voor Succesvolle tegenaanval in Tunis. rTABAK van eigen bodem. Verduister goed. i" nr'j ...i-i ik Als visschers uitvaren. Keuringen Nederl. Landwachi. Rust tijdens de film. Gemachtigde voor den oogst 'benoemd. Broedende emu in Rhenen. Urkers moeten landrot worden. Uitgave: Dagblad voor Noord-Holland N.V. Alkmaar - Voordam C 9.*- Burean Alkmaarsche éditie: Voordam C 9, Alkmaar. Telefoon Adm. 3320 - Red. 3330. Giro 187294. ZATERDAG 27 MAART 1943. ALKMAARSCHE EDITIE. NOORD-HOLLAND 145e Jaargang No. 72. 4 pagina's. Hoofdredacteur:A R. JONKER, Alkmaar. Prüs der gewone advertentie» in deaa éditie 0.10 per m.M.; min. 14 m.M. 1.40, elke 3% m.M. meer 0.35. Tarieven voorde geheele oplage op aanvraag. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 2.10, voor het geheele Kijk 2.63. Losse nrs. 5 ets. Bolsjewistische aanvallen verliezen aan stootkracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN riiHRER, 26 Maar. (D.N.B.) - Het opper bevel der weermacht deelt mede: „Aan het geheele Oostelijke front ging de dag zonder'bijzondere gebeurte nissen voorbij. De vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer hebben merkbaar aan stootkracht verloren. De luchtmacht deed aanvallen op de haven Gelendshik aan de Kaukasuskust, spoor- wegdoélen in het vijandelijke achterland en fabrieksinstallaties te Leningrad. Duikbommenwerpers en gevechtsvlieg tuigen brachten daarbij een koopvaar dijschip van middelbare tonnage tot zinken, deden aan boord van twee an dere koopvaarders brand ontstaan en vernietigden verscheidene munitie- treinen. Het front in Tunis. Aan hèt front in Tunis mislukten plaatselijke aanvallen van Amerikaanr sche en Engelsche afdeelingen. Een eigen tegenaanval had succes. De lucht macht verstrooide concentraties v#n pantserwagens en autocolonnes van' dan vijand. Duitsche jagers schoten 6 vijan delijke vliegtuigen neer. In een kort nachtelijk gevecht tus- schen een groep vijandelijke motortor- pedobooten, die door nachtjagers bege leid werden en eigen patrouillestrijd krachten in het Kanaal werd een En gelsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht". i Nieuwe terreuraanvallen op Italiaansch gebied. Aan het Italiaansche legerbericht van 26 Maart ontleenen wij het volgende: Vijandelijke vliegtuigen hebben trei nen en stations in Calabrië en op Siei- li- met machinegeweervuur beschoten. Er zijn 3 dooden en 13 gewenden. In den afgdoopen nacht hebben vijande lijke vliegtuigen de spoorwegstations fan Cisterna, Sezze, Campoleone en Lit- toria met machinegeweren bestookt. Er zijn geen slachtoffers. IV. MET een „bestudeerde" teelt alléén komt men nog niet aan rookbare tabak. Vraagt dat maar eens aan de duizend en één onnoozele zielen, die meen den zélf het tabaksblad te kun nen bewerken. Bijna het belangrijkste is im mers de verwerking van het blad tot t a b a k het kerven, het fermenteerene wat alleen een vakman goed -kan. En waar men toch een geurig rookertje wenscht, moet de moeizame teelt gevolgd ..worden door een wijs besluit; neemt na den oogst een deskundige in den arm. Zooals if. Slits zich verdien stelijk maakte door de meest ge schikte soort te selecteeren, zoo heeft een tweede man zich ter beschikking van de amateurs ge steld om alle moeite, tijd en kos ten niet vergeefsch te laten zijn: de promotor van de nieuwe teelt wijze voor de ruim 130 ver leden jaar nog slechts 51 be roepsplanters, tevens organisator van de beroepsteelt, de heer P..