SÜTmt IRENE KELLER'S igjtëgaH KIEFT Co. door FRED RHDREDS. Dr. Bauwens over systeem en invallers. Hutde aan Nederland. RADIOPROGRAMMA PUZZLE ONDERLINGE NEDERLANDSCHE Jarenlang rheumatiek en ischias. Kleine P*a9®"'knoop - A,?K°on."w.v.9wd*pei<> OORLOGSSCHADE Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. genaderd was, vloog het op, steeg hooger en hooger en verdween in den blauwen mist van de lucht: En verder ging Diederik de Bra bander. Verder! Wit bleef de wereld tot aan den einder en in die witheid was de Bra bander een nietige, gebogen, verzon ken gestalte: een verschrikkelijk eenzaam mensch. De eenzaamheid, die om hem heen lag, kroop ook in zijn binnenste en ook daar werd het onafzienbaar, zooals het buiten on afzienbaar was. Plotseling schemerde in de verte een figuur op, wazig en vaag, maar Diederik de Brabander kon toch duidelijk zien, dat het een vrouw was, die de armen naar den hemel geheven hield, en in de houding van die armen, lag iets blijmoedigs, iets juichends. En het was alsof de een zaamheid wat wegweek uit Diederik de Brabander. Hij was niet meer alleen op de wereld. Dit was een heerlijke gewaarwording. Die vrouw moest wel het beste en schoonste zijn, dat God geschapen had. Maar toen hij naderbij kwam, zag hij, dat het geen vrouw was, doch een boom met twee opwaarts gebogen takken. VERDER ging Diederik de Braban der. Met zijn passen week ook de horizon terug en aan de witte wereld scheen geen einde te komen. Een eeuwigheid van sneeuw, leek het. Telkens dacht de Brabander het gezochte gevonden te hebben, maar steeds weer bleek hij op een dwaal spoor geweest te zijn. Hij legde zich in zijin jas op de sneeuw en langzamerhand werd de sneeuw witter en fonkelender, want de nachthemel was geworden tot paars fluweel, waarop millioenen sterren gestrooid waren. Die sterren zouden ook het beste en schoonste kunnen zijn, maar hoe zou hij die ooit met zijn hand moeten bereiken' Diederik de Brabander sliep niet; hij bleef roerloos liggen, en staren naar den hemel, en hij merkte niet, dat de kou van de sneeuw en den grond door zijn jas en zijn leden trok. Laat in den ochtend verscheen de zon en maakte van den hemel in het Oosten een geweldige, kleurige schelp. De sneeuw ging van roze over in oud goud en daarna, lang zaam, in een zilverwitte massa. Diederik de Brabander strekte de hand naar dien schoonen hemel, maar hij greep slechts ijlte; en toen naar de sneeuw, doch deze verloor, waar hij zijn vinger legde, haar be- tooverende tinten. Dien morgen keerde Diederik de Brabander terug naar zijn dorp; het beste en schoonste, dat God gescha pen had, zou hij nooit vinden en nooit kunnen raken met zijn hand, die zooveel leed over anderen ge bracht had. Langer dan een dag liep hij; het was geen loopen meer, maar strom pelen, zooals een gewond dier zich naar zijn hol sleept. Diep in den nacht kwam hij te rug in zijn dorp, waar alles in rust was. Het besterde fluweel van den hemel hing wijd over de witte, doodstille wereld. Hoe het gegaan is, heeft hij na derhand nooit kunnen vertellen, maar eensklaps bevond hij zich, op de knieën, bij het graf van zijn vrouw waarover, thans in het licht van de maan en de sterren, de oude schaduw heen en weer ging als of een kind in slaap werd gewiegd. Hij had het beste en schoonste, dat God geschapen had, niet gevon den. En wat nog nooit gebeurd was, gebeurde toen: een heete traan welde uit zijn oog en gleed langs zijn wang en sprong op zijn versie ten buis. Diederik de Brabander schrok er zelf van, met wrevel en schaamte, en schielijk hief hij de