Het eeresaluut van den Führer. Mussert op den Grebbeberg. NAF.-leider roept de jeugd, 33 schepen tot zihken gebracht. SPORT OPROEP TOT JEUGDSTORM. (Vervolg van pagina 1.) Steeds duidelijker zien wti in, dat het cönfliot waarin Europa zich sinds den eersten wereldoor log bevindt, geleidelijk het ka rakter aanneemt van een strijd, die slechts vergèleken kan wor den met de grootste historische gebeurtenissen yan het verleden. Eén oorlóg zonder medelijden en erbarmen werd ons door het eeuwige Jodendom opgedrongen, een oorlog die. indien hij niet voor de grenzen v&n Europa de elementen der ver woesting tot staan zou weten te brengen, dit continent zou vebande- eren in één groot puinveld. iviaar niet de verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmonumenten zou den het zijn, die ais ergste gevolg van dezen strijd dan over zouden blijven, maar dé beestachtig ver moorde menschenmassa's, die aan dezen vloed uit Binnen-Azië precies zoo ten oüfer zouden vallen als reeds het geval isgeweest in den tijd van de aanvallen der Hunnen en Mongolen. Bakermat der menschelijke beschaving. Wat de Duitsche en de met hen vei'Donaeii solaateh thans in het Oosten beschermen, is met het stee- nen gelaat of het sociale en geeste lijke kenmerk van dit continent, maar het zi.in de eeuwige mensche lijke substanties vanwaar sinds de vroege tijden waarden zijn uitge gaan, die niet alieen aan Europa en Amerika maar'nog veel verder, aan de geheele mfensciieljike beschaving haar huidige uitdrukking geven. Naaèt deze, uit het Oosten dreigende wereld van de barbaarschheid, bele ven wij niet minder de, satanische verniplingswbede van het mét haar verbonden z.g.n. Wésten.. De oorlogs- doelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze publicaties, re devoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets- over een'Atlan tisch Charter is daartegenover even veel waard als de voormalige 14- punten van Wilson waarde hadden tegenover de toen gekomen reëele wording yan het dictaat van Ver sailles. Zooals de oorlogsophitser Churchill in de parlementaire Engelsche democratie, toen hij in 1936 nog geen verantwoordelijk leider van Groot-Britannië was, met zijn uitspraak, dat Duitsch- land weer vernietigd moest wor den, dei) weg' gewezen heeft aan de komende ontwikkeling, zoo ontwerpen in diezelfde demo cratieën de elementen, die thans de vredesvoorwaarden willen stellen, nu reeds den door hén nagestreefden toestand van Europa na den oorlog. En hun doelstellingen worden vol ledig gedekt met de ons niet alleen bekende, maar beleefde demonstra ties hunner ools.iewisusche bondge- nooten: uitroeiing van alle continen tale volkeren met een nationaal be- wu^ziin en in de eerste plaats: uit roeiing van ons eigen Duitsche volk. Of daarbij Engelsche of Amerikaan- sche bladen, parlementsleden, volks redenaars en schrijvers de verwoes ting van het Duitsche Rijk, de ont voering der kinderen van ons volk, de steriliseering der mannelijke jeugd enz. als eerste oorlogsdoel op- eischen, of dat het bolsjewisme zon der -aarzeling de afslachting van ge- heelg volksgemeenschappen van mannen, vrouwen en kinderen in de practjjk uitvoert, komt precies op hetzelfde neer. Immers, de laatste drijvende kracht is toch de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizenden jaren-'Sls een ware geesel Gods de volkeren- zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, tegen hun- pijni- gers gaan keeren. Duitsche vastberadenheid gestaald. - - Ik zeg dit met voor het Duitsche volk. Het heeft heden m zijn mo- reele houding geen woorden van troost noodig. Het front bewijst zijn stille heidendom sinds meer dan duizend dagen en wordt thans ter zijde gestaan door het Duitsche va derland, dat zelf in groote deeien van het Rijk oorlogsgebied is ge worden. Niet alleen, dat het. door te werken en