sPllP Ml Het opperbevel der Weermacht maakt bekend STAD EN OMGEVING Verbod rolschaatsen rijden. Aardappeltelers in de nor. AGENDA ADVIEZEN VOEDINGSRAAD PUZZLE Ata» ès titmet? De Befehlshaber der Ordnungspo- lizei heeft het volgende onder de aandacht der politieautoriteiten ge bracht. Het rijden op rolschaatsen op openbare wegen ievert een overtre ding op van artikel 2 van de Wegen verkeersregeling. Rolschaatsenrijders brengen door hun geringere stabiliteit en hun voortdurend plotseling van richting veranderen het verkeer m gevaar. Daarbij komt nog, dat het remver- mogen van rolschaatsen onvoldoen de is. Uitsluitend als jeugdvermaak mag het rolschaatsenrijden slechts toege laten worden op trottoirs in straten zonder doorgaand verkeer, indien de overige weggebruikers daardoor geen gevaar loopen en daarvan geen hinder ondervinden. Het bovenstaande geldt in gelijke mate voor schaatsenrijden en ski- loopen op den openbaren weg. Ouders van kinderen worden daarom in hun eigen belang gewaar schuwd, dat de politie aan het ver bod van rolschaatsenrijden e.d. op straat streng de hand zal houden. BESDUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1943; b. tot wijziging der bogrooting voor 1943 in verband met de ver bouwing van het distributiebureau aan de Oudegracht nr. 168; c. tot wijziging der kinderbijslag verordening en der loon- en salaris verordeningen in verband met de wijziging van den kinderbijslag; d. tot vaststelling van verorde ningen regelende de heffing en in vordering van schoolgelden voor het onderwijs aan het Murmellius-gym- nasium en aan de Handelsschool; e. tot verkoop aan den Staat der e. tot uitneming uit het grondbe drijf en inbreng m het Sportpark- bedrijf per 1 Januari 1943 van de perceelen Sectie E, nr. 4298 (sport park met opstallen) en E, nr. 1813 (weg) tegen vergoeding van de boekwaarde op dien datum, zijnde 62.125.29. VEREENIGENG VOOR GEZINS VERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Januari 91 patiënten en leg den 985 bezoeken af waarvan: 283 betalende bezoeken, 677 bezoeken voor 't A.Z.A. en 25 gratis bezoeken. Er werd 1 keer den dokter geassis teerd en 8 keer de laatste hulp ver leend bij 't afleggen. De wij kkraam verpleegster ver pleegde 15 patiënten, legde 217 be zoeken af en heeft 3 keer den dokter geassisteerd. HET WIT-GELE KRUIS. In de maand Januari werden door de wijkverpleegster 611 bezoeken afgelegd bij 46 patiënten, waarvan 436 bez. bij leden van het A.Z.A.A., 166 bez. bij leden van het W.-G. Kruis en 9 bezoeken bij particulie ren. De wijkkraamverpleegster legde 328 bez. af bij 33 patiënten en ver leende 9 irmal assistentie bij den dokter. ERGERLIJKE DIEFSTAL. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden uit een pakhuis hier ter stede niet minder dan 17 konij nen gestolen, toebehoorende aan een in behoeftige omstandigheden ver keerenden Alkmaarschen pluimvee handelaar. Daar het hier het geheele bezit van den bestolene bertreft, heeft de dief door zijn laffe daad den man van zijn bestaansmogelijkhéid be roofd. HET VOORMALIG KAZERNE- TERREIN. Bij besluit van den burgemeester is het voormalig Kazerneterrein bij den Berger- en Hoeverweg, groot ruim 20 H.A., aan den Staat der Ne derlanden verkocht voor 188000. Zooals men weet warenvóór 10 Mei 1940 de betonfundeerigen voor den kazernebouw reeds gereed ge komen en kwamen de verdere werkzaamheden door den oorlog stil te leggen Het is nog niet bekend, welke be stemming door het Rijk aan de ter reinen wordt gegeven. ARMENZORGSTATISTIEK 1840. Aan de armenzorgstatistiek over 1940, bewerkt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, ontleenen we het navolgende: Door de overheid en 8360 instel lingen van weldadigheid tezamen is in 1940 139.9 millioen voor Maat schappelijk Hulpbetoon uitgegeven. In 1939 bedroegen deze uitgaven 136.5 millioen. De uitgaven voor steunden werkverschaffing aan vali de werkloozen (in 1940 105.6 mil lioen) zijn in bovengenoemd bedrag niet begrepen. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon ingevolge de Armenwet verleend, ■werden in 1940 de navolgende be dragen na aftrek van de terug ontvangsten uitgegeven: onderstand met geld en levensbehoeften 64 millioen verzorging in gestich ten en hofjes 18.9 millioen verpleging in zieken huizen 19.2 millioen verpleging van arm lastige krankzinnigen 16 millioen geneeskundige hulp (buiten ziekenhui zen) 4.6 millioen overige vormen van maatsch. hulpbet. f 11.6 millioen beheêrskosten, armen raden, e.d. 5.6 millioen f 139.9 millioen Van het totaal bedrag der uitga ven voor maatschappelijk hulpbe toon in 1940 kwam 82 pet. voor re kening van de overheid: het aandeel van de kerkelijke en particuliere in stellingen tezamen bedroeg 18 pet. Uit onderstaande cijfers blijkt, m welke mate de uitgaven voor armen verzorging sedert 1879 zijn toegeno- men- -j per hoofd van de jaren uitgaven (netto) bevolking 1879 f 11.9millioen 3 1898 16.3 millioen 3.2 1913 27.6 millioen 4.6 1918 50.5 millioen f 7-5 1928 f 90.1 millioen 11.7 1940 f 139.9 millioen 15.8 SCHERMERHORN. Burgerlijke Stand. Geboren: Antje, d. v. J. Me- chielsen en A. Plugboer. Klaas, z. v. P. Oostwóuder en C. Keizer. Overleden: Adriaan Verhulst, 69 j., weduwn. van G. M- Schop. CASTRICUM. Geboren: Cornelis Theodorus Albertus. z. v. J. J. Tromp en A. S'cheerman. Getrouwd: Barend Hijstek te Uit geest en Elsina Sanders te Castri- cum. Hermanus J. de Groot en Marijtje Bos. Martinus L. de Win ter en Maria W. Meijer. Overleden: Petrus Stuifbergen, 1 j. Thomas M Twiste, 1 maand. Petrus S. Admiraal, 3 weken. BERGEN. Geboren: Johannes, z. v. J. Snel en A. Rood. Cornelia Chris tina Maria, d. v. A. Ooijevaar en C. M. Sneekes. Sophina, d. v. J. P. Rood en S. Bruin. Ondertrouwd: Simon Witte te Alkmaar en Elisabeth C. Span genberg te Bergen. Johan F. van Pel te Heiloo en Grietje Kop te Ber gen. Gehuwd: Abraham P. Prins en Carolina Mooij. beiden te Bergen. Nicolaas J. van de Kamer en Anna E. Bijl. beiden te Bergen. HEILOO. Geboren: Carola Hendrika Ca- tfharina, d. van P. S. Verwer en J. Hoovers. Cornelia Maria, d. van P. A. Groot en A. M. Jannes. Mar- garetha Maria, d. van J. M. Zonne veld en M. Schouten. Christina Maria. d. van A. Sengers en C. A. van Schie. Cornelis, z. van M. van Stijgeren en E. C. Blokker. Jacob, z. v. H. Zwaaij en A. Wijker. Hubertus Joseph Balthasar, z. van P. J. van Bohemen en J. Groot. Hendrik Herman Jacobus, z. van J. W Heidema en H. Moes. Vero nica Maria, d. van P. Foogeland en M. W. Buur Hendrik, z. van O. Bollema en C. Prins. Jan. z van J. de Vries en H. ter Buurkes. Theodora Divera Johanna, d. van T. Ba'tus en M. Twisk. Ondertrouwd: Theodorus M. van Zeist en Johanna M. Groefsema. Jan Hartog en Anna A. Rozing. Johannes C Stok en Jeltje Hiel- kema. Getrouwd: Theodorus C. Pep ping en Geertruida Jongkind. Theodorus M. van Zeist en Johanna M. Groefsema. Overleden: Henriëtte C. Fa- ber. echtgen. van C. Kieft, 55 j. te Alkmaar. Willem de Vries, wed. van G. Kloet, 78 j. te Alkmaar. Johannes Kraakman, wed. van M. Kraakman. 