RU KS POST SPAARBANK AGENDA PUZZLE SPORT. FILMS VAN DEZE WEEK München's cultureel bezit geteisterd. KBÜ8CHEN BUDE f' PAKJES HARDNEKKIGE HOEST ommma zwitsal fabrieken Hè, Kiespij*/! tiemnAKKERV£ BESLUITEN BURGEMEESTER. De Burgemeester van Alkmaar heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren J. H. Bastmeijer, G. H. Hoytlnk, W. J. Steeman, W. van de Vail, C. Wuurman en A. Eriks, als lid van de gem. instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. De Burgemeester heeft voorts de vol gende besluiten genomen: a. tot wijziging der verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van openbare gemeentegrond of -water, met betrekking tot het hebben van steigers: b. tot wijziging der gemeentebegroo- ting dienst 1942; c. tot het verleenen van medewer king ten behoeve van de financiering van den herbouw van het perceel Zeg- lis nr. 17, dat door oorlogsgeweld is vernield, door verstrekking van een hypothecaire geldleening van ten hoog ste 2500.— d. tot verkoop van grond aan den Friescheweg ter grootte van 618 M2. aan S. Schaaf, alhier, voor den prijs van 5562.— in totaal; c. idem ter grootte van 984 M2. aan 3. Huiberts, alhier voor den prijs van 8856.— in totaal; f. tot verkoop van grond aan den Bergerweg ter grootte van 674 M2 aan N. A. J. Schellings alhier voor een prijs van 7751.— in totdal; g. idem ter grootte van 2296 M2. aan de fa. R. Holman en Zonen te Heiloo. voor een prijs van 26404.— in totaal; h. tot verkoop van grond aan de Gerard Doustraat ter grootte van 545 M2. aan P. Deugd alhier, voor de som van 4087.50 in totaal. DIEFSTAL. Dezer dagen werd door de politie een jeugdige expeditieknecht aan gehouden, die ten nadeele van zijn patroon een hoeveelheid bonbons had ontvreemd. De jongen bekende den diefstal te hebben gepleegd. Dr. PAUL JULIEN SPREEKT IN ALKMAAR Alkmaar wacht den 23sten Maart in het „Gulden Vliés" een buitenge woon mooie cultureele avond. Als pakkend slot der serie algemeene ontwikkelingsavonden zal ditmaal niemand minder dan de beroem de ontdekkingsreiziger Dr. Paul Julien schrijver van het bekende en veelgelezen boek „Kampvuren om den Evenaar" een causerie kamen houden over zijn onderzoe- kingsreizen en avonturen in het hart van Afrika. .Allen, die eertijds Dr. Julien in zijn prettige radiouurtjes hebben be luisterd, zullen ongetwijfeld eëns gaarne kennis maken met dezen ge- eelligen causeur. Ditmaal zal echter het genot nog worden verhoogd, doordat het gesproken woord bo vendien nog dcior een serie prach tige documentaire films zal worden geïllustreerd, zoodat ook het oog volop kan genieten van de voor ons Westerlingen zoo bijzondere en vreemde maar niettemin hoogst- interessante levenswijze dezer natuurvolken uit het thans wel zeer actueele donkere werelddeel. HELDENGEDENKDAG Naar ons heden werd bericht, is de bijeenkomst in het kader van den Heldengedenkdag, die morgen in het Wapen van Heemskerk zou plaats vinden, uitgesteld tot Zon dag 21 Maart 11 uur. ZONDAGSDIENST^ APOTHEKEN. Op Zondag 14 Maart is de apotheek van Dr. H. Hariong van Ark, Lange- straat 1, geopend, welke in de week van 13 t.e.m. 19 Maart tevens den nachtdienst zal waarnemen. NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. ZONDAG 14 MAART 1943. Kapelkerk, 12 u. kinderkerk. G.G. L. des Heils, 10 uur opdracht- dienst, 7.30 u. verlossingsdienst o.l.v. mej. Dijkmans van Amsterdam; Don- derdagav. 