te proriueeeren aan onze soldaten de wapens levert, neen, hei is gedwongen gijn eigen strijd te strijden en bij het duldëïi en ver dragen der vijandelijke vernieti gingswoede groeien vrouwen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich, vaak in niets meer onderscheidt van datgene, wat op vele plaatsen- van het front gebeurt. Wat echter de z.g.n. „neutrale we reld" betreft, de voorwaarde voor de daar zoo geliefde aanmatigende, nu eens bespiegelende, dan weer do- ceerende beschouwing der gebeurte nissen. valt toch slechts uitsluitend te zieh invde offervaardigheid" van hen, die zij er voor bewaren, de har de Werkelijkheid aan éigen lijf fcelf te leeren kenden en gevoelen. Wan: één ding is zeker: in* zulk een tijd kunnen volkeren op den duur slechts met een duidelijke houding bestaan. Wij mogen derhalve den Vijand slecnts dankoaar zijn, dat hij met eigen hand den geest van varsche objectiviteit in het Duitsche volk uitdooft en in plaats daarvan zet de natuurlij ke instincten; warme liefde Je gens het vaderland en jegens ons volk, met voorbijzien van alle grenzen- van afkomst en ge boorte, en glaeienden haat tegen eiken vijand. De branden in onze steden en dor pen zullen steeds meer die vastbera denheid van ons volk stalen, 'n vast beradenheid, die, niét meer vertroe beld door gevoelens van wefeldbur- geïdom, maar gevoed door 't inzicht van een doodelijk gevaar en vervuld van een grimmig fanatisme, dit ge vaar nu eens en vooéal uit Europa en uit ons eigen volk wil verwijde ren. Slachtoffers van het bolsjewisme. En ik herhaal mijn vroegere voor- spening, dat aan net einae van de zen oorlog niet DunsGlnanü of de met Duitschiand veroontfen staten siachtoiier van hét bolsjewisme zUi- len zijn geworden, doch wei die lan den en volkeren, die, door zien steeds meer in -handen van het Jo- aenaom te begeven, op zekeren dag de ineenstorting en daarmede hui: einde zuilen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zij zelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschappelijke ordening. Niet van het nationaai-socialisti- sche of van het facsistische bewind zal geen draad meer overblijven, maar een oud wereldrijk zal ont bonden worden. De zonde tegen het eigen en gelijke bloed zal zich wijzigen in een eens ten hemel schreiende eiiende en ongeluk in deze landen zelf. Strijdende natie. De winter van dit jaar heeft het Duitsche volk niet aiieen niet tot het defaitisme gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans gebruikt worden. De prouuc- tie van oorlogsmateriaal neemt voortdurend toe. Naar het front stroomen aan jonge Soldaten, vrij gemaakte mannen en herstelde sol daten, mdliocnen manschappen. Oude lichtingen en knapen zu.len bovendien de afweerwapens van het vaderland bedienen, honderd duizenden en nog eens honderddui zenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij helpen. Zoo verandert de Duitsche weer macht steeds meer in een strijdende natie. Het nat.-socialisme, dat eens in een verbitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in .het binnenland heeft overwonnen, zal thans cn .'n de toe komst als toonaangevende macht van het pijk ook met zijn buitenlandsche vijanden het wéten ltlaar te spelen. Bondgenooten tegen het bolsjewisme. Het Rijk wordt daarbij ondersteund door de met ons verbonden volkeren, die van Europa tot Oost-Azië vastbe sloten zijn hun substanties des bloeds, alsook hun cultureele waarden, te verT dedigen.' Het Rijk heeft mede-strijders, vooral echter onder die vqlkeren, die duidelijk inzien, dat hun eigen toe- rkomst slechts mogelijk is in het kader van een ordening, die tegenover het bolsjewisme als het duivelsche instru ment der verwoesting met succes stand houdt. Mei hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt "uitgevochten, met des te minder