81 j Economischs rechter. „Wie niet hoor en wil moet voelen". Een ontstellend aantal tuinders en telers van aardappelen stond dezen keer voor den economischen rechter terecht. De heeren hebben blijkbaar nimmer begrepen, dat zij in de aller eerste plaats de voorschriften dienen na te komen en zij hebben even blijkbaar nog nooit een krant ge lezen, althans geen verslag van de zitting van den economischen rech ter. Want zonder uitzondering „wis ten ze niet, waar ze aan toe wa ren" De landbouwer A. Wisse uit War der bijvoorbeeld verkocht zoo maar buiten de veiling om een 250 kg aardappelen en ontving natuurlijk' ook nog een beteren prijs dan hij op de veiling gekregen had. Het grapje kost hem thans 200 gulden. Zijn drie plaatsgenooten J. P. Beunder, A. Leegwater en J. de Boer kochten elk een partijtje van deze aardappelen en werden elk voor eer. 90 kg beboet met resp. -100, 35 en 35 gulden. De aardappelhandelaar M. P. J. v. Dursen, uit Haarlem, die 5000 kg aardappelen kocht in Heerhugo- waard, kreeg zss weken gevangenis straf, terwijï de leverancier A. Berk hout te Hëerhugowaard er af kwam met een maand en 250 gulden boete. Precies dezelfde straf kreeg de Langedijker tuinder G. Ven, die een partijtje van ruim 5000 kg buiten de veiling om had verkocht, terwijl bo vendien de prijs te hoog was. P. Spaan uit Wijdenes verkocht slechts 140 kg aardappelen en daar om kon hij nog juist de cel ontloo- pen: 250 gulden. Zijn kooper, W. Schilder te Edam, kwam er met 150 gulden af. 't Werd echter, nog erger: J. Arends, schipper uit Ëarsingerhorn, vervoerde 11.000 kgaardappelen er, mag nu 2 maanden brommen. De scheepmaker J. de Wit uit Broek op Langendijk kreeg dezelfde straf, omdat hij een 8000 kg aardappelen gekocht had. Hierbij valt nog op' te merken, dat de Wit verklaarde, dat de aardappelen bestemd waren voor een groep van 300 werklieden, zoo dat hier niet direct sprake was van zwarten handel. K. Bakker uit St. Pancras werd beboet met 200 gulden voor den ver koop van 250 kg aardappelen, terwijl J. Beers uit Heerhugowaard voor da leverantie van 3000 kg aardappelen VIERLING GEBOREN. Hedenochtend werd in het R.K. ziekenhuis te Zwolle een vier ling in het gezin Kiffers-Wes- tenberg geboren, t.w. drie meis jes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. Zondag 7 Februari. Bioscopen. Zondag doorl. voorst, v. 2 u. at.. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Tot en met heden geen voor stellingen. Cinema-Theater, Schijnwerpers in den mist (rom.) 18 j. Aikm. Bioscoop-Theater, Manege (cir cusfilm.) 18 j. Victoria-Theater, Wir machen Musik (muzik. film). 18 j. (Geprolongeerd). 2.30 en 7.30 uur, :t Gulden Vlies, opv. van De onbekende vrouw door gezel schap Bouber. 7.30 uur, zaal Renses te Stompetoren, bioscoopvoorstelling; nam. 3 uur, kinder voorstelling. Maandag 8 Februari. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opv. van Maria Stuart door Gem. Theaterbedrijf Amsterdam. 7 uur, Harmonie, uitv. Halter-revue. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 7 Februari is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Lange- straat 1, geopend, welke in de week van 6 t.e.m. 12 Februari tevens den nacht dienst zal waarnemen. 1 maand gelegenheid krijgt om na te denken. Eveneens werd gevangenisstraf opgelegd aan C. Wijnbelt te Zaan dijk, die in Heerhugowaard 250 kg aardappelen had gekocht: zes weken. Dezelfde straf kreeg zijn compagnon G. A. D. Goedhart uit Zaandijk voor den aankoop van eenzelfde partij, terwijl de leverancier aan beide Zaankanters, Th. A. Beers uit Heer hugowaard er met twee weken af kwam. BOTERBONNEN VERVALSCHT. Twee Alkmaarsche vrouwen, t.w. Guurtje Kollof en Cornelia Klaren- beek, hebben een groote dwaasheid begaan; ze vervalschten boterbonne tjes en deden dat natuurlijk zóó, dat de winkelier het direct in de gaten had. Met als gevolg, dat beide „da mes"' voor den economischen rech ter moesten verschijnen. Guurtje kreeg twee, Cornelia vijf maanden