DAGBLAD VOOR DUITSCHE AFWEER NEEM! TOE. Zwarte handel in hout. Herstel van vernielde werken in Ned.-lndië. Agressieve operaties te wachten. vergroot worden. Zware afweergevechteb duren voort. SUCCESVOLLE GEVECHTEN. BEKANNTMACHUNG. De hooikist is een uitkomst. Handelaren worden in het zwarte schuitje gedrongen. -> Het drama te Assendelft. Rantsoenbon „brandstoffen een eenheid". BRANDSTOFFEN MEDEDEELING c Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarsche éditie Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 37060. ZATERDAG 16 JAN. 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 12. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 11 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het gebeele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Aanvoer van Sovjet- reserves ondervindt moeilijhheden. De A.N.P.-correspondent meldt, dat hoewel de verliezen der bolsje wisten in het Dongebied van dag tot dag stijgen en niettegenstaande het .feit, dat het Russische offensief door de massale aanvallen van tanks en infanteristen het gestelde doel niet heeft kunnen bereiken. De roode opperbevelhebber in dit gebied, ge neraal Róganowski, blijft voortgaan met het uitputten zijner reserves. Steeds rollen nieuwe colonnes der bolsjewisten naar het front en steeds moeten de Duitsehe, Hongaarsche en Italiaansche grenadiers niéuwe aan vallen van versche pantsertroepen af slaan. De aanvoer der bolsjewistische reserves schijnt met groote moeilijk heden gepaard te gaan. Men moet daarbij in het oog houden, dat de gevechten zich voor het grootste deel in een vrij vlak steppen gebied afwikkelen, dat slechts dopr weinig spoorlijnen en wegen doorsneden wordt. Zoowel de voornaamste stra tegisch spoorwagen, alsook de wegen zijn echter in Duitsehe handten ge bleven. Uit de Russische frontbe- richten blijkt dit trouwens ook wel. Er wordt sedert eenige dagen gewag gemaakt van een steeds sterker wor denden Duitschen afweer. Van Duit sehe zijde wordt dit toegegeven. Zoo langzamerhand verlaat men het systeem van den tegenaanval met stormtroepen om in enkele sectoren vuil het front met grootere afdeelin- gen agressieve operaties te onder nemen. Uit een en ander kan men opmaken, dat de tegenstand in de komende dagen stelselmatig aan kracht zal toenemen. De Duitsehe troepen bevitten in hun eilanden en egelstellingen wapens, waarmede zij tot onverwachte manoeuvres kun nen overgaan. Alvorens zij in den strijd gebracht word'en, hebben de Duitsohe staven hierdoor bereikt, dat zij hun reserves reeds aan het front en zelfs midden van den strijd heb ben staan. Van Duitsehe militaire zijde wordt voorts nog medegedeeld, dat de bolsjewistische aanvallen in het ge bied van het Hmenmeer geen enkel resultaat voor den vijand hebben op geleverd, hoewel ook hier de Sovjets door middel van geconcentreerde aanvallen een. beslissing -trachtten te forceeren, zijn zij in het spervuur der Duitsehe artillerie en zware in- fanteriewapens blijven steken. Er werden eveneens hevige luchtsla gen tijdens de laatste dagen boven dezen sector geleverd. Kunnen de Sovjets de verloren gegane gebieden veroveren? De bekende Engelsche militaire criticus Cyril Falls schrijft in het Engelsche weekblad „Illustrated Lenden News", dat het voor hem vaststaat, dat de Sovjets nooit meer in staat zullen, zijn de verloren ge gane gebieden te heroveren en Duitschland te bedreigen. Een zoo danig succes, aldus Falls, zal geen hunner offensieven bereiken. Daar entegen hebben de Duitschers nog steeds zeer waardevolle deelen van de Sovet-Unie in hun bezit. Er be- Voor den nieuwen productieslag laat de tuinder tham zijn grond „uit- stoomen". Hierdoor worden de scha delijke insecten, welke in den bodem woekeren en den jongen aanplant kunnen aantasten, vernietigd Schlmmelpenningh-Pax m NOODLANDING VAN AMERIKAANS CHE VLIEGTUIGEN IN PORTUGAL. .Op liet vliegveld van Sacarem bij Lissabon zijn Vrijdagmiddag 10 mi- Ltaire Amerikaansche vliegtuigen geland. Een ander toestel landde bij t-mtra. Boven Alcobaca vlogen on geveer 50 Amerikaansche vliegtuigen •Vuideli.tkë richting. 