compromissen, het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede» zijn, die vooral ons continent ter genezing van zijn wonden noodig heeft. Over het kenmerk vah dien komen den tijd zullen echter niet die men- schen beslissen, die de waarde Van den verdwenen vrede niet hebben ingezien en in hun moreele verblinding tot e„n oorlog hebben opgehitst en .daarmede hun eigen volkerén naar den onder gang hebben, geleid. Neen, daarover zullen alleen die staatslieden beslissen, cfie reeds vóór dezen oorlog hebben begrepen, dat zij zelfs bij bescheiden aardsche rijkdommen desondanks voor hun volkeren naar een hooga mate van sociale en cultureele restaties moeten- streven. Toekomst voor de ware volks gemeenschap. Derhalve Zal de toekomst der ware beschaafde volkeren noch Joodsch7holsjewistïsch, noch Joodsch- Uapitalistisch ijn, maar zal zij in dienst der nationale belangen overal steeds meer streven „.„ar de vare volksgemeenschap als hoogste ideaal. De Duitsche nat.-soeialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oorlog pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program, dat in zijn laatste consequentie moet leiden tot de volledige opheffing der klassentegenstellingen en tot de tot- s andbrenging eener ware socialistische gemeenschap. - Pioniers voor een beter tijdperk. Daarmede zullen de 542.000 man nen, die deze tweede wereldoorlog tot dusver van onS aan döoden ge- efscht heeft, niet tevergeefs geval len zijn, maar zullen, zij als onver gankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk ih onze gelede ren voor altijd voortleven. De Almachtige, die ons door alle beproevingen Zijn zegenniet ontzegt en die de in ons wonende kracht daar door versterkt heeft, moge ons daarom ook in de' toekomst bijstaan om te ver vullen, wat wij tegeiiover ons volk tot aan de overwinning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treurende familieleden, voor 'de vermoorde mannen, vrouwen èn kinderen in ons vaderland en voor al de slachtoffers van onze böndgenoo- .tfen. i De bloembollenstreek begint reeds een kleurig aspect te krijgen. Een der velden met bloeiende crocussen CNF-!. Zeijlemaker-Pax m (Vervolg van. pagina 1.) Eén veilig Europa. Wij wensclien een veilig Euro pa, dat niet te gronde kan wor den gericht aoor machten vijandig aan ons werelddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkanuer Waai'deeren en respecteeren en die in broederlijke Samenwer king een tot nu toe ongeleenden bloei zuilen bereiken. Hét niéuwe Europa zal zijn een sóiidair Europa. fn dit nieuwe Europa zullen de volkeren hüh eigen aard en hun beste krachten kunnen ontplooien om daardoor ieder hun aandeel te leveren in den bloei en voorspoed van het groote continentale geheel, waarin vrede en welvaart, geluk en levensblijheid opbloeien. Wij laten ons niet afdrijven van ons geloof aan de komst van dit nieuwe- Europa. Gii Duitsehers wenseht uw ontzaglijke krachtsin spanning, uw zware offers, beloond te zien door de overwinning, die uw vade-rland veiligheid waarborgt, u in staat Zal stéllen de geslagen wonden te helen en ongestoord de werken des vredes weder ter hand te némen. WH Nederlanders zullen al onze krachten inspannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, beter en sterker dan het ooit geweest is, en te samen ieggen wii de gelofte af er tegein te waken dat ooit weer Duit sche en Nederlandsche soldaten tegenóver elkander zullen ko men te staan. Offers niet tevergeefs In dezen geest herdenken wii de dapperen die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrekkingen met onze Overtuiging, dat hun ofters en hun leed niet tevergeefs zijn ge weest en dat ér eens zal komen een lent&begin, een 21ste' Maart, waar op voor aller oogen duidelijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aangebroken in het leven van onze volkeren, dank zij de plichtsge