Vk f.i. KI EFT Co. é's in de stad. KRUSCHEN AGENDA ■RENOVATUM.. Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemds verzekering. TEL. 3183. Als de klok stilstaat. RADIOPROGRAMMA Heden hier, morgen daar! f. 0.60 per f, 1000.- ONDERLINGE NEDERLANDSCHE In verband met reorganisatie is het noodzakelijk, dat de week abonnementen in den vervolge vooruit voldaan worden. Onze bezorgers zullen dus in de week van 19 t. e. m. 26 December niet alleen geld ophalen voor die week, maar tevens voor de week van 28 December tot en met 2 Januari. DE DIRECTIE. L. H. OBDAM. t Op deü leeftijd van 71 jaar overleed alhier de heer L. H. Obdam. Met den heer Obdam verdwijnt een populaire persoonlijkheid uit het Alkmaarsche leven. Als publicist, met een eigen stijl, heeft hij den tijd gekend, waarin hij in ons gewest veel werd gelezen. Vóór 40 jaar stichtte hij het weekblad „De Alkmaarder", dat hij door de behande ling van de rechtsrubriek en de wijze waarop hij het Alkmaarsche leven be handelde, tot bloei wist te brengen. In dien tijd waren vele kleine burgers be vreesd door „Lou" onder handen te worden genomen. Toen van R.K. zijde vóór 30 jaar een driemaal per week ver schijnend blad werd opgericht, hief Ob dam zijn weekblad op, om het andere een goede kans te geven. Als rechtbankverslaggever voor ver schillende bladen ook voor het onze bleef hij, tot het uitbreken van den oorlog, journalistiek werk verrichten. Vele jaren redigeerde hij ook het gratis weekblad „De Bazuin", dat ook in de oorlogsjaren werd opgeheven en waarin hij voornamelijk in zijn eigen stijl be sprekingen over Alkmaarsche personen en toestanden hield. De paar laatste jaren ging de heer Obdam lichamelijk zeer achteruit. Bij velen zal hij als een man met oorspron- kelijken geest die steeds naar het goede streefde, in gedachten blijven voort leven. HET OPHALEN VAN VUILNIS. Namens den dienst der Gemeente- reiniging wordt ons verzocht mede te deelen, dat in verband met de Kerst dagen voor het ophalen, van vuilnis de volgende» regeling is getroffen: De vuilnis, welke anders op Don derdag wordt gehaald, zal nu op Woensdagmorgen vóór 12 uur worden afgehaald, terwijl de vuilnis van Woensdagmorgen nu des namiddags' wordt afgehaald. De vuilnis, welke gpwoonlijk op Vrijdagzou worden afgehaald, wordt nu op Donderdag afgehaald. N.V.D. KINDERKERSTFEEST 1942 Honderden kinderen zullen aanwezig zijn. Het door den Nederlandschen Volksdienst en. andere organisaties georganiseerde Kerstfeest voor be hoeftige kinderen vindt plaats op Woensdag 23 December 1942, des namiddags kwart voor twee in „Het Wapen van Heemskerk", aan de Breedstraat alhier. Vooraf wordt een maaltijd aange boden in het Gemeentemuseum. De kinderen, die kaartjes ontvangen hebben genummerd van 1225 doe- ten om 12 uur in het museum aan wezig vzijn; de kinderen met kaartjes genummerd 225 en hooger moeten om 1 uur aanwezig zijn. Er wordt op gewezen, dat van deze vastge stelde uren niet wordt afgeweken. Zij, die om 12 uur te laat komen, kunnen niet aan den maaltijd van 1 uur deelnemen. Ieder zij dus o-p tijd aanwezig. Ieder kind moet een beker of kop medebrengen!!! Begeleiders(sters) kunnen niet worden toegelaten. Zij kunnen de kinderen om ongeveef^ 5 uur afhalen, GEEN SCHOENENBEURS. Men verzoekt ons te willen mede- deelen, dat ,de schoenenbeurs op a.s, Donderdag en op Oudejaarsdag niet doorgaat. COLLECTE WINTERHULP NEDERLAND. Woensdag en Donderdag a.s. zal Winterhulp Nederland ook te dezer stede een Kerstcollecte houden. Wij bevelen deze collecte waarbij aller aardigste en origineele speldjes ver kocht zullen worden ten zeerste bi] het publiek aan. EEN NIEUWE GROENTE GEKWEEKT. Na 12 jaar selecteeren is het den heer N. Zwaan te Enkhuizen gelukt een nieuwe groente te kweeken, ge naamd „wo-bbie", afgeleid van wor telbiet. De wobbie ziet er uit als een biet, smaakt als een wortel en woi'dt ge kookt als een peen, Volgefis den heer Zwaan bestond er eeuwen terug ook een dergelijke wortel. Waarschijnlijk