VALSCH GELD I ENTHOUSIASTE MANIFESTATIE NIEUW DUITSCH LEGER Geen verdere Evacuatie DAGBLAD VOOR r ie-Theafer ifragedie rWITJ E. as vakman RA VAN HET DUITSCHE VOLK. Tegen de Bolsjewistische dreiging stelt het zijn totale volkskracht. voor het komende offensief. Charkof door Duitsche troepen ontruimd. iNDERSilm - tel. 2451 tel. 2451 In vast geloof aan de zege bereid tot ieder offer. Dr. Göbbels in het Berlijnsche Sportpaleis. Ruim vier millioen man staai gereed. NIEUWE BONNEN. DE MAANDBONNEN. Aanvalsoperaties in Noord-Afrika met succes voortgezet. Churchill ziek. GEEN WOORDEN MAAR DADEN. dioprogramma van Vrjjdag 19 Febr VRIJDAG. ieuws: 7.30, 8.33, 12.45, 16.45, 18 30 iv. 1), 19.45 (Hilv. 11) en 21.45. LV. I, 414,4 M. 7.15 Zingende meisjes 7.40 Instrumentale solistenpl. (gr Wij brengen U heden8.50 'n olijk plaatje bij het begin van de aak (gr.) 9.309.37 Spiegel v. d. dae 10.— Ork. Malando. 19.30 George langer (gr.) 10.45 Ork. Malando. 11.15 der bekende Kamermuz. van W. a art (gr.) 12.— Almanak. 12.05 Haré ie-ork. (gr.) 13.Tusschen de be en. 15.Klaar voor opname ienl, gevar. filmprogr. 17.Viool ilano. 17.30 „De fotowedstrijd", luis- lits. 17.45 Dick Willebrandts. 18.40 irtrevue van de week. LV. II, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilv. 1. Ochtendgymn. 7.50 Sportn. 8.Hoé het met de griendcultuur in Over- 8.15 Voor de binnenschippers. 8.40 posities voor viool en piano (gr.) Geliefde componisten - Georges Bi- (gr.) 9.159.20 Voor de huisvrouw. Godsd. uitz. 10.30 Zang en piano. Voor de kleuters. 11.20 Omr.-Meis- (opn.) 11.30 Joan Lancé. 12.15 ekprogr. 13.— Progr.-overz. 13.05 en piano. 13.35 Zang en kamerork. 14.Godsd. uitz. 14.30 Gron. istvereen. en sol. 15.30 Voor de v. 16.Het Planokwintet. 17 de jeugd. 17.30 Zingende droog- ïeken (gr.) 17.45 Spiegel v. d. dag e Jordaner vertelt over soc. nooden. Gerard v. Krevelen en sol. 18.15 rtier v. d. Arbeid. 18.10 Gerard v. zelen en sol. 19.Eng. uitz. Voor de )-centr.: Nino Amorevoli en Duo ni Ramiro (gr.) oor bezorging van groenten enl mag door detaillisten 1 ct. petl rekening gebracht worden n den verkoopprijs af winkel, st vragen van hoogere prijzen is baar. Bewaar deze opgave enl uik haar. euwe opgaven kunnen de vroe-l ongeldig maken. DON 3641. e van de grootsche, oerende der Königin), popend van 2 uur af. iag 2.30 uur Matinée. !N voorstelling. les avonds 7.15 aanhang. 21 Febr. half twee verkochte zaal Imaafs 40 c. rdag 20 Febr. v. 11-1 u. Koek, Beschuit, Bis- iz., in Noord-Holland, fdeellng SUIKERWERKEN een plkomen beheerschend; nieuwe artikelen te ad in het betere genre, an alle bovenstaande dit kunnen bewijzen, teeren. Levenspositie. Ireven brieven met vol- en recente foto te T. 280 N.Z. Voorburgw., A'dam Febr. kwart voor 7 jisch raadsel, e Psycho-Graioloog •rziende. 's optreden was onge- lot succes. |)liek valt van de eene andere. ,g 19 Febr. dag. v. 11-1 u. (FALSCHMüNZER) Rudolf Fernau Borsten Heiberg Herman Speelmana Een uiterst spannende Kriminalfilm over de sinistere practijken van geraffineerde valsche munters. Uitgave. Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9. Bureau Aikmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 41. 4 pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER. Alkmaar, Prijs der gewone advertenties in deze éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 81/, m.M. meer 0.35. Tarieven voor de geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het gebeele Rijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Rijksminister dr, Göbbels sprak Donderdagmiddag op een massabijeenkomst over de crisis in het Oos ten en den totalen oorlog. De reusachtige hal, waar in de minister sprak, was overvol met menschen uit alle kringen van het volk; men zag naast Rijksminis ters, Reichs- en Gauleiter en andere vooraanstaande mannen van Staat en Partij, leiders der oorlogs-eco- nomie, soldaten, onder wie veel dragers van het