trouwheid en de vaderlandsliefde, de inzetboreidheid en de opofferings gezindheid van M diegenen, wier nagedachtenis wij heden eeren. Kranslegging. Nadat de muziekkapel, terwijl de vaandels neigden, zacht „Ik had een wapenbroeder" had gespeeld en de Befehlshaber der Waffen-SS me- woorden, ontleend aan den Führer, de gevallenen had heroacht. weiyten aan den voet van het hootdkruis kransen neergelegd van den Rijks commissaris Rijksminister beyss, Inquart, den Reichs-Fuhrer-S.S., den weermachtsbevclhebber, den Befehlshaber der Waffen-SS in den Niederlanden, den höheren SS- und Polizeiführer, van Mussert, van het SS-Panzer-Grenadier-Ersatz-batalion Germania en van de Ortsgruppe Grebbe-Veenendaal der N.S.D.A.P. Generaal Christian s.e n be sloot de indrukwekkende plechtig heid met erop te wijzen, dat deze herdenking der gevallenen den aam wézigen nieuwe kracht- zal geven VöOr de vervulling hunner dagelij k- sche plichten. Van deze gewijde plaats gaf hij den Führep namens hen de verzekerin, dat zij hem ih fanatiek geloof zullen vólgen. De door hem aangeheven strijdroep werd met een driewerf „Sieg Heil beantwoord, waarna de kapel de volksliederen speelde. Voor dat de autoriteiten de be graafplaats verlieten, overtuigde géneraal Christiansen zich nog per soonlijk van den toestand der gra ven. Gesierd met de 'eenvoudige krui sen en -kleurige bloemen, maakten deze onder hun kleed van mos een weiverzorgden indruk. Een neergeschoten Amerifcaanseh, vliegtuig tn Tunesië. De Ara bieren verheugen zich over dit feit evenzeer als de Duitsche troepen PK Heldrich-Atl-H-P m Slechts arbeid vormt den waren rijkdom. Het was geen boodschap van een lui lekkerland, dje de leider an het, Ned. Arbeidsfront, de heer H. J. Woudenberg, Zondagmiddag zijn jeugdigen toehoor ders in het Koloniaa Instituut te Am- .erclam bracht. De met bloemen versierde aula was geheel gevuld met jóngens en meisjes, die op dezen eersten iencedag gehoor hadden gegeven aan den wekroep van het N.A.F., dat in dé komende dagen een „week der werkende jeugd" orga niseert, waarvan de bijeenk st in de hoofdstad de opening was. Delega „es uit het geheele land symboliseerden daarbij de saamhoorigheid en de lots verbondenheid van de geheele werken de Nederlandsche jeugd. Ingeleid door den heer Dahmen VQn Buchholtz, den dienstleider der afdeé- Iing jeugd te- Amsterdam, sprak de lei der van de afdeelihg jeugd van het N.A.F., de heer Th. Knol, een gloedvol propagandistisch woord. Appèl van Woudenberg. Na de pauze was het de leider van het Arbeidsfront, de heer I-I. J. Wouden berg, die in een< bezielend betoog zijn appèl tot de jongens en meisjes richtte. Wat wii, ouderen aldus spreker ih onze jeógd hadden: een doel, een ideaal, dai mist onze' tegenwoordige jeugd helaas al te vaak. En toch moet zij die hebben, want het is- de jeugd, die vórming geeft aan de dingen. Wat gij vandaag den dag doet, is beslissend veel mêer dan ooit voor de toe komst vap ons Nederlandsche volk. Wijzehde op het voorbeeld der vade ren, die grootschë dingeft tot stand heb ben gébracht, wees de heer Wouden berg erop, dat ook wij hog dié goede eigenschappen bezitten. Wij zijn bezit ters van groote cultureele erfgoederen en slechts doob arbeid kunnen wij die bewaren. Op dezen Heldengedenkdag herden ken tvü de helden, die aan den Grêbbé- berg en aan het Oostfront 'gévallen zijn ën die het allerhoogste hebben gegeven, dat eeh mensch geven kan: het leven. Uit het bloed, door zoovele Volkeren vóór één ideaal vergoten, gaat een volkerengemeenschap groeien, die wij ih Europa zoö noodig hebbén. Gij, als pioniers aldvS besloot de Arbeidslëlder zult pnze jeügd voor gaan en z eens getuigen van een herboren Nederland. Nadat het luide Instemmende applaus verklonken was, werd de bijéénkomst, die een waardige inzet van deze* nieu we actie van het. N.A.F. vormde, met