is deze wortel in den loop der jaren om de een of andere reden bij het publiek in dis- crediet geraakt. De heer Zwaao had in Limburg verwilderde exemplaren cevonden' en daarvan weer geculti- Igerde planten weten te maken. De peen heeft de grootte van een behoorlijken winterwortel, d-och de donkerroode kleur van een biet. Uit vele proefnemingen van deskundigen •is gebleken, dat het nieuwe product een. zeer hoog gehalte aan vitamine D, de vitamine die scheurbuik voor komt, bezit. Bestrijdt Uwe Rheumatische Pijnen I Duizende menschen hebben on-, zuiver bloed, waarvan rheuma tische pijnen, neerslachtigheid en daarmee gepaard gaarde uitput ting en slapte het gevolg kunnen zijfi. Wapen U daartegen juist nul Neem Kruschen. Met dedage- lijksche dosis Kruschen voert ge Uwe bloedzuiverende organen nieuwe levenskracht toe- Allengs voelt ge U weer de oude: vrij van pijn en tegen alles bestand. iïtt „Ik had ruim 10 laren lang 'ondragelijke rheumatiek in armen en beenen, kon er 's nachis niet meer van slapen Nu Ik de laatste I'/2 /'aar ge regeld Kruschen gebruik, ben ik van al mijn pijnen verlost. Ik ben nu S3 jaar en heb tol mijn groote vreugde nergens de minste last meer van. Den Haag, 30/12 '40. Mevrouw M. K. v. d. V. Golonahcid voo^ een crnl per dog BgApoUu au Pre». B.fl.Ro.inrc DIEVEGGE AANGEHOUDEN. De 20-jarige Alkmaarsche dienstbode H. B. A. v. I. maakte misbruik van het vertrouwen dat door haar werkgeefster in haar was gesteld én eigende zich diverse genotmiddelen toe, o.a. wijn, ad vocaat en chocolade. Daar tegen haar reeds eerder terzake van diefstal proces verbaal werd opgemaakt, is zij thans ingesloten in het Bureau vén Politie, alhier. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: De eerste vergoa- deren van de Grunneger verainen De Molleboonen in dit winter i„ 'n goie inzet west van 't seizoen. As je reken hollen mit de muileke raisgelegen- haid, dei b.v. oorzoak is, dat onze Wieringermeerder leden nait komen kennen, mout je wel zeggen, dat de opkomst van de leden best nitvol. D'r wazzen ook 'n stok of wat neie gezichten: we kregen d'r vief- leden biel Dizze oavend was 'n tooneeloavend en de leden van de tooneelclub 't Gebelskop, dei ondaanks regen en duustern en aander pech toch deurr repeteerd hebben, verdainen de daank van aalle Molleboongn, Dat wazzen we aalmoal ains mit veurzitter Bon- semoa, dou hai doar in zien openings woord op wezen har. Hai stipte ook nog even dan, dat onder de leden 'n echtpoar in de zuiveren bruudsdoa- gen was en zien gelokwensch wuir onderstreept mit doaverend applaus. Het spul van 't Gebelskop, 'n stók in drei bedrieven van J. Zijl, „De Konkurrent," wuir beloond mit daankboar haandgeklap, ainmoal al- derdeegs bie open douk. De oavend wuir cpluusterd deur 't orkest van E. W. W., de club van jongeluu dei al voaker veur ons speuld hebben en aaltied kloar stoan veur ons. 't Woord van daank van de veurzitter was zeker verdaind. PLUIMVEETENTOONSTELLING. De bekende pluimveevereemging „Avis", die <ruim een kwart eeuw, door het oyganiseeren van tentoon stellingen, goed voorlichtend werk verricht op het gebied van de pluim vee- en konijnenteelt, organiseert met de Kerstdagen in „De Graan handel" aan het Luttik Oudorp een tentoonstelling van kippen en konij nen. Ondanks de moeilijke tijdsom standigheden zijn voor deze ten- toonstellig een honderd nummers in geschreven. De tentoonstelling wordt Donderdagavond om 7 uur geopend en is met de Kerstdagen van 10 tot 15 uur geopend. HAAGSCHE BALLETGROEP. Zaterdagmiddag trad in de groote zaal van de Harmonie de Haagsche Balletgroep op. Bij deze gelegenheid is het duidelijk gebleken, dat het Alkmaarsche publiek de kunst van Terpsichore weet te waardeeren. Er was schier geen zitplaats onbezet en met groote en gespannen aandacht hebben de aanwezigen het artistieke gebouren gevolgd Na elk nummer klonk hartelijk applaus, dat soms' zelfs tot een ovatie 'aanzwol. Het is te hopen, dat de Haagsche Balletgroep dezen winter nog