rid derkruis, personen uit kunstenaars- en cultureele krin gen en de in massa verschenen bevolking der hooidstad. De minister zeide, dat nauwelijks drie weken geleden, toen hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de crisis, waarin het Oostelijke front zich op het oogenblik bevindt, haar hoogtepunt had bereikt. Het1 laatste radiobericht der strijders van Sta lingrad eiteerend, zeide dr. Göbbels: „Een volk, dat de kracht bezit om zulk een ongeluk te dragen en ook te overwinnen, ja om daaruit nog meer kracht te putten, is onover winnelijk". Ik geloof, aldus de minister, dat het geheele Duitsche volk met bran denden hartstocht bij de zaak is, waarover ik u thans spreek. Ik wil derhalve mijn verklaringln ook af leggen met den vollen heiligen ernst en de vrijmoedigheid, welke dit uur van ons eischt. Wij Duitschers zijn gewapend tegen zwakheid; tegen slagen en ongelukkige gebeurtenis sen in den oorlog geven ons slechts nog meer kracht, vastberadenheid en een geestelijke en strijdvaardige activiteit, die bereid is alle moeilijk heden en hindernissen met revolu- tionnaire geestdrift te overwinnen. Het is thans niet het oogenblik de vraag te stellen hoe alles ontstaan is. Dat zal worden overgelaten aan een latere verantwoording, die in vol-, ledigeopenhartigheid zal worden afgelegd en het Duitsche volk en de wereld zal toonen, dat het ongeluk, hetwelk ons de laatste weken heeft getroffen, zijn diepe historische be- teekenis heeft. Het offer van Stalingrad niet tevergeefs geweest. Het groote heldenoffer, dat onze soldaten in Stalingrad ge bracht hebben, Is voor het ge heele Oostelijke front van be slissende historische beteekenis geweest. Dit offer is niet te vergeefs gebracht. Waarom, dat zal de toekomst bewijzen. Wij gelijken niet op den struis vogel, die zijn kop in "het zand steekt om het gevaar niet te zien. Wij zijn moedig genoeg om het rechtstreeks onder oogen te zien, het koelbloedig I en nuchter te taxeeren en het dan met opgeheven hoofd en vastbera denheid tegemoet te treden. Eerst dan ontplooien wij als beweging en als volk altijd onze grootste deug den, n.l. een hartstochtelijken en ijzeren wil om het gevaar te breken en te bannen, een karaktervastheid, die alle hindernissen overwint, taaie vasthoudendheid bij het streven naar een eenmaal gesteld doel en een ijzeren hart. dat tegen alle aanvech- tiT gen van binnen en van buiten gewapend, is. Wij doorstaan thans in het Oosten een zwaren militairen druk. De stormloop der steppe tegen ons eer biedwaardige continent is dezen winter losgebroken met een geweld, dat alle menschelijke en historische voorstellingen in de schaduw stelt. De Duitsche weermacht vormt daartegen met haar bondgenooten den eenigen wal, die in aanmer king komt. I Thans zal men begrijpen, waarom wij onze partijdagen vte Neurenberg 1 zoo vaak in het teeken van den IStrijd tegen het bolsjewisme gehou- IPen hebben. Wij hebben toen voor net Duitsche volk en de wereld onze waarschuwende stem verheven, om tte mensehheid van het avondland je aoen ontwaken en haar de oogen ?Pe.riei} voor de afschuwwekkende KrisS?1 gfvaren, welke voort- #Si,u u i .bestaan van het an bolsjewisme, dat een volk ien-uv, miïlioen zielen had enstbaar gemaakt aan de Joodschc terreur en het voorbereidde tot een aanvalsoorlog tegen Europa. Toen de Führer op 22 Juni 1941 de Duitsche weermacht in het Oosten tot den aanval liet overgaan, waren wij ons allen bewust, dat daarmede de beslissende strijd van deze gigan tische wereldworsteling aanbrak. Wij waren ons ervan bewust, dat cie' gevaren en moeilijkheden bij een langer afwachten slechts konden toenemen, dat wij bij de groot- scheepsche camouflage- en bluf- manoeuvres van het bolsjewistische regiem het oorlogspotentieel der Sovjet-Unie niet goed geschat heb ben'. Eerst thans openbaart het zich in zijn geheelen wilden omvang. Hier rijst een bedreigin'g van het Duitsche Rijk en van