DAGBLAD VOOR Churchill's bezoek aan Turkije. De verdedigingsrïng in Stalingrad verbroken. Elders afgeslagen aanvallen. Succesvolle aanvallen in Tunis. De slag' bij het eiland Rennell. Gouden pagode van Rangoon vem.eid. De arbeidsmobilisatie in Duitschland. Boter of Margarine op bon 06. Keuringen voor de Waffen-SS en kef Legioen. Een rede van Quisling. De aanslag op den Duitschen militair. Geen nieuwe postrekeningen. Nieuwe Zeepbonnen. STAD EN OMGEVING. Duitsche, opvatting over Churchill's reis. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Alkmaarscbe éditie: Voordam C 9, Alkmaar, jelefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. WOENSDAG 3 FEBRUARI 1943 ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 27. 2 pagina's, Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar. Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 31/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de gebeele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het gebeele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. HOOFDKWARTIER VAN DEN yUl&ER, 2 Febr. - (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: In Stalingrad heeft de vijand na geer krachtige artiUenevooroëret- dlng met veel sterkere strijdkrach ten den aanval op het laatste bol werk van de verdedigers, de trac- torenfabriek, ingezet. Des nachts slaagde hij er in, nadat onze held haftig strijdende troepen hun mu nitie vrijwel hadden verschoten, op verscheidene plaatsen binnen te dringen en den tot op dat oogenblik -aan eensluitenden ver dedigingsrïng van het 11de leger corps te verbreken. Van den Kaukasus tot aan den iniddenloop van den Don en aan het Ladogameer leveren onze legers zware ai weerge vechten, welker hardheid m sommige sectoren nog is toegenomen. Aan den Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front wer den vijandelijke pogingen om de marschplannen der Duitsche en ver bonden troepen te storen, verijdeld. Aan het Donetzfront en in het ge bied va& Woronesj viel de vijand opnieuw aan met sterke, pas aange voerde strijdkrachten, Pogingen om ons front in te drukken door het om trekken der vleugels en omsingeling mislukten met fware verliezen. De gevechten duren nog voort. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers, duik bommenwerpers en slagvliegers vie len op de brandpunten van de ver bitterde gevechten de vijandelijke troepenopeenhoopingen, stellingen en colonnes aan. Zij brachten den vijand zeer zware verliezen aan menschen, voertuigen en wapens toe. In de bergen van Tunis hadden eigen aanvallen, doeltreffend ge steund door stuka's, volledig succes. Het Italiaansche weermachtbericht van gister spreekt van intensieve bedrijvigheid van verkenningspa trouilles in het Westen van Tripolis. Herhaalde aanvallen van den viiand, jnet steun van gepantserde strijd middelen, aan het front van Tunis, zijn mislukt. Het aantal krijgsgevan genen is gestegen tot 800. De haveninstallaties van Bone ziin .doeltreffend aangevallen door Ita liaansche bombardementsvliegtui- gen. Op Lampedusa en op de omgeving van Cagliari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen -gewor pen, die niet-ernstige schade aan richtten en vijf gewonden in de zóne van Cagliari maakten. Het aantal slachtoffers na den aanval van gisteren op Trapani be draagt thans 18 dooden en 64 ge wonden. Het Amerinaansche ministerie van marine heeft Dinsdagavond, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, ui een officieel communiqué medegedeeld, dat m het Z. deel van den Stillen