mil Verdwenen. KI EFT Cc KIJKEN is KOOPEN b.j CLOECK 1GEJVDA BURGERLIJKE STAND. Feest der hyena's. Vertelling MOLESTVERZEKERINGEN Halfjaarlijksche Schaderegeling,! f. 7.500.000.000,- TEL. 3183. Alle pijn veruwenen! DcHeerO. M, tiK tchrijft, dd. 23-l-'4li Schoolonderwijs per radio in Italië. Verplaatsing van Engelsche bedrijven naar N.-lerland. KEKSTFEEST. Op 2en Kerstdag hield de zondags- schoolvereeniging „Laat de kinderkens tot Mij komen", uitgaande van de Ned. herv. kerk, haar jaarlijksch kerstfeest. De Kapelkerk was overvol, toen de voorzitter, de heer C. Knaap, ouders, kinderen en belangstellenden hartelijk welkom heette en hen een der kerkelijke Adventsliederen deed zihgen. De Kerst- liturgie en prediking werd uitgesproken door dr. Tuinstra, een en ander afge wlsseld door kinderzang en zang van de gemeente. De heer Koch vertelde een kerstverhaal, dat zich afspeelde in Zwitserland en waarvan Heggehannes en kleine Peter de hoofdfiguren vormden. Een 20-tal leerlingen ging de zondags school verlaten. Hun werd een bijbel meegegeven en de ouders werden opge wekt hun kinderen trouw ter kerk en catechisatie te sturen. Het feest werd besloten met het loflied „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen" en dankgebed door den pastor loei. Hierna volgde uitdeeling der kerst geschenken. OPVOERING BOEFJE. De groote belangstelling voor het tooneelstuk naar Brusse's boek blijft. Gisteravond werd wederom in 't Gulden Vlies voor een totaal uit verkochte zaal een opvoering van Boefje gegeven. Voor alle mede werkenden was 't een groot succes, speciaal voor Annie van Ees in de titelrol. OPHALEN VAN VUILNIS. In verband met het feit dat de Gemeentereiniging op 1 en 2 Jan a.s. gesloten zal zijn, is voor den vuilnisdienst de volgende regelin; getroffen. De vuilnis, welke anders op Don derdag 31 Dec. gehaald zou worden, wordt nu afgehaald op Woensdag 30 Dec. vóór 's middags 12 uur. De vuilnis, welke anders op Woensdag des morgens wordt ge haald, wordt nu des middags af gehaald, terwijl de vuilnis van Vrij dag 1 Januari wordt afgehaald op Donderdag 31 December. BURGEMEESTER DEFINITIEF BENOEMD. Wij vernemen dat de heer H. R. Schottee de Vries, waarn. burgemeester van Hoorn, ingaande 17 December j.l. definitief als zoodanig is benoemd en op 19 December d.a.v. in dit ambt is be- ëedigd. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. De heer P. de Geus Jz. is herkozen als diaken van de herv. gemeente te Zuidscharwoude. De heer J. Kostelijk werd gekozen als ouderling. In zijn plaats werd als diaken gekozen de heer C. Kout. Bij de herv. gemeente te Schermer- horn is herkozen tot ouderling de heer J. de Jong, tot diaken de heer W. de Boorder. HEILOO E.W.W.-middag. - De jeugdclub „Elck wat wils" heeft Zondagmidda: in „De Rustende Jager" inderdaa' voor elck wat wils gebracht. Het programma was rijk aan afwisseling en voerde de aanwezigen, met zang, dans en muziek, uitgevoerd in .diver se kleederdrachten, door verschillen de landen. Aardig was het tooneel- stukje Floris en Lucia, waarbij décor en costuums uitstekend voldeden. Jammer, dat door het ontbreken van eenige leiding het geheel niet zoo goed werd afgewerkt, als we dat van E.W.W. gewend zijn. Benoemd. - De bisschop van Haarlem heeft in de vacature van wiilen J. Molenaar tot kerkmeester van de parochie St. Willibrordus be noemd den heer Jacobus Netten. SCHERMERHORN. Uitvoering Amicitia. - De too - neelvereeniging „Amicitia" gaf 2en Kerstdag voor een overvolle zaal een opvoering van „Levensschaduwen" door Joh. van Eekelen. Het publiek heeft volop genoten van stuk en spel. Het was een zeer geslaagde