het zesde couplet „van het Wilhelmus besloten. WEERKLANK IN -ITALIë De réde.van den Führ-er heeft in Italië gropten weerklank gevonden. In politieke kringen heeft de ver klaring van den Führer, dat het ge lukt is de crisis aan het Oostelijk front definitief te overwinnen ten die maatregelen te treffen, die hem in staat zullen stellen in de komen de maanden nieuwe successen te be vechten, levendige voldoening ge wekt. De rede is, naar men verder verklaart, van groote politieke be- teekenis, want Adolf Hitler heeft gewqzgn op de bolsjewistische plan nen tot vernietiging van Europa, en* tegelijkertijd op het feit, dat de Duitsche en verbonden legers aan het Oostelijk front strijden voor Eu ropa in het algemeen, d.w.z. voor de redding van alle Europeesche na tionaliteiten "iiiet inbegrip van de neutralen. De Führer heeft daarom niet slechts uit naam van Duitsch iand, doch ook uit naam van Euro pa gesproken. DE WEG NAAR DE TOEKOMST Duitsche persstemmen. De voorpagina's der Duitsche bla den worden beheerscht door de rede van jlen Führet. Alle bladen bren gen in hun commentaren naar vo ren, dat Europa door den bolsjewist tischen storm zou zijn weggeveegd,- indien er niet het nationaal-socia- listische Duitschiand zou zijn ge weest. De Volk. Beobachter" herinnert aan een memorandum Van Lloyd George van Maart 1919, waarin hij opmerkzaam maakt op het gevaar, dat zou kunnen ontstaan wanneer men het Duitsche rijk in de armen yan het bolsjewisme dreef, en merkt op, dat de Lopdensche politici van thans bereid zijn het Avondland aan Stalin te Versjacheren in de hoop, daardoor het gesóhokte impe rium bijeen te kunnen houden. Ook de „Berliner Montagspost" wijst erop, dat de Führer nog eens alle volken heeft duidelijk gemaakt, dat het bolsjewisme voor geeh volk ter wereld, ook niet voor de vijan delijke volken, zou blijven staan, wanneer het de vrije hand zou heb ben. Daarmede heeft de Führer allo volken van het continent den .weg naar de toekomst ondubbelzinnig gewezen. «acSlSBBra- DEN BOSCH NAM AFSCHEID VAN JVMJNöJElGNEÜK DIEPEN Op overweldigende wijze heeft gistermiddag katholiek 's-Hertogen- uoseh afscheid genomen van zijn bisschop. Reeds lang vóór het vast gestelde uur verdrong zich een groote menigte voor het bisschoppelijk pa leis, waar in een der zalen tussehen brandende kaarsen, het stoffelijk overschot van monseigneur Diepen,, gekleed in pontificaal - gewaad met bisschopskruis, staf en mijier, lag opgebaard. Toen om 3 uur het défilé der ge- loovigen aanving, stond een honder den meters lange rij voor het paleis en de aangrenzehde straten opge steld. Urenlang wachtte men om toe gelaten te 'worden en een blik te kunnen werpen op het stoffelijk overschot van den kerkvorst. Uit alle hoeken van het bisdom was men op dezen eersten jente-Zondag naar Den Bosch gekomen en Onder de Wachtende menigte waren alle maat schappelijke geledingen vertegen woordigd'. Het défilé duurde tot het invallen dér duisternis. ruim 7r> Mille voor ons volk. in de vorige week heeft het Neder landsche volk een bedrag van niet min der dan 76.218.25 bijeengebracht voor minderbedeelde voik,sgenooten. Deze .mooie som. die is samengesteld uit be dragen Van enkele centen tot tiendui zend gulden (van de fa. Vrotfm en Dteesmann ternsterdam) ge^t goeden moéd vöor de laatste groote collecte van Wihterhulp, die Zaterdag en Maan dag 27 en 23 dézër in het geheele land gehóuden Wordt. Voor hen die de voor keur gevên aan gireeren, zij nog ver meld, dat het gironummer van Winter hulp SS 5553. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DELFT. Het Rijkfeommissatiaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den burge meester van Delft, Van Vloten, op diens verzoek ofi'der dankzegging voot de beWezen diensten eervol oijtslagen. Ih zijh plaats heeft de Rijkscotnmissaris voor hét bezette Nederlandsche gebied, mr. van Leijenhbrst, tot nu toe wet houder van Delff, tot burgemeester van dezevtad benoemd. EXTRA BERICHT. Grootsüe duikbootsucces sinds oórlogsbegin. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Maart. - Het opperbevel der weermacht deelt mede: De iö het weermachtbericht van 19 Blaart gemelde operaties, door onze duikbooten in het Noorden van den Atlantische» Oceaan onder nomen tegen een zwaar geladen, in Oostelijke richting varend, vijande lijk cOi-voöi, hébben geleid tot de grootste en succesvolste gevechts handelingen, die tot dusverre in den duikbootooriog zijn voorgekomen. In dagenlangen, verbitterden strijd tegen de torpedobootjagers, corvet- teu en vliegtuigen van het vijande lijke escorte brachten onze duik booten van dit eene convooi 32 schepen met een gezamenljjken in houd van 201.000 ton en een torpedo- bootjager tot zinken. IN MAART REEDS 675 000 BRT. VERNIETIGD. Het D. N. B. verneemt nader: In de ochtendschemering van den 16en Maart ontdekten Duitsche duikbooten in het N.W. van den Atlantischen Oceaan Vijandelijke schepen. Het bleek een groot convboi, dat, tot het uiters.e ge laden met oorlogsmateriaal en grond stoffen, van de Ver. Staten naar Enge land voer. Torpedojagers èn corvetten kruisten in groot aantal om het trans port. Een duikbootformatie volgde hét con vooi eh (reeds iti' den nacht van 16 op 17 Maart Werd de éerstè aanval bij ver rassing ondernomen. Twaalf schepen werden in den grond geboord, 4 getorpe deerd. De beschadigde schepen zonken na eenige uren eveneens. Deze eerste Slag bracht ih het convooi de grootste ópwindihg teweeg. Torpedojagers én corvet'.en gingen in wilde vaart tot den aanval over eii later 'verschenen ook talrijke vliegtuigen. Er ontsponnen zich verbitterde ge vechten; geen uur lieten de duikbooten het convooi met rust. In de volgende dagen en nachten werd het eene succes na het andere beha"Sld. Een düTkboot bracht een torpedojager tot zinken en boorde een groot' tankschip in den grond. Hoe meer het gevechtsterrein zich naar het Oosten verplaatste, des te sterker werd de bescherming uit cfé lucht, maar met haar laatste torpedo's vielen de duikbooten nog aan. Vi<Sr dagen eh vier nachten duurden deze zware gevechten. Toén de strijd ge ëindigd was, had de vijand 32 schepen en een torpedojager verloren, zijn scheepsruimte was met 204.000 ton ver minderd. v KUNSTTANDEN EN -KIEZEN. De directeur van het Rijksbureau voor Genees- en Verhandmiddelen deelt roede dat het koöpen, be- èn verwer ken, verkoopen en afleveren van kunsttanden en -kiezen vrij kan ge schieden 'voor zoover dit betreft heele prothesen, haive prothesen en partiëele prothesen ten behoeve van die patiën ten, waarvoor de afdrukken reeds zijn genbmen vóór 19 Maart 1943. Ook blijft' het koopen, bè- en venwsrken, verkoo pen en afleveren van ten behoeve van een bepaalden patiënt vervaardigde porcêleineh kunsttanden en/of -kiezen, vrij, onverschillig of de afdrukken voor dit gebit'werk vóór 19 Maart 1943 dan wel daarna zijn genomen. In alle andere gevallen is het noodig een vergunning aan te vragen bij het Rijksbureau voor Genees- en Verband middelen te Amsterdam, hetwelk door den tandarts, mondarts of daarmede gelijkgestelde moet worden gedaan. Patiënten kunnen zich dus niet recht streeks tot het Rijksbureau wenden. IliiT ONGEVAL TE LÏMMEN. De jongeman die, blijkens een be richt in ons nummer van Zaterdag, zoo noodlottig om het leven kwam, maakte gebruik Van een lift voor het vervoer van goederen, die niet voor personenvervoer gebruikt mag wordeh, omdat ze inwendig niet bediend kan worden. HET OORLOGSDOEL DER ^VEREEN. STATEN „Folkets Dagbladet" publiceert onder het opschrift „Gibraltar en Suez voor dé Amerikanen" een ar tikel Van den Amerikaanschen jour nalist Kingsbury Smith in „Readers Digest". Daarin 1 woTdt als