Oceaan de laatste dagen tusschen Ameri- kaanscne strijdkrachten en Japan- sche troepen in het gebied van de Salomons-eilanden talrijke zee- en luchtgevechten hebben plaatsgevon den. Aan beide ziiden ziin verliezen voorgekomen. Het mededeelen van bijzonderheden, aldus het communi qué, zou het succes van toekomstige operaties, in dit gebied in gevaar brengen. Het communiqué haalt verder het Japansche bericht aan, -volgens het welk twee Amerikaansche slagsche- §en en drie kruisers in de gevechten ij het eiland Rennell tot zinken zijn gebracht en een slagschip en een kruiser beschadigd ziin, terwijl de Japanners slechts tien vliegtuigen verloren. De woordvoerder van het Ameri kaansche ministerie van marine heeft naar de Britsche berichten dienst verder meldt Dinsdagavond verklaard, dat het Japansche bericht omtrent de verliezen der Ver. Staten „sterk overdreven" is. Uit Tokio wordt nog gemeld, dat door den zeeslag bii de Rennell- eilanden de Amerikaansche zee- striidkrachten niet alleen zware ver liezen hebben geleden aan schepen doch ook aan onvervangbare man schappen. De bijna -6000 man zijn bijna alle gesneuveld of verdronken. Volgens Japansche berichten is de beroemde Gouden Pagode te Ran goon vernield. IViaanaag verschenen 7 geallieerde bommenwerpers bo ven de stad. die bommen lieten val len bij, de boeddhistische pagode, die ook onder den naam Sjwedagon be kend is. Een dezer bommen trof de pagode, die vernield werd. Tien menschen kwamen daarbij om het leven. De Birmaansche bevolking is ten zeerste verontwaardigd over de zen aanval op een harer grootste heiligdommen. Nauwelijks zijn de eerste maat regelen voor de mobilisatie der aroeidsreserves 'in Duitschland af gekondigd of reeds is een begin ge maakt met het oproepen van ver- scnillende groepen der bevolking. Uit eenige aanvullende mededeelin- gen blijkt, dat vrijwel alle vrije be roepen, met uitzondering van diege nen, die op geneeskundig gebied werkzaam zijn, onder de bepalingen vallen. Onder hen bevinden zich ar- chitecten, meesters in de réchten, acteurs, schrijvers, kunstschilders, renteniers, alsmede de scholieren van kunst- en modevakscholen, voorzoover zij 16 resp. 17 jaar ouc zijn. Reeds den eersten dag van de af kondiging hebben zich duizenden Berlijnsche mannen en vrouv«en vrijwillig op de arbeidsbureau*, aangemeld. Dê beroepskeuze is in zekeren zin betrekkelijk vrijgelaten. Men verwacht de eerste toewijzin gen der betrekkingen reeds in de komende dagen. OPRICHTING EENER FRANSCHE MILITIE BEKEND GEMAAKT. De wet over de oprichting eener Fransche militie is thans in het Fransche staatsblad gepubliceerd. In den tekst van de wet wordt ge zegd: De Fransche militie, die alle Franschen omvat, die besloten zijn deel te nemen aan den politieken, socialen, economisehen. intellectuee- len en moreelen opbouw van; Frank rijk, wordt erkend als zijnde in het openbaar belang. In 15 artikelen worden de statuten van de militie vastgelegd. Zij is gebaseerd op grondslag der vrijwilligheid. De le den moeten zich verplichten, door hun optreden den staat te bescher men en eventueel bij te dragen tot handhaving van de binnenlandsche orde. De militie staat onder leiding van een secretaris-generaal, die be noemd wordt door het hoofd van de regeering. KROONPRINSES VAN 1TALDE SCHENKT LEVEN AAN DOCHTER De kroonprinses van Italië. Maria Jose, heeft hedenochtend om zes uur 15 het leven geschonken aan een dochter. De geboorte geschiedde in het Quirinaal. Het prinsesje heeft den naam Beatrice gekregen. De ge zondheidstoestand