Sovjet-troepen in Terekgebied teruggeslagen. DAGBLAD VOOR Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit Aan het Don-front betrokken Duitsche troepen voorbereide achterwaartsche stellingen. De toestand aan het Oostfront en in Afrika. SpoartschPortugeesche toenadering. Breedere samenwerking met Frankrijk. Positie van Dartan ïn het Lagerhuis besproken. Engeland en de vliegtuig- fabricage. DE STEM DER S.S. Kunstvoorwerpen en evacuatie. Musea en tentoonstellingen ge opend tijdens de Kerstsluiting. Opslag winteraardappelen. Britsehe aanval op Zuid- Duitschland. Aardbeving in Anatolië. Batterijen voor zaklantaarns verkrijgbaar. Engelsche bombardementen- Nieuwe leider van V.N.V. aan het woord. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. DE NIEUWE BONNEN. De bonnen voor de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. Deze courant verschijnt- dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor-Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers S cents. Teif Administratie (abohn., advert.) 3320, Redactie 3330. DINSDAG* 22 DEC. 1942, ALKMAARSCHE EDITI& NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 300. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek- en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 37060. •bericht. f DEN (D.N.B.) Het op maakt Het Duitsche lei HOOFDKW ARTIER V. FüHRER, 81 Dee. 7 rbevel van. de weermacht kend1: „Aan het bergfront van den Kaukasus sloegen Djiitsche gre nadiers en jagers vijandelijke aanvallen deels in een tegen aanval af. Ook gisteren herhaal den de bolsjewisten in het Terekgebied hun doorbraak pogingen, welke echter deels in verbitterde gevechten van man tegen man mislukten. In een snellen tegenaanval werd de tijdelijk in de eigen stellingen binnengedrongen vijand terug geworpen, waarbij talrijke ge vangenen werden gemaakt. Op de Zwarte Zee hebben lichte Duitsche zeestrijd-krachten een bolsje wistische duikbódt in den grond ge boord. In het Wolga-Dongebied duren de zware gevechten voort. In verbitterde veldslagen van tanks en infanteriestrijdkrachten leden de bolsjewisten opnieuw buiten gewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Volgens de totdusver ontvangen rapporten werden gisteren in der, Donsector meer dan 70 vijandelijke tanks vernietigd. Aan den middenloop van den Pon slaagde de vijand, die sedert dagen met zeer sterke opeen- hooping van tankformaties had aangevallen, erin een bres te slaan in het afweerfront aldaar. Zij werd met ontzaggelijke bolsjewistische verliêzen be taald. Om een bedreiging der flank te voorkomen, betrokken naderende Puitsche divisies vol gens de plannen voorbereide achterwaartsche stellingen en verhinderden zoodoende een ver grooting van het aanvankelijke vijandelijke succes. Pe gevech ten duren in onverminderde hevigheid voort. Duitsche, Italiaansohe en Roe- meemsche luchtstrijdkrachten meng den zich in het heetst Van den af- v/eerslag voortdurend in den strijd. 23 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, 6 door luchtdoel- artillerie van de luchtmacht neerge schoten. Een Duitsch en een Roe- meensch vliegtuig worden vermist. Nadat een vijandelijke aanval was afgeslagen, veroverde een Duitsche aanvalsgroep ten Westen van To- ropez ondanks sterk verzet een vijandelijke stelling stormenderhand. Het vooruitgeschoven steunpunt Welikije Luki sloeg ook gisteren hevige vijandelijke aanvallen met succes af. In het .gebied van het II- menmeer bliezen eigen stormtroepen igevechtsstellinigen en kazematten van den vijand op. Plaatselijke aan vallen van den vijand werden afge slagen. Aan het Oostelijke front werden in de periode van 11 tot 20 December 1518 bolsjewistische tanks vernie tigd, buitgemaakt of onbruikbaar geschoten. In Libye en Tunesië. ïn. Libye plaatselijke krijgsopera ties.? De haven van Benghazi werd in den nacht van 20 op 21 December gebombardeerd. Op zee werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage zwaar beschadigd. Duitsch-Italiaanscbe