STAD EN OMGEVING. Groentengrossier te Alkmaar gestraft. AGENDA Hoe staat het met ons gebit in dezen tijd? De woningtoestand in Nederland. „GOEIE MIE". FILMS VAN DEZE WEEK RADIOPROGRAMMA Bedrijf zes maanden gesloten wegens zwarten handel. De grossier in groenten en fruit. H. B. te Alkmaar, verkocht in Augustus van het vorig jaar aan zijn afnemers spercieboonen, die door hem buiten de veiling om gekocht waren, voor 45 cent per k.g. De maximum-prijs, die berekend mocht worden, was echter slechts 19 cent. Ook roode en witte kool en tuin- boonen had hij belangrijk te duur verhandeld. Na behandeling van deze overtreding van de prijsvoor- schriften door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching werd B. in hooger beroep veroordeeld tot 500 boete. Tevens is echter zijn zaak voor 6 maanden gesloten en werd aan B. voor den duur van de sluiting ook verboden op eenlgerlei wijze handel te drijven in groenten en fruit. Boete van 300 voor anderen groen tenhandelaar. De groentenhandelaar N. Wester, Nieuwesloot 36 te Alkmaar, ver kocht in September van het afge- 'loopen jaar peren voor 50' cent per k.g. Volgens de officieele prijslijst had hij voor deze soort echter slechts 25 cent mogen berekenen. Dit ern stige geval van prijspdrijving is door den Inspecteur voor de Prijsbeheer sching te Amsterdam met 300 be boet. Ook werd openbaarmaking van het vonnis bevolen en de op brengst van eenig in beslag genomen goed verbeurd verklaard. NADERE VOORSCHRIFTEN VOOR ADVERTENTIES. De secr.-gen. van het dep. van volksvoorl. en kunsten heeft be- Êaald, dat advertenties in nieuws- laden en tijdschriften, waarin ge bruikte roerende goederen te koop v/orden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. - Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvra ger. Dit besluit treedt heden in werking. AUTOBANDENDliEVEN OPGESPOORD. De vorige week werden uit een garage hier ter stede 2 velgen met in goeden staat verkeerende auto banden gestolen. De Alkmaarsehe politie is er thans in geslaagd, in samenwerking met de politie uit Amstelveen de daders op te sporen. Het bleken twee goede bekenden van de politie te zijn. Zij werden rn Amstelveen aangehouden en op transport gesteld naar Alkmaar. DE POLITIE NOTEERDE... Tegen een persoon, die sigaret tenpapier ver boven den normalen prijs verhandelde, is procesverbaal opgemaakt. Een hoeveelheid van het sigarettenpapier werd in beslag genomen. Een bloemenhandelaar in onze stad had zijn bloemen niet geprijsd. Daar een en ander is voorgeschre ven,'volgde tegen hem een proces verbaal terzake van overtreding vaft het Prijsaanduidingsbesluit. Voor het ophalen van schillen e.d. is vergunning noodig. Daar een persoon genoemde afvalstoffen op haalde zonder vergunning werd te gen hem procesverbaal opgemaakt. ZWARTE KOFFIE! Een inwoner onzer gemeente kocht in.den zwarten handel een hoeveelheid koffie tegen den prijs van 50 per kg. Een gedeelte van deze koffie verkocht hii op ziin beurt weer. maar nu voor den prijs van 60 per kg. Een en ander kwam aan het licht en tegen beide perso nen wordt procesverbaal opgemaakt terzake van overtreding der distri butie- en prijsvoorschriften; Uit het onderzoek bleek voorts, dat eerstge noemde inwoner ook sigaretten ruil de tegen frauduleus vervaardigde kaas. Ook hiervoor wordt tegen hem procesverbaal opgemaakt, terwijl de kaas is in beslag genomen. 25-JARIG JUBILEUM. Op 14 dezer herdacht de heer H. van Duine, timmerman bij de Gem. gasfa briek, alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad. De jubilaris werd ontvangen in de directeurskamer aan de gasfabriek. Allereerst sprak de wethouder van de bedrijven, de heer G. van Slingerland, namens het gemeentebestuur woorden van gelukwenschen en waardeering. Hij zeide, dat het hem aangenaam was, dat ook thans de gebruikelijke bronzen legpenning der gemeente beschikbaar was gesteld. De directeur, de heer A. J. Th. Hof man, hierna het woord nemende, roemde den ijver en de toewijding door den jubilaris in zijn 25-jarige ambts periode betoond. Ook de heer A. Visser, fabriekschef, nitte woorden van waardeering over het Cverk van den heer van