rechterhand en veegde den traan van zijn buis. En ziet, toen werd het, als ge schiedde een wonder, licht in hem, en over hem kwam een vreemde, nameloozeverteedering. Want nu had hij het beste en schoonste, dat God geschapen had, geraakt: het hart! Een klare klok begon te luiden en dit geluid was als een groote, naar alle zijden stralende, zilveren ster in den nacht. Met gebogen hoofd bleef de Bra bander liggen Als een zaal, die tel kens nieuwe gestalten ziet komen, werd zijn hart, waarin oude en doodgewaande herinneringen her leefden. Het werd een hart voi heimwee; vol heimwee 90k naar goede daden, welke nooit verricht waren. En de klok, die was als een stra lende ster, bleef doorklinken; een schoon machtig geluid van vrede, dat het kleine slapende dorp met dien eenen geknielden biddenden mensch in veiligheid hulde. Het was Kerstnacht. Wederom was iets van Goddelij- ken oorsprong geboren: nu in den verachten en verworpen Diederik den Brabander! En toen reeds lang de maan en de sterren aan den hemel verbleekt waren, ging Diederik de Brabander huiswaarts' en in de straten van zijn dorp ontmoette hij anderen man nen en vrouwen en kinderen en deze wendden het hoofd niet meer af voor zijn blik, doch groetten hem met een glimlach, die als de weer schijn was van hun ziel. Van dat oogenblik af werd de Brabander een mensch tusschen de menschen en tóen hij gestorven was had hij met eerlijke weldaden en louterende inkeer, ook voor de menschen, zijn vroegere zonden zoozeer uitgewischt, dat zii hem be reidwillig een graf dolven naast dat van zijn vrouw en zi.in kinderen en dat beschaduwd werd door den zelfden wiegenden plant. En in de landstreek bleef van mond tot mond gaan het mirakel van dezen Kerstnacht; op eiken Kerstdag weer verhaalde men el kander over Diederik den Braban der, in wie op dien eenen stralend- witten Kerstochtend iets zóó schoons geboren was, dat hii niet langer ha ten kon en dat ook den haat van anderen in liefde verkeeren deed. FC deed U, lieve lezer, op dezen Kerstavond hpt verhaal van Die derik den Brabander, die volgens de gegevens uit een oude rijmkro niek vele eeuwen geleden „er gens" in dit land gewoond heeft. En gij hebt het begrepen, nietwaar? Diederik de Brabander wilde een maal een stug geluk bouwen op het leed van zijn allernaasten en op den hoon van anderen, maar hü bereik te een gruwelijken staat van zelf genoegzaamheid, die hem eindelijk tot wurgens toe benauwde. Toen zond God hem een bode met een opdracht, doch uit eigen kracht kon de Brabander die opdracht niet ver vullen; God in Zijn onmetelijke goedheid kwam hem te hulp en openbaarde hem in den Kerstnacht het wonder van het hart, zooals Hij in den eersten Kerstnacht He gan- sche menschheid in het uit Maria geboren kind dit verlossende 'won der schonk. En wèl hem, die de roepstem van dit wonder verstaat. Want .waar het hart heerschappij voert, 'houdt de haat geen stand, en haat is de vijand van den vrede en het geluk der menschen. Dit vooral blijft de lichtende boodschap van Kerstmis nu en altijd. FEUILLETON. DUBBELE LEVEN. 