KI EFT Co. De H eer ABDIJSIROOP de heer sps 1895 K. F. C. kan program/v I I INLEVERING ZEEPBONNEN. ADELAAR ZEEPFABRIEKEN life: STAD EN OMGEVING Honderd-jarig bestaan van het Bakkersfonds. Tooneelvoorstelling „Vreugde en Arbeid" 0 AGEhiDA RADIOPROGRAMMA. De Nederl. pers over: Totale oorlogvoering. FILMS VAN DEZE WEEK bon 452 Eenheidstoilelzeep de bonnen P en Q Toiletzeep, stormschade RENOVATUM oorlogsschade Wij belasten ons met het sluiten van bovengenoemde verzekering. TEL. 3133. KRUSCHEN H. F. C.'s fraaie) kans op den titel. bfc kampioen? ■By-emEP en INFLUENZA AKKER'S .gvav-lsc t Achil] es-Leeuwarden DISTRICT i 2e klasse A.' I 5 I;; I I De brood- en banketbakkers van Alkmaar vieren Dinsdag 2 Maart a.s. het 100-jarig bestaan van het bakkersfonds „Wij bedoelen het goed". Ter eere van dit feit wordt er dien dag des middags in „Het Gulden Vlies" een receptie gehou den. Dit fonds was een uitvloeisel van het voormalig bakkersgilde, dat in art. 15 van zijn ordonnantie van 25 Mei 1630 bepaald had, dat een ieder die in het bedrijf werkzaam was, verplicht was, wanneer een bakker of zijn vrouw kwam te overlijden, o p straffe van drie stuivers boete, naar de begrafenis te gaan. De boete diende voor het gilde, terwijl een knecht den plicht had den leden aan te zeggen en daarvoor vijfentwintig stuivers genoot. In 1840 werd goedgevonden om de renten van de inschrijvingen in het Grootboek te gebruiken voor het bakkersbegrafenisfonds, waaraan in 1844 onder de zinspreuk „Wij bedoe len het goed" vasten vorm werd ge geven. De zinspreuk „Wü bedoelen het goed" bewijst, dat onze vaderen er van doordrongen waren, dat men met goede bedoelingen fouten kan maken. Bij overlijden werd in 1845 f 40.- uitgekeerd. Voor het te laat komen op een vergadering werd 10 cent boete geheven. Om de beurt was men tot het affleggen verplicht, vol deed men daar niet aan, dan kreeg men 50 cent boete. Een jaar van buitengewone sterf te was 1848, met als gevolg, dat de contributie van 15 op 20 cent per maand werd gebracht. Verschillen de leden vonden dit te bezwarend en bedankten. Het gevolg was, dat de kas uitgeput geraakte en in 1850 werd de contributie 5 cent per week. Na vijf jaar werd de uitkeering van f 40 op f 50 gebracht plus doods kleed. Nieuwe leden betalen nu tot 40 jaar 5 cent per week en voor elk jaar dat ze ouder zijn cent per week. In 1864 kreeg de secretaris, die het steeds drukker had, voor ad ministratiekosten een vergoeding van f 1.In 1865 was de toestand onder de bakkers slecht en kregen 28 leden ieder f 20 uit de kas, waar door 2 jaar later de uitkeering weer tot f 40 moest worden teruggebracht. Het 5Ö-jarig bestaan werd een feestdag, waarop elk lid een halven flesch wijn en vleeschbroodjes ont ving plus 40 cent in vertering. Uit de geheele geschiedenis van het fonds blijkt wel, dat de bakkers altijd op de centen zijn geweest. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een uitvoering gegeven in het kader Vreugde en Arbeid van het N.A.F., door het gezelschap onder leiding van Johan Boezer. De zaal was uitstekend bezet. Opgevoerd werd een spel van avonturen in drie bedrijven (zes ta- fereelen) getiteld: De Ebbenhouten Olifant, dat geschreven is door de beproefde combinatie mevr. v. Bom- mel-Kouw en Henk Bakker. Het spannende amusante stuk, vlot ge schreven en in vlot tempo opge voerd, heeft de aanwezigen ten zeer ste geamuseerd. Het avontuur, waar in de scheikunde-leeraar van Ree wij ck wordt gewikkeld is vol ver rassingen en Chineezen, een ama teur-detective, een interessante jon gedame, een gemaskerde, een ebben houten olifant en een praatzieke hospita, spelen er een belangrijke rol in. Het geheim van het stuk mo gen wii echter niet verklappen, dat is nu eenmaal de gewoonte bii der gelijke stukken. Maar alle taferee- len en in 't bijzonder het laatste ver wierven een luid en verdiend ap plaus. Er is door de medewerken den uitstekend gespeeld. Ellen Durieux behaalde in de rol van mevr. Tasman, de hospita, een groot succes. Zij heeft het publiek door haar spel hartelijk laten lachen. Ad. Heerings was zeer goed als de leeraar en Jopie Koopman bracht de rol van Lily des Champs op de juiste wijze naar voren. Een echt detective-type gaf Gerard Ar- bous, terwijl ook Louis Poolman als PUZZLE-RUBRIEK. Onze Derde Februari-Opgave. De Deeling der Vijven. De bedoelde som zag er geheel volledig als volgt uit: 28963)1584305063(54701 144815 136155 115852 203030 202741 28693 28963 Tal van goede oplossingen werden ontvangen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Febr.