Duine. Namens den directeur en het geheele personeel bood hierna de heer J. Mole naar met eenige vriendelijke woorden, die getuigden van go'ede kameraadschap, een cadeau aan. Daarop nam de jubilaris het woord en sprak zijn dank uit tot het gemeente bestuur en allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Alles werkt op Uw zenuwen Dö oorzaak Is veelal onzuiver bloed. Dat bedreigt Uw gezondheid. Het maakt U neerslachtig en gedrukt, be zorgt U hoofdpijnen en in veel geval len zelfs Rheumatiek. Dan is Uw leed niet meer te overzien want dat is een kwaal die hand over hand toe neemt en U het leven tot een last maakt. Wapen U bijtijds tegen deze ramp spoed. Neem het bloedzuiverend middel Kruschen. Daarmede voert ge Uwe bloedzuiverende organen nieuwe levenskracht toe. „Drie jaar Jeed ik aan Ftheuma- iische pijn onderin mijn rug. Ik - werd wakker zóó stijfdat ik jnaijn knieën slechts met vreese- i lijke pijnen kon bewegen. Vrien- 1 den raadden mij Kruschen te ne- I, men en tot mijne verwondering I bemerkte ik dat de pijnen ver- t d wen en. Hoewel ik den middel baren leeftijd reeds gepasseerd benwas ik nu al twee jaar vrij van pijn." A'dam. 8/4-'39. Dm Heer A. 3. v. W. BBApota en Brei. (ML 0,76. L«. N.yjgoTOti» BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester heeft benoemd: a. tot leden van de Commissie tot wermg van schoolverzuim de heeren J. H. de Haas en S. Marwitz, beiden alhier. b. tot lid van het college van cu ratoren van het Murmellius-Gymna- sium den heer R. J. Schierbeek, al hier. Voorts heeft de Burgemeester vastgesteld een wijziging van de Al- gemeene Salarisverordening voor de ambtenaren met betrekking tot de bezoldiging van de hoofden van de keuken, de huishouding en de was- scherli van het Centraal Ziekenhuis en verhuurd aan W. Davids te Nieu» we-Niedorp de voormalige stokers woning met eenig land aldaar voor 191 per jaar. SCHOOLWERK MAKEN IN HET RAADHUIS. Men verzoekt ons aan de betref fende ouders mede te deelen, dat vanaf Maandag 18 Jan. voor leerlin gen van Middelbare en U.L.O.scho- ien wiederom de gelegenheid bestaat van 6% tot 8 uur in de trouwzaal van het Stadhuis onder toezicht hun huiswerk te maken. Aangifte daarvoor behoeft niet te geschieden. Er wordt evenwel op merkzaam op gemaakt, dat de toe- fang tot het Stadhuis om kwart voor wordt gesloten. Wie daarna komt. wórdt niet meer toegelaten. HET RUIJS-ENSEMBLE. Abonnementsvoorstelling. Gisteravond werd voor een geheel be zette zaal in 't Gulden Vlies de tweede- abonnementsvoorstelling (groep B) g% geven van Bobbie boft. Na de eerste opvoering moesten wij schrijven, dat het gezelschap de gelegenheid zou krijgen te laten zien, dat het veel beter kon. En het Ensemble Cor Ruys heeft deze ge legenheid spontaan aangegrepen en gis teren van Bobbie .boft, een opvoering gegeven, die wel zeer veel verschilde van die van Maandag. Nu voelde elk der medewerkenden zich in het stuk geheel thuis, beheerschte de tekst en verliep het geheel vlot, zooals men dat van het Ruys-gezelschap gewend is. Het is dan ook een amusante ontspanningsavond geworden, waarbij de aanwezigen zich uitstekend hebben vermaakt. De avonturen van Bobbie Graaf in de bibliotheek van het slot Drohneck von den luiden bijval. Cor Ruys maakte van de hoofdfiguur een zeer geslaagd type, met die aardige vondsten, die steeds een attractie zijn. Pièrre Myin als de wat dwaze graaf Hubert stond hem zeer goed terzijde, evenals Willy Ruys als mr. Sauér, Anton Ruys was in III een vlotte notaris en Gerard Schild een goede bediende. Mies Elout maakte door veel betere grime de figuur van Gravin Clothilde thans zeer aannemelijk en Joke Wells was echt een overdreven aanstellerige gravin Laura. Zeer sympathiek en eenvoudig speelde Elly van Stekelenburg de rol van Helene Becker en Minny Kors verraste door een aardige, levendige Annuschka. Afzonderlijke vermelding verdient het uitstekende décor (de bibliotheek op het slot Drohneck) ontworpen door Elly van Stekelenburg. G. C. van Gulik. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. ALKMAAR, 7 uur n.m., Inter-kerkel. Jeugdraad, jeugddienst luth. kerk, voor ganger ds. Rappold. DIT JAAR EEN ZEER LATE PASCHEN. Het feit, dat wij dit jaar een Paaschfeest hopen te beleven, dat op vallend laat gevierd wordt, mag wel als een groote_ bijzonderheid bestem peld worden. Het zal namelijk op 25 April eersten Paaschdag'zijn en deze datum is wel de laatste, waarop ooit een eerste Paaschdag kan vallen. Het Paaschfeest valt namelijk volgens vaste traditie op den eersten Zondag na volle maan na dag- en nachtevening, d.i, tusschen 22 Maart als vroegsten en 25 April als laatsten datum. Als gevojg van dit late Paaschfeest, zullen we natuurlijk dit jaar ook de laatst mogelijke Pinksteren beleven. Tusschen de jaren 1800 en 2000 komt de datum van 25 April slechts één keer voor als de dag, waarop het Paasch feest gevierd wordt. Zuinig stoken beteekent: zooveel mogelijk warmte. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bewaarvergoeding pootaardappelen oogst 1942. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Footgoed maakt bekend, dat de totale bewaarvergoeding voor goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1942 bedraagt: a. Voor pootaardappelen van de vroege rassen, t.w. Eersteling, Früh- mölle, Geelblom, Ideaal, Magneto, Li- mosa en Roode Eersteling 1.25 per 100 kg., b. voor pootaardappelen van alle overige rassen 0.75 per 100 kg. Van de onder a en b genoemde vergoe dingen is, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, een gedeelte van 0.25 per 100 kg. reeds op 15 Nov. 1942 Ingegaan. De rest van de bewaarvergoeding, te weten 1 per 100 kg. voor de rassen, genoemd per 100 kg. voor de -rassen, genoemd onder a en 0.50 per 100 ,kg. voor de rassen, bedoeld onder b, zal op 1 Fe bruari 1943 ingaan. Met ingang van laatstgenoemden datum mogen derhalve alle bekendgemaakte prijzen voor pootaardappelen, zoowel voor telers, als voor handelaren met genoemde bewaar vergoeding worden verhoogd. Indien op of na 1 Februari afleveringen plaats vinden ingevolge overeenkomsten, welke reeds vóór dien datum zijn gesloten, is de kooper, indien de verkooper zulks wenscht, verplicht aan den verkooper genoemde bedragen als bewaarvergoe ding te voldoen, tenzij in de overeen komst nadrukkelijk is bepaald, dat in den prijs de vast te stellen bewaarver goeding is begrepen. UITREIKING KAARTEN BIJZONDEREN ARBEID. De Leider van den Distributiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat op onderstaande dagen kaarten voor bij zonderen arbeid en toeslag aardappel- kaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die hun arbeid verrichten in de gemeente Alkmaar. De kaarten zullen worden uitgereikt, in het Distributiekantoor, Ingang Rid derstraat, van 9—13 uur, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met: Letter A., B., C., D. of E. op Maandag 18 Januari 1943; letter F., G., H., I. of J. op Dinsdag 19 Januari 1943; letter K., L., M., N. of O. op Woensdag 20 Januari 1943; letter P., Q., R., S. of T. op Donderdag 21 Januari 1943; letter U„ V., W., X., IJ. of Z. op Vrij dag 22 Januari 1943. De distributiestamkaart moet worden overgelegd. De Leider voornoemd, W. WAGENAAR. Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Zondagmiddag v. 2 u. af doorl. voorst. Cinema-Theater, Drie op de huwelijks reis (rom.) 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater, Mannen uit één stuk (rom.-sens.) 14 jaar. Victoria-Theater, Wiener Blut (muz. film). 14 jaar. (Geprolongeerd.) Zaterdag 16 Januari. 7 uur, Harmonie, uitv. De Halter, m.m.v. A. S. O. Harmonie-Theater, Titanenstrijd (rom.) 14 jaar. Heden Zaterdag geen voorstelling. Zondag 17 Januari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. Levens avond, met Rika Hopper. In\ tooneelzaal de Bakker te Noord- scharwoude jubileum-revue Hercules en Hygiéa. 7 uur, lokaal Molenaar te 1 Oterleek, jub.-uitv. Turnlust. Café Schuit te Koedijk, optreden André du Lancelle. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 17 Januari is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend, welke in de., week van 16 t.e.m. 22 Januari tevens den nachtdienst zal waarnemen. GESLAAGD. V-Oor het practijk-examen Engel- sche handelscorrespondentie van de Ned. Ass. voor Practijkexamens slaagde de heer J. H. Ringers en voor Nederlandsehe handelscorres pondentie de heeren P. Berkhout en K. de Wilde, allen te Alkmaar. Voor het examen Duitsche han delscorrespondentie slaagde de heer L. H. de Leeuw, alhier. Voor het gehouden practlikexa- men boekhouden slaagde de heeren N. Dekker, W. Agenant, P. Beets, J. v. d. Riet, K. de Wilde, G. Hemels (met lof), J. P. Bakker, J. J. Ger- ver, J. Verbeek en J. W. Wilden burg, allen te Alkmaar. BETERE ANTHRAOIET VOOR DE GENERATOREN. Maximum S 1(2 pet. ascb. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat ingaande 18 Jan. a.s. een betere gene- rator-anthraciet op de markt gebracht zal worden. Dit beteekent waarschijn lijk een einde van de moeilijkheden, welke zich tot nu toe vaak voordeden bij de anthraciet-generatoren, doordat zich in den vuurhaard een slak of sintel vormde, waardoor de motor minder ver mogen ontwikkelde. Deze nieuwe gene- rator-anthraciet ondergaat een speciale behandeling, waardoor een lager asch- .ehalte (maximum 31/, verkregen vordt. Daardoor zal in de anthraciet- .asgeneratoren de zoo hinderlijke slak- /orming in belangrijk mindere mate op treden. De voordeelen van. deze nieuwe brandstof zijn echter belangrijk. In de eerste plaats het zuinige gebruik, omdat men, om denzelfden afstand te kunnen rijden, bruto een geringer kwantum anthraciet noodig zal hebben. Boven dien zal men bij het rijden belangrijk minder stagnatie behoeven te verwacn- ,ten. Deze voordeelen zullen dan ook ruimschoots opwegen tegen de nood zakelijke prijsverhooging. De nieuwe brandstof zal verkrijgbaar zijn bij de bekende verkooppunten van generator- brandstoffen. Met den verkoop wordt echter geen begin gemaakt, voordat de oude generator-anthraciet is uitverkocht. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van 15 Jan. Verduisteringsverordening: Th. B. te Limmen, J. H. te Castrieum, ieder 5 of 3 d. P. G. J. L. te Alkmaar, 7 of 7 d. J. L. te Uitgeest, D. P. te Wieringerwaard, ieder 8 of 4 d. Ch. Th. L. te Uitgeest, A. de B. te Schermerhorn. ieder 10 of 5 d. Motor- en rijwielwet: G. H. te Alkmaar, P. Th. G. te Heerhugo- waard, J. S. te Koedijk, J. A. de L. tfe Alkmaar, P. M. te Zijpe, ieder 2 'of 1 d. P. C. v. T. te Uitgeest, 3 of 1 w. tuchtsch. G. v. d. H te Akersloot, J. G. te Noordseharwoude, ieder 3 plus 1 of 2 plus ld.— C. J. H. te Limmen, 4 of 2 d. J W. te Allernaar, f 4 plus 1 of 2 plus 1 d. Leerplichtwet: R. J. S. te Alkmaar, 2 of 2 d. W. de N. te Alkmaar, W. de N. te Allernaar, ieder 4 of 2 d. ïdentiteitsplichtH. P. H. te Alk maar, 2 of 1 d. J. J. W. te' Haar lem, 3 of 1 w. tuchtsoh. W. D. te Oudorp, C. J. B. te Alkmaar, J. W. H. te Schoorl, A. S. G. te Oude Nie- dorp, P. S. tt Heemskerk, ieder 3 of 2 dagen Wegenverkeersreglement: W. P. B. te de Rijp 3 of 2 d. C. B. te Schoorl, N. A. V. te Anna Paulowna, ieder 6 of 3 d. Politieverordening: E. L., L. P. en J. P., allen te Alkmaar, geen straf t0<Binifenaanvaringsreglement: J. B. te Amsterdam, 8 of 4 d. Te laat op straat: D. C. V. te Br. m Waterland, S. M. te Purmerend, ieder 6 of 3 d. Men hoort tegenwoordig veelal de klacht, dat de toestand van het gebit achteruit gaat en men zoekt de oor zaak daarvan in de voeding. Ten einde zich hieromtrent van deskundige zijde te doen voorlich ten, heeft een redacteur van het AN.P. zich gewend tot dr. C. H. Witthaus te 's-Graven'hage, den nestor der praktiseerende Neder landsehe tandartsen. Deze legde er den nadruk op, dat de caries de grootste vijand van het gebit is en blijft. Het cariesvraagstuk is een voedselvraagistuk. De factor van zuurvorming speelt hier de groote rol, omdat zetmeel en suiker bevat tende splisresten door gisting zuren produceeren. De sterkste tanden, met het beste glazuur, bieden geen weerstand tegen ontkalking door zuurwerking. Bijzonder verwoestend werkt het proces als de kleuters steeds op weeken, suikerhoudenden kost onthaald worden. Feitelijk be gint de zorg voor het gebit reeds vijf maanden vóór de geboorte. De aanstaande moeder dient voor been- derstelsel en gebit van het kind voldoende kalkzouten en phospor beschikbaar te hebben. Gebleken is, dat drievierden