61 HOOFDSTUK XXIX. Naar ristorante Bella Vista. „Goeden avond, juffrouw KeilerI Met zijn hoed in de hand bleef hij staan voor Irene, die hü een paar honderd meter van het theater af had ingehaald, op het kale vrije veld, dat door een steenen muur werd doorsneden, welke geen enkel doel scheen te hebben. Als vastgenageld bleef Irene staan en staarde hem aan. „Het is hier slecht licht," zei Dael, „maar u herkent me toch wel?" „Ja.... natuur lijk...." antwoordde ze zachtjes, nog buiten zich zelf van verbazing. „Hoe komt u zoo hier in Napels, mijnheer Dael?" „O.... heel eenvoudig. Ik ben u na gereisd. Ik heb u gezocht en einde lijk gevonden. Het heeft een beetje lang geduurd, en het viel niet heel gemakkelijk om...." Irene keek om zich heen, alsof ze op dit verlaten eenzame stuk grond beluisterd kon worden en hield de beide honden, die rukkend, naar Dael toewilden, kort aan de liin. „Ik hoop, dat u die honden niet op me zult loslaten," vervolgde Dael. „Nee," antwoordde zii, zonder zijn ■glimlachje te beantwoorden. Ze hield de honden nog korter en keek Dael in het gelaat, blijkbaar r.iet begrijpend, wat dat nareizen en deze ontmoeting te beteekenen had den. „U bent toch niet zoo halsstarrig, om me tot den veertigsten breedte graad na te reizen, ten einde mij uw geld nogmaals op te dringen? vroeg ze. Dael moest erom lachen. „Halsstarrig ben ik in elk geval, antwoordde hü, „en op den vijftig sten net zoo goed als op den veer tigsten. Maar voor vanavond zou ik li graag niets anders of meer op dringen dan een echt goed diner in mijn gezelschap. Is .dat te erg?' Irene overlegde en keek geruimen tijd langs hem heen. „Een echt diner," herhaalde ze. „U weet niet, wat u daar gezegd hebt, mijnheer Dael." „Misschien weet ik het toch wel. Toe, zegt u geen nee!". „Weest u maar niet bang, ik neem het aan. Hartelijk bedankt. U hebt er geen idee van, hoe 'n hon ger ik heb.... Ik zal eten als een wolf." In het zwakke licht der lantaarns uit de verte zag hü haar witte tan den glinsteren en ondervond het als een weldaad, dat ze zich niet schaamde, maar met echt kinder lijke oprechtheid ervoor uitkwam, dat ze honger geledèn had. „En mijn gezelschap.... hindert dat u niet?" vroeg hij aarzelend. „Volstrekt niet. Ik heb niets tegen u. Het spijt me, dat ik indertijd in de fabriek zoo onaardig tegen u ben geweest. Ik weet, dat u het goed met me meent." „Ook nu meen ik het goed, juf frouw Keiler. Kan ik het wagen, u een hand te geven, zonder dat uw bewakers me verscheuren?" Ze trok de honden den anderen kant op en reikte hem haar koele, slanke hand. „Kunnen we nu dadelijk gaan?" vroeg hij. „Ik heb namelijk zelf ook trek." „Ik hoef alleen maar de honden terug te brengen." Ze was al op den terugweg en Dael had moeite, haar op het hobbelige terrein te volgen. „Voor den hoofdingang staat een rij taxi's" zei hii. „Ik neem de voor ste en wacht op het trottoir.... daar staat een aanplakzuil.... van hier af kunt u die zien". Hij wees haar naderbij gekomen op de helderverlichte zuil. „Goed", knikte Irene, „ik ben met een paar minuten bii u." Ze verdween met de springende honden in het duister tusschen "de woonwagens. Dael snelde naar de taxi's en hij vond het onprettig, dat him korte samenzijn reeds de op merkzaamheid getrokken had. De menigte had met open mond toege keken, toen hü de laatste woorden met Irene wisselde. Een buitenlan der met een artiste! Eerst toen hij in den wagen zat, voelde hij zich veilig. Hij liet den chauffeur bij de aanplakzuil wach ten en hielp Irene, zoodra ze kwam, instappen. „Is het u hetzelfde, waar we gaan eten?" vroeg hij onder het wegrij den. „Of hebt u een bepaalde voor keur?" „Niet al te deftig," antwoordde ze. „Ik zou met mijn kleeren niet graag opzien baren". Hij bekeek lachend haar costuum. Een eenvoudig, slecht geperst, grijs mantelpak met een lichtblauwe blousg en hoed. de," merkte hij op. „Zooals we er uitzien, kunnen we gerust bii Ber- tolini of in Royal gaan dineeren. Maar ik weet een uitstekende „trat toria", achter San Elmo, met uit zicht over zee en op den Vesuvius.... die