7.30 u. heiligingsdienst. Schoorl, 3 u. ds. Klein Wassink. DE KAtER Zeven lange jaren was de gevlek te kater de lieveling van de aan de Studler van Surckla?;; te Bergen wonende familie geweest. In de buurt had hij tal van vriendinnetjes en het bosch was voor hem een ge liefd jachtterrein. Geen wonder, dat hij er niets voor gevoelde om met de familie naar Heiloo te evacuee- ren. Het «bevel daartoe was echter gekomen en zoo verhuisde de kater op een kwaden dag met de familie naar Heiloo. Een paar dagen later was hii echter tot groot verdriet van zijn menscheliike huis^enooten verdwenen. Een advertentie, waarin een belooning werd aangeboden, leidde tot niets. Tot groote vreugde werd de kater enkele dagen daarna bij het huis in Bergen aangetroffen. Enkele da^en mocht hii in Heiloo slechts met een touwtje aan den hals uit, maar thuis is hii daarvan bevriid, aangezien hii vriendschan gesloten heeft met de poes van een geëvacueerd gezin uit Egmond en sindsdien is zijn voorkeur voor Ber gen verdwenen. Zoo zal het ongetwiifeld ook vele t Bergenaren gaan, die thans nog hun geliefd dorp niet kunnen vergeten. Evacuatie-ontboezeming. Nu in het schoone Bergen tenge volge van de evacuatie vele wo ningen leeg staan, leest men op de verlaten woningen allerlei nieuwe adressen en verzoeken om de pan den niet te beschadigen. Een siga renwinkelier hing voor zijn raam de volgende dichterlijke ontboezeming, die wij onze lezers niet willen ont houden. Dertig lange jaren Heb ik gezwoegd en gezweeten Om deez grond en pand Mijn eigendom te heeten. En nu moet ik er uit Want ik kreeg een briefje thuis. Ik doe het daarom gauw En zoek een ander huis. Thans staat de woning leeg En stil is het daar binnen. Geen zang, muziek en ook de kat Hoort men daar niet meer spinnen. En ik vraag aan vriend en vijand, Bewaar mijn huis toch goed, Laat de sternen op malkander En maak glas en lood niet zoek. Ik neem hiermede afscheid Want allen, die ik ken Wensch ik allen het 'allerbeste En blijf zooals ik ben. GEVGNDEN VOORWERPEN. Politiebureau: dameskous, vele handschoenen en wanten, /sleutels, dameshoed, div. heeren- en dames hoeden, portemonnaies met inhoud; kerkboekje, ceintuurs, pakje waarin handschoen en zakdoekje, doosje in houdende gasgeneratorlucifers, 2 schoenen, rozenkrans in étui. Swildens, St. Annastraat 23, paar motorhandschoenen; v. d. Vlugt Wognumschebuurt 12, een want; Poeze, Landstraat 63. een paar bont wanten; Alders. Koningsweg 81, bruin lederen handschoen; Kiiegt, Konings weg 6, een paar heerenwanten; Kaan dorp, Zeglis 73, handwarmer; Som beek, Rembrandtstraat 43, horloge en ketting- Elberger, Heilooërdijk 30, autoped; Makkes, Lindenl. 67, por- temonnaie met inhoud; Steen. Boe zemsingel 5, wagenmoer; v. Grunin- gen, Nieuwlandersingel 71. zakmes; v. Loo, Bruinvisstraat 55, kinderwant; □brink, Dijkgraafstraat 27, rozen krans; Bakkum, Ritsevoort 60, porte- monnaie met inhoud; Groen, Kenne- merstraatweg 7 handmof; Gaarthuis, Poppelmansl. 37, dameshandschoen met ritssluiting; v. d. Burgt, Een- drachtstraat 10. sehoolétui: Bijl, Wes terlaantje 3, fietstasch; Crevecoeur. Metuisgracht 6. armbandhorloge; Jager, Wognumschebuurt 5, paar kin- derwantjes; Nieuwenkamp, Madelief straat 7, armband; Zeegers, v. d. Wou destraat 69, polshorloge; Sikkers, J. H. Schaperstraat 7, zak anthraeiet; Akkerman, Stuartstraat 35, actetascb met inhoud; Peperkamp, Drebbel- straat 2, pakje boter; v. d. Gulik, 2e Landdwarsstraat 30, mandflesch; Groen, Lyceumstraat 52, kettinkje met hoefijzer; Hofman, Westerweg 282, haarlint; Hoeb, Frans Halstraat 7 wandelstok; Haakman, Clarissen- buurt 31, imitatie bontwant; Nijman, Papaverstraat 12. portemonnaie met inhoud; Penijn, Óudegracht 153, por temonnaie met inhoud; v. Heerden, Kennemerpark 10, kinderwantje; Er- kamp. Poppelmanslaan 9. zilverbon; Woudstra. Vrouwenstraat 2, vulpen; Hazes. Stuartstraat 43, twee zakdoek jes; Vos, Bleekersks.de 3, vulpendop. BROEK OP LANGEDXJK De eerste spinazie. - De eerste spi nazie werd Vrijdag aan de Lange- dijker Groenten Centrale aangevoerd door de tuinbouwers P. Wagenaar te Heerhugowaard en Gebr. Groen te Sint Pancras. ZUIDSCHARWOUDE Zestig jaar met den melkemmer.