der kinderen, die op zesjarigen leeftijd naar school gaan, reeds door caries zijn aange tast. De oorzaak is: te week en te suikerhoudend voedsel. De invloed der tegenwoordige voeding op het gebit. Ik heb aldus dr. Witthaus in mijn praktijk nog geen nadeeligen invloed daarvan op het gebit met zekerheid kunnen vaststellen. Het huidige brood, dat als geheel een veel betere voedingswaarde heeft dan het witbrood van vóór den oor log. heeft het nadeel, dat het meer kleverig is. Het tekort aan vet, dat wij hebben, heeft nauurlijk nadeeli gen invloed op het geheele gestel, maar niet op de tanden als zoo danig. Als de opbouw van het gebit heeft plaats gehad, dóet de voeding op zichzelf er niets meer aan toe, aangezien het glazuurpantser geen stofwiseling heeft. Het beste voor kinderen is hen rauwe kost, bijv. wortelen te laten eten. Deze nopen tot kauwen, bevat ten mineralen en vitaminen en zet meel, dat niet gauw gist. De propaganda voor hard, met kleverig voedsel moet onvermoeid worden volgehouden. De sohooltand- verzorging moet algemeen worden Een mondverzorging voor de kleu ters behoort te worden georgani seerd; dit is zeer belangrijk. Op het totaal aantal inwoners van Nederland, groot ongeveer 8.900.000 waren er m 1940 2.200.000 woningen, zopdat gemiddeld 4.02 personen over een woning beschikten. Volgens de laatste woningtelling vormen ééngezinshuizen 72.3 procent van het totaal aantal woningen. In, de voornaamste steden wordt de ver houding van ééngezinshuizen naar huizen voor meer dan een gezin_ ver plaatst ten gunste van het éénge zinshuis. Zoo bedroeg het percentage der éénigezinshuizen in 1930 in Am sterdam en Rotterdam 10 procent, m Dten Haag, Maastricht en 's-Herto- genboseh 30 procent. In de rest van het land, die 71,5 procent voor de be volking en 98,5 procent der opper vlakte van Nederland omvat, be droeg het percentage der ééngezins huizen 94. Sedert 1930 is door maat regelen van staat en gemeente de bouw van ééngezinshuizen bijzonder bevorderd, zoodat men terecht kan zeggen, dat 70 procent der Neder landsehe bevolking in ééngezinshui zen woont. Voor de grootte der verschillende woningen is het kenmerkend, dat 62 procent van alle woningen in 1930 meer dan vier slaapkamers had. De verhouding is sedert 1930 nog ten gunste van de woningen met meer kamers gestegen. De woningbouw is na den wereld oorlog van 19141918, toen een aan zienlijk woningtekort aan den dag trad, in grooten omvang door staat en gemeenten bevorderd: sedert 1920 werden rond 1 .millioen wonin gen gebouwd, zoodat bij een totaal van 2.200.000 woningen in 1940 45 procent van alle woningen niet ouder dan 20 jaar waren. In het begin van 1940 waren de woningtoestanden zeer gunstig. Er was een overschot aan woningen, groot ongeveer 110 duizend, d.w.z. 4 procent van alle woningen. Door den oorlog is een verlies van onge veer 30.000 woningen ontstaan. Tij dens den oorlog bepaalt men zich in het bouwen van woningen tot een program van urgentie. Voor den tijd na den oorlog verwacht men dat tien jaar lang waarschijnlijk 30.000 wo ningen per jaar zullen moeten wor den gebouwd. Volk en Vaderland trekt te velde tegen de zoogenaamde weldoeners, die arme menschen voor een zacht prijsje van de bonnen afhelpen wel ke zij niet gebruiken ku»men omdat het geld om er iets voor te koopen hun ontbreekt. Het jdad betitelt dergelijke men schen als „Goeie Mie" (een vroegere Leidsche giftmengster) en 'schrijft daarover o.a.: „Goeid Mie komt de arme lieden helpen. Om hen in de gelegenheid te stellen hun broodbons in brood om te zetten, maakt zij hen b.v. de botorbons afhandig voor een zeker bedrag. En zoo geraakt Goeie Mie aan melkbons, met Kerstmis had zij eieren (die arme menschen hadden immers toch geen geld om eieren voor hun kinderen te koopen, nu kunnen zij tenminste weer aard appelen koopen, een heel goed voed sel) en zoo eet Goeie Mie thans si naasappelen, mandarijnen en appels, zij drinkt chocolademelk, en eet riistebrei-. Zij doet dat allemaal om de arme menschen te helpen. Als straks de beschermelingen van Goeie Mie krepeeren, gaat zij vrij uit. Zij heeft gedaan wat zij kon. Zii gaat er nog