TERUJEE1 TROOST STAD ÉN OMGEVING Fraude bij de Gasfabriek FILMS VAN DEZE WEEK Politie grijpt in. Drie personen in arrest. Wederom hebben ambtenaren van den Economischen Dienst der ge meentepolitie ingegrepen, toen bleek, dat het mis ging bij de cokesaflevering aan de gasfabriek alhier. Het was opgevallen, dat een brandstoffensUjter hier ter stede nogal veel gascokes omzette, waarom een onderzoek werd ingesteld. De slijter wesd eens geducht aan den tand gevoeld en weldra kwamen er eenige merkwaardige dingen het licht. Het kwam vast te staan, dat de 49-jarige bedrijfsknecht bii de gas fabriek, A. van Kooten, die belast was met de afgifte van de gascokes, zijn plicht schromelijk verzaakte door aan enkele slijters steeds méér eenheden cokes af te leveren dan waarop zij volgens de afgegeven bonnen recht hadden. - Ongeveer 250 hl gascokes ging zoo de deur uit en de oneerlijke arbeider stak- het geld netjes in zijn zak. De man, die- een volledige beken tenis heeft afgelegd, is aan het Po litiebureau ingesloten en zal voor den Officier van Justitie worden ge leid. Daarna zwarte handel, Natuurlijk verdween de aldus ge stolen cokes in den zwarten handel. Hiervoor zorgden de 41-jarige brandstoffensliiter C. de Ruygh en ziin 58-jarige collega W. Kanzijn. Deze beide zwarte kolenhandela ren wisten wel raad met de fraudu leus verkregen waar en maakten zoete winstjes, want de prijzen lie- pen op tot zelfs 6 per hl. Helaas moeten wij constateeren, dat er weer verschillende vooraanstaande inge zetenen geweest ziin, die zich van deze gestolen kolen hebben voor zien, door ze van bovengenoemde slijters in den smokkelhandel te koopen, Waar het onderzoek nog niet hee- lemaal beëindigd is, zullen wij nog geen namen geven, doch teziinertijd zullen wij niet schromen de namen en bijzonderheden voluit in de cou rant te vermelden. Wie niet hooren wil, moet dan maar voelen! Het spreekt vanzelf, dat de politie er toe is overgegaan de restanten kolen in beslag te nemen. Ook de beide slijters zijn gearresteerd en ingesloten. Zij hebben eveneens be kend. De afnemers zullen allen worden geverbaliseerd wegens overtreding van de Distributie- en Prijsvoor- schriften! *-• Is de controle voldoende? Waar dit reeds de tweede maal is, binnen een kort tijdsbestek, - dat is gebleken, dat er cokes op onregel matige wüze van de gasfabriek ver dwijnt, vragen wij ons af, of het contróle-apparaat daar wel deugde lijk is en of het in het belang van de brandstoffenvoorziening niet drin gend geboden is, dat het toezicht'ter plaatse zóó afdoende wordt, dat her haling wordt voorkomen. DOK BIJ DE BRANDSTOFFEN- COMMISSIE WAS HET NIET PLUIS. Een bediende en drie tusschen- personen gearresteerd! Tezelfdertijd hebben rechercheurs van den Economischen Dienst een bediende van de Brandstoffehcom- missie, den jeugdigen Leo van Wes ten, moeten arresteeren. Deze veelbelovende knaap nam namelijk van het kantoor brandstof- fentoe wij zingen weg, verkocht .deze en eigende zich de opbrengst toe. Hij ging geraffineerd te werk, door bonnen van het afgeloopen jaar te kapen en te vervalschen. Hij heeft £oo aan enkele scharrelaars voor een paar honderd mud verkocht, tegen den prijs van één gulden per mud. Een van ziin klanten was de reeds bil het andere fraudegeval betrokken C. de R. Daarenboven heeft de po litie in deze zaak gearresteerd den 44-jarigen grondwerker Nic. de Vries, den 34-jarigen chauffeur Joh. Zonneveld en den 40-jarigen recidi vist H. W. Swildens. Alle verdachten hebben een volledige bekentenis af gelegd. Zii zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld.- Met deze beide zaken, die door het onvermoeide werken van de recher cheurs van den Ecoifomischen Dienst, onder leiding van den onderluite nant J. E. Staats in zoo korten tijd tot klaarheid werden gebracht, is weer een flinke opruiming onder de zwarte-handelaars gehouden. Naar wii vernamen, is er nog een vrij belangrijke zaak in behandeling, waarover wii binnen eenige dagen bijzonderheden hopen te laten vol gen. HET WIT GELE KRUIS. - In de maand December 1942 wer den door de wijkverpleegster 616 bezoeken afgelegd bii 43 patiënten, waarvan 491 bii leden van het A.A. Z.A., 111 bii leden van het Wit-Gele Kruis en 14 bij particulieren. De wijkkraamverpleegster legde 226 bez. af bii 23 patiënten en verleende 5 taiaal assistentie bii een dokter. Men maakte op Terwee voorheen Voor beste Koffie staat, Zoals men nu Terwee verkiest Voor koffie-surrogaat! BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft, onder dankbetuiging voor de als zoodanig aan de gemeente be wezen diensten, eervol ontslag ver leend als (regent van het Centraal Ziekenhuis aan den heer, W. van de Vall, alhier, die zijn functie had neergelegd. De Burgemeester van Alkmaar heeft voorts de volgende besluiten genomen: a. tot verhuring van een strook grond groot ongeveer 20 m2, gele gen aan de Nieuwpoortslaan, aan den heer J. E. Pauling alhier voor 1 per jaar; b. tot verpachting van eenige ter reinen bii het Kwakelpad en de Dr. Schaepmankade, groot ruim 6 ha, ten behoeve van den aanleg en de exploitatie van volkstuintjes aan het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersvereenigingen in Nederland voor den pms van 611.38 per jaar; c. tot intrekking van het Raadsbe sluit van 3 Aug. 1939, nr. 21 tot wij ziging der bebouwingsvoorschriften behoorende bii de verschillende uit breidingsplannen en tot vaststelling van een verordening inzake de uit oefening van bedrijven in gedeelten der gemeente, begrepen in uitbrei dingsplannen. FAVEUR IN T GULDEN VLIES. De groote leider uit de variété-wereld, Faveur, is met een programma dat zijn naam alle eer aandoet, voor vier dagen naar Alkmaar gekomen en een geheel gevulde zaal in 't Gulden Vlies heeft de uitstekende nummers, die in bonte af wisseling en verscheidenheid werden gebracht, luide toegejuicht. De meest bekende conferencier, Alex de Haas, toonde zich ook hier uit nemend op zijn plaats. Op zeer vlotte wijze wist hij de nummers tot het pu bliek te brengen en met zijn liedjes had hij een groot succes. Enthousiast werd door het publiek één der beste refreintjes meegezongen. Het uitste kende Favorite-orkest onder leiding van W. v. Eyk verleende aan de meeste nummers een groote attractie. De Bertini's vormden een zeer goed duo* partèrre-acrobaten en hun plas tische gymnastiek werd onberispelijk uitgevoerd. Het danspaar Jeantine en Leonard bracht temperamentvolle dan sen, waarbij een rumba vol vuur. Het charmante Hawaiian-ensemble De Ho- nolulu-Koninginnen viel bijzonder in de smaak en beide mdlen had het drietal een luid applaus in ontvangst te nemen. De twee Ronaldo's gaven als xylophoon- spelers een kranige Faust-fantasie en marsch en een mooi nummer vibra- phoon. De Zingende Zusjes waren voor Alkmaar geen onbekenden en ook nu namen zij hun plaats op het program ma met eëre in. Het zeer muzikale duo voldeed op, bijzondere wijfce zoowel voor als na de pauze en het beroemde num mer van Louise Fleuron uit Faveurs eersten tijd: Aan de deur van je woning mag zeker genoemd. Crochet, de myste rieuze en zingende goochelaar bracht tal van verrassende toeren, maar kon er niet in slagen aan eenige heeren uit het pu bliek eenige eenvoudige toeren te lee- ren. Zijn succes was groot. Tot besluit van den avond gaven Paul Neder en Dolly Land sport en humor op fietsen, waarbij Paul zich eenzeer kunstig wielrijder toonde. Namens de directie van 't Gulden Vlies werd den heer Faveur, ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum, met eenige hartelijke woorden, die zijn verdiensten duidelijk deden uitkomen, een fraaien krans aangeboden. Na het. luide applaus dankte de heer Faveur op sympathieke wijze. Als geheel een variété-programma, dat in alle opzichten gezien en gehoord mocht worden. G. C. can Gulik. GESLAAGD. Voor het practijk-examen Duitsche handelscorrespondentie vaii de Ned. Ass. voor Practijkexamens 1 slaagden mej. G. Middelbeek te Heiloo, me). M. v. Gorkum te Alkmaar., mej. T. Ram te Kamperduin, de heer F. Stenneberg te St. Pancras, de heer A. Moejes te N.