heeft men mij aanbevolen". „Dan zal het wel goed zijn, dr. Dael,"' Wordt vervolgd. (Van onzen sportredacteur.) Op de voorlaatste sport confe rentie van dit jaar heeft de be kende internationale scheids rechter dr. Bauwens uit Keulen voor een groot» aantal sport journalisten een causerie gehou den, die om meer dan één reden buitengewoon belangwekkend was. Niet alleen bleek de spreker een vlot causeur te zijn, niet al leen kon hij aardige herinne ringen ophalen uit lang vervlo gen dagen, maar bovendien en vooral smeed hij twee onderwer pen aan, die voor de voetbal sport van groot belang zijn: de kwestie der systemen en die der invallers. De laatste jaren heeft men vrij wel overal „systemen" toegepast jn de voetbalclubs.' De een huldigde de W-formatie, een tweede droomde dag en nacht over het stopper-spil- systeem, een derde sprak van M- formatie, velen wilden de beide middenspelers opstellen tegenover de binnenspelers van de tegenpartij, terwijl de achterspelers dan zij waarts moesten uitwijken, om de vleugelspelers in de gaten te hou den, er werd een „zwerver" ontdekt, er werd met drie man in de voor hoede gespeeld, kortom, er was van alles en nog wat op de voetbal- markt. Dr. Bauwens wees al die syste men krachtjg van de hand. En niet zoo maar zonder meer! Nee, dr. Bau wens stelde zich op het gezonde standpunt, dat de voetballer zich moet kunnen uitleven, dat hij zich vrij moet kunnen bewegen, dat hij niet angstig-precies zijn plaats moet houden, maar dat hij zich moet op stellen naar gelang liet spelbeeld dit eischt. En is het in werkelijkheid ook niet zoo? Natuurlijk, als men toevallig een „zwerver" in zijn elftal heeft, dan moet daar gebniik van worden gemaakt, maar niet elk elftal be schikt over zoo'n speler. Niet elk elftal heeft een Kick Smit.... En dat stopper-spil-systeem? Of die W-formatie? Het belet den speler zich uit te leven, het belet de ontplooiing van het gezonde spel. We zouden op dit onderwerp nog veel verder kunnen borduren, maar liever volstaan we met deze paar re gels, die alles zeggen. Laten wü Hollanders ons houden aan het Hol- landsche spel, dat is: laten we onze vrije, gezonde opvatting over het voetbal houden en laten wii pro- beeren te doen, wat het doel is van het voetbalspel: doelpunten maken, méér dan de tegenpartij. En laten we eens en vooral afstappen van de idee: doelpunten voorkomen in de eerste plaats en als het even wil, een paar doorbraken en daarmee de overwinning. Dan is er de invallerskwestie. Men weet, dat de FIFA geen in vallers meer kent. Elke wedstrijd moet met elf spelers begonnen wor den en deze elf moeten den wed strijd ook uitspelen. Wordt er tij dens den wedstrijd een speler ge wond, dan moet zijn elftal het of zonder hem doen, óf de gewonde speler moet maar trachten er nog iets van te maken. Merkwaardig genoeg hebben ver schillende landen, die bii de FIFA zijn aangesloten, deze bepaling ter zijde geschoven en staan ze nog al tijd invallers toe. Dr. Bauwens vindt dat verkeerd. Niet alleen, omdat de FIFA het an ders bepaald heeft, maar ook en vooral, omdat het karakter der voetbalsport zich beter aansluit bij de bepalingen der FIFA, terwijl bo vendien ai te dwaze mogelijkheden worden voorkomen. Voetbal is geen spel voor jonge dames. maar een mannelijke sport. Welnu, dan moeten de beoefenaren ook tegen een stootje kunnen, moe ten zij desnoods met een gekwetst been verder kunnen spelen. En als dat niet gaat, dan moet zoo'n speler maar op een der plaatsen gezet kun nen worden, die minder belangrijk is. Dan zal de tegenpartij hem toch