der kroonprinses en van haar dochtertje is uitstekend. De kroonprinses heeft aan drie kin deren het leven geschonken. (Maria Jose is de dochter van wij len koning Albert van België. Red.) „HOUDT UW GASVERBRUIK IN TOOM EN SPAART ELKEN DAG WAT STROOM". Van 4 t/m. 15 Februari 's-GRAVENHAGE, 3 Febr. - Van Donderdag 4 tot en met Maandag 15 Februari 1943 is de met „boter 06" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van boter. Per tweetal bonnen kan mén 250 gram boter verkrijgen. Zij, die* de voorkeur geven aan margarine, kun nen op dezen bon desgewenscht per tweetal bonnen 250 gram margarine kbopen, wanneer de, handelaar deze m voorraad heeft* Bij onze vrijwilligers. Onder moeilijke omstandigheden wordl een rivier overgestoken Het SS-Ersatzkommando deelt mede: uijwilligers voor da Waffen-SS en het *;e8ioen kunnen zich op onderstaande bij de genoemde adressen vervoe- ten einde gekeurc te worden, tevens wordt er de aandacht op ge jogd en wel voc hen, die er bezwaar 'e6en hebben hun dienst buiten Neder- aIjt te vervullen, dat thans de mogeltjk- °e'd bestaat, om dienst te neme in een fJ'U wachtbataljon. De opleiding i„ Nederland plaats, terwijl de nzet van dit bataljon ook in Nederland tlhen. tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maan-c:,e.gg ;n Nederland willen toe treden. Atiantlc-Holland-Paz 4.2.'43 Arnhem, 9 J., Weverstr. 16b. 4.2.'43 Hengelo, 15 u., Deutsches Haus. 5.2.'43 Zwolle, 9 u., Hotel Peters, Markt. 5.2.'43 Assen, 15 u., Dienstgeb. Vaart Zuidzijde. 6.2.'43 Groningen, 9 u., Concerthuis, Poelestr. 6.2.'43 Leeuwarden, 14 u., Huize Schaaf, Breedstr. 7.2.'43 Amsterdam, 9 u., School Iëpenw. 13. 8.2.'43 Utrecht, 10 U., Mariapl. Wehr- -.ïachtheim. 9.2.'43 Amersfoort, 10 u., Dientsgeb. Leusderw. 10.2.'43 Den Haag, 9 u., Café Den Hout, BezuiderhoutschtW. Gister heeft naar aanleiding van den len verjaardag van het overne men van de regeering door minister president Quisling te Oslo een appèl van Nasjonal Samling en de Ger- maansche SS Noorwegen voor het slot van Oslo plaats gevonden, als mede een defile van den Noorschen arbeidsdienst. Het hoogtepunt werd gevormd door een reide van Quisling op een massabijeenkomst. Quisling begon met te zeggen, dat de nationale re geering dit jaar haar -positie meer en meer heeft verstevigd. Daarmede is een groote stap gedaan voor de her winning van Noorwegens zelfstan digheid en den opbouw van een nieuw, vrii Noorwegen. Het programma van Nasjonal Samling geeft de Noorsche kerk de garantie, dat Gods woord zuiver en ongehinderd kan worden verkon digd. Het staatsbestuur is in het afgeloo- pen jaar verstevigd. Meer dan 16.000 jonge mannen hebben m het jaar 1942 hun arbeids dienstplicht in den arbeidsdienst vervuld. Ten aanzien van het Europa be dreigende bolsjewistische gevaar verklaarde Quisling, dat een Sov jetrepubliek in Noord-Noorwegen het doel is. Quisling wees nog op de eigenaar dige rol der Noorsche emigranten in Zweden, waar.van reeds eerder be kend was, dat zij bolsjewistische agenten ziin. Uit de bekendmaking in ons vorig nummer betreffende het neerschieten van een Duitschen onderofficier te Haarlem en de daarop gevolgde terechtstelling van tien gijzelaars, blijkt wel hoe dom en onverantwoordelijk menschen, dié door haatgevoe lens worden opgezweept, kunnen handelen. Het in den rug schieten van een Duitschen militair en het in donker verdwijnen is op zich zelf al een daad, welke van lafheid getuigt. Nog erger wordt het evenwel als men weet, of met zekerheid kan voorspellen, dat men van Duitsche zijde een dergelijken aanslag niet ongestraft zal laten. De werkelijke dader ontloopt zijn gerechte straf en in zijn plaats worden tien gijzelaars ge fusilleerd, naar men aanneemt partijgenooten van den dader, c die daardoor zijn geestverwanten een zeer slechten dienst heeft bewezen. Aanslagen als deze moeten ten scherpste worden afgekeurd, vooral wanneer men met zeker heid kan voorspellen, dat daar aan onschuldigen de dupe van anderer laf en onverantwoorde lijk optreden zullen worden. De secr.