avond. CASTRICUM. Diefstal. - In den nacht van Zon dag op Maandag hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot een woning in de Pernéstraat. Door opensnijden van een ruit is men de woning binnengekomen. De bewo ners, die in diepe rust waren, heb ben niet het minste gehoord. Ver mist werden eenig geld, distributie bescheiden, alsmede eenige siera den. De politie heeft» de zaak in on derzoek. KOEDIJK. H. Barsingerhorn ter aarde besteld. - Donderdagmiddag werd op de begraafplaats onder zeer groote be langstelling "ter aarde besteld' het stoffelijk overschot van onzen oud plaatsgenoot H. Barsingerhorn, .die in dienst van de Spoorwegen op 19 Dec. door een arbeidsongeval noodlottig om het leven kwam. Een groot aantal spoormannen uit Am sterdam, waar hij zijn werkkring had en ook het leven liet. waren aanwezig, waarvan zijn chef, alsme de een zijner collega's, woorden van waardeering en troost spraken te gen vrouw en zoon. Een neef dankte voor de belangstelling. Tooneelvereenïging De Roos. - Eersten Kerstdag werd door de tooneelver. De Roos onder régie van den heer Kooiman uit Bergen opge voerd het blijspel De Doofpot van Jaap van der Pol. Het publiek, dat de zaal' tot de uiterste plaats vulde, heeft volop genoten van dit spel. SOHOORL. Nieuwe vrachtautodienst. - Alles wisselt, alles vergaat. Met ingang van 1 Januari zullen de ingezetenen, die boodschappen naar Alkmaar hebben, de bekende gele kaart voor hun ramen moeten verwisselen voor een andere. De vrachtautodienst Breed gaat namelijk verdwijnen. 35 jaren genoot de naam Breed het volle vertrouwen van zijn klanten. Eerst was het de oprichter van den dienst, Jaap Breed, dien men dage lijks langs den weg zag sukkelen met zijn paard en kar. 't Ging langzaam en moeilijk. De komst van de auto gaf verlitmting en de zoons werden ouder en konden helpen. Het werd Breed en Zonen, de zaak floreerde. Nog enkele jaren en de naam veranderde weer: Gebr. Breed. En nu gaat de naam verdwijnen. De dienst is overgenomen door Gebr. de Boer te Schoorl. Deze jonge mannen varen ver der op hoop van zegen. BERGEN. Gesloten. - Op Zaterdag 2 Januari a.s. zijn de gemeente-secretarie en ove rige gemeentelijke bureaux voor het publiek gesloten. Alleen voor het doen van aangiften voor den burgerlijken stand zal tusschen 11 en 12 uur gelegen heid bestaan. Veel animo. - Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. LANGEDIJK. Driemaal „Liefde." - Zaterdag en Zondagavond heeft de tooneel- vereeniging „Jong Leven" in Con cordia te Noordscharwoude voor een uitverkochte zaal de comedie „Lief de" van Jaap vanjider Poll opge voerd, heide keereu met zeer veel succes. De belangstelling voor deze uitvoeringen blijkt zoo groot te zijn, dat na deze drie uitvoeringen nog een vierde zal worden gegeven om aan de zeer vele aanvragen om kaarten te voldoen „Bonte Avond." - In de zaal van den heer Th. Rijper te Zuidschar woude werd den tweeden Kerstdag een Bonte avond gegeven. Het fan farecorps Hugo uit Heerhugowaard heeft onder leiding van den heer L. Oly een concert gegeven. Het zeer talrijke publiek, de zaal was geheel uitverkocht, heeft de verrichtingen van dit corps, getuige het applaus, dat telkens na het einde van een nummer opklonk, zeer op prijs ge steld. Kerst-zwijntje gejaagd. - Ook het gilde der zwijntjesjagers heeft zich met Kerstmis niet onbetuigd gelaten. De heer P. K. uit Noord scharwoude, die zijn fiets met een paar prima banden ongeveer viif mi nuten onbeheerd bii café Oud te Noordscharwoude had laten staan, kwam tot de onaangename ontdek king, dat zijn karretje verdwenen ws. Geen prettige Kerstmis.... VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. In