-J. M. Altoers te Dru- ten, wiens voorouders alle „in de tabak zaten." Eén briefje aan dezen Vader der taibaksamateurs et 't komt in orde. Verleden jaar was hij voor ca. 15000 amateurs de redder in den nood, terwijl zijn assistenten op andere plaatsen in het land eveneens ettelijke duizenden zen- tangen blad 'tot rookbare tabak verwerkten. Zijn. arbeid is vrijwel „pro fteo voor de goede zaak, en om net vele bedrog te keeren. Want amateurs kunnen wel in honderd va'len tegelijk komen. Het is zoo Dj bat er dit jaar van over- nswege wel richtlijnen gege ven zullen worden om aan het geknoei een einde te maken. ferm enteeren is niet ieders werk en vooral: het kan nu eenmaal niet goed in kleine par tijen gebeuren. Er moet dus door vakntenschen hulp geboden wor den en de beroepsman, die dat uit liefde voor zijn vak doet en alleen zijn wérkelijke onkosten vergoed wenscht, die. er zoo een centralen hulppost voor ingericht ■"•^k kan niet anders dan het peste maken van wat de teur m het zweet zijns schijns oogstte. Eén briefje en er is uitkomst. ama- aan- Het Engelsch-Amerikaansehe offen sief is begonnen op, twee fronten, waarvan het 8ste Britsche leger de Mareth-linie frontaal aanvalt, terwijl een tweede leger van Amerikanen ten Noorden van de groote Zout meren oprukt in de richting van de kust tusschen Gabés en Sfax. De Amerikanen hebben de spoorlijn in handen vanaf Tozeur tot Mak- nassy. Hevig wordt er gestreden in de omgeving van El Guettar (ten Z.- Oosten van Gafsa). 1 Fransche regeering gewijzigd. In de Fransche regeering zijn enkele veranderingen aangebracht. Het secre tariaat van Kol-.ni^p erf voorv Marine zijn samengevoegd en geplaats* onder Schout bij NachtBlehaut, de secreta riaten van Oorlog en Luchtvaart zijn samengevoegd tot een staatssecretariaat van Defensie onder generaal Bridoux. Het staatssecretariaat van Arbeid is veranderd in een ministerie- onder lei ding van Lagardslle.Het commissariaat generjal voor het Gezin is geplaatst on der het staatssecretariaat van Gezond heid onder leiding \van Dr. Grasset. Vodrts wordt nog medegedeeld, dat er .voortaan nog slechts een staatssecreta ris behoort bij den chef der regeering en wel ambasadeur De Brinon. Deze week-van 18.58-06.36. Maan op: 0.29, onder 9.37. 29 Maart Laatste kwartier FANTASTISCHE PRIJZEN VOOR DIAMANT IN DE VER. STATEN. Uit New-York wordt gemeld, dat de lucht in goederen de prijzen voor •adioapparaten en schrijfmachines se dert het verbod tot vervaardiging dezer 'oorwerpen tot het drie- en viervoudige heeft doen stijgen. In vergelijking met 1e prijsstijging op de juweelenmarkt ijn deze stijgingen echter nog gering te noemen. Hier worden de veelbegeerde kleine diamanten reeds verkocht voor 400 dollar per karaat, hoewel in Decem ber 1942vde toen betaalde prijs van 70 dollar per karaat reeds als enorm hoog wérd beschouwd. - 2000 ZAKKEN POgTVERLOREN. Naar - volgens den Engelschen nieuwsdienst, heden in Washington is bekend gemaakt, zijn deze week als gevolg van dg vernietiging van geallieerde schepen door zeestrijd krachten van de As 2000 zakken post voor Amerikaansehe soldaten in Groot-Britannië, IJsland, Noord- Afrika, Egypte en Indië verloren ge gaan. RESTEN VAN GETORPEDEERDE SCHEPEN AANGESPOELD. Aan de Portugeesche kust voor Lissabon zijn talrijke stukken wrak hout alsmede lijken van verdronken zeelieden aangespoeld. Tevens zijn groote hoeveelheden doode visch aangespoeld. OVERSTROOMINGEN IN PORTUGAL. rfe sinds zes weken aanhoudende regenbuien hebben in Midden-Por- tugal talrijke overstroomingen ver oorzaakt. In