het Europee- sche vasteland, die alle gevaren, welke het Avondland tevoren heeft doorgemaakt, ver in de schaduw stelt. Alles wat wij tot dusverre hebben opgebouwd en gepresteerd, verbleekt bij de gigantische taak, die hier onmiddellijk aan Je Duitsche weermacht en middellijk aan het Duitsche volk gesteld wordt Proclamatie tot de wereld. Ik wend mij allereerst tot de openbare meening der wereld en proclameer ten overstaan van haai drie stellingen van onzen strijd te gen het bolsjewistische gevaar in het Oosten. De eerste luidt: Zou de Duit sche weermacht niet in staat zijn het gevaar uit het Oosten te ver nietigen, dan zou daardoor het Duitsche Rijk en kort daarna ge heel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: De Duitsche weermacht en het Duitsche volk alleen bezitten met hun bondge nooten de kracht, Europa funda menteel uit deze bedreiging te redden. De derde luidt: In uitstel is ge vaar gelegen. Er moet snel en grondig gehandeld worden, anders is het te laat. Ten aanzien van de eerste stelling zeide de minister o.m.: „nei Ooisje- wisme neeit altijd opening verkon digd, dat het zijn beaoenng is mei aiieen Europa, maar ae geueem we reld te revolutioneeren en ze m 'n bolsjewjstischen cnaos te storten. Dit doel is sedert het- begin van üe uoisjewisuscne oovj^t-ume door het Kremliii op ideologisch terrein gepro pageerd en op practised gebied neett het ervoor gevochten. Het is duide lijk, aat iataiin en de andere Sovjet- grooten, hoe meer zij geiooven na der te komen tot de verwezenlijking' van hun wercldvernieiende bedoe lingen, er naar streven deze bèdoe- lingen te eamoulleeren en te bedek ken. Dit kan ons niet misleiden. Doel van het bolsjewisme is de we reldrevolutie der joden. Zij willen aen chaos over Duitschland en Euro pa brengen, om in de daaruit ont stane wanhoop en vertwijfeling der volken hun internationale, bolsjewis- tisch-gecamoufleerde kapitalistische tyrannie op te richten. Men moet niet geiooven, dat het bolsjewisme, indien het gelegenheid kreeg tot een zegetocht tegen het Duitsche Rijk, ergens aan onze grens halt zou hou den. Het voert een agressiepolitiek en een agressieoorlog, die juist op de bolsjewiseering van alle landen en volken is gericht. Papieren ver klaringen, die door het Kremlin of als garantieverplichtingen door Lon den of Washington tegen deze on weerlegbare bedoelingen worden gegeven, maken geen indruk op ons. Wij weten, dat wij in het Oosten te doen hebben met een duivelsch UFA-filnu 18 jaar. Aanv. avondvoorstelling 7 uur. geen vwsc™rikktdHke'1w'vn1OU H.et tw'eede front in de eerste plaats :Ach ^lechte de ecrste 24 u!l. in voor de bevolking?" ui,dan zou alles voorbij zijn «m «ju aiica vouiui.i £l.|u T^ekening Erik-Pax (-c.m. ef s.) politiek spel, dat de betrekkingen, welke anders tusschen menschen en staten gebruikelijk zijn,'niet erkent. Als bijv. de Engelsche lord Beaver- brook verklaart, dat Europa aan een Sovjetleiding moet worden overge laten, als de invloedrijke Ameri- kaansch-Joodsche journalist Brown deze stelling aanvult door de cyni sche uitlating, dat een bolsjewisee ring van Europa misschien' wel juist de oplossing van ons continentaal probleem vormt, dan weten wij pre cies wat daarmede bedoeld wordt. Beslissend voor Europa's toekomst. De Europeesche mogendheden staan hier voor het vraagstuk, dat over haar leven beslist. Het avond land is in gevaar. Of haar regeerin gen en haar intellectueele kringen dat willen inzien of niet, is daarbij van heel weinig belang. Het Duit sche volk althans is niet bereid zich aan dit gevaar over te leveren, al was het maar bij wijze van proef. Achter de aanstormende Sovjet-divi sies zien wij reeds de Joodsche liquidatieeommando's en daarachter verheft zich de terreur, het Spook beeld van millioenen hongerenden en volkomen anarchie. Wij weten daardoor, voor welke historische taak wij staan. Tweeduizend jaar opbouw van de mensehheid van