1 'a- r wordt vernomen, dat de geschiedde wegens benzine- gvoreit. Een Amerikaansche bom- wees de 'toestellen het T)pv iS aan en vloc,g daarna weg. der bemanningen van de werHÏJadlSd gebleven toestellen werden gefatej^eerd. AUSTRALIË'^ BEVOLKING MOET volgens een bericht Londen officjeej bekend bekend j,amaakt, dat het kabinet aldaar zich thans heeft uitgespj.Qjj.gfj vóór een y ei hooging derAustralische bevol- s mg tot 20 milUoejj inwoners. Men zal dienovereenkomstige immigratie- quota vaststellen. Zo£als bekend is, hebben de Austraijsche politieke partijen en vooral de ïabourpStij •zich gedurende tientallen jaren ten scherpste verzet tegeen dé immigra tie in Australië, De plotselinge ver andering van opvatting wordt er door de regeerinè mede gemotiveerd, dat alleen een talrijke bevolking de veiligheid van Australië kan waar borgen. Deze soldaat, die op wacht staat aan de Doubocht, draagt de nieuwe uit rusting, welke bij beschikking van der Führer door de Duitsehe textiel- en kleedingindustrie werd vervaardigd. Deze kleedij werd in „koudekamers" bij een temperatuur van 46 graden onder nul geprobeerd en bovendien bij een windsnelheid van 20 M. per sec op winddichtheid beproefd. Tijdens beide proefnemingen bemerkte de man niets van koude of wind. De uitrusting is eveneens volkomen waterdicht en de Duitsehe soldaten behoeven dit jaar voor „generaal winter" In Rusland nier bevreesd te zijn Hoffmann-Stapi-Pax m staat geen. twijfel aan, dat zij reeds groote oogsten in dte Oekraïne heb ben binnengehaald en waardevolle grondstoffen voor zich hebben ge garandeerd. Bovendien hebben zij het klaargespeeld de Russische petroleumtransporten ernstig te storen. Wat de winteroffensieven der Rus sen betreft zal mogelijk de aan Duit sehe zijde gehuldigde opvatting juist blijken, dat deze tenslotte kostbaar der voor de Russen dan voor de spilmogendheden zullen uitvallen. Overigens wijst niets erop, dat de Duitsehe verdediging in het Oosten op ook maar een plaats van het langgerekte front verslapt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Jan. - (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: De zware afweergevechten in het Zuiden van het Oostelijke front duren met onverminderde hevigheid voort. In het gebied van Stalingrad hebben de Duitsehe troepen zich in verbitterde gevechten verde digd tegen voortdurende, zware aanvallen van den vijand. 75 tanks der bolsjewieken werden vernietigd, waarvan 35 alleen bij Stalingrad. Ook bij Welikije Loeki zijn vijan delijke aanvallen mislukt. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer en ten Zuiden van het Ladoga- meer zijn de Sovjets in harde ge vechten afgeslagen. Een Duitsch legercorps heeft de laatste drie dagen 141 vijandelijke tanks vednietigd. Het luchtwapen heeft overdag en des nachts de formaties van het leger gesteund. De vijand verloor 67 vlieg tuigen tegenover 4 verloren eigen toestellen. Luchtgevechten in Libye. Bij oplevende luclftactiviteit in Libye hebben Duitsehe jagers in felle luchtgevechten 28 toestellen neergeschoten. Sterke vij andelij ke aanvallen in Zuid-Tunis werden on der zware verliezen voor den tegen stander afgeslagen Bij een luchtaan val verloor de vijand twee vliegtui gen. Snelle Duitsehe gevechtsvlieg