eeni- ge keeren gelegenheid zal vinden naar Alkmaar te komen, opdat de genen, die Zaterdag niet aanwezig waren, hun schade kunnen inhalen. GASPARONNE. De Alkmaarsche Operette- en Orkest- vereeniging h.eeft wel plezier gehad van de door haar ingestudeerde operette Gasparonne. Met veel succes voor alle medewerkenden heeft zij Zaterdagavond een luid toegejuichte derde uitvoering gegeven, die de belangstelling verdiende en een zeer vlot verloop had. KINDERVOORSTELLINGEN. Het ensemble van Wim Sonneveld trad gisterenmiddag voor de kinderen op in 't Gulden Vlies. Beide voorstellingen waren druk bezocht. De jeugd amuseer de zich met de avonturen van Tom Poes en de Sprekende koe, met Ollie B. Bom mel en ook met dep goochelaar uit stekend. MOTET EN MADRIGAAL VROUWENKOOR. Dir. Corn. Jonker. Er was voor dit Kerstconcert zeer groote belangstelling, de ruïnekerk te Bergen was geheel vol. Een aan gename verrassing was het ontvan gen van een keurig vêrzorgd tekst boekje. Zoo behoort het toch ook eigenlijk. Hetis met buitengewoon genoe gen en innige vreugde, dat ik dit vrouwenkoor heb hooren zingen. Alle nummers waren van hoog muzi kaal gehalte en de uitvoering, zonder eenig voorbehoud, subliem, zeer be schaafd, helder, duidelijk in uit spraak, prachtige nuanceering, mooie, bewegingsvolle klankkleur. Mijn hartelijk compliment aan dit klein, maar dapper groepje dames en haar dirigent, die sober maar vol devotie dirigeerde. Eén ppmerking wil ik maken. Jammer dat de eerste drie nummers werden uitgevoerd met harmonium begeleiding. Het harmonium en later de piano werden uitstekend en muzi kaal bespeeld door den heer Akker man. De heer Kooger opende en sloot bet concert met een paar orgelsol'. De heer Kooger, oud in jaren, maar jong van hart en jeugdige geest drift, speelt heel muzikaal .Twee solisten, dames uit het koor, zongen eenige liederen. De alt kon mij helaas niet bekoren, als soliste en ook niet later in de duetten. De sopraan zong veel beter en had in dit geval zeer terecht in de duetten ge heel de leiding. Hier was de muzi kale begeleiding van den heer Koo ger opvallend. De heer Grondsma declameerde een aantal gedichten op ziin innig voelende wijze, vooral „Holland" en „Vrede", waarin zoo treffend de woorden „Liefde voor alle men schen" en dan..het laatste gedicht, d'at ook van zich zelf zoo heel mooi is „seni creator". De heer Lelyveld verleende, in samenwerking met de alt, zijn mede werking. De viool klonk mij te sterk en te ruw, geen voldoende streek- beheersching en veel te veel gebruik van de losse snaren. Het is een prachtig concfert ge weest, maar bovenal de eer aan het vrouwenkoor. s Jdc. Jansen. BENOEMD. De heer A, Greuter, onderwijzer aan de r.k. jongensschool te Castricum, is als zoodanig benoemd aan de St. Jo- sephschool alhier, Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Cinema-Theater, Kora Terry (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, Der liebe Augustin (rom.) 18 jaar. Harmonie-Theater, Was ik maar nooit getrouwd (hum.) 18 jaar. Victoria-Theater, Wat 'n schatje (kom.) 14 jaar. Maandag %1 December. 7.15 uur, 't Guldén Vlies, opv. van Maria Stuart door Cor v. d. Lugt Melsert. 8 uur, hotel De Nachtegaal, lezing over wolken en wolkenformaties voor ge nootschap S.N.S.S. 8 uur, café Bbuwstra te St. Pancras, vergadering N. A. F. Dinsdag 22 December. 8.30 uUf, gebouw openbare leeszaal, alg. verg. dier instelling. 