het Avondland is in gevaar. Maar het is ook teekenend,' dat, wanneer men dit gevaar maar bij zijn naam noemt, het internatio nale Jodendom in alle landen daarr tegen met veel lawaai protest aan- teekent. Zoo ver is het dus in Euro pa reeds gekomen, dat men een ge vaar niet meer gevaar mag noemen, wanneer het van het Jodendom uit gaat". Ten aanzien van zijn tweede stelling verklaarde dr. Göbbels: „De Europeesche staten met inbe grip van Engeland beweren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op doeltreffende wijze tegen een bolsjewiseering van Europa op te treden". Deze verklaring is kinderlijk. In dien de sterkste militaire macht "der wereld niet in staat zou zijn, de be dreiging door het bolsjewisme te vernietigen, wie zou dan daartoe de kracht hebben? De neutrale staten van Europa bezitten noch het po tentieel, noch de militaire machts middelen, noch de vereischte geeste lijke oriënteering van hun volken, om het bolsjewisme ook maar den geringsten tegenstand te bieden. Zii zouden zoo noodig door de gemoto riseerde Robot-divisies in enkele da gen onder den voet worden geloopen. In de hoofdsteden van de middel bare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen zich geestelijk te wapenen tegen het bolsjewistische gevaar. Maar hei Oostelijke bolsjewisme is niet alleen een terroristische leer, het is ook een terroristische praktijk. Het jaagt zijn doel na met volkomen uitputting van zijn potentieel en zonder ook maar eenigszins rekeningte houden met het geluk, den welstand en den vrede van de onderworpen volken. Verdere bolsjewiseering. Wat zouden Engeland en Amerika willen doen,, als in het ergste geval het Europeesche continent een prooi van het bolsjewisme werd? Wil men misschien Europa van Londen uit wijsmaken, dat een dergelijke ont wikkeling aan de Kanaalgrens halt zoji houden? Het bolsjewisme heeft reeds in den vorm van de communis tische partijen zijn vreemdelingen legioenen op den grond van alle de mocratische landen staan. Geen de zer staten kan beweren, dat hij voor een bolsjewiseering van binnen uit immuun is. Alle territoriale ver plichtingen, die de Sovjet-Unie op z:ch neemt, hebben in onze oogen geen werkelijke waarde. Het bolsje wisme pleegt zijn grenzen ook ideo logisch en niet r^leen militair op te^ trekken en daarin bestaat juist heri gevaar, dat het geen acht slaat op de grenzen der volken. De wereld heeft geen keus tus schen een in zijn oude versnip pering terugvallen en een on der leiding der Spil nieuw ge ordend Europa, maar slechts tusschen een onder de militaire bescherming der Spil staand en een bolsjewistische Europa. Bovendien ben ik er vast van overtuigd,- dat de lamenteerende lords en aartsbisschoppen in Londen heelemaal niet het voornemen heb ben daadwerkelijk op te treden te gen het bolsjewistische gevaar, dat bij een verder opdringen der Sov- jetlegers voor de Europejesche sta ten zou bestaan. Het Jodendom heeft de Angelsaksische staten op gees telijk en politiek terrein reeds zoo diep doordrongen, dat zij dit gevaar zelf niet meer willen erkennen. Zoo als het zich in de Sovjet-Unie van de bolsjewistische camouflage voor ziet, zoo draagt het in de Angelsak sische staten een plutocratisch-kapi- talistisch mom. Over ons land heen reiken het West-Europeesche, pseu- do-beschaafde Jodendom en dat van het Oostelijke ghetto elkaar reeds de hand. Europa in doodsgevaar. Daarmede verkeert Europa in doodsgevaar. Ik vlei mij niet met de hoop, door deze verklaringen 4® openbare meening in de neutrale en zelfs in de vijandelijke staten te kunnen alarmeeren. Dat is ook niet de bedoeling. Ik weet, dat de Engel sche pers morgen zal beweren, dat ik met het oog op den druk, dien wij aan het Oostelijke front doorstaan, de eerste voelhorens voor den vrede heb uitgestoken. Daarvan kan in Let geheel geen sprake zijn. (Zie vervolg pas. i.) Voor het snijden van stroo. dat ge bruikt wordt als voer