KI EFT Co. en STAD EN OMGEVING AGtNDA LAATSTE BERICHTEN. Nieuwe bonnen Woensdag geldig. flardappeiKaarien en rijstbonnen. Uitreiking nieuwe inlegvellen P.T.T. bij de jaarswisseling. IJzeren Kruis voor Alkmaarschen vrijwilliger. De klompenmisère ten platt^lande. BURGERLIJKE STAND. Hulpbehoevend door Rheumatische Pijnen? KRUSCHEN MOLESTVERZEKERINGEN Halfjaarlijksche Schadereflelingl, f. 7.500.000.000- Wij belasten ons met het siuiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3183. WAT IS WAARHEID? Pijnen in de ledematen verdwenen. RADIOPROGRAMMA JUBILEUM BIJ DE REINIGING. Donderdag j.L was het 25 jaar ge leden, dat de heer J. Wijmans in dienst trad als arbeider bij de Ge meentereiniging. Dit feit is natuur lijk niet onopgemerkt voorbijgegaan. Vele bloemstukken waren van fami lie en kennissen binnengekomen en in tegenwoordigheid van zijn vrouw en zijn beide zoons werd de jubila ris toegesproken door den boekhou der van het Reinigingsbedrijf en de beide opzichters. Namens het Gemeentebestuur voerde de heer Koopal het woord en hij memoreerde den ijver en toewij ding van den jubilaris, die ook on der zijn collega's als een goed ka meraad bekend staat. Tenslotte overhandigde spreker den heer Wijmans de bronzen leg penning van de genjeente Alkmaar. Tevens werden nog woorden van waardeering gesproken door de bei de opzichters, de heeren Groot en Slinger. Ook werd'nog, namens de collega's, het woord gevoerd door den heer Molenaar. Daarna over handigde hij den jubilaris namens het geheele personeel een enveloppe met inhoud met verzoek hiervoor een blijvend aandenken te willen koopen. Onder de schriftelijke gelukwen- schen was o.a. een telegram van den waarn. wethouder van het Rei nigingsbedrijf, mr. de Groot. BEVORDERING IN HET POLITIECORPS. Waardeering voor verdienstelijk werk. Opnieuw zijn vandaag enkele ledep van het politiecorps uit waar deering voor het vele, verdienstelijk werk dat zij hebben verricht, bevor derd. Het zijn de heeren J. E. Staats, hoofdagent, chef van den Eoonomi- sohen Dienst, die tot adjudant en P. de With, agent-rechercheur, waar nemend chef van den Econ. Dienst, die tot hoofdagent is benoemd. In deze promoties dient ditmaal behalve waardeering voor de per soonlijke verdiensten der betrokken politiemannen bovendien een onder scheiding gejaen te worden voor het bijzondere werk, dat de Economische afdeeling van het Alkmaarsche poli tiecorps verrichtte. De heeren Staats en de With wa ren hierbij de leidende krachten, wien geen werk te veel was. Zwarte handelaren weten hiervan mede te praten. Tal van levensmiddelen be stemd voor de volksgemeenschap, die door zwarte handelaren daaraan onttrokken dreigden te worden, ble ven voor de normale distributie be houden. Voor dezen arbeid is de promotie dezer politiemannen de juiste waardeering. Agent Heydenrijk benoemd tot Inspecteur te Haarlem. Wederom verliest het Alkmaarsche politiecorps een van haar beste krach ten we Sens een zeer eervolle benoem- ming elders. De heer J. Heydenrijk, agent van politie-rechercheur bij de Economische Afdeeling, is n.l. met ingantf van 1 Jan. 1943 benoemd tot Inspecteur (le luite- nkntl bii het Gemeentelijk Politiecorps te Haarlem. De heer Heydenrijk heeft hier een eervollen staat van dienst achter den rug, Hii ontving zijn opleiding aan de Model-Politie-Vakschool te Hilversum en werd op 16 Juli 1928 agént van po litie te Alkmaar, Na iaren bii den straatdienst werkzaam geweest te zi;n, werd hii vrijwel van de oprichting af rechercheur bii de Economische Afdee ling en fungeerde hii als leider van de groep Priizenpolitie. Als zoodanig wist hii zoo de aandacht te trekken door zijn uitmuntenden arbeid, dat hii in het begin van 1942 werd gedetacheerd bij den Opsporingsdienst van de Priisbe- heersching te Amsterdam. In Augustus van dit iaar werd hii aangewezen voor het volgen van een cursus aan de Politie-Officiersschool te Apeldoorn. Na dezer dagen hiervoor geslaagd te zijn, kwam thans het bericht van zijn fraaie promotie, welke helaas gepaard gaat met ziin vertrek uit de Gemeente. Wii zijn er van overtuigd, dat naast superieuren en collega's ook vele an dere stadgenooten den heer Heyden rijk veel succes in ziin nieuwen werk kring zullen toewenschen. RECTIFICATIE KERSTFEEST VIERING. Morgen, Dinsdagavond, om 6.30 zal in gebouw Doelenstraat 15 een Kerstfeest gevierd worden, waarbij een ieder welkom is en eenige ver snaperingen ontvangt. Ambtelijke mededeelingen. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat de inlevering van consumentenbonnen door detaillisten en instellingen in de Nieuwjaarsweek dient te geschieden op de onderstaande dagen. Detaillisten en instellingen, die nor maal inleveren op Maandag, op Maan dag, 28 December 1942. Detaillistenj „en instellingen, die nor maal inleveren op Dinsdag, op Dins dag. 29 December 1942, Detaillisten en instellingen, die nor Wo< op Woensdag, 30 December 1942. Detaillisten en instellingen, die nor maal inleveren op Donderdag, op Dins dag, 29 December 1942. Detaillisten en instellingen, die nor maal inleveren op Vrijdag, op Woens dag 30 December 1942. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. SLUITING GEMEENTE- BUREAUX OP ZATERDAG 2 JANUARI 1943. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat de gemeentelijke bureaux op Zaterdag 2 Januari a.s., voor zooveel de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal voor het doen van spoed- aangiften dien dag geopend zijn van 1112 uur v.-m. Alkmaar, 28 December 1942. De Burgemeester voornoemd, B. A. v. d. SLU1JS. CASTRICUM De Leider van den distributie dienst te Castricum vestigt er de aandacht op, dat in verband met der Nieuwjaarsdag de detaillisten en in stellingen, die op Vrijdag bij zijn dienst moeten inleveren, m ae gg legenheid worr'-rj gesteld hygi be scheiden tegen toewijzingen in te wisselen op Donderdag 31 December a.s. van 911 uur. Het bovenstaande geldt voor in stellingen, bakkers en, boterhande- laren uit den geheelen kring, aard appelhandelaren uit C stricum en Limmen en handelaren in petro- ^um, brandstoffen, textiel en sm viesgoed uit Castricum, KERSTFEEST. Het Kerstfeest van 4e Vriiz. Zondags school der Ned. Herv. kerk werd in den namiddag van den Eersten Kerst dag gevierd onder leiding van ds. Prins van Wijngaarden. Om half drie was de Kapelkerk tot in de uiterste hoeken gevuld met een groote schare van kinderen, ouders en belangstellen den. Na een welkomstwoord tot. alle aanwezigen opende de leider van het feest de bijeenkomst door gemeen schappelijk een Kerstzang te doen zin gen. Het kindergebed voor de opening der Zondagsche lessen, gezongen door de leerlingen der laagste klassen, werd eerbiedig door allen aangehoord. Ds. Prins van Wijngaarden vertelde het Kerstverhaal, de stof uit het evangelie groepeerend om de centrale figuur van Balthazar, den sterrenwichelaar. Even als de boeiende vertelling van mej. Bartelds werd dit verhaal met span ning door iong en oud gevolgd, Tus- schen deze onderdeelen der - feestvie ring door lieten de laagste en de hoog ste klassen afwisselend gezamenlijk en afzonderlijk hun kerstliederen hooren onder leiding van mevr. Prins van Wijn gaarden. De welluidende kinderzang liet niet na de hoorders vaak diep te. ontroeren. De oudste leerlingen, die de Zondagsschool gingen verlaten, ontvin gen als afscheidsgeschenk een kerk boek; de ouders ontvingen de mededee- ling dat nu de catechisatie haaf deuren voor deze leerlingen ging ontsluiten. Het feest werd beëindigd door gemeen schappelijk gezang en de uitreiking van geschenken. CABARETVOORSTELLINGEN GULDEN VLIES. -De Zondagopvoeringen ver boden. De voorstellingen, die Zaterdag in het Gulden Vlies plaats vonden van de cabaretrevue Dat slaat in, onder leiding van Paul Ostra, zouden Zon dag herhaald worden. Naar aanlei ding van verschillende in de opvoe ring van Zaterdag gemaakte onge- wensehte en uitdagende toespelingen zijn deze voorstellingen na controle door de politie op last van den bur gemeester des Zondags verboden. PLUIMVEE- EN KONIJNEN- VEREENIGING „AVES". Van de tiidens de feestdagen in „De Graanhandel" gehouden Club-tentoon stelling van de Pluimvee- en Konijnen- vereeniging „Aves" vermelden wij de volgende eerste prijzen; Vlaamsche reus, wit, voedster, oud, Gebr. Visser. Gele ram, iong, C. Al. Voedster, idng, dezelfde. Rammen, iong, wit. P. de