verscheidene dorpen moesten de bewoners hun huizeh verlaten. De Taag is hier en daar vijf meter gestegen. De „Cleveland Plain Dealer", U.S.A. van 30 September 1940. De aasgier Rusland sit op het door den oorlog vernielde Europa en wacbt alleen er. op. om zich sooalt hel onderschrift xegt op hetgeen, dat overblijft, neer te storten. CNF-GFL-Pax m »e« .M De laatste loodjes wegen het zwaarst, zegt de. volksmond. Laat dit ook zoo zijn met de boeken- actie van den Nationalen Jeugd storm voor onze arbeiders in Duitschland. Ook de zwaarste pakken met boeken worden gaarne en dankbaar in ontvangst genomen. -XA De Ned. Oost Compagnie bericht: Voor eenigen tijd kon worden meegedeeld, dat was overgegaan tot oprichting der Nederlandsche Oost Visscherij Mij., welke gevestigd is aan de Zeestraat 71b in Den Haag en tot doel heeft voor onze visschers nieuwe mogelijkheden te zoeken in het Oosten. De heer Roskam heeft thans het een en ander medegedeeld over de voorwaarden, waarop de Nederland- sche visschers, die zullen worden in gezet aan het Peipus-meer (aan de Oostgrens van Estland), zullen ver trekken. Voorloopig zal er gevischt worden met circa 15 vaartuigen, waarvoor noodig zijn ongeveer 35 visschers. De ga'rantieloonen zijn voor gehuwden 300.en voor ongenuwden 200.per maand met vrijen kost en inwo ning. Iedere visscher of bemanning van een boot vischt voor eigen rekening wat zij meer bevisschen dan het ga rantieloon, wordt gelijk op verdeeld tusschen den betreffènden visscher en de geheele ploeg. Deze regeling is getroffen om hen veilig te stellen, die pech hebben met motor of tuig. Tevens hebben zoo de rookers en zouters belang bij. het snel verwer ken van groote vangsten. De sche pen en de materialen zijn van de maatschappij; daarvoor en ook voor het gebruik van olie en benzine zal natuurlijk een percentage nioeten worden afgetrokken. Uitrusting en startplaats. De uitrusting, welke de visschers meekrijgen (dekens,-kleeding, onder goed enzoovoorts) heeft een waarde van ongeveer 5Q0.en blijft het eerste jaar eigendom der maatschap pij. Het tweede jaar, dat gevischt wordt in het Oosten, krijgt de vis scher die uitrusting in eigendom. De haven van waaruit gevischt zal worden is Ustje, drie kiiome- ter van Gdof, een plaatsje van 15.000 inwoners. Onderdak zal daar worden gevonden in het vroegere waterdouane-station. De heer Roskam deelde ten slotte nog mee, dat het vischseizoen loopt van 1 Mei tot 1 November. Boterbonnen van Melkvee houders. 's-GRAVENHAGE. 27 Maart. Bij de uitreiking van bonkaarten voor levens middelen voor de 5de periode 1943, welke van 28 Maart tot en met 17 April 1943 zal plaats hebben, zullen de distributiediensten de boterbonnen van melkveehouders en van hun inwonende gezinsleden en inwonend personeel vaa de kaart verwiiderei^, De diensten zullen in plaats van de lj|olerbonnen een ontvangstbewijs afge ven, tegen inlevering waarvan de melk veehouders boter kunnen betrekken an het inelkverwerkend bedrijf,-.waar aan zii de door hen gewonnen melk afleveren, of van het bedrijf dat daar toe door den plaatselijken bureauhou der wordt aangewezen. Van ongeveer 18 April a.s. af zullen melkveehouders dus geen boter meer bij de winkeliers kunnen koopen. Den" veehouders wordt aangeraden zich tijdig met de fabriek, waaraan zij hun melk leveren, in verbinding te stellen, ten einde te vernemen op wel ke wijze zij de boter zullen ontvangen. Veehouders, die geen melk aan een fabriek leveren, moeten zich tot den plaatselijken