- Mej. N. Luytjes heeft haar melkzaak overgedaan aan haar collega, den heer P. Koeman, alhifer en zij zal dus binnenkort niet meer haar klanten bedienen. Voor velen zal dit heel vreemd zijri, aangezien Neeltje bij ■een aar generaties van Zuidschar- wouder families melk bezorgd heeft. Vanaf haar zevende jaar heeft de thans 67-jarige met den melkemmer geloopen en zij viert dan ook onge twijfeld een zeldzaam jubileum bij haar afscheid. LANGEDIJK Inenting tegen roodvonk en diph- terie. - De burgemeester van Lan- gedijk maakt aan de inwoners van Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel bekend, dat binnen korten tijd gelegenheid bestaat voor inenting van kinderen tpt den leef tijd van 14 jaar tegen roodvonk en diphterie. Vanaf Vrijdag 12 Maart tot en met Zaterdag20 Maart kunnen belang hebbenden die hiervan gebruik wil len' maken, zich daarvoor iederen werkdag van 912.30 uur opgeven ter Secretarie aan de afdeeling Al gemeene Zaken. Alle theaters eiken avond 7.30 uur. Woensdagmiddag alle theaters 2.30 u. Cinema-Theater, Dossier Libussa (rom.- sen&j Alle leeftijden. Alkmaarsch Bioscoop-Theater, Fien- tje Peters, poste restante (Ned. hum. film) 14 jaar. Victoria-Theater, Eén nacht portier (kom.) Alle leeftijden. Harmonie-Theater, Menschen vom Variété (artistendrama.) 18 jaar. (Ge prolongeerd.) Donderdag geen voorstelling. Zaterdag 13 Maart. 6.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering U.l.v.a.d.e.r.o. Zondag 14 Maart. 1 uur, gem. Sportpark Alkmaar, ope ning drafseizoen, langebaandraverijen. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, opv. kinder- tooneelstuk Dik Trom. 7 uur. 't Gulden Vlies, opv. van „Een schoenmoeder uit duizend," door .de 'Haghespelers. 2.30 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitv. D.o.v.e.s. 6.30 uur, café Schuit te Koedijk, uitv. Voorwaarts. 6 uur. café Molenaar te Oterleek, uitv. tooneelvereen. K. n. K. Maandag 15 Maart. 7.15 uur, 't Gulden Vlies, opv. blijspel Soubrette door het Centraal Tooneel. «TT-.L HEILOO Uitreiking bonkaarten. - Hoewel de uitreiking van distributiebeschei den niet meer kenbaar wordt ge maakt middels een publicatie, wor den bü uitzondering, ten gerieve van de geëvacueerden, hierbij de da gen van uitreiking bekend gemaakt. De uitreiking vindt plaats in café „De Onderneming" Kennemerstraat- weg A 240 van Maandag 15 tot en met Vrijdag 19 Maart a.s. van half tien voormiddag tot drii uur na middags. Burgerlijke stand - (Van 18 Febr. 4 Maart). Geboren: Cornelia M„ d.v. A. Borst en C. Schouten. Sophia E. J., d.v. A. W. Boersen en A. J. Heu- veling. Catharina E. M., d.v. P. Opdam en C. Ligthart. Jan N., z.v. W. S. Zeevat en N. Blokker. Jacobus J„ z.v. J. Sombroek en A. Biersteker. Martha, dv. G. W. Le vering en M. Koning. Theodorus W., z.v. W. Wittebrood en C. Kop- Ees. Willem Th. M., z.v. L. M. oos en A M. Leegwater. Jacob A., z.v. G. Porsius en A. Porsius. -Ondertrouwd: Franciscus C. Roobeek en Geertruida Bolten. Jeremia E. Vos en Margaretha A. Eriks. Willem Breeuwer en Klaaske Bakker. Petrus Kamp en Petronella C. M. Kuijper. Getrouwd: Johannes C. Stok en Jeltje Hielkema. Jannes Nieu- wenhuis en Klaasje Raggers. Cornelis Klaasse en Catharina Ko men. Theodorus M. van Roode en Jacoba Mulder. Overleden; Anna Kuijper, 68 jr., echtgen. v. Jacob Klaase. Geertruida M. Ooijevaar, oud 1 maand, overl. te Alkmaar. Jan de Vries, 77 jaar, echtg. v. Aaltje