Jong. Voedster, iong, Gebr. Visser. Rammen, ijzergrauw, iong, C, H. Noome. Voedster, iong, de zelfde. Lotharingers, zwart, rammen, oud. H, J. Kokkes. Lotharinger, zwart, voedster, oud, C. Fok. Rammen, iong, S. Noome. Voedster, iong, dezelfde. Lotharinger. blauw, voedster, iong, H. J. Kokkes. Fransche hangooren, ijzer grauw. voedster, oud, tevens mooiste dier van de tentoonstelling, S. G. Groot. Wit, voedster oud; zwart, voedster, jong; Jugt, ijzergrauw, ram, iong; bonte ram, iong, en zoon. oud, allen S. G. Groot. Konijn, grijs,' voedster, iong, M. Tvdeman, Fransche konijnen, bont, ram men, iong, M. Tvdeman. Groot Chin chilla, rammen, oud, K. Hopman. Voed ster oud, mevr. Driesen Rammen, jong, K. Hopman. Grootzilver, Rammen, jong, K. Bijl. Weeners, wit, voedsters, jong, S. Meireboer. Japanners, rammen, oud, E. Jongejans, Voedster, oud, dezelfde. Voedsters, iong, S. Meereboer. Mada gascar, bruin, rammen. Jong. dezelfde. Gouwenaar, voedsters, jong. F. Kalks- ma. Havanna a Tan. rammen, oud, mevr. Driesen. Rammen, iong, dezelfde en M. Teerhuis. Voedsters, iong, mevr. Driesen en M. Teerhuis. Poolen R. 009, Gebr. Visser, voedsters, oud. F. Kalks- Rexen, rammen, iong, M. Kaas, voedsters. jojOg, dezelfde. Eenden. Cavi Beerties. Gebr. Visser (2-rnaal). Zeugies, Gebr. Visser (2 maall. RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHÖOL SCHAGEN. Bij beschikking van den secr.-gen. van het dep. van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming ds met ingang van l\Dec. 1942 benoemd tot leeraar in vasten' dienst aan de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen J. Smit te Bakkum. BERGEN. De koe van den kleinen man. - De adjunct-rijksveeteeltconsulent ir. H. Verschuyl hield Woensdag avond in café Nieuwendiik voor de Geitenfokvereeniging Bergen een lezing met lichtbeelden over de geit, „de koe van den kleinen man" zooals de klassieke uitdrukking luidt. Het /was een 50 jaren geleden droevig gesteld met de geitenfok kers. Aan' teeltkeus werd niet ge daan, om maar niet te spreken van melkcontröle. Ofschoon ons landras vele goede eigenschappen had (het was sober, sterk, weinig vatbaar voor ziekten, zeer vruchtbaar, vroeg rijp, gaf een 450 liter melk met een vetgehalte van tegen de 5 pet.), was onze inlandsche geit door slechte verzorging en door inteelt sterk ge degenereerd. Toen men in 't begin dezer eeuw de voordeelen van gei- tenhouden ging inzien, zocht men naar verbetering en meende men die te kunnen bereiken door het im porteeren van Saanengeiten (voor al in Limburg en ook in Noord-Hol land, waar de heeren J. Zuurbier, destijds te Beemster en R. Visser uit Berkhout zich er voor interesseer den) en van de reekleurige Toggen- burgers (vooral in Groningen en Drente). In de Baronie van Breda zocht men het inlandsche ras in zichzelf te verbeteren en bleef men zoodoen de gespaard voor de teleurstellin gen elders. De geïmporteerde dieren toch gingen snel achteruit, waren te zwak voor ons vochtig klimaat en bleken ook niet zuiver te zijn. Mqt den vorigen oorlog hield de import op. Men begon het inlandsche ras meer te apprecieeren en trachtte door doelbewust te fokken zijn ideaal te benaderen: een wit, hoorn loos slag, sober, goed exterieur, goe de melkproductie. En de resultaten zijn bevredigend, al is er nog veel te verbeteren. De laatste jaren be droeg de gemiddelde melkopbrengst in Noord-Holland van éénjarige die ren 662 liter met 3.79 pet. vet en van 2-jarige en oudere dieren 774 liter met een vetgehalte van 3.74 pet. Spreker drukte zijn hoorders op het hart geen geitenhouders te blijven, maar geitenfokkers te worden en toch vooral te letten op een goed exterieur en goede afstamming; Omtrent de voeding merkte spr. óp, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de geit in de eerste nlaats een melkdier is, waardoor veel kalk aan het geraamte wordt 3ioscopen. Alle the.-aIers eiken avond 7.30 uur. Alkm. Bioscoop-Theater, La Habanera (rom.) 14 jaar. Harmonie-Theater, Het geval-Styx (rom.-sens.) 18 jaar. Victoria-Theater, De pseudo-gravin (rom.) 14 jaar. Cinema-Theater, Robert en Bertram (kom.) 14 jaar. Maandag 28 December. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv: Boefje. Dinsdag 29 December. 2.30 uur, Harmonie-Theater, kinder voorstelling De gelaarsde kat. Woensdag 30 December. 2.30 uur, Harmonie-Theater, kinder voorstelling De gelaarsde kat. onttrokken. Zal het dier hiervan niet de nadeeüge gevolgen onder vinden, dan moet dit worden aange vuld. Hooi en-boonenstroo ziin goed, maar 't geven van phosphorzure voe- derkalk is tevens aan te bevelen (1 theelepeltje per dag, na een half iaar 1-2 theelepeltjes en op ouderen leeftijd 1-2 eetlepels). Nadat spr. nog gewezen had op het belang van een goede huis- en hoefverpleeing, eindigde hii zijn lezing met enkele opmerkingen over de stalling: een luchtige, lichte stal met doorlaten den bodem is gewenscht. Op het' witte doek passeerden heel wat dieren de revue en kreeg de toe schouwer een goed beeld van hoe het- niet en hoe het wel moet ziin. De voorzitter, de heer G. Fran- zen, was de tolk van alle aanwezi gen; toen hii den heer Verschuyl dankte voor dezen leerzamen avond. Gedeeltelijk gecorrigeerd. Jh verband met Nieuwjaar zal het mogelijk zijn reeds op Woensdag 30 en Donderdag 31 December 1942 te koopen op de bonnen, welke voor de week van 3 t/m 9 Januari 1943 zijn aangewezen. Dit geldt voor alle arti kelen behalve voor vleeseh, vleesch- waren en aardappelen. De 'bonnen 02 A en 02 B der aardappelkaarten geven eerst recht op het koopen van aardappelen op Maandag 4 Januari 1943, terwiju de bonnen „Vleeseh 02 A" en „Vleeseh 02 B" eerst recht geven op het koopen van vleeseh of vleeschwaren met ingang van Woens dag 6 Januari 1943. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM EN KAARSEN. De secr.-gen. van het dep. van H., 14 en S. maakt, in verband met de distril butie van petroleum bekend, dat de ge'.J digheidsduur van de met „04 VerliclF ting", „05 Verlichting", „06 Verlichting" en „07 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 108, van de met „26 Ver lichting" en „27 Verlichting" gemerkte bonnen der bonkaart S 208 en van de met „03" genummerde bonnen der bon kaart „EA" voor kookdoeleinden, ver lengd is tot en met 16 Januari 1943. In het tijdvak van 3 Januari 1943 tot en met 16 Januari 1943 geeft voorts elk der met „22 Verlichting"' der bonkaar ten S 108 en elk der met „34 Verlichting" der bonkaarten S 208 gemerkte bonnen, recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). In verband met de herbevoorrading van kaarsen aan de taillisten kan men laatstgenoemde bon nen, die recht geven op het koopen van 1 rantsoen kaarsen, reeds vanaf 28 De cember a.s. bij den detaillist inleveren, waarna de aflevering der kaarsen n a 3 Januari 1943 zal plaats vinden. AANVRAGEN VAN EXTRA RANTSOENEN. A.s. moeders niet persoonlijk naar distributiekantoor. Aanstaande moeders, voor wie het bezwaarlijk is zich persoonlijk naar het distributiekantoor te begeven voor het aanvragen van extra rant soenen, kunnen zich, naar wij van officieele zijde vernemen, doen ver tegenwoordigen door iemand van 18 jaar of ouder, die voorzien is van een door haar verstrekte schriftelijke machtiging. Bij elke verstrekking dient zoowel deze machtiging als het persoonsbewijs als de distributie- stamkaart van de a.s. moeder te worden getoond. m (Vervolg van pag. 1) Oosterlingen en personen, die tot de inheemsche bevolking van Ned. West-lndië behooren, kunnen weder om ten hoogste één aardappelkaart bij de pl. distributiediensten tegen in wis - rantsoenbonnen voor selen. rijst. Zij, die een toeslagkaart 'voor aardappelen bezitten, kunnen boven dien nog een aardappelkaart voor rjjstbonnen ruilen. Bij wijze van uitzondering kunnen personen, behoorende tot de inbeeai- sche bevolking van Ned. West-lndië, zoo mogelijk één machtiging voor opslagaardappelen ruilen tegen rant soenbonnen voor rijst. De plaatselijke distributiediensten zullen, op nader bekend te maken tijdstippen, van. 3 tot en met 23 Jan. 1943 niéuwe inlegvellen voor de stamkaarten uitreiken. Ieder ont vangt een inlegvel, waarvan letter en nummer overeenkomen met die van het inlegveL dat men thans heeft. Men dient, zoowel zajn distributie- stamkaart als het oude inlegvel mede te