-serie) Een Lettergreep-mizzle. Hieronder vindt men in alphabe- tische volgorde 72 lettergrepen Daaruit kunnen gevormd worden 23 woorden, die voldoen aan de verder gegeven omschrijvingen. De eerste letters der gevonden woorden vor men in de aangegeven volgorde van boven naar beneden gelezen, een bekend gezegde. Lettergrepen: a aa an bel ce co co den di di di di e ga gent gra i in la la le le lu lud me me na ne ni no no no nu nus o o o o o ol ra ra ra ran re ri ro sa sa sie ta ta ta ti ti tie tief tra tur us vel ver ver ver vi vi vi vo wol ij zaal. Omschrijvingen. 1. godin. 2. Romemseh dichter. 3. plaats in Algiers. 4. Europ. hoofd stad. 5. planeet. 6. pauselijke kroon. 7. bekende ontspanning. 8. vlijt. 9. uiteenloopend. 10. opera. 11. Ned. stad. 12. helling. 13. Z.-Amer. rivier. 14. inhoud. 15. meisjesnaam. 16. be trekkelijk. 17. rivier. 18. omzetting. 19. schakeering. 20. kort verhaal. 21. naam eener vorstin. 22. vergiftig be standdeel. 23. zwaartekracht. Welke woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? O-f ossingen (2 p.) liefst zoo vroeg tijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 5 Maart 12 uur aan den Puzzie-Redactcur van het Dagblad voor Noord-Ho-lland te Alkmaar. jsierre Duval en Jóhan Boezer en Tonny Verwey als Chineezen ge noemd mogen worden. Co v. Sprink- huysen was verrassend in de rol van den vriend. De regie had voor de juiste sfeer gezorgd. Voor den aanvang sprak de heer Wagemaker, plaatselijk leider van het N.A.F., een hartelijk welkomst woord tot allen, in 't bijzonder tot den burgemeester, die deze voorstel ling bijwoonde. Voorts richtte hü een opwekking tot allen, om boe ken, die men kan missen, beschik baar te stellen voor kameraden, die niet in de gelegenheid waren de ont spanningsavonden van Vreugde en Arbeid te bezoeken en vestigde hij de aandacht op den cabaretavond in de volgende maand. G. C. van Gulik. BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft de volgende besluiten geno men: a. tot benoeming tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand meer in het bijzonder belast met het voltrekken van huwelijken, van den heer B. A. van der Sluijs, Burgemeester van Alkmaar: b. tot benoeming tot onderwijzers aan de Bdsboom-Toussaintschool van de heeren B. F. Perdok te Nijmegen en A. J. Bravenboer te Noordgouwe; c. tot vaststelling van een veror dening tot wij zi oing der verordening op de samenstellinSf inrichting, be voegdheid en werkkring der plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager-onderwijs; d. tot benoeming tot leden der Commissie van Toezicht op het La ger-onderwijs te Alkmaar van mevr. F. W. Mars-Kothe en de heeren J. H. Weil, H. Blankvoort en J. Wage maker. ARTIST CONTRA BELASTING CONTROLEUR. Doordat een belastingcontroleur op 15 Oct. in „Ons Huis" te Zaan dam, tijdens de voorstelling de kaartjes van de bezoekers wilde controleeren, ontstond er tusschen dezen en den conferencier Monders een conflict, met als gevolg, dat de voorstelling werd afgebroken, de conferencier naar het .politiebureau geraakte en zich Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank wegens op ruiing had te verantwoorden. Kees Manders, de conferencier, beweerde integendeel, dat hü den controleur voor een pak slaag be hoedde van het verbolgen publiek en uit getuigenverklaringen bleek, dat de betreffende controleur, in tegenstelling met zijn collega's, de hinderlijke gewoonte had tijdens voorstellingen te controleeren, zoo dat zelfs de Officier van Justitie, die zich nog al scherp tegen den confe rencier had uitgelaten, aanhouding der zaak tot 12 Maart verzocht, om alsnog den chef van den controleur te hooren. GESLAAGD. Bij het te Utrecht gehouden exa men der Eerste Nederlandsche Mo devakschoolver. „Ensaid" slaagde voor het diploma coupeuse voor het mantel-, costuum- en lingerievak en moderne stofversiering mej. M. Wouters, te Alkmaar en voor het diploma costumière en moderne stof versiering mej. A. Bernards te Alk maar en mej. A. Klomp te Heiloo. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. G. G. Leger des Heils. 10 u. heili- gingsdienst, 7.30 u. verlossingsdienst, Donderdag 7.30 uur heiligingsdienst, o. I. v. den heer D. Bergsma. BERGEN Tijdelijk onderwijzeres. - Door den waarn. burgemeester is als tij delijk onderwijzeres aan de openb. lag- school alhier benoemd mej. P. T. Maats te Amsterdam en de heer H. J. G. Klijn te Heiloo als tijdelijk leeraar m de Duitsche taal aan de openbare school voor Ulo. (Van 19 tot en met 26 Februari 1943). Geboren: Cornelia Guurtruida Maria, d.v. C. J. Ranzijn en J. Wil- lems. Franciscus Anthonius Tho mas,' z. v. N. Delis en G. A. J. Schouten. Elisabeth Engelina Ma- ri^> v' ®os Sb M. Hodges. Gehuwd: Sijbren Jan Postma en Cornelia., Maria van Breuke- len, beiden te Bergen. POLDER GEESTMERAMBACHT. (Oosterdijk en Molengeerzen). Tot verbetering van het ge maal besloten. Onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. vergaderde het bestuur van den Polder Geestmerambacht (Oosterdyk en Molengeerzen) bij den heer Van Leempt te Oudkarspel. De heer P. Lammerschaag werd als hoofdingeland geïnstalleerd. Het besluit tot verkoop van grond onder St. Pancras aan de heeren J. Ootjes en P. Eecen te Noord-Schar- woude, werd ingetrokken. Aangezien het motorgemaal met de huidige gasgeneratoren niet op volle kracht kan werken, werd een voorstel gedaan om het motorgemaal te verbeteren door het plaatsen van een electromotor bij één der pompen. Men besloot Jiet toezicht aan den heer Tauber, den opzichter van den polder, op te dragen. Alle theaters eiken avond 7 .uur. Harmonie-Theater 7.15 uur. Victoria-Theater, Overschotje (hum.) A'le leeftijden. Harmonie-Theater, Boefje (levens beeld.) 14 jaar. Donderdag geen voorstelling. Cinema-Theater, De egoïst (kom.) 14 j. Alkmaarsch Bioscoop-Theater, Park straat 13 (detective-film.) 18 j. Zaterdag 27 Februari. 2.30 uur, Harmonie, opera Die heim- Iiche Ehe. 2 uur, café Kramer te West-Graftdijk, A.B.C.-bapd. Zondag 28 Februari. 6.15 uur, 't Gulden Vlies, cabaret. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 28 Februari is de apotheek van Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, geopend, welke in de week van 27 Fe bruari t.e.m. 5 Maart tevens den nacht dienst zal waarnemen. Aan Gemeentewerken te Amster dam zal verzocht worden een elec tromotor van 200 p.k. te mogen huren. Ir. van Hakkert van de fa. Stork gaf hierna een uiteenzetting van het door hem ontworpen plan voor een nieuwe pomp. De oorzaak van het niet goed draaien van de motoren op de generatoren is een gevolg van mindere kwaliteit kolen. De kosten van electrische bema ling zijn volgens den heer Van Hak kert aanzienujk hooger dan met de generatoren. Uit de besprekingen bleek, dat het polderbestuur onder alle omstandig heden het water meester wil züh. De waterschade was in de afgeloo- pen periode zeer groot. Men besloot met algemeene stem men een 200 p.k. electromotor aan te sluiten op een der bestaande pom pen. Dan kan men weer op volle kracht en nacht en dag draaien. Voor de bevordering van den wa tertoevoer naar het stoomgemaal zal de Machinesloot en misschien nog eenige andere slooten worden afgezet, opdat er geen rommel in de pompen komt. De aanschaffing van een nieuwe pomp zal nog eenigen tijd worden aangehouden. Daarna sluiting. POLITIE - AUTORITEITEN. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den secretaris-generaal aan het mi nisterie van Justitie, prof ,mr. Schrieke, belast met de waarneming der zaken van directeur-generaal voor da politie. Met de waarneming der zaken van gewestelijke poli tie- president heeft de Rijkscommissaris voorts belast: te Amsterdam den procureur-generaal mr. Feitsma, te 's-Iiertogenbosch den procureur-ge neraal mr. van Leeuwen, te Rotter dam den hoofdcommissaris van poli tie Boelstra, te Arnhem den hoofd commissaris van politie Walraven en te Groningen den majoorj der marechaussee de Boer. Voorts heeft de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied met de waarneming der zaken van politie- president belast: te Der. Haag den hoofdcommissaris van politie mr: Hamer, te Utrecht den hoofdcommis saris van politie Kerlen en te Haar lem den hoofdcommissaris van poli tie Blank. EINDOVERWINNING. SUMNER WELLES OVER DE De Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft te Toronto het woord gevoerd tot studenten. Wii zijn er ons volkomen van bewust, zoo zeide hij, dat de weg naar de eindover winning nog zeer lang en zeer moei lijk is. ZONDAG. Nieuws:, 9.