oorlogs doel der Ver. Staten ger.oemd de or. ganisatie van een wereld, waarin slechts de president der VS de rol van wereldpoliticus zal spelen en waarin de VS de verantwoordelijk heid voor alle andere volken, ter we reld op zich zulleri nemen. De VS zullen ook in de toektspisb weten te verhinderen, dat andere volken te sterk worden. Engeland èn Neder land mogen in de toekomst ook niet meer alleen meester zijn over tin en rubber en steunp'unten als Gibraltar, Suez en Singapore mogen niet meer alleen door de EnglsJschen bestuurd worden. Inhalen van verzuimde- uren uit de kerstweek. Van bevoegde zijde vestigt men de aandacht op het feit, dat wekgevers verplicht zijn de in verband met de be- drijfsluiting in de Kerstweek verzuimde jiren te dben inhalen. Wanneer in somniige gevallen over werk niet mogelijk is, kan het dóorbe- tóalde en niet ingehaalde loon door den staat wörden vergoed. Echter zal dan van geval tot geval worden beoordeeld of wel alles is gedaan om overwerk mogelijk te maken. Verder Wordt er op gewezen, dat in dien een werkgever de Kerstweek heeft doorbetaald en de verzuimde uren niet laat inhalen, hij zich schuldig maakt aan een verboden loonsverhooging. groote belangstelling voor natuurmonumenten. In grooten getale waren Zaterdagmid dag de natuurbeschermers- uit alle deelen des lands të Amsterdam bijeen gekomen ter gelegenheid van dë jaar vergadering van de Alg. ledenvergade ring der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De belangstelling was zoo groot, dat de voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, in zijn openingswoord sprak van een „natuur-monumentalen gedenkdag", waarop het groote gezin der nïtuur- -beschermers eensgezind bijeen kwam. Moge elke Nederlander, die wijziging wil brengen in het aspect van ons va derland, ais richtlijn aannemen aldus mr. van Tienhoven dat* schoonheid niet teloor mag gaan en mocht dit on- vermijdelijk zijn, worde nieuwe schoon heid geschapen. De secretaris, de heer J. Drijver, bracht zijn jaarverslag uit. Het werk van de vereeniging, het in het bezit verwerven van natuurmohu- menten, heeft het bestuur weer vele zorgen gegeven. Geen nieuwe terreinen zijfi aangekocht, doch de krachten wer den het afgeloopeii jaar gericht op de Uitbreiding en de afronding van reeds eerder verworven natuurmonumenten. Het dept. van O., K. en W. heeft mede gedeeld, dat, zoo noodig, voor dett aan koop van natuurmonumenten een rijks subsidie kan wörden verleend. Vervol gens gaf het jaarverslag een overzicht van het wel en wee der bezittingen van üe vereeniging. Wegens ziekte van den heer dr. S. Hofstra las de hee. Drijver de rede Van ar. Hofsira over „De houding van den tt.ensch tegenover de natuur" voor. Tenslotte vertoonde de heer J. P. Strijbós vogellilms. ITALIANEN SPELEN „RIGOLETTO" TE AMSTERDAM. De Italiaansche Opera is voor de eerste maal in dit seizoen te Amster dam met(„Rigoletto" opgetreden en zij is ontvangen als .een zeer welko me gast. De Stadsschouwburg was Zaterdagavond geheel uitverkocht en men. heeft de zltidelijké zangers en zangeressen, die zoo voortreffe lijk de echte opera-sfeer weten te scheppen, met zooveel enthousiasme toegejuicht, dat het den Italianen wel warm om het hart geworden moet zijn. Aan het slot van- de voorstelling bracht h»t publiek den spelenden, die met prachtige bloemen gehul digd werden, daverende ovaties, waaraan geen einde scheen te ko men en de Italianen beantwoordden deze hulde op charmante wijze door bloemen voor het publiek te strooien. Voetbal NEDERLAND-BELGIE IN LEIPZIG. Zondag 11 Aprli wordt, zooals ge meld, m het Hans Hess-stadion in Leipzig een voetbalwedstrijd tus sehen België en Nederland gespeeld, De organisate ligt in handen van het Ned. Arb. Frqnt. Oorspii ikeijk iag het in de bedoe ling om de beste Nederlandsche spf- iers die in Duitschiand