, Tilburg. Voor Zeeland, Koningstraat 4, Goes. Voor Utrecht, Kr. Nieuwe Gracht 74 bis, Utrecht. Voor Noord-Holland, Keizers gracht 426, Amsterdam. Voor Zuid-Holland, Amaliastraat 13, 's-Gravenhage. de opgave moet bevatten den naam dep vereeniging of stichting, naam en adres van den verantwoordelij ken opsteller en van den drukker. De bepaling dat kan vrorden vol staan met het inzenden van twee exemplaren van ieder nummer aan de nersafdeeling van den commis saris voornoemd, Amaliastraat 13 te 's-Gravenhage, -blijft ongewijzigd. Nogmaals wordt in herinnering gebrcht dat zonder toestemming van tien commissaris, voornoemd het drukken en verspreiden van ■"ereenigingsmededeelingen verboden is. AMSTERDAMSCHE BEURS. 314 Neder1. 1941 -99 99 4 Nederl. 1941 101=/,1011/. 4 Nederl. 1940II" 101=/» 101=/» 3—3 y, Nederl. 1938 961/» 96 3 Ned.-Indië 1937 89U,» 89 'A Amsterd. Bank 1453/» 145=/» Handel Mpij. Cert. v. 250 137=/» 139 Koloniale Bank J63 165 Ned. Ind. Handelsbarfk 92=/» 931/, Alg. Kunstzijde Unie 155 155 Calvé Delft Cert. 139'/» 138 Lever Bros 219 214 Philips Gloeil. Gem. Bezit 308 K 296-7 KORT NIEUWS. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is het 6-jarige meisje K B„ dat uit school kwam, door on voorzichtig spélen' in Oegstgeest doot een vrachtauto, be1 aden met 12 tor beton, overreden. Het meisje was op slag dood. De 75-jarige heer I. J. Mijzen uit Bennekom, die op reis was naar Wassenaar, werd aan het station Ede Whgeningen het slachtoffer van een ongeval, dat hem het leven kostte. M. is waarschijnlijk bij het instappen tusschen het perron er d.én trein gevallen. Zijn stoffelijk overschot is naar Bennekom ver voerd. FIETSENROOVERS HYENA'S DER SAMENLEVING. Geachte Redactie. f Het is niet de gewoonte ingezonden stukken te schrijven over fietsendie ven, maar nu moet me toch iets uit de pen. Ik ben functionaris van het Ar beidsfront en wijd mij 's avonds, nadat ik mijn dagtaak verricht en mijn middagmaal gebruikt hebt, aan de behartiging der sociale belangen van mijn medemensehen. Meestal duren deze werkzaamheden tot elf uur. Dan ga ik naar huis, om te slapen. Maar wanneer dan blijkt, dat je karretje door gewetenlooze onver laten uit het hok gestolen is, onderga je een ontgoocheling, die zich" moei lijk beschrijven laat. Overdag is de fiets noodig voor je gezin, 's avonds voor belangeloozen arbeid ten bate van je medeburgers! Moet iedereen nu niet bekennen, dat die fietsenroovers d e hyena's der samenleving zijn? J. WAGENAAR, Plaatselijk Leider „Vreugd en Arbeid," afd. lkmaar. Hoofdred.: A. R. Jonker. Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen: Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp. Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus Alkmaar. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) WE bleven in de Friedriohstrasse voor een kunsthaiidel staan. Twee leelijke kleine' schilderijtjes stonden er in de etalage. Het eene stelde een foxterrier voor en het an dere een ruigharigen fox. Het for maat van de schilderijtjes en de/ver gulde lijstjes loonde hoegenaamd geen verschil maar niettemin kostte het eene 150 en het andere 175 mark. Wij vroegen onszelf vergeefs af, wat de eigenlijke reden van dit verschil in prijs kon zijn maar een jongedame, die naast ons stond en onze verbazing "scheen te merken, loste het raadsel op: „Maar meneer, zoo'n ruigharige terrier is toch altijd duurder! U mag niet overzien, dat 'i daarbij om een modehond gaat!" Dat de kunst er in tijd van oorlog