brengen. Zij, die geboren zijn tusschen 27 Dec. 1921 en 25 Jan. 1922, tusschen 27 Dec. 1928 en 25 Jan. 1929 of tüs- schen 27 Dec. 1938 en 25 Jan. 1939 en dus, in verband met het mereiken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moeten eerst een ander inlegvel in ontvangst ne men en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uitreiking wordt het vakje P8 van de stamkaart afgekruist. Het lichaam van het oude inlegvel wordt door den distributiedienst in ont vangst genomen. Men kan de inleg vellen uitsluitend afhalen bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een'verkla ring op de stamkaart en op het in-' legvel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk el ders verblijven. In verband met de distributie van metalen keukengerei en serviesgoed, wordt bekend gemaakt, dat de gel digheidsduur van de bonnen reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 ên 4-80 van de bonkaarten van voedingsmiddelen 13e periode K310 |en K410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar), is ver- i.ngd tot en met 31 Jan. 1943. Men kan derhalve tot en met bo- engenoemden datum op deze bon- nn, bij gelijktijdige afgifte van één uer punten 01 tot en met 04 van de LV-kaart voor» serviesgoed, naar .ceuze metalen keukengerei of ser viesgoed koopen. Zie toe dat U de distributie- beseheiden hrijgt waar V recht op hebtl Wat U nader hand mist wordt niet aan< gevuld Postcheque en girodienst drie dagen gesloten. Op Zaterdag 2 Januari a.s. is het Centrale Postgirokantoor te 's-Gra- venhage gesloten. Opdrachten, ook die met spoedbehandeling, worden dus niet geboekt. Op de postkanto ren worden dien dag geen giro stortingen aangenomen; uitbetaling van cheques vindt echter op de ge wone wijze plaats. De postkantoren zullen pp Nieuw jaarsdag dienst als op Zondag hou den. Sommige telegraaf- en tele foonkantoren zün bovendien nog een uur in den" middag geopend. In het geheele land zal een brief postbestelling worden uitgevoerd, alleen in de groote steden zal een tweede volgen. Alkmaarsche jongens strij den voor een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Zij stelden reeds de daad. Ais belooning heeft een onzer Alkmaarsche jongens, de Stnrm- mann bij de Waffen S.S., Jan Noo- der, het IJzeren Kruis 2e klasse ontvangen. Van deze plaats mogen wij niet alleen den drager, doch ook zijn moeder, mevr. de weduwe G. Nóoderde Graaff, van harte feliciteeren. Voor haar zal het een groote voldoening zijn, vooral daar haar twee eenigste zoopis beiden san het front strijden voor hun ideaal. Dit zijn de stille strijders, in stilte vertrokken, hun moedertje alleen achterlatende, doch wetende, dat hun eigen moedertje ook hetzelfde ideaal heeft en trotsch op haar jongens mag zijn. Wij laten U hier enkele schetsen volgen hoe onze jongens strijden en hoe hun geest van kameraadschap in het verre Oosten is. Sedert April 1941 strijden wij reeds aan het front en -blijven strijden. Steeds verder voort en hoe meer we de ellende zelf zien en jneemaken in Sovjfet-Rus- land, des te feller is onze inzet om het zoover te brengen, dat hetgeen wat nu bestaan kon in Rusland nooit en te nimmer meer zal opstaan. Maar ik zou U iets vertellen van het leven van een frontsoldaat. Welnu ik heb een vrijen dag om me eens lekker te wasschen, scheren en een briefje te schrijven en zal trachten U te be schrijven hoe zoo'n dag verloopt wanneer wij een aanval doen op een stad of dorp. Ik behoef niet ver in het verleden terug te grijpen, want het is nog maar een dag of 10 ge leden, dat we een aanval hebben ge daan. DES morgens in alle vroegte zijn we dan aangetreden en gaat het loos. In den schemer en nevel hebben we ons zoo dicht mogelijk tegen het dorp aangewerkt en dan js het op eens dag. Van alle kanten begint nu de artillerie te schieten. In het vuur van onze eigen artillerie, dat den vijand in dekking dwingt, gaan we verder voorwaarts. Maar ook de Bolsjewistische kanonnen gaan nu een toontje meezingen en dan breekt voor ons de hel los. We gaan zoo ver mogelijk uit elkaar en als we ze hooren fluiten, liggen we zoo plat als een dubbeltje op den grond. Toch Wederom ontvingen wii