bureauhouder wenden, die een fabriek zal aanwijzen, van welke zij boter kunnen betrekken. fo voortdurend en inzet a terten dt vliegtuigen op een Duitsche veld» «Ueghaven in het Oosten. Esp He 1H begiet zoojuist te landen, terwijl Jtt-88 geTtehtSTllegtulgen startklaar staan PK Ohmayer-Transo-F-P m De keuringen voor de Nederlandsche landwacht zijn als volgt vastgesteld: 28-3-1943 9^—13 uur en van 14 uur af. Den Haag, café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg; 29-3-1943 913 uur en van 14 uur af: Amsterdam, School Iepenweg 13; 30-3-1943 913 uur en van 14 Uur af: Rotterdam, Deutsches Haus, 'Westzeedijk; 31-3-1943 9—13 uur en van 14 uur, af: Utrecht, Wehrmachthéim Mariaplaats; 1-4-1943 913 uur, en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 2-4-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45; 3-4-1943 913 uur en van 14 uur af: Den Haag, Café Den Hout, Besuldenhoutscheweg. In de Nederlandsche landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar,, die naar beste'weten en kunnen bereid is zijn vaderland als soldaat te (Jiepen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie, die bestemd is tot afweer van buiten- landsche en binnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen- S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche landwacht is een sol- datenformatie die wordt ingezet onder 'leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maan den. Zij, die de drie maanden dienst plicht achter' den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid,, be staat in de actieve politie te worden op genomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger gediend heb ben, bestaat de mogelijkheid na scho ling en naar bekwaamheid in hun vroe- geren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opge roepen te wordeti voor herhalingsoefe ningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen .ge huwden en kostwinners voldoende Ver goeding voor familiegnderhoud. •Nederlanders, strijdt als één man mede teger. het communisme en kapita- lisme in de Nederlandsche Lndwaeht. WEEST DANKBAAR. Wanneer de innerlijke kracht van Europa zou zijn gebroken, was het ooaenblik daar dat ons Werelddeel en daarmee eveneens ons vaderland zou zijn overgeleverd aan het ailes vernie tigende bolsjewisme. Nederland zou dan in den kortst mogeliiken tijd aan de Russische steppe gelijk worden. Geen Engeland of Amerika kan daar ook maar het geringste aan ver*- anderen. Weest den Nederlandschen soldaat dankbaar die ook Voor u aan het Oostfront staat. Draagt bxi op giro no. 432100, Vér- zijrgiggsfonds van her Vrijwilligers legioen Nederland. DE STEM DER S.S. Luistert pp Zondag 28 Maart van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum I, op golflengte 415 meter, naar de Stem der S.S., onderwerp: De voorman der Germaansche S.S. in Nederland her neemt het 'fothmando. ALS GETALLEN SPREKEN. Anglo-Amerikaansehe seheepsverliezen. De marine-medewerker van hel In ternationale Informatiebureau schrijft, dat volgens de Engelsch-Amerikaan- sche mededeelingen ongeveer 70.000 zeelieden ter koopvaardij bij de uit- qefening van hun "beroep \>m het leven zijn gekomen. Volgens de verklaringen van Lord Leather, in een rede van 22 Maart, moeten van elke houdend opvaren den van getorpedeerde schepen er 87 gered zijn. Als men aanneemt., dat een koopvaarder een gemiddelde be manning van 50 koppen heeft, bétee- kenen deze getallen dat 10.769 sche pen in den grond geboord zijn. Bij een gemiddelde tonnage