Bouma. Marinus J. A. Deutekom, 2 dagen. Maartje Brouwer, 66 jaar, echtg. v. J. Groot. Dirk Jan sen, 68 jaar, echtg. v. A. Blanken- daal, overL te Alkmaar. CASTRICUM Burgerlijke stand. Geboren: Margaretha C., d. v. F. Zonneveldt en A. M. de Wit. Jozef, z. v. J. A. Renkens en P. C. Hes. Theodorus N. J., z. v. N. M. v. d. Park en C/P. Bijman. Adria- nus G., z. v. G. H. Kaandorp en A. M. Meijne. Wilhelmus C, z. v. P. Bakker en A. A. Groen. Gehuwd: F. H. Muller en H. Stet, beiden alhier. J. P. van Wete ring te Haarlem en M. Wulp, alhier. Ondertrouwd: JanGleij steen en Meinsje Beatrix Rijnsburger, bei den alhier. Adrianus de Wit te Heemskerk en Dieuwertje Scher mer, alhier. Johannes P. v. d. Putte te Velsen en Geertruida Bont, alhier. Overleden: Jan Duijn, 59 jaar, weduwn. van Afra Lute. Onze eerste Maart-opgave. Een deeling van enkel kruisjes. Geheel volledig zag deze som el ate volgt uit: 625)631938(1011,1008 625 693 625 "688 625 630 625 5000 5000 - Vele geregelde •inzenders zagen ook in deze puzzle geen moeilijk heid. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Maart: P. Groenwoudt 165 pt., J. Kuipers 148 pt., K. Zwiep 140 pt., mevr. Has- sels 138 pt., mej. L. van Ossenbrug gen 136 pt., K. Tip 124 pt., Tonny Eeken 116 pt., mevr. Wielage-v. d. Oord 112 pt„ mej. M. A. Vermaas 112 -t„ mevr. Radder Pons 105 pt., mevr. v. d. Pol-Masee 101 pt.. J. P. Geus 96 pt.,' J. J. Joustra 80 pt., me). Pastoor 77 pt., mej A. v. Nienes 66 Pt., C. J. Hoeben 66 pt.. J. H. M. Kootker 54 pt., mevr. BrUinvis-Sil- ver 52 pt., A. A. Idema 46 pt., mej. M. Siezen 36 p., mvr. Eecen-Boyen- sa 34 pt., J. D. Buis 32 pt., G. van Musscher 30 pt.. P. Meijer 30 pt., K. Bruin 24 pt.. P. Hofstra 22 pt„ J. Na- rold 18 pt., H. Schiphorst 18 pt., Jac. Groen 14 pt., C. Emanuel 14 pt„ mej. Visser 12 pt., W. C. Dieleman, G. H. v. d. Bogaerde en Krijgsman 10 pt., mej. Barsingerhorn 8 p., W. Strubbe 4 pt. en velen met minder punten. Enkele geregelde oplossera die onze buiten-editie lezen en eemdaar- in ontbrekende puzzle niet konden oplossen, hebben 2 pt. voor deze ge miste puzzle toegekend gekregen. Onze Nieuwe Opgave (no. 2 der Maart-serie). Welke zin is bedoeld? De woorden van een zin zijn allen aan elkaar geschreven en daarna is de zin in een 41-tal stukken ver deeld, die wij hieronder in alphabe- tische volgorde laten volgen: acht - an - anal - anh - ath - bet - cht - dbe - do - eiiv - elde - elha - emno - eng - ent - enz - erin - etins - etvo - gena - gge - hijde - ikt - lekr - lk - nad - ngv - ni - o - odi - orde - orh - oth - pan - re - te - tebr - tra - ver - ijm - ijndo. Gevraagd dè hieruit samen te stel len zin, in te zenden. Oplossingen (2 pt.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, -doch uiterlijk tot Vrijdag 19 Maart 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van het Dagblad voor Noord-Holland te Alkmaar. DE AMSTERDAMS CHE BEURS. 3 U Nederl. >1941 100 l'OOV* 4 Nederl. 1941 101»/» 1015/« 4 Nederl. 1940II 102 102Vi 3-3)4 Nederl. 1938 98'/» 99 3 Ned.-Indië 1937 94'/,, 94'/» Amsterd. Bank 140 1383/, Handel Mpij. Cert. 8 v. 250 170*/. 167'/, Ned. Ind. Handelsb. 