klachten, dat de klompenmisère op het platte land hand over hand toeneemt. Wii hebben deze zaak opnieuw eens na der nderzocht en laten hier thans een officieele uiteenzetting volgen van de regeling, welke per 1 Aug. j.L voor klompen in werking is 'ge treden. De klompen-situatie wordt hierdoor volkomen duidelijk Naar wij mét de gedupeerden hopen* zul len de maatregelen die thans hier en daar van gemeentewege genomen worden eenige verbetering brengen in ieder geval zoodanig, dat zij die steeds klompen droegen ook nu nog zich dit schoeisel zullen kunnen aanschaffen/ Overigens geldt zoo als uit het volgende zal blijken dat waar niet is zelfs de keizer zijn recht verliest. Klompenfabrikanten en klompen makers ziin verplicht aan de afne mers, aan wie zij in 1938, 1939 en 1940 klompen hebben geleverd, thans eveneens klompen af te leveren met dien verstande, dat zij gemiddeld per maand minstens 80 pet. moeten leveren van de hoeveelheid, welke zij gemiddeld per maand in de ge noemde jaren hebben geleverd. Het is hun niet mogelijk buiten deze verplichte afleveringen nog andere orders uit te voeren. Extra toewijzingen klompen kunnen der halve niet worden verleend. Ook de grossiers zijn verplicht 80 pet. aan hun óude afnemers te leveren, met dien verstande echter, dat grossiers, die voorheen tevens klompen im porteerden nu slechts 80 pet. behoe ven te leveren van het aantal, dat zii vroeger in het binnenland koch ten. Dit. is dus belangrijk minder dan 80 pet. van de hoeveelheid, wel ke hun afnemers vroeger van hen betrokken. De klompen, welke thans nog gemaakt worden, moeten worden gereserveerd voor die personen, die altijd en uitsluitend klompen hebben gedragen. Het gaat niet aan, dat thans klom pen zouden worden aangeschaft om dat tengevolge van de huidige om standigheden geen of- weinig ander schoeisel kan worden gekocht. De klompen zouden dan worden ont trokken aan «die categorie personen, die uitsluitend klompen droeg, ter wijl deze personen in verband met den beperkten aanmaak toch reeds veel moeite ondervinden om hun be hoefte te dekken. Hierbij zij aangeteekend, dat in de jaren 1938, 1939 en 1940 ongeveer de helft van de in Nederland verbruik te klompen uit het buitenland werd ingevoerd. Deze invoer is thans weggevallen, terwijl de klompen fabrikanten en klompenmakers ten gevolge van .de grondstoffenpositie thans nog circa 80 pet. kunnen leve ren van de hoeveelheden in. de vast gestelde basisjaren. De thans beschikbare hoeveelheid klompen is derhalve niet meer dan 40 pet. van de in 1938, 1939 en 1940 beschikbare hoeveelheden klompen. ALKMAAR. GEBOREN: Louise A. M., d. van Franciscus J. Bosch en P. A. L. M. Mi- chielsen. Anna M. G. A., d. van Wil helmus J. G. van den Eerenbeemt en M. J. A. Teklenburg. Anna M., d. van Lourentius Dekker en A. C. Ottenbros. Antonius J., z. van Leonard G. Houben en M. C. A. Hassing. Harmen P., z. van Cornelis Prins en G. Zandbergen. Maartje H., d. van Simon Lodder en C. M. van Leijen. Elisabeth G., d. van Johann L. Brocks en A. J. van den Bosch. Gerardus Th., z. van Dirk Groot en F. J. Berkhout. Wilhelmus, z. van Gerard Hulskamp en M. van Nimwegen. Aleida M., d. van Hendrik J. Kokkes en A. M. Rus. Cornelis P. J,, z. van Wilhelmus Th. Wester en M. de Moei. ONDERTROUWD: Adrianus P. Mors en M. Roskam. Adriaan A. Overdulve en W. van de Wetering. Alexander J. Massink en E. H. F. Poppens. GETROUWD: Gerard J. Dicke en Anna Heuft. v OVERLEDEN: Dirk Pesser,, gehuwd met T. Dol, 61 jaar. blijven we niet zonder verliezen, maar we komen vooruit en dat is de hoofdzaak. Als we dicht genoeg ge naderd zijn, beginnen ook onze zware machinegeweren te schieten en begint onze infanterie zich klaar te maken om te stormen. Handgrana ten worden klaar gemaakt en dan gaat het er op los. Nu moet U echter niet denken, dat alles zoo vlug gaat als het hier is beschreven, neen, het heeft den geheelen dag geduurd voor we aan den rand van 't dorp waren, maar de vreugde van het overwin nen doet al het lijden spoedig ver geten. OOK wil ik iets vertellen over d offers die Hollaradsehe joogei hier in het verre Oosten brengen. Het is dan weer zoo'n warn dag en we moeten een marsch