altijd in de gaten moeten houden, want.... je kunt tenslotte nooit we ten. Bovendien, het noodgedwongen een andere plaats moeten innemen dwingt den speler tot zich aanpas sen op die plaats, zoodat tenslotte ook nog zijn spelontwikkeling beter kan worden. Maar en dat is zeker belang rijk het toestaan van invallers kan tot vreemde dingen leiden en dr. Bauwens vertelde o.a., dat in een interland-wedstrijd het eene land eigenlijk met 13 of 14 spelers heeft gespeeld: een paar spelers hadden voor den wedstrijd opdracht gekre gen, om even vóór de rust mank te worden.,., en ze werden netjes ver vangen door frissche krachten. Erg sportief is dat wel niet En hebben wij in ons land nog niet zoo heel lang geleden niet „het euvel der invallers" gehad? Nederland verrichtte pioniers werk. Dr. Bauwens bracht aan het be gin van zijn causerie hulde aan Ne derland, dat in Europa pioniers werk verricht heeft voor het voet balspel. Wij hadden hier sterke clubelftallen, sterke vertegenwoor digende ploegen en wij klopten in 1913 het groote Engeland! Het «werk van den NVB op internationaal ge bied, het werk der ölubs, ook op in ternationaal gebied, het heeft bui tengewoon veel nut gehad voor de ontwikkeling van de voetbalsport op het vasteland van Europa. En onze groote scheidsrechters als Groothof, van Meerum Terwogt, Mutters e.a. hebben mede buiten onze landsgrenzen nuttig werk ver richt. Internationaal contact. En nu is het oorlog overal.... Waar is het internationale contact gebleven? Dr. Bauwens meende, dat het in ternationaal contact spoedig hersteld zal worden en dat men voor de con sequenties daarvan niet al te bang zal moeten zijn. Het publiek mag dan zijn favorieten aanmoedigen, het zal overal sportief genoeg ont wikkeld zijn, om ook den tegenstan der te kunnen waardeeren. Zooals indertijd zelfs in het warmbloedige Spanje bleek! En contact tijdens den oorlog? Dr. Bauwens meende, dat ook dat mogelijk en wenscheliik is, maar hii voegde er nadrukkelijk aan toe: dit contact moet geheel uit vriien wil gezocht worden zonder eenigen druk, van welke zijde ook. Tenslotte wees dr. Bauwens op het goede werk van de FIFA ook in de oorlogsjaren, waaruit z.i. bleek! hoe sterk deze bond was en hoe goed hij gefundeerd is. VRIJDAG. (Eersten Kerstdag). Nieuws: 9.—, 12.—, 18.30 (Hilv. T), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.30 Kerstklanken voor beiaard en harmonie-ork (opn.) 8.15 Eens komt de blijde dag, kerstgroet. 8.30 Gevar. kerstconc. (opn.) 9.15 Wil en wereld, lezing. 9.30 Utr. Sted. Ork. en sol. 11.De Kinderzangklasse van Karin KwantTörngren (opn.) 11.30 Wanneer het eens anders was!, klankb. 12.15 Kerststemming: Orgel, viool, Kees Vee- ning m. kl. ork. en Strijkork. 13.30 Kerst mis en joelfeest in Europa. 14.30 Orgelc. en zang. 15.Het feest onder de kaar sen, luisterspel en opera. 17.Sonatenc. (gr.) 17.45 Wirtterpotpourri (opn.) 18.30 Sportber. 18.45 Koor v. d. Ned. Arbeids dienst, Haagsche zangschaar v. d. Nat. Jeugdstorm en orgel. 19.15 De Kerst gedachte in de muziek en de beeldende kunsten, lezing. 19.50 Duitsche Taal cursus. 20.15 Salonork. en gr.muz. 21.15 Pianovoordr. 22.Zigeunerspel (gr.) 22.20—24.Salonc. en het Meistersextet (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.30—9.15 Zie Hilv. I. 9.15 Uit den stillen bloemhof. 10.30 Godsd. uitz. 12.15 Progr.-overz. 12.30 Omr.-Symph.-ork. 13.Kerstklokken en kort Kerstwoord. 13.15 Omr.-Symph.-ork. en sol. 14.Een kerstlied voor Moeder Maria, kerstspel. 15.Kerstklokken en Bachcantate v. d. kerstfeestdag. 15.30 De kerstviering i. h. Ned. gezin. 