-gen. van het dep. van Bin nenlandsche Zaken heeft bepaald, dat wegens de heerschende buitengewone omstandigheden he'- openen van nieuwe postrekeningen in het belang van den Postcheque- en Girodienst tijdelijk wordt geschorscht. Dat geldt niet t.a.v. postrekeningen voor overheids- en semi-overheids- insteilingen en in geval aan het gebruik van een postrekening zeer dringende behoefte bestaat. 's-GRAVENHAGE, 2 Febr. - Tot en met 28 Februari 1943 geven, de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveel heden, zeep. De met „Algemeen 490" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „R eenheids- zeep" gemerkffe bon van de aan kin deren beneden dén leeftijd van acht ;aar uitgereikte kaarten geven recht hetzn op het koopen van een stukje van 24 K of 28 gram luchtgevulae eenheidstoiletzeep 40 of 57 pet., het zij op het koopen yan een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet., hetzij op het doen was- schen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „Algemeen 491" gemerkte bon van de bonkaart voor voedings middelen en de met „R waschpoe- der" gemerkte bon van de aan kin deren beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „R toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uitgereik te kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur van de voor eenheidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 474" en „Q-eenheids- zeep" en van de voor waschpoeder aangewezen -bonnen „Algemeen 475" en „Q waschpoeder" is verlengd tot en met 28 Februari 1943. VERSPILLING VAN ENERGIE MOET WORDEN VERMEDEN. Het gaat er thans om het ver bruik van kolen, gas en electriciteit te vermihderen zonder afbreuk te doen aan de arbeidsprestatie in de fabrieken en op de kantoren, doch ook zonder afbreuk aan de presta ties in de huishouding. Zooals het de plicht is van eiken werkman en eiken empolyé van hoog tot laag om zich in het bedrijf, waar hij werkt, voor deze bezuinigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne er toe bij te dragen, dat in ieders eigen belang de toegewezen, rantsoenen voor de huishouding niet worden misbruikt. Men vermijde verspilling van energie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot de ontdekking komen, dat hein de toevoer van gas en electrici teit wordt afgesneden. Het blijkt wel, dat Churchill's be zoek aan Turkije een even groote verrassing is geweest als zijn plotse ling opduiken in Casablanca. Uit nadere berichten blijkt, dat de Turksche president met den chef van den staf, den minister-president, den minister van Buitenlandsche Za ken en andere autoriteiten reeds Vrijdag naar Adana was vertrokken, terwijl de telefonische verbindingen tusscnen de Turksche steden <èn met het buitenland reeds waren verbro ken. In den nacht van Vrijdag op Za terdag begaven zich ook de Engel- sehe ambassadeur en de militaire attaché naar Adana. Men neemt aan, dat de ontmoeting plaats vond op Engelsch initiatief. In Turksche krin gen nam men aan, dat zij het gevolg was van de conferentie in