va ongeveer 30 K.M. maken. Twee ma zijn aangewezen als dragers van rt serves en hebben bij zich: 2 kisten munitie van elk 300 pa tronen, twee reserve-loopen vooi het machinegeweer, spade, handgra naten, geweer, patronen, brood, enz., enz. Zooals gezegd was het een war me dag en de zon stak erg. Het duurde dan ook niet lang of. de veldflesch was leeg en de dorst be gon te kwellen. Bovendien raakten we van de Kompanie af, maar tot ons geluk kwam ons een pantser wagen achterop gereden welke ons meenam. Toen zakte de vermoeid heid spoedig en begonnen we over Holland te spreken. Mijn kameraad zou spoedig naar huis toe gaan en maakte allerlei toekomstplannen. Ik weersprak hem en zei dat er nog zooveel tusschen zou kunnen komen. Hij antwoordde me geen angst te hebben; mocht hij vallen, dan zou het slechts pech zijn. Een uur later is hii gesneuveld de pech had hem achterhaald, v Een Rotterdammer was het, wien het ongeluk trof, dat hem zijn rech- teronderarm kostte. Hii was echter niet de eenige gewonde en op dat moment waren er handen te kort. Deze kameraad verdroeg zijn pijn en zei tegen den verpleger: „Help eerst de anderen maar, ik red mij wel." Dit moet U zich indenken, terwijl zijn onderarm er nagenoeg af was en later ook afgezet is- ge worden. Dat is wel iets anders dan de „mannen" die al moord en brand schreeuwen wanneer ze zich in een .vinger gesneden, hebben. Doe een bloedzuiverende kuur! Met Kruschen, de wereldberoemde stimu lans, die in tallooze gevallen uitkomst bracht tegen allerlei klachten docc onzuiver bloed. Onzuiver bloed uit zich op verschil lende manieren: slapte, lusteloosheid, neerslachtigheid, maar in de meeste gevallen in Rheumatiek, de ramp spoed der menschheki. Onttrek U aan deze tergende kwaal. Begin Uw Kruschen-kuur bijtijds ieder en dag de kleine dosis, zooveel als er op een cent gaat. ilk had rheumatische pijn In landen, knieën en voeten. Bet was zóó erg, dat üc een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's morgens bij het op staan waren mijn vingers verstijfd. Totdat ik Kruschen ging probee- ren. Na één flacon toonde rich reeds aanmerkelijke verbetering: voordat ik de tweede op had was mijn rheumatische pijn verdwenen en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen Hengelo (O.J, 24/9-'40 De Heer W. v. O. Bfl Apoth. eftJDrog.QJUQ.75.-L4X tL.V.Ea*ntr» ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Vertekering Maatschappij VOORr beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar- tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurderving, I ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke -ongevallen; - geld, geldswaarden en preciosa Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds vogroruim Voegt daarbij ook Uw belang 'en vraagr inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl (Van ónzen Berlijnschen correspondent). STANLEY HIGH behoorde vroeger tot d.en intiemen vriendenkring van president Roosevelt. Hij was één der mede-oprichters van het New Deal, maar op den duur bleek hij het met de werkmethode van Washington niet eens te zijn. Sedert dien oefent hij met toe nemende scherpte kritiek uit op het huidig bewind. De officieele berichten, die geregeld over het verloop van den oorlog gepubliceerd worden, typeert Stanley High als „leugens, halve waar heden of uitgezochte waarheden". Hij ondernam een reis naar Honoloeloe om voor den herdenkingsdag van Pearl Har bour materiaal te verzamelen over het tekort aan samenwerking, dat er tus schen het oppercommando van leger en vloot heeft bestaan. „Baltimore "Post1' noemt de kritiek van Stanley High bui tengewoon scherp en citeert van hem de olgende uitlating: „Het is helaas een zit, dat de Amerikanen zich bij een jdevoering van Roosevelt dienen af te .agen: „Heeft hij ons nu de volle waar- jid verteld of alleen maar, wat in zijn jlitieken kraam te pas komt?" Dat eldt voor oorlogsberichten, voor poli- eke mededeelingen, voor locale be lichten en wat dies meer zij. Een ty pisch voorbeeld van zulke uitgezochte waarheden was Roosevelt's verslag over Pearl Harbour. Hij deed alsof hij de volle waarheid vertelde, maar tot op den huidigen dag