-scharwoude, de heer B. Heneweer te Z.-scharwoude, mej. T. Stammes te Bergen, de heeren G. Verweel en R. Broersma, eveneens te Bergen. Voor de Ver. van Leeraren slaag den voor Duitsche Handelscorr. mej. A. v. d. Stelt te Alkmaar en de heer C. Briefjes te Bergen. Voor het practijk-ekamenEngel- sche Handelscorr. van de- Ned^ Ass. voor Practijkexamens slaagde de heer J. Tesselaar te Alkmaar. Voor de Ver. van Leeraren slaag den voor Engelsche Handelscorr. mej. B. Banke en de heer B. Punt te Voor Ned. Handelscorr. van bo vengenoemde vereeniging slaagden de heer P. Brief jes te Bergen, als mede de heeren B. Punt, J. Kühne, A. Dekker en P. A. Kohnert, allen te Alkmaar. Voor het examen boekhouden slaagden voor de Ver. van Leeraren mej. B. de Ruiter te Heiloo, de hee ren B. Smorenburg, G. J. Verkade en R. Zwolsma te Allernaar en de heer J. Konijn te Heerbugowaard. DE TELEFOON GAAT.... (Historisch.) Op het kantoor van een overheids instelling m de omgeving, waar het zeer druk is. De telefoon gaat, amb tenaar neemt hoorn van den haak en zegt: „met.... kantoor." Een dames stem: „O, niet met (volgt naam banketbakker). „Neen. mevrouw, vermoedelijk verkeerd gedraaid." Eenige oogenblikken later wordt het spelletje herhaald, zelfde vraag, zelfde antwoord. Twee 1 minuten la ter.... rrrEen ander grijpt nu de telefoon: door de zooeven geplaagde collega wordt de opmerking ge maakt: „Zal de taartjes juffrouw ziin." En zii is het. Nogmaals wotdt de zelfde vraag gesteld, nogmaals de opmerking „verkeerd gedraaid" ten beste gegeven. Nauweliiks ligt de telefoon op den haak óf.... rrr.... De ambtenaar neemt zich voor (Jen naam van de instelling dit keer niet te noemen en zegt het nog steeds gebruikelijke „Hallo?" En meteen klinkt aan de andere ziide de stem van de naar zoetigheid snakkende dame: „O, met (volgt naam banketbakker)". Waarop propmt het antwoord: „Neen, me vrouw, met ....kantoor, maar wilt u missBhien straks eens een ander nummer draaien?" ,,Is u dan niet (volgt nummer) Waarop de op het kookpunt staande ambtenaar nog beleefd, maar kort antwoord: (.Ja, mevrouw." „O, dan heb ik vast niet goed in het boekje gekeken)" (Sic!) AGENDA Bioscopen. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Zondag doorl. voorst, v. 2 u. af. Alkm.' Bioscoop-Theater, Pedro moet hangen from.-sens.) 18 jaar. Victoria-Theater, Wiener Blut (muz. film). 14 jaar. (Geprolongeerd.) Harmonie-Theater, Schoonmama weet het (hum.) 14 jaar. Cinema-Theater, Alles voor Gloria (comedie). Alle leeft. Zaterdag 23 Januari. 3 uur, Harmonie, abonnementaconcert H. O. V. 7.15 uur, dancing Harmonie, voordr. m. lichtb. Mr. de Koek v. Leeuwen voor N. D. K. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, jub. voorst, Faveur. Zondag 24 Januari. 2.30 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Jub, voorst. Faveur.' 2.30,uur, zaal De Bakker te Noord- scharwoude, jublleumrevue Hercules en Hygiëa. Café Kramer te West-Graftdijk, optr. accordeonist Teunissen en zijn band. 7 uur, zaal Eenses te Stompetoren, opv. door tooneelvereen. v. Oterleek. 7.30 uur, zaal Mulder te Ursera, optr. prof. Hedi. Maandag 25 Januari. 8 uur, hotel De Nachtegaal, Langestr., lezing prof. dr. H. Wagenvoort voor S. N. S. S. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 24 Januari is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koórstraat 47, geopend, welke ln de week van 23 t.e.m. 29 Januari tevens den nachtdienst zal waarnemen. „OUD-ALKJVLtAR." Nadat de heer WorteL bij ontsten tenis van den heer de Lange, de aanwezigen welkom had geheeten, vertelde de heer S. H. van Drunen, Donderdagavond in hotel Proot 't een en ander over „Alkmaarsche boek drukkers en boekverkoopers vanaf 1515." Spr. gaf eerst een interessante be schouwing over de ontdekking van de boekdrukkunst en begon dan in 1515, omdat toen voor het eerst in onze stad werd gedrukt Dit was Joh. van Deventer, soms ook Joh. v. d. Hagen genoemd. Hij verdween, waarna in 1546 opnieuw een druk ker werd genoemd. Successievelijk kwamen er toen meer. In den regel woonden ze bii elkaar, op de hoeken van de Houtil en daar on de buurt. Het was J. W. Duit, die korte pam fletten uitgaf, voorloopers van de latere kranten. Hoe primitief het soms ging, blijkt uit het feit, dat een drukker in een meetkundig erkje alle figuren zelf teekende! 'e ontmoeten dan J. de Meester, wellicht den beroemdsten aller Alk maarsche drukkers, die veel drukte voor anderen, o.a. eenige malen het N. Testament. Van een zijner boe ken weet men alleen, dat het be stond, aangezien het eenig bekende exemplaar de overwintering op Nova Zembla heeft meegemaakt, waar het een/ 300 jaar later werd terug gevonden. Overigens ontdekte spr. eens in een zijner boekjes 342 fouten! Inl. brengt ons in kennis met Drebbel, met G. P. Schaghen, A. Valkoogh en geeft een massa in teressante bijzonderheden. Te veel om op te noemen. Vermelden we nog, dat in 1741 voor het eerst verschijnt de naam Coster, (boekdrukker op den Voordam, een naam, die tot op heden bewaard is gebleven. In 1866 verscheen de nog bekende firma Kluitman. Een hartelijk applaus was inlei ders verdiende belooning. VOLKSUNIVERSITEIT. De V.U. opent het tweede gedeelte van. haar seizoen met een extra' cur sus, waarvoor zeker belangstelling zal bestaan. De heer G. B. v. Albada uit Ak- krum zal in een tweetal avonden aan de hand van lichtbeelden met de cursisten een reis door het heelal maken. Het doel van den spreker is een overzicht te geven van de voor naamste resultaten van de sterre- kunde met betrekking tot den bouw van het heelal. Als hoofdpunten zullen ter sprake komen de bouw van het planetenstelsel, de structuur van het melkwegstelsel en die van het bekende universum. Het groote vraagstuk van de ontwikkeling van de kosmos zal ten slotte ook nog even worden besproken. Al met al interessante avonden, waarbij de liefhebbers zeker niet zullen ontbre ken, NAGEKOMEN PREEKBEURTEN, G.G. Leger des Heils, Zondag 10 u. heiligingsdienst, 3.30 u. jeugddienst, 7.30 u. verlössingsdienst; Donderdag 7.30 u. heiligingsdienst; leider de heer D. Bergsma. CASTRICUM. Geboren: Anna Margaretha Petronella, d. v. H. W. Oudhoff en A. de Vries. Barnardus Engelber- tus, z. v. E. Sprenkeling en D. A. v. Dijk. Frederik Johannes, z. v. F. Wulp en A. G. Zonneveld. Ondertrouwd: M. L. de Winter en M. C. Meijer. Overleden: Petronella Ol- bers, wed. v. J. de Vries, oud 71 jaar. Petrus J. A. C. Brouwer, echtgen. van M. C. A. Kamp, oud 32 jaar. Gerrit van Veizen, oud 69 jaar. DIEFSTAL. Tegen een inwoner van Castrieum Is door de politie procesverbaal opge maakt wegens het zich toeëigenen van voorwerpen uit een perceel, waarvan de bewoners naar elders waren vertrokken. DE UIENCULTUUR IN NOORD-HOLLAND. Over bovenstaand onderwerp sprak*ir. C. W. C. van Beekom van de Utenfederatie een inleiding in de zaal van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude. Hij begon met een korte geschiedkundige uiteenzet ting. Het geheele jaar kan "men uien gebruikten. De ui-looze periode, de zomermaanden, is