gevangenisstraf, wat ze al lebei veel te veel vonden en het dus hoogerop gaan zoeken. KELLNER NAM GOEDEREN IN BESLAG. Een kapper uit de Bakkerstraat te Amsterdam had goederen van Joden in bewaring genomen. Zijn boezem vriend en diens zwager waren op de hoogt? van dit feit, en zij meenden, dat zij van die wetenschap gebruik konden maken. Zij probeerden de goederen in hun bezit te krijgen en namen daarom een bekend recidi vist. een kellner, in vertrouwen. De kellner ging naar den kapper, in ge zelschap van een man, die zich in een Duitsche uniform had gestoken en zelf sprak hij Duitsch, om den in druk te geven, dat hij in opdracht van Duitsche instanties handelde. De kapper wees de goederen aan en de kellner begon toen te dreigen met arrestatie. Hij zeide, dat hij de doos den volgenden dag zou laten weg halen. Inderdaad verscheen hij den volgenden dag per taxi en nam de goederen mee. Later kwam de kap oer te weten, dat in de voering van een der kleedingstukken f 2000 was ■naaid. Hij vertelde dat weer aan zijn» boezemvriend, die niet aarzelde, hét geld uit de jas te halen. Hij deel de de 2009 met zijn zwager. De kellner. die te loslippig was, raakte aan het praten en het duurde niet lang of het complot werd ontdekt. Gister stonden de mannen terecht voor de rechtbank te Amsterdam. Da Officier van Justitie, mr. dr. P. Kleene, eischte tegen den kellner wegens oplichting een jaar en zes maanden gevangenisstraf, en tegen den boezemvriend en diens zwager wegens heling rdsp. een jaar en drie maanden en twe'e jaar gevangenis- strsi» De" rechtbank eischta de onmiddel- ':ke gevangenneming van den kell ner. die niet verschenen was. Uitspraak Vrijdag 19 Februari. DE DISTRIBUTIE VAN APPELEN. Wederom ontvingen wij een klacht over de distributee van fruit en het feit, dat in sommige plaatsen geen fruit beschikbaar wordt ge steld. V/aar dit een kwestie is, die ongetwijfeld veler belangstelling heeft, laten wij hierna het antwoord volgen, dat wij op onze informaties van bevoegde zijde ontvingen: „De distributie van appelen heeft uitsluitend plaats gevonden in het zoogenaamde stadgebied in verband met de beschikbare hoeveelheid, de vervoersmogelijkheid en de overwe ging, dat appelen in het stadgebied over het algemeen in mindere mate verkrijgbaar zijn dan in het land, gebied. Inderdaad zullen door de in deeling in stad- en landgebied een aantal gemeenten met stadskarakter niet in den aanvoer van appelen ge- deeld hebben. Het was echter om distributie-technische redenen bij deze beschikbaarstelling van appe len niet mogelijk, hierin te voor. zien. De distributie van appelen is m de eerste plaats ingesteld om ook de jeugd in de groote steden voor deze vruchten in aanmerking te doen ko men." i.:-■■ ■- -• r-- Nabij Schoonebeek ia Drente bevinden rich twee ui* het jear 1500 dateerende boo- of veehutten. De verzorger en hoeder ven het vee werd betiteld alt booheer. In het gunstige jaargetijde hield bij In de hut rijn verblijf, totdat het ruwe weer in den laten herfit hem en zijn dieren weer naar het dorp dreef. Hierboven de zgn. „Hekmans-boo" met het tvnlaehe stlOO-vlechtwetk YHP"V« Militaire uitdrukkingen en haar beteekenii. I. Het opperbevel der weermacht maakt bekendde woorden zijn zoodanig gemeengoed geworden, dat men ze niet of nauwelijks meer ziet staan aan het begin van een der be langrijkste stukken, die de krant ons dagelijks brengt. Men luistert of kijkt alleen naar datgene, wat na deze formule komt en verneemt dan van de laatste verrichtingen van het Duitsche leger op de uitgestrekte oorlogsgebieden Doch vaak komen in de diverse berichten termen en uitdrukingen voor. die voor den gemiddelden leek moeilijk te