troepen ver ijdelden in Tunesië vijandelijke.aan vallen. Formaties gevechtsvliegtui gen en jagers vielen herhaaldelijk tentenkampen, autocolonnes en luchtsteun pun ten aan, waarbij de vijand gevoelige verliezen leed. In het Middellandsehe Zeegebied verloor de vijand 11 vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen wor.den vermist. Na een aanval overdag van enkele Britsehe bommenwerpers op het N'oordwest-Duitsche g de vijand in den nacl VERDUISTER GOED ZON 22 Dec. onder: 16.31 23 Dec. op: 8.47 MAAN 22 Dec. op: 16.55 onder: 8.06 22 Pee. Volle Maan. Spoorwegongeluk in Spanje. - Uit Salamanca wordt gemeld, dat op de 800 m lange brug over de rivier de Aguedo, 6 km voor Ciudad Rcdrigo, een goederentrein is ont spoord, waarbij twee locomotieven en 29 goederenwagons in het water vielen. Drie leden van het personeel worden vermist, vijf zwaar- en een lichtgewonde zijn gered. plaatsen in West-Duitschland, in het bijzonder de stad Duisburg met brand- en brisantbommen aan. Er ontstonden aanzienlijke vernielingen vooral in woonwijken en aan open bare gebouwen. De bevolking leed .verliezen. - Naohtjagers en luchtdoelartillerie schoten 12 Britsehe vliegtuigen neer. Bovendien werden overdag boven Fransch 'gebied 6 viermotorige bom menwerpers en boven zee 3 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een zwaren aanval ge daan op de havenstad Huil aan de monding van de Humiber. Alle Duit sche vliegtuigen keerden terug. Met betrekking tot de door het opperbevel der weermacht toegege ven doorbraak van Sovjet-Russische pantserstrijdkrachten aan het mid- den-Donfront verklaren Duitsche militaire kringen te Berlijn hun oor deel nog eenigen tijd te willen op schorten. Het bolsjewistische herfst offensief is in den sector Kalinin- Toropez Jpt staan gebracht en, daar geen enkel doel is bereikt, als mis lukt te beschouwen. Evenmin zijn in het gebied van Stalingrad opera tieve doelen bereikt. Op vele plaat sen zijn de Duitsche en verbonden troepen zelfs tot een tegenoffensief overgegaan. Van Sovjet-Russische zijde heeft men het thans voor de derde maal op een andere plaats geprobeerd. Namelijk aan den midden-Don. In derdaad zijn bolsjewistische pant serwagens de verdedigingslinies bin nengedrongen, doch de ervaring heeft- geleerd, dat dit omtrent den afloop van den strijd pog niets zegt, zoodat men zich vooralsnog van Duitsche zijde zeer terughoudend toont. De strijd in de Syrte. In Libye hebben de Engelschen, naar thans ook door Londen wordt toegegeven, de voeling met de strijdkrachten van de Spil verloren. Van Engelsche zijde wordt tevens erkend, dat het niet gelukt is, een deel der strijdkrachten van Rommel "3f te snijden, daar de achterhoeden te sterk met pantserwagens waren uitgerust. Rommel beweegt zich stelselmatig in de richting van nieu we stellingen. Een Portugeesch communiqué. Graaf Jordana, de Spaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, heeft aan een te zijner eere te Lissabon ge geven maaltijd verklaard, dat het ver drag van vriendschap en non-agressie van 1939 en het aanvullend protocol van 1940 de definitieve uitdrukking zijn van de solidariteit van beide landen. De politiek van nauwe samenwerking tusschen Spanje en Portugal is een noodzakelijkheid en de belangen van beide landen ziin thans nauwer dan ooit verbonden. Naar aanleiding der diverse bespre kingen heeft de Portugeesche regeering gisteravond een communiqué uitge geven. Na afloop. zoo wordt daarin ge zegd van de uitwisseling van ge dachten en indrukken, voorzien bij het verdrag van non-agressie keert Z. Excellentie de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken Jordana naar Spanje terug. Bij de besprekin gen over den internationalen toe stand en de betrekkingen der beide landen heerschte de meest volkomen overeenkomst van gezichtspunten, wat tot uitdrukking kwam in de ver schillende tijdens de officieele feeste lijkheden gehouden redevoeringen. Maandagmiddag nam Graaf Jordana afscheid van den