te overbruggen door de uien langer te bewaren, of den oogst te vervroegen, waardoor 't ui-looze halfjaar tot 2% maand kan worden teruggebracht. Met koeüpiis- bewaring zou het misschien mogelijk zijn ook deze 21/? maand te overbrug gen. Dat wordt nu onderzocht. In normale tijden, wanneer de Egyptische uien kunnen worden in gevoerd, zal de vraag naar goede vroege uien ook groot zijn'. De best houdbare ui komt in aanmerking voor verre export. Er blijft behoefte aan een zeer vroeg en een zeer houdbaar product Thans zijn een negental uienrassen in de rassenlijst opgenomen. De meest karakteristieke eigenschappen van de 1 andrassen, het N.H. Stroogele, het Rijnsburger en het Zeeuwsche bruine type komen steeds in de tegenwoordige selecties voor. Achtereenvolgens behandelde spr. de uienrassen, waarbij tot ui- kwam, dat Rijnsburger en I Stroogele beiden blank, rond en zeer productief zijn, de eerste vroeg, de tweede laat rijp is. De productiviteit van de Zeeuwsche bruine is minder, is het vroegst rijp peervormig en veel houdbaarder dan de beide an dere rassen. De beste vertegenwoor digers van deze standaardrassen wer den hierna behandeld. Van het Rijns- buger type zijn dit de Primeur, Galathee, Favoriet en Willemshove, van de N.H. Stfoogele de Boter en Record, welke, behalve de Willems hove, voor deze streek zeer aanbe- /ol<jn werden. De Zeeuwsche bruine Penjka, Weivo en Oranje komen al leen in bepaalde gevallen in aanmer king: wanneer men lang wil bewa ren, of telen wil voor export over verren afstand. De proefvelden heb ben het in N.-Holland heel goed ge daan. Het telen van een zeer vroeg leverbaar product geschiedt door er een tweejarig product van te maken. Vooral de bewaring is zeer be langrijk, de temperatuur dient 25 y, tot 28 gr.- Celsius, de vochtigheids graad 60 a 70 te zijn. Da voor- deelen van deze methode zijn vroeg rijpheid, soms 1 maand eerder dan zaai-uien. Bij sommige rassen, Zit- tauer, Primeur en Galathee is het verschil nog grooter. Ze zijn oogst- zeker, ziin het best bestand tegen droogte, de opbrengst is pl.m. 1000 H.L. per H.A. Voor het meerendeel heeft men groote uien, de kwaliteit en de ziektegevoeligheid zijn zeer gunstig. De bewaring onder de ge- wenschte temperatuur geschiedt het best coöperatief. BEROEP AANGENOMEN. De heer W. J. de Hoest, cand. te N.-Niedorp, heeft het beroep naar de herv. gem. te Ooster- en Wester blokker en Schellinkhout aangeno men. OUDKARSPEL. Geslaagd. - Voor het diploma Boekhouden van de Néderl. Associa: tie voor Practijkexamens slaagde de heer A, Mosk, alhier. BERGEN. J, George Koekx 70 jaar. - Onze oud-plaatsgenoot, de kunstschilder J. George Kockx, herdenkt Maandag 25 Januari tzün zeventigsten ver- jaardag. Na zijn opleiding aan de Haagsche academie werd hij leerling van den bekenden landschapschilder .Jan Vrolijk, waarvan zijne werken ge tuigen. Op lateren leeftijd gevoelde hij zich ook aangetrokken tot bloem stukken. Na zijn vestiging, eenige jaren terug te Baarn, hanteert hij met de zelfde lust als voorheen nog steeds het penseel. HEILOO. 'AVWUU V.V.V. - Vrijdagavond had de V.V.V. een avond georganiseerd, waar de plaat selijke vereenigingen, t.w. R.K. fan farecorps „St. Caecilia"-, de amuse- mentsvereen. „Elck wat wils en de revueclub van „Luto", hun mede werking verleenden. „St. Caecilia" speelde enkele mu ziekstukken, waarvan vooral een fantasie over melodieën van Lehar door het publiek op prijs werd ge steld, over het algemeen hadden de toehoorders echter rustiger behoo- ren te zijn. Hartelijk is er 'gelachen om het blijspel „Het wereldwonder waarin E.W.W. best op dreef was. Na de pauze werd door „Luto" een revue in zakformaat opgevoerd, waarvan door de aanwezigen, niet in het minst door het vlotte tempo en de muziek van de „Luto"-band, vol op is genoten. Jammer, dat er\ wei nig belangstelling bestond voor dezen vroolijken avond. Ambtelijke mededeelingen. AMETELIJKE MEDEDEELINGEN. „PROBEBETRIEB" des Luftschutz Alarmgerats (Si renen) findet am Dienstag 26. Januar 1943 in der Mittag statt. Es wird der lange Dauerton (Entwarnungs- signpl) einpil (eine Minute) zu horen sein. Findet der „Prohebertrieb" aus be sonderen Gründen nicht statt, so erfolge neue Bekanntgabe. Der Ortliche Luftschutzleiter, B. A. v. d. SLUIJS. „PROEF AL ARM". Op Dinsdag den 26sten Januari 1943 zullen de ludhtbeschermings- sirenes in den middag by wijze van Winterseizoen-avond proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „lucht alarm geëindigd" (één minuut gelijk matige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen met zou door gaan. volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendma king. De Burgemeester, Plaatselijk Luchtbescher mingsleider, B. A. v. d. SLUIJS. De Leider van den Distrlbutiedienst, Kring Alkmaar, maakt bekend, dat bij de eerstvolgende uitreiking van distri butiebescheiden, de stamkaarten van geëvacueerden en vluchtelingen moeten zijn voorzien van de aanduiding „Ge ëvacueerd" „Av" of „Ov", terwijl het inlegvel moet zijn voorzien van het gemeentestempel der gemeente Alkmaar. Indien deze aanduidingen ontbreken, zullen geen nieuwe bescheiden worden uitgereikt. Geëvacueerden en vluchtelingen, wier stamkaarten en inlegvellen nog niet zijn voorzien van bovengenoemde aandui dingen moeten zich derhalve voor 1 Februari 1943 wenden tot de Afd. Be volking van de Gemeente-Secretarie Alkmaar, onder overlegging van de per soonsbewijzen en hun trouwboekje, op dat zulks voor de uitreiking der nieuwe bescheiden wel is geschied. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf Maandag, 25 Janüari 1943 tot en met Vrijdag 29 Januari 1943 formulieren MD 333-11 kunnen worden afgehaald ter verkrijging van vaste brandstoffen voor de maanden Februari en Maart 1943, ten behoeve van kamer- en pension- i bewoners. De uitreiking der formulieren zal geschieden in het lokaal Brillesteeg tusschen 913 uur en 1417 uur. Ten behoeve van pensions met 10 of meer gasten of voor pensions, waarin geen hoofdbewoner aan wezig is, mag geen aanvraagformu lier worden ingevuld. Het formulier MD 333-11 moet zoo wel door den kamerverhuurder of pensionhouder (aan de achterzijde) als door den kamerhuurder of pen siongast (aan de achterzijde) wor den ingevuld. Geen extra brandstoffen mogeu worden aangevraagd voor of door personen, die niet in het bezit zijn van een distributiestamkaart b.v. .gekwartierde Duitsche Militairen) Rijksduitschers dienen zich te wen den tot de N.S.D.A.P. resp. tot de Nat. So-z. Volks wo'hlfahrt of de „Dienststelle" waaronder zü ressor teeren. De formulieren moeten tusschen 2 en 5 Februari 1943 door den ka merverhuurder persoonlijk worden ingeleverd bij den Distrlbutiedienst ingang Ridderstraat. De Distributiestamkaarten van kamerhuurders en pension-gasten moeten hierbij worden overgelegd. ZEEP VOOR KAPPERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf 25 Januari tot en met 28 Januari formulieren MD 233-41 ter verkrijging van zeep en scheerzeep ten behoeve van kappers- bedrijven kunnen worden afgenaaid bij den Distributiedienst. lokaal Brillesteeg, tusschen 913 uur en' 1417 uur. De inlevering van deze formulie ren dient te geschieden in hetzelfde lokaal vanaf 25 tot en met 29 Januari 1943. EXTRA ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. De Leider van den Distributie- dienst, Kring Alkmaar, maakt be kend, dat vanaf 25 tot en met 28 Januari 1943 formulieren MD 233-71 ter verkrijging van extra zeep voor „vullen arbeid" kunnen worden af gehaald b;i den Distributiedienst, lokaal Brillesteeg tusschen 913 uur en 1417 uur. De inlevering van deze formulie ren dient te geschieden in hetzelfde lokaal vanaf 25 tot en met 29 Januari 1943. T De Leider voornoemd W. "WAGENAAR. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 23 Jan. 1943. Op de heden gehouden botermarkt werden 10 stuks van een V, kg. aangevoerd. Kleinhan delsprijs was 1.30 per V, kg. Handel matig. ilannocie- Theater SCHOONMAMA WEET HET. Ida Wüst is als filmactrice een macht van een schoonmoeder. Zij s in deze aardige film een zaken vrouw, die haar dochter aan een relatie wil uithuwelijken maar dat niet kan omdat de dochter haar zinnen op een verle gen chemicus, zeke ren Robert Schmidt, gezet heeft. Schmidt wordt door zijn vriend Toni de gedachte bijgebracht, dat hijiedereen hypnotiseeren kan en Toni stuurt-eveneens aan schoon mama een telegram met de mede- deeling, dat Schmidt directeur is geworden van de parfumfabriek waar hij werkzaam is. De werkelijke directeur heet ook Schmidt en als schoonmama met haar dochter voor dte promotie over komt op het tijdstip dat Ro bert wegens een mislukte poging om den directeur te hypnotiseeren juist ontslagen is begrijpt men welke vermakelijke verwarringen en ver wisselingen er ontstaan vooral als mama het directeurshuis voor dat van haar aanstaanden schoonzoon aanziet. Dank zij een invloedrijke relatie en het feit, dat de jonge Schmidt werkelijk talentvol blijkt te zijn, komt alles op zijn pootjes terecht. Een allergénoegelijkste film vol humoristische momenten. Vooraf Tobis- en Ufa-oorlogs- nieuws en prachtige opnamen van de rivier de WeichseL PEDRO MOET HANGEN. Pedro de waard uit San Fernando in het land der Pampas, is een levenslustige kerel, maar kan zich niet beheerschen als hij bij het kaartspel bedrogen wordt. Hij steekt ziin tegenpartij egn mes tusschen de ribben en misschien was alles nog goed afgeloopen als er niet een actie ip de pers begonnen was om tot grootere veiligheid te komen. De rechter veroor deelt Pedro, die opge hangen zal worden, tot groot verdriet van des rechters dochter, de kleine Pepita, die, Pedro lief heeft. A. B.- Theater Als zijn vrienw Manuel aan Pedro de genoegens van het hiernamaals schildert, is Pedro bereid opgehan gen te worden en wil niets weten v„n de inmiddels afgekomen bege nadiging. Er begint een hevige strijd tusschen voor- en tegenstanders van de executie, maar 'Pepita, die een kind van Pedro verwacht, wint het en geheel San Fernando kan zich spoedig in hun geluk verheugen. Een -vlotte film Waarin Heinrich George een belangrijke rol speelt. Tj. Adema. Cinema- Theater ALLES VOOR GLORIA. Een charmante muzikale film, die hier reeds eerder groot succes be haalde en zeker waard is nog eens gezien te worden, want de geschie denis van de gramo- foonplatenfabriek Gloria, met tal van verrassende gebeurte- x nissen en situaties is aardig en boeiend en geeft Lauri Solari, Johannes Riemann en _vco Slezak als filmartisten en Lizzi Waldmüller en Hans Fidesser als zingende medewerkers, alle gele genheid uit te blinken. Berlijn, Na pels en Capri bieden prachtige op namen en Carl Boese bieek een zeer goed regisseur. Het voorprogramma bracht een mooi Tobis Holl.-nieuws, een uitge breid Ufa-journaal en een interes sante film getiteld: Jeugd leert vlie gen, waarin het zweefvliegen op bijzondere wijze- onder de aandacht wordt gebracht. WIENER GLUT. Dat deze bijzonder geslaagde film van Willy Forst opnieuw is geprolongeerd en nog steeds volle zalen Victoria- Theater trekt, is wel een bewijs dat het hier een film betreft, die ieder de groot ste voldoening geeft. De muziek, het spel en de Opnamen zijn dan ook buitengewoon en wie de film nog niet zag, verzuime deze week niet haar te gaan zien G. C. van Gulik.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2