voor paarden, maken de lanjdbouwers in sommige plaatsen van ons land nog gebruik van de xgn .snijzomp". een lang werpige houten bak op drie pooten met aan de voorzijde een mes, dat het stroo aan kleine stukjes snijdt v l Hf»rfrr<»rfnV P?y rr> Totale Duitsche volkskracht tegenover de geallieerde verdeeldheid. Voor het koopen van de qebrui- kelijka rantsoenen brood, be schuit, vleesch en aardappelen zijn voor de volqende week de bonnen 09 aanpewezen, terwijl de mannen 1 rantsoen tabak (diver se rookbaren) kunnen krijqen op bon 09a en de dames 1 rantsoen siqaretten op bon 03. Voorts zijn voor de vierweke- liiksche periode van 21 Februari tot 20 Maart de volqende bonnen qeldiq verklaard: 500, 501 en 502 voor kaas, 503 voor suiker, 504 voor jam, 505 voor 250 qram qort, 506. 507, 508 en 509 voor bloem, 510 voor 250 qram havermout, 511 voor 250 qram peulvruchten, 512 voor 100 qram vermicelli, 513 voor koffie- surroqaat, 09, 10 en 11 voor tapte melk, 09, 10 en 11 voor melk, 411 reserve voor 5'U liter melk, 410 reserve voor 500 qram rijst, 309 en 409 reserve voor 150 qram cacao met suiker, 09 ver- snaperinqen voor chocolade en 10 en 11 versnanerinqen voor sui kerwerk. WAT OP DE NIEUWE BONNEN TE VERKRIJGEN IS. Gedurende de distributieperio de van 21 Februari t/m. 20 Maart a.s. wordt wederom 250 gram peulvruchten beschikbaar gesteld en wel op bon „algemeen 511". Gedurende dit tijdvak lean men verder 250 gram havermout e. cl. verkrijgen op bon „algemeen 510" en 250 gram gort e. d*. op bon „algemeen 505". Voorts is cle geldigheidsduur van bon „algemeen 483" aange wezen voor 125 gram gemengd meel, verlengd tot en met 20 Maart a.s. De bon „algemeen 513" aange wezen voor 250 gram koffiesurro- gaat heeft ditmaal een geldig heidsduur van vier weken, dus van 21 Februari t/m. 20 Maart a.s. •Maïzena (maiszetmeel) is in den vervolge niet meer op de rijst- bonnen, doch evenals vroeger uit sluitend op den voor vermicelli aangewezen bon te verkrijgen. VERDUISTER GOED. Heden van 17.59 tot 7.48 Maan op 17.17 onder 7.30 20 Febr. volle Maan (Speciale berichtgeving). DE gigantische worsteling- in het Oosten van Europa blijft nog steeds in het middelpunt der be langstelling staan. Het is den Sov jets, ondanks alle verspilling van menschen en materiaal, nog -steeds niet gelukt, hun strategisch doel, te weten een doorbraak op groote schaal van hat Duitsche front, te bereiken. Wel is thans duidelijk ge worden, dat zij dit doel trachten te bereiken door pogingen de Noorde lijk en Zuidelijke vleugels van het front op te rollen. Hoewel de Duit sche weermacht is moeten overgaan tot het inkorten van zijn linies, is de eigenlijke frontlijn nog steeds ongebroken. Ondertusschen ver strijkt de voor de Sovjets zoo kost bare wintertijd met rassche schre den. Nog slechts enkele weken en het voorjaarsweer zal een verder offensief onoverkomelijke hinder palen in den weg stellen. Men kan gevoegelijk aannemen, dat de thans in' de Sovjet-Unie vechtende Duitsche troepen in staat zullen zijn de Sovjet-overmacht tot dan toe 't hoofd te bieden. Ondertusschen wordt in het Duitsche moederland een nieuw leger opgesteld voor het komen de zomeroffensief. Zooals dr. Göbbels in „Das Reich" schrijft, heeft men tot nog toe den oor log trachten te voeren met in. zet van zoo min mogelijk men schen om kostbare levens te sparen. Echter is het duidelijk geworden, dat dit niet gaat. laarom wordt nu de geheele resteerende Duitsche volks kracht ingezet. Hoe sterk deze is, bewijst wel het feit, dat volgens offi- cieele Duitsche mededeelingen het nieuw opgestelde, leger on geveer vier a vijf millioen man telt. Achter deze mannen staat het geheele geweldige en goed georganiseerde productie-appa raat van het moederland. En dit apparaat wordt bediend door een vastbesloten en eensgezind volk, dat zich volkomen bewust is van datgene, wat er op het spel staat en als één man achter Leider en leiding