haar woning aan den Goud- scheweg te Rotterdam is gisteravond de 72-jarige vrouw M. T. de Ruyters. van de trap gevallen. Zij werd met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. KOOP EN VERKOOP VAN VUURVAST PUIN. Ontheffing van het verbod ingetrokken. De dispensatie van het verbod om vuurvast puin te .koopen, voorhanden of in voorraad te houden, te gebruiken, verbruiken, bewerken, verwerken, te koop aan te bieden, te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergun ning. verleend door of namens den directeur van de sectie keramische in dustrie van het Rijksbureau voor ver werkende industrieën, is ingetrokken. Het verbod geldt, blijkens de Ned. Staatscourant van 28 Dec. j.l., waaraan deze mededeeling is ontleend, thans ook voor niet bij deze sectie ingeschre- i ondernemingen. De schriftelijke vergunningen moeten -worden aange vraagd bii het bureau voor de kerami sche industrie Juliana van Stolberglaan 29 te 's-Gravenhage. LET OP UW SCHRIJFMACHINES. Toen het personeel Maandag voor het eerst na de Kerstdagen, een kan toor in de Oranjestraat te 's Gra- venhage betrad, ontdekte men dat inbrekers op bezoek waren geweest. Deze hadden zich door opensluiting toegang verschaft en zeven schrijf machines en een rekenmachine mee genomen. Ook uit een perceel in de Laan aldaar namen inbrekers een schrijfmachine mee. ZAKLANTAARNBATTERIJEN OOK VOOR TANDARTSEN. Uit informatie ter bevoegder plaatse door de Sectie Tandartsen van het Me disch Front is gebleken, dat bij de dis tributie van zaklantaarnbatterijen deze ook voor tandartsen beschikbaar gesteld worden. Voor de tandartsen gelden hier voor dezelfde regelen als voor de andere genoemde categorieën. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Woensdagmiddag half drie matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, La Habanera (rom.) 14 jaar. Harmonie-Theater, Het geval-Styx (rom.-sens.) 18 jaar. Victoria-Theater, De pseudo-gravin (rom.) 14 jaar. Cinema-Theater, Robert en Bertram (kom.) 14 jaar. Woensdag 30 December. 2.30 uur, Harmonie-Theater, kinder voorstelling De gelaarsde kat. REPARATIEBEDRIJVEN NIET GESLOTEN. De chef van de afdeeling Vervoer wezen van het dep. van Waterstaat maakt bekend, dat reparatiebedrijven, welke werkzaam zijn ten behoeve van het wegverkeer, ongeacht of dit voor Nederlandsche of voor Duitsche instan ties geschiedt, niet gesloten mogen zijn. ALKMAAR. GEBOREN: Antonia A. M„ d. van Hendrlcus van de Kamer en C. H. Smo- renberg. Theodora H. R„ d. van Theo- dorus P. Hazes en D. H. de Vos. Jan, z van Jan Werkman en E. Spaan. Willem, z. van Jacob van der Ham en W. A. C. van der Vaart. Theodora A. I., d. van Petrus H. M. Hendriks en H. M. Nieuwenhuijs. GETROUWD: Joachim Bakker er. Alida (M. Stuijt. OVERLEDENPetronella Timmer, geh. met A. Smit, 39 jaar. HEILOO (10/24 Dec.) Geboren: Johannes Petrus, z. van Gerardus Bakker én Catharina P. Deen. Johannes Jacobus, z. van Johannes Laan en Wiegertje Vledder. Elisabeth, van Arian de Geus en Wijntje Smit. Maria, d. van Mattheus Kaandorp en Catharina C. Min. Ondertrouwd: Cornells Klaasse en Catharina Komen. Theodorus Cor nells Pepping en Geertruida Jongkind. G/etrouwd: Klaas Keiler en Afina E. Jansen. Hendrik Soi en Anna H. Netel. Gerrit- C. Wieringa en Elsje Gedink. Overleden: Pieter Wartenhorst, echtgen. v. Grietje Vries, 76 jaar. Jacob Buijs, echtgen. van Geertruida Bakker, 61 jaar. Petrus Jacobus Zand vliet, wed. van Anna M. Boekling, 82 jaar. Johannes Marcelis Dammlaans, wed. van Antonfa P. van der Aa, 76 jaar. Gerrit Tjalsma, echtgen. van Palmyra A. Adam, 74 jaar. BERGEN (18 t/m 24 Dec. Geboren: Johanna Margaretha, d. van Klaas Boltjes en van Johanna Her- mina Meijer. Cornells Pieter, z. van Pieter Kleingeld en van Jannetje Petro nella Hekkert. Getrouwd: Jan Rendering te Alk maar en Petronella van Stralen. Al- bert Dam te Alkmaar en Jannetje van de Gevel. Overleden: Frederik Wagtendonk, echtgenoot van Grietje Mulder, 52 jaar. Maria Geertrudes Heilig, echtgenoote van Pieter Kool, 57 jaar. AANWIJZING BON VOOR GENERATORBLOKJES. 