Casa blanca. Over de gehouden besprekingen is natuurlijk weinig bekend gemaakt. Men neemt evenwel aan, dat Turkije geen wijziging zal brengen in het tot dusver ingenomen neutrale stand punt Wat aan de pers werd mede gedeeld. Nadat de Turksche staatslieden weer in Stanboel teruggekeerd wa ren, heeft de Directeur-generaal van ae pers een dertigtal journalisten uit de geallieerde landen te woord ge staan. De Times-correspondent vroeg daarbij of het juist was, dat Chur chill Turkije's deelneming aan den oorlog verlangd heeft, waarop geant woord werd, dat die eisch niet ge steld was en Turkije een dergelijke verplichting ook niet heeft aange gaan. Churchill, die naar Caïro is ge gaan, waar hij besprekingen met ge neraal Alexander, opperbevelhebber van het Midden-Oosten en andere hooge leger- en vlootautoriteiten had heeft daar medegedeeld, dat de besprekingen in Adana gewijd waren geweest aan den algemeenen toestand. Zij waren zeer aangenaam en zeer belangrijk geweest. Men mag echter niet verkeerd interpreteeren of al te ver gaande vermoedens uiten over de geheimen der toekomst. Stalin op de hoogte gesteld. In een commentaar op de Engelsch- Turksche besprekingen beweert de diplomatieke medewerker van Reu ter, dat Stalin voor en na de be sprekingen volledig op de hoogte gesteld is. De Turksche minister van Buiten landsche Zaken heeft na zijn terug keer uit Adana een langdurig onder houd met den Duitschen ambassa deur Von Papen gehad. De opinie in Londen en Berlijn, De Londensche pers geeft natuur lijk een in het oog vallende jjjaats aan de besprekingen in Adana, welke ruimschoots van commentaar voor zien worden. Men uit de voldoening over het Britsche bezoek en bladen als de Daily Telegraph zien in de conferen tie in Adana een voortzetting van die in Casablanca. De Turksche neu traliteit wordt een voordeel voor de zaak der geallieerden genoemd. De Times verklaart, dat Engeland GEMACHTIGDE VOOR DEN ARBEID KAN DISPENSATIE VAN LOONREGELINGEN VERLEENEN. In de Staatscourant van 2 Fe bruari 1943 is een beschikking van den wnd. gemachtigde voor den ar beid opgenomen, inhoudende, dat voortaan alle dispensaties van lande lijke regelingen van lóonen- en ar beidsvoorwaarden d-oor of namens den gemachtigde voor den arbeid sullen, worden gegeven. Een ëii ander is het logisch gevolg van. de bepaling, voorkomende in de verordening van den Rijkscommis saris op de ordening van den arbeid van 13 October 1942, dat alle rege lingen, die reeds verbindend waren vastgesteld bij de totstandkoming van die verordening, geacht worden door den gemachtigde voor den ar beid te zijn vastgesteld. De wnd. gemachtigde voor den ar beid deelt in verband hiermede mee. dat de correspondentie over aange legenheden, die met de verleemng van de dispensatie van loonregelin gen verband houden, nog tot 31 Haart dient te worden gericht aan de tot nog toe gebruikelijke adres sen. Churchill kondigt belangrijke gevech ten in Tunesië aan. - Churchill heeft volgens Reuter Maandagavond in Caïro op de persconferentie verklaard, dat men zich voor de komende maanden, wel licht reeds de komende weken, moet voorbereid houden op belangrijke ge vechten in Tunesië. KAPITEIN VRIJGESPROKEN. Op 15 Mei 1940 was aan de Zijpe een persoon door Nederlandsche mi litairen neergeschoten, in de veron derstelling, dat men hier te doen had met een poging van den vijand om de Zijpe over te steken. Later bleek dat de man een drenkeling geweesi was van het daar vergane Neder landsche oorlogsschip „Hydra". Het Militaire Gerechtshof