tuigen hebben in de haven van Bone een torpedobootjager beschadigd. Na een bomaanal op een vijandelijk luchtsteunpunt werden uitgebreide branden geconstateerd. Aan het Italiaansche legerberichi ontleenen wij het volgende: Boven Libye is' de bedrijvigheid van den vijand gisteren aanzienlijk toegenomen. Sterke formaties wer den opgevangen door escadrilles Duitsehe jagers, die in herhaalde en heftige gevechten 28 vliegtuigen, waaronder .talrijke zware bommen werpers, neerschoten. In Fezzan hebtjen onze Saharische afdeelingen succesvolle gevechten geleverd tegen gemechaniseerde troepen van den vijand. Krachtige plaatselijke aanvallen van den vijand werdén opnieuw af geslagen in den Z. sector van het front in Tunis, waar de aanvallende troepen aanzienlijke verliezen leden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Sfax gebombardeerd en geringe schade veroorzaakt. DE FRANSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Met betrekking tot de verordening van den Führer, volgens welke Fran- sche krijgsgevangenen in N.-Afrika niet als krijgsgevangenen behandeld mogen worden, verklaart men in be voegde kringen te Vichy. dat uit dit grootmoedige gebaar van den Führer het begrip spreekt. dat deze heeft voor den toestand der Fran- sche bevolking in Noord-Afrika. Adolf Hitler blijkt daarmede reke ning te houden met het feit, dat de van het vaderland geïsoleerde Fran- sche bevolking van Noord-Afrika ten offer gevallen is aan de leugens van trouMlopze leiders. Naar de Bataviaansche correspon dent van de Deutsche Zeutung in den Niederlanden meedeelt, heeft het leven in Ned. Iitdië onder de Japansche bezetting weinig veran dering ondergaan, in 't bijzonder" op Java. De Japansche autoriteiten de den hun best om allés zoo spoedig mogelijk weer in normale bapen te leiden. In Belawan op Sumatra zijn de verwoeste dokken, hangars én palmolietanks weer hersteld en tien schepen gelicht. Het gelukte ook, de winning van voor den oorlog benoo- digde hoeveelheden olie en benzine veilig te stellen. De inheemsche bevolking toont medewerking. In de haven van Soe- rabaja zijn voor den oorlog belang rijke installaties weer in werking gezet ofschoon het herstel van de haven meer tijd behoeft. De voeding der inheemsche bevolking is door den Japanschen burgemeester van Medan veilig gesteld door den in voer van Java-rijst. De bevolking werd aangespoord om de velden waarop vroeger tabak en suikerriet werd geplant aan te wenden voor drie rijstoogsten per jaar. Groote thee- en kina-ondernemingen wer ken onder Japansch militair toe zicht. Noord-Celebes zal derï stopgezet ten invoer van textielwaren door verhoogden aanplant van katoen c'ompenseeren en 4500 H.A. katoen- aanplant staan onder toezicht van Japansche deskundigen. "Door pri.js- beheerschingsverordeningen verhin deren de Japanners speculaties met vroeger ingevoerde goederen en houden zij den levensstandaard der bevolking op peil. Vleesch en mar garine zijn er voldoende, er is slechts gebrek aan de vroegere im portproducten meel en boter. MUSTERUNG DER GEBURTSJAHR- GaNGE 1901, 1902 UND 1903. Alle mannliehen Reichsdeutsehen der Geburtsjahrgimge 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben oder durch Wehrersatzdiepststellen der Hei mat erfasst, gemusitert, unabkömmlich, bereitgestellt oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie fólgt zu melden: Aus der Provinz Nordholland in Arasterdam-O., Schule, Iepenweg 13:-sm 28.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben AJam 29.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—R; am 30.1.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbilder 37X52 mm. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen- trager das Brillenrezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich fühn r, umgehend anzufordern und zur Mus rung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. .Den Meldepflichtigen wird dus Fahr- geld 3. klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesen- heit vom Wohnort von mehr als 8 Stun- den ein Zehrgeld. •Der Reichskommissar für die bezetzten Niederlandischen Gebiete, der Generalkommissar für das Sicherheitswesen, gez. RAUTER, - SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. Britsche vliegboot op Spaan- sche kust gedreven. - Een Britsche vliegboot van het type Catalina is, naar uit La Linea gemeld wordt, Donderdag ter hoogte van Gibraltar door den storm losgerukt en met de zeven inzittenden tusschen de rotsen aan de Spaansche kust gedreven. De vliegboot werd licht beschadigd, terwijl de zeven inzittenden door de SpaanscHe grenswacht ongedeerd ge borgen koijden worden. Dit was de tweede Catalina-vliegboot, die in en kele dagen door den storm "op de Spaansche kust werd gedreven. De vliegboot is door de Spaansche auto riteiten in beslag genomen. VERDUISTER GOED.. Heden van 16.54 tot 8.39 Maan op 13.36, onder 4.06 Morgen van 16.56 tot 8.38 Maan op 14.10, onder 5.02 21 Jan. volle maan Om op het gas- en electrieiteits- verbruik te bezuinigen. De hooikist is een welkome ver schijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met behulp daarvan er belangrijk toe medewerken om in haar eigen belang het gas- en elec- triciteitsverbruik zoo laag mogelijk te houden. De toegewezen rantsoe nen mogen niet worden overschre den en zonder de hooikist ziou de na leving van dien eiseh heel wat meer moeilijkheden opleveren. Men be denke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerech ten, waarin veel vitamine C voor komt zooals aardappelen en groenten daar deze schade onder vinden van een langdurige verwar ming. Deze gerechten worden trou wens met weinig water opgezet, vlug aan den kook gebracht en ge kookt totdat zij gaar zijn. De kook tijd van aardappelen en de meeste groenten is niet langer dan 25 a 30 minuten en dus zal het. gebruik van de hooikist hier niet veel besparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait of den electri- schen stroom uitschakelt. Ook dit is een middel om niet onnoodig gas en electriciteit te verbruiken. Daar ook melk door langdurige verhitting in waarde achteruit gaat, moet men evenmin melkgerechten in de hooikist bereiden. Men kan echter zeer goed grutterswaren als gort- mout, vermicelli, enz. eerst in de hooikist gaarmaken in water en er dan op het bord kokende melk over gieten. Zóó bespaart u op uw gas- of elec- faiciteètevprbruils. Maarschalk Antonescoe bij den Führer Teiefoto HofFmann-Stapf-P m En de Meine man grijpt mis tpENIGEN tijd geleden is een ■L" houthandelaar te 'dezer ste de door den Economischen dienst der politie geverbaliseerd we gens prijsopdrijving. De hande laar verkocht brandhout aan verbruikers tegen prijzen, welke boven het vastgestelde maximum lagen en overtrad daarmede een verbod, dat uitgevaardigd is ter bescherming van den consu ment en handhaving van een normaal prijspeil. Bij nadere informatie is ons ge bleken, dat in deze zaak.' als bij zoo vele overtredingen van de economi sche voorschriften, eigenlijk niet de werkelijk schuldige is getroffen. In den zwarten .handel gebeurt het maar al te vaak. dak niet de „groote" zwarte handelaar gepakt wordt, maar de kleine die ten einde raad is d.w.z. meestal de consument of de détaillist. De hoofdschuldige weet zich buiten schot te houden, terwijl juist tegen die zwarte groothandela- rën de strijd zal moeten gaan om paal