's-GRAVENHAGE. 29 Dec. - Ge durende de periode val} 1 Jan. tot en met 31 Maart 1943 zijn voor het verkrijgen van generatorhout aan gewezen de met „periode C" ge merkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 kg gene ratorblokjes. SLAGERS EN SLAGERSNOTA'S. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. - Zoo als bekend is, bestaat voor slagers de verplichting om bij het vl'eesch, dat besteld wordt, een nota af te leveren, waarop het juiste gewicht, soort en prijs van het vleesch geno teerd staat. Het is thans gebleken, dat vele slagers hiermede de {land lichten en verschillende trucjes'toe passen om deze controle te ontdui ken. De gemachtigde voor de prij zen deelt daarom mede, dat tegen deze practiiken ten strengste zal worden opgetreden. De opsporings ambtenaren hebben opdracht gekre gen hieraan speciaal hun aandacht te wijAen, terwijl bij het constatee- ren van een dergelijke ontduiking de slager niet meer op eenige cle mentie behoeft te rekenen. ALGEMEENE VERGADERING VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteren is te Haarlem de 196ste alge- meene vergadering gehouden van de Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dr. A. J. Verhage o.a., dat naast alle zorgen een gevoel van groote dankbaarheid niet ontbreekt, aangezien het mogelijk is geweest, bloembollen te exporteeren naar de afzetgebieden die nog openstonden. Dit heeft het bedrijf gaande gehouden. Het stelsel der vaste prijzen doet bij de huidige economische verhoudingen de behoefte ontstaan om deze te be- heerschen, niet alleen naar beneden maar ook naar boven. Het is echter noodzakelijk, dat men hierbij met de noodige voorzichtigheid te werk gaat en bestaande belangen niet zoodanig schaadt, dat het vakbelang er onder lijdt, terwijl men er zorg voor moet dragen, dat geen wijziging gebracht wordt in de banen, waarin de handel gegroeid is. Wanneer men zorgt, dat elke exporteur zijn aandeel in den totaal export krijgt maar ook niet meer, dan haalt men een boven de markt zwevende vraag, die voor dit probleem van groote beteekenis is, weg. De instanties die deze gezichtspunten moeten uitwerken, zullen datgene in stand dienen te hou den, dat voor de verdere ontwikkeling van het vak van essentieel belang is. Men zal voor oogen dienen te houden dat een verdere ontwikkeling van de kweekerij afhankelijk is van een handel, die nog in staat is initiatief te nemen en risico's te' dragen. De ontwikkeling van het organisatie leven is voortgegaan. De fusie met het Hollandsch Bloemkweekers Genoot schap heeft de vereeniging gemaakt tot de eenige algemeene vakorganisatie, die in het bijzonder de kweekersbelan- gen te behartigen heeft. Na vele be sprekingen is ook een basis voor sa menwerking met den Nederlandschen Landstand gevonden. Na de openingsrede werden de laar verslagen goedgekeurd en de begroo ting voor 1943 vastgesteld. In het han delsreglement werden enkele wijzigin gen aangebracht; o.a. werd bepaald, dat voor ledig verpakkingsmateriaal, dat niet binnen dertig dagen na leve ring door den kooper is teruggezonden, het tweevoud van de waarde in reke ning gebracht kan worden. Voorts werd een.bepaling gemaakt over de betalingstermijn van verkochte en ge