—, 12.—, 13.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. II) eu 21.45. HILV. I. 414,4 M. 7.30 Het Zondagoch tendconcert (gr.) 8.15 Gr. 8.30 De zin van het boer zijn. 8.45 Mannenkoor „Zang en Arbeid" (opn.) 9.15 Wij bren- g .1 U heen9.30 Zondagmorgen Zon der zorgen.- 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De stem der SS. 11.45 Neerlands stem van het rfont. 12.— BNO: Act. praatje. 12.15 Nederl. Kamerkoor. 12.40 Uit Ber lijn: Het Duitsche volksconcert. 14.— Omroep Symph.-orkest en soliste. 15.— Boekenschouw, 15.20 Omr. Symph.-ork. 16.— De Melodisten, soliste en gr. 17.— Zondagm.cab. 17.45 Orgelspel. 18— KI. van Beeck. 18.30 BNO: Sportber. 18.45 Sport van den dag. HILV. II, 301,5 M. 7.30—9.15 Zie Hilv. I. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Uit den stil len bloemhof. 10.30 Studiodienst. 11.30 Gew. muziek (opn.) 11.45 Cyclus „De Christ. Godsd. en de Moraal." 12.— B. N.O.: Act. praatje. 12.15 Progr.-overz. 12.20 Fragm. uit composities van Franz Liszt (gr.) 12.30 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 12.45 Dick Willebrandts. 13.— Wie en wat waren onze voor ouders. 13.15 Dick Willebrandts. 13.30 „Zevenburgen," muz. progr. 14.— „Het jonge hart." 14.45 Peter Kreuder speelt (gr.) 15.— Gerard v. Krevelen en soliste (opn.) 15.35 „Door het spionnetje," cab.- progr. (opn.) 16.— „Die schone Gala- thée, operette. 17.— Strijkkwartet (gr.) 17.15 Pianovoordr. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Oostlandpr. 18.— Nederl. volksklanken. 18.30 Gr. 18.40 De Ned. taalclub. 19.— BNO. Eng. uitz.: „Dutch News Heel." MAANDAG. Nieuws: 7.30, 8.30, 12.45, 16.45, 18.30 (Hilv. I), 19.45 (Hilv. H) en 21.45. HILV. L 414,4 M. 7.15 Volksliedjes uit de bergen (gr.) 7.40 Vroolijke melo dieën (gr.) 8.40 Wij brengen U heden.. 8.50 Disco-varia (gr.) (9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.) 10— Ons liedje bij Uw werk (gr.) 10.45 Sylvestre Trio. II.30 Pianovoordr. (gr.) 12.— Almanak. 12.05 Piet v. Dijk. 13.— BNO: Act. be schouwing. 13.10 Divertissement uit de 17e eeuw. 14.— Orgelspel (gr.) 14.15 Boyd Bachman. 15.— Spel voor voet licht en camera. 15.15 „Elck wat wils." 17.— Zang en piano. 17.30 Van heinde en verre klinkt 't nieuws. 17.45 Amus - orkest en solist. 18.40 Van Budapest en Puszta (gr.) 19.— Pol. weekpraatje. HILV. U, 301,5 M. 7.15-7.40 Zie Hilv. I. 7.40 Ochtendgymn. 7.50 Sportnieuws. 8.— Act. nieuws voor boer en tuinder. 8.15 Gr. 8.40 Vioolsoli m. pianobeg. (gr.) 9.— Symph.-concert (gr.) (9.15—9.20 Voor de huisvrouw.) 10.Godsd. uitz. 10.30 Concert voor piano en orkest (gr.) 11.— Voor de kleuters. 11.20 Het Ma- trozenkoor (gr.) 11.30 Orkest Bandi Ba- logh. 12.30 Op bezoek bij de familie de Boer. 13.— Progr.-overz. 13.05 Pianosoli (gr.) 13.15 Ger. v. Krevelijen en soliste (opn.) 14.— Godhd. uitz. 14.30 't Beths- kwartet. 15.30 Ruischende wiekslag. 15.45 Sopraan, bariton en piano. 17.— Bespr. van Schiller's „Rabale und Liebe." 17.20 O. Hendriks. 17.45 Spie gel van den dag en BNO: Friesch praatje. 18.— O. Hendriks. 18.15 De N. S. B. antwoordt. 18.30 Viool en piano. AMSTERDAMSCHE BEURS. Sü Nederl. 1941 100 100 4 Nederl. 1941 101"/,101»/» 4 Nederl. 1940II 101»/,101"/,. 3-3^; Nederl. 1938 98'/,. 98J4 - Ned.-Indië 1937 92 143 92»/, 141 Amsterd. Bank Handel Mpii. Cert. v. 250 16914 116% Kploniale Bank 202 210 Nv'.d. Ind. Handelsb. 