staat. Anglo-Amerikaansche „samen werking". DEZE eensgezindheid, die toch wel een der, belangrijkste fac toren is voor het behalen van een zege is bij de tegenstanders van de As langzaam maar zeker aan het zoekraken. Wel heeft de propagan. da er direct voor trachten te zor gen, dat de rede van Churchill geen tegenspraak was van die van Roo sevelt, maar allengs is gebleken, dat beiden heel verschillende din gen gezegd hebben. -Het voornaam ste geschilpunt is wel de oorlogs doelstelling, Churchill eischt, dat vóór al les de As overwonnen moet wor den. Hij ziet een overwinning in Europa als voorwaarde voor een overwinning in Azië. Op dit gunt meent echter Roosevelt et volkomen oneens met hem te moeten zijn. Churchill's standpunt is logisch. Hij begrijpt, dat, wanneer Duitsch land den strijd tegen de Sovjets ten einde gevoerd heeft, Engeland het volgende doel van een offensief is. Én tevens begrijpt hij, dat een le ger. dat met succes gestreden heeft tegen de bolsjewistische horden, geen portee meer is voor de res teerende Engelsche legers Voor Roosevelt spelen echter de Aziatische grondstofffen een veel grootere rol dan het bestaan van het Engelsche rijk, uit welks ver nietiging hij overigens slechts pro fijt hoopt te trekken: Daarbij komt dat het verloop van den slag op den Atlantischen Oceaan, hoe funest HOOFDKWARTIER VAN DEN ï'UHRER, 18 Febr. - (D.N.B.) Hel opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het West-Kaukasische bergland en in het gebied van Krasnodar ble ven de vijandelijke aanvallen overal zonder succes. Brj een eigen aanval ten Zuiden van Noworossiisk werd de vijand naar de kust teruggewor pen. Tusschen de zee van Azof en het gebied ten Zuid-Oosten van Orel duurden de verbitterde gevechten voort. De stad Charkof werd door onze troepen, nadat volgens de plannen alle voor den oorlog be langrijke installaties waren ver nield, ontruimd. Ten Zuiden van de stad sloegen Duitsche tanks in een tegenaanval een vijandelijk regiment uiteen. De luchtmacht viel in het gebied rondom Charkof onophoudelijk vijandelijke storm troepen en marcheerende colonnes aan. Talrijke aanvallen van den vij and in het gebied ten Noorden van Koersk mislukten met zware ver liezen van den vijand. In den afwe.erslag ten zuiden van het Ladogameer sleegen onze troepen de bolsjewisten, die tever geefs trachtten de Duitsche stellin- gen binnen te dringen, opnieuw te rug. De vijand verloor opnieuw 38 pantserwagens en leed zware, bloe dige verliezen. In Noord-Afrika werd de 'sedert dagen aan den gang zijnde aanvals- operatie met succes voortgezet. Formaties van de luchtmacht meng den zich in de gevechten te land en brachten den vijand gevoelige verliezen aan zware wapens en ge motoriseerde voertuigen toe. In de wateren ten westen van Algiers bracht een formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen een trans portschip van 8000 b.r.t. tot zinken en beschadigde een ander schip van dezelfde grootte door bomtreffers. In de Egeïsche Zee schoot een Duitsche duikboot] ager van drie aanvallende tor pedovliegtuigen er twee neer en be schadigde het derde zoo zwaar, dat aan genomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Voor de Noorsche kust boorde een kustbatterij van de Duitsche marine door verscheidene voltreffers een vijan delijke duikboot bij een tevergeefschen aanval op een Duitsch convooi in den grond. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den af geloopen nach. bij storings- vluchten boven West-Duitsch gebied luk raak enkele bommen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen overdag op verrassende wijze kustplaatsen in Zuid- en Zufdoost- Engeland, alsmede patrouillevaartuigen in de kustwateren aan. voor Amerika ook, voor het Em pire nog veel erger is. Bij dit alles komt dan nog de roof van Engelsche steunpunten en gebieden en de Amerikaansche pene tratie in specifiek Engelsche belan gensferen. Ook Stalin vecht voor eigen belangen. P En en ander draagt niet bij tot *-■ de zoo noodige eensgezindheid, welke ook ten opzichte van de Sov jets niet schijnt te bestaan. Het wordt duidelijk, dat Stalin grooten- deels op eigen vuist oorlog voert. Hoe zwak zich overigens Amerika en Engeland voelen ten opzichte van hun bondge noot, blijkt wel uit de stemmen, die in ÜSA opgaan, om geheel Europa verder maar aan de Sov jets over te laten. Niet genoeg kan de aandacht van de geheele beschaafde wereld gevestigd worden op dit cynische verraad aan eigen beschaving! Edoch zeer verwonderen kan men zich niet. Sinds lang staat vast, dat Amerika en Engeland volkomen onder invloed staan van het Jood sche wereldkapitaal. Dit Joodsche kapitaal streeft naar de wereldheer schappij, m.a.w. naar de controle op alle financieele transacties en alle wereldindustrieën. Ieder nationaal streven staat dit verlangen in den weg. Slechts een zich inte'rnationaal noemende beweging, die zijn dictri- nes over de geheele wereld wil doen zegevieren, kan hier diensten bewij zen. Vandaar, dat het Jodendom zich unaniem achter het bolsjewisme met zijn internationale doelstelling ge schaard heeft. Slechts met behulp van het communisme zal het de in, vergelijk met de overige mensehheid betrekkelijk kleine groep Joden mo gelijk zijn, de wereldcontrole in han den te krijgen. Vandaar dat zoowel de Ver. Staten als het Britsche Ko ninkrijk, waar de Joodsch-financieele invloed zoo goed als compleet is, thans niet beter zijn dan trawanten van het bolsjewisme. Handlangers zijn zij geworden van den gevaar lij ksten belager die onze Westersche beschaving en onze Germaansche cultuur ooit gehad hebben. En het laatste beetje respect, dat men tot nog toe voor hen hebben kon, heb ben zij daarmede verspeeld. Reuter verspreidt in een extra- bericht een officieele mededeeling uit Downingstreet, dat minister president Churchill kou heeft ge vat, koorts heeft en Donderdag het bed moet houden. Beperkt het gas- en electriciteitsverbruih. Het is uw eigen belang. In de gisteren gehouden pers conferentie is officieel bekend gemaakt, dat de evacuatie in ons land thans in groote lijnen is voltrokken en afgezien van enkele détails en mits de toe stand niet verandert geen verdere uitbreiding meer zal ondergaan. Het blijft derhalve bij de maatregelen, die tot dusver ge nomen zijn, hetgeen óók betee- kent, dat de reeds geëvacueer- den niet naar hun vroegere woonsteden kunnen terugkeeren. In deze conferentie werd er op gewezen, dat de maatregelen, zooals die tot nu toe genomen zijn, militaire noodzaak waren en niet slechts het belang dienden van de bezettende macht, doch vooral de veiligheid van de burgerbevolking. Deze militaire maatregelen im mers vormen een-afschrikking voor invasie-plannen en garandeeren der halve een bescherming tegen ver woestingen, die een inval met zich zou brengen. Er is echter zooveel mogelijk re kening gehouden met de moeilijkhe den voor de bevolking, welke men zoo goed kent, omdat indertijd in Duitschland zelf, bij den bouw van den "Westwal, de bewoners dikwijls binnen drie dagen moesten verdwij nen en soms slechts 40 a 50 kg van hun eigendommen mochten mede- nemen. In Nederland is daarom de ter mijn vrii lang genomen en mochten zij, die verdwijnen moesten, toch nog 200 kg goed per persoon, een fiets en een kachel meenemen. Legende Voorts v/ees men er ter conferentie op, dat het gerucht, als zou een groot deel van het huisraad naar Duitsch land verzonden zijn, volkomen ver zonnen is. Alle vrijgekomen goede ren werden en worden in Nederland en alléén daar gebruikt. Trouwens, zender uitzondering, moest steeds alles wat niet spijkervast was, door de bewoners meegenomen worden. Al met al goed nieuws voor de kustbevolking, nu het spook der evacuatie, inderdaad voor zeer velen een 'nachtmerrie, goeddeels verdwe nen is. Meldt U aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1