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo, vergadering N. A. F. In zaal Molenaar te Oterleek uitvoe ring door K. n. Kr. DE HAGHESPELERS IN T GULDEN VLIES. Opvoering Mottige Janus. Dat het „spel uit het zeemansleven' van wijlen Marius Spree nog niets van zijn aantrekkingskracht heeft verloren, bewees.de uitverkochte zaal gisteravond in 't Gulden Vlies, toen het gezelschép onder leiding van Charles Braakensiek een opvoering gaf van Mottige Janus. Opnieuw hebben de toeschouwers ge heel meegeleefd met „de Mottige" en zijn vriend „de Rooie" met moeder Grietje en Lena de Zwart, wier dochter Lena in de laatste acte het leed haar moeder aangedaan, weet te wreken. Hoe genoot men als Janus tegen den boos wicht Morel optrad of Lena en haar pleegvader de deftige Sophie de waar heid wisten te zeggen. De gevoelige too- neeltjes deden het best en „de Rooie'" zorgde voor de komische intermezzo's. Charles Braakensiek speelde de titelrol zeer goed en Alex Hock wist van „de Rooie" een succesrol te maken. Nelly Gyswijt speelde Lena (moeder en doch ter) op uitstekende wijze en mevr. FaassenBraakensiek viel op als moeder Grietje en als tante Sophie. Bram Bollé was als Morel echt onsympathiek en Tonny Stevens doubleerde verdienstelijk Jan en „de majoor". Ook Frits had goede momenten en enkele kleinere rol len sloten zich op gepaste wijze bij de hojfdfiguren aan. Een luid applaus na elk der bedrijven en vooral aan 't slot, bracht de tevredenheid van het publiek duidelijk tot uiting. G. C. v. Gulik. TRAMBOTSING. Bij de halte Koedijk botste heden morgen 'de tram, die om 7 uur uit Alkmaar vertrekt, op de stilstaande tam, die 5 minuten eerder uit Alk maar naar Warmenhuizen was ver trokken. Twee reizigers moesten voor de be komen verwondingen naar hert zie kenhuis worden vervoerd, de ande ren kwamefa er goed af. Een bagagewagen ontspoorde, twee anderen werden licht beschadigd. In het tramverkeer, dat thans weer hersteld is, j ontstond eenige vertra- Ring. KERSTSPEL VAN DE V.C.J.B. In het kleine maar intieme witte dorpskerkje van Heiloo is gister avond door leden Van den Vrijzinnig Christelijken Jeugd Bond een Kerst spel opgevoerd,getiteld „De ge' boorte onder het kruis". Ds. Bloemhoff heeft in het tot de laatste plaats gevulde kerkgebouw dit spel met enkele woorden inge leid. De jeugdige krachten, die dit niet gemakkelijke spel in daarbij pas send kleeding vertolkten, hadden een allesbehalve gemakkelijke taak. Zij deden allen hun best en slaagden er in gezamenlijk een opvoering te g'even, welke alle aanwezigen ten zeerste voldaan heeft. Zonder ons in een bespreking der diverse rollen te ver'diepeii, mogen we zeker een uit zondering maken voer de voorzitster van den V.C.J.B. mej. J. Greeuw, die c(e rol van Maria op gevoelvolle wijze vertolkte. a Een zangkoor en de organist, de heer Harder, werkten aan deze op voering mede. Ds. Éloemho-ff bracht na afloop een woord van hulde aan de jeug dige speler en van dank van allen, die spontaan hun medewerking had den verleend. Tj\ Adema. HET DOEL VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. Het Nederlandsche Arbeidsfront organiseert hedenacond te St. Pan cras in café De Driesprong en mor genavond (Dinsdag) in de Rustende Jager te Heiloo, voor leden en be langstellenden toegankelijke verga- dringen, waarin het doel van het Arbeidsfront wordt uiteengezet. In de advertentie van Zaterdag stond, dat voor de-ze vergaderingen toegangskaarten aan opgegeven adressen verkrijgbaar, waren. Dit is onjuist. Deze vergaderingen tooh zijn voor iederen belangstellende, zonder kaarten, gratis toegankelijk. BERGEN. Ned. Roode Kruis. - De afd. Ber gen—Schoorl van het Ned. Roode Kruis vergaderde Zaterdagmid dag in de Oude Prins, onder voor zitterschap van den heer G. van Terwisga. Na bespreking van eenige inter ne aangelegenheden werd de be grooting 1943 voorgelegd, welke met een inkomsten van 400.en een uitgave van 900.werd vastgesteld en aangenomen. Het nadeelig saldo wordt eventueel ruimschoots gedekt door het voor- deelig saldo der begrooting 1942, dat pl.m. 800.beloopt Bij de benoeming der kascommissie werd aan de reeds bestaande, volgens voorschrift, een derde lid nl. de heer Chr. Kettenborg, toegevoegd. Na rondvraag volgde sluiting. Ambtelijke mededeelingen. INLEVERING DETAILLISTEN IN DE WEEK VAN 21—26 DECEMBER. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat de inlevering van consumentenbon- nen door detaillisten in de week van 2126 December 1942, in verband met dé erstdagen, dient te geschie den op de navolgende dagen: Codenummers 12000 op Maan dag 21 December 1942; Codenummers 20003000 en 4000 tot 5000 op Dinsdag 22 Dec. 1942; Codenummer- 3000- -4000 en 5000 6000 op Woensdag 23 Dec. 1942. Inlevering van consumentenbonnen door instellingen dieni te geschieden op Woensdag 23 Dec, 1942 en door aardappelht ndelaren on Donsdag 22 er. Woensdag 23 December 1942. De Leider voornoemd, Wi WAGENAAR. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 2000 20958 1500 6389 14708 400 6039 9624 16410 16979 200 2719 16248 19971 100 1742 7291 7649 7663 8484 16297 BEDRIJFSSLUITING TUSSCHEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR. Geldt niet voor hotels, café's en restaurants. Teneinde elk misverstand te voor komen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat de be drijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet geldt voor hotels, café's, restaurants e.d. Andere wijzigingen. Zij, die werkzaam zijn in localiteiten, welke in verband met de evacuatie moeten worden ontruimd, dan wel worden betrokken, zijn van de ver plichting tot sluiting vrijgesteld. Be hangers, stoffeerders, electriciens e.d. kunnen hun werkzaamheden derhalve in deze localiteiten blijven uitvoeren. Nader wordt medegedeeld, dat de afd. geldwezen van het departement van financiën in twijfelgevallen be slist of een bedrijf behoort tot bank- of verzekeringsbedrijven, welke van de sluitingsplicht zijn uitgezonderd. 80-JARIGE WEDUWE DOOR TREIN VERMORZELD. Vrijdagmorgen omstreeks 'i uur be- 'gaf de ruim 80-jarige w'eduwe Z. uit de kerk. Het nog krasse^ oudje» dat Je vroege duisternis per rijwiel naai door haar dagelij kschen kerkgang den weg wel blind kan rijden, moet hierbij een onbewaakten overweg in de spoorlijn Oldenzaal-Bemtheim pas- seeren. Zij doet dat dan altijd uiterst voorzichtig, stapt van haar rijwiel, kijkt vervolgens de spoorlijn af of alles veilig is en wandelt dan naast haar rijwiel over de spoorbaan. Dat heeft zij Vrijdagmorgen even eens gedaan. Zij liet daarbij een trein in de richting Oldenzaal passeeren, doch bemerkte niét dat van de tegen overgestelde zijde een locomotief den onbewaakten overweg in volle vaart naderde. Zij werd door deze locomo tief gegrepen en op flag gedood. BELEGEN KAAS DUURDER. Naar het Rijksbureau voor Voed selvoorziening in Oorlogstijd mede deelt zal binnenkort evenals vorig jaar belegen kaas uit voorraden van het In- en Verkoopbureau voor Zui vel worden vrijgtegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor ver koop aan den detaillist en aan den consument geldende prijzen worden verhoogd, en wel voor de gewone soorten 20+ kaas met tep hoogste 0.35 per kg en voor de overige soorten, waaronder volvette en 40+ kaas met ten hoogste 0.40 per kg. Voor alle andere kaas,, onverschillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. Voor nadere bijzonderheden omtrent de toegestane maximumprijzen wordt verwezen naar de Officieele Publicatie. Teneinde duidelijk het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden van het In- e" Verkoop bureau voor Zuivel en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van het opschrift „belegen N. Z," Uitsluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus tot een hoo- geren prijs worden verkocht. Dit opschrift 'wordt met een bijzondere inktsoort op de kaas aangebracht, waardoor op eenvoudige wijze door de controleerende instanties bij den detaillist is vast te stellen, of het merk bevoegd is aangebracht. Als algemeene raadgeving geldt, dat men bij.het koopen van belegen kaas tegen een verhoogden prijs nauwkeurig toeziet, of het ver- eischte opschrift „belegen N.Z." op de kaas voorkomt. In verband hiermede wordt den detaillisten er op gewezen dat zij dit opschrift tot hét laatst op de kaas aanwezi" moeten laten. DR. GOEDEWAAGENPRIJS. Vrijdagmiddag heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Meg- chelen, in het hotel Wittebrug te 's-Gravenhage den dr. (S-oedewaa- genprijs uitgereikt aan de heeren S. S. Hoógterp, hoofdredacteur