prat op ook waar schijnlijk, op haar liefdadigheid. Indien men de arme lieden kent, die hun bons niet in levensmidde len kunnen omzetten omdat zij het benoodigde geld daartoe missen (en die zijn er!) geef hun dan het ont brekende geld als men wil helpen, maar maak hun niet op een huichel achtige manier hun bons afhandig. Niemand kan wat van zijn bons mis sen en zeker geen boter en melk en zeker kunnen de kinderen niets missen. Werkelijk de Leidsche gif mengster rijst als een nobele figuur voor ons op wanneer wij die dikge- vreten „dames" in bontmantels zich te goed zien doen aan de rantsoenen van slecht gekleede kinderen. „IE HADDEN TOCH GELIEK!" „Ik had vergunning van den eigenaar, meneer!" zei een Ve- luwsch boertje, die onlangs voor den Zutfenschen Politierechter moest verschijnen wegens dief stal van brandhout, zoo meldt de N. Apeld. Courant. De eigenaar van het bosch zat echter in Amerika, zoodat de waarheid van deze bewering moeilijk te controleeren viel. De rechter besloot dan ook om de zaak enkele weken aan te hou den. Thans verscheen het boertje opnieuw voor de groene tafel. „Ie hadden toch geliek!" zei hij, toen hij de rechtszaal binnen kwam. „Hoe dat zoo?" vroeg de rech ter. „Ik wist 't zelf neet meer, maor mien vrouw zei,' dak 't holt wel gestolen hadde!" „Wat zou je dan zeggen van een tientje boete", vroeg de Of ficier. „Mien vrouw hef mien twintig gulden meegegeven", gnuifde de verdachte, blij in het vooruitzicht van een tientje winst. „Dan zal ik er maar twintig gulden van maken, anders' maak je dat andere tientje toch maar onderweg op!" zei de rechter. „Ik zal 't netjes weer an de vrouw afgeven!" beloofde de verdachte. Waarna de rechter hem met een tientje boete naar huis stuurde. AMSTERDAMSCHE BEURS. 3 Nederl. 1941 10D/« 101'/» 4 Nederl. 1941 101'/» 101'/» 4 Nederl. 1940II 102'I. 102% 3-3 Nederl. 1938 98 98 3 Ned.-Indië 1937 923/» 923/» Amsterd. Bank 149 149% Handel Mpij. Cert. v. 250 134% 135 Koloniale Bank 164 164 Ned. ïnd. Handelsb. 933/, 93 Alg. Kunstz. Unie 162 1633/, Calvé Delft Cert. 141% 141'/» Nederl. For^ 320 320 Lever Bros 238 241 Philips Gioeil. Gem, - Bezit 303 3053/» DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 16 Jan 1942. Op de héden gehouden botermarkt waren 15 stuks van h's kg. aangeyoerd. Kleinhandelsprijs 1.25 per '/s kg Handel matig. SCHAGEN, 14 Jan. 1943. 17 Gelde- (magére) 500—600; 65 Geldekoeien (vette) Centrale; 4 Tijdkoeien 600 700; 15 Graskalveren Centrale; 47 Nuchtere kalveren Centrale; 29 Schapen (vette) Centrale; 13 Overhouders 105 120; 2 Bokken en Geiten 90; 26 Big gen 15—35; 73 Konijnen 2—10. Cinema- Theater DRIE OP DE HUWELIJKSREIS. Dat een uitgesteld huwelijk nog niet een afzweren van alle genoe gens behoeft te beteekenen, geeft m' deze film Maria Andergast te zien in de zeer vlot gespeelde rol van Inge Faber, die op haar huwe- liiksdag „onverrichterzake" het stadhuis verliet, omdat haar verloof de geen tijd had voor de huwelijks plechtigheid. De lezer begrijpt reeds, dat we hier te doen hebben met een echte amusements film, waarin Joh. Rie- mann, Paul Hörbiger, Theo Lingen, Grethe Weiser e.a. een werkzaam aandeel hebben gehad. Domme ver gissingen, en ook brutale, en tal van verwikkelingen spelen zich af in uitspanningen en op een boot, en steeds is Inge het middelpunt, zoo dat al spoedig duidelijk wordt, dat zii niet lang een „eenzame bruid" blijft. Wie van een opwekkende, vroolijke film houdt, verzuime deze gelegenheid niet. In het voorprogramma, behalve de journals, nog een interessante serie foto's uit ons om zijn glascul tures en groententeelt vermaarde Westland. G. H. W. ter Hoeven. WIENER BLUT. „Wiener Blut" heet de film, die deze week in dit theater geprolon geerd wordt en dat heeft een dub bele beteeknis. Het beteekent aller eerst, dat het een film is waarin het oude Weenen, met zijn Prater, zijn hof bals. zijn officieren, zijn vrou wen, ziin wijn en bovenal zijn mee- Victoria- I Theater sleepende walsen, de belangstelling der bezoekers vraagt en tevens, dat deze daarover zoo yoldaan zijn, dat zü ook deze week de film nog in Alkmaar wilden houden. Zij speelt in den tijd dat