Zware gevechten aan middenloog van den Don DAGBLAD VOOR Duitsche successen bij Woronesj Spiltroepen maakten terrein winst in Tunesië. De militaire positie. De verhouding^ tusschen Darlan en De Gaulle. Sovjet-Rusland, het land der opgejaagde menschen. Schipbreukelingen van Nederlandsch schip gered Het proces inzake den aan slag op von Papen. Versterkte militaire paraat heid in Zweden. Herderlijk schrijven van aartsbisschop van Genua. De scheepsverliezeri der geallieerden. De sluiting der Café's op Oudejaarsavond. Rijwielvergoeding bij de werkverruiming. Kerstfeest bij het Ned. Legioen. Arbeiders met Kerstverlof uit het buitenland. Het Hoofdkwartier der N.S.B. gesloten. EEN KERSTLIED VOOR MOEDER MARIA. Ouden van dagen als vrijwilligers Loon gedurende verplichte bedrijfssluiting. {San de famiiieden van de vrijwilligers in Se waifen SS en het legioen. Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen. Deze courant verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10; franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. Tel. Administratie (abonn., advert.) 3320, Redactie 3330. DONDERDAG 24 DEC. 1942. ALKMAARSCHE EDITIE, NOORD-HOLLAND 144e Jaargang No. 302. 6 pagina's. HoofdredacteurA. R. JONKER, Alkmaar. Prjjs der gewone advertentiën in deze Editie 0.10 per m.M., minim. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven v. d. geheele oplage op aan vraag. Uitg. N.V. Boek} en Handels drukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar, postgiro 31060. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Dec. - (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche pantsertroepen ach tervolgden ten Noorden van de Terek, nadat zij sterke vijande lijke aanvallen bloedig- hadden afgeslagen, den terugtrekkenden vijand, maakten 400 gevangenen eri schoten een pantser-trein in brand. Bij herhaalde vergeef- sche aanvallen tusschen Wolga en Don en in Stalingrad leden de bolsjewisten zware verliezen. Aan den middenloop van den Don duren de zware gevechten voort. Bij Woronesj drongen Duitsche troepen over de dicht gevroren rivier ae vijandelijke stellingen binnen en vernielden hierbij talrijke kwartierruimten. De bemanningen werden vernie tigd of gevangen genomen; tegenaanvallen werden deels in de kiem gesmoord. In den centralen en Noordelijken sector van het front gevechten van plaatselijke beteekenis reap, activi teit van verkennings- en stormtroe pen. Aanvallen op het steunpunt Welikije-Luki mislukten als gevolg van de dappere houding der Duitsche bezetting. De strijd in Libye en Tunesië. In. Lïbye werden vijandelijke stormtroepen vernietigd. Duitsch- Italiaansche gevechtstroepen wierpen in Tunesië den vijand uit taai ver dedigde bergstellingen. Talrijke ge vangenen en buit werden gemaakt, een vijandelijk eskadron werd in de pan gehakt. Ten Oosten van Bougie werden twee groote transportschepen, waar onder een passagiersschip van 12.000 tot 15.000 brt., bij een aanval., van Duitsche gevechtsvliegtuigen in brand geworpen. Torpedovliegtuigen plaatsten homtreffers op een vijan delijke duikboot. Aangenomen kan worden, dat deze duikboot verloren is gegaan. In den nacht wei-den de haveninstallaties van Bone en een ■luehtsteunpunt in Algerije gebom bardeerd. Wederzijdsche luchtacties. Enkele Britsehe vliegtuigen on dernamen overdag en in den afge- loopen nacht storingsaanvallen zon der eenige uitwerking óp Noordwest- Duitsch gebied. Hierbij werden twee vliegtuigen neergeschoten, terwijl aan de Fransche kust nog een vlieg tuig werd neergehaald. In Zuid-Engeland