16.30 Gerard v. Krevelen. 17.Kerstklokken en „De Sneeuwkoningin", kinderopera. 17.45 Spiegel v. d. dag en De Jordaner vertelt over soc. nooden. 18.De kerst gedachte in het lied, gevar. progr. 19. Eng. uitz. Voor de radio-centr. Gr.muz. 19.15 en 19.55 Otto Hendriks. 20.15 Voc. en instrum. Kerstprogr. 21.15 Musette- ork. 22.Act. beschouwing. 22.10 Avond- wijding. 22.2024.Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. ZATERDAG. (Tweeden Kerstdag). Nieuws: 7.30, 8.30, 13.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Koorz. (gr.) 7.40 Ochtendmelodieën (gr.) 8.05 Duitsche taalcursus. 8.40 Gesprek m. Peter. 8.50 Morgenc. (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag (opn.) 9.37 Morgenc. (gr.) 10.— Orgelc. 10.30 Journalistiek praatje. 10.45 Septet Jonny Ombach en sol. 11.30 Viool en piano. 12.Almanak. 12.05 Lichte disco klanken. 13.Ork. Malando en sol. 13.45 Het Kerstgebeuren ende dieren, lezing. 13.Rotterd. kamerk. 14.30 Europ. tijdschriftenschouw. 15.Bonte kerstontspanning. 17.Omr.-ork. en sol. en gr.muz. 18.40 Ra-ra-ra", radio-raadsel- rubr. 19.Pol. weekoverz. 19.15 Liedje van verlangen (opn.) 2015 Conc.- geb.-ork. en sol. 22— Barnabas von Geczy en zijn ork. (gr.) 22.20 Koorz. met instrument, begel. (gr.) 23.0524.Dans muziek (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hüv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Brandende kwes ties (opn.) 8.05 Vlotte wijsjes (gr.) 8.40 Ork.-composities (gr.) 9.Gr.muz. 9.15 Voor de huisvr. 9.30 Kwintetconc. 10. Godsd. uitz. 11.Voor de jeugd. 11.20 Meisjeszangklasse v. h. Blindeninstituut te. Bussum (opn.) 11.30 Licht-klassiek conc. (gr.) 12.30 Visscherijkwartier. 13. Progr.-overz. 13.05 Heerlijk klonk het lied, der Eng'len, kerstprogr. 14.Kerst klokken en luisterspel: Kerstfeest in het „Behouden huis". 14.45 Rotterd. Philh. ork. en -koor. 16.Kerstklokken en kinderopera „De Sneeuwkoningin". 17. Uitz. v. Ned. zeelieden. 17.30 Pianovoor dracht. 18.Ork.conc. (gr.) 18.30 Ned. volksklanken, gevar. conc. 19.15 Zep- paroni-kwartet. 19.55 Zepparoni-kwartet. 20.05 Van de eene melodie in de andere (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avond wijding. 22.20—24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. ZONDAG. Nieuws: 9.—, 12.—, Ï8.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.30 Het Zondag- ochtendc. (opn.) 8.15 Harmoniemuz. (gr.) 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Sym- phonie-ork. (gr.) 9.15 Gesprek m! Peter. 9.30 Zondagmorgen z. zorgen. 10.30 Deut sche Stunde. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerl. stem van het Oostfront. 12.Act. praatje. 12.15 Ned. Kamerk. en Amsterd. Bach-ork. 12.40 Uit Berlijn: Het Duit sche volkse. 14.Omr.symph.-ork. en sol. 15.Europ. schrijvers in dezen tijd. 15.20 Omr.-ork. en sol. 16.Pisuisse- herd. 16.25 Theo Uden Masman. 17. Zondagmiddagcab. 17.45 Melodieën uit een uitstalkast. 18.30 Sportber. 18.45 Sport .v. d. dag. 19.30 Toondichters en hun werken In de anecdote, lezing. 19 55 Pianovoordr. (gr.) 20.15 Luchtige Zon- dagavondkl. 22.— Orgelsoli (gr.) 22.20 Humor in de zang (gr.) 23.24.Dans- ork. spelen (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7..30 Zie Hilv. I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 „De instrumenten v. h. ork." V, voordr. m. muz.-voorb. 10.30 Studiod. 11.30 Gew. muz. (opn.) 11.45 Cyclus „Dingen, planten, dieren en menschen In de gelijkenissen van Jezus". 12.Act. praatje. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Orgelc. en gr.muz. 12.30 Een sol daat spreekt tot de jeugd. 