126 124 Alg. Kunstz. Unie 1804/, 178'/» Calvé Delft Cert. 185 18614 Lever Bros 291 284 Philips Gloeil. Gem. Bezit 369 360 'N STREEP ONDER DE AFFAIRE DER BLOEMBOLLENVEILING. De geruchtmakende affaire der BloemboUenveiling „Beverwiik", welke voor een aantal jaren zelfs heeft geleid tot het aanvragen van de faillissementen van de veilingen „Kennemerland" en „De Vrije Vei ling", heeft thans haar eindpunt be reikt. De toenmaals ingestelde neu trale commissie heeft n.l. bericht, dat de oude schulden der Bloemenveiling zijn kwijtgescholden, daar aan alle gestelde voorwaarden is Voldaan, o.a. aan die betreffende een nauwe en hechte samenwerking tusschen Kennemerland en De Vrije Veiling, welke onlangs haar bekroning heeft gevonden in de totstandgekomen fusié. Harmorie- Theater MENSCHEN VOM VARIéTé. Deze bijzonder geslaagde film uit het afwisselende variété leven is in 't HaTmonie- Theater geprolongeerd. Ook deze week zal de belangstelling ongetwij feld groot zijn en inhoud, spel en opna men verdienen die belangstelling ook. EéN NACHT PORTIER. Een komische film, die geheel be- heerscht wordt door Hans Moser. Rij is voortdurend het middelpunt. Karl is al jaren huisknecht in een groot hotel, maar droomt nog steeds van den dag, die éénmaal komen moet, n.l. dat hij portier zal zijn. Voor die belangrijke functie voelt hij zich als 't ware aange wezen En eenmaal komt zijn kans. Voor één nacht moet hij den portier vervangen en dan toont hij zich in zijn vdlle kracht. Welke dwaasheden en onmoge lijke situaties zich in het hotel dien nacht voor doen is niet te vertellen. Hij beschermt een jonge actrice en brengt haar in kennis met een directeur uit Ham burg, hij brengt een professor en een lieftallige jonge dame tot elkaar, ver- eenigt de teperamentvolle Elvira met haar secretaris, ontmaskert een beken den höteldief en vindt zelf een levens gezellin. Men ga zien hoe Hans Moser Q;t alles op zijn populaire luidruchtige wijze voor elkaar brengt, ja zelfs een gescheiden paar weer vereenigt. Naast hem treden in het fraaie hötelmilieu verschillende beproefde krachten op zooals Irene von Meyendorff, Margit Victoria' Theater Symo (Elvira), Frits Odemar als _dr. Klerk en Ivan Petrovich als de profes sor, die zorgen vqor 'n komisch geheel. Het voorprogramma bracht een 'mooi Tobis Holl. Nieuws, een uitgebreid Ufa- journaal en een film over het werk van den Nederlandsehen Volksdienst. G. C. van Gulik. „DOSSIER LIBUSSA." Om met Koos Speenhoff te spreken, kunnen wij van „Dossier Libussa" zeg gen: „een liedje met 'een moraal." In 1909 schreeuwden als het ware talrijke sociale en nationale problemen om een oplossing, de bureaucratie was ten top gevoerd en de zakenmoraal van vele grootbedrijven was ten hemel schreiend. De textielfirma „Libussa A. G." voert zonder on derscheid des persoons, zonder de belangen van kleinbedrijven ih het oog te houden en er niet voor terugschrik kend duizenden arbeiders broodeloos te maken, een verwoeden strijd om de Cinema- Theater heerschappij in de linnenindustrie. De firma wordt verpersoonlijkt in den on- sympathieken secretaris dr. Kuhn (Sieg fried Breuer,) die niet alleen uit finan cieel winstbejag handelt, doch tevens naar de hand van de presidentsdochter (Irene von Meyendorff). dingt. Zijn snoode plannen borden evenwel ver hinderd door Huberfriayer (Karl Shraup) en dr. Goll (Rolf Wanka.) Een uiterst sterk gespeelde film is het jammergenoeg niet geworden; hier voor missen wij de schen>e contrasten, de groote conflicten en het fascinee- rende tempo, al dient gezegd, dat er in dit tendentieus filmwerk ook "veel te waardeeren valt en men van eenige goed gespeelde rollen kan genieten. W. Middelbeek. FIENTJE PETERS POSTE RESTANTE. Het jonge echtpaar van Oord is vier weken getrouwd. De man is roman schrijver en zoekt een knappe secre taresse tot groote ergernis van zijn jaloersche vrouw. Een aardig meisje. Fientje Peters, sollici teert onder poste-restante. Wanneer mevrouw van Oord een foto van Fien tje ziet, barst ze in woede uit eri een verwijdering tusschen de twee echtgenooten is het gevolg. Een huisvriend, Wim genaamd, moet den vrede weer herstellen. Wanneer Wim. de vrouw van Van Oord troost, komt de