120 Y. 131 AJ.g. Kunstz. Unie 178 189 Calvé Delft Cert. 184 195 Nederl. Ford 375 380 Lever Bros 280 299 Philips -Gloeil. Gem. Bezit 356 379 ALKMAAR, 27 Febr. 1943. Op de heden gehouden botermarkt waren aangevoerd 10 stuks van l/s kg. De kleinhandelsprijs was L30 per V, kg. Handel matig. In schier alle Nederlandsche bla den zijn artikelen verschenen naar aanleiding van de noodzaak waarin Europa verkeert, den totalen oor log tegen het bolsjewisme te voe ren tot de ondubbelzinnige eind overwinning. „Het probleem waarom het baar bij gaat is, volgens de Nwe Rott. Crt., het vrijmaken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenindustrie. Uitgebreid over Europa, gaat het er om, dat de bezette gebieden, die mi litair niet meer daii een beperkt aantal vrüwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme kunnen bij dragen, door het aandeel in den arbeid, dat zij op zich nemen, Duitschland de handen vrij maken voor de eigenlijke oorlogvoering. Geruimen tijd is ook deze medewer king op grondslag van vrijwilligheid gezocht. Maar aan het bewustzün, dat de strijd, dien het voert, een strijd is die geheel Europa aangaat, ontleent Duitschland het zedelijke recht om de bevolkingen van de bezette gebieden desnoods tot deze hulpverleening te verplichten en ze er toe te verplichten naar de mate en de wijze als het dit tot het be reiken van het eenige doel, dat het zich stelt: de overwinning van den oorlog, noodig oordeelt". „Wij hier, verder gelegen van den brandenden baaierd, wij, die voor het overgroote deel buiten persoon lijke offers zijn gebleven ten ge volge van dien brand, hebben on der onze volksgenooten nog talrijke weifelaars en twüfelaars, aldus het Alg. Handelsblad. Met de Duitschers en Italianen, met de Roemenen en de Kroaten, de Slo- waken en de bewoners van de Bal- tische staten, met alle volken en volksdeelen, die daar in eet» groo- ten veldslag tegen het roode leger zich te weer stellen, zijn wij Neder landers Europeanen. Er is voor ons geen keuze meer en voor zoo ver wy niet zelf willen of durven kiezen, is het onvermüdelük dat voor ons wordt gekozen „De oorlog is thans in een phase gekomen, waarin alle krachten in dienst van dezen oorlog moeten worden gesteld. Ook in ons land is 'in zeer korten tijd rekening te hou den met een inschakeling van alle arbeidskrachten, wélke ten dienste staan. Wil Europa van het bolsjewisme bevrijd worden, zoo schrijft het Leidsche Dagbl. dan heeft niet alleen de soldaat aan de fronten hiervoor zijn offer te bren gen, maar ook alle andere krachten ui Europa hebben tot taak zich hier voor in te zetten en moeten daarom op zijn minst hun kerkkracht te be schikking stellen. Iedere Nederl., die het wel meent met zijn land en volk, zal hiervoor een volledig be grip toonen. Beter is het enkele ja ren te leven onder de grootste krachtsinspanningen en zich vele oeperkingen op te leggen, dan eeu wen te leven in een bolsjewistische slavernij". De Limburger Koerier schrijft: „Wie niet vechten wil, zal ech ter wel moeten werken voor de ge- meenschappeüjke Europeesche zaak. Rentenieren en de zaak van verre aankijken gaat nu niet meer. Het is een heilig moeten, wie niet werkt zal ook niet meer eten." A. B.- Theater PARKSTRAAT 13. Wij hebben deze mysterieuze en span nende detectieve-geschiedenis reeds eer der in Alkmaar gezien. Parkstraat 13 is in dit genre bijzonder ge- slaagd. Tijdens een schit terend feest wordt Rad zin: de danspartner van de hoofdfiguur, Evelyne Schratt, vermoord en wel op zeer geheimzinnige wijze. Wie is de dader? Ieder staat onder verdenking. De officier van justitie Marquardt, die ook tot de gasten be hoort, neemt het onderzoek in handen en hij weet ten slotte onder de meest sensationeele omstandigheden den moor denaar te ontmaskeren. De film heeft een uitmuntende bezetting van wie vooral Olga Tschechowa Ivan Petrovich en Ernst Dumcke genoemd mogen worden. Een film spannend tot het einde. DE EGOÏST. Eenzaam, door niemand bemind, leeft de 45-jarige Rigallieri (Paul Kemp) zijn typisch vrijgezellen leven. Totdat op zekeren dag de sleur gebroken wordt, doordat men hem beschuldigt van een vergrijp tegën de openbare zeden. Nu is hij de wanhoop nabij en loopt met zeif- Cinema- Theater moordplannen rond. In dezen toestand ziet hij een jong meisje, dat zich we gens een ongelukkigen liefde van het leven berooven wil. Voor zij echter in het water kan springen, grijpt hij haar vast en redt haar. Nu worden Rigat- tièri en het meisje spoedig groote Vrienden, en ondanks dé wat egoïsti sche vrijgezellen