Metter- nich met de bijeengekomen vorsten over het lot van Europa zal beslis sen, dat het groote congres wordt gehouden waarop meer gedanst dan vergaderd wordt. Willy Fritsch en Maria Holst, die voor den ernst en Hans Moser en Theo Lingen, die voor den humor zorgen, hebben gezamenlijk van deze rolprent iets bijzonder gezel ligs gemaakt. Vooraf veel Tobis-nieuws en een interessante Ufa-oorlogsfilm. Tj. Adema TITANENSTRIJD (ANDREAS SCHLÜTER). Deze grootsch opgezette film doet ons kennismaken met één der groote historische figuren uit den tijd van Friedrich III. keurvorst van Bran denburg na den 30-jarigen oorlog n.L den grooten bouwmeester en beeldhouwer Andreas Schlüter, die het ruiterstandbeeld van den groo ten keurvorst schiep en andere be kende werken. Zijn werk was hem boven alles heilig. Hij Harmonie- I bez,at een groote eer- Theater I zucht en hij deinsde voor niets terug. Ver schillende hofintriges werden gesponnen toen Schlüter de leiding moest nemen bij den bouw van den reusachtigen Munttoren. Friedrich ni wilde nl. Berlijn ma ken tot de mooiste residentie van geheel Duitschland. Het bouwwerk stort echter op den dag der inwij ding inéén. Schlüter wordt tot twéé jaar kerkerstraf veroordeeld. Ziin vijanden juichen, maar zijn vrouw, die hij voor gravin Orlewska verla ten had, weet genade voor hem te verkrijgen. Heinrich George heeft door ziin' sterk spel dit imposante filmwerk doen leven evenals de regisseur Her- bert Maisch dat heeft gedaan door zijn regie. Prachtige hoftafereelen o.a. dansfeesten, vielen te bewonde ren. Naast het spel van de hoofd figuur trok sterk de aandacht dat van Olga Tschechowa (de gravin) en Dorothea Wieck (de keurvorstin) en van Herbert Hübner (von War- tenberg), Theodoor Loos (keurvorst) en Mila Kopp (Schlüters vrouw). Sen sterk historisch filmwerk. Een mooi Tobis Holl. Nieuws en een uitgebreid en interessant Ufa- iournaal gingen aan het hoofdnum mer vooraf. MANNEN UIT ééN STUK. Reeds eerder zag men hier deze sterke film uit het milieu van stoere werkers, die zich bij den wegenbouw bij zonder onderscheiden. Dat in hun kamp leven de vroolijkheid A. B.- Theater en ook de flirt en de liefde niet ont breken laat deze film ook duidelijk zien. Natuurlijk ontstaan er conflic ten maar de goede kameraadschap triomfeert. Een sterk gespeelde film. die de belangstelling zeker waard is. G. C. van Gulik. AANGIFTE VAN AUTO'S. Door de Dienststelle van den General- Kommissar für Finanz und Wirtschaft wordt er op gewezen, dat de door be kendmaking van 30 December 1942 voor geschreven aangifte van auto's betrek king heeft op alle auto's en aanhang wagens in de bezette Nederlandsehe gebieden (verg. par. 3 der verordening). De aanmeldingsplicht geldt dus ook voor auto's en aanhangwagens, die door een Duitsche militaire of civiele of door een Nederlandsehe Dienststelle in be slag genomen, gevrijwaard, buiten 'be drijf gesteld, in huur genomen of op andere wijze in gebruik zijn. De agngifte moet geschieden zonder er acht op te slaan, of het een auto is van een overheidsinstantie of particulier, of de auto door de politie ^.toegelaten is of niet, of zij een rijvergunning heeft of niet in gebruik is, Het is ook onver schillig, of vroeger reeds een aangifte is gedaan. Niet aangegeven behoeven alleen te worden de in eigendom van het Duitsche rijk zijnde auto's en aanhangwagens der weermacht, der SS., der Duitsche politie en der Duitsche Rijkspost. Met het oog op de hierna nog te ver richten aangiften zal in he.t algemeen afgezien worden van het toepassen van strafmaatregelen (volgens par. 28,al, 5 der verordening no. 139/1942), wanneer de aangifte op zijn laatst voor 25 Januari ingehaald wordt. Er wordt nogmaals op gewezen, dat degene, die niet voldoet aan zijn aan meldingsplicht, gestraft wordt met ge vangenis of boete tot 100.00 gulden. Duitsche Dienststellen kunnen formu lieren (met opgave van het •aantal) aan vragen bij de „Zentralkartei des Wehr- machtbefehlshabers in den Niederlanden fü Zivile Kraitfahrzeuge, Amsterdam, de Lairessestraat 146". ZONDAG. Nieuws: 9.