schoonvader binnen en om de situa tie te redden, stelt hij zich als de schoonzoon voor. Kostelijke tafereelen volgen nu. maar het einde is toch, dat het tusschen de echtgenooten weer in orde komt, terwijl Wim (de vriend) met juffrouw Peters trouwt. ïn deze Hol- landsche film speelt Dolly Bouwmees ter de amusante hoofdrol. Vooraf Tobis- en Ufa-nieuws en een aardige kleurenfilm. A. B- Theater Biljarten KAMPIOENSCHAP 2E KLASSE GROOT BILJART. Na den derden dag staat de Ruy- ter nog aan den kop met 8 pt. uit 5 partijen. Hij verloor van Teegglaar met 228 tegen 300. Hoogland staat twee met 6 pt. uit 4 partijen. Hij won van Schmidt met 300-274 in 31 beurten. Teegelaar staat drie met 6 pt. uit 5 parijen. Hij won van de Ruyter maarverloor van Beuming, die in deze partij uitstekend op dreef was en met een gem. van 11.11 speelde. Heden en Zondag zal het onge twijfeld spannen in Amsterdam. Wandelen S-A.V.«KNOBELTOCHTEN. Het Alkmaarsche S'.A.V., de sport en amusementsvereeniging van V. en D., organiseert Zaterdag 20 en Zondag 21 Maart a.s. haar z.g. Lente- knobeltochten in de omgeving van Alkmaar. Voor deze tochten heeft S.A.V. tal van fraaie parcoursen uitgezocht, die zeker in den smaak :ullen vallen bij de wandelaars. De te knobelen afstand ligt tus schen de 20 en 30 km, zoodat hier gedacht is aan een begin van het seizoen: geen te groote afstanden, maar juist die, welke door iedereen geloopen kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat slechts leden van den N.W.B. kunnen deel nemen aan deze tochten en dat zij allen staan onder de bepalingen van het individueele wandelen. Het spreekt ook vanzelf, dat S.A.V. ge zorgd heeft voor zeer origineele persoonlijke herinneringen voor het volbrengen van een dezer tochten en dat eveneens een speciaal zegel in de waffldelboekjes geplakt kan Worden. We mogen nog een paar mededee- lingen laten volgen: vertrek Zaterdag tusschen 2 en 3 uur bij paviljoen Kinheim te Alk maar ;aankomst aldaar ongeveer 8 uur; vertrek Zondag tusschen 10 en 12 uur bij paviljoen Kinheim; aan komst aldaar ongeveer 5 uur. Inschrijving tot en met Zaterdag 20 Maart bij den heer Th. J. J. Ko nijn, Emmastraat 11, Alkmaar. VEERTIEN BRITSCHE VLIEG TUIGEN VERLOREN In den nacht van 12 op 13 Maart heeft de Britsche luchtmacht tijdens aanvallen op het Roergebied naar gemeld wordt wederom een vrij groot aantal der gebruikte vliegtui gen verlorên. ,Volgens tot nu toe be schikbare berichten» zijn door den Duitschën afweer minstens veertien toestellen ten val gebracht. De uit geworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten schade in woonwijken, De burgerbevolking leed verliezen. AMERIKAANSCHE ZEELIEDEN EN DE VAART OP SPANJE De Amerikaansche zeeliedenbond „National Maritime Union" heeft naar Associated Press uit New-York meldt, zijn leden verplicht niet te monsteren op schepen met bestem ming naar Spanje. Er is reeds een delegatie naar Washington vertrok ken, die het standpupt van den bond. uiteen zal zetten aan Sumner Welles. Bij den Engelschen terreuraanval op München zijn Duitsche „cultuur goederen van de grootste waarde aan de bommen ten offer gevallen. De beroemde Staatsbibliotheek is door brand- en brisantbommen zwaar beschadigd; van de meer dan twee millioen boekdeelen, waaron der ruim 5000 origineele manuscrip ten, is een vierde deel door brand vernield. Daaronder bevonden zich de kostbaarste oorkonden uit den tijd van Karei den Groote en talrijke, exemplaren van oude bijbels van niet te berekenen waarde. Zeer geleden heeft de O. L. Vrou- wekerk, welker prachtige sacristie volkomen is uitgebrand en welker kostbare interieur met de beroemde ruiten geheel door de