leverde bollen en over een heffing op bijgoed ten behoeve van algemeene vakdoeleinden. In de plaats yan de hoofdbestuursle den Th. Hoog en J. H. Avis, die perio diek aftraden, en niet herkiesbaar wa ren, werden gekozen de heeren L. J. W. Bijvoet uit Overveen en P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen. Bij de rondvraag kwam het verbod van teelt van gladiolen op kleigrond ter sprake, waarover vele afdeelingen vragen hadden gesteld. De voorzitter deelde mede, dat er aanvankelijk plan nen bestonden, de geheele bloembol lencultuur van den kleigrond naar den zandgrond te verplaatsen, teneinde de voedselvoorziening te bevorderen. De ze zijn niet doorgegaan: wel werd de teelt van gladiolen op kleigrond verbo den. Pogingen om dit verbod ingetrok ken te krijgen, hebben geen succes gé- had. HONGERSNOOD IN TSJOENGKING- CHINA. Volgens een onlangs in Tsjoengking aangekomen ooggetuige heerscht er hon gersnood in de onder het bewind van ■Tsjoengking staande provincie Honan. De menschen trachten zich te voeden met gras en boomwortels, terwijl het toenemend koude weer den toestand nog verergert. Men vreest zelfs, dat gras en boomwortels zullen zijn uitgeput alvo rens de nieuwe graanoogst in Mei van het komende jaar beschikbaar is. Bewo ners der geteisterde gebieden die iets méér kunnen betalen, leven van knol len en aardappelen, terwijl bijzonder bevoorrechte lieden zich voeden met graszaad. Het relaas van den ooggetuige vertelt voorts, dat vrouwen verkocht worden om levensmiddelen te koopen. De kleine voorraad tarwe en rijst, die door de autoriteiten is verschaft, is echter veel te gering om te voorzien in de behoege van de groote massa. SCHOLING EE HERSCHOLING AAN DE CENTRALE WERK PLAATSEN. AMSTERDAM, 28 December. - De tijd, waarin duizenden werkloo- zen langs de Amsterdamsche stra ten liepen, is voorbij. Yrijwel ieder die in staat is om te werken, is in geschakeld in het arbeidsproces ter verhooging der productie. Vele niet geheel valieden waren jarenlang werkloos en hadden hun vakbekwaamheid voor het groot ste deel verloren, of nooit een vak geleerd. Het Amsterdamsche centraal co mité voor sociale jeugdzorg trok zich het lot van deze menschen aan en organiseerde driemaandelijk- sche cursussen voor scholing of herscholing aan de centrale werk plaatsen te Amsterdam. In de tweede Nassaustraat te Amsterdam zijn ongeveer 80 man in opleiding, die afgekeurd zijn voor tewerkstelling in Duitschland, of die den vijfenveertigjarigen leef tijd hebben overschreden. In sa menwerking met het gewestelijk arbeidsbureau werd uitgemaakt, welke gesteunden voor plaatsing in aanmerking kwamen. Natuurlijk is het wel eens moeilijk om een juiste selectie te maken, vooral omdat het hier niet volwaar dige arbeidskrachten betreft en daarom is de bepaling gemaakt, dat de cursist, die een opleiding van drie maanden ontvangt, twee weken op proef werkt. De ervaringen met de menschen zijn gunstig. Er wordt door de mannen een vol ledige arbeidsweek, bestaande uit 48 uur, gewerkt. Acht-en-dertig uur wordt aan de praktijk gewijd, tien uur wordt theorie gegeven. Zoo krij gen de menschen een spoedoplei ding, die hen niet maakt tot volle dige vakmenschen, maar tot arbei ders, die in het tegenwoordige pro ductieproces wel degelijk een plaats kunnen innemen. Er zijn dan ook reeds eenige cursisten geplaatst in bedrijven, waar men te kampen had met een tekort aan arbeids krachten. DE ZAANBRUG TOLVRIJ! Een Kerstverrassing voor de burgerij. Bii besluit van den burgemeester >an Wormerveer d.d. 24 December 942 is de verordening op de hef- ing van bruggelden voor het ge bruik van de Zaanbrug met ingang