van het Alg. Handelsblad, mr. Joh. Huyts, hoofdredacteur van de Nieuwe Rott. Crt. en L. Lindeman, hoofdredac teur van „Volk en Vaderland". De prijzen werden uitgereikt aan deze drie leden van het Verbond, omdat zij in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben ge leverd in hét belang van de volks gemeenschap. De heer van Megche- len gaf een uitvoerige karakter schets van het werk der prijswin naars. Aan het slot wees hij er op, dat zij menschen van verschillend karakter zijn, die op zeer verschil lende posten staan. Hun werkwijze verschilt, hun doel isx hetzelfde, n.l. het heil van ons volk. Allen trachten ons volk den weg te helpen vinden naar een betere toekomst. Daarvoor zetten zii zich ten volle in. Na den heer van Megchelen sprak jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, loco secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten namens prof. Goedewaagen waardeerende woorden voor de prijswinnaars. Dezen antwoordden met eei uitvoerig beschouwing over de opvatting van hujr bijzondere taak. WERKBIJEENKOMST VAN HET DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. In den Stadsschouwburg te Haar lem is Zondag de eerste gemeen schappelijke werkbijeenkomst van het Duitsche en Nederlandsche Ar beidsfront in Noord-Holland gehou den, welke werd bijgewoond door Duitsche functionarissen en door functionarissen van het Provinciaal Bureau en van de plaatselijke kan toren, sociale voormannen en be- drij fsgrq^psmede werkers, KORT NIEUWS. Het 8 maanden o-udê kind, van de familie M. P. te Losser, dat met zware brandwonden in het r.k. zie kenhuis was opgenomen, doordat het een pan met heete kool op het lichaam kreeg, is aan de verwondin gen overleden. Zaterdagochtend ongeveer half acht is op de spoorbaan nabij het Westerpark te Amsterdam een spoor wegbeambte, die daar over de rails liep, door een electrisohen trein ge- grepeh en op slag gedood. MOND- EN KLAUWZEER THANS TOENEMEND. Het karakter der ziekte over het algemeen goedaardig. Het mond- en klauwzeer is een be smettelijke veeziekte, die den aange taste dieren veel last en de veehou ders veel schade jezorgt. Wat de schade betreft, deze' kan gemiddeld op 20 tot 30 millioen gulden per jaar worden gesteld. Overigens is deze ziekte zeer wisselvallig, want er gaat wei eens een periode van een of meer jaren voorbij, waarin nauwelijks van mond- en klauwzeer sprake is, om dan plotseling weer een ziektebeeld te vertoonen, dat vele duizenden be drijven omvat. De cijfers over Novembe. j.l. wij zen wel een zeer snelle stijging aan, zij het van over het algemeen goed aardige gevallen, daar de sterfte on der de aangetaste dieren naar ver houding uiterst gering is. Het aantal besmette bedrijven was van Februari j.l. tot October beneden de 500 ge bleven, doch het is daarna sterk ge stegen en eind November tot 3000 op- geloopen. Een redacteur van het A.N.P. heeft zich om inlichtingen te dezer zake tot den directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, dr. B. J. C. te Hen- nepe, gewend. Daaruit bleek, dat de stijging van het aantal besmette'bedrijven dit jaar wel zeer laat is ingetreden. In den regel begint zij in Juli of Augustus om in October haar noogtepunt te bereiken. Die top kan soms heel hoog liggen. Zoo heeft in October 1937 het aantal besmette bedrijven ongeveer 38000 bedragen en ih October 1933 zelfs bijna 40.000, waarna telkens spoedig weer een snelle daling viel waar te nemen. In de jaren 1937 en '38 zijn veel runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. In 1939 daarentegen heerschte deze ziekte alweer veel minder (hoewel in Juli van dat jaar nog een stijging intrad die zich tot 20.000 bedrijven in September uit strekte) en in 1940 is het mond- en klauwzeer hier te lande practisch niet voorgekomen. In 1941 was.2000 (in September) het m imum, waar na een vermindering tot beneden de 1000 het jaar besloot, welke vernpin- ctering zich in Januari 1942 voortzette tot beneden de 500. A