inzichten van Rigat- tièri komt het zoover dat beide voort aan samen zullen leven. OVERSCHOTJE. Het stuk van Dario Nicodemi is in ons land bijzonder populair geworden door de vertolking van Annie van Ees in de rol van Overschotje. Thans kan men in het Victoria-Theater een uit stekende Italiaansche film zien, die naar dit stuk is vervaardigd. Inderdaad deze bijzonder aardige film boeit van het begin tot het einde, vooral door het geestige sp^l van Lilia Silvi (en haar trouwen hond) in de hoofdrol. Inderdaad Victoria- Theater geeft deze actrice het straatmeisje met het gouden hart, dat zoo volkomen de sympathie weet te winnen van den ingenieur Tito Sacchi, zeer goed ver tolkt door Amadeo Nazzari. Opmerke lijk is ook de zeer geslaagde Duitsche na-synchronisatie van de gesproken tekst. De opnamen, de humor en het Zuidelijke temperament vormen een groote attractie van deze alleraardigste speelfilm. In het voorprogramma een mooi Tobis Holl. Nieuws, een uitgebreid Ufa- journaai en een zeer goede cultuurfilm over het oude Pompei. BOEFJE Deze Hollandscht film met Annie van Ees in den titelrol en Guus Brox, Albert van Dalsum, Plet Kohier en zoovele andere beken- I kende acteurs en actrices Theater I als medewerkers, zal op- I njeuw yeien groote vol doening schenken. Gisteravond bij de eerste voorstelling was de belangstel ling reeds zeer groot. Meermalen ver toond. zijn er toch velen, die dit film werk nog niet zagen. Laten zij thans de gelegenheid niet verzuimen. G. C, van Gulik. OFFICIEELF MEDEDEELINGEN. Grasland scheuren. Het volgende wordt aan belangheb benden medegedeeld: Een ieder, die «volgens de destijds uit gereikte lastgeving tot grasland scheu ren verplicht werd, had hieraan vóór 15 Februari j.l. moeten voldoen om voor de premie ir. aanmerking te kun nen komen. Voor de oppervlakte na 15 Februari gescheurd wordt geen premie beschikbaar gesteld. Indien op 15 Maart 1943 niet ge scheurd is, zal voor iedere Are die te weinig gescheurd is, een minimum boete verschuldigd zijn van f 5.—; niet voor 1 April 1943 gescheurd wordt de boete minimum 7.50 en niet voor 15 April 1943 gescheurd minimaal 10 per Are. Een ieder wordt geacht niet eerder te hebben gescheurd dan nadat schrif telijk kennis is gegeven aan het Bureau van de Landbouw-Crisis-Organisatie te Alkmaar, afd.: Bodemproductie. Bovendien kan, indien vóór 15 Maart niet gescheurd is, op kosten van den gebruiksgerechtigde gescheurd worden. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden om. indien de verplichte oppervlakte nog niet gescheurd werd, hieraan te voldoen, daar onaangenaam heden hiermede voorkomen kunnen worden. Distributie Landbouwwerktnigen in Noord-Holland, Er is weer een contingent landbouw werktuigen beschikbaar gesteld voor toewijzing in de provincie Noord-Hol land. Het contingent is echter zeer be perkt en zal vrijwel geheel noodig zijn ter dekking van de nog openstaande aanvragen uit 1942. Bij hooge uitzondering zal misschien nog hier en daar iets kunnen worden toegewezen. Diegenen die meenen voor toewijzing van eenig landbouw werktuig in aanmerking te komen, moeten zich in verbinding stellen met onze, assistenten in de provincie. Alleen die aanvraagformulieren welke voor zien zijn van het advies van een onzer assistenten, zullen in behandeling wor den genomen door mij. Men zij er zich wel van bewust dat toewijzing van landbouwwerktuigen geen regel maar uitzondering zal zijn, slechts de meest dringende gevallen kunnen door mij misschien worden ge holpen. Van de volgende werktuigen is voorloopig niets beschikbaar: aard- appelpootmachines; greppelsnijders en -ploegen, veevoederstoomers en aard- appelstoominstallaties. Voedertoewijzing Stadspaarden. Hiermede wordt bekend gemaakt, dat de stadspaardenhouders, die een tekort hebben aan ruwvoeder of een tegoed aan erwtenstroo, weike toewijzing voorloopig nog niet geleverd kan wor den en waardoor zij in een moeilijke voederpositie geraken, voor zoover mo gelijk een toewijzing voederbieten zul len ontvangen. Ter verkrijging van deze toewijzing dient de stadspaardenhouder zich vóór 5 Maart a.s. schriftelijk tot ons Bureau te wenden, afdeeling Ruwvöeder onder opgave van het aantal