van Donderdag 24 December te 16 uur ingetrokken. Door deze intrekking is de Zaanbrug thans reeds, bij wijze van kerstverrassing, tolvrij ge worden, De officieele gebeurtenis vond des middags te 4 uur in alle stilte plaats. De burgemeesters van Wor merveer en Wormer begaven zich vergezeld van de wethouders en secretarissen dier gemeenten naar de brug, waar brugwachter Boet nog rustig zijn „bonnetjes" tegen con tante betaling stond uit te reiken. De burgemeester van Wormerveer deelde mede, dat hij was gekomen om de tolheffing te doen beëindigen. De heer Kraaijer, wethouder der gemeente Wormerveer, sprak eenige waardeerende woorden over het be sluit van den burgemeester en las hierna een oorkonde voor, die in het gemeente-archief zal worden gedepo neerd, ter herinnering aan dit histo risch gebeuren. De Beëindiging van de tolheffing is mogelijk geworden door de loyale samenwerking van de gemeentebe sturen Wormer en Wormerveer en door den financieelen steun van de Provincie Noord-Holland. Aardig was het om te zien hoe enkelen gebruik makend van het „opstootje" op de brug, „stiekum" over de brug glipten zonder te be talen. Het was niet meer noodig. Deze tol behoort nu evenals gelukkig vele anderen tot het verleden. Als de avond valt boven ons land de verduisteringsgordijnen worden dichtgeschoven en slechts het zwakke licht van enkele lan taarns de wegkruisingén mar keert, begint in de vérmaakswijken van onze groote steden het feest van de hyena's van dezen oorlog. Ter wijl aan de fronten duizenden ver beten worstelen in modder en sneeuw voor de toekomst van het land, terwijl duizenden gebrek en ontbering lijden, vieren de profi teurs feest. Voor hen fonkelen in de bars en café's de flesschen likeu ren en wijn. Voor hen geurt ge braad op zilveren schotels, voor hen speelt het orkest. Naar de prijzen wordt niet gevraagd, geld speelt hier geen rol meer. Wat beteekent het voor deze hyena's of een avond je honderden guldens kost? Het geld /vloeit immers in een onafgebroken stroom in hun zakken en geld moet rollen. Dat het geld in den zwarten handel verdiend wordt, dat 't geld is, waaraan tranen kleven, bloed zelfs, het deert dezen heeren niet. Zij kennen slechts één doel, geld en één vrees, het einde van den oor log. Doch nu is het nog oorlog, nu wordt er nog verdiend en nu kan er nog gefeest worden. En er wordt gefeest! Er worden maaltijden ge organiseerd, waarbij onlangs door een man of dertig voor zeventien duizend gulden werd opgegeten en gedronken. In t de advertentiepagina van een krant smeekte echter dezer dagen iemand om een flesch wijn voor zijn zieke vrouw De dronken oorlogswinstmakers hebben voor den wijn 'n betere be stemming: zij gieten de kostbare vloeistof in eikaars hals, in de piano. Overdag, op weg naar hun „werk" passeeren zij achteloos en schouder ophalend de collectebus van Win terhulp. Zij zien de hongerige kin deren in de armenwijken der ste den niet, die kleumend htm naakte voeten over elkander wrijven. Zij zien de zorg niet in de gezichten van vele mannen en vrouwen. Zij zien slechts geld en zij ken nen slechts één vrees, het einde van den oorlog. Zij beseffen echter niet. hoezeer deze vrees gerechtvaardigd is. Alleen zal het einde anders ko men dan zij verwachten. Aan hen zal bewaarheid worden, dat wie - aan dezen oorlog verdient er aan zal sterven. BEJAARD ECHTPAAR DOOR AUTO AANGEREDEN. Vrijdagmidag omstreeks zes uur werden de 79-jarige A. P. en diens 66-jarige echtgenoote P. P. G., bei den uit Delft, op de Boschlaan te Den Haag ter hoogte van den Be- zuiden-houtscheweg aangereden door een personenauto, waarvan de be stuurder onbekend gebl-even