Portugeeschen presi dent Carmona, die hem de hoogste Por tugeesche onderscheiding, het, groot kruis van de orde van den Toren en het Zwaard verleende. De reactie in Portugal, Vanzelfsprekend vormeh de rede voeringen van Salazar en Graaf Jor dana over» de vorming van een Iberisch blok het onderwerp van de gesprekken in Lissabon. Men zag wel een nieuwe versterking van de Portugeesch-Spaan- sche vriendschap tegemoet, maar de vorming van het blok kwam toch on verwacht. Men neemt aan. dat er nauwer samenwerking op elk terrein te ver wachten is en de voldoening daarover is groot. De Führer ontving den commandant der Spaansche Divisie, Munoz Grande en verleende hem het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis Hoffmsnn-Stapf-Pax m Van de gevechten ln Tunesië. De commandant dei strijdende Duitsche troepen in Tunesië la voortdurend op het voorste gevechtsterrein te vinden. Hier geelt hij aanwijzingen en nieuwe, duidelijke en ondubbel» tiuiifl* tssxilu) W ArciBfaffranifl-P-iF o De besprekingen in bet Duitsche hoofdkwartier. Ten. aanzen van het bezoek van LavaL aan het hoofdkwartier van den Führer wordt er in Berlijnsche politieke kringen op gewezen, dat dé verhouding van het nieuwe Euro pa jegens Frankrijk thans door de As bepaald wordt. Dat Laval zoo spoedig na de gebeurtenissen van Toulon door de Duitsch-Italiaansche staatslieden ontvangen is. is ëen be wijs, dat de grootmoedige houding, die de Führer ook in zijn tweeden brief aan maarschalk 'Pétain heeft aangenomen, geen leeg gebaar is ge weest. Laval en zijn medewerkers zullen de gelegenheid tot het jong ste onderhoud met Duitschland en Italië des te meer waardeeren, naar mate zij zich de veelvuldige compli caties en crises herinneren, waar aan de verhouding tusschen Frank rijk en de As sinds den wapenstil stand was blootgesteld. Geen dezer belemmeringen is in Berlijn of Ro me uitgelokt. Veeleer hebben Duitschland en Italië zich trouw ge houden aan de verplichtingen die uit den wapenstilstand voortvloei den, hetgeen ook door maarschalk Pptain schriftelijk is erkend. De wa penstilstand is echter door Gr.-Brit- tannië en de Ver. Staten verstoord en tenslotte door onverantwoorde lijke Fransche militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieu-, wen blij venden grondslag te vin den, waarop de Duitsch-Fransche en de Italiaansch-Fransche verhouding zich kan ontwikkelen. Lavals ont vangst in het hoofdkwartier van den Führer moet als een bijdrage daar toe beschouwd worden. Het onder houd, dat Laval met vooraaiistaahde Duitsche en Italiaansche staatslie den gehad heeft, wordt «te Berlijn opgevat als een teeken voor de mo gelijkheid eener breedere samen werking. Een geheime vergadering. Te Lissabon wordt het vermoeden bevestigd, dat het Lagerhuis zobwel van regeeringszijde als door de af zonderlijke sprekers uiting gegeven is aan de algemeene ontstemming m Engelabd over het optreden van de Ver. Staten in Noord-Afrika. De woordvoerders van alle par tijen oefenden scherpe critiek op de methoden van Roosevelt om zonder in het minst acht te slaan op het standpunt van de Britsehe regeerihg Dai'lan op een vooraanstaanden post te plaatsen. Van de zijde der La- bourpartij wees men erop, ,dat Dar- lans anti-Engelsche houding reeds voor de ineenstorting van Frankrijk ontevredenheid in Engeland ver wekt heeft. Even scherp critiseert men de omstandigheid, dat de Ame rikanen in Noord-Afrika r'eeds hoogst eigenmachtig politieke maat regelen namen, terwijl zij aan de Engelschen de verdediging van de grenzen overlieten. Men kan derhalve: niet anders ver wachten dan dat Engeland volkomen ter zijde geschoven zal worden, wan neer eenmaal de politieke vorm van het Fransche koloniale rijk moet worden bepaald. Van regeeringszijde verklaarde men, hoe pijnlijk gevoel het in En geland verwekt heeft, dat de poli tieke samenwerking met de Ver. Staten reeds ineenstortte op hetzelf de oogenblik, waarin men de eerste gemeenschappelijke militaire actie uitvoerde. Roosevelts