heeft hij die verhei melijkt. Hooge officieren der marine hebben het gewaagd, te Washington den wensch uit te spreken, dat het Araeri- kaansche volk op den jaardag van Pearl Harbour eindelijk den vollen omvang van de catastrophe der Amerikaansche marine zou vernemen". STANLEY HIGH, die zelf uitgever van een krant is, zegt verder: „De radio maakt een moeilijke periode door. Met allerlei voorschriften en bepalingen laat de regeering goed voelen, dat zij ook op dit gebied de leiding in handen heeft. Ook de film staat tegenwoordig onder directe controle van het Witte Huis. Roosevelt is woedend op de kran ten, die nog niet onder zijn directen Invloed staan. „Volgens Stanley High zijn alle verbeteringen op militair en strategisch gebied onder den druk van de pers tot stand gekomen. Hij noemt als voorbeelden de oprichting van het bureau van oorlogsproductie, de rege ling van het rubbervraagstuk en de versterking van den militairen invloed op alle regeeringsbesluiten. „Maar ver gis u qietl zoo besluit hij zijn betoog tegen zijn vroegeren vriend Roosevelt verheugt zich daar hoegenaamd niet over. Zijn ijdelh^id laat het nu eenmaal niet tee, dat iemand hem het heft uit de hand neemtl" Ik kan weer wan delen afê vroeger. Mevr. M. L H 1V. schrijft, del. 25-l-'40: „Sedert jaren leed ik aan scheuten in „de ledematen en jjpijn in de kniege- i wrichten, zóó he vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds na het gebruik van enkele Ovaaitjes kon ik des nachts weet slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaa' verdwenen en kan ik ondanks mijn 61 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht wee; loopen als vroeger.'-' - Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijnhelpen de Ovaaitjes vanhetTrineral Agentschap Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van" 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnsral Agentschap, Nassaukaps S73. Amstardam DINSDAG. Nieuws: 7.30, 8.3J, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 415,5 M. 7.15 Weensch jon genskoor (gr.) 7.40 Lichte melodieën (gr.) 8.05 Duitsehe taaie. 8.40 Gesprek.m. Peter. 8.50 Beroemde instrumentalisten (gr.) 9.30 Spiegel v. d. dag (opn.) 9.37 Symphonie v. Haydn (gr.) 10.Syl- vestre Trio. 10.30 „Kunstmest", luister spel. 11.Ork. Malando en gr.muz. 12. Almanak. 12.05 Muziekcorps v. d. Duit sehe Weerm. 13.Zang en piano en pianovoordr. 14.Hong. klankfestijn, muz. progr. 14.45 Tessiner koor (gr.), 15.„De eeuwige pelgrim", een karak teristiek van den Duitschen dichter Hainer Maria Rilke. 15.20 Gron. Otk.- •ereen. en sol.' 17.— De lichte toets. 18.— Utr. Strijkkw. 18.40 De maan. 19.15 Utr. Strijkkw. 19.50 Duitsehe taaie. 20.15 Melod., sol. en gr.muz. 22.Eduar- do Blanco (gr.) 22.20 Melodieën kaleidos- coop (gr.) 23.3024.— Het Zandmannetje op bezoek (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.15 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Pol. weekpr. (opn.) 8.05 Rpccoco-octet (opn.) 8.40 Ork.-com- posities van Berlioz en Liszt (gr.) 9. Vlotte klankenreeks (gr.) 9.15 Voor de huisvr. 9.20 Vlotte klankenreeks (gr.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Pianovoordr. 11. Vrouwenmozaïek. 11.20 Kinderk. Am sterdam Noord (opn.) 11.35 Viool, piano en strijkkw. (gr.) 12.10 Symph.-ork (gr.) 12.30 Wat doet de Directie v. d. Land bouw? 13.Progr.-overz. 13.05 Gerard v. Krevelen en gr.muz. 14.— Godsd. uitz. 14.30 Amusementsork. en sol. 15.30 Voor ae zieken. 16.— Zang m. pianobegel. en piauosoli. 17.— Voo:dr. 17.30 Omroep Jeugdk. (opn.) 17.45 Spiegel v. d. dag en binnenl. gesproken overz. 18.Omroep- jeugdk. (opn.) 18.15 Neerl. stem van het Oostfront. 18.30 Theo Uden Masman 19. Eng. uitz. Voor de radio-centr. Meme Bianchi en Aldo Visqpnti (gr.) 19.15 Omroepork. 19.55 Omroepork. 20.15 Ver trouwde wijzen in bonte rij (gr.) 22. Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.20 24.— Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. Hoofdred.: A. R. Jonker. Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N, Adema, Alkmaar; Bin nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T Bus. Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2