is. De vrouw bekwam een gebroken knieschijf, haar man brak het rechter onderbeen en liep een hersenschud ding en een hoofdwond op. Beiden werden overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis in het Westeinde, waar de bejaarde echtgenoot gisteravond aan de bekomen verwondingen is be zweken. TWEE DOODELIJKE ONGEVALLEN. Gisterenmiddag, kort na half één,, is op den Stadion weg te Amsterdam een 45-jarige man, die op een rijden den wagen van lijn 24 wilde sprin gen, onder den bijwagen geraakt, waardoor hij op slag is gedood. Gisteravond is tegen 7 uur een 49-jarige bewoner van de Weide- straat, doordat hij uit den trein stapte, voordat deze stilstond in het Centraal Station komen te vallen en tusschen perron en trein bekneld geraakt. Ook dit slachtoffer is 'ter plaatse overleden. CAFEHOUDSTER TIJDENS VECHTPARTIJ ERNSTIG MISHANDELD. In den laten avond van den twee den Kerstdag hebben vijf Amster dammers, die een oude veete had den uit te vechten, voor een café in de Bellamystraat slag geleverd. Het ging er heet toe en het eindresul taat was dat een 53-jarige caféhoud ster met een gebroken en kek een gebroken knieschijf, vijf bloedende wonden aan het hoofd en een in wendige verbloeding in het hoofd naar het Binnengasthuis moest wor den gebracht. De hoofddader, de 37-jarige groen tehandelaar K., is door de politie .in verzekerde bewaring gesteld. Theodoor Demmers, dichter van ettelijke verzen, was niet alleen een poëtisch, maar ook een ietwat wetenschappelijk aange legd man, en daarom besloot hij op een goeden dag doctor in de Letteren te worden. In de Neder landsche Letteren! Van rijmen maken alleen kun je immers niet leven, en als je- „Dr." voor je naam had, maakte je allicht kans op een of andere goed betaalde betrekking. En daarom ging Demmers, met behulp van de toelage, die een liefhebbende tante hem maandelijks zond, aan de studie. Buiten verwachting van zich zelf en anderen, studeerde hij be trekkelijk spoedig af, en toen restte hem nog slechts het schrij ven van een zoogenaamd proef schrift. Was dat gedaan, dan zou hij doctor in de Letteren zijn en klaar; dan lagen de baantjes op geschept en kon hij in zijn vrije uren zooveel verzen maken als hijzelf maar wilde. Maar nu het onderwerp voor zijn proefschrift? Wóarover moest hij schrijven? En Theodoor Demmers, die iets van het romantische zwervers- bloed door zijn aderen had vloei en, besloot een voetreis te onder nemen, misschien waaide hem wel een geschikt onderwerp aan. Hij had geluk. In de dorpsher berg van een klein plaatsje, waar hij na drie weken belandde, ver telde de waard hem bij een potje bier zoo heel toevallig, dat in hetzelfde dorp een vrouwtje woonde, dat een waar verhaal kende, hetwelk in haar familie van moeder op dochter overge gaan was en dat de liefde behan delde van een beeldschoon meisje voor een jongen dichter. Demmers spitste de ooren. De liefde van een beeldschoon meisje en een jongen dichter! Drommels, daar zat misschien het onderwerp voor het boek, dat hij schrijven moest, en in elk geval één voor een vers! Hij liet zich den weg wijzen en zat weldra in een ouderwetsch ge- door HENRI VAN HOORN. meubeld kamertje tegenover een stokoud moedertje, dat, toen zij het doel van zijn komst verno men had, dadelijk tot vertellen bereid bleek. En met haar tande- loozen mond stak ze van wal. Ja, ja, dat was me een heele historie geweest met die blonde Eleonoor en dien Joost! Maar het was al héél lang geleden. O, lieve help, al wel driehonderd jaar! Maar ja, meneer moest ook we ten, dat het huisje, waar hij in zat, daar ai vier en een halve eeuw stond. Haar familie had er in gewoond