heeft onlangs de zaak behandeld tegen den bevel voerenden kapitein J. R. D., die last gegeven had den man neer te schie ten.'De procureur-generaal had vrij spraak geëischt. Thans is de kapitein conform dezen eisch vrijgesproken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 100.000 13624 1500 12343 1000 10470 9675 400 12364 13585 20812 200 1033 4806 7795 16159 18859 21685 100 2289 5642 6688 14341 14918 15448 19042 MEISJE VERDRONKEN TE ENKHUIZEN. Te Enkhuizen is het achttienjarige meisje Mijntje van der Zee door de duisternis misleid in de Oude Ha ven geraakt en verdronken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Bernardina, d. van Nico- laas Piket en M. C. Bakker. GETROUWD: Nicolaas J. Roskam en Tecla Tol. Reynhard Kok en Mijntje Vader. OVERLEDEN: Dirkje-gtoker, wed. van E. van Os, 92 jaar. Hermanus N. van Gijsen, 23 jaar. In tal van gemeenten zl]n van over heidswege stapels groenten opge slagen. Knolrapen liggen Ingekuild en worden zoo noodtg uitgehaald Polygoon-Meilet-Pa* m noch Turkije meer, onverschillig kun nen staan tegenover het lot van Griekenland en de Grieksche ,eilan den, welke inbezetneming een blij vend gevaar beteekent. Het blad neemt aan, dat de besprekingen in Turkije met voorkennis en goedkeu ring van Stalin gevoerd zijn en dat hij voortdurend op de hoogte gehou den is van de resultaten der bespre kingen. Het EngelschTurksch bond- genootschap is door deze gedach tenwisseling versterkt. Volgens de Daily Mail is dit de eerste maal in de Engelsche geschie denis, dat een Britsche premier in oorlogstijd een bezoek aan een neu traal land bracht. Het blad meent, dat de besprekingen verder gingen dan over zuiver politieke problemen. In Berlijn heeft men in officieele kringen blijkbaar geen haast met het geven van commentaar, ook al om dat er nog geen Turksch commen taar is verschenen. Het heeft wel sterk, de aandacht getrokken, daar de ontmoeting plaats vond naar aanleiding van den per soonlijken wensch van Churchill. In politièke kringen wijst men op een artikel van den Amérikaansche des- kundige voor het Z.O., Constantine Brown, in de Washington Star, die het verleenen bepleit van een uit gang naar de Middellandsche Zee aan de Sovjet-Unie en pleit voor een Russische hegemonie in Europa. Moskou zou zijn invloed willen uitbreiden over Iran tot de Perzi,. sche Golf en daaraan meent men in Berlijn op het oogenblik niets te moeten toevoegen. GOEDE VANGST VAN DE POLITIE. Vorige week werden uit een pak huis hier ter stede door middel van braak een aantal balen kostbare suiker gestolen. De recherche toog aan het werk en het 'mocht haar, na een uitgebreid onderzoek, gelukken de daders en ook bijna de geheele partij suiker te achterhalen. De daders, twee beruchte zware jongens, die al vele vonnissen ach ter den rug hebben, werden gear resteerd» op het moment - dat zij de suiker in den zwarten handel tracht ten te verkoopen. Zij zijn ingesloten aan het Bureau van Politie alhier; zij zullen worden overgebracht naar het Huis van Bewaring. ONEERLIJKE BEZOEKSTER. Eenige duigen geleden werd uit een kapperszaak een damesmantel ont vreemd. Uit het door de politie'in gestelde onderzoek bleek, dat een der bezoeksters zich aan dezen dief stal had schuldig gemaakt. De schul dige werd aangehouden, en de man tel werd in beslag genomen. MEER ZORG VOOR DE RIJWIELEN. Toen de politie ex indertijd slaagde een aantal Amsterdamsche zwimtj es jagers, die Alkmaar als operatieterrein hadden uitgekozen, achter slot en grendel te zetten, scheen het alsof het