paarden, als mede den leverancier van de voeder bieten. Invullen dér registratlekaarten. Den bij de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie voor Noord-Holland georgani- seerden wordt bekend gemaakt, dat het niet juist of onvolledig invullen der registratiekaarten vertraging in de af gifte en bij herhaling, het niet ver strekken van voedertoewijzingen ten gevolge zal hebben, waartegen geen reclames mogelijk zullen zijn. 1 Met nadruk wordt op het Invullen van den naam en het adres van de(n) veevoederleverancier(s) gewezen, ter wijl alle georganiseerden verplicht zijn, de hen gezonden registratiekaarten bin nen den vastgestelden termijn bij hun P. B. H. in te zenden. Pootgoedvoorziening Volkstuin houders. Volkstuinhouders die als lid zijn aan gesloten bij een bestaande tuinvereeni- ging kunnen zich voor het verkrijgen van Aanvraagformulieren pootaardap- pelen uitsluitend wenden tot den secre taris van hun vereeniging. Particuliere volkstuinhouders, dus degenen die niet zijn aangesloten bij een vereeniging, wenden zich recht streeks tot den Plaatselijken Bureau houder in hun district. De volkstuin ders moeten er voor zorgen dat zij een bewijs als volkstuinder van de L. C. O. bij zich hebben, daar anders geen Aan vraagformulier wordt verstrekt. De regeling betreffende de pootgoed voorziening zal per 1 Maart ingaan. Verzorging aardappelkuilen. In verband met de voor dezen tijd van het jaar hooge temperatuur en ge zien het feit, dat door de telers op een strengen winter is gerekend, terwijl tengevolge van het natte weer tijdens het rooien vele partijen nat zijn inge kuild, treedt in meerdere kuilen zoo- dahige broei op, dat groote hoeveel heden aardappelen voor de mensche- lijke consumptie dreigen verloren te gaan, ..Het is dringend gewenscht hiertegen onmiddellijk maatregelen te nemen en door een oordeelkundige omwerking en sorteering, of andere maatregelen (b.v. ontdoen van spruiten, aanbrengen van luchtkokers etc.) aan dit euvel paal en peik te stellen. Tevens willen wij er ten overvloede nog eens op wijzen, dat de telers ver antwoordelijk zijn voor een doelmatige bewaring van de door hen geteelde aardappelen en dat men er n i e t op kan rekenen, dat dergelijke partijen, onder het motief van niet houdbaar heid, zoo zonder meer vroegtijdig door de V.B.N.A. zuilen worden afgenomen. Hooiïnlevering; hooiaanvragcn. De P.I.C.A.' voor Noord-Holland maakt bekend: Telers van hooi, die voor de ver plichte hooiïnlevering oogst 1942 vrij stelling hebben ontvangen, zullen op nieuw het gevorderde kwantum hooi moeten inleveren, indien gebleken is, dat goed gezond leverbaar hooi op het bedrijf aanwezig is. Nogmaals wordt onder de aandacht gebracht, dat het niet geleverde kwantum hooi ter be schikking van de P.I.C.A. te Alkmaar gehouden moet worden. Hierbij is in begrepen het kwantum van 20 kg hooi, hetwelk door telers méér moet worden geleverd van die bedrijven, die-met een aanslag van 50 kg of 60 kg per H.A. blijvend grasland zijn belast. Verder wordt onder de aandacht ge bracht, dat verzoeken om een toewijzing hooi door particuliere paardenhouders. niet meer in behandeling genomen kun nen worden. Extra aanslag jongvee. Zij, .die een extra aanslag hebben ontvangen voor boventallig jongvee, aangehouden per 18 October 1942 boven de toegestane verhouding van 1 kalf op 5 runderen, en hiervoor een kalf moe-f ten leveren met een gewicht van ten/ minste 60 kg, kunnen deze kalveren gedurende de beperkingsperiode aan houden. waardoor zij automatisch, per boventallig kalf een aanslag ontvangen van 220 kg. Van alle op deze wijze voor 1943 aangeslagen kalveren, wordt de extra aanslag van tenminste 60 kg ingetrokken. H.H. Détaillistea maken wij er op attent, dat nog kan worden ingeleverd bij de Plaatselijke i^Distributiediensten van 1 Maart t.e.m. 5 Maart. Voor H.H. Grossley bestaat nog ge legenheid in te leveren bij de Plaatselijke Dis tributiediensten, gedurende dezelfde termijnen. Afd. Bonnenvoorlichting. Verzekert Uw bezit tegen OORLOGSSCHADE brandschade Practische voorwaarden Vlotte schaderegeling Vraagt opgtve der lage tarieven Algemeen Onderling Waarborg Genootschap loldtchepleln 29 