methode, om Engelan^. voor voldongen feiten te plaatsen? zal de komende dagen daarmede beantwoord worden, dat Engeland de Ver. Staten eveneens voor een voldongen feit zal plaat sen. Een verklaring van Cripps. Een rede, welke Sir Stafford Cripps voor de eerste maal in zijn kwaliteit van minister voor de vliegtuigproductie heeft gehouden, heeft in Berlijn-de aandacht getrok ken omdat in deze rede voor het eerst openlijk is toegegeven, dat in Engeland ook thans nog een groot gebrek aan vliegtuigen bestaat en de teleurstelling hierover is bii de luchtmacht zeer groot,. Tienduizen den werkuren zijn in het afgeloopen jaar verloren gegaan. Luistert op Zondag 27 Dec. van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „SS-gedachten bij Zonnewende". Het departement van Volksvoor lichting en Kunsten maakt bekend, dat zij, die cultureel waardevolle kunstvoorwerpen bezitten, die men niet wil blootstellen aan de geva ren, die deze voorwerpen bij een evacuatie loopen, zich kunnen wen den tot den president-directeur der •Commissie Burgerbevolking, mr. H. W. J. Mulder, Oranjestraat 10 te 's-Gravenhage. Genoemde kunstvoorwerpen kun nen desgewenscht gedurende den evacuatietijd op een veilige plaats, Waar ze tegen beschadiging zijn ge- .vriji^ard, worden bewaard. Alle tentoonstellingen, zoowel in musea als elders, vallen buiten de offi cieele bedrijfssluiting. Het wordt integendeel zeer op prijs gesteld, dat het publiek van ziin vrijen tijd gebruik maakt om kennis te nemen van den rijkdom, dien Nederland op het gebied der beeldende kunsten bezit. Engelsch offensief tegen Akyab. - De Britsehe nieuwsdienst meldt, dat generaal Wavell een offensief tegen Birma heeft ingezet met het doel Akyab te veroveren. De operaties blijven voorloopig beperkt tot de bezetting van het niemandsland tus schen de Britsehe en de Japansche liniën. De voorhoede van Wavell staat, aldus de nieuwsdienst, op 90 K.M, van Akyab. Er hebben zich .nog geen botsingen, met de Japan- I-ner.s jgjj^gedSSB» Inlevering machtigingen door publiek bij kleinhandelaar uiterlijk t.m. 24 Dec. a.s. Met afwijking van de indertijd ge geven waarschuwing om de machti gingen opslag aardappelen niet vóór ontvangst der aardappelen aan den kleinhandelaar af te geven, is, thans bepaald, dat verbruikers de zich nog in hun bezit bevindende mach tigingen'uiterlijk Donderdag 24 Dec. a.s. tegen ontvangstbewijs aan hun leverancier moeten ter hand stellen. De kleinhandelaren zullen op deze machtigingen hetzij nog voor Kerst mis, hetzij direct daarna, aardappe len afleveren. De kleinhandelaren moeten, $e door hen ontvangen machtigingen ten spoedigste, doch uiterlijk 29 Dec. a.s. bij 'de plaatselijke distributie diensten inwisselen tegen gezegelde toewijzingen, waarvoor iederen werkdag gelegenheid bestaat. Britsehe bommenwerpers ziin Maan dagavond laat boven Zuid-Duitschland geweest. De sterke Duitsche afweer verhinderde een geconcentreerden aan val en dwong den vijand zijn bommen klakkeloos uit te werpen boven een uitgestrekt gebied. Door treffers op een ziekenhuis werden velen gedood of zwaar gewond. Overigens veroorzaak ten de bommen slechts geringe mate- rieele schade. Elf der aanvallende bom menwerpers werden voor zoover thans bekend door nachtjagers en luchtdoel artillerie neergeschoten. Het gebied van Erba-Tokat-Nikdat in Noord-Anatolië is door een ernsti ge aardbeving geteisterd. Volgens de eerste berichten zouden daarbij 600 personen gedood en verscheidene honderden gewond zijn. In Erba ont stonden groote branden, die Maan dagavond nog niet gebluscht waren, ondanks de hulp van brandweer uil de omgeving. Erba is het centrum van een tahakgebied en het is te verwachten, dat verscheidene mil- lioenen kilogrammen van den opge slagen oogst verbrand zijn. Drie jaar geleden is dezelfde streek ernstig getroffen door de groote aardbeving van Ersindsjan. die 40.000 menschen het leven heeft gekost. Mijnongeluk in Zwitserland. - In de bruinkolenmijn in Ufhusen in het