bestookten ge vechtsvliegtuigen overdag verschei dene plaatsen met brand- en brisant bommen. Op 17 December werd bij Bor deaux een groep En-gelsehe sabo teurs nog voordat zij hun opdracht hadden uitgevoerd, tot den strijd genoopt en vernietigd. Aan het Italiaansche legerbericht van 23 Dec. ontleenen wij het vol gende: In Tunesië hebben Italiaansche en Duitsche afdeelingen terrein gewon nen na felle plaatselijke gevechten, waarbij hardnekkig verdedigde berg stellingen bezet werden. Vijandelijke tegvnaanvallen werden afgeslagen. Er zijn gevangenen gemaakt en er is materiaal veroverd. Vijandelijke afdeelingen, die storingsacties wil den ondernemen in het gebied van d'e Syrte, werden in de pan gehakt. De strijd aan het Oostfront is nog zeer verward. Ten Z. van Stalingrad vallen de Duitsche troepen de daar vooruitgeschoven Z. tang van Timo- sjenko's winter-offensief aan, terwijl de Sovjets ten N. van de stad in den aanval zijn. Daaruit blijkt, (fiat de Russische „tang" niet meer bestaat omdat de aanval ten Z. van Stalin grad is vastgeloopen. De Sovjet troepen, die zich hier hebben inge graven worden nu door de aanval lende Duitsche troepen uit hun stel lingen verdreven. Het gebied rond Stalingrad wordt in Berlijn nog steeds het brandpunt der gevechten genoemd. In het midden van den Don duren de hevige defensieve gevechten der Duitschers nog voort, maar de Sov jet-troepen lijden hier zulke zware verliezen, dat men verwacht, dat hun offensieve kracht wel spoedig zal afnemen. Bij Toropez werden de Sovjet- aanvallen tot staan gebracht en wor den nog slechts plaatselijke gevech ten geleverd. Men heeft over het algemeen den indruk dat de Sovjets op den duur geen noemenswaardige resultaten zullen bereiken. Timosjenko, zoo zegt men in Ber lijn, had klaarblijkelijk het plan om lapgs of door Stalingrad naar Ros- tof door te breken en zoo de door de Duitsche troepen in dezen zomer veroverde gebieden te heroveren, daar deze gebieden voor de bolsje wistische oorlogsvoering van vitaal belang zijn. De 'oorlogvoering in Noord- Af rika. Men kwalificeert in Berlijn de verovering van een belangrijke bergstelling in Tunis als een nieuwe slag tegen dè Anglo-Amerikaansc'ne plannen in Noord-Afrika. Het heeft den schijn, dat Tunis geheel gezui verd is van Britsehe en Amerikaan- sche troepen, zoodat er reeds meer dan. duizend gevangenen zijn gemaakt. Het blijkt stee^j» meer, dat de tegenmaatregelen van de Spil in Noord-Afrika de Anglo-Amerikaan- sche bedoelingen hebben verijdeld. Gunstige weersomstan digheden aan het Oost front. In een aanvulling op het legerbe richt verneemt het D.N.B. o.m., dat bij de gevechten der laatste weken, afgezien van een kort doorbreken van de koude nu en dan, extreme koudetemperaturen, zooals geduren de den vorigen winter, niet zijn voor gekomen. Toen werden half Decem ber op eenige plaatsen aan het front temperaturen gemeten van 30 tot 40 graden Celsius onder nul. Van den eenen dag op den anderen werd de periode van onbegaanbare wegen van fa-et najaar vervangen door het Admiraal Darlan heeft een ver klaring laten verspreiden, waarin hij generaal de Gaulle openlijk een bij eenkomst voorstelt ter beslechting van hun geschillen, zoo meldt de Frankfurter Zeitung'. Volgens zijn verklaring beoordeelt de Gaulle de situatie van Engeland uit en zonder Darlans houding var- het laatste jaar te kennen. „Als ik gelegenheid had tot een onderhoud met hem, zou ik hem zekere bijzon derheden kunnen meedeelen, die hem zijn houding volkomen zouden doen wijzigen, want ik streef naar geen enkele