en perk té stellen aan dit euvel. De in den aanhef genoemde affaire heeft de aandacht gevestigd op de ge bruiken, die op het oogenblik in de houtbranche toepassing schijnen te vinden, gebruiken waarvoor de houthandelaar, om zijn klanten te gerieven, noodgedwongen hoogere prijzen moet gaan besteden en dus vragen wil hi.i nog aan hout komen. Hij wordt zonder meer in het zwarte schuitje gedrongen. Een voorbeeld. DEZEN zomer bood een landelijke instelling, die door velen als een semi-officieel lichaam wordt gezien, een partij hout aan (ongeveer 500 ton stobbenhout, kachelklaar ge maakt), dat afkomstig was uit deze omgeving. Een Alkmaarsche hande laar schreef op de partij in tegen den toegestanen maximumprijs. Na langen tijd kreeg hij bericht, dat de partij toegewezen kon worden, in dien hij bereid was een prijs te be talen, welke vér boven den wettelij- ken prijs lag! Deze zaak kwam de politie ter oore. Zij stelde een onderzoek in, tengevolge waarvan de bedoelde in stelling haastig verklaarde de partij hout niet aan dezen of een anderen houthandelaar te willen verkoopen, doch rechtstreeks aan den verbrui ker (aldus kan een hoogere prijs be dongen worden!) en men had ge dacht, dat de adspirant-kooper een verbruiker en geen handelaar was. Alsof een particulier 500 ton brand hout voor eigen gebruik koopt! Hier bij komt, dat men in zoo'n geval een vergunning als kleinhandelaar in hout moet hebben en het is niemand bekend dat meergenoemde instelling die vergunning bezit. De kleine man grijpt mis. HOE het zij. de Alkmaarsche hout handelaar die aan allerlei wettelijke verplichtingen heeft te voldoen werd uitgeschakeld en het hout, dat anders voor den gewo nen man tegen normalen prijs bestemd zou zijn. kwam nu terecht bil de gezeten burgers (industriee- len) in de stad. De houthandelaar kon geen hout krijgen, de instelling (niet erkend als handelaar) daarentegen levert groote partijen aan den goed gesi tueerden verbruiker met uitscha keling van den handel en krijgt derhalve een dubbele winst de kleine man grijpt mis, de hande laar heeft geen omzet. Is het wonder dat deze laatste om zich en zijn steeds vragende klanten tevreden te stellen, zijn toevlucht neemt tot het koopen van hout tegen hoogere prijzen om dan tegen de l^mp te loopen? Erkenning der feiten. IJ ET Rijksbureau voor Hout ■li waar wij eveneens inlichtingen inwonnen deelde ons mede, „dat uiteindelijk van een „aanbieding" geen sprake is geweest en uiteraard dus ook niet van een aanbieding bo ven de maximumprijzen" (de aan bieding was er. rrïaar door tussehen- komst van de politie ging de trans actie met den handelaar niet door!), maar voor het overige moeten de feiten worden toegegeven, zij het dan dat de Verkoop plaats vond „aan enkele particulieren, maar in hoofdzaak aan kantoren en fabrie ken. Tenslotte vestigt het Rijksbu reau er de aandacht op. dat de in stelling niet als kleinhandelaar op treedt. maar haar bemiddeling verleent en derhalve commission- nair is. Vandaar de aanbieding die uitein delijk geen aanbieding was stop gezet door het ingrijpen' der politie en gevolgd door den verkoop aan „enkele" particulieren. Er is in dezen handel iets scheef, dat om oplossing vraagt in het be lang van den kleinen man in onze volksgemeenschap. Voor de eerste maai werd Donderdag te Soest een premiekeuring van Shetiand-ponny's gehouden. De beste dieren uit verschillende provincies waren hier bijeengebracht De bekroonde exemplaren opgesteld na afloop van de keuring I, A. Stevens-Fax m „Weest zuinig met gas en electriciteit: Uw spi;zen in uw hooikist dus bereid." j Vader legt een volledige bekentenis af. Bij het verdere onderzoek inzake den moord op