bommen ver woest is. Ook de Ludwigskirche en de Michaelskirche hebben zware schade geleden. Tot de getroffen gebouwen be hoort voorts het Deutsche Theater, "af: daf tot de bekendste cultuurmonu menten wordt gerekend. De geheele inrichting van het theater met de onvervangbare historische costuums is een,prooi der vlamrrien geworden. Verder is de tot ver buiten Duitsch- land bekende porceleinfabriek Nym- pfenburg.i welker producten verza melaars en kenners in verrukking brachten, getroffen. Ook uit dezen aanval, aldus zegt men te Berlijn, bliikt, dat het het doel van onze vijanden is, naast de weerlooze burgerbevolking vooral de Duitsche cultuur vernietigend te treffen. OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN. Inlevering bonnen „Boter 10." In afwijking van hetgeen dezer da gen werd gepubliceerd, wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de Plaatselijke Distributiediensten de bonnen „Boter 10"» in plaats van na 19 April na 19 M a a r t 1943 niet meer zullen inwisselen tegen toewijzingen. Levering van hooi. Hierbij wordt bekend gemaakt dat de gebruikers van grasland, "e een aan slag van 50 of 60 kg per H_A. hebben gehad, er rekening mede dienen te houden dat een navordering van 20 kg hooi per H.A. wordt gehouden, zoodat zij het benoodigde kwantum hooi ter beschikking van de P.I.C.A. voor N.-H. dienen te houden. Die gebruikers van grasland die nog niet of niet ten volle aan hun leve ringsplicht hebben voldaan, dienen hiermede eveneens rekening te houden. Ten overvloede wordt er nogmaals de nadruk op gelegd, dat voor het tekort geleverde hooi een procesverbaal wordt opgemaakt, terwijl tevens een boete van veertig cents per kg te weinig ge leverd hooi zal worden opgelegd. EE PROV. INKOOPCENTRALE VAN AKKERBOUWPRODUCTEN v. N: H: Geleideblljetten rundvee en schapen. Met ingang van Maandag 15 Maart a.s. zullen geen geleidebiljetten voor rundvee en schapen meer worden inge nomen aan de marktingangen, doch men ontvangt ze terug voorzien van een stempel „ongeldig." Deze aldus afgestempelde vervoer- bewijzen zijn voortaan noodig ter ver krijging van een nieuw biljet, waarop vee van de markt kan worden afge voerd. Men dient dus zelf zijn oude ge- leidebiljetten voer den duur van de markt te bewaren teneinde geen moei lijkheden te hebben bij den afvoer van vee. H.H. handelaren zujlen voortaan zelf de ongeldige vervoerbewijzen waarop slachtvee is aangevoerd, teza men met hun zakboekje voor afstem peling, bij de marktadministratie moe ten inleveren. Handelaarszakboekje. Nogmaals wordt hjermede bekendge maakt dat het verhandelen van rund vee volgens de Veeregistratieverorde- ning 1942 alleen is toegestaan door die genen. die in het bezit zijn van een .handelaarszakboekje. Den gelegenheidshandelaren in fok- en slachtvee, die geen handelaars zakboekje bezitten, wbrdt dan ook In hun eigen belang aangeraden dien han del stil te leggen, aangezien men onge twijfeld .in ernstige moeilijkheden komt indien men handelt op het gewone vee boekje. Voor het verkrijgen van een hande laarsboekje dient men zich schriftelijk te wenden tot het Bedrijfschap voor Vee en Vieesch te 's-Gfavenhage, Laan van Meerdervoort 53. Hermerking rundvee. Indien een rund of schaap door eenig feit het registratiemerk uit het oor verliest, is de veehouder verplicht, on verwijld hermerking aan te vragen, en wel schriftelijk bij den P.B.H. Indien dit niet is geschied, wordt een rund op de markt niet meer hergemerkt, doch wordt naar het bedrijf teruggezonden. Verhooging scheurpremie. De- Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie maakt bekend, dat de verhooging der scheurprejnie. met 100 per