—, 12—, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. U) en 21.45. HILV. I, 414,5 M. 7.30 Zondagochtendc. (gr.) 8.15 Harmoniemuz. (gr.) 8.30 De zin v h. boer zijn. 8.45 Piano- en vioolsoli (gr.) 9.15 Wij brengen U heden9.30 Zondagmorgen z. zorgen. 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der S.S. 11.45 Neerl. stem v. h. Oostfront. 12— Act. praatje. 12.15 Cyclus: „Kleine geistliche Konzerte". 12.40 Uit Berlijn: „Het Duitsche Volkse." 14.Concertgeb.-ork. 15.Europ. schrijvers in dezen tijd. 15.20 Concertgeb.-ork. en sol. 16.15 Salonork. 17.Het Zondagmidüagcab. 17.45 Be kende wijzen uit 1942 (opn.) 18.30 Sport- ber. 18.45 Sport v. d. dag. *)19.30 Omr.- Symph.-ork. (opn.) 20.15 Luchtige Zon dagavondklanken. 22.Bioscooporgel (gr.) 22.20 Damesbezoek i. d. vrijgezellen- lub (gr.) 23.2024.Foxtrot, tango, wals (gr.) HILV. II, 301,5 M. 7.30—9.15 Zie Hilv. I.- 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Uit den stillen bloemhof, voordr. 10.30 Studiod. 11.30 Gew. muz. (opn.) 11.45 Cyclus: „Dingen, planten, dieren en menschen in de ge lijkenissen van Jezus". 12.Act. praatje. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Müsette-ork. 12.30 Toespr. d. d. hr. H. J. Woudenberg. 12.45 Musette-ork. 13.Ned. Verb, voor Sibbekunde: Boekbespreking. 13.15 Sep tet Jonny Ombach en sol. 14.Zonderl. avontuur van een verslaggever, luister spel. 14-.45 Mario Traversa, viool, ra. ork. (gr.) 15.„Das ist mein Wien", radio potpourri. 17.Ned. boekenschouw. 17.15 Viciol en piano. 17.45 Spiegel v. d. dag en Oostlandpraatje. 18.Ned. volks klanken (opn.) 18.40 De Ned. Taalcl. 19. Eng. uitz. Voor de radio-centr.: Musette (gr.) 19.15 Hebt U dat gelezen? Cab.- revue. 19 55 Orgelc. 20.15 Opn. van Dirk Schafer, piano (gr.) 20.35 Ork.- en koorc. (gr.) 22.Act. beschouwing. 22.10 Avondw. 22.2024.Zie Hilv. I. MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45 16.30 (Hilv. 1), 19.45 (Hilv. II) en 21.45. HILV. I, 414,5 M. 7.15 Chorkamerad- schaft der Staatlichen Akademische Hochschule für Musik (gr.) 7.40 Vooruit maar weer (gr.) 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 Robert Gaden (opn.) 9.30- 0 37 Spiegel v. d. dag (opn.) 10.Will Glahé (opn.) 10.30 Voordr. 10.45 Jack der Kinderen. 11.30 Zang en piano. 12. Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en gr.muz. 13.Act. beschouwing. 13.10 Rotterd. Philh.-ork. en sol. 14.Omr.- ork. en sol. (opn.) 15— Spel voor voet licht en camera. 15.15 Elck wat wils, gevar. progr. 17.Sextetconc. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Het Amusementsork. en sol. 18.40 Van mensch tot mensch. 19.Pol. weekpr. *l 19.15 Beiaardconc. (opn.) 9.25 Omr.- Symphonie-ork. (opn.). 20.45 Zang m. guitaar en luit, Zang m. pianobegel. en cello en fagot. 22.— Stem-Acrobatiek (gr.) 22.20 Aulikki Rautawaara en Peter Anders (gr.) 23.25—24.Een dansje tot besluit (gr.) HILV. H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. I. 7 40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8. Act. nieuws voor boer en tuinder. 8.15 le Peer Gynt Suite Grieg (gr.)' 8.40 Ouvertures tot opera's van Gioacchino Antonio Rossini (gr.) 9.Ochtend-ork.- conc. (gr.) 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.Godsd. uitz. '10.30 Clavecimbelvoor- dracht. 11.Voor de kleuters. 11.20 Kin derliedjes (opn.) 11.30 Grégor Serban en gr.muz. 12.30 Op bezoek bij de fam. de Boer. 13.— Progr.-overz. 13.05 Gerard v. Krevelen en sol. en gr.muz. 14.Godsd. uitz. 14.30 Rotterd. Philh.-ork. 15.30 De vrouw in ,de muziek. 15.45 Instrumentaal kwartet en zang en piano (opn.) 17. Voor de jeugd. 17.15 Orgel en trompet. 17.45 Spiegel v. d. dag en Friesch praatje. 18.Vijf dansjes (gr.) 18.15 De N.S.B. antwoordt. 18.30 CeUo en piano. 19.15 Disco-Variété (gr.) 19.55 Otto Hendriks en sol. (opn.) 20.30 Uit Neerl. Gouwen. 20.45 Varia, gevar. progr. 22— Act. be schouwing. 22.10 Avondw. 22.2024.Zie Hilv. I. Vanaf 19.15 alleen radio-centrales met lijnverbinding studio. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg, Bergen; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Bergen; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Advertenties: T. Bus, Alkmaar.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 4