de drie kinderen Z. heeft de vader tegenover burge meester J. de Boer en gemeente veldwachter Hoveyn een volledige bekentenis afgelegd. Nadat de kin deren door wurging om het leven waren gebracht, heeft de man door messneden in zijn polsen getracht een einde aan zijn leven te maken. Toen dit mislukte, heeft hij de gas kraan opengedraaid. Ook dit plan is echter mislukt. Omtrent den toestand van Z. wordt vernomen, dat het levensgevaar ge weken is. Voorloopig zal hij nog in t ziekenhuis moeten verblijven, waarna hij op de plaats van het mis drijf gehoord za] worden. Gistermiddag te kwart over twee vond op de algemeene begraafplaats te Wormerveer, de teraardebestel ling der drie slachtoffertjes plaats. POSTCHEQUE- EN GIRO EEN KWARTEEUW. Van 4000 tot ruim 400.000 aangeslotenen. Heden is het 25 jaar geleden dat de postchèque- en girodienst zijn taak begon met 4000 rekeninghou ders. Thans' zijn meer dan 468.000 rekeninghouders ingeschreven. In 1942 zijn in hun opdracht of te hunnen gunste rond 69 milliqen be talingen tot een totaal bedrag van ruim 19 milliard gulden verricht. Tachtig percent daarvan geschiedde zuiver giraal, door overboeking; ge zegd mag dus worden, dat de post chèque- en girodienst in de eerste kwarteeuw van zijn bestaan van groote beteekenis is geworden voor het geldverkeer. Op elke duizend inwoners telt men in ons land thans 50 Tékening- houders, een zeer hoog verhoudings- cijfer. OPHEFFING DER PARTICULIERE PANDHUIZEN. De Staatscourant bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Justitie be treffende de beëindiging van de werkzaamheden der particuliere banken van leening. Toelatingen van dergelijke banken worden niet meer verleend, terwijl de toelating voor de bestaande ban ken met ingang van 1 Augustus a.s. wordt ingetrokken. GECOMPLICEERD ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteravond reed de 57-jarige wielrijder J. Sanderse uit St. Lau rens, die bij zijn schoonzoon in Lei den logeerde, op den Rijnsburger- weg te Oegstgeest. Door 't passeeren van 2 auto's geraakte hij van den weg en kwgm met een uit de rich ting Leiden komende electrische tram in aanraking, waardoor hij een zoodanigen duw kreeg, dat hij weer op den weg kwam en werd overre den door een auto. komende uit de tegenovergestelde riqhtjjjg. Zijn ver wondingen waren van dien aard, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Het lijk is naar het liikenhuisie te Oegstgeest overgebracht. Wie ervoor in aanmerking komen. Allen, wien gedurende Januari 1943 een „DV'-kaart voor vaste brand stoffen is of wordt uitgereikt, waarop de bonnen „01 BV" tot en met „05 BV" ongeldig LestepiPeld zijn, komen, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, alsnog voor een rantsoenbon „Brand stoffen een eenheid" in aanmerking. voor kamerverhuurders eu pensionhouders3 met minder dan tien gasten. Kamerverhuurders en pensionhouders, die aan minder dan tien gasten huisves ting verleenen, kunnen van 1 tot en met 13 Febr. 1943 bij de distributiediensten op nader bekend te maken tijdstippen een aanvraag indienen ter verkrijging van brandstoffenbonnen. Deze aan vragen moeten worden gesteld op formu lieren MD 333-11, welke van 18 tot en met 30 Jan. a.s. bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn. Bij het indienen moet de verhuurder de distributiestamkaarten van zichzelf en van alle huurders met uitzondering van personen van Duitsehe nationaliteit meebrengen. Indien in het pension een centrale ver warming.