vatten zijn. Het gevolg hiervan is, dat bij de over de be richten gevoerde gesprekken vaak de meest zonderlinge misverstanden ontstaan en juist om hieraan een einde te maken, hebben wij ons tot de militaire overheden gewend, die ons bereidwillig over een en ander uitkomst gaven. De organisatie van de weermacht. Om te beginnen zij vastgesteld, dat de weermacht bestaat uit drie afzonderlijke eenheden: het leger, de vloot én het luchtwapen. Terwijl het opperbevel over de geheele weermacht, berust b;j Adolf Hitler, hebben de drie deelen ieder een af zonderlijken opperbevelhebber, ter zijde gestaan door den staf der een heid. Het leger zelf bestaat uit 't veld leger en de reserve. Het spreekt wel vanzelf, dat het veldleger bestaat uit alle te velde staande troepen, terwijl het reserveleger bestaat uit al die deelen, die niet te velde staan. Beide worden gecomman deerd door den opperbevelhebber van het leger. Het veldleger zelf is verdeeld in DE POSITIE VAN DÉN „KWEE&jbJUiLNu ittJix ALTE". Men weet noe jarenlang ue Kwee- kenng rnet acte, üie een misstanu in ons onderwijs is geweest, niet aiieen voor aen Kweeiceiing zeil, cue an paaats van een onaerwuzersaanstei- luig een paantjq van pim. 1 20 per maand kreeg, maar ook voor ue on derwijzers die vrijwel alle vacatures cioor een dergeiijken kweekeimg za, gen ingenomen. iViet ingang van 1 Januari is deze misstand uit ons onderwijs verciwe- nen, maar thans is in een nieuw be sluit bepaalü, dat aiieen onbezoldig de volontairs binnen een tuavak' van drie jaar na het behalen van cte onoerwijzersacte op de school en dan nog onder toezicht van een „echten" onderwijzer m 'hetzeiiae lokaal woraen toegelaten. De toestand is thans zoo, dat, tal rijke kweekeiingen met acte hun baantje en bezigheid verloren hePüeii en geen kans krijgen voor eerst aan den slag te komen omdat oudere collega's bij vacatures voor gaan en er weinig vacatures zijn. Zij Kunnen, wanneer zij nog geen drie jaar geleden hun acte behaalden, thans volontair worden. Het practi- sche resuitaat daarvan is, dat er niet vëel' aan hun werkzaamheden zal veranderen, vooral niet wanneer de onderwijzer onder wiens toezicht sii werken, twee of meer klassen onder zijn leiding heeft en één daarvan gaarne aan den volontair zal over geven. Het eenige dat er dan verandert is dat deze jonge onderwijskrachten vóór 1 Januari nog een kleine ver goeding kregen en thans, voor vrij wel hetzelfde werk, niets. Zij die meer dan 3 jaar geleden hun acte behaalden, mogen thans heelemaal niet meer in de school komen zoo lang zij geen vaste aanstelling krij gen, zoodat ze althans voorloopig een werkkring van buiten 't on derwijs moeten 2oeken met alle daaraan verbonden nadeelige gevol gen voor hun practische bruikbaar heid voor het onderwijs. Men heeft niet ten onrechte be weerd, dat voor de jeugd geen op leiding eigenlijk goed genoeg is en in verband daarmede is- het noodza kelijk dat het vraagstuk van kwee- kelingen met acte en volontairs zoo spoedig mogelijk beter geregeld zal moeten worden. Naar aanleiding van 'de nieuwe regeling kan uit een interview van het A.N.P. met den heer Terp stra, hoofd der afd. L.O. ynn het de partement gemeld worden, dat thans bepaald is. dat een volontair slechts gedurende 3 achtereenvol gende dagen- een leerkracht mag vervangen. Nadien dient de aanstel ling plaats te hebben van een tijde lijke leerkracht, waarvoor deze vo lontair dan natuurlijk ook in aan merking kan komen. Aan de overproductie van onder wijzers komt een einde door de ver mindering van het aantal gesubsi dieerde kweekscholen. Jonge acte- bezitters kunnen dus ook omdat zij slechts 3 jaar volontair mogen zijn binnen afzienbaren tiid een aanstelling krijgen. Tengevolge van het hier kort be sproken complex van maatregelen is dus verkregen: le. evenwicht tus- schen vraag en aanbod, 2e. uitbrei ding van het aantal onderwijzers plaatsen, 3e. aanstelling uitsluitend van normaal bezoldigde onderwij zers, 4e. beëindiging van deloyale concurrentie, 5e. medetelling van als kweekeling met acte doorgebrachte dienstjaren, 6e. oefeningsmogelijk heid voor pasgeslaagden. 