12.45 Orgelc. en gr.muz. 13.„Wie en wat waren onze voorouders?" 13.15 Amusem.-ork. en sol. 14.Griet en Klaas willen gaan trouwen, luistersp. 14.45 Kl. vioolsoli (gr.) 15.Omr.-opera-ork., sol. en gr. muz. 17.Ned. boekenschouw. 17.20 Cello en piano. 17.45 Spiegel v. d. dag en Oostlandpraatje. 18.Gerard v. Kre velen. 18.40 De Ned. taalclub. 19.Eng. uitz. Voor de radiocentr,: Anna del Rio (gr.) 19.15 Klaas v. Beeck. 19.55 Orgei- conc. 20.15 Symph. conc. (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.2024.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. H) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Matrozenk. (gr.) 7 40 Ochtendgymn. (gr.) 8.40 Gesprek m. Peter. 8.50 Operettekoningen (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag (opn.) 9.37 Operette koningen (gr.) 10.Walsencyclus W (gr.) 10.30 Voordr. 10.45 Rentmeester. 11.30 Sopraan, piano en elavecimbel. 12.— Almanak. 12.05 Frans Wouters en gr.muz. 13.Act. beschouwing. 13.10 Arnh. Strijkkwartet. 14.Omr.-ork. 15.— Spel voor voetlicht en camera. 15.15 Elck wat wils. 17.Viool en piano. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Septet Jonny Ombach én sol. 18.40 Or- gelconc. 19.Pol. weekpraatje. 19.15 Karl Schmitt-Walter, bar., m. pianobe- gel, (gr.) 19.30 Utr. Sted. Ork. en sol. 20.15 Trio Pasquier (gr.) 21.Nelson Messe, Haydn (opn.) 22.— Zingende sna ren (gr.) 22.20 „Vannacht in....?" (gr.) 23.3024.Adalbert Lutter (gr.) HILV. H, 301,5 M. 7.15 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportn. 8.Act. nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Berl. Philharm. ork. (gr.) 8.40 Conc. v. fagot en ork. (gr.) 9.— Ork.conc. (gr.) 9.15 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Scheuren van grasland. De Prov. Productiecommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat een ieder, die in het bezit is van een last geving tot het scheuren van een be paalde oppervlakte grasland, in aanmer king kan komen voor de scheurpremie van 200 per H.A. gemeten maat, mits vóór 15 Januari 1943 geheel aan deze lastgeving is voldaan. Scheurt men na dezen datum, doch vóór 15 Februari 1943, dan kan men nog voor de halve scheurpremie in aanmer king komen. Wordt echter na dezen datum gescheurd, dan wordt hiervoor geen premie meer uitbetaald. Is na 15 Maart 1943 nog niet aan de lastgeving voldaan, dan zal een boete worden opgelegd. Alle voorgaande publicaties komen hiermede te vervallen. Maximum grossiers- en detaillisten- prijzen voor fruit. Bekendmaking No. 40. Deze prijslijst geldt van 23 December 1942 af. Op de eerste kolom worden de gros siers-, op de tweedb kolom de consu mentenprijs aangegeven. FRUIT. Druiven: p. 100 kg p. kg Gr. I: Gros Colman enz. 103,1,21 Gr. II: Frankenthaler 98,1,15 Gr. III:Ov. soorten 87,1,03 Appelen: Gr. I Cox Oranje Pippin enz. I A71,0,88 A 52,50 0,65 B 32,— 0,40 Gr. II Goudreinetten enz. IA 52,50 0,65 A 38,— 0,48 B 25,— 0,32 Gr. III Brab. Bellefleur enz. I A 45,50 0,56 A 34,50 0.43 B 22,— „0,27 Gr. IV Jaques Lebel enz. A 32,— 0,40 B 22,— 0,27 Gr. V Ov. soorten A 28,50 0,36 B .-19,50 0,25 Peren: Gr. I Beurré d'Anjou enz. I A 65,0,81 A 45,— 0,55 B 25,— 0,31 Gr. II Legipont enz. IA 52,0,65 A 37,50 0,47 B 19,- 0,24 Gr. II A Brederode enz. A 37,50 0,47 B 19,— 0,24 Gr. III Beurré de Mérode enz. A 34,0,43 B 19,— 0,24 Gr. IV Ov. soorten A 25,0,31 B 19,— 0,24 Voor bezorging van fruit mag door détail!'sten 1 et. per kg in rekening ge bracht worden boven den verkoopprijs af winkel. Voor de'afwijkende kwaliteit van bo vengenoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen bere kend worden die in een redelijke ver houding staan tot de hierboven gepubli ceerde maximumprijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximum prijzen moeten de verkoopprijzen dien overeenkomstig worden verlaagd. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en ge bruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Onze Derue December-Opgave. De juiste letters onder elkaar. Wanneer men de gegeven woorden op de volgende wijze onder elkaar zet, geven de twee bedoelde rijen te lezen: Geeft Winterhulp uw steun. DA G SC H OTEL V E RR U KKING KLAV E RB L AD STAA F KO P ER PRACH T ST U K WAUW LLAARS VL I EG S PORT VER N IE T IGD UI T ST E LLEN V E EG U NNING VERBj N DING Een puzzle met vele goede oplos singen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der December-serie) Een Kerstpuzzle. Een wensch van 68 letters kan worden samengesteld "it de volgende gegevens, waarin elk cijfer de letter aangeeft op haar plaats in den zin. Het cijfer 1 beduidt dus de eerste let- t€r eniz 5138—151556747 is een belangrijke maand. De feestdagen stemmen tot 11—46 28—16—21—34—44—14—27-—68—19. 9—27—33—51—4—55—35—62—54— 58 is een bekend pseudoniem uit onze letterkunde. 23—61—2—63—27—42 en 55—65— 4818361046—13—H2 zijn be kende componisten. 3_6_26—38—25—16—49—27—58— 205455434764 is een beken de plaats in ons land. 41763.385339 kan men al len in den winter hebben. 24—221217 is een bekende jon gensnaam. Een 374022565222 heeft mooie bloemen. Een 32—31—30—27—28—43 kan soms groote schade aanrichten. Ook 30—41—14—55—41—58—29- - 454759396—54 is een plaat sje in ons land. 503414496061 is soms hinderlijk. Hoe luidt de bedoelde zin? De goede oplossing geeft ditmaal i punten. Oplossingen (4 p.) liefst zoo vroeg tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Donderdag 31 Dec. 12 uur aan den Puzzle-Redactenr van het Dagblad voor Noord-Holland te Alkmaar. '£ie toe dat U de distributie- bescheiden krijgt waar U recht op hebfl Wat U nader hand mist wordt niet aan> gevuld Voor de huisvrouw. 9.30 Orkestc. (gr.) lu.Godsd. uitz. 10.30 Orgelc. 11. Kleuterverhaal in den Kersttijd. 11.20 Kinderk. Amsterdam-Noord (opn.) 11.30 Otto Hendriks en gr.muz. 12.30 Op be zoek bij de familie de Boer. 13.Progr.- overz. 13.05 De Melod. en sol. 14. Godsd. uitz. 14.30 Jeugdconc. 15.30 De vrouw in de muz. 15.45 Pianovoordr. ,en zang m. pianobegel. 17.Voor de jeugd. 17.15. Musetteork. 17.45 Spiegel v. d. dag en Friesch praatje. 18.— Pianospel. 18.15 De N.S.B. antwoordt. 18.30 Het Omr.- pianotrio. 19.15 Theo Uden Masman. 19.53 Ork. Malando. 20.30 Uit Neerl. Gouwen. 20.45 Salonork. 22.Act. be schouwing. 22.10 Avondw. 22.2024. Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. voor U en de Uwen! Dekt U tegen de geldelijke gevolgen van een persoonlijk ongeval door het oorlogsgeweld bij de „OnderlingeNeder* landsche". Voorschothefi fing vanaf f. 4.- per hall jaar* l Kantoor Amstardam Keixcragr. 399 Tal. 30315 MOLEST VERZEKERING MIJ. Gev. te Sneek. Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 27-5''40.' „Sedert jaren leed ik aan de lihker* zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik steeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlneral Agentschap, Nassaukada 373, Amsterdam tand' oongenamet fAoar oog °n°°. J plotsolw9 t+L/uuSf Verzekert Uw bezit tegen SfORMSCHADÊ BRANDSCHADE Practische voorwaarden Vlotte schaderegeling Vraagt opgave der lage tarieven Algemeen Onderling Waarborg Genootschap I Spuistraat 210 - Amsterdam-C. r

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 6