-installatie aanwezjg is, moet het formulier in tweevoud worden in gevuld en ingeleverd. Alle aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder als door de kamerverhuurders of pen siongasten worden ingevuld. Een huur der, die verschillende kamers heeft ge huurd, mag slechts voor een van deze kamers brandstoffen aanvragen. Wonen verscheidene personen samen, dan mag slechts door een van hen een aanvraag worden ingediend. Zij mag niet geschie den ten behoeve van inwonend dienst personeel en kostgangers. Twee bonnen. De distributiediensten zullen voor Februari, Maart en April 1943 twee bonhen „E e n eenheid brandstoffen" uitreiken per verhuurd gedeelte. Opnieuw wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de te verstrekken brand stoffenbonnen en dus ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uitzonde ring van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centr. verwarming in het geval geen andere stookgelegenheid aanwezig is eigen dom worden van den kamérhuurder of pensiongast. Deze is verplicht de be- nocdigde brandstoffen te betrekken bij den leverancier van zijn pensionhouder of kamerverhuurder. Hóewei hij daartoe dus de brandstoffenbonnen aan den kamerverhuurder of pensionhouder ter band moet stellen, blijven die bonnen zijn eigendom. Bij verhuizing kan hij de door hem gekochte brandstoffen, dan wel de resteerende brandstoffenbonnen, medenemen. DE STEM DER SS. Luistert op Zondag 17 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I, op golflengte 415 me ter, naar de stem der SS. Onder werp: „Viking, vroeger en nu". aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen Het SS-ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het'Nederland- sche Arbeidsfront heeft het volgen de bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legiöen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang J bij alle uitvoeringen van Vreugde en Ar beid. Voor het afhalen van toe gangsbewijzen kan men zich wen den tot de plaatselijke kantoren van het N.A.F., afdeeling Vreugde en Ar beid. Men dient papieren mede te bren gen waaruit blijkt, dat men inder daad recht heeft op gratis toegangs bewijzen. SLACHTOFFER VAN HET GEDRANG. Een ernstig ongeval met noodlot- tigen afloop toont opnieuw de nood zakelijkheid ervan, dat men zich toch beheersche bij het instappen in open-bare vervoermiddelen. Dage lijks worden slachtoffers gemeld en desondanks brengt men nog voortdu rend eigen en andermans leven in gevaar, ten koste van wellicht slechts een half uur vertraging. Gisterenavond 'om half zeven kwam een trein voor de richting Rotterdam het station H.S. te Den Haag binnenrijden. Terwijl 't trein stel nog in beweging was, drong het publiek dermate o-p, dat de 21-jarige L. van Dalsu-m van het perron wera geduwd en tusschen wagens en per ron bekneld raakte. Hij liep een bekkenfractuur en inwendige kneu zingen op. Kort na aankomst in het ziekenhuis Westeinde is het slacht offer overleden. HET ZEPPARONI-KWARTET BESTAAT TIEN JAAR. Het Zepparoni-kwartet bestaat tien jaar. Kwartetten plegen geen al te langen levensduur te bezitten, maar bovendien is dit een speciSal geval: het Zepparoni-ensemble is het eerste en eenige Nederlandsche kwartet, dat bestaat uit musici, die van kwartetspelen lnm hoofdbezig heid hebben gemaakt en daardoor op internationaal plan zijn gekomen, hetgeen hun tot ver buiten onze grenzen vermaardheid heeft ver schaft. DOODELIJK ONGEVAL IN FABRIEK. Woensdagmiddag is. in de conser- vênfabriek der firma Tieleman en Dros te Leiden een 14-jarige knaap in een bak met heet water geloopen. waardoor de jongen over het gehee- le lichaam ernstige brandwonden bekwam. De eersjte hulpdienst ver voerde het slachtoffer naar het aca demisch ziekenhuis, waar hij gister morgen aan de bekomen verwondin- gan is overleden.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 3