H.A., welke zal worden uitgekeerd aan hen, die winterkool- en winter- raapzaad hebben verbouwd en geoogst boven de verplichte oppervlakte van deze gewassen, ook zal worden uitge keerd, indien en voor zoover de telers hun aardappelverbouw ten opzichte van 1941 uitbreiden. Telers op zand-, loess-,dal- en veengronden, die in plaats van verplicht te telen zomerólie- zaden aardappelen verbouwen, ontvan gen echter over de uit dien hoofde met aardappelen bebouwde oppervlakte geen verhoogde premie. Maatregelen zijn in voorbereiding om boeren, die moeilijkheden zouden hebbeii met het rooien van aardappelen, te hulp te komen. Aanstelling P. B. H. te Haarlem. De wnd. Voedselcommissaris v. N.-H. maakt bekend, dat" de Heer L. Bies heuvel met ingang van Maandag, 15 Maart 1943 is aangesteld als Plaatselijk Bureauhouder voor de gemeenten Bloe- mendaal, Zandvoort, Heemstede, Ben- nebroek en Haarlem. Het kantoor is ge vestigd te Haarlem. Spaarnwouder- straat 99 en voor georganiseerden en volkstuinhouders geopend van 9—12 en 14—16 uur. Telefonisch is de P. B. H. te bereiken onder Nr. 16237. Of men in aanmerking kan komen om een dergelijk zakboekje te krijgen is o.m. afhankelijk gesteld van het feit of men voorheen ook een beroep maakte van den handel in rundvee. Verplichte schapenmerking. Aan de schapenhouders in Noord- Holland wordt het volgende bekend ge- maakt: Op zeer korten termijn wordt een aanvang gemaakt met het merken van dgn schapenstapel. Per merk is 0.25 verschuldigd, waarvoor een kwitantie wordt afgegeven. Als de merken ten gevolge van eenig feit uit de ooren rak'en, moet hermerking schriftelijk worden aangevraagd bij den Plaatselij ken Bureauhouder. De lammeren moe ten bij een gewicht van 20 kg gemerkt zijn. Ingeschreven stamboekschapen worden niet gemerkt, deze hebben reeds een tatoueercijfer. De schapen houder krijgt vooraf kennis van het tijdstip van merken en dient er zorg voor te dragen, dat de schapen bij de bedrijfsgebouwen aanwezig zijn. Het in voorraad hébben en het vervoeren van ongemerkte schapen wordt te zijner tijd verboden. Het is dus in het be lang van iederen schapenhoudér zorg te dragen, dat zijn schapen spoedig wor den gemerkt. DE WRND. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Hoofdred.: A. R. Jonker, Alkmaar; plv. hoofdrëd.H. P. v. d. Aardweg, Alkmaar; Buitenl.: Tj. N. Adema, Alkmaar; Bin- nenl., Prov., Stad: D. A. Klomp, Alkmaar Sport en Rechtsz.: J. Werkman, Alk maar; Adv.; C, Boogaard, Alkmaar, V Verzoek aan gebruikers van' Glasachaarichte bemoeilijkt da levering van Uw ganeaimlddelan. Geeft daarom Uw ledige KruBchenfléaoh met deksel terug aan Uw Apotheker of Droglat en U ontvangt daarvoor reap. 5,3 of 2 ets. p. fU Kruschen wordt uitsluitend ver kocht de bekende gele ver pakking. i 0 p'NT 00K GIREEREN POSTRÉKEN ING-200.000 OOM HEEFT VERSTAND VAN KINDERMEEL. Het geliefde bordje Moienaar's uit zijn kinderjaren is hem bijgebleven, Hij zweert er nog bij en inderdaad hetiseenbuitengewoon goed voed sel voor kinderen. Verlang daarom Uitsluitend verkrirebaar op de daarvoor bestemde bon. Een voedzaam en snra- i kelijk gerecht is: Finn Vermicellisoepk Uw maizenabon geeft rechl op 3 pakjes h 1 0.16» voldoends voor ca* 13 borden heerlijks soep» Circa 15 borden op rantsoen waar U ,'s winters maar niet af kunt komen en die zoo irritëerend is. Dan helpt snel zeker de verzach» tende en stilletyde „Siroop Bonnema", Per flacon f 1.15 Juist, nu lk uit moet en geen t(jd heb. voor den tandarts. Hindert niet. AKKERTJES ne men die pjjn direct weg mevrouw, maar morgen toch naar den tandarts. De Necfer/andsche Pijnstille,

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2