functie, waarop hijzelf aanspraak zou kunnen maken", al dus Darlan. Opmerkelijk is, dat Darlan zich in zijn laatste verklaringen niet meer heeft betiteld als „staatshoofd", doch als „hoogen commissaris" en ver. zekert, dat zijn rol zich beperkt tot Fransch-Noord-Afrika, terwijl hij vroeger aanspraak heeft gemaakt op de leiding van het geheele Fransche koloniale rijk. Desondanks valt nau- welijk aan te nemen, dat Darlan thans bereid zou zijn zich te scharen onder de leiding van de Gaulle, hoe wel deze ongetwijfeld pretendeert de leider te zijn van alle Fransche tegenstanders van Vichy buiten Frankrijk. Zwitsersch protest in Londen. - Naar officieel wordt medegedeeld, is den Zwitsersche gezant in Londen instructie gegeven tegen de nieuwe schending van het Zwitsersche lucht ruim op 21 December zeer beslist protest aan te teekenen. Politieke hoogeschool in Spanje opgericht. - Generaal Franco heeft bij decreet bepalingen uitgevaardigd inzake een op te richten pdlitieke hoogeschool der Falange. Deze dient tot opleiding van politieke leiders en ressorteert onder den partijmi nister, die directeur en professoren benoemt. Zetel van de hoogeschool is de oude universiteit van Alcala. De duur van de studie wordt door het secretariaat-generaal vastgesteld getij van sneeuw en vorst van den winter, waardoor uitgestrekte moeT rasgebieden bevroren en op velé plaatsen geheel gewijzigde militaire omstandigheden optraden, die uitstel noodig maakten van vele ter hand genomen militaire maatrégelen. Dit jaar zijn de omstandigheden voor de Duitsche militaire leiding veel gun stiger. Woensdag nog werd van het geheele Oostfront gemeld, dat er in het algemeen triest weer heerschte met hier en daar regen en sneeuw bij een gemiddelde temperatuur van omstreeks nul graden. De laagste temperaturen treden in de Sovjet- Unie in het algemeen eerst in den loop van Januari in, waarbij nu en dan veertig tot vijftig graden Cel sius vorst voorkomen, verder in het. Noordoosten zelfs 50 tot 55 graden Celsius onder nul. Ofschoon de laat ste weken in hoofdzaak zacht weer lieeft geheerscht, is de Duitsche weermacht door het bij wijze van voorzorg reeds geruimen tijd geleden ter hand genomen uitreiken van aan vullende winterkleeren voorbereid op alle klimaatmogelijkheden. Hitlerjongens uit de door luchtaanvallen bedreigde gebieden, die in Bulgarije in een kamp zijn ondergebracht, bezoeken een kampement vag Duitsche marinevlieger: aan de Zwaarte Zee PK Kxatue PBZ.R.P tp Kerstfeest 1942. In alle hospitalen in Nederland werd in het kader der Truppenbetreuung Kerstfeest gevierd voor de gewonde en zieke soldaten. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan een aantal hospitalen SS Bildberichter Frits-Stapf-Pax m Folkets Dagblad publiceert be- schrijviiigen van de Engelsche schrijfster Polly Peabody, die in een boek haar indrukken van een reis door de Sovjet-Unie kort voor het uitbreken van den DuitschRussi- schen oorlog weergeeft. Moskou, de hoofdstad van het grootste rijk der wereld, zag er zoo schrijft zij in vele opzichten vuiler en armoediger uit dan de ergste wijken der Londensehe ach terbuurten. De armoede der men schen op straat was verschrikkelijk. Velen liepen barrevoets en hun lompen waren onbeschrijflijk. In het hotel Metropool, een dér wei nige z.g. goede hotels in Moskou, waar de schrijfster heeft gelogeerd, liepen de gasten met bloote voeten en in hemdsmouwen rond. Zij wer den paarsgewijs de kamers binnen geloodst, onafhankelijk van het ge slacht of van de verwantschap. Iedere Rus trachtte met de