niet beter op geworden is, ligt voor de hand. Er wordt schilderwerk op de markt gebracht, waai men van duizelt. En toch zijn er nog altijd menschen, die f geld voor over heb ben. Vcor doekjes, die hoogsten de' kosten van de verf waard zijn, hoort men duizend tot twaalf honderd mark verlangen. Op den eersten blik kan men ook als leek vaststellen, dat het kitsch is, totaal waardeloos ge knoei van den een of anderen dilet tant, voor wien de oorlog een pracht gelegenheid is om zaken te maken, geld te verdienen, zijn medemen- schen leelijk te grazen te nemen Al net eender is het met de plastiek. Hier speelt vooral de naaktcultuur een groote rol. In kunsthandels en op tentoonstellingen krijgt men de zon derlingste combinaties te zien en on willekeurig vraagt men zich af, of ook hierbij wellicht de oorlog een belangrijke rol speelt. Is ook de doorsnee-kunstenaar net als de door snee-burger door de omstandigheden' uit ziin innerlijk evenwicht gebracht en kan hij het onderscheid tusschen kunst en kitsch niet meer zoo scherp zien als onder normale omstandig heden? In een anderen winkel liepen we zoo goed als waardelooze tegeltjes in een houten lijstje tegen het lijf en zoowaar, ook hiervoor werden lief hebbers gevonden. „Weihnaehten", het door en door Düitsehe kerst feest. nadert en zoo schijnt men in zinkenkringen te redeneeren dan komt het er op aan. dat men toch iets ten verkoop kan aanbieden! Maar niettemin heeft men hier met surrogaat te dqen en is het een bla mage voor derr werkelijken kunst liefhebber, wanneer hem zulke kitsch onder den neus wordt gehouden. Men zou nag een stapje verder kun nen gaan en zeggen, dat het hierbij zelfs niet meer om dilettantisme, maar om pseudokunst gaat, om mar garine, die den koo^°r als boter wordt aangesmeerd. En voor zulk soort boerenbedrog moet uadrukke- bik worden Gewaarschuwd! Ambfel"ke mededeelingen. INLEVERING DETAILLISTEN IN DE WEEK VAN 21—26 DECEMBER. 'De Leider van den Distributiedienst. Kring Alkmaar, maakt bekend, dat 4le inlevering van consumentenbon nen door detaillisten in de week van 2126 December 1942. in verband met de 'erstdagen, dient te geschie den op de navolgende dagen; Codenummers 12000 op Maan dag 21 December 1942; Codenummers 20003000 en 4000 tot 5000 op Dinsdag 22 Dec. 1942; Codenummer 3000 -4000 en 5000— 6000 op Woensdag 23 Deo. 1942. Inlevering van consumentenbonnen door instellingen dien! te geschieden op Woensdag 23 Dec. 1942 en door aardappelhandelaren or> Donsdag 22 er. Woensdag 23 December 1942. Dg Leider voornoemd, W. WAGENAAR. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 19 Dec. 1942. Aanvoer 25 stuks van V, kg. Kleinhandelsprijs 1.25 per r/j kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 18 Dec. 1942. Vee markt: 25 Stieren; 336 Vette koeien; 597 Melk- en kalfkoeien 345780; 146 Pinken 250350; 121 Graskalveren 95210; 253 Nuchtere kalveren; 230 We'deschapën 85155; 263 Lamme ren 5095; 47 Vette varkens; 84 KI. biggen 1165; 121 Bokken en geiten; 18 Paarden. Totaal aanVoer 2285 stuks. Veemarkt volgende week Donderdag. Eierhandel: Kipeieren 6V„ tot 10,45 ct. p. st. Handelsprijs 1.32—1.37 p. kg; Eendeneieren 7,6 tot 8,1 ct. p. st. Pluim vee: Slachthanen 1.502.50; Slacht- kippen 1.502.75; Jonge hanen f 1— 2.25; Jonge duiven 0.40; Konijnen 1 p. kg. Vel-eeniging van Zuivelmaat- schappijen: Edammers kaas 20 plus 87, 40 plus 113; Goudsche kaas 20 plus 87, 40 plus 112; Broodkaas 40 plus J 112.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2