zoover als 's men schen heugenis reikte, en dat verhaal van Eleonoor en Joost was van moeder op dochter over gegaan, zooals die doofpot, die in gindschen hoek stond. Joost was op een mooien mor gen in het dorpje gekomen haar eigen bet-bet-bet-over grootmoeder had daar nog een brief over geschreven, die nu door mijnheer de burgemeester op het raadhuis bewaard werd en hij was *oen toevallig in ken nis geraakt met Eleonoor, een engel van een blondje. Hij had prachtige verzen op 'r gemaakt, op 'r oogen en op 'r lippen, en allemaal op het dorp hadden ze er evenveel pleizier in, want iedereen hield van Eleonoor, en Joost was ook een hupsehe jon gen. Er was geen mensch, die niet dacht, dat ze een paar zou den worden. Toen het oude vrouwtje zoover met haar geschiedenis was, zweeg ze even en Theodoor vroeg: „En zijn ze samen getrouwd, die Eleonoor en die dichter Joost?" „Nee, dat is het 'm juist. Ze schijnen ongenoegen gehad te hebben, want eensklaps ver dween die Joost hij heette heelemaal Joost van den Vondel uit het dorp en van dat oogen- blik af heeft mennooit meer iets van hem ge hoor d!" ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij VOOR' beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, ehz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. Ik gevoeld» mij sis herboran. „Met mijo 83 ja ren leed ik san een buitengewoon pijnlijken aanvri Jvan ischias. Niets "hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjesreeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisten, verknip'-..:- Trinaral Agantschap Nassaukada 373 Anutardai» Ambtelijke mededeelingen. DISTIRBUTIEDIENST OUDORP. Woensdag 30 Dee. zal een na- uitreiking gehouden worden van de volgende kaarten: bonkaarten voe dingsmiddelen le periode, kaarten voor bijzonderen arbeid, tabak, siga retten en versnaperingenkaarten en zeepkaarten voor kinderen. De na-uitreiking zal plaats vinden in café Morsch te Oudorp van 10 12 uur en in café henses te Stompe- toren van 24 uur. HEILOfL Na-uitreiking. De na-uitreiking van bonkaarten voor de 1ste periode en kaarten voor bijzonderen arbeid zal plaats vinden ook voor de Egmonden op Woensdag 30 December a.s. van 9'12.30 uur in het distributiekan toor te Heiloo. CASTRICUM. Distributiekantoor gesloten. - In verband met den Nieuwjaarsdag zal het distributiekantoor op Zater dag 2 Januari a.s. gesloten zijn. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3J4 Nederl 1941 99 99*/, 4 Nederl. 1941 101*/, 1011/, 4 Nederl. 1940II 10114 10114 3-314 Nederl. 1938 969/<« 96s/, Kandel Mpij. Cert. v. 250 137'/, 138'/. Koloniale Bank 160 162 Ned. Ind. Handelsb. 9114 91 Alg. Kunstz. Unie 155»/« 156 Calvé Delft Cert. 137 137 Nederl. Ford 302 305 Lever Bros 216 21514 Philips Gloeil. Gem. Bezit 301 295 ROME, 28 pec. - (Stefani.) In de neriodej waarin de Italiaansche scho en gedurende het winterseizoen zijn gesloten, wordt per radio les gege ven. De eerste uitzending is van morgen om 10 uur geopend door een rede van den minister van onder wijs, gevolgd door lessen van leera ren van vermaardheid. De scholen worden 15 Februari weer geopend. De productieminister van Noord- Ierland heeft te Belfast medege deeld, dat den laatsten tiid talriike Engelsche industrieele ondernemin gen uit Engeland naar Noord-Ier» land worden verplaatst. Deze ver plaatsing geschiedt volgens een vast omlijnd plan. De bedoeling is hierbij om het benutten van de in Noord- Ierland nog beschikbare arbeids krachten. Hoofdred.: A. R. Jonker. Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; verantw. voor adv.: T. Bus, Alkmaar,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1942 | | pagina 2