7e. een na tuurlijk systeem van selectie. De naaste toekomst zal 'doen zieiï, of deze maatregelen voldoen. Het de partement heeft daarvan de beste verwachting. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. G.G. Leger des Heils, 10 uur hei- ligingsdienst, 3.30 uur jeugddienst, 7.30 uur verlossingsdienst, o.l.v. den heer D. Bergsma; Donderdag 7.30 u. heiligingsdienst. BROEK OP LANGENDIJK, 10 en 6.30 u. ds. Koole. Chr. ger. gem. 10 en 3 u. leesdienst. Ger. kerk 10 en 3 u. ds. Donner. Doopsgez. kerk, 10 u. ds. Keuning v. De Rijp. LIMMEN, 2 u. ds Bloemhoff. NOORDSCHARWOUDE, ger. kerk 9.30 en 3.30 u., cand. Glaubitz van Rijswijk. OTERLEEK. zie Stompetoren. O.-NIEDORP, 2.30 u. ds. de Mooy. OUDKARSPEL. 10.30 ds. NelL SCHOORL, -zie Groet. STOMPETOREN, 10 u. ds. de Jong. Evangelisatie, 10 u. de heer v. d. Kaay v. A'dam. SINT-PANCRAS, 9.30 u. (bev. n. lidm.) en 3 u. (afscheid) hulppr. de Vries. fcZUIDSCHARWOUDE. 10.30 u. ds. Klein Wasstok (bevestiging kerkc- taadskdeaJ meerdere „legergroepen", die ver deeld zijn m „armeeën". Iedere le gergroep heeft weer een eigen op perbevelhebber Een armee omvat verscheidene „armeecorpsen" plus bijzondere armeetroepen en het op perbevel berust bij het armee-op- percoipando. Ieder armeecorps omvat eenige divisies en bijzondere corpstroepen, die tezamen door een commandee- rend-generaal gecommandeerd wor den. Een divisie is een uit ver schillende wapens bestaande een heid, die zelfstandig opereeren kan. Er bestaan infanterie-, pantser-, bergjagers- en cavaleriedivisies. Front en oorlog. Er zijn verschillende soorten van oorlog. Op de eerste plaats is er de z.g. „totale oorlog". Hieronder wordt een oorlog verstaan, die niet alleen door strijdende soldaten uit gevochten wordt, doch waarin de geheele bevolking deel heeft. Een dergelijke oorlog vindt men vooral in den' nieuwsten tijd, waar de ge heele industrie van een land inge steld wordt op den door dit land ge- voerden oorlog. De „bliksemoorlog" is 'n soort oorlog, die zich met de snelheid van een bliksemflits vol trekt, m.a.w. die onverwacht snel na zijn begin zijn einde reeds bereikt heeft. Verder maakt men onderscheid tusschen den bewegingsoorlog en den stellingsoorlog. De bewegingsoorlog speelt zich in het open veld af en men neemt aan, dat het de eenige soort oorlog is, waardoor een beslis sing kan worden afgedwongen. Bo vendien heeft in een bewegingsoor log de aanvaller het voordeel, dat hij den vijand een bepaalde handel wijze kan opdringen. In een stel lingoorlog treedt meestal een gelijk heid van krachten op. daar de eene partij de andere niet uit zijn beves tigingen weet te drijven. Wanneer in een bewegingsoorlog door een der partijen'tot den aan val wordt overgegaan of wanneer in een stellingoorlog een der par tijen overgaat tot een handeling, die dé fronten weer in beweging brengt, spreekt men van een „offensief". Wordt ter bereiking van een be paald doel een beweging uitgevoerd, dan heet zulks een „operatie". Hef gebied waar deze beweging zich afspeelt, heet dan natuurlijk het operatiegebied. Uitdrukkingen als „opmarsch" en „opmarschgebied" spreken wel voor zichzelf, evenals „uitgangstelling" en „ontplooiing". Worden de ontplooide troepen nog verder