grootste moeite rechtstreeksche antwoorden op hem gestelde vragen te ontwij ken. De karakteristieke houding is'alleen te begrijpen door vrees als het overheerschende moment in het moderne Rusland. Allen spionneer den tegen allen en het aanbrenger systeem bloeide op verschrikkelijke wijze, zoodat ieder weerloos was uitgeleverd aan zijn naaste. Een Rus, die een paar uur te lang door bracht in gezelschap van een bui tenlander, was spoedig op we naar Siberië. De schrijfster spreekt ten slotte den wensch uit, dat allen die in Rusland een paradijs op aarde wil len zien, slechts eenmaal de gele genheid zouden krijgen het werke lijke Rusland te zien,, het Rusland van de arme, geplaagde en opge jaagde menschen. VERDUISTER GOED ZON 24 Dec. onder: 16.32 25 Dec. op: 8.47 MAAN 24 Dec. op: 18.35 onder; 9.41 ZON 25 Dec. onder: 16.32 26 Dec. op: 8,48 MAAN 25 Dec. op: 19.33 onder: 10.21 ZON 26 Dec. onder; 16.33 27 Dec. op: 8.48 MAAN 26 Dec. op: 20.34 onder: 10.54 ZON 27 Dec. onder: 16.34 28 Dec. op: 8.48 MAAN 27 Dec. op: 21.37 onder: 11.22 30 Dec. Laatste kwartier. BUENOS AIRES, 24 Dec. - (D.N.B.) Naar het blad „Criti ca" meldt, heeft het Argentijn- sche s.s. „Santa Cruz" dertig schipbreukelingen van het Ne- de©ndsche s.s. „Ombilin" en kele dagen geleden ten N. van Brazilië aan boord genomen. De schipbreukelingen zijn in Pernambuco aan land gezet. De „Santa Cruz" heeft de marine pref eKuur te Buenos Aires ra diografisch hiervan in kennis gesteld. (Het Italiaansche weermachtbe- richt van 16 Dec. j.l. vermeldde, dat een duikboot onder bevel van den kapitein ter zee Carlo Fecia di Cos sato de schepen „Empire" en „Om bilin", tezamen metende 11.000 brt., op den Atlantischen oceaan in den grond heeft geboord. Het Nederlandsche- s.s. „Ombilih van de K.P.M., groot 5658 brt., is in 1915 gebouwd bij de Ned. Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam). Het proces tegen de daders van den aanslag op den Duitschen am bassadeur von Papen is gister te An kara geëindigd. De beide Russische beklaagden werden definitief veroordeeld tot zestien jaar en 8 maanden tuchthuis, zoodat hun straf in eerste instantie opgelegd met drie 'jaar en vier maanden is verminderd. Het Hof van appèl heeft de straf fen van de Turksehe onderdanen niet gewijzigd. Evenals in eerste in stantie kregen zijn tien jaar tucht huisstraf. STOCKHOLM, 23 Dec.® (D.N.B.) Op verzoek van den opperbevelheb ber van de Zweedsche weermacht generaal Thoernell heeft de Zweêd- sche regeering besloten, naar het Zweedsche telegraafagentschap Tete meldt, de militaire paraatheid van het land in den winter en in het a.s. voorjaar te versterken. Heele divi sies en andere gesloten troepenfor maties zullen in een bepaalde volg orde voor herhalingsoefeningen voor den tijd van een maand worden op geroepen. In een offilieel communique wordt erop gewezen, dat wanneer de mili taire paraatheid van Zweden, wat betreft de op voet van oorlog geor ganiseerd© formaties, vrij langen tijd Detrekkelijk beperkt is geweest, dan gebiedt thans de voorzichtigheid de militaire paraatheid in den winter en in het voorjaar te versterken. Als doel van deze militaire maatregelen noemt het communiqué het perma nent aanwezig zijn van onmiddellijk beschikbare op voet van oorlog ge organiseerde troepen, alsmede het houden van manoeuvres door hoo- gere formaties op oorlogssterkte, waarbij dan gebruik gemaakt zal worden van de jongste oorlogserva ringen. De aartsbisschop van Genua, mgr. Peitro Boetto, heeft een herderlijk schrijven doen voorlezen, waarin hij o.a. zegt: „De barbaarsche