Amttordam-C. Onderlinge Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN voor» beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, voor tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, èe'dswaarden en preciosa Halljaarlljksche Schaderegeling! Meer dan 500 000 obiecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uwobelang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorger I Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zea minerale zouten in Kru- schen zuiveren Uw bloed en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Gezondheid voor een cent per dag Bij Apoth. en Drog. 0.41, 0.76,1.47 'ie tijd van toen komt niet weerom, maar wel Bonk ons en Biscuits en zonder bon De competitie loop het programma wc maar tevens belam ldjke het lüstje maar te zien, dat bepaalde; direct beslissend het kampioenschap. Benige voorbeelden morgen niet wint gels. i« HDVS kampio •van Helder wint. is en kan Zandvoor' niets meer aan doen. Maar laten wü eerst Tiaar de 2e klasse A. M StStie: KFC. OSV en Sin de pretendenten en t\e Koogsche kampioen. ze allereerst zelf wmt ria en OSV zoo vnenc één punt te verliezen, hggen tal van voetangc mem Allereerst is hetj vraag, of KFC van winnen. Wanneer de hetzelfde open spel spel. den week tegen Li C, minder pech hebben in en als ze wat mmder zijn bii het verdedigen, zeker niet winnen. Wu verwachten een geheel met vrijwel gebjke kan een puntenverdeelmg zei rassend zou zün. Daarom z«n de wedst Alkm. Boys en HBC-Wes eroot belang. Natuurlijk wacht worden, dat OSV tuurliik zullen de Enkhu .en, dat alles nog mogel- -1BC op grooten tegensti ten. Moge we een klein ping van West-Frisia teg De overige wedstrijden geen belang meer. HFC moet naar Helde, voor de groote moeilükhi ten winnen. En dat zal ii punt van Noord-Holland vallen! Helder beschikt goede ploeg, die juist in volkomen opgewassen is 't Zou ons niet verwon^ heer Helder in elk geva spel bevocht. En daarme voortmeeuwen nog een ben. als..... ze tenminste karspel van DTS wint! v niet zoo gemakkelijk is! Halfweg heeft een k| Kinheim, om zich in stellen en dan zou Bloe definitief onderaan staan. In 3 A heeft Zaandijk moeilijk, nu het tegen spelen. Wel zijn de Zaanc ker( maar de wedstrijd plaatselijk karakter en d; .1?, zal Abdijsiroop dadeltjk die nare hoest temperen en snel doen verdwijnen. De slijm komt los. Borst en keel worden verzacht. Vanouds beproefd btf hoeat, griep, bronchitis, aathmi» 's Werelds beste Hoestsiroop doende. Hier mogen we wijzen op den wedstrijd DEM, die zonder een tit toch belangwekkend beloj den en wellicht door de èewonnen kan worden. In 4 A gaat .de strüd schen LSVV en Texel, W de beste kansen he speelt morgen thuis tegé eerwaard en kan win: Texel wint den thuiswed: Oudesluis eveneens, zoodq tie nog niets verandert. N.Niedorp wint thuis en Vrone heeft een goed< gen Watervogels; beide i hebben echter elke bel Verloren. In 4 C kan Bergen thui: [winnen en Uitgeest, dat 1 dreef is, zal het thuis te: 22 ook wel klaren. Overigens verwijzen wc programma. OM DEN HOOGSTEN En dan begint morgen om het nationale kam I Heerenveen moet thuis sri I Enschedé en we zijn ben de Friezen dit jaar zullen leden jaar speelden ze el strijd thuis gelijk, thans..,1 schede moet geducht op vive zijn en we hebben Imoeden, dat Enschedé me Bük spel tevreden zal mo jfeuenoord-Willem II ka I interessante ontmoeting w 1-1 twee gelijkwaardig de betere techniek de I oammers kunnen zegevien üu00ueïe snelheid» der We betwijfelen het! I ATDn+i? reeds opgemer thu,ls van Stormvo tstTtoVj°to v?et tot een bssl: ■F.hd te brengen tegen ■rai .de Hagenaars niet [om te winnen, al ziin z< Lof sterker. Verder is hit Kw?*. EWS-Xerxes, o m'dpro?mS kansje is, ■ter ir? *1 verlaten. DWS wint;m r ver^ach jte Zuid en Noord nog v wedstrijden, waarbij m ipekhnfrst£ •J3laats betr Evmjfe e'de-Noad, fre geven P® Achilles-Lt .""■stefisr™ eyenoord-Willem n teerenveen-Enschedé DISTRICT I, BI le klasse. ADO-Stormvogels DWS-Xerxes. DISTRICT IV. Ie klasse. Spekh.heide-Noad Roermond-Eindhover Picus-BVV PSV-Maurits DISTRICT V, ie klasse. Fm?'Jictrix-KFC ?"West Frisia "Alkm. Boys JWFC-RCH |ZFC-Santpoort r R A

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2