uitgespreid met het doel tot den vuurstrijd over te kunnen gaan, dan spreekt men van „ontwikkeling". DE ROL DER TRANSPORT VLIEGTUIGEN BIJ STALINGRAD. Naar het D.N.B. verneemt, hebben transportvliegtuigen der Duitsche luchtmacht veel hulp geboden bij Stalingrad. Onder bescherming der grenadiers werden gewonden en zie ken in de vliegtuigen gebracht en overdag en des nachts naar de vlieg velden achter het front vervoerd, door het bolsjewistische cordon van jagers en afweergeschut heen. In totaal hebben deze vliegtuigen bijna 47.000 gewonde en zieke soldaten van het 6de leger naar de lazaretten overgebracht OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bonaanwijzing kunstmest. Het R. V. O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend: 1. Geldigverklaring kunstmestbonnen. Met ingang van 5 Februari 1943 wordt geldig verklaard: Stikstof, bonnenserie, voorzien van opdruk nr. 4, Kali, bonnenserie, voorzien van op druk B. T. De stikstofzegels met opdruk nr. 4 blijven geldig tot 27 Februari 1943. De verbruikers dienen de stikstofzegels voorzien van opdruk nr. 4 uiterlijk 25 Februari 1943 bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzen ding der bonnen aan het R. V. O. Kunst mest Distributie Bureau kunnen zorg dragen, ter verkrijging van een aan koopmachtiging. Bonnen welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen on der geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. De kalibonnen met opdruk B. T. blijven tot nader orde geldig. 2. Aflevering van kunstmeststoffen aan verbruikers. De ingeschrevenen zijn verplicht de aan verbruikers verkochte kunstmest stoffen af te leveren in volgorde van de geldigverklaring der bonnen. Zoo mag b.v. een ingeschrevene op de thans gel dig verklaarde stikstofzegels nr. 4 slechts dan product aan verbruikers afleveren, indien door hom aan al zijn afnemers verbruikers de noodige stikstofmeststof- i'en op de bonnenseries nrs. 1, 2 en 3 geheel zijn geleverd. Voor de volgorde van levering worden echter de kalibon nen B. T. gelijkgesteld met de kalibon nen nr. 4. 3. Omruiling vervallen kunstmest bonnen. Zoowel ingeschrevenen als verbrui kers dienen zich betreffende het om ruilen van vervallen kunstmestbonnen uitsluitend te wenden tot de Provinciale Voedselcommissarissen. Vroegtijdig aanvragen bestelbonnen voor pootaardappelen. De P. I. C. A. voor Noord-Holland dringt er bij de telers op aan, de bestel bonnen voor nog bij den handel aan te koopen pootgoed zoo spoedig mogelijk aan te vragen en aan de handelaren toe te zenden opdat de telers een behoor lijke kans hebben tijdig in het bezit van hun pootgoed te zijn. Repelen en Verkoop Vlas oogst 1942. De L. C. O. v. Noord-Holland te Alk maar maakt bekend, dat binnenkort een regeling in werking zal treden, waarbij den telers de verplichting zal worden opgelegd, dat zij hun ongerepeld vlas vóór 1 Maart 1943 moeten hebben ver kocht. Indien zij hun vlas zelf gerepeld hebben, moeten zij dit uiterlijk 1 April 1943 hebben verkocht. Tevens worden de telers nogmaals herinnerd aan het reeds gepubliceerde officieele persbericht, waarin werd be kend gemaakt, dat zij verplicht zijn hun onverkocht vlas uiterlijk op 1 Maart 1943 te hebben afgerepeld, aangezien dit «anders zal worden gevorderd. De telers dienen vóór of uiterlijk op 1 -Maart 1943 bericht te zenden aan de L. C. O. v. Noord-Holland, dat zij hun onverkocht vlas hebben afgerepeld. In dien vóór of op genoemden datum géén bericht is ontvangen, zal worden aan' genomen, dat hun vlas niet werd afge repeld. Degenen, die beschikken over een aankoopvergunning, zijn verplicht hun aankoopen wat betreft ongerepeld vlas vóór 1 Maart 1943 en