van 3300 ton geeft dit een totaal verlies van 35Vs millioen ton. Stelt men tegenover deze cijfers de- werkelijke successen van de lan den van het Pact van Drie,, welke ongeveer 30V; millioen ton bedragen, en houdt men bovendien rekening met de onthulling van het Ameri kaansehe tijdschrift „News Repu blic," dat de' Duitsehers slechts 85 tot 95 pet. van hun verliezen bekend hebben gemaakt, dan komt men op een totaal geallieerd verlies van 33.6 millioen ton. Daarbij -is geen rekening gehouden met de scheeps- ruimte, welke in reparatie is, een tonnage van 2 millioen. Het "blijkt Gemeld wordt, dat de Reichssport- führer Hans van Tschammer und Osten aan longontsteking is overleden. De Führer heeft bepaald, dat de over ledene op staatskosten zal worden be- graven. Goede Nederlanders weten, dat ït) hun volk dienen, door Ud té worden Van den Nederlaudschen VolkstUeapt. - t ij u- Tijdens liet Jourhaal mag bioscoopzaal niet worden betreden of verlaten. De secr.-gen. van het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat het bij film voorstellingen aan het publiek is verboden, tijdens de vertooning v3n het journaal of de journa len de zaal, waar de filmvoor stelling wordt gegeven, te betre den of'te verlaten. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 500 gulden. De ondernemers van zalen, waar filmvoorstellingen worden gegeven moeten op een voor het publiek goed zichtbare wijze aankondiging doen van boven staand verbod. Deze beschikking treedt on middellijk in werking. De Staatscourant, bevat een besluit van den secr.-gen. van het dep. van Soc. Zaken, waarin is bepaald, dat tot regeling van alle werkzaamhe den, welke betrekking hebben op den oogst een Gemachtigde voor den oogst wordt ingesteld. Bij een besluit van denzelfden da tum is als zoodanig benoemd ir. C. Staf, die, zooals men weet, reeds eenigen tijd met de -werkzaamheden vaff deze functie is belast. VELDWACHTER, WILDE OOK IETS VERDIENEN. De rechtbank te Amsterdam heeft eën gemeenteveldwachter uit Landsmeer,-die nagelaten had procesverbaal op té ma ken tegen een landbouwer, .die koeien clandestien wilde slachten en die 600 zwijggeld had aangenomen, veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De rechtbank wilde rekening houden met het feit, dat de veldwachter 31 vlek- kelooze dienstjaren achter den rug heeft en legde daarom een milde straf op. Anderzijds achtte zij het feit ernstig genoeg om te bepalen, dat de veld wachter 5 jaren lang geen functie bij d politie meer zal mogên bekieeden. BIJNA EEN EN EEN KWART TON VOOR ONS VOLK Een bedrag van niet minder 'dan bijna een en een kwart ton, om pre cies te zijn f 122.782.42 heeft ons volk de vorige week bijeengebracht voor onze minder bedeelde volksge- nooten. Winterhulp, die dit bedrag in dank heeft aanvaard, ziet, ge steund door deze mooie som, met vertrouwen den 27sten en 29sten de zer tegemoet. Op deze twee data wordt immers de laatste groote straateollecte van Winterhulp ge houden. Voor hen, die de voorkeur geven aan gireeren, zij medege deeld dat het gironummer van Win Een zeef zeldzaam geval is thans'in Ouwehands Dierenpark, op den Grebbeberg te zien, De emu, behoorend tot de familie der casuarisvogels, is aan het broeden. Acht groote, groene eieren liggen in een der hokltén verscholen. Het mannetje houdt de eieren Warm, terwijl het vrouwtje in zeer prikkelbare stemming de wacht houdt. Voor zoover nagegaan kan worden, is het nog nooit voorgekomen, dat de emu in gevangenschap broedt. De emu