werken, op te stellen. Men. had dan de beschik king gehad over Bakhuys, de Jonge, van der Tuyh, Visser, v. Burg, Hor dijk, Vaalburg, B. de Vries, van Dit- marsch, J. van Asten en vele ande ren, zoodat zeker eep sterk elttél m hét veld gebracht kon wordeh. - De NSRL, die voor dezen wedstrijd zijn toestemming verleende, kon echter om begrijpelijke treden niet toestaah, dat spelers Uit alle deelen van het Rijk gekozen werden. De Nederlandsche ploeg zal dus nu sa mengesteld worden 'uit landgenoo- ,.en, die in Saksen en npuiggende Gauen werkzaam zijn. De Belgische ploeg zal geheel uit Vlamingen bestaan. Paarden DKAVEftlJKN* TE HILVERSUM. Zaterdagmiddag werden in Hil versum draverijen gehouden waar van de uitslagen luiden: Voorjaarsprijs, dravetu over 1650 m voor paarden die nog geen dui zend gulden hebben gewonnen: 1. Henry Girl (C. F. Ockhorst) 2 min. 44.2 sec., (km-tijd 1 min, 42 sec.); 2. Douglas (J. D. de Vlieger); 3, Mas cotte (W. H. Geersen). Toto winn. f 3.90, plaats 1.60, f 1.60 en S 1.80. Lehteprijs, draverij over 2020 m voor paarden die vijfduizend gulden of meer hebben gewonnen; 1. Al- lOifez (J. de Vlieger) 1 mm. 59.4 (km-tijd 1 min. 27.1 sec.); 2. Nar- Ciso (W. H. Geersen). Totd winnend 2.10, plaats 1.30 en 1.20. Zomerpriis, draverij over '2040 tn voor paarden, die nog geen tweedui zend gulden hebben gewonnen; 1. Flying Guy (C. F. Ockhorst) 3 mih» 15 ?ec. (km-tijd 1 min. 34.7 sec.); 2. Calumet Don Juan (E. G. in t Veen); 3. FiÜy Guy (W. H. Geer sen). Toto winnend f 2.60, plaats 1.30, 1.80 en f 1,50. Vacantiéptiis, dravérii over 2000 m voor Ned. paarden die 3000 heb ben gewonnen doch geen 6000: 1. Ciamphie Scott (J. van Leeuwen) 3 min. 4.8 sec. (km-tiid 1 min. 30.6); 2. Dalver ,(W. H. Geersen). Toto winnend 5.50, plaats f 2.30 en f 2.40. Herfstprijs, draverij over 2000 m Voor paarden die 1000 hebben ge wonnen doteh geen 3000; 1. Eulo- gie Scott (E. G. in 't Veen) 3 min., 10.6 sec. (km-tijd 1 min. 33.4 sec.); 2. Frits Van Silladar (J. van Leeu wen); 3. Iphias (K. Bakker). Toto winnend 8.50-, plaats 2.40, 2.80 en f 3.40. Winterprijs,'.draverij over 2020 m voor paarden die 40Ó0 of meer heb ben gewonden: 1. Donum Vita (C; Steil), 3 min, 3Ö.8 see. (km-tijd 1 m. 31 sec.); 2. Vicca B-„ (J. Vérkade). Toto winnend 2.30, plaats 1.7Ü en f 2.70. JEUGDSTORM OP HET BINNENHOF. Het Haagsche" Binnenhof, dat reeds zoovele malen getuige was van bijeen komsten van Nederlands nieuwe jeugd, iag ook Zaterdagmiddag den Natio- nalen Jeugdstorm in zijn frissche uni form tussehen zijn oude muren aange treden staan. Omstreeks 2 uur arri veerde de hoofdstormer C. van Geel kerken, die 300 leden Van den Jeugd storm installeerde en, een kernachtige rede uitsprak. De plechtigheid werd met het zingen van het WilhelnlUs be sloten. Hoofdstormer van Geelkerken heeft een oproep gedaan aan 'alle stormsters van den Nationalen Jeugdstorm, o® Zich in diehst te stellen van den totalen oorlog. In dezen oproep zegt de hoofd stormer, dat de fabrieken, die werken voor de oorlogsproductie, om arbeids krachten vragen. De stormsters hebben der. plicht zigh te melden voor dén halfjaarlijkschen fabrieksinzet in Ne derland, hetwelk in gesloten groepf" dient té geschieden. Bijeengebracht I» heemen, onder leiding van jeugdstorm leidsters, wordt overdag in verband werkt, terwijl de avonden in ieuTt" Stormgeest zuilen wordeh doorgebracht Stormsters, aldus de oproep, waa, mannen staan aan Oost- of Westfront waar steeds nieüwfe Nederlanders Duitsche arbeiders moeten vervairö® daar U het de stormster, die haar 'snt in dezen tijd begrijpt eh zich 20 a verderen commentaar meldt. Alleen kunnen zich melden, die dèn 17-jarit leeftijd hebben bereikt. De aanme'm dient te geschieden bij de streekine™^ ieidsters. De eerste ihzet zal aan' óp 1 Mei a.s. t

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 2