Tekort aan ontsmettings middelen. Hoewel inderdaad het karakter van le ziekte thans over het algemeen keel goedaardig mag worden ge noemd, zoodat vaak bij klinisch on derzoek daarvan niets wordt gezien en eigenlijk van dergelijke lichte ziek tegevallen alleen bij slachting de verschijnselen worden waargenomen, is dip goedaardigheid niet in alle op zichten toe te juichen. Immers zij schept het gevaar, dat dragers van de smetstof op de veemarkten verschij nen zonder direct te worden onder kend en dat zoodoende de besmetting wordt vergroot. Bovendien worden bij de opsporing en controle der aan getaste bedrijven de moeilijkheden der tijdsomstandigheden ondervon den, terwijl er een tekort is aan mid delen tot ontsmetting van stallen en veewagens. Ook is it weerstands vermogen der dieren, die tot ver in het najaar in de wei hebben geloopen, niet zoo groot als in normale tijden. Zoo zijn gevalle,, van herhaling der ziekte binnen drie maanden bij een zelfde dier voorgekomen, terwijl an ders door het ziekteproces een zekere immuniteit zou zijn verkregen. In deze gevallen van herhaling wordt onderzocht of er snrake is van een anderen smetstofstam, die de ziekte lan hebben verwekt. Hoofdred.: A. R. Jonker. Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen: Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen, Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar. A AMSTERDAMSCHE BEURS. 3'A Nederl. 1941 99 99 4 Neerl. 1941 101»/, 1011/, 4 Nederl. 1940II 101»/R 1013/j„ 3-3'A Nederl. 1938 96*/» 963/» 3 Ned.-Indië 1937 89'/,» 89»/» Amsterd. Bank 1453/t 1451/, Handel Mpii. Cert. v. 250 1373/„ 1383/» Koloniale Bank 163 159 Ned. Ind. Handelsb. 923/. 923/, Alg. Kunstzijde Unie 155 1551/, Calvé Delft Cert. 13914 137 A Nederl. Ford 318 310 Lever Bros 218V, 213 Philips Gloeil. Gem. Bezit 308 294 Tweejarig beslaan Technisch Gilde. (Vervolg van pag. 1) Nederland zal blijven het venster aan de Westzijde en hier willen wij blijven wonen en werken. Gaarne willen wij ons aandeel leveren in het Oosten, als ons die taak wordt opgedragen, maar men moet Neder land niet' zien als een mensehen- reservoir, waaruit men naar wille keur zou kunnen putten. Evengoed als er Ne'derlanders werkten in Rio de Janeiro of aan het Suez-kanaal, zoo kunnen Nederlanders ook hun krachten geven aan de werkzaam heden in het Oosten, doch het mag nooit een menschenoverstrooming over Europa worden. (Daverend ap plaus). In 1830 waren er Zy, millioen Nederlanders, in 1900 vijf millioen en thans ruim negen millioen. Ik ben echter van meening, aldus spr., dat et nog altijd te weinig Nederlanders in Europa zijn en zeker te weinig Ned. soldaten. Voor de verdediging van Europa zullen honderdduizenden soldaten noodig zijn. Engeland mag dan zeggen, dat ik die aan Hitier heb aangeboden, de werkelijkheid is, dat ik er niet over beschik was het maar waar en dat Hitier ze ook ni»t wil'hebben. Een gezona volk opbouwen is eeen kleinigheid en de technici zul len er hun aandeel ten volle in heb ben. Europa bewoonbaar maken voor de Europeanen, dat is het doel. Mussert besloot zijn rede met erop te wijzen, dat in de toekomst vöoral de industrie en het verkeer een groote rol zullen gaan spelen. Ons vertrouwen in die toekomst is onbe perkt. Ons volk zal niet ten gronde gaan, omdat de goede eigenschappen nog steeds aanwezig zijn. De Ned. technici moeten eendrach tig samenwerken en tezamen hun krachten inzetten voor de verhef fing van ons volk. Met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Ooo« Renovatum verzekert Uw bezit tegen OORLOGSSCHADE STORMSCHADE BRANDSCHADE Practische voorwaarden Billijke tarieven Inlichtingen bij onze correspondenten Algemeen Onderling Waarborg Geriootichap Spuistraat 210 - Amsterdam-C. aangeeft, maar in den steek (Van onzen Berlijnschen correspondent). TJROEGER was het een pleizier om naar een klok te kijken, maar te genwoordig kan men, zulks doende, een schrik krijgen. Onwillekeurig haalt men zijn horloge uit zijn vestzak