komt oorspronkelijk" uit Australië en Nieuw Guinea; het is een zeer groote vogel, die ongeveer een hoogte van twee meter bereikt. Zijn veerenpak is van een donkere bruin-zwarte tint. Hoewel de emu vrijkorte pootëh bezit, toont hij zich een uitstekend renner. TE HOOGE RLNDVEEPRIJZEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd wijst er op, dat de prijzen, welke thans voor melk- en kalfkoeien worden be steed, veel te hoog zijn en dat maat regelen worden overwogen om deze buitensporige prijzen itot redelijke grenzen, terug te brengen. WAAR BOTERBONNEN A EN B RECHT OP GEVEN. Op de nieuwe bonkaarten voor de 4e periode, uitgereikt aan personen van 4 jaar en ouder, komen met „Bo ter A" gemerkte bonnen voor. Deze bonnen geven naar gelang van het artikel ter verkrijging waarvan zij worden aangewezen, recht op het koopen van eén rantsoen boter, mar garine of vet, d.w.z. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. De met „B Boter" gemerkte bon nen van de bonkaarten, uitgereikt aan kinderen tot en met 3 jaar, ge ven recht op het koopen van een half rantsoen, dus van 125 gram boter erf margarine of 100 gram vet. WEER SIGARETTEN OP BEIDE TABAKSBONNEN Voor de week van 27 Maart tot en met 3 April a.s. zijn wederom twee bonnen voor tabaksartikelen aange wezen. In afwijking van de twee weken geleden gevolgde regeling, toen de B-bon uitsluitend recht gaf op het koopen van sigaren, geven thans zoowel dë bon „Tabak 14A" als de bon „Tpbak 14B" recht op het koo pen "van 20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak naar keuze. KLACHTEN OVER DE APPELENDISTRIBUTIE. In elke stad voldoende ap pelen aan bona fide bande laren verstrekt. Het- is gebleken, dat een aantal groenten- en fruithandelaren veel te weinig appeldistributiebonnen heeft ingeleverd in verhouding tot de hoe veelheid appelen, welke hun voor de eerste en tweede appelendistributie was verstrekt. Dit wijst er op, dat zij de hun toevertrouwde appelen geheel of gedeeltelijk zonder bon hebben verkocht. Aangezien een dergelijke handelwijze niet te dulden is, heeft het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit dezenhandelaren geen'appe len verstrekt voor de derde appelen- distributie voor stadsgebied. Het Bedrijfschap heeft er echter voor gezorgd, dat de consumenten geen nadeel zullen ondervinden van dezen maatregel en verstrekt in iedere stad aan de bona fide hande laren in totaal zooveel appelen, dat op alle in die stad uitgereikte bon nen kan worden geleverd. Wie aan meer dan één handelaar tevergeefs zijn bon heeft aangeboden, wende zicli tot het plaatselijk verdeelingskaqtoor voor groenten en fruit van zijn woonplaats, teneinde te vernemen, bij welken handelaar wel appelen verkrijgbaar zijn. Dit laat ste geldt ook voor sinaasappelen. De opbouw van den Noordoostpolder. Vanuit „Pc Bangere* «orden thans ter beplanting der Oostlandgeblcden aalbessen- en kmlsbeswnstratfcen verzonden. Een partij struiken wordt voor het transport gereedgemaakt Al is Urk sedert ongeveer twee "jaar door dijken met het vasteland verbonden, toch heeft het nog maar weinig van zijn isolement verloren. Vrijwel de ee'nige manier om er te komen, is het schip. Als ynj op de boot stappen om naar Urk te varen en den kapitein zien met een uniformpet op en ver der gekleed in een Ürker pak met den wijden zwarten broek, die niet lang en niet kort is, maar waarvan de pijpen tot halverwege de kuiten reiken, dan voelen wij dat wij op weg zijn naar een apart wereldje. Een ANP-redacteur