kanton Luzerri is gisterochtend tegen 8 uur 30 een ernstig ongeluk gebeurd. Er stortten plotseling groote massa's grond neer, waardoor 7 arbeiders werden bedolven. Geen drr bedolvenen heeft men nog kun nen bergen, zij zijn reddeloos verlo ren en liggen onder een massa grond van tien tot 15 meter dikte, welke is neergestort van een onge veer 25 M. hoogen wand. Een der lijken heeft men inmiddels kunnen vinden. Bepaalde personen komen in aanmerking. Het ligt in de bedoeling, periodiek batterijen voor zaklantaarns ter be schikking te stellen van bepaalde groepen gebruikers, die zelfstan dig een beroep uitoefenen, waar bij het gebruik van een zaklan taarn noodzakelijk moet worden ge acht, te weten: artsen, dierenartsen, vroedvrouwen en bakers, niet- inwonende verpleegsters en verple gers, apothekers, geestelijken, bode diensten en vrachtrijders, zeevis- schers en binnenschippers. Deze personen kunnen zich- bij een detailhandelaar naar hun keuze laten inschrijven voorJhet periodiek betrekken van zaklantaarnbatte- rijen. De inschrijving geschiedt Ifloor. middel van een inschrijvings formulier. dat bij den detailhande laar kosteloos verkrijgbaar is. Deze formulieren moeten door den ver bruiker zelf worden ingevuld en voor 1 Januari 1943 bij den detail handelaar worden ingediend. Op den detailhandelaar rust de verplichting de gegevens van het in schrijvingsformulier te vergelijken met het persoonsbewijs van den aanv^gger. Indien bij controle blijkt, dat iemand zich bij meer dan een detailhandelaar heeft daen inschrij ven, zal hij van levering worden uitgesloten. De eerste toewijzing van zaklan taarns ten behoeve van ingeschre ven cliënten zal ongeveer medio Januari 1943 kunnen geschieden. Mocht de detailhandelaar in gebreke blijven de batterijen aan een inge schreven verbruiker af cte leveren, dan dient de betrokkene zich met een desbetreffende klacht te wen den tot het Bureau voor de Metalen- verwerkende Industrie, Riouwstraat 182, 's-Gravenhage. Weer dcoden te betreuren. Door het klakkeloos uitwerpen van brisantbommen door een En- gelsch vliegtuig boven een plaats in bet Oosten des lands-is schade, ook glasschade, ontstaan aan woonhui zen der Nederlandsche bevolking. Bovendiejj werden 15 burgers ge dood, 6 zwaar en verscheidene licht gewond. Drie menschen worden voorts nog vermist. Strijd voor bekroning der Vlaamsche natio nale wenschen. Zondagmorgen heeft te Antwerpen mr. Elias, leider der eenheidsbewe ging^ V.N.V. te Antwerpen zijn eerste officieele red'e uitgesproken, sedert hij de leiding dezer beweging na het overlijden van Staf de Clercq heeft overgenomen. Mr. Elias ging uitvoerig in op de politieke gebeurtenissen in Neder land van de vorige week. V.N.V. wil niet vereenzelvigd worden met- het regime der secretarissen generaal, dat een bespotting is van de nieuwe nat.-soc. orde. In scherpe bewoordin gen laakte mr. Elias het Hof van cas satie, dat nooit iets heeft gedaan om, noch in 1918, noch in 1949 de moord partijen en aanslagen o-p de Vlaam sche nationalisten te voorkomen. In dien de bisschoppen thans belang gaan stellen in politieke vraagstuk ken, dan mogen wij hopen, dat nu de geloovigen zullen worden aangezet actief mee te werken aan de onder drukking en bestrijding van het com munisme. Deze oorlog, zoo betoogde mr. Elias met nadruk, is de oorlog van Europa en dus ook onze oorlog. Evenals Staf de Clercq erkent ook mr. Elias Adolf Hitler als leider aller Germanen en tegenover het Ger- maansche gemeenebest beeft ook Vlaanderen zijn taak, zoowel poli tiek, militair al economisch. De rijksgedachte is dan ook geen dienst baarheid of knechtschap, maar de bekroning der Vlaamsche nationale wensehen en de waarborg voor het voortbestaan van het Vlaamsche volk. Daarom riep mr. Elias de Vlaamsche mannen op zich volledig in te zetten in den strijd der Duit sche weermacht.. Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S,S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook" in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en het legioen kunnen zich o6k diegenen melden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. - Voor de volgende week ziin ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk en taptemelk aangewezen de bon nen 01. Bookers kunnen 1 rant soen tabak koopen op bon IA en rooksters I rantsoen sigaret ten op bon 01. De maandbonnen. Gedurende -het tijdvak van 27 Dec. tot 23 Jan. zijn de volgen de bonnen geldig verklaard: 460, 461 en 462 voor kaas, 463 voor suiker, 464 voor jam, 465 voor 1 rantsoen gort, 466, 467, 468 en 469 voor bloem, 470 voor 1/2 rantsoen gort, 471 voor 1/2 rantsoen havermout en 472 voor vermicelli enz. Voorts kan worden gekocht: 500 gram rijst op bon 4-02 reser ve,, 150 gram cacao met suiker cp de bonnen 3-01 en 4-01 re serve, chocolade op bon 01 ver snaperingen en, suikerwerk op de bonnen 02 en 03 van de ver- snaperingenkaart. Tenslotte is voor een tijdvak van 8 weken 250 gram koffie- surrogaat verkrijgbaar op bon 473. 's-GRAVENHAGE, 21 Dec. - In verband met Kerstmis zal het mo gelijk zijn, reeds op Woensdag 23 en Donderdag 24 Dec. 1942 levensmid delen te betrekken op de bonnen, welke voor de perioden van 27 De cember 1942 tot en met 23- Januari 1943 en van 27 December 1942 tot en met 2 Januari 1943 zijn aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen, met uitzondering van vleesch, vleesch- waren en aardappelen. De bonnen OlA en 01B der aard- appelkaarten, welke voor de week van 27 December 1942 tot en met 2 Januari 1943 zijn aangewezen ter verkrijging van aardappelen, zullen eerst met ingang van Maandag 28 Dec. 1942 recht geven op het koo pen van aardappelen. Het koopen, verkoopen en afleveren op genoem de bonnen is derhalve op Woensdag 23 Dec. en Donderdag 24 Dec. niet geoorloofd. Zooals reeds werd medegedeeld kan men op de bonnen „vleesch OlA" en „vleesch 01B", geldig van 27 Dec. tot en met 2 Jan. a.s., re.eds vleesch en vleeschwaren verkrijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 Dec. 1942, aangezien de slagerswinkels op die data geopend zttüen zijn. Op Woensdag 23 en Donderdag 24 Dec. a.s. is het evenwel niet toegestaan deze bonnen te gebruiken. Voor de distributieperiode van 27 Dec. tot en met 23 Jan. a.s. is voorts op bon „algemeen 465" 250 gram gort, gortmout, gemengd meel e.d. beschikbaar gesteld. Daarnaast kan men op bon „algemeen 470" 125 gr. gort e.d. verkrijgen, terwijl op bon „algemeen 471" 125 gram havermout Verkrijgbaar is. De ter verkrijging van koffiesur- rogaat aangewezen bon „algemeen 473" is wederom voor een tijdvak van acht weken, derhalve van 27 Dec. tot en met 20 FeBr. geldig ver van acht we. derhalve van 27 klaard. Voorts is het versnaperingenrant soen gehandhaafd op 300 gram per periode van vier weken. In verband hiermede geeft de bon 01 der ver- snaperingenkaart recht op het koo pen van 100 gram chocolade-artike- ien en de bonnen 02 en 03 der ge noemde kaart elk recht op het koo pen van 100 gram suikerwerkartike- len. De aandacht wordt er op geves tigd, dat rijstgries in den vervolge uitsluitend op den voor rijst aange wezen bon verkrijgbaar zal zijn. Op den gortbon zal men dit artikel der halve niet meer kunnen koopen. Voorts is voor de periode van 27 Dec. 1942 tot en met 23 Jan. a.s. voor kinderen beneden vier jaar wederom één bon aangewezen ter verkrijging van rijst, welke recht geeft op het koopen van 500 gram rijst e.d. 5.1.43, 9.Q.0 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsche® Haus. 7,1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde. 8.1.43, 9.00 uur: Groningen, Conce'rt- huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10,00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1,43, 10,00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leuiderweg. 12.1.43, 10 uur: Den. Haag, Café den Hout,. Bezuidenhoutscheweg. OBJ» VJt bevolking vinden ze De roeqnqn iun het best met de en worden gestopt

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1