te voor schijn om vast te stellen, hoe laat het nu eigenlijk is. Gekalmeerd komt men dan meestal tot de ontdekking, dat het horloge den juister dat de klok zijn heeft gelaten. NTATUURLIJK w we «reten, hoe de vork In den s.eel zit. Waarom loopen er overal in Berlijn klokken onnauwkeurig of blijken ze zelfs defi nitief stil te staan? Wij hebben hier met een oorlogsverschijnsel te doen. Onder normale omstandigheden kwam een vakman deze reclameklokken ge regeld controleeren en desnoods repa- reeren, maar In tijd van oorlog ls dat niet zoo eenvoudig. Horlogemakers zijn een groote zeldzaamheid gewordenen wie met zijn klok of horloge overhoop ligt, wordt meestal gewaar, dat er aan een grondige reparatie voorshands niet valt te denken. Zoo is het ook met de reclameklokken te Berlijn. Ze staan stil en ze zullen tot nader order b 1 ij v e n stilstaan. hjATUURLIJK zijn ze niet alle op het- Izelfde oogenblik blijven stilstaan. Zoodoende geeft elke klok een bepaal den tijd aan, die niet met de werkelijk heid in overeenstemming is. Nu dit euvel steeds meer in omvang is gaan toenemen, heeft de overheid zich met de zaak bemoeid. In de kranten lazen we dezer dagen een korte notitie onder het veelzeggend opschrift: „Als de klok stilstaat". Men somde de vergissingen en moeilijkheden op, die ontstaan, wan neer in de verschillende,-wijken eener wereldstad overal klokken een verschil lenden tijd aangeven. Daarom wordt voorgesteld, alle stilstaande klokken op 12 uur te zetten. Het publiek moet er zibh dan maar aan wennen, dat de meeste klokken, die dht belangrijk uur aangeven, onder den druk der omstan digheden op dit uur stilstaan. Men went immers aan alles. Zelfs aan Stil staande klokken! DINSDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Kinderk. „De Krekels" (opn.) 7.40 Ochtendspel (gr.) 8.05 Duitsche Taalcursus. 8.40 Gesprek m. Peter. 8.50 Schubert klanken (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag '(opn.) 9.37 Cello en piano (gr.) 10.Ork. Carlo Carcassola. 10.30 Nederlanders in vroeger tijden. Ambachtslieden en kunstenaars in Pots aam. 10.45 Ork. Carlo Carcassola. 11.15 Otto Hendriks en sol. 12.Almanak. 12.05 Theo Uden MaSman en gr.muz. 13.Omr.-Opera-ork. en sol. 13.Ork. Joan Lancé en orgelspel. 15.Ik heb veel gelezen, klankb. 15.20 De Arnh. Ork. vereen, en sol. 17.De lichte Toets, gevar. progr. 18.Concertino (gr.) 18.40 Sagen en legenden uit het Limb. land. 19.15 Ork.muz. v. Eossini en Respighi (gr.) 19.50 Duitsche Taalcursus. 20.15 Vlotte klanken, gevar. conc. 22.Mu sette (gr.) 22.20 Van de film (gr.) 23. 24.Nachtconc. (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Pol. weekpraatje (opn.) 8.05 Bekende ouvertures (gr.) 8.40 Ork.conc. (gr.) 9.Omr.ork., sol. en koor (opn.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omr. ork., sol. en koor (opn.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Orgelc. 11.Vrouwenmozaïek. 11.20 De Wiener Sangerknaben (gr.) 11.30 Zang m. pianobegel., piano en guitaar, 12.30 Wat doet de directie vn den Land bouw? 13.Progr.overz. 13.05 Gerard v. Krevelen, sol. en gr.muz. 14.Godsd. uitz. 14.30 Ork. Piet v. Dijk, sol. en gr. muz. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.Ork. v. d. Duitschen Arbeidsdienst (opn.) 17.30 Omr.Meisjesk. 17.45 Spiegel v. d. Dag en Binnenl. gesproken overz. 18.Omr.-Meisjesk. 18.15 Neerl. stem v. h. Oostfront. 18.30 Het Amus.-ork. en sol. 19.Eng. uitz. Voor de radio-centr.l Amusementsork. en sol. 19.15 KI. v. Beeck. 19.55 Ork. Malando en sol. 20.15 Vertrouwde wijzen in bonte rij (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.20—24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. Verzekert U bij de „On derlinge Nederlandsche". Verwaarborgd kapitaal Voorschotheffing per half jaar Kantoor Amsterdam Keixersgr. 399 Tel. 30315 MOLEST VERZEKERING Mil. Gev. te Sneek. Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: blijdschap in -ele ge- rinnen.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2