vijandelijke aan vallen op onze geliefde stad Genua hebben het grootste deel der paro chiekerken in het centrum der stad verwoest en voor den eeredienst on bruikbaar gemaakt. Als gevolg van de evacuatie gaat voor de overge bleven kerken een groot - deel der geloovigen verloren. Van de kathe draal zijn alle, ruiten gesprongen en is een deel vain het dak vernield. Voorloopig zullen in de kathedraal van Sint Lorentius in het geheel geen godsdienstoefeningen, plaats hebben". Het effect der Duitsche oorlogvoering. De geweldige scheepsverliezen, die de geallieerde koopvaardijvloot ge durende de laatste maanden heeft geleden, hebben in Washington en in Lenden hun uitwerking niet ge mist. Zoo moest de Canadeesche mi nister voor de oorlogsproductie mededeelen, dat de verliezen enorm zijn en dat de door de spilmogend- heden tot zinken gebrachte tonnage tweemaal zoo groot is als de Anglo- Amerikaansche werven tot nu toe hebben kjjnnen leveren. Eenigszins opzienbarend zijn de Engelsche en Amerikaansche publicaties over de zoogenaamde records van den Ame- rikaanschen seheepsbouwingenieur Kaiser. Deze records zijn slechts zeer betrekkelijk. De AmerikaaoGche journalist Clark Hobes publiceert,, dat de Engelsche werven een groo- tere capaciteit hebben dan de Ame rikaansche. Zij repareerden bijvoor beeld gedurende de eerste dria oor logsjaren rond 140 millioen ton koopvaardijscheepsruimte. Daar En geland bij het uitbreken van den oorlog ongeveer 20 millioen ton scheepsruimte bezat, beteekent dit, dat ieder schip in deze drie jaren zeven maal gerepareerd is. Boven dien werden nog 23.000 reparaties aan ogrlogscheoen verricht. Uit deze cijfers blijkt eens te meer het effect van de Duitsche oorlóg- voering ter zee en in de lucht. Rants oen eering in de Ver. Sta ten. - Uit New York wordt gemeld: In de Ver. Staten verwacht men voor 1943 rantsoeneering van boter, vet en oliën naar door het departe ment van landbouw bekend wordt gemaakt. De aardbeving in Anatclië. - Naar uit het aardbevingsgebied van Erba gemeld wordt, bedraagt het aantal dooden 'thans reeds bijna 1500. Ook het aantal gewonden is nog zeer gestegen, definitieve getallen staan nog niet vast. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. - Naar het D.N.B. ver neemt, hebben eenige Britsehe bom menwerpers Woensdagavond ondoel treffende storingsaanvallen onder nomen op Wcst-Duitsch gebied. Hier en daar neergeworpen brisantbom men veroorzaakten slechts onbetee- kenende schade aan gebouwen. Amerikaansche troepen te Da kar aangekomen. - Nhar de Engel- sohe nieuwsdienst uit Dakar meldt, zouden aldaar Amerikaansche troe pen zijn aangekomen. 25 inzittenden van autobus om- fekojnen. - Naar uit Aliquippa in de 'er. Staten gemeld wordt, is een autobus van de Pennsylvania lijn bjj een bergstorting door neervallend gesteente verpletterd. Alle 25 inzit tenden vonden den dood. „HET BEROUW KOMT NA DE ZONDE". 's-e^VHNHAeE, 24 Pee. - He denavond oni 19.— uur spreekt Max Blokzijl via deh zender Hilversum 1 in de 'serie brandende kwesties over het onderwerp „Het berouw komt na da zonde". EEN HOOIKIST MAAKT UW SPIJZEN GAAR, MET MINDER GAS EN ELECTRICITEIT UW MAALTIJD KLAAR- 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. - De commissaris-generaal voor de vei ligheid en Höhere SS und Polizefa führer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt erop gewezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942/'43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café's gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het slui tingsuur streng de hand gehouden Worden. Bij deze gelegenheid wordt ge constateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. der verordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der veror dening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredin gen nadrukkelijk te letten en ervoor té zorgen,, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden geno men. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere S.S. und Polizeiführer, w.g. RAUTER. S.S. Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. De secr.-gen. van het dep. van So ciale Zaken heeft de vergoeding voor den dagelijks naar het werk per fiets af te leggen afstand thans be paald op 0.15 per dag, wanneer deze 3-10 km, op 0.20 per dag, wanneer hij 10-15 km en op 0.25 per dag, wan._eer hij 15 km of meer bedraagt. Voor afstanden van meer dan 18 km fietsen is de bestaande regeling gehandhaafd. Voor het geval van den arbeider wordt verlangd, dat hij zijn fiets van huis medeneemt en bij een treinstation buiten zijn woonplaats stalt, zal hem een vergoeding wor den gegeven van 0.75 per week. Boven deze vergoeding wordt, naar gelang den afstand, welke dagelijks per rijwiel naar het werk wordt af gelegd, de zooeven genoemde rij wielvergoeding van 0.15, 0.20 of 0.25 per dag toegekend. Aan kamparbeiders en ingekwar tierde arbeiders, die hun eigen fiets moeten gebruiken om dagelijks van het kamp of kwartier naar het werk te komen, zal, behalve de laatstbe doelde rij-wielvergoeding van 0.15, 0.20 of 0.25 per dag, een vergoe ding van 0.10 per week betaald worden. De vergoedingen van 0.75 en 0.10 worden ook ten volle uitge keerd, wanneer minder dan 6 dagen in een kalenderweek is gewerkt. De persdienst van den Ned. Om roep meldt: De Nederlandsche Omroep is in de gelegenheid een opname, welke kortgeleden in een bunker aan het Oostfront op de plaat is vastgelegd en waarop een aantal Nederland sche legionairs een klein Kerstpro gramma ten gehoore brengt, op dén eersten Kerstdag van 16.30-17.05 uur over den zender Hilversum II uit te zenden. De secr.-gen. van het dep. van So ciale Zaken heeft goedgekeurd, dat aan arbeiders, die met kerstverlof uit het buitenland terugkeeren, voor zoover noodig, steun ingevolge de Rijkssteunregeling wordt uitgekeerd. Dit geldt niet voor arbeiders, die thans hun periodiek verlof genieten, aangezien deze personen door hu.il werkgever worden \doorbetaald. UTRECHT, 23 Dec. - Het hoofd kwartier der N.S.B. zal van Donder dag 24 Dec. gesleten zijn tot Maan dag 4 Januari. De persdienst van den Neder- landschen Omroep meldt: In het Kerstprogramma van mor gen wordt om 14.uur over zender Hilversum 2 een luisterspel van Dirk van de Bospoort uitgezonden, dat getiteld is „Een Kerstlied voor moe der Maria". De schrijver heeft getracht in den meest eenvoudigen vorm den Ger- maanschen boerengeest te laten spreken en aan te toonen, hoe uit dien geest een nieuwe cultuur van recht en gerechtigheid op natuur lijken grondslag kan opbloeien. Het spel wordt uitgevoerd door het radiotooneel onder regie van Jan Lamers en met muziek van P. Jak- ma, vertolkt door, omroepkoren en orkesten. fVan onzen Berlijnschen correspondent) /~\UDEN van dagen, bewoners van te- huizen voor oude mannen, hebben in den loop van den huldigen oorlog herhaaldelijk aan onderscheiden for maties van de partij laten weten, dat zij gaarne bereid Z9uden zijn, op de een of andere manier practisch werk te verrichten in dienst van den oorlog. Toen deze aanvragen bleven aanhou den en zelfs een opvallend grooten om vang gingen