heeft een be zoek aan het eiland gebracht en met zijn burgembester, den heer G. Key- zer^gesproken. De heef Keyzer stelt -zich vqpr Urk veel van de inpolde ringen voor. Meer dan eenige an dere plaats zal dit stadje met zijn ruim 4000 inwoners van den Noord oostpolder profiteeren, niet alleen in financieel, maar ook in cultureel en hygiënisch opzicht. „Ik ben een van de weinige bur gemeesters", zoo zeide hij, „die het niet zoeken in een'zoo hoog moge lijk opvoeren van het zielental der gemeente. Ik hoop. dat de Urkers van deze gelegenheid gebruik zullen maken den polder in te trekken en zich om te schakelen van het water op het land". De Urkers hebben altijd, van het water geleefd, het zijn bijna zonder uitzondering vissehérs -en varens gasten. Op de ongeveer 35 ha. wei land, die Urk bezit, houdt een klein getal visschers als nevenbedrijf wat koèien, maar boeren zijn zij niet. De vischvangst heeft hen echter altijd maar een mager bestaan opgeleverd. Toen de afsluitdijk werd aange legd, zijn veel Urkers hierbij gaan werken, omdat hun dit veel betere inkomsten verschafte. Maatschappe lijk en financieel zijn de Urkers door de Zuiderzeewerken dan ook geweldig vooruitgegaan. In de oorlogsjaren wordt door de Urkers in de visscherij weer dik geld verdiend, dit kan echter niet zoo blijven. Na den oorlog zal de belangstelling voor visch weer af nemen en de prijzen zullen weer da len. Gok zal het aantal vischver- gunningen met de verkleining van het vischwater noodzakelijk minder worden, CNTF-Kulper-Pe* m f voor een deel naar andere bestaans middelen omzien. De burgemeester laat niet na hen hierop steeds te wijzen. Hij ziet heel goed in, dat men er tijdig de bakens moet ver zetten. In 1940 is daarom op Urk een landbouwav.ondcursus geopend, die korten tijd geleden de eerste ge slaagden heeft afgeleverd. Bespre kingen met het rijk zijn al vér ge vorderd voor de opriehting qp Urk van een landbouwdagschool, die men tegen het najaar hoopt te openen en waarvoor een groeiende belang stelling bestaat. Ook hoopt men een aantal Urksche jongens te Kampen ambachtsonderwijs te laten volgen, waarvoor het rijk op grond van de Zuiderzeesteunwet de noodige bij dragen zal geven. „De Urkers, die enorm gehecht iztjjx aan hun geboortegrond, moeten er wat meer uit", zeide burgemees ter Keyzer. Men heeft op dit eiland kinderrijke gezinnen en doordat de Urkers zoodra zij dit kunnen, steeds weer naar hun eiland terugkeeren, is er een sterk tekort aan woningen. In vele huizen wonen twee of drie gezinnen en de hygiënische toestan den laten daarom wel wat te wen- sehen over. Urk, dat een goede haven bezit, zal als aanvoer- en overslaghaven voor den Noordoostpolder zeker be- teekenis krijgen. Ook ziet de burge meester Keyzer den toestand voor Urk als toeristenoord niet slecht to. De kleederdraeht zal ongetwijfeld op den duur gaan verdwijnen. Al lengs ziet men meer en meer Ur kers „in burger" gaan, hetgeen door verbinding met het vasteland onge twijfeld nog zal worden bévorderd. INE VAN DILLEN OVERLEDEN. De dichteres Ine van Dillen is gisteren te Amsterdam na een lang durige ziekte overleden. De aandacht werd destijds op deze dichtergg gevestigd door Dirk Coster in „zijn inleiding van zijn groote bloemlezing „Nieuwe Geluiden*'. Hij karakteriseerde haar poëzie als „de fluisterende teederheid der liefde". De teraardebestelling is bepaald op Maandag a.s. 12 uur op de nieuwe tfi Azagtw&am.

Dagblad voor Noord-Holland : Alkmaarsche editie | 1943 | | pagina 1