groote- *aantai rijwieldiefstallen weer tot normale Droporties was teruggebracht. Ja, er kwam zelfs een periode, dat er bijna geen rijwielen meer werden gesto len, en dat het getal der rijwiel diefstallen zelfs ver onder het voor- oorlogsche gemiddelde lag. Meermalen is aan het publiek in de courant gevraagd om toch de uiterste zorg aan hün karretjes te besteden ,en deze vooral niet overal onbeheerd en niet afgesloten ach ter te laten. Ook werd gevtaagd een signale ment van het rijwiel mede te dra gen, opdat dit bij eventueelen dief stal onmiddellijk bij de aangifte aah de politie kon worden overhandigd, hetgeen voor het opsporingsonder zoek noodzakelijk is. De kwaal is thans erger dan ooit tevoren. Na de hierboven-vermelde hoop volle verbetering, is er thans een dieptepunt ontstaan, als nooit tevo ren. Het aantal rijwieldiefstallen is thans weer schrikbarend hoog. En, hoe onbegrijpelijk of het ook lijkt het getal van de menschen, die hun fietsen onbeheerd achterlaten en bii vermissing van hun, thans zoo kost baar en vaak, onmisbaar eigendom geen behoorlijke beschrijving daar van kunnen geven is ontstellend hoog. De politie voor een moeilijke taak. Het politie-onderzoek wordt niet alleen zeer bemoeilijkt door de ge brekkige gegevens, die van de zijde van de aangevers worden verstrekt, ook de aard van de diefstallen brengt thans mede. dat de kans op achterhaling van het gestolene en den dader zeer gering wordt. Im mers van bevoegde zijde vernamen wij, dat er thans vele a-sociale ele menten zijn, die zich er op toeleg gen zich van het rijwiel van een an der meester te maken om de banden en eventueel andere kostbare onder- deelen eraf te halen, waarna zii de Onze Berlijnsche correspondent telefoneerde ons heden het volgende: Het bericht van de Agence Ana- tolië, dat Churchill op 31 Januari in Adana besprekingen heeft gehad met den Turkschen president, is in Ber lijnsche bladen zonder commentaar gepubliceerd. Op de persconferentie in de Wil- helmstrasse werd ten opzichte van de*ontmoeting de in zulke gevallen traditioneele terughoudendheid be tracht. Verondersteld werd, dat voornamelijk feiten zijn besproken, welke in nauw verband staan met de door Turkije tot dusver gehand haafde neutraliteit. In de Duitsche pers is er pas dezer dagen op gewezen, dat er van geal lieerde zijde den laatsten tijd in toe nemende mate tegen Turkije ge ïntrigeerd wordt en dat het speciaal de diplomaten der vijandelijke mo gendheden zijn, die te Ankara een groote activiteit aan den dag leggen. Als typisch voorbeeld noemde men d-en Sovjet-Russischen ambassadeur te Ankara, Winogeradof, die met alle 'beschikbare middelen er op uit schijnt te zijn de vurig begeerde Dardanellen in handen te krijgen. Onder het opschrift „De nieuwe intriges van Joodsche zijde" wordt voorts in een politieke beschouwing vastgesteld, dat vooraanstaande Jo den in Amerika en Engeland ernaar streven Turkije er toe over te halen, zijn neutraliteit op te geven. Met alle beschikbare middelen tracht men speciaal de arbeidende bevol king tegen de mogendheden van de Spil op te hitsen, kennelijk met het doel een eventueelen aanval op de Dardanellen te motiveeren. Van actueele beteekenis is een beschouwing, die dezer dagen met het opschrift „Het neutrale Turkije" in de Duitsche pers is gepubliceerd. Ook hierin worden argumenten ge geven, waardoor Turkije's neutrali teit bedreigd wordt. Volgens den schrijver is er in het huidige Turkije geen sterveling meer, die er niet vast van overtuigd is, dat zijh land in geen enkel opzicht door Duitschland of zijn bondgenooten bedreigd wordt. Over de houding der geallieerden ten opzichte van Turkije kan niet hetzelfde worden gezegd. In de laat ste maanden van het vorig jaar is maar al te duidelijk gebleken, dat men er te Londen en Washington op concrete wijze naar streeft Turkije tot deelname aan den oorlog te be wegen. fiets soms al weinige minuten na den diefstal in het water doen ver dwijnen. 