wat betreft ge repeld viae vóór 1 April 1948 doen, VAN DEN OVER PEULVRUCHTEN EN NOG IETS ANDERS. Het vleeschrantsoen is verlaagd; de peulvruchten zijn daarentegen weer gedistribueerd. Het eene eiwit rijke voedingsmiddel vult het andere een igs zins aan. Niet op iederen vleeschloozen dag zullen de boonen en erwten als aanvulling kunnen dienen, maar een enkelen keer een smakelijke soep, met peulvruchten bereid, vooraf of een stoofschotel met erwten of boonen kunnen we wel geven. Ook kan men ze door de groenten mengen, bijv. erwten met een,koolraap met bruine boonen. En wie er tijd voor over heeft en margarine wil besteden, kan er koekjes van bakken. Een bonvrije aanvulling zijn de mosselen en de kokhanen. Zij zijn in verschillende plaatsen te krijgen. Zij smaken goed bij aardappelen, groen ten en in een kerry-, men- of mos terdsaus. Visch en schelpdieren uit het zuur zijn eveneens uitstekend te ebniiken. Bliek, mosselen en kok hanen uit het zuur kunnen het beste gegeten worden met groenten, sla, warme saus en aardappelen. Dan zijn er nog de gerookte vischjes, die men voor het gebruik bij het middagmaal even op den stoom van een ketel of oan kan warmen. 5 gr. erwten, boonen. capucij- of Schokker erwten, 1 liter wa- Recept aardappeisoeg met boonen. 125 ners ,er, 3 aardappelen, prei of ui. 1 bosje selderij of peterselie, zout. De peulvruchten wasschen. weeken in 4 dl water en in het weekwater Dijna gaarkoken. (De hooikist daar voor gebruiken!). De aardappelen schoon boenen en in stukken snij den. De prei of ui schoonmaken, fijn- knipperen, met de aardappelen bij de peulvruchten voegen en ka uur mee koken. Alles fijnmaken en de rest van het water toevoegen. De soep weer aan den kook brengen en eeni ge minuten doorkoken. De selderij of peterselie wasschen, fijn hakken en aan de soep toevoegen vlak voor dat zij wordt opgediend. Onze Vijfde Januari-Opgave. Uit welke plaatsen? De bedoelde plaatsnamen waren: f. Appingedam, 2. Voorschoten, 3. Vlaar- dingen, 4. Westervoort, 5. Denekamp, 6. Driebergen, 7. Ridderkerk, 8. Apeldoorn, 9. Maassluis, 10. Bovenkarspel. Met dank voor de vele ontvangen goede oplossingen. Toekenning Januari-prijs. Bij het controleeren der lijst bleek, dat de Januariprijs a 2.50 is gewonnen door mej. J. de Winde, Munnikenweg 25 B te Oudorp met 161 p. en 5 goede Januari-oplossinge. Deze prijs .is van Maandag af bij onze Administratie af te halen. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Februari volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Fe- bruari-serie.) Hoe groot was het aantal noten? Een tuinman had een zak vol noten. Als hij ze wilde leggen in groepjes van 5, van 7, of van 11, hield hij telkens 4 noten over. Toen hij ze echter ging leggen in groepj- van 13 noten, bleef e. geen enkele noot over. Hoeveel noten Waren er in den zak? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 12 Februari 12 uur aan den Puzzle-Redac- teur van het Dagblad voor Noord- Holland te Alkmaar. Tojo heeft in het Huis van Afge vaardigden een rede gehouden, waarin hii o.a. verklaarde, dat Japan geen territoriale aanspraken heeft jegens de Ver. Staten of Zuid-Ame- rika. Desondanks zal Japan tot het einde blijven strijden de Ver. Staten te vernietigen, zoolang deze Japans oorlogsdoelen in den weg blijven staan. DE BOTERMARKT. ALKMAAR, 6 Febr. 1943. Op de heden gehouden botermarkt waren 10 stuks aangevoerd van V, kg. Kleinhandelsprijs 1.30 per J/5 kg. Handel matig. Die levert zijn Scheerzeep bon N in bij zijn leveran- cier. want hij krijgt dan nog A del a ar-Scheerzeep van Oude kwaliteit) i ADELAAR-PRODUCT.. DÜS GOED!

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2