krijgen, nam de organisatie der N.S.D.A.P. te Berlijn in Augustus 1942 het besluit, een proefneming op dit gebied te doen en naar ons thans van bevoegdé zijde wordt medegedeeld, hebben de resultaten alle verwachtin gen overtroffen. Het voorbeeld der oude mannen vond bij de bejaarde vrouwen weldra navolging en tallooze personen, die den bijbelschen leeftijd bereikt hebben, bleken nog over een energie en- een uithoudingsvermogen te beschikken, dat jongere generaties tot voorbeeld kan strekken! De gedachte, iets voor de weermacht té" kunnen en te mogen doen, gaf daar bij den doorslag. Als het om net stop pen van kousen en sokken, de repara tie van kleeren en ondergoed ging, leg den deze oudjes een ijver aan den dag, waar men van opkeek. In drie maan den tijds leverden zij 17.000 paar ge stopte kousen en sokken, 110 paar nieuwe sokken, eenige honderdtallen fonkelnieuwe pullovers, oorwarmers en handschoenen. Voor de benoodigde wol zorgden de oude mannen en vrou wen zelf, want van hun kleerenkaarten zoo beweerden zij konden zij voor dit doel best de noodige punten afstaan. Meti noemde ons het respec tabele offer van 12.000 punten. De mannen bewezen voorts nog hun talent in het repareeren van allerlei meube len voor ziekenhuizen en hospitalen, Bekwame schoenmakers zorgden voor de noodige pantoffels en op die manier heeft ieder op zijn manier zijn beste beentje voorgezet. Naa* aanleiding van vele tot het N.A.F. gerichte vragen deelt de Centr. Persdienst van het N.A.F. het volgen de mede: voor bedrijven, waarin ge werkt wordt op tariefloon, zal voor den tijd van 23 Dec. 1942 's avonds tot 4 Jan. 1943 's ochtends, voor zoover deze bedrijven gedurende dien tijd gesloten zijn, aan de arbeiders een loonvergoeding moeten worden gege ven, gebaseerd op het gemiddeld ver diende loon over de daaraan vooraf gaande vier weken. Een uitvoerings besluit in dezen zin van den secr.-gen. van het dep. van Soc. Zaken kan een dezer dagen tegemoet worden gezien. De Germanische Freiwilliger Leit- Stelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto's van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft U met nauwkeurige opgave waar U de foto gezien heeft aan de Gertfia- nische Freiwilliger Leitstclle, den Haag, Plein 1. De betreffende foto wordt U dan toegezonden. 4 Het S.S.-Ersartzkommando deelt ons mede,, dat vrijwilligers voor de Wallen- S.S. en het legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Neder land plaats, terwijl de inzet van dit ba taljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- S.S. en hef legioen kunnen zich ook diegenen Gelden, die tot de Germaan- sche-S.S. in Nederland willen toe- treden. 4.1.43, 9.00 uur: Rotterdam, Deutsche Haus, Westzeedijk. 15.00 uur: Tilburg, Lange Schiistraat 66. 5.1.43, 9.00 uur: Roermond, N.S.D. A.P., Swalmerstraat 61. 15.00 uur: den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45, 6.1.43, 9.00 uur: Arnhem, Weverstr. 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus;. 7.1.43, 9.00 uur: Zwolle, hotel Peters, Markt. 15.00 uur: Assen, Friesland kazerne, vaart Zuidzijde, 8.1.43, 9.00 uur; Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14.00 uur: Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat. 9.1.43, 9.00 uur: Amsterdam school, Iepenweg 13. 10.1.43, 10.00 uur, Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11.1.43, 10.00 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12.1.43, 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers. Mitra

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 1