4 Verbetering moet er komen. Het is vanzelfsprekend, dat politie en justitie alles doen wat mogelijk is om dit euvel den kop in te druk ken. Dit streven kah echter alleen slagen als de bezitters van rijwielen eindelijk eens meer medewerking gaan verleenen. De politie heeft thans opdracht be komen om zoo streng mogelijk op te treden tegen onachtzame gebruikers van rijwielen. Ieder, die zijn rijwiel thans nog onbeheerd laat staan, be loopt een groote kans daarvoor een bekeuring te krijgen. Wii zijn gemachtigd bekend te maken, dat de Justitie voor deze overtredingen hooge straffen zal op leggen. Reeds dezer dagen ziin boetes van 15 opgelegd en als het zoo door gaat worden de straffen nog zwaar der. Wij doen een dringend beroep op onze lezers om het bovenstaande wel ter harte te willen nemen. Rijwielen, die door de politie onbeheerd of niet behoorlijk af gesloten op of aan den open-' baren weg worden aangetrof fen, zullen voortaan in beslag worden genomen. Over een eventueele teruggave van der gelijke rijwielen aan de respec tievelijke eigenaren beslist de rechter. BERGEN (16 t/m. 29 Jan.) Geboren: Louwra, d. v. H. Bruin en N. Schoenmaker. Simon Rens Arie, z. v. J. P, Schermerhom en E. Schermer. Jan, z. v. C. Kuitwaard en N. Meijer. Johannes Nicolaas, z. v. X. Min en M. Witte brood. Katrina Maria Petronella, v. G. M. M. Groen en M. P. van Wonderen. Maria Cornelia, d. v. L. N. Jonker en G. E. Roobeek. Willy, d. v. W. J. Brouwer en C. M. van den Berg. Cornells Johannes Gerardus. z. v. P. C. Berkhout en J. P. Schouten. Margaretha Sophia Catharina, d. van H. S. Swart en V. M. Schouten. Overleden: Cornells Mienis, 67 jaar, eh. m. A. de Graaf. Antje Elisabeth Bienhoff, 68 jaar, wed„ v. El D. Harms. Ondertrouwd: Sijbren Jan Postma en Cornelia Maria van Breu- kelen. Pieter Jacob Nederveen en Maaike Buizer. Jacob Pieter Nederveen en Johanna Huibertje Buizer. Karei Marinus Hendrikus Colnot en Pieternella Bakker te Den Helder. Simon Zwaan te Alkmaar en Johanna Duijker. Johan Mui der te Alkmaar en Maria Geertruida Buisman. Gehuwd: Arnoud Ferdinand Essen en Margaretha Visser te Schoorl. W aterpolo D.A.W. IN DE COMPETITIE. Het dameszevental weerde zich Zondag goed tegen het sterke Ne- reus I. Aanvankelijk werd zelfs een voorsprong genomen, maar tenslotte won Nereus met 4-2. DAW moest haar midvoor missen. Het le heerenzevental kwam ver volgens met een invaller uit tegen Neptunus I. Beide ploegen zetten reeds bii het uitzwemmen alles op alles, waardoor het direct een stevi ge partii werd met een aanvankelijk gelijke verhouding. Tegen de rust echter kwam het Neptunus-doel vaker in gevaar dan het Alkmaarsche; o.a. werd aan DAW eenmaal een strafworp toege kend, die echter gemist werd. In de tweede helft zette DAW eenige aan vallen in, en het duurde niet lang, of de rechtsvoor maakte een mooi doelpunt. Met dezen 1-0-voorsprong kwam